DE ZUIVEL VERDIENT GEEN S1AKING. Boer Bos knutselde eigen orgel in elkaar Burgers Europa gehoord over de kernenergie NOG JAREN VOORUIT Ierland en Nederland vooraan in de missie VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 ANNA PAULOWNA - De jongen in het kleine dorpscafé wist het precies te vertellen. „Voor boer Bos motten jullie daarheen. Jullie komme zeker voor dat orgel, Ja, daar benne wel meer lui voor weust". Boer Bos achter zijn orgel, waarin minstens 120 meter PAGINA 19 DEN HAAG - RK Nederland heeft vorig jaar ruim 7} miljoen gulden besteed aan missionaire activiteiten in de brede zin van het woord. Daar van ging 32 miljoen via orden en congregaties en ruim 39 via fondswer- vende organisaties. Zo blijkt uit een speciale uitgave van het Centraal Missiecommissariaat, dat in april 20 jaar bestaat. Vergelijkingen met andere kerken leren, dat de rk per jaar per persoon 19 uitgeven aan missie en hulpverlening, de hervormden 15,50 voor zending en werelddiakonaat en de gereformeerden 27,60 voor deze doeleinden. In totaal brengen de christenen van Nederland voor hun eigen kerken en hulpverlening aan de derde wereld een bedrag van 610 miljoen bijeen. Hierin zijn nog niet acties begrepen als „Kom over de brug" en „Wilde Ganzen". Volgens de laatste gegevens is er op 778 Nederlandse rooms-katholieken 1 missionaris ergens in de wereld werkzaam. Hiermee staat ons land num mer 2 op de wereld-ranglijst, na Ierland met 1 missionaris op 580 rk. België, Zwitserland, West-Duitsland en de Verenigde Staten volgen dan met 1 missionaris per respectievelijk 1403, 1946, 2453 en 6266 rk. Rk Nederland kan nog jaren teren op het aantal missionarissen, manne lijke en vrouwelijke, dat het heeft uitgezonden, aldus het verslag, ondanks verminderde roepingen en toenemende vergrijzing. Het heeft de zorg voor 3814 priesters, 1892 zusters, 1045 broeders en 356 leken die missie en ontwikkelingshulp bedrijven in 103 landen in alle vijf continenten. In zo'n kleine gemeenschap als Anna Paulowna, rustiek gelegen in het vredige Noordhollandse land, weet iedereen allang van de hobby van landbouwer A. Bos. en die is: knutselen aan en spelen op zijn zelfgemaakte orgel van plas tic pijpen en tuinslang. Boer Bos. een goede vijftiger met zilvergrijs haar, is z'n leven lang al gek van orgels en orgelmuziek. Platen van Feike Asma en Piet van Egmond, daar heeft hij er een heleboel van. En als kleine jon gen kreeg hij eens orgelles. Maar het systeem en de werking van het orgel trokken toch zijn grootste belangstelling. Vaak is hij te vinden in een kerk in de omgeving, waar hij oude harmo niums schoonmaakt en opknapt. De eerste Het zal een jaar of acht geleden zijn dat Bos op het idee kwam, zelf een orgel te maken. Ik had toen net het oude orgel in de hervormde kerk van Kleine Sluis opgeknapt en dacht: het moet toch wel een boeiende be zigheid zijn om zelf zo'n ding in elkaar te zetten. Dat idee liet me toen niet meer los". Van dat ogenblik af wisselt boer Bos het ruwe werk op zijn 25 hec tare groot aardappelen-, bieten en graanland af met het fijne ge knutsel en gepriegel aan kilo's hout, meters plastic pijp, tuin slangen, toetsen en registers. Ik ben de eerste in Nederland die ermee begonnen is", zegt hij niet zonder trots. „Iemand in Wage- ningen heeft het ook gedaan, maar toen was ik allang bezig". Alleen het toetsenbord en de ven tielen zijn van een oud harmo nium. De motor die de lucht aan voert, kocht hij in Alkmaar. Daarmee was de basis gelegd voor zijn curieuze creatie die vele eigenschappen heeft van het „gemiddelde" kerkorgel. Tuinslang We lopen achter hem aan naar de koeienstal, die, sinds hij zijn koeien heeft verkocht, dienst doet als opslagplaats voor zijn BRUSSEL (ANP) - Europees commissaris Guido Brunner is van plan openbare "hoorzittingen" te gaan organiseren over het gebruik van kernenergie. Deskundigen zul len op die zittingen aan het woord komen, maar ook de Europese bur gers zullen er hun zegje kunnen doen. Brunner heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld op een pers conferentie. De Duitser Guido Brunner beheert in de Europese commissie ("dagelijks bestuur" van de EG) de energie-portefeuille. Brunner zei dat het onmogelijk is om de streefgevallen inzake afhan kelijkheid van geïmporteerde energie te halen. Oorspronkelijk had de EG het plan om tegen 1985 nog voor hoogstens de helft van haar energievoorziening afhanke lijk te zijn van geïmporteerde ener gie. Maar dat percentage zal op z'n minst 55 zijn, aldus Brunner. Nieuwe energievormen (zonne- energie, getijdenenergie etc.) zullen maximaal 4 pet van de benodigde energie kunnen gaan leveren. Aardgas en steenkool zijn er ook al onvoldoende. Er zal dan ook een toenemend gebruik van kernener gie gemaakt moeten worden, aldus Brunner. Maar omdat de bouw van kerncen trales vertraagd is en de publieke opinie zich tegen deze centrales keert zal in 1985 hooguit (wellicht wordt dat niet eens gehaald) 9 pet van de benodigde energie uit nu cleaire installaties komen. Voor zien was dat dit aandeel in 1985 zo'n 13 pet zou zijn. Momenteel heeft de gewassen. Een deel van de stal echter gebruikt hij als knutsel- hok. En de helft daarvan wordt ingenomen door oude orgels en onderdelen. Helemaal achteraan staat „het kunstwerk". Een kast van één bij anderhalve meter. Uit het houtwerk steken tientallen gele en grijze plastic pijpen omhoog, waarvan er en kele een spinneweb ondersteu nen. Het zijn er welgeteld 303. Dikke en dunne, lange en korte. De meeste hebben aan de boven kant een houten klosje, dit om de lucht te regelen. Rechts vooraan staat een doos van spaanplaat. Het is de zwelkast, die het volume van de hoogste tonen regelt. On der het deksel zitten de kleinste pijpjes, een paai centimeter lang en twaalf millimeter in doorsnee. Bulten Onder het klavier (toetsenbord) puilen dikke bulten uit. Dat zijn stukken tuinslang, die de lucht naar de ventielen brengen. Boer Bos rekent uit, dat er wel 120 me ter tuinslang in zijn orgel zit. Een beetje behoorlijk pijporgeltje kost nieuw toch al gauw zo'n 12.000 gulden en dan is er nog geen pedaal bij. Voor hetzelfde geld (figuurlijk wel te verstaan) speelt landbouwer Bos, dankzij engelengeduld en handigheid, nu op een orgel dat, althans qua ge luid, niet voor een professioneel instrument lijkt onder te doen. Hij neemt plaats op het orgelbank^ je, schakelt de luchtmotor in, recht de rug en speelt een paar stukjes uit de liederenbundel van Johan de Heer. Een begrip in be paalde kringen, deze „zangbun del ten dienste van huisgezin en samenkomst". Even waan je je in een kerk. Bos speelt met grote concentratie en is zelfs niet uit zijn ritme te brengen wanneer de hond, kennelijk aangestoken door de jubeltonen uit het plastic-buizenstelsel, vrolijk rondspringt. Twee uur Het maken van de pijpen heeft hem de meeste tijd gekost. „Als alles Europese Gemeenschap 49 nu cleaire centrales in bedrijf,37 zijner in aanbouw en er bestaan bouw plannen voor nog eens 37 centrales. De EG heeft zich ten tijde van de energiecrisis ten doel gesteld haar afhankelijkheid van energie- invoer, in het bijzonder van aardo lie, door een toenemende aanwen ding van kernenergie tot 1985 te verminderen. Brunner zegde toe dat de Europese commissie het on derzoek inzake de veiligheid van kerninstallaties zal uitbreiden. De Europese Commissie heeft er bij de VS en Canada op aangedron gen, hun leveringen van verrijkt uranium niet te onderbreken. Vol gens Brunner kwam hierop uit Washington het antwoord dat de vertragingen in de leveranties uit sluitend verband hielden met de regeringswisseling. In Bonn zijn de autoriteiten in tweeërlei opzicht door het vraag stuk van de kernenergie in een moeilijk parket gekomen. Ener zijds moet de regering van Helmut Schmidt de zwaar wegende beslis sing nemen of zij onder druk van Washington zal afzien van de lever ing van de omstreden opwerkings- installatie aan Brazilië of dat zij haar verplichting zal nakomen. Als Bonn wijkt voor de Amerikaanse pressie, verliezen de Westduitsers hun naam van betrouwbare han delspartner. Stoort de Bondsrepu bliek zich echter niet aan het drin gend pleidooi van de VS, dan loopt zij de kans "moreel en politiek" door dat land te worden geïsoleerd. meezit, ben je met één pijpje twee uur bezig". Met een mal maakt hij in de pijp twee kleine schuine in kepingen, de „bovenlip". Aan weerskanten lijmt hij dan twee stukjes formica waardoor een rechte, langwerpige luchtope- ning ontstaat. Door bij sommige pijpen een klosje te bouwen, krijgt hij per pijp de juiste toon hoogte. Als de pijpen op maat zijn, volgt het inbouwen en stemmen. Hoewel het orgel speelklaar is, is het nog niet af. Wil ik 't van moeder de vrouw in de kamer krijgen, dan moet er nog een kast om. maar ik denk niet, dat ik dat doe. Een motor in je kamer is geen gezicht. Ach, en ik doe het toch meer om het knut selen dan om het spelen", bekent Bos, die nu ook werkt aan een kleiner orgel voor zijn dochter. Te dik Bij het afscheid verontschuldigt hij zich nog voor de afwezigheid van zijn zoon. „Die jongen speelt alle soorten muziek. Misschien had u dat mooier gevonden. Ik kan al leen kerkmuziek spelen. Die is langzamer. Voor andere muziek zijn mijn vingers te dik. De soe pelheid is eruit. Tja, dat komt door het melken". G. HELWIG Zondag zal het vijftig jaar ge leden zijn. dat ds. F. Slomp ge reformeerd predikant werd. Hij heeft als „Frits de zwerver" grote bekendheid gekregen in het verzet gedurende de bezet tingsjaren. Al voor de oorlog ging hij vanuit zijn woonplaats Heemse (Overijssel) vele malen in het geheim naar Duitsland om het verzet binnen de Duitse kerken tegen het nationaal- socialisme van Hitier aan te wakkeren. In de oorlog was hij in ons land een van de oprichters van de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers en de knok ploegen. In 1944 werd hij gear resteerd en gevangen gezet in Arnhem, maar een knokploeg wist hem te bevrijden. Ds. Slomp is predikant geweest in Heemse en in Hoorn, in welke laatste plaats hij evange lisatiewerk verrichtte. Hij was ook enkele jaren legerpredikant in Indonesië. Vorig jaar ver scheen er over zijn verzetswerk een boek van de hand van de journalist Jan Hof. Ervaring rijker In de hervormde gemeente van Koog-Zaandijk wordt ge werkt met „catechese- tuinslang zit gezinnen". Ter vervanging van de catechisatie komen eens in de veertien dagen op zondag na de morgendienst jongelui van 13 tot 16 jaar in een van de deel nemende gezinnen samen. De bijeenkomsten duren ongeveer een uur en er wordt met elkaar gesproken over een onderwerp dat tevoren met de andere catechese-gezinnen en met as sistentie van een predikant is doorgenomen. Een paar on derwerpen waren: macht en onmacht, vertrouwen en sociale kritiek. Een van de deelnemende catechese-vaders, een aan staand diaken, over zijn erva ringen: „Wij leren er in ieder ge val veel van en zijn een ervaring rijker geworden, en de jongelui in de kerk zijn voor ons geen onbekenden meer". O Hervormde Kerk: beroepen te Bodegraven Joh. Richter Sleeuwijk (vacature G. J. van Embden). Geref. Gemeenten: bedankt voor Emmeloord J. M. Kleppe Woerden, voor Lemmer J. van Vliet Aagtekerke. Vluchtelingen De Westduitse bond van pro testantse kerken heeft bij zijn hoofdbureau voor het diako- naat in Stuttgart een „secreta riaat voor politiek vervolgden en vluchtelingen" ingesteld. aan welks hoofd een 31-jarige jurist staat. Een van de taken van het secre tariaat is het voortzetten van de Westduitse diakonale hulpver lening aan Chilenen, door poli tieke vluchtelingen en vervolg den te helpen bij het verlaten van hun land en bij het inge burgerd raken in West- Duitsland. Ook wil de nieuw diakonale afdeling gevangenen en hun familieleden steunen, ondermeer door medische hulp en voedselhulp, rechtskundige bijstand en zo mogelijk zielzorg. Andere instellingen van de bond van protestantse kerken zullen het secretariaat voorzien van gegevens over schending van de mensenrechten. „Bode der waarheid" is de naam van een nieuw onder gronds tijdschrift van baptisten in de Sowjet-Unie, dat volgens „Keston College", het Britse in formatiecentrum voor gods- dienstvragen in Oost-Europa, opvalt door zijn goede techni sche verzorging. Het wordt zelfs in drie kleuren uitgegeven. „Bode der waarheid" is het zo veelste ondergrondse tijd schrift van de baptisten in de Sowjet-Unie. De laatste jaren zijn verscheidene illegale druk kerijen door de Russische poli tie ontmanteld. De straffen die op de ontdekking volgden, werden steeds zwaarder. Het nieuwe blad bevat tot dus ver uitsluitend godsdienstige bijdragen, onder andere van Billy Graham. "Het kritische optreden van de kerk is meer schijn dan werkelijkheid, want ook kerk en godsdienst ontkomen met aan de tendens tot vertros sing". Dat constateerde de ge reformeerde dr. G. Dekker vanmiddag in een rede waar mee hij aan de Vrije Universi teit in Amsterdam zijn lecto raat aanvaardde bij de theolo gische faculteit en de faculteit der sociale wetenschappen. Dr. Dekker zag vertrossing als de behoefte van mensen zich af te sluiten van de grote we reld en zich terug te trekken in hun eigen wereldje, en als de behoefte aan probleemloos heid, het zich onbekommerd kunnen vermaken. In het ka der van de vertrossing wordt aan beide behoeften voldaan, doordat men de grote wereld met alle problemen buiten het gezichtsveld houdt, of, voor zover er werkelijk vraagstuk ken van mens en samenleving ter sprake komen, ze zo be perkt mogelijk behandelt. Vertroste godsdienst vindt dr. Dekker bij veel traditionalisti sche kerkleden. Hun gods dienstbeleving heeft een klein bereik en is ideologiserend van karakter: men houdt zich met het heden bezig in termen van het verleden. Uit het feit dat binnen de officiële kerken de kritische gemeenten en de politieke theologen aan de marge (min of meer ter zijde) staan, concludeert dr. Dekker, dat de ontwikkeling daar voornamelijk wordt aangege ven door de tendens tot ver trossing en dat deze kerken de vertrossing daarmee ook in de hand werken. Dekker ontkent niet, dat de kerken kritische uitspraken doen. Maar wanneer de kerk kritisch spreekt, wil dat nog niet zeggen dat zij ook kritisch optreedt of dat de mensen het ter harte nemen, aldus dr. Dekker, die meent, dat de kerk een politieke theologie nodig heeft, een "samenle- vingstheologie". Een voordeel daarvan op langere termijn zou zijn, dat de godsdienst voorallerlei vraagstukken van creatieve betekenis blijft of wordt. In de ban Bisschop Francisco Claver van het Filippijnse eiland Mindanao heeft alle regerings functionarissen die deelne men aan martelpraktijken in de ban gedaan. De ban houdt in dat men de sacramenten niet mag ontvangen en geen getuige mag zijn van doop, vormsel en trouwen. •.De conferentie van Zuid- amerikaanse bisschoppen (CELAM) heeft een afdeling opgericht die zich speciaal zal bezighouden met de verdedi ging van de rechten van de mens in Zuid-Amerika. Mgr. Trujillo van Bogota, secretaris-generaal van CE- LAM: "Er is veel te doen, maar er zijn ook veel mogelijkhe den". ADVERTENTIE Er staan stakingen voor de deur bij de coöperatieve zuivelbedrijven. Wij, veehouders, hebben die bedrijven opgericht en wij zorgen dat ze kunnen blijven werken. Wij vragen ons af waarom de vakbonden de automatische prijscompensatie uitgerekend allereerst bij de zuivelindustrie willen afdwingen. Want juist de vakbonden, die zeggen op te komen voor de belangen van zwakkere groepen, behoren te weten dat de melkveehouderij economisch uiterst zwak staat. De boeren klagen nogal eens. Vindt u het gek? De gemiddelde veehouder in Xederland levert 110.000 kg. melk per jaar aan zijn fabriek. Hij krijgt daarvoor ca. 52 cent per kg. Dat is een jaarontvangst van ca. f 57.000.—. Daarnaast krijgt hij voor o.a. de verkoop van kalveren en ander vee f 13.000,—. In totaal dus f 70.000 omzet. Zijn bijdrage om de fabriek te laten draaien is dan al automatisch ingehouden. Daarmee zcordt de ^werkgelegenheid van ca. 25.Q00 mensen in stand gehouden. Van zijn jaarontvangst moet de veehouder betalen: Pacht of rente en afschrijving op bedrijfsgebouwen en inventaris. I 'oer voor de winter en krachtvoer. Dit jaar is dat door de droge zomer een extra hoog bedrag. Andere bedrijfskosten zoals: veearts werktuigkosten, grondlastenenergie, onderhoud verzekeringspremies, meststoffen en noemt u maar op. In totaal heeft hij gemiddeld f 52.500,— aan kosten. II''at blijft er over om van te leven Vorig jaar gemiddeld f 17.500,—Daarvoor moet hij dan 3000 uur werken, vaak samen met vrouw en kinderen. En elke dag, want koeien kennen geen vrij weekend. Dat is een uurloon van f 5,80, vèr onder het gemiddelde CAO-loon dUs. Geen wonder dat de laatste 5 jaar jaarlijks 5.000 veehouders er het bijltje bij neerlegden om te ''profiteren"van een bedrijfsbeeindigingsregeling of om een baan te zoeken in het bedrijfsleven. Maar die banen liggen bepaald niet voor het opscheppen. En de boeren zijn teveel aan hun onafhankelijkheid gehecht om een beroep te doen op de WW. Met anderewoorden: onze werkgelegenheid staat voortdurend op de tocht. Staken: van de wal in de sloot. Is staken nu de manier om uit de problemen te komen? Wij dachten van niet. Uiteraard gunnen wij onze werknemers een goed loon. Wij hebben ook een behoorlijke loonsverhoging aangeboden. Wij en onze organisaties zijn nog steeds bereid te praten over wat verder mogelijk is. Maar ook wij kunnen geen geld uitgeven vóór het verdiend is. Als de vakbonden onze zuivelindustrie, waarvoor wij veel offers hebben gebracht, willen platleggen is dat hun verantwoordelijkheid, niet de onze. De schade die door stakingen wordt toegebracht treft ons boeren in het hart. Wij werken niet van vroeg tot laat om de melk straks weg te moeten gooien. De schade treft ook u als consument, die misschien verstoken blijft van een gezond dagelijks voedingsmiddel. De schade treft niet in de laatste plaats ook de werknemers, want stakingen tasten de resultaten van de fabrieken aan. Onze financiële mogelijkheden dalen daardoor en de werkgelegenheid komt nog verder in gevaar. Nog los van het feit dat stakingen nog lang van invloed zijn op de onderlinge werksfeer. Wij, en dat zijn 85.000 Nederlandse boeren met melkvee, zijn nog steeds bereid tot redelijk overleg met de bonden. Het woord is aan u! Dit is een publikatic van dc Coöperatieve Zunclindust Van de Spiegelstraat 16, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19