GESPREK BOERSMA LEVERT NIETS OP Invoering zomertijd goedgekeurd Iran: de Nederlandse regering treft geen blaam "Ze mogen me levend cremeren als die stenen niet echt zijn Agent maakte bom onschadelijk Uit in de Randstad DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gister middag met grote meerder heid van stemmen het rege ringsvoorstel over de invoer ing van de zomertijd in Neder land goedgekeurd. Als ook de Eerste Kamer akkoord gaat valt de zomertijd dit jaar van- zondag 3 april tot zondag 25 september. Tegen het voorstel, dat vorige week uitvoerig besproken is, stemden negen leden van de WD-fractie en de fracties van SGP en Boerenpartij Bij het begin van de zomertijd wordt, officieel, de klok in de nacht van zaterdag 2 april op zondag 3 april om twee uur een uur vooruitgezet. Aan het einde van de zomertijd gaat de klok, in de nacht van zaterdag 24 september op zondag 25 sep tember om 3 uur naar 2 uur terug In Nederland werd de wette lijke tijd voor het eerst gere geld in 1908. Bij de wet van 23 juli 1908 werd de wettelijke tijd in Nederland de middel bare zonnetijd van Amster dam (hoogste stand van de zon om 12.00 uur). De wetgever verkoos daarmee een aparte tijd, de Amsterdamsetijd, die ongeveer 20 minuten van de West-Europese tijd en 40 minuten van de Midden- Europese tijd verschilde. Daarnaast werd voor het eerst in 1916, als gevolg van de oor logsomstandigheden en- daarmee gepaard gaande ko- lenschaarsteevenals in enige andere Europese landen een bepaald tijdvak van het jaar zomertijd ingevoerd. Die si tuatie heeft voortbestaan tot aan de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de bezetting werd in Nederland Midden-Europese tijd van kracht. Deze week 40 minuten af van de tot dan geldende "Amsterdamse" tijd. Ook in deze jaren kende men een zomer tijd van één uur. Na de Tweede Wereldoorlog besloot de regering met het oog op de benarde kolensituatie die een dringende besparing gebood, de Midden-Europese tijd tot een nader te bepalen tijdstip te handhaven. De rege ling kreeg wettelijke basis in augustus 1946. Toen in de ja ren '50 de kolenpositie was verbeterd achtte men het niet temin minder wenselijk terug te keren tot de vooroorlogse re gelingen. De wetgever besloot de Midden-Europese tijd te handhaven (wet van 16 juli 1958). In de jaren '60 viel opnieuw een toenemende belangstelling voor het vraagstuk van de zo mertijd te constateren. Van vele kanten werd op'de invoer ing ervan aangedrongen. In ons land vond de regering in een en ander aanleiding zich opnieuw over het vraagstuk e beraden. Iran-congres van Amnesty International in Amsterdam TEHERAN (ANP/UPI) - Iran wil de Nederlandse regering kennelijk niet verantwoordelijk houden voor het Iran-congres, dat Amnesty In ternational op 18 en 19 februari in Amsterdam houdt. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Nederlandse regeringsfunctionarissen de orga nisatie die dit congres beleggen, niet hebben aangemoedigd, zo zei een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse £aken gisteren in Teheran. De Neder landse regering heeft "als altijd, blijk gegeven van vriendschappe lijke gevoelens ten opzichte van Iran", aldus de woordvoerder. Maar, zo vervolgde hij, recente pro testen van Iraanse parlementariërs en van de voorzitter van de consu mentenbond "weerspiegelen va derlandslievende gevoelens, waar aan de nodige aandacht moet wor den gegeven". Hij repte niet over het maandag geuite dreigement dat een boycot van Nederlandse goe deren zal worden afgekondigd als de Nederlandse regering de confe rentie van Amnesty niet verbiedt. Maar blijkens zijn verklaring zullen eventuele Iraanse protest-acties niet zo ver gaan. In Iran werd gisteren overigens wel de campagne tegen de Nederlandse regering en de in Amsterdam te houden conferentie van Amnesty International voortgezet. De Ne derlandse ambassadeur in Teher an, Paul de Lavalette, kreeg bezoek van vertegenwoordigers van de Iraanse Consumentenbond, die gedreigd heeft met een boycot van Nederlandse produkten. De am bassadeur werd een memorandum overhandigd waarin de Neder landse regering dringend wordt verzocht de conferentie van Am nesty, die voor 18 en 19 februari is vastgesteld, te verbieden. Gebeurt dit niet, zo heet het, dan zullen de import uit Nederland en produkten van Nederlandse bedrijven op de "zwarte lijst" worden geplaatst. De internationale Iran-actie die Amnesty International voert js uit sluitend bedoeld om de aandacht te vestigen op de situatie van de men senrechten in dat land en wordt geenszins ingegeven door "poli tieke vooringenomenheid tegen over Iran", zoals de regering in Te heran beweert. Met die stelling- name reageerde het internationale secretariaat van Amnesty in Lon den gisteren op de protesten uit Teheran. De organisatie herinnert eraan dat in het recente verleden soortgelijke acties zijn gevoerd voor de mensen rechten in de Sowjet-Unie, Indone sië, de Filippijnen, Guatemala, Rhodesië en Uruguay. Deze cam pagnes vormen een normaal, rechtmatig onderdeel van Amnes ty's activiteit, aldus de verklaring. In een reactie op het Iraanse drei gement met een boycot tegen Ne derland zegt het secretariaat "Deze conferentie is slechts één gebeur tenis in de internationale campag- DEN HAAG (SP) - De voor volgende week aangekon digde stakingsacties van de vakbonden lijken niet meer te stuiten. De gisteren ge houden afzonderlijke ge sprekken van werkgevers en werknemers met de mi nisters Boersma (lonen) en Lubbers (prijzen) over het vastgelopen loonoverleg hebben niets opgeleverd. Ondernemers en vakbonden hou den keihard vast aan de eerder in genomen standpunten. Het be langrijkste strijdpunt blijft de door de vakbeweging geëiste prij scompensatie van 2,5 procent naast de "gewone" loonsverho ging van twee procent. De werkgevers weigeren deze prij scompensatie te betalen. Hun uit erste loonaanbod is twee procent. Zij hebben gedreigd lager te gaan zitten, omdat de economie er nog slechter voorstaat dan minister Lubbers twee weken geleden voor spelde. Belangrijk is dat de investe ringen minder zullen toenemen dan werd verwacht. Dat heeft ge volgen voor de werkgelegenheid. De afgelopen maand daalde het aantal seizoenwerklozen nog wel met zo'n vijf tot zevenduizend per sonen, maar een kentering is in zicht. De daling zet zich in de rest van het jaar niet voort. Lagere premies De door Boersma voor 1 juli in het vooruitzicht gestelde verlaging van de sociale premies met 1,33 procent konden de werknemers - behalve het middelbaar en hoger personeel - er niet toe brengen water in de wijn te doen. Deze premieverlaging - mogelijk doordat de inkomsten van de so ciale fondsen over 1976 en 1977 twee miljard hoger zijn dan werd geraamd - heeft een koopkracht verbetering voor de werknemers tot gevolg. Boersma zou graag willen dat die koopkrachtverbetering gebruikt werd om de verschillen tussen de looneisen van de vakbeweging en het aanbod van de werkgevers te overbruggen. Over het principiële geschil, de automatische prijscom- Minister Boersma en minister Lubbers hebben gistermiddag gesproken met vertegenwoordigers van werkne mers en werkgevers over de vastgelopen loononderhandelingenOp de foto beide bewindslieden met de werkne mersdelegatieV.l.n.r.: Spit (FNV), Boersma, Lanser (CNV), Van der Schalie (voorzitter Raad middelbaar en hoger personeel), Kok (FNV) en Lubbers. pensatie, zou later in de Sociaal- Economische Raad gepraat kun nen worden. Precair Boersma noemde gisteren de posi tie van de regering "precair" en "gevoelig". „De kans op stakingen is bijzonder groot maar ik zie geen aanknopingspunten om van onze kant een tegenwicht te bieden", zei hij. De minister, die evenals werkge vers en werknemers benadrukte dat de gesprekken van gisteren geen poging tot bemiddeling wa ren, wil voorlopig geen initiatief nemen voor een landelijk loonge- sprek van regering, werknemers en werkgevers. "Een hernieuwd drie partijen-overleg is alleen zinvol wanneer niet bij voorbaat vaststaat dat het een herhaling betekent van zetten die al zijn gedaan. Ons ge sprek van vandaag heeft geen aan leiding gegeven om gedrieën aan tafel te gaan zitten", aldus Boers- Boersma rekende tenslotte voor dat bij een volledig "terugsluizen" van de meer ontvangen premiein komsten ten bedrage van twee mil jard gulden een premieverlaging op 1 juli van vier procent mogelijk zou zijn. Hij wil echter maar eenderde van dit percentage teruggeven aan de premiebetalers, omdat anders een onevenwichtig premieverloop zou ontstaan. De premies zouden namelijk op 1 januari 1978 weer enorm moeten gaan stijgen. Om de overgang naar 1978 glad te laten verlopen zal Boersma de reste rende tweederden gebruiken. AMSTERDAM/DEN HAAG (SP) - Niet de mijnopruimingsdienst die zo gauw niet ter plaatse kon zijn, maar een koelbloedige brigadier van de Amsterdamse politie heeft vorig jaar mei de gevaarlijke bom onschadelijk gemaakt die tegen de gevel van Autopon aan de Lin- naeushof in Amsterdam-Oost was geplaatst. De brigadier trok heel simpel de draden van het ontste kingsmechanisme stuk. Officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt bevestigde gisteren dat de politie een anoniem telefoontje over de bom had ontvangen. Vol gens hem zouden zonder die waar schuwing in het drukke deel van Amsterdam vermoedelijk een aan tal doden en gewonden zijn geval len. Intussen houdt de justitie nog steeds zes leden van de voormalige organisatie Rode Hulp gevangen, maar over het resultaat van de ver horen is nog niets meegedeeld. Volgens het Tweede-Kamerlid Bram van der Lek (PSP) kan de aanwezigheid van een wekkertje van een zeer gangbaar type in de woning van één van de verdachten onmogelijk gezien worden als een redelijk vermoeden van schuld. Het wekkertje was van hetzelfde type als in de bom bij Autopon was gemonteerd als tijdmechanisme. Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 8 feb., 20.15 uur, het Mechels Minia tuur Theater met "Ene misdadige" van Nestor de Tière; 10 feb., 20.00 uur, de Ned. Opera Stichting met "Elektra" van Richard Strauss. De Doelen: Grote zaal: 6. feb., 20.15 uur, het ballet National de la Cóte d'Ivoire met "Black Africa"; 9 feb., 12.45 uur, koffieconcert, 10 feb., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest, o.l.v. Edo de Waart. Kleine zaal: 4 en 5 feb., 20.15 uur, Maijol Flore en Sylvia Alberts met hun show "Door dik en dun", 8 feb., 20.15 uur, recital door het Esterhazy Kwartet in de serie "Op zoek naar Mozart". Hofpleintheater: 4 t/m 6 en 8 t/m 10 feb., 20.15 uur. "Een doos vol kruimels" blijspel van Neil Simon. Luxor Theater: 4, 5 en 8 t/m 10 feb., 20.15 uur, One Man Show van Paul van Vliet, m.m.v. kwartet Rob van Kreeveld. De Lantaren: 4 feb., 20.30 uur, grote verhalenavond met o.a. Remco Campert, 5 feb., 20.30 uur, Stampconcert door het orkest De Volharding, 6 feb., 20.30 uur, popconcert door The McCar- rigle Sisters, 8 feb., 20.30 uur, popconcert, 9 feb., 20.30 uur, optreden van The Dance Theatre uit Londen, 10 feb., 20.30 uur, de Janet Smith Dance Group met "Arrivals and Departures". Piccolo Theater: 6 feb., 13.00 en 15.15 uur, kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Wiedus en Willem". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 4 en 6 feb., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare, 5 en 10 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Roulette", 6 feb., 14.00 uur, Haagse Co- medie met "Maria Stuart" van Friedrich Schiller, 7 feb., 20.15 uur, Toneelgroep Globe met "Het land waar de koning een kind is" van Henry de Montherlant, 8 feb., 20.15 uur, "Van de brug af gezien" van Arthur Miller, 9 feb., 20.15 uur het Publiekstheater met "De kersentuin" van Tsjechow. HOT-Theater: 4 en 5 feb., 20.30 uur, Bremer Ensemble für vi- suelle Musik, 6 feb., 14.00 uur, Kindertheater Psstt met "Piccolo en de Onderstebovenbaas"; 6 feb., 20.30 uur, Polo de Haas en Hannah de Leeuwe "Concert voor piano, synthesizer, stem en striptease", 8 en 9 feb., 20.30 uur, Sigune vol Osten en Stephen Montague spelen werken van o.a. Cage, Kopelent en Nono, 10 feb., 20.30 uur, Duo Fusion Moderne, werken van o.a. Kagel en Berberian. Appeltheater: 4 en 5 feb., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm" van Shakespeare. Circustheater: 5 feb., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Elek tra" van Richard Strauss Congresgebouw: 4 feb., 20.15 uur, Mozartoper Salzburg met "Don Giovanni", 5 feb., 20.30 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart, 9 feb., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner m.m.v. Herman Krebbers, viool, 10 feb., 20.15 uur, "Quitte en dubbel" van Frank D. Gilroy, met o.a. Rijk de Gooyer en Ronny Bierman. Diligentia: 4 en 5 feb., 20.15 uur, Mechels Miniatuur Theater met "Ene misdadige" van Nestor de Gière, 6 feb., 14.30 uur, Quar- tetto Esterhaze m.m.v. Wim ten Have, altviool, 9 feb., 12.45 uur, lunchprogramma, 10 feb., 20.15 uur, Residentie Strijkkwartet. Theater Pepijn: 4, 5 en 10 feb., 20.30 uur, Solocabaret Dolf de Vries "Het Luister Rijk" m.m.v. Ad Rooymans, gitaar. Theater in de Steeg: 4 en 5 febr., 20.30 uur, Toneelgroep Cirkel met "Zuster George moet sterven" van Frank Marcus; 6 feb., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de monster- maniak". LEIDEN Leidse Schouwburg: 4 feb., 20.15 uur, "Liefde half om half' blijspel met o.a. Ko van Dijk en Pleuni Touw, 10 feb., 20.15 uur, Toneelgroep Kiss met "Salomé". LAK-Theater: 4 feb., 20.15 uur, litteraire workshop, lezing van G. A. Oorschot, 7 t/m 9 feb., 20.30 uur, eNVe Drama met "Het Vrouwenparlement" van Aristophanes, een Griekse klucht ge regisseerd door Rein Edzard, 10 feb., 20.15 uur, concert van het Lesko, orkest van de muzieksectie van het LAK. Stadsgehoorzaal: 4 feb., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart. Hartebrugkerk: 6 feb., 15.00 uur, barokconcert door het Leids Kamerkoor en het Leids Barokensemble. Proces tegen de amateur- archeoloog Tj. Vermaning ASSEN (SP) - Voor mij mogen ze de grootste geleerden ter wereld deze stenen bekijken, als het maar geen "Staperts" zijn. Zo luidde Xjerk Vermaning gister middag de zitting uit en een ap plausje achter uit de Asster rechtszaal was zijn deel. Met Stapert bedoelt de amateur- archeoloog de deskundige die de vondsten van Vermaning in twij fel trekt). Buiten was het inmiddels donker geworden en veel van de aanwe zigen luisterden moegebeukt door een vloed van technische details en theorieën over krasjes, breukvlakken van vuursteen en sluipsporen op vuistbijlen. Een vloed, die morgen alleen maar kan aanwassen, als opnieuw de getuigen-deskundigen hun plaatsen innemen. Iedereen doet erg zijn best het spoor terug te volgen naar de donkere dagen van de pre historie, het Paleolithicum. Pre sident mr. F. Fliek getuigde zo nu en dan opvallend van het feit dat hij zijn huiswerk uitstekend heeft gedaan. En dat het gemakkelijk is de materie enigszins te omvatten, kon worden getrokken uit de nogal stuntelige manier, waarop De familie Vermaning voor de deur van het gerechtsgebou de verdediger van Tjerk Verma ning, mr. G. M. Doornbos, 's mid dags dr. E. R. Groenveld van het Door Thom Olink gerechterlijk laboratorium uit Rijswijk ondervroeg. Met grote regelmaat sprong de pre- sident bij, als de raadsman een vijfde of zesde poging zijn vragen te formuleren de zaal in zond. Dat deed hij soms ook bij de ant woorden van de heer Groene- veld; kortom een woordenwisse ling die bepaald niet bijdroeg helderheid te verschaffen in één van de merkwaardigste rechts zaken, die Nederland de laatste jaren heeft gekend. Nu moet er wel bij worden gezegd, dat de verdediging van Verma ning was gehandicapt door het resultaat van een vergissing die hij in het begin van de dag had gemaakt. Eigenlijk had mr. Doornbos een van zijn getuigen- deskundigen van de dagvaardi- ging willen laten afvoeren om hem als ruggesteun bij de hand te kunnen hebben. Maar hij was er te laat mee. De officier weigerde medewerking. Oproepen als getuige-deskundigen dan ook la ten optreden als zodanig, was on geveer zijn mening. Dia-vertoning Na de schorsing voor de lunch na men de rechters en de officier plaats in de getuigenbanken, de ramen waren verduisterd en al snel zoemden de dia-projectoren. Dr. Groeneveld liet op twee schermen een aantal dia's zien van vuurstenen en vuurstenen artefacten (door mensenhanden bewerkte vuurstenen). Hij legde daarbij uit dat tijdens onderzoe kingen in het laboratorium kras sen, roodkleuringen en glans- vlakken waren aangetroffen, die hem uiteindelijk tot de conclusie hadden gebracht, dat de stenen werktuigen via mechanische slijpwijzen waren gemodelleerd. Het wetenschappelijk betoog werd doorregen met smakelijke kreetjes als "een melancholiek blauw steentje", "een biefstuk achtige steen" en "mild en vrien delijk glanzende vlakken". Het feit dat twee bijlen, die als be wijsstukken waren opgevoerd, rode bloedingen vertoonden, moesten volgens deze scheikun dige worden toegeschreven aan een bewerking, onder druk, met hoge temperaturen, waardoor bepaalde oxydaties in de steen konden optreden. Kortom, vol gens hem wees alles op een be werking met een slijpsteen. Nadat de president mr. Fliek en kele stenen met een oogloep had bekeken - "Deze vergroot maar tien keer" - wilde hij weten of die hoge druk en temperatuur niet hadden kunnen ontstaan toen bijvoorbeeld vrachtwagens over deze voorwerpen waren gereden. "Nee, dat dacht ik niet", ant woordde de doctor uit Rijswijk. En toen de president hem vroeg naar krassen op andere stenen, moest dr. Groeneveld zeggen dat men hier niet naar had gekeken. Mr. Doornbos had grote bezwaren tegen de gang van zaken in het laboratorium. Met name tegen het feit, dat de onderzoekers de lijn van prof. Waterbolk en drs. Stapert - de tegenpolen van Vermaning - hadden gevolgd. "Ze hadden mij ook wel eens wat kunnen vragen", riep Vermaning dan ook later verbolgen uit. Literatuur "Ik mis ook de lijst van literatuur waarop u een deel van uw menin gen baseert. Ik kan zo niet in de zelfde termen met u spreken", stelde de raadsman bedroefd vast. Tjerk Vermaning, die geen gelegenheid verloren laat gaan om te roepen, dat de stenen echt zijn, wie en wat er ook wordt ge zegd, mocht de middag dus be sluiten. En ook hij vroeg of proe ven met een harde slijpsteen de enige bewerking was geweest. Dat was zo, luidde het antwoord. "Maar waarom had men dan hem niet gevraagd naar welke om standigheden de blauwmeerbijl was gevonden. Schipper- zandzuiger Schutte had toch 's morgens ook al verklaard, dat bij het opzuigen van zand vaak ste nen door de zuigpijp vlogen en bleven vastzitten in de buurt van draaiende delen. Nu met die blauwmeerbijl zou het ook best zo eens gegaan kunnen zijn. Daardoor zouden dan allerlei uit erlijkheden kunnen worden ver klaard", zo sprak Vermaning. "Maar u moet begrijpen, dat het ge- rechterlijk laboratorium een on afhankelijke instelling is, die al leen maar technisch onderzoek verricht en buiten de partijen staaf', stelde de president. "Dat had ik ook gehoopt", bromde Vermaning. "Er is gesproken over de vondst van vele steendelen, die later pre cies in elkaar bleken te passen; composities op een betrekkelijk klein oppervlak. Nu, dat heeft bij de heer Groeneveld bevreemding gewekt. "Dan zal ik u eens wat vertellen!" kondigde Vermaning aan bij de president. En de schipper van de Gerrit Lucas, de amateur-archeoloog met we reldfaam, schetste een beeld van ijzige vlakten met mammoetja gers, die van tijd tot tijd een kolos velden en dan pas hun werktui gen maakten. "Ik dank je de koekoek, ze vinden zestig ineenpassende delen vreemd, nou misschien vinden ze er nog wel eens honderd die bij elkaar horen. Ze maakten die werktuigen ter plekke en de de len bleven achter. Om tezamen in de bodem te verdwijnen. Niks geen wonder". Een merkwaardig proces, daar in Assen dat moet uitmaken of Vermaning op geraffineerde wijze de wetenschappers en op die wetenschappers blind va rende aankopers heeft bedrogen. In hemdsmouwen kon Tjerk maar nauwelijks wachten zijn vi sies te geven. En al was er menige lach te noteren op die eerste dag, waarbij Ver maning en Groeneveld elkaar krachtig de hand schudden om elkaar daarna in de haren te zit ten, waarbij de aanklager mr. Epenhuyzen de enthousiaste ar cheoloog vriendelijk op de schouders sloeg, de vraag bleef levensgroot hangen. De vraag of de provincie Drente voor vijftigduizend gulden aan natuurstenen voorwerpen uit de pre-historie heeft gekocht, die geen stuiver waard zijn. "Ze mogen me levend cremeren, als die stenen vals zijn", roept de graver van Hijken en Hogesmilde nog steeds strijdlustig.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7