ARTSEN NIET BLIJ MET KOMST APOTHEEK PUBLIEK Al 35 schilderijen voor Noordwijkse expositie COUNTRY-AVOND Wim van Kampen volgt Hijnen op bij Alphen VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het ziet er naar uit dat de wens van de culturele commissie Noordwjjk om deze zomer in het dorp een expositie te organiseren van schilderwerken van inmiddels overleden Noordwijkse kunstschilders, in vervulling kan gaan. Er zijn al veel mensen die na de oproep in de regionale pers hebben aangeboden hun „Noordwijkse schilderij" voor een paar dagen af te staan. Dat zijn er nu in totaal al zo'n 35 vertelde mij gisteren de Noordwijkse ambtenaar welzijnszorg Hoevenaars, via wie deze inzamelingsactie loopt. Het zijn vooral dorpsbewoners die even hun schilderij uit handen willen geven. Maar er zijn ook aanbiedingen uit Oegstgeest, Sassenheim, Voorschoten en zelfs Soest. Waar naar gevraagd wordt zijn schilderijen van kunst schilders die vroeger in Noordwijk hebben geleefd en gewerkt, zoals Jungman, Be- rkelmeier, Munthe, Note- boom, Senf, Wijsmuller en de in 1968voverleden Haas. Geen van allen zijn erg beroemd geworden, maar daar gaat het ook niet om op deze tentoon stelling. Wat men wil is via die schilderijen-expositie be langstellenden laten zien hoe Noordwijk er vroeger heeft uitgezien, althans zoals de schilders dat zagen. Kneusjes De 35 toegezegde schilderijen hangen nu nog bij de eige naars. In het voorjaar krijgen zij bezoek van een deskun dige die zal beoordelen of hét schilderstuk van voldoende kwaliteit is om geëxposeerd te worden. Hoevenaars: „Er zullen onget wijfeld ook kneusjes tussen zitten die we liever niet expo seren. Er vallen er dus waar schijnlijk nog wel een paar af bij de selectie. En aangezien we streven naar in totaal zo'n vijftig schilderijen houden we ons voorlopig nog aanbevo len als mensen in het bezit zijn ven een typisch Noord- wijks schilderij". Op de in de kapel (Hoofdstraat) te houden expositie zal ook zoveel als mogelijk informa tie worden verschaft over het leven en werken van de Noordwijkse schilders. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling om bij elk schilderstuk naam en adres van de huidige eigenaar te vermelden. Daar is men echter van afgestapt, vertelde mij de heer Hoeven- „Je moet er rekening mee hou den dat er op zo'n expositie ook mensen rondlopen die er wel wat moeite voor willen doen een bepaald schilderij op een ongeoorloofde wijze te pakken te krijgen Die moetje het niet gemakkelijk maken door aan te geven waar ze 'm kunnen stelen". Alle in bruikleen gegeven schilderstukken zullen voor de duur van de 'expositie worden verzekerd. Een doek van Daniël Noteboom, die ook in Noordwijk heeft gewerkt. De bedoeling is dat ook dit schilderij in een overzichts tentoonstelling komt „Emancipatie" rond stembus Geïnspireerd door de emancipatie-gedachte wil bur gemeester Bolten van Alkemade bij de komende verkiezing in mei de stembureaus in de zes bij Alkemade behorende kerkdor pen ook bemannen met vrou- Tot nu toe was het in de stembu reaus ter zijde staan van kiezers een puur mannelijke aangele genheid in Alkemade. Dat wordt waarschijnlijk anders. Binnenkort zullen in de plaatse lijke pers ook vrouwen uit Al kemade worden opgeroepen zich als vrijwilligster aan te melden. Volgens chef algemene zaken Van Elk kunnen er zo'n twaalf worden geplaatst. In elk stembureau één. De eerste twee (figuurlijke) scha pen zijn al over de dam. Op ver zoek van burgemeester Bolten hebben de dames Brama en Van Gerwen, resp. echtgenote van de gemeente-secretaris en de direc teur van de lagere school, zich beschikbaar gesteld voor het stembureau-werk. Het gemeentebestuur van Alke made gokt er op dat de aanwe zigheid van vrouwen de animo voor het naar de stembus gaan zal vergroten. Je kunt niet zeggen dat het tegen de dijk aangeplakte minidorpje Lisserbroekmet maar nauwelijks 2000 zielener niet alles aan doet om niet onder te hoeven doen voor "grote broer" Lisse. Om maar eens wat te noemen: op sportief gebied organiseerde men er kortgeleden het Europese sjoelkampioenschap. Als tegenhanger van de boekjes over oud-Lisse wordt er in het dorpje momenteel met man en macht gesleuteld aan een "veel dikker" boek over de ge schiedenis van Lisserbroek en, hoe gering het aantal feestneuzen er ook is, ze stampten er ook een eigen carnavalsvereniging uit de grond. Ze hebben nu weer een toneelvereniging die volle zalen trekt. Die zijn er meer, hoor ik u zeggen. Oké, maar staan daar ook toneelspelers- en speelsters met een gemiddelde leeftijd van twaalf jaar op de planken? In Lisserbroek wel. Vanavond spelen ze voor een uitverkocht dorpshuis het blijspel "Het baardpoeder"Geschreven ook voor volwassenen maar gespeeld door jongens en meisjes die nog niet of maar nau welijks de lagere school zijn ontgroeid. „Toermalijn" heet deze jeugdtoneelvereniging. Met een constant wis selende bezetting. Want wie veertien is moet huiswerk maken en kan geen toneelrol meer instuderen. Maar er zijn opvolgers vol doende. De animo is groot. Ze draaien nu drie jaar. Met steun van het dorp, uiteraard. Twee handige timmerlieden nemen de decors voor hun rekening, een kapper uit Lisse en bejaarden uit het dorp stellen hun pruiken beschikbaa rende kleding houden ze zo alledaags mogelijk zodat ze niet op kosten gejaagd worden. Ze hebben ook een regiseuse,mevrVan Leeuwen. Die zegt: "Of je met kinderen werkt of met volwassenen is natuurlijk een hemelsbreed verschil. Volwassenen kunnen zich veel beter concentreren. Die gaan er ook echt voor zitten als ze een roluit hun hoofdmoeten leren. Kinderen moet je veel meer achter hun vodden zitten. Het instude ren duurt bij hen veel langer. Toch is het resultaat er niet minder om. Ik speel zelf toneel met vol wassenen. Maar wij trekken niet meer publiek dan die schoolkin deren." Zwaargeschminkt om de leeftijd te overbruggen stelen ze vanavond weer de show voor hun ouders, kennissen, vriendjes en vriendinne tjes. Ted (12) en Anja (12) als het bejaarde tandartsenechtpaar, Carla (11) als het gerimpelde kruidenvrouwtje, Jeroen (12) als de wereldwijze dokter. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aanstaande dinsdag om 8 uuf zal in de Alphense zaal Nabij een country-avond plaatsvin den. De artiesten die deze avond optreden zijn Saskia en Serge, Colt 45 en Bryan Chalker met The New Frontier. Saskia en Serge zingen al ruim tien jaar professioneel. Ze hebben nu besloten geregeld samen te werken met de Woerdense Country-band Colt 45. Zij gaan ook met deze groep in juni naar de Verenigde Staten voor een korte tournee. Vandaag zijn er nog radio-opnamen van deze samenwerking gemaakt, voor la tere uitzending. Eén dezer dagen verschijnt trouwens Saskia en Ser ges nieuwste single "Honey I'm Falling in Love Again". Colt'45 is een Woerdense groep die binnen erg korte tijd ruime be kendheid heeft gekregen. Tot dus verre zijn ze al opgetreden in de Verenigde Staten in Nashville, voor zo'n 10.000 country-muziek lief hebbers. Later dit jaar zullen de vier muzikanten weer aan het rei zen slaan naar het bekende Wem bley Country Music Festival in En geland, wederom naar de Ver enigde Staten, Oostenrijk, enzov. Colt'45 heeft een elpee gemaakt „Live like a Hobo". Bryan Chalker is een voormalige politieagent van Engelse origine die bekendheid heeft verworven met zijn diepe stem en unieke ma nier van gitaarspelen. Hij zal hier komen optreden met zijn groep The New Frontier. Er zijn een groot aan tal aantal elpees en singles van hem uitgebracht sinds de vijftiger jaren en hij is door de hele wereld op country gebied bekend. Bryan is ook hoofdredacteur van het voor name Engelse muziektijdschrift "Country Music Review". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense voetbal vierde klasser Alphen en trainer Ton Hijnen gaan na afloop van dit seizoen uit elkaar. Na een periode van vijf jaar zal Hijnen worden opgevolgd door de Lei- denaar Wim van Kam pen, die momenteel al jeugdtrainer is bij de Alphense club. Van Kampen heeft gisteren een contract van een jaar getekend. De selectiespelers, alsmede Ton Hijnen, zijn gisteravond door het bestuur van Alphen op de hoogte gebracht van de train erswisseling. Hijnen (44), die op 13 januari al met het bestuur van Alphen was overeengeko men dat hij zou stoppen, wist gistermiddag nog niet wie zijn opvolger zou worden. "We zijn in overleg wel met elkaar over eengekomen dat het beter was dat onze wegen na vijf jaar zou den scheiden. Maar ik wist nog niets over het feit dat Van Kam pen de nieuwe trainer zou wor den. Ik laat het maar rustig over me heen gaan. Als ik straks geen trainer meer zou zijn, dan zal ik me dan ook geen zorgen meer maken. Ik heb ook nog geen andere club gevonden. Voor mezelf zou het wel plezie riger zijn om in een andere om geving aan de slag te kunnen. Maar ik maak het seizoen bij Alphen met de beste^voorne- mens af. Want ik wil keurig weggaan," aldus een duidelijk verraste Hijnen in zijn eerste reactie. Op 30 juni loopt zijn driejarige contract by Alphen af. Daar voor was hij tweemaal met een eenjarig contract aan de club verbonden geweest. De laatste driejaar hebben Hijnen en Alp hen echter niet gebracht wat er van verwacht werd. "Als ik te rugkijk op die vijf jaar dan heb ik het eerste en ook het tweede jaar, waarin de promotie naar de derdeklasse op een haar na ge mist werd, met de ouderen erg plezierig gewerkt. De drie laat ste jaren zijn er echter teleur stelling geweest, vooral met de jongere kern. Voor mezelf heb ben die jaren ook niet gebracht wat ik er van verwacht had. De verhouding tussen bestuur en trainer lagen gewoon goed, maar er zijn ontzettend veel teleurstellingen geweest, waar door het beoogde resultaat niet bereikt werd. Ik had er echt op gerekend met de jongeren uit de vierde klasse te komen. In z'n totaliteit, niet alleen op sportgebied, is het met jonge ren echter moeilijk werken. Met de vrijheid die ze tegenwoordig hebben. Ook op het gebied van training. Ze waren wel altijd aanwezig, maar de training werd niet optimaal beleefd. In het persoonlijke vlak was er geen enkel probleem, wat mij betreft tenminste niet", aldus Hijnen. Alphen-voorzitter Jan de Bruin erkende gistermiddag in een reactie dat de problemen tussen Hijnen en vooral de jongere spe lers in de selectie toch wel heb ben meegewerkt in het besluit om een andere trainer te zoe ken. "Resultaten zijn op dit moment wel belangrijk, maar niet het be langrijkste. Prettig voetbal moet voorop staan, dat is de ba sis voor prestaties. Daar is een man met een nieuwe visie voor nodig. Want het is moeilijk om van twee generaties een homo gene groep te maken. De jeugd van dit moment heeft andere ideeën. En accepteren is er niet meer zo gauw bij. Als trainer is meneer Hijnen bijzonder capa bel, dat staat buiten kijf. Maar vijf jaar vinden we voor een amateurvereniging toch wel een limiet", vertelt de Alphen- Gewonden op de weg LEIDEN - De 16-jarige Maartje Be- kooy raakte gewond, toen zij giste ravond op de Herensingel met haar fiets onder een auto kwam. Ze kreeg een hersenschudding en brak bovendien haar linkeronder been. De EHD moest haar over brengen naar het Academisch Zie kenhuis. De juiste toedracht van het ongeval is niet bekend. Het meisje kwam uit de richting van de Prinsenstraat en wilde linksaf de Lusthoflaan inslaan, de automobi list kwam uit tegenovergestelde richting. De 17-jarige Leoni Hulsebosch uit Oude-Wetering kwam vanochtend op het Stationsplein in botsing met een auto, kort nadat ze haarfiets uit de stalling had gehaald. De auto mobilist probeerde het overste kende meisje door krachtig rem men te ontwijken, maar de wagen gleed op het gladde wegdek door. Het meisje kreeg waarschijnlijk een hersenschudding. Bij de Vink raakte vanochtend de Voorschotenaar J.C. van Wissen (26) met zijn auto door de gladheid in een slip. De wagen kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De be stuurder kreeg schaafwonden aan handen en hoofd. Ook in deze ge vallen zorgde de EHD voor vervoer naar het ziekenhuis. KATWIJK - De bouwkeet van de firma Buskens uit Lobith bij de wa terzuiveringsinstallatie 't Heen in Katwijk is volledig door brand verwoest. Ook ging 50 meter he kwerk in vlammen op. De oorzaak van de brand is niet bekend. De firma Buskens was. vermoedelijk tegen de brand verzekerd. Eén en ander wordt nader onderzocht. Het vuur is geblust door de Katwijkse brandweer. En over de benoeming van Wim van Kampen, waar een deel van de Alphen-kern trouwens al langer op heeft aangedrongen. "Twee maanden geleden is er tijdens een informatief gesprek met hem uitgekomen dat hij graag de jeugd, die hij al die tijd opgeleid had, by de senioren wilde gaan begeleiden. Voor de jeugd heeft hij ook een grote verdienste gehad. Nu kan hij "zijn" werk gaan afmaken. Maar bij de beslissing om hem aan te stellen als hoofdtrainer heeft niet meegespeeld dat een deel van de Alphen-aanhang hem al eerder als trainer had willen zien. Dat is louter een toevalligheid. We verwachten nu ook geen wonderen, zoals die groep men gen waar ik het over had, wel verwacht dat hij het gaat ma ken. In de eerste plaats moet Van Kampen zorgen dat er een team, een homogene, groep, het veld in gaat. Dat is de opdracht die we hem hebben gegeven. Zorgen voor homogeniteit. En dan moet hij de jeugd die nu overkomt proberen te integre ren in de senioren en het vierde klasse KNVB-voetbal. Een pluspunt is dat hij de karakters van de spelers kent en ze van jongsaf aan heeft meege maakt". Van Kampen, wiens contract als jeugdtrainer eveneens na vijfjaar afliep, is in het bezit van het D-diploma. De 44-jarige Leidenaar zelf over zijn aanstel ling. Nadat ik zelf gestopt was met actief te voetballen heb ik Alphen steeds gezien als de ver eniging. Als je de jeugd zo lang hebt getraind, moet het moge lijk kunnen zijn om die zaak af te bouwen. Die afspraak is des tijds ook gemaakt. Eigenlijk na een jaar of drie. Maar Alphen had toen een behoorlijk ver trouwen in Hijnen, net zoals ik. Hijnen en ik konden het, on danks andersluidende geruch ten, goed met elkaar vinden. Ik heb zelf odk voorgesteld dat als men door wilde gaan met Hij nen, ik ook jeugdtrainer bleef. Maar Hijnen is na vijfjaar klaar. Hy is ook niet in staat om van de huidige selectie nog iets te ma ken. Er moet gewoon eens een frisse wind door Alphen waaien". Van Kampen hééft in zijn ac tieve loopbaan tot en met zijn 27ste bij LFC, waarvan zeven jaar in het eerste, gespeeld. Daarna volgde vyf jaar "be taald" voetbal bij UVS, Storm vogels en Telstar. Via Edo kwam hij bij Alphen terecht, in het jaar dat de ploeg via een beslissingswedstrijd tegen Olympia kampioen van de derde klasse werd. Op zijn •35ste stopte hij en werd jeugd trainer bij Alphen. Met ingang van volgend seizoen wordt hij dus nu hoofdtrainer van Alp hen. WIM VAN WANROOY NOORD WIJKERHOUT - De drie Noordwijker- houtse artsen willen om financiële redenen hun huisapotheek niet kwijt voor de wijk Zeeburg er goed en wel staat. Het ge volg is dat de pas geopende apotheek van mevrouw Basart aan de Dorpsstraat voorlopig het grootste deel van de klanten moet missen: „In harmonie" En dat is niet de bedoeling. Want de provincie (commissie voor gebiedsaanwijzing) ver klaart een gebied onder meer op basis van het aantal inwoners „apotheekrijp". Daarbij gaat zij er niet vanuit dat een )groot) deel van de patiënten de ge neesmiddelen bij hun huisarts kunnen krijgen. Anders gele zen: Voor een gezonde bedrijfs voering is het nodig dat de apo theek voor alle mensen in het aangewezen gebied de beno digde geneesmiddelen ver zorgt. Mevrouw Basart probeert nu, „in harmonie" zoals zij zelf zegt, met de artsen in overeenstem ming te komen over een gelei delijk overplaatsen van patiën ten van de huisapotheek naar de officiële apotheek. Zij ver kiest deze „vriendelijke" ma nier boven de „harde": het vra gen om intrekking van de huisapotheek-vergunning van de artsen. Althans die van de artsen H. C. M. van Heesch en H. H. A. M. Verdeijen. Rijp Deze twee artsen verkregen hun vergunning voor een apo theek - die overigens alleen voor de medicijnenvoorziening van de eigen patiënten mag worden gebruikt - nadat de wet volgens welke die intrekking mogelijk werd (1963) werd in gesteld en vóórdat Noordwij- kerhout door de provinciale commissie bebiedsaanwijzing „apotheekrijp" werd verklaard (1 oktober 1968). De derde arts met een huisapo theek is dokter H. G. de Groof. Hij kreeg zijn vergunning vóór dat deze wet in werking trad en aan zijn vergunning valt daarom niet te tornen. De praktijk van dokter de Groof wordt mede gevoerd door dok ter H. Scharten. Deze arts kreeg een tijdelijke vergunning om een eigen apotheek op te rich ten maar dat is inmiddels, door de komst van de apotheek waardoor die vergunning au tomatisch verviel, niet doorge gaan. Tenslotte is er in De Zilk nog een arts: A. G. Th. van der Lugt. Ook Van der Lugt heeft een huisapotheek, maar De Zilk valt niet onder het „apotheek rijp" verklaarde gebied. „En dat zal ook nooit gebeuren", aldus dokter Van der Lugt. „De Zilk is te klein om voor een apotheek in èanmerking te komen en de afstanden tot de plaatsen met apotheek zijn te groot". Vergunning In de eerste plaats gaat het dus om de artsen Van Heesch en Verdijen. Om hret standpunt vab hen tegenover dat van me vrouw Basart. Die standpunten komen neer op een verschillende interpreta tie van het wetsartikel dat zegt dat een vergunning voor onbe paalde tijd, zoals waarover Van Heesch en Verdeijen beschik ken, kan worden ingetrokken wanneer de grond voor verle ning vervalt. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie (KNMP) vindt dat die grond vervalt zodra in het betrokken gebied een apotheek komt. Woordvoerder Eekhof van de KNMP: „Volgens de wet is de apotheek de aangewezen voor ziening die de geneesmiddelen moet verstrekken. De huisapo theek is niet meer dan een noodoplossing in gebieden waar geen apotheek is. De apo theker is tenslotte de deskundi ge". De artsen, verenigd in de Lan delijke Huisartsen Vereniging, vinden niet dat de grond van verlening door de komst van een apotheek automatisch ver valt. Van Heesch: „We erkennen wel dat de apotheker de specialist is, maar doordat praktisch alle geneesmiddelen voorverpakt verkrijgbaar zijn kunnen wij zeker 90% van de patiënten met onze huisapotheek helpen. No dig is een apotheek in Noord- wijkerhout daardoor eigenlijk niet. Wij hebben de huisapo theek om financiële redenen echter wel nodig. In elk geval tot Zeeburg klaar is. Wij hebben mevrouw Basart ook, toen zij ons voor het eerst over de apotheek benaderde, gevraagd om te wachten tot Zeeburg er is. Maar dat kon niet omdat de Verenigde Neder landse Apotheken, die finan ciële steun verleent, haar dwongen meteen te besluiten: Of zij, óf iemand anders", „Voor Zeeburg klaar is willen we in elk geval proberen de huisapotheek te behouden. Daar komt nog bij dat wij als artsen, doordat wij geen aflever- ingskosten bij het ziekenhuis in rekening brengen zoals de apo theek dat kan doen, de geneesmiddelen-voorziening goedkoper verzorgen dan de apotheek. En dan gaat er met het verdwijnen van de huisapo theek een stukje service weg". Over dat „goedkoper" is de KNMP het helemaal niet met de artsen eens. De KNMP zegt dat de artsen de landelijke cijfers verdraaien. Dat de artsen een verschil tussen de geneesmid delenvoorziening in de stad en op het platteland niet meebere- kenen. Een zaak die, om een juist beeld te krijgen, een boel cijfer- en re kenwerk met zich meebrengt en daarom op deze plaats niet uitgewerkt kan worden. Over het service-aspect vindt Van Heesch: „Mevrouw Basart zegt nu wel dag en nacht open te zullen zijn, maar dat is op de duur geen haalbare kaart na tuurlijk. Dan krijg je toch wis seldiensten met apotheken in andere plaatsen, zodat de men sen in Noordwijkerhout toch een eind weg moeten voor hun medicijnen". Overleg Het conflict tussen artsen met huisapotheek en apothekers speelt niet alleen in Noordwij kerhout. Soortgelijke gevallen, waar de apotheker de provincie wel (en met succes) verzocht om intrekking van de beroepsver gunning van de arts hebben al geleid tot een beroepsproce dure tot in de Raad van State. Mevrouw Basart verkiest de weg van geleidelijkheid en overleg. „Ik heb er niets aan a,s de verstandhouding met de art sen wordt geschaad. In de eer ste plaats wil ik de Noordwij- kerhouters duidelijk maken dat ze zelf kunnen kiezen naar welke apotheek zij willen gaan: naar die van hun^rts of naar de mijne". Best lekker v „Overigens gaat het al best lek ker lopen in de apotheek. Een aantal patiënten hebben zich al over laten schrijven van de huisapotheek naar de mijne".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4