"Beangstigend dat ze je bedrijf zo maar plat kunnen gooien. ieidse agenda In Warmond drie lokaties voor bouw woningen Rumoer rond asbestlozingen in Leiderdorp laait weer op welzijns- en vormingswerkers, die het grauw dirigeren vanuit het standpunt dat slechts zij ge roepen zijn tegen betaling van forse salarissen modellen te maken om de basis te mobilise ren, ongeacht hoe de basis daar over denkt. Deze stelling po neert Allegaar tegen de achter gronden van een b'ericht, dat bij ons binnendruppelde. Over nieuwe vrijgestelden zal door de studentenvereniging SSR dins dagavond een forumdiscussie worden belegd in haar gebouw. Hogewoerd 108. In dat forum hebben de volgende nieuwe en oude vrijgestelden zitting: Herman Vuijsje (weekblad Haagse Post), Jaap Dekker (Vormingswerk Jong Volwasse nen), drs. J. j. Godschalk (docto randus) en als discussieleider prof. dr. J. Berting (lijder). Aan vang acht uur. Sjoelen In het licht van bovenstaande is het een hele opluchting dat in het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat in Leiden- Noord morgen de sjoelbakkam pioenschappen van dit gebieds deel worden gehouden. Ook zal de sjoelclub Lisserbroek het op nemen tegen „Plan Noord". Prominente sjoelers geven een demonstratie en niet-leden LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten Woedend De thee smaakte echt naar lood- zuur. Het brood werd in een klap dagen ouder. En dat was alle maal de schuld van een lande lijke ochtendblad (dat andere). Beweerde dat de KVP-vrouwen woedend zijn. En dat mevrouw Gardeniers op een onverkies bare piaats voor de Tweede Kamer was geplaatst. Ons eigen Leidse Tweede Kmaerlid, co lumniste in deze krant. Haar nummer gedraaid Ze snikte niet eens. Was niet woedend, want ze is door het partijbestuur na Van Agt en Andriessen op de derde plaats van de KVP- kandidatenlijst gezet. En zal straks dus zeker een plaats in de nieuwe CD A-fractie verwerven. Vrijgesteld Nieuwe Vrijgestelden zijn stu denten, wetenschappers, kunnen op „vrije bakken" hun vermogen tot schuiven beproe ven. De wedstrijden beginnen om tien uur 's morgens. Bazar Op 7,8 en 9 februari is er in de Bejaardensoos van Leiden Zuid-West van alles te koop. Dan wordt er een bazar gehouden met theemutsen, poppen, kus sens, slofjes, babygoed, speel goed, houten bloempotten en wat al niet. Ga er nou maar iets kopen, want van de opbrengst hopen de leden van de Bejaar densoos een dagje uit te gaan. U kunt er ook nog spullen laten brengen, bijv. door ze aan een u bekende bezoeker mee te geven, of ze af te geven op het adres Ge- rrit Kasteinstraat 20. De bazar is maandag van twee tot half zes en van acht tot tien uur open, dinsdag idem en woensdag van twee tot vijf uur. Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 7,45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat speeltuingebouw, be jaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 uur Fred. Hendrikstraat 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 8.15 uur Nieuwe Rijn 19, club voor alleen staanden, weduwen en weduwnaars, 8 Steenstraat lb, Wereldwinkel, vegeta- ries eethuis, 6-7.30 uur nam.; Mirakel- soos, 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Neder lands/Engels, 2-4 uur nam.; sport (sport zaal Lammenschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond, 8-2 uur nam. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, le zing „Antichristelijke stromingen van het laatste uur", 8 uur nam. Leidse Schouwburg, „Liefde half om half', blijspel, 8.15 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, toneel groep Imperium met „SOS spreekt u maar" (try-out), 8.30 uur nam. LAK-theater, Levendaal, lezing van G. A. Oorschot, 8.15 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan, informatiea vond over jeugdwerkloosheid, 8 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, op treden van Billy en de Bulldozers, 8 uur Sportfondsenbad, Wassenaar, zwem- toernooi voor scholieren, 7 uur nam. Geref. Kerk, Bloemcamplaan, Wasse naar, orgelconcert, 8 uur nam. Rehoboth, Rapenburg 10, ruilclub, 7.30-10 uur nam. Zaterdag Pieterskerk Antiekmarkt, 9.30 uur vm.-5 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, Toneel groep Imperium met „SOS spreekt u In de Vrolijke Arcke, Pieterskerk- koorsteeg, rommelmarkt, 10 uur v.m. - 4 uur nam.; Bingo-avond, 8-12 uur nam. Dienstencentrum, v. Hogendorp straat, sjoelkampioenschappen plein Noord, 10 uur v.m. - 5 uur nam. Cultureel Centrum, Voorschoten, ee nakteravond Toneelgroep Voorschoten, 't Centrum, Zoeterwoude, wintercon- cert WINTERCONCERT St. Jan s fanfa re, 8 uur nam. Jeroenshuis, Wassenaar, oranjebal, 9 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: wijk I (Mórswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H.C. Jasperse jr.. Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos l.tel. 122113; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225: wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): C.J.M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, prakty- kadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E.J Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - A. Tromp, Lohmanplant- soen 33, tel. 071-762159 (zaterdag); B. van Beusekom, Piet Heijnlaan 6, te). 071- 763551 (zondag); S.M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522- 12665. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 febr., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. C.J. Koster, Helmstraat 43, Noord wijerhout, tel. 02523-3137. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.06-10.00 uur). LEIDERDORP - Alhoewel de Eternit-zagerij van de gebroeders Kruyt aan de Splinterlaan gesloten en zelfs verzegeld is, is de beroering rondom de asbestlozingen van het bedrijf- die in november van het vorig jaar in de publiciteit kwamen - nog steeds niet afgenomen. „We gaan gewoon door", aldus de directie van Kruyt BV, die dezer dagen een advertentie liet plaatsen waarin werd meegedeeld dat het bedrijf nog volop draait, zij het dat er geen Eternit meer gezaagd wordt. Dat zagen gebeurt nu in een ander bedrijf. In en om het bedrijf van Kruyt ligt nog altijd Eternit opgeslagen. een deel uit de omgeving van de Splinterlaan komen, nogal wat onrust ontstaan. Ten derde - en dat wil ik helemaal niet ontken nen - ben ik zelf in die wijk ko- Wat bij de directie van Kruyt in het verkeerde keelgat is gescho ten is het feit dat er geen enkel contact is geweest tussen Voor komen is Beter VIB) en de direc tie van het bedrijf. „Wij hadden best onze medewerking willen verlenen, want als het zagen van asbest gevaar oplevert, voor de volksgezondheid dan vinden wij datje daar wat aan moet doen. We hadden dan ook kunnen vertel len dat we al bezig waren met het verhelpen van het mankement aan de afzuiginstallatie waardoor asbest vrijkwam". Ontslag "Wij geloven dat het een actie van een familie is geweest, met name van de familie Rausch, die ons daar weg wil hebben. Maar de man kan gelijk hebben en we hadden ook best wat willen doen", aldus Kruyt. VIB schreef naar aanleiding van de lozingen destijds een bijeenkomst uit voor bewoners en personeelsleden van het bedrijf. „En dan kun je zien wat voor vertrouwen je bij je personeel hebt, want de spion, die wij naar die vergadering heb ben toegezonden, heeft geen en kel lid van ons personeel op die vergadering gezien". Intussen heeft het ministerie van Volksgezondheid meegedeeld geen enkel bezwaar te hebben tegen het zagen van Eternit, mits er in de zagerij een goede afzui ginstallatie is. Men wilde zich vanmorgen nog niet uitspreken over de vraag of er iets gedaan moet worden aan het zagen van Eternit bij allerlei doe-het-zelf zaken. De sluiting van de zagerij van Kruyt heeft overigens gevolgen voor het personeel. Voor drie van de vier personeelsleden die in de zagerij werkzaam waren dreigt ontslag, wanneer niet elders in het bedrijf mogelijkheden voor hen gevonden worden. WARMOND - B en W van War mond willen op drie plaatsen in de gemeente gaan bouwen. Dit om de Warmondse woningbe hoefte voor de komende tien jaar op te vangen. Berekend is dat er naar schatting nog zo'n driehon derd woningen nodig zullen zijn. Het Warmondse college wil bou wen aan de Oranje Nassaulaan - tussen de Poel en de spoorlijn - aan de Hereweg tegenover de Prinses Beatrixlaan en in een ge bied tussen het uitbreidingsplan Endepoel 2 en de Hereweg. Bij die drie lokaties is er niet één waar zonder moeilijkheden ge bouwd zal kunnen worden. De grond aan de Oranje Nassaulaan is voor een groot deel in handen van twee projectontwikkelaars, Emro/Westgaarde en Bagon, die daar landhuizen willen bouwen. Door middel van grondruil zou Warmond op die plaats een strook grond kunnen krijgen die geschikt is voor de bouw van circa zestig woningen in de so ciale sfeer. In het gebied tussen de Hereweg en Endepoel 2 is nu nog een kassen- bedrijf gevestigd. Men heeft ge poogd rijkssubsidie, te krijgen voor het verplaatsen van het be drijf. Het rijk heeft daarvoor ech ter geen gelden beschikbaar ge steld, zodat het er naar uitziet dat het bedrijf daar in ieder geval voorlopig nog gevestigd blijft. Tegen het gebied tegenover de Hereweg bestaan nogal wat land schappelijke bezwaren. Die be zwaren waren voor de commissie ruimtelijke ordening van War mond reden om terug te komen op haar keuze voor de lokatie aan de Hereweg. Zij koos toen voor woningbouw aan de Oranje Nas saulaan. Volgens B en W zouden aan de Her eweg, bij de Prinses Beatrixlaan, Gelddiefstal in Leiderdorp LEIDERDORP - Vannacht tussen 20.00 en 0.45 uur is ingebroken in een woning aan de Van der Valk- Boumanweg in Leiderdorp. De da ders, die kennelijk op geld uit wa ren en de hele woning overhoop haalden, kwamen binnen door een gat in een ruit te snijden. Zij ver dwenen met een bedrag van enkele honderden guldens. 150 woningen gebouwd moeten worden. Op die manier wordt re kening gehouden met de land schappelijke waarde van het ge bied. In het gebied tussen Ende poel 2 en de Hereweg zouden, naar de mening van B en W, in de toekomst 90 woningen gebouwd kunnen worden. De keuze op welke plaats het eerst moet worden gebouwd, laten B en W helemaal aan de raad, die een en ander op 8 februari aan staande bespreekt. Dan kan ook het publiek over dit onderwerp meepraten. In diezelfde raadsvergadering wordt eveneens gesproken over de bouw van woningen door Lei den op Warmonds gebied. Het gaat daarbij om de realisering van de laatste fase van de Merenwijk. Twee vrouwen zwaar gewond bij botsing in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee vrouwen raakten gistermiddag op de Ach- thovenerweg in Leiderdorp ernstig gewond toen de automobiliste me vrouw A. C. de N. uit Koudekerk aan den Rijn frontaal in botsing kwam met een auto, bestuurd door mej. G. de K. uit Leiderdorp. De laatste haalde op het moment van de botsing een groepje fietsers in. De inzittende mej. J. de J., die met mevrouw de N. meereed, werd eveneens gewond overgebracht naar het ziekenhuis, maar mocht na behandeling naar huis. De Leiderdorpse student P. A. D. raakte gisteren ernstig gewond toen hij op de Gallaslaan met zijn brommer plotseling draaide en daarbij werd geschept door een auto bestuurd door mevrouw L. H. A. v. d. H. uit Leiderdorp. WASSENAAR - Maandagavond vergadert de Wassenaarse commis sie technische diensten. Daar gaat het ondermeer over de ontsluiting van het uitbreidingsplan Ter Weer en over de verkoop van bouwgrond aan de woningbouwvereniging St. Willibrordus. Aanvang van de ver gadering 19.30 uur in het gemeen tehuis. Door Hans Meijer huur van elektrisch handgereed schap onder te brengen. „Wat ons het meest heeft veron trust is het feit dat ze je bedrijf zomaar, in twee dagen tijds, plat kunnen gooien. Dat is, als je er goed over nadenkt, toch wel een beangstigende zaak", aldus de Kruyt-directie. Jurriën van de Beek stelt daar tegenover dat de actie in Leiderdorp slechts het begin is geweest van iets veel gro- ters: „We moeten de strijd aan binden tegen elke verwerking van asbest. De actie in Leider dorp was succesvol - mede dank zij het feit dat het ongeveer sa menviel met de gebeurtenissen in Vlissingen - maar we moeten ons nu landelijk verenigen". Er zijn actiegroepen in Wormer, Borne en Goor, in welke laatste plaats de Eternitfabnek (Eternit is een vermenging van asbest en cement) staat. Hopeloos Van de Beek ontkent elke bin ding met de Vereniging Voorko men is Beter, die ook actie voerde tegen Kruyt. „Voor mij waren er drie drijfveren om wat tegen die lozingen te gaan doen. In de eer ste plaats is dat het feit dat mij altijd een wat hopeloos gevoel bekruipt wanneer er over milieu zaken wordt gesproken. Wanneer je er dan zelf daadwerkelijk iets aan kunt doen vind ik dat je dat ook moet doen. Ten tweede is er onder mijn patiënten, die voor VOORSCHOTEN - Bij de reconstructie van 'Leidseweg-Noord (tussen De Zilverfabriek en Ter Wadding) in Voorschoten wordt uitgegaan van een scheiding tussen langzaam en snelver keer. De commissie voor openbare werken kreeg gisteravond de eerste plannen te zien, welke tot stand zijn gekomen in samenspraak met bewoners. De kosten voor de reconstruktie worden geraamd op 3,- miljoen. De reconstructie Leidseweg-Noord krijgt aan beide zijden een apart voet- en een fietspad. De rijbaan krijgt een breedte van 6,80 meter. Op enige plaatsen zullen de huidige parkeermoge- lijkheden vervallen. Langs de Leidseweg- Noord staan 262 woningen, er is een parkeer- mogelijkheid voor 310 auto's, terwijl het hui dige aanbod 120 tot 125 wagens bedraagt. Op uitritten en in garages staan 111 auto's. Bij het huidige reconstructie-ontwerp wordt het aantal parkeerplaatsen langs de weg terug gebracht tot 165, dat betekent inclusief uitrit ten en garages totaal 315 plaatsen. Het wordt een gigantische reconstruktie, te meer omdat "in de grond" veel moet gebeuren. Verwacht wordt dat de riolering vrijwel geheel vervangen zal moeten worden. Het knelpunt in de reconstructie blijft de driesprong Leidse- weg-Piet Heynlaan. Mr. Begeer (VVD) deed de suggestie om te overwegen de huizen aldaar aan de Korte Vlietzijde naar achteren te plaat- De commissieleden namen het voorstel van de wethouder aan om door middel van een hoor zitting alle bewoners hun visie te laten geven, maar voordat deze hoorzitting kan plaats vin den, zal eerst onderzocht worden hoeveel voet gangers en fietsers van deze weg gebruik ma ken. In februari 1975 reden 9200 auto's op dit stuk Leidseweg, vorig jaar waren dat er nog maar 7100. De oorzaak is te vinden in de open stelling van de Admiraal de Ruytersingel. Punt van bespreking in de commissie vormde eveneens de Schoolstraat. Er komen daar nogal wat ongevalletjes voor waarbij wandelaars en fietsers betrokken zijn. Mr. Begeer stelde onder gelach voor maar een proef te nemen met het afsluiten van deze wandelstraat voor alle voet gangers. Minder te spreken was de commissie over het gevraagde krediet van 74.500,- voor uitbrei ding van de c.v.-installatie in het scholencom plex Noord-Hofland. De commissieleden meenden dat dit opgegeven had moeten wor den bij de laatste verbouwing in het scholen complex. „En dat is nu juist waar ik me erg kwaad over kan maken", aldus de Leiderdorpse huisarts Jurriën van de Beek, wiens telefoontje met het ministerie van Volksge zondheid op 22 november direct leidde tot onmiddellijke sluiting van het bedrijf. „Er staat en ligt daar nog altijd Eternit, en dus is er ook nog steeds asbeststof. Dat stof is uiterst gevaarlijk. Eén ve zel kan genoeg zijn om een be paalde vorm van kanker te ver oorzaken. Ik vind dat alle asbest uit dat bedrijf moet verdwijnen". Beangstigend Volgens de gebroeders Kruyt ge beurt dat ook: „We hebben een schade van tonnen geleden door deze zaak. Al die platen asbest staan daar nu onverkoopbaar", aldus de directie, die echter via de bewuste advertentie meedeelt het Eternit nog altijd gewoon aan de man te brengen. Het bedrijf heeft plannen om in de vrijko mende hal een aluminiumzagerij neer te zetten - „Zolang dat ten minste nog mag" - en er de ver- De verzegelde zaagmachines.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2