Militaire "afrekening" in hoofdstad Ethiopië RAI-jubileumaanbod Alfasud tl Ruim f1000,-voordeel 'We konden zege behalen' GRATIE VOOR AANTAL POLEN VS zal invoer uit Rhodesië stopzetten" Duitse minister Leber weerstaat oppositie afloop gevierd Staatsgreep bleek zuivering in de top Goede Nairobi - de Engelsen, die in het vliegtuig zaten dat een noodlan ding maakte in Oeganda, vierden gisteren tezamen met de Oegan- dese bemanning van het toestel - in Narobi (Kenia) de goede afloop. Twee doedelzak spelende Schotten kwamen daarbij goed van pas. PETRORIA (SP) - Zuid-Afrika had met tweeduizend soldaten een complete overwinning kunnen behalen op de communisten in Angola. Met deze verklaring ver- 'brak Zuid-Afrika gisteren het vijftien maanden lange stilzwij gen over zijn fel omstreden rol in het buurland. Voor de Zuidafri kanen zelf komt de verklaring als een openbaring; de pers was er onder censuur geplaatst omdat de acties in Angola een gehei me militaire operatie waren. Destijds rechtvaardigde Pretoria de interventie in Angola - zyn troepen maakten in oktober 1975 een bliksemveldtocht van 1200 kilometer tot dichtby Loeanda - door te verwijzen naar het mili taire bondgenootschap tussen de MPLA (de latere overwinnaar) en de Cubanen. Nu wordt echter ge zegd dat Jonas Savimbi van de UNITA om steun had gevraagd. Uit de mededelingen van gisteren valt op te maken dat Zuidafri- kaanse troepen eerder betrokken waren bij de strijd dan de Cuba nen. Al op 6 oktober 1975 waren Zuidafrikaanse militairen op 450 kilometer ten noorden van de Namibische grens in gevecht ge wikkeld met de MPLA. Zij voch ten om de Benguela-spoorlyn en de havenstad Lobito. Aan WARSCHAU (AFP/Reu- ter/DPA) - De Poolse partijlei der Edward Gierek heeft giste ren gratie aangekondigd voor een aantal personen die wegens de voedselrellen van juni '76 veroordeeld werden. Gierek stelde de gratiëring in het vooruitzicht in een toe spraak tot arbeiders van de trac- torenfabriek. Hij zei dat hij er ook de arbeiders in Radom van in kennis had gesteld. De partijleider zei dat de rellen van juni '76 „slechts een episo de" geweest waren. De politie had volgens hem pas ingegre pen nadat alle andere middelen om de orde te herstellen hadden gefaald. Zij was daarbij „gema tigd en redelijk" opgetreden. Niettemin waren er gewonden geweest, aldus Gierek. „Vooral politiemannen, van wie enkele voor het leven invalide zullen blijven". Intussen hebben honderden Polen in Warschau en Gdansk 001 een officieel on derzoek naar vermeend bruut optreden van dë politie, zo ver telden gisteren dissidenten in Warschau. Onder de 231 ondertekenaars van de petitie in Gdansk zijn studenten, wetenschappelijke medewerkers en professor Fre- derik Pautsch van de plaatse lijke universiteit. In Warschau is de petitie ondér- tekend door honderden men- De dissidente Oostduitse schrijver Reiner Kunze, die in oktober uit de schrijversbond was gestoten wegens kritiek op de leiding, heeft een visum ge kregen voor Oostenrijk pm daar een literatuurprijs in'ontvangst te nemen. Kunze's uitstoting was het voorspel, van officieel optreden tegen dissidenten, waaronder het ontnemen van zijn staats burgerschap aan de zanger Wolf Biermann. Andrew Young in Afrika ADDIS ABEBA (AFP/Reuter) - Een afrekening binnen de Ethiopische "dergue", de opperste raad van het militaire bewind, heeft gisteren tien doden geëist en bijna zeker de positie van sterke man overste Mengistu Haile Mariam verstevigd. In het verliezende kamp sneuvelden -bij een vuurgevecht en niet, zoals aanvankelijk gemeld bij een executie - zeven vooraanstaande leden van de Dergue onder wie voorzitter generaal Teferi Bante. Bante was als zodanig staatshoofd, maar hij werd algemeen beschouwd als een stroman van de werkelijke machthebbers. By het vuurgevecht, in het vroe gere keizerlijke paleis waar de Der gue zetelt, vielen ook drie waar schijnlijke aanhangers van Mengis- Moorden Na aanvankelijk e nauwelijks ontsloten Ethiopië in korte tijd een socialistische maat schappij maken. Daarbij zyn ze aan alle kanten op verzet gestuit. Van het keizerlijk bewind erfde de Der gue de slopende guerrilla van de af scheidingsbeweging in Eritrea, een miserabele economische situatie, "neergeslagen grote voedseltekorten, DAR ES SALAAM (UPI) - De Amerikaanse ambassadeur bij de V.N. Andrew Young is gisteren in Afrika aangekomen voor een reis waarop hij het Amerikaanse ver langen naar een vreedzame rege ling in zuidelijk Afrika zal toelich ten en zo'n regeling waar mogelijk zal bevorderen. In Zanzibar, waar hij een dag of vier, vyf blijft, zal Young besprekingen voeren met president Julius Nyerere en andere Afrikaanse leiders. Nyerere is van oordeel, dat de Ge- neefse besprekingen over Rhode sië in elk geval moeten worden voortgezet, desnoods zonder pre mier Ian Smith van Rhodesië, en dat Londen en Washington "moe ten ophouden scheidsrechter te zijn tussen Smith en de zwarte na tionalisten". Young zei op een persconferentie in Dar Es Salaam, dat Amerika én Engeland naar zijn mening twee derde van de afstand hebben afge- legd naar "een vredesformule waar blang en zwart mee kunnen leven". Het kan mij niet schelen, aldus Young, wat de blanken in Afrika vinden van mijn mening over de bevrijdingspogingen van de zwarte Afrikanen. Hij acht het zo goed als zeker dat een door het Ameri kaanse congres aangenomen amendement waardoor Amerika Rhodesisch chroom kan invoeren ondanks het embargo van de V.N., binnen twee maanden zal worden herroepen. Dat was mogelijk door dat "het klimaat in de V.S. aanzien lijk is veranderd". Young verweet premier Smith van Rhodesië dat hij probeert Cu baanse en Russische troepen naar het aangrenzende Mozambique te lokken om het conflict te vergroten tot een confrontatie van supermo- gendheden. Anwar Sadat: "Onlusten deel misdadig plan" CAIRO (Reuter) - President Sadat heeft gisteren de Egyptenaren in een radio- en televisietoespraak meegedeeld, dat de twee dagen van bloedige onlusten vorige maand, naar aanleiding van voorgestelde prijsverhogingen, „zeer gevaarlijk" zijn geweest en dat hij zich niet zal laten intimideren. De onlusten, die tachtig mensenle vens hebben geëist en 800 gewon den hebben gekost, hadden hem, Sadat, geen ogenblik vrees inge boezemd. De onlusten maakten deel uit van een „afschuwelijk misdadig plan". De premier besefte gelukkig de omvang van de gevaren en besefte wat de samenzweerders wilden, al dus de Egyptische president. staatsgreep" te hebben gemeld gaf grote meerderheid ongeletterde de Dergue later op de avond een bevolking, die volgens zee communique uit waarin werd ge- tieve methoden landbouw zegd dat generaal Bante c.s. een "fascistische coup" voorbereidden. Deze, aldus het communique, werd gesteund door "imperialistische primi- veet- eelt bedreef. Daarby kwam het verzet van ontei gende boeren, die in sommige pro- privé-legertjes vormden om reactionaire regimes uit aangren- de regering te bestrijd zende landen". Anderzijds ontstond de oppositie- Bante en zijn groep zouden van di- beweging van uiterst-linkse stu- verse moorden op progressieve lei- denten, die meent dat de militairen ders en studenten hebben gewèten. Mengistu en de andere hun socialistische beloften niet r maken, en door aanslagen president van de Dergue, overste ondergronds verzet het regime ten Atnafu Abate, zijn nu "eensgezin- val wil brengen. der dan ooit in hun revolutionaire streven naar de dictatuur v probetariaat onder leiding v voorhoede-party". Het Ethiopische staatshoofd op papier generaal Bante i zeven leden van de Dergue die terechtgesteld is. Ondoorzichtig De militairen zijn in Ethiopië sinds september 1974 aan de macht. Hun Dergue, "voorlopig? militaire be stuursraad", is sindsdien een voor de buitenwacht ondoorzichtig li chaam waarvan men de beslüit- vorming moeilijk kan plaatsen. De raad bediende zich vanaf het begin BEIROET (UPI) - President Hafez van opperofficieren als uithang- Assad van Syrië verwerpt de eis bord, maar de werkelijke macht ligt van Israël dat de voornamelijk uit volgens waarnemers bij een vrijwel Syriërs bestaande Arabische vre- anoniem gezelschap lagere officie- desmacht in Libanon zich teru- ren met Mengistu als sterke man. grekt uit haar zuidelijkste stelliri- De militairen kwamen Syrië verwerpt Israëlische eis Motie van afkeuring verworpen BONN (SP) - De Westduitse bondsdag heeft gisteren eën door de christen-democratische opposi- pinski en Franke, de laan te hebben uitgestuurd. Deze spectaculaire uitdunning gen, dicht bij de grens met Israël, macht bij de staatsgreep tegen de tegen de sociaal-democratische tie ingediende motie van afkeuring de Westduitse luchtmachttop werd Assad heeft de hoop uitgesproken, bejaarde keizer Haile Selassie, in dat Libanese strijdkrachten spoe- september 1974, wi« dig „het politieke en veiligheidsva- enige tijd tanende w cuum" in het Zuiden kunnen op- later stierf de keizer in gevangen- vullen. Hij zei dat president Sarkis schap, van Libarion opperbevelhebber is de vredesmacht en dat militai- Verzet ren van dat leger naar het uiterste zuiden van het land zullen gaan als De hij daartoe het bevel geeft. minister van defensie Georg Leber s macht al verworpen. De SPD en de liberalen Enige tijd gaven eensgezind hun steun aan de minister wiens houding in de zoge naamde „generaalsaffaire" door de woordvoerders van de CDUijCSU scherp werd gehekeld. Zij verwe ten hem met name lichtvaardig en machthebbers wilden vooral onder druk van de eigen par- het feodale, onontwikkelde en tij twee luchtmachtgeneraals, Kru- Naar aanleiding van de kritiek op Rudels kazernebezoek veroorloof den de beide officieren zich de op merking dat 'deze vroegere Luft- waffepiloot zich politiek evenzeer gelouterd kon hebben als de frac- tijdens. een vertrouwelijk gesprek tievoorzitter van de SPD met journalisten hadden gedaan. Onderwerp van gesprek was onder meer de geruchtmakende aanwe zigheid van de oud- en neo- nazistische vroegere Luftwaffe- overste Rudel op een „kameraad schapsbijeenkomst" van een luchtmachteskader. de ADVERTENTIE Alfa Rgmeo Nederland bestaat 10 jaar. En dat wordt gevierd met een speciale Alfa Romeo Alfasud ti. Met extra's: 4 lichtmetalen velgen en een fraaie radio terwaarde van ruim fl.000,-. Aangeboden voorde normale prijs: f 15.190,-. Wees er snel bij, want de voorraad is beperkt. 1 ALPHEN a/d RIJN: Autobedr. Wilhelminalaan 13-17, Telefoon 01720-91291/72884. B.V. Autom. Imp. H.A. Maasland LEIDEN* Voorschoterweg 17, Valkenburg (ZH) telefoon 01718-13900/16275. bondsdag, Herbert Wehner (die i zijn jonge jaren communist is ge weest). Deze op zijn minst politiek tactloze opmerking kwam in de openbaarheid en was voor minister Leber aanleiding het ontslag van de •generaals bij de bondspresident voor te dragen. By de totstandkoming van de uit nodiging voor Rudel bij het lucht machteskader had de defensiedes- kundige van de CDU-oppositie in de bondsdag, Manfred Worner, een belangrijke rol gespeeld. Daardoor geraakte hij gisteren tijdens een ruim vier uur durend, soms heftig verlopen bondsdagdebat niet al leen in de positie van aanklager maar ook in die van verdachte. Worner en andere sprekers van de oppositie hielden vast aan de visie dat er wel degelijk een scheiding te trekken valt tussen de vele malen gedecoreerde oorlogsheld Rudel en d,e naoorlogse rechts-extremist. Volgens hen was Rudel in de eerste hoedanigheid op de reünie van het eskader uitgenodigd - ofschoon de met erekruisen behangen veteraan na 1945 vaak in woord en geschrift er luidruchtig blijk van heeft gege ven dat hij zijn nazistische opvat tingen van toen nog zonder voor behoud aanhangt. Leber wees in een uiterst agressief verweer alle kritiek van de hand. Voor het aanzien in binnen- en bui tenland van de Bundeswehr en van de Duitse democratie was hét nodig de generaals aan de dijk te zetten. En over Rudel: „Deze kerel hééft in Duitse kazernes niets te zoeken. MPLA-zyde vielen honderd do den. Van gewonde of gedode Cu- banen wordt met geen woord- gerept. Brug De eerste konfrontatie met Cuba nen kwam pas een week later. In december woedt de zwaarste slag als 2500 soldaten van UNITA en FNLA, gesteund door 150 Zuid afrikaanse adviseurs, trachten brug 14 op de weg naar Loeanda te veroveren. Als vijf dagen later de strijd is gestreden, en de „ro den" volgens een legercommu niqué in de pan zijn gehakt, zijn er tweehonderd Cubanen ge sneuveld en evenveel aanhangers van de MPLA. De tegenpartij ver loor slechts elf man. Een heel wa penarsenaal wordt buitgemaakt, en de legerleiding is zo trots op de overwinning dat zy by hoge uit zondering publikatie over de slag toestaat. Brug 14 wordt beroemd in Zuid-Afrika en er wordt zélfs over gedacht er een film over- te maken. Groot is in Zuid-Afrika dan de be wondering voor de „Zoeloe's". Dat is de bijnaam van een een heid pantserinfanterie die in drie dagen tijd drieduizend kilometer aflegde in vijandelijk gebied. De commandant van de Zoeloe's te kende in zijn dagboek aan dat zijn Panhard-gevechtswagens 25 keer tot de aanval overgingen en daarbij 210 MPLA-soldaten uit schakelden. Als bewijs van de Cubaanse aanwe zigheid in Angola houdt Pretoria nog steeds drie Cubanen gevan gen, die ook aan de pers zijn ge toond. Volgens het blad voor de strijdkrachten Paratus is het Rode Kruis tevreden over hun behandeling. En hoe kan het ook anders, zegt de gevangenisdirec teur „Ze doen aan sport, leren Engels en lezen zelfs in de bij bel". Over het lot van de zes Zuidafri kaanse krijgsgevangenen in Loeanda is hier weinig bekend. Blunder Ondanks de „klinkende ningen" heeft Zuid-Afrika zich toch uit Angola teruggetrokken. Het voelde zich daartoe niet mili tair maar politiek gedwongen. Premier Vorster had zeker op Amerikaanse steun gerekend in de strijd tegen de „communisti sche expansie". De Senaat in Washington wilde echter niets weten van een nieuw militair avontuur en sprak daarom zijn veto uit. Internationaal stond Zuid-Afrika toen vry wel alleen. Achteraf bezien blijkt Vorster een enorme blunder te hebben ge maakt door zijn troepen Angola te laten binnenvallen. De goede naam die hij zich had verworven door het Frelimo-bewind in Mo zambique neutraal te behande len, was hij op slag kwijt. Zijn met zorg opgebouwde beleid van ont spanning ten aanzien vanzwar- t Afrika lag in duigen. Nog altijd is de relatie met Angola uiterst gespannen. Om een nieuwe inval te voorkomen, heb ben de MPLA en Cubaanse troe pen zich ingegraven langs de grens met Zuidwest-Afrika. Dit versterkt de positie van de ver zetsorganisatie SWAPO in Zuidwest-Afrika of Namibië, want haar uitvalsbases in Angola zijn daardoor veel beter be schermd tegen Zuidafrikaanse vergeldingen. Voor historici is het nog te vroeg om Vorsters beleid te beoorde len. Maar zijn besluit om Angola binnen te vallen zou best eens de meest rampzalige beslissing in zijn buitenlandse beleid kun nen zijn. Afrikaanse staten zullen Moegabe en Nkomo steunen LOESAKA (AFP/Reuter) - De or ganisatie van Afrikaanse staten (OAE) zal het Patriottisch Front van de Rhodesische nationalisti sche leiders Robert Moegabe en Joshua Nkomo steunen. De in vloedrijke bevrijdingscommissie van de OAE heeft dat na zes dagen vergaderen vandaag besloten. Con ferentiekringen zeiden dat de mi nisterraad van de OAE doorgaans de besluiten van de commissie aanvaardt. De raad komt volgende maand bijeen en zal dan wellicht het besluit ondertekenen. In een resolutie, die op de vergader ing van de commissie werd aange nomen, wordt gezegd dat het uit vertegenwoordigers van 22 landen bestaande orgaan zijn bijstand en steun voortaan zou kanaliseren via het vier maanden geleden tot stand gekomen Patriottisch Front. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 Zuidafrikaanse rol in Angola:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9