Voorkeur voor compleet nieuw acad. ziekenhuis "U blaast elke commissie op Van Weesel 60 jaar getrouwd Echtpaar PROMOTIES RESTAURATIEPLAN VOOR KOORNBRUG Aanleg extra parkeer plaatsen bij Kopermolen Eredoctoraat prof. Momigliano Kommer en kwel rond onderwij sopbouwwerker Oprichting Vrouwenraad VRIJDAG 4-FEBRUARI 1977 Besturen AZL en universiteit na uitvoerige studie voor "plan C" LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben vanmiddag een bezoek gebracht aan het echtpaar P. van Weesel-Van Es, wonend in de Molenstraat. Dat gebeurde omdat het echtpaar maandag precies zes tig jaar getrouwd is. Zowel de heer P. van Weesel (66) als mevrouw M. van Weesel-Van Es (80) zijn geboren-en-(jetogen-Leidenaars. In hun kleine woning in Leiden-Noord wonen beiden al 58 jaar. Ter gelegenheid van het platina- huwelijksfeest, staan op alle denk bare plaatsen in de woonkamer bloemstukken en manden "We wis ten zelf niet, dat we zoveel vrienden hadden", aldus de heer Van Weesel, die - als het weer niet al te slecht is - nog dagelijks op zijn fiets een ritje door de buurt maakt. De heer Van Weesel begon op zijn twaalfde jaar als stucadoor en is dat vak zijn hele leven trouw gebleven. Maar dat niet alleen; hij bleef ook al die tijd bij een-en-dezelfde werkgever: het stu- cadoorsbedrijf Arnoldus. Toen hij veertig jaar bij dat bedrijf werk zaam was, kreeg hij een koninklijke onderscheiding. Het echtpaar heeft één dochter, drie kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Me- vrouw Van Weesel: "Daar gaan we erg goed mee om. Wekomen er gere geld. Het is altijd erg gezellig". Vandaar ook dat in deze familie kring zondag het "platina-feesz" zal worden gevierd. LEIDEN - Na uitvoerige studie zijn het academisch ziekenhuis en het college van bestuur van de Leidse universiteit opnieuw tot de conclusie gekomen dat de bouw van een compleet nieuw academisch ziekenhuis langs de Wassenaarseweg de voorkeur verdient boven gedeeltelijke nieuwbouw en renovatie van het bestaande complex in' de buurt van het station. Het bestuur van de medische faculteit deelt dat standpunt. In éen vandaag1 verschenen nota "Plan keuze bouw nieuw academisch zieken huis" hebben hét AZL èn het college van bestuur uiteengezet waarop hun keuze is gebaseerd. Daarbij komen ze andermaal tot de conclusie dat het programma van eisen, zoals dat-is geformuleerd in sa menwerking met het ministerie van On derwijs én Wetenschappen, niet gereali seerd kan worden in een plan voor ge deeltelijke nieuwbouw en renovatie van bestaande bebouwing. Dat plan, beter bekend als plan D, werd vorig jaar inderhaast ter tafel gebracht door het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Het kabi net besloot toen een definitieve beslis sing over een al of niet nieuw acade misch ziekenhuis op te schorten. In het kabinet staan de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen en Volks gezondheid zoals bekend lijnrecht tegenover minister Gruijters. De eerste twee willen een compleet nieuw acade misch ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande complex (plan C), terwijl Grüjjters promotor is van plan D. De nota "Plankeuze" van het AZL en het college van bestuur kan worden gezien als een voorlopig advies aan het kabinet. Alleen riioet het college van bestuur nog met dè nota voor goedkeuring naör de universiteitsraad. Als die er niet mee ak koord zou gaan, dan kan dat grote moei lijkheden geven, niet alleen voor het col lege van bestuur maar ook voor het AZL, dat formeel niets met de universiteits raad te maken heeft. Aanvankelijk moesten de betrokken par Gezicht op een gedeelte van het bestaande academisch ziekenhuis. In de nota "Plankeuze" wordt de bestaande ïuisvesting onvoldoende genoemd. tijen (AZL, universiteit en gemeente Leiden) vóór 1 februari aan het kabinet advies uitbrengen. Maar inmiddels is er van die kant uitstel verleend. De ver wachting is dat omstreeks maart het ka binet een definitieve beslissing zal ne- Adviezen De nota "Plankeuze" is met behulp van diverse externe adviseurs tot stand ge komen De belangrijkste argumenten die het AZL en het college van bestuur in de nota voor hun keuze aanvoeren zijn: De verschillen in investeringskosten tussen de plannen C en D zijn gering, plan C is 10 a 13 miljoen duurder, bij een overwegend mindere kwaliteit in plan D; De exploitatiekosten van het ziekenhuis zullen in de eindsituatie bij plan D 12 A 14 miljoen gulden per jaar hoger zijn dan bij plan C; bovendien zullen de exploita tiekosten gedurende de bóuw 300-350 miljoen hoger zijn in plan D dan in plan C, wat niet los gezien zou kunnen wor den van de investeringskosten; De werkgelegenheid, uitgedrukt in aan tal manjaren op de bouwplaats, is'bij plan D hooguit 8 tot 10 procent groter dan bij plan C, maar als de bouw van kantoren in plan C wordt meegerekend (waarvoor de Kamer van Koophandel de mogelijkheden heeft aangegeven in de buurt van het station) ié er tussen beide plannen geen verschil; het bouwen en in gebruik nemen van het ziekenhuis is bij plan C aantrekkelijker dan bij plan D. De renovatie in plan D, die tot stand moet worden gebracht op het bestaande ziekenhuisterrein, brengt een groot ongemak met zich mee voor patiënten en personeel. In de eerste fase zullen zeker 500 patiënten veel overlast hebben van bouw en bouwverkeer. In de Fenovatieperiode hebben ongeveer 75 patiënten veel overlast van bouw en bouwverkeer. Het personeel komt bij plan D in de hele bouwperiode onder zware druk te staan vanwege het grote aantal verhuizingen (ongeveer 30) en hieruit voortvloeiende effecten op orga nisatie etc. Bij plan C zou dit gunstiger liggen, omdat de nieuwbouw buiten het bestaande comple* zou worden gereali seerd; In plan C is het ruimtegebrek voor het gehele nieuwe universitair medisch cen trum (ziekenhuis plus nevenactiviteiten) 7 hectare kleiner dan bij plan D. In plan C is 25 hectare beschikbaar voor ge meentelijke functies, waarvan 11 hec tare bij het station en 14 hectare langs de Plesmanlaan. Hiervan zal ongeveer5 hectare kunnen worden bestemd voor werkgelegenheid (50.000 vierkante me ter vloeroppervlak voor kantoren etc.) en 20 hectare voor woningbouw oftewel voor 1100 woningen; Het nadeel van plan D zou zijn dat alle universitaire functies van het medisch centrum zou den moeten wijken om tot de bouw van 1100 woningen te kunnen komen. Voor werkgelegenheid is de situatie bij plan D aanzienlijk ongunstiger Omdat dan het terrein bij het station (sportterrein aan het Piet. Paaltjespad niet zou vrijkomen; Op het gebied van het verkeer zijn er weinig verschillen. In plan C is het zie kenhuis iets beter bereikbaar voor auto verkeer en .ambulances en ligt de woon wijk iets gunstiger voor langzaam ver keer en openbaar vervoer. In plan D ligt het ziekenhuis gunstiger voor openbaar vervoer, maar minder gunstig voor ge motoriseerd verkeer, voor de woonwijk geldt daar het omgekeerde. LEIDEN - De maand februari telt voor de Leidse universiteit tien promoties. Tot doctor in de rechts geleerdheid promoveert op 9 fe bruari H.A. Groen (35) uit Leiden, tot doctor in de geneeskunde pro moveren op 16 februari J.J. Haaij- man (29) uit Delft en mevrouw M. Frölich (32) uit Leiderdorp, tot doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op 2 en 3 februari P.I. Schrier (30) en H.C.H.A. van Riel (30), beiden uit Leiden, op 9 fe bruari P.H. van Deursen (28) uit Huissen en H. van Doorne (29) uit Leiderdorp en op 23 februari J.A. van Best (41) uit Parijs, tot doctor in de letteren op 16 februari J.H. Win kelman (37) uit Waddinxveen en 23 februari mevrouw L.M. Oosten broek (28) uit Leiden. LEIDEN - Binnen twee maan den kan er een ontwerp op tafel liggen voor de restauratie van de bovenbouw van de Koorn- brug. Dit zegde de architect s. Walraad toe aan de raads commissie voor ruimtelijke ordening. Deze commissie ging gisteravond akkoord met het beschikbaar stellen van 50.000 gulden voor het gereedmaken van het ontwerp. Architect Walraad uit Brielle heeft al vele restauraties op zijn naam staan en is door de gemeente aangezocht om de restauratie van de Koornbrug te verzor gen. Het wachten is nu nog op de definitieve beslissing van de gemeenteraad. De kosten van herstel van de bovenbouw van deze brug uit 1825 zullen ongeveer 500.000 gulden bedragen waarvan het grootste deel (78 procent) door het rijk zal worden gesubsi dieerd. De eerste indruk van architect Walraad is dat de on derbouw van de brug nog van voldoende kwaliteit is. "De bovenbouw is een wat moei lijke zaak. De houten construc tie heeft weinig stijfheid, en er is een zekere verval opgetre den". Het leek architect Wal raad goed mogelijk om eerst de bovenbouw te restaureren en later de onderbouw. Bij het opknappen van de onderbouw zou de bovenbouw ongemoeid kunnen blijven. Zoals bekend wordt de bovenbouw van de Koornbrug op het ogenblik overeind gehouden door een grote constructie van stalen balken. Architect Walraad dacht dat het zeer wel mogelijk is om binnen twee maanden een voorlopig ontwerp met een kostenbegroting te maken. In Brielle heeft architect Wal raad een klein bureau waar zes mensen werken. In Leiden zal dit bureau ook de restauratie van de Hartebrugkerk verzor gen en verder van de Latijnse school en een pand aan de Oude Rijn. Gek goed met z'n kwaliteit. Gek laag met z'n prijzen. f~n gek genoegom 'p schitterende bankkombintstie Voor een te gekke prijbaan te bieden. Een^emi-modertie drie- en tweezilsbank, uitgevoerd iri een zware ifwatiteit rundléiter. Alleen leverbaar in donderbruin. 'Normaal betaalt u f 3610.-. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Meubeldroom heeft nog veel meer moois. Bij meubeldroom vindt u' een enorme kollektie sti/l- meubelen.j'Klassiek en eikenvóór iedere smaak-en elke. beurs. Gemaakt door de beste meubelmakers' uit onzeeigen, fabriek. 'v De winkeliers van de Kopermolen hebben met hun optreden de raadscommissies voor economi sche aangelegenheden en voor ruimtelijke ordening tegen elkaar in het harnas gejaagd. Afgelopen dinsdagavond waren de winkeliers al met hun klacht in de commissie voor economische aan gelegenheden geweest. Dit optre den inspireerde deze commissie tot het schrijven van een brief aan hun collega-raadsleden in de commissie voor ruimtelijke ordening. In hun brief drongen zij aan op spoedige aanleg van nieuwe parkeerplaat sen. Daarmee haalden zij de grote woede op de hals van wethouder Waal (voorzitter van de commissie voor ruimtelijke ordening) en to pambtenaar Logtenberg. Waal sprak tamelijk onderkoeld zijn bevreemding uit dat de ene commissie een brief schrijft aan de andere, iets wat de economische commissie al vaker heeft gedaan. Over het advies in de brief zei Log tenberg daarop: „het is een flut advies, het spijt jxie voor mijn collega-ambtenaar dat ik dat moet zeggen". Waal sussend: „Ach, nou ja, die jongen wordt ook maar ge stuurd door een commissiedie praat over zaken die hem niet aan gaan". Vervolgens liet Waal zich nogal kritisch uit over zyn collega-wethouder Van Aken, die de economische commissie voorzit, want Van Aken had beter moeten weten: „Van Aken wist ervan. Ik had hem voor de vergadering alles uitgelegd". Logtenberg uitte zijn woede op de winkeliers met wie hij al over deze zaak gesproken had: „Waar wilt in godsnaam naar toe?! U krijgt uw parkeerplaatsen! Hadden we geen vorst gehad, dan had u z had. U blaast elke c Het raadslid Langerak (WD) viel daarop, in: „De heer Logtenberg moet anders praten!" Waal daarop: „Nou ik vind hem heel duidelijk". Maar daar ging het toen even hele maal niet om. Het kersverse raads lid Van der Mey (SGP/GPV) vulde Langerak aan en protesteerde tegen het feit dat Logtenberg een paar keer Gods naam ydel had ge bruikt. Een aantal commissieleden had wel begrip voor de problemen van de winkeliers. Maar een al te wijd lopige discussie over de parkeer problemen bij de Kopermolen in het algemeen en over de situatie nu in het bijzonder kapte Waal af. Hjj wees erop dat er geen schriftelijke, ambtelijke stukken over dit punt waren omdat het in de rondgang aan de orde was gekomen, en zon der stukken achtte hij een zinvolle discussie niet mógelijk., Weinig vleiend voor zijn collega Van Aken: „We gaan niet alle in en outs in de rondvraag behandelen. Dan maken we dezelfde fout als in de commis sie economische aangelegenheden: praten terwijl er geen stukken zijn". LEIDEN-Het onlangs geopende gebouw Irene, centrum voor dag behandeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, gelegen aan de Endegeesterstraatweg houdt volgende week dinsdag een "open huis". Iedereen die belangstelling heeft kan het interieur tussen 5 en 8 uur 's avonds bezichtigen. Verder is er een expositie van artikelen, die tijdens de therapie werden ver vaardigd. LEIDEN - Door weersomstandigheden is de geplande aanleg van extra par keerplaatsen bij de Kopermo len onmogelijk geweest. Deze verklaring kregen de winkeliers van de Kopermolen gistera vond te horen in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. De winkeliers klaagden dat de laatste dagen zoveel par keerplaatsen rond hun winkel- WETHOUDER WAAL Aan deze commissie zal Waal nog een brief terugsturen waarin erop gewezen wordt dat de zaak de aan dacht van de heer Logtenberg heeft. Bezwerend richttè Logten berg zich tot de bezorgde commis sie en de bezorgde winkeliers: „Drie weken geleden heb ik op dracht gegeven voor de aanleg van de plaatsen. Maar daar is de vorst tusseh gekomen. Ik kan ze er niet intoveren!" centrum in de Kopermolen ver loren zijn gegaan door bouwac tiviteiten dat hun nering eron der lijdt. Het lag in de bedoeling van Gemeentewerken om nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen als compensatie van de plaatsen die verloren zijn gegaan. Er zijn namelijk enkele bouwketen voor de bouw van woningen rondom het winkelcentrum ge plaatst op het parkeerterrein van het winkelcentrum. Maar door het vochtige weer en de ingevallen vorst kon de aanleg van de extra plaatsen niet tijdig ter hand worden genomen. Zodra het weer het toelaat krij gen de winkeliers de parkeer plaatsen waar zij recht op heb ben, zo luidde de verklaring van de chef van de afdeling stad sontwikkeling M. A. Logten berg, tevens adjunct-directeur van Gemeentewerken. LEIDEN - De negatieve houding van (zes) schoolhoofden in Leiden-Noord,, tegenover het aan stellen van een onderwijs- opbouwwerker voor die wijk en de Kooi, blijft de leden van het „Wijk- kollektief Plan Noord" kwellen. Gisteravond tijdens de eerste ver gadering van de nieuw ingestelde stuurgroep van het Wijkkollektief bleek opnieuw dat de problemen rond de aanstelling van een onder- wij sopbouwwerker eerder groter dan kleiner worden. Jan van der Vloet, lid van de stuur groep, deelde mee dat ook wethou der Dick Tesselaar zich in eerste in stantie, mede op grond van de ar gumenten van de schoolhoofden, negatief zou opstellen tegenover een onderwijsopbouwwerker in Leiden-Noord en de Kooi. Tesse laar heeft dit volgens Van der Vloet gezegd in een gesprek dat hij giste ren had met een afvaardiging van het Wijkkollektief. Wel zou de we thouder nogmaals contact opne men met de desbetreffende schoolhoofden om de zaak op nieuw te bespreken. Het Wijkkollektief Plan Noord zet zich al geruime tijd in voor het aan trekken van een onderwijsop bouwwerker, om zodoende de rela tie tussen onderwijsinstellingen, buurt- en clubhuizen en de bevol king van Noord te verbeteren. De houding van .zowel de school hoofden als wethouder Tesselaar wekte gisteren in het Dienstencen trum aan de Van Hogendorpstraat nogal felle reacties bij de verschil lende leden van de stuurgroep. Jan van der Vloet wees er echter op dat alvorens er stappen zouden worden ondernomen eerst gewacht moet worden op het nieuwe standpunt dat Tesselaar zal gaan innemen. Ook de kritiek op de schoolhoofden was hard. Zo Schitterden zij niet al leen op vergaderingen, belegd door het Wijkkollektief, dodr afwezig heid, maar ook de door het kollek- tief gestuurde brieven bleven on beantwoord. Daarnaast werd de schoolhoofden verweten dat zij het overige onderwijzend personeel in formatie over de onderwijsop bouwwerker onthielden. Mevrouw Van der Blom-Vijlbrief, voorzitster van het Wijkkollektief, merkte op: „Het is absurd dat zes onderwijzers een plan voo^ Noord te niet kunnen doen." Zij stelde voor bij de raadscommissie voor onderwijs aan te kloppen. LEIDEN - De Leidse universiteit heeft het eredoctoraat in de letteren toegekend aan prof. dr. A. D. Mo migliano, hoogleraar in de oude ge schiedenis aan de Universiteit van Chicago en "researchhoogleraar" aan de Scuola Normale Superiore in Pisa, Italië. Het eredoctoraat zal aan de Italiaanse geleerde worden uitgereikt tijdens de viering van de 402de dies natalis van de Leidse universiteit op 8 februari. Erepro- motor is prof. dr. W. den Boer, hoogleraar in de oude geschiede- Prof. Momigliano (60) was van 1951 tot 1975 hoogleraar in de oude ge schiedenis aan het University Col lege in Londen. Zijn onderzoekin gen strekken zich uit over het ge hele terrein van de Griekse, Ro meinse en joods-hellenistische ge- denis van het humanisme en de his- schiedenis, terwijl hij ook bijdra- torische methoden van de renais- gen heeft geleverd aan de geschie- sance tot in de ty/intigste eeuw. LEIDEN - Op woensdag 16 fe bruari zal de oprichtingsvergader ing worden gehouden van de Leidse Vrouwen Raad. Bij deze raad heeft zich inmiddels een twin tigtal vrouwenorganisaties aange sloten. De aangesloten organisaties zullen hun eigen karakter en zelf standigheid bewaren maar samen streven naar de bewustwording en de volledige mede verantwoordelijkheid van de vrouw in samenleving. De oprichtingsbijeenkomst zal worden gehouden in de zaal van de Pieterskerk en begint om acht uur 's avonds. Mevrouw H. G. Goudzwaard-Blom, mede oprichtster van de Provinciale Vrouwenraad Zuid-Holland zal die avond een inleiding houden over vrouwenraden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3