Veel rijscholen gedwongen tot leerlingenstop Vertrouwen in bestuur opgezegd SABA Nieuwe Lido Complex in Leiden verhoging hiren in Merenwijk LIGTVOET GANGETJE DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - In de flats in de Meren wijk zullen acties worden ontke tend tegen de komende huurver hoging, zo blijkt uit een verklaring van het Huurderskomitee Meren wijk. Gisteren werd in deze krant gemeld dat staatssecretaris Van Dam niet aan een verzoek van B en W wil vol doen om de huurverhoging voor de flats van de Leidse Woning Stich ting en de Protestants Christelijke Woningbouwvereniging in de Me renwijk te beperken tot vier pro cent. Zij zullen de volledige verho ging (dit jaar zeven procent) moe ten ondergaan. Het comité beoor deelt deze poging van B en W posi tief, maar acht zelfs vier procent nog te hoog. Gezien het achterwege blijven van loonsverbeteringen en een prijscompensatie in het laatste jaar is huurbevriezing de juiste eis, aldus het comité. Over staatssecre taris Van Dam merkt het comité op: „Hij blijkt opnieuw een man te zijn die niet de huurders in bescher ming neemt tegen huurverhogin gen, maar de verhuurders in be scherming neemt tegen beperking van huurverhoging door acties van huurders".' Het Huurderskomitee Merenwijk heeft het initiatief genomen tot een handtekeningenactie, met als eis: huurbevriezing in de Merenwijk. De handtekeningen zullen aan B en W worden aangeboden. Ook andere initiatieven zullen door het comité genomen worden in de strijd tegen de huurverhoging. Het secretariaat (Ella van Kleunen) is gevestigd in Kiekendiefhorst 135, telefoon 121194. "Overgang" thema in vrouwencafé LEIDEN - Het Leids Vrouwencafé (Nieuwe Rijn 20a) organiseert vol gende week dinsdagavond een thema-avond gewijd aan de vrouw in de overgang. Een drietal vrou wen is uitgenodigd om dit onder werp toe te lichten. Harriët Freezer bespreekt onder meer haar boekje "De Vrouw in de middelleeftijd", de Rotterdamse huisarts Ineke van de Star licht de medische kant toe en ook zal een vertegenwoordigster van de organisatie voor vrouwen in de overgang aanwezig zijn. De psychische gevolgen bij veel vrouwen in de overgangsleeftijd is met name onderwerp van gesprek. Groot tekort aan bevoegde instructeurs LEIDEN - Het aantal leerlingen dat op de wachtlijst staat voor rijles stijgt vrijwel dagelijks. Bij met name de grotere rijscholen in het land is een leerlingenstop. De wachtlijsten zijn bij die scholen zo groot, dat geen nieuwe gegadigden worden opgenomen. Deze situatie is het gevolg van het grote tekort aan bevoegde instructeurs, dat weer is ont staan door de nieuwe wet "Hij-onderricht motorrijtuigen". LEIDEN - B ij zijn bezoek aan de Leidse universiteit gisteren begaf Prins Claus zich te voet van het academiege bouw aan het Rapenburg naar het Instituut voor Prehistorie aan de Breestraatwaar hem een uiteenzetting werd gegeven over recente vondsten in Beieren. In de universitaire mensa ,JDe Bak" gebruikte de prins een koffiemaal tijd en sprak hij met een aantal studenten. In de middaguren bezocht hij het Projectbureau „Witte Sing el I Doelen plan" om zich daar te laten informeren over de plannen voor het gigantische binnenstadscomplex van de universiteit. Foto: prins Claus, geflankeerd door burgemeester Vis (rechts) en prof. dr. D. JKuenen, rector magnificus van de universiteit. Deze wet werd al op 1 juli 1975 van kracht en bepaalde dat rijlessen alleen nog door bevoegde in structeurs gegeven mochten worden. Uit de kring van rij schoolhouders werd echter bij het ministerie aangedrongen op een zo lang mogelijke over gangsperiode. Aanvankelijk zouden-instructeurs tot 1 januari van dit jaar de kans krijgen het verplichte examen te doen en hun bevoegdheid te halen. De minister heeft echter nog een half jaar meer de tijd gegeven, zodat nu pas op 1 juli elke instructeur bevoegd moet zijn. Tot die tijd mogen niet-bevoegde instruc teurs les blijven geven, maar moeten wel in het bezit zijn van een ontheffing van het ministe rie. Nederland telt 13.000 rij- instructeurs. Daarvan hadden er, volgens tellingen die vorige maand zijn gehouden, 4500 een diploma. Dat betekent dat nu nog 8500 onbevoegde instructeurs aan het werk zijn. De zekerheid dat het ministerie op 1 juli de wet in zijn geheel in wer king zal laten treden heeft inmid dels al veel rij-instructeurs er het bijltje bij doen neerleggen. Met name de kleinere rij-scholen, die in vele gevallen werken met niet-bevoegde parttime- krachten, zijn in grote aantallen verdwenen. De overige rijscho len blijken nu echter niet in staat om aan alle aanvragen voor rijles te voldoen en het ziet er niet naar uit dat daar op korte termijn ver andering in komt. Toen het ministerie in '75 de nieuwe wet bekend maakte, was er al direct verzet van veel rij schoolhouders. Twee grote rij schoolhouders, de heren Bruin- sma uit Utrecht en Kantelberg uit Oirschot stuurden de minster een breif, waarin zij wezen op de ge volgen van de wet. "Er zullen lange wachtlijsten gaan ontstaan en de prijs van een rijles zal schrikbarend gaan stijgen", zo stelden zij. Extreme prijsstijgingen zullen er echter niet in zitten. Voor elke verhoging van de tarieven is een goedkeuring van het ministerie van Economische Zaken nodig. Minister Lubbers heeft destijds aangekondigd er over te zullen waken dat de prijzen in deze be drijfstak "niet uit de hand gaan lopen". Hoge kosten De klap is bij de ene school harder aangekomen dan bij de andere. Verkersopleiding Ton van den Bos in Leiden werkt op het ogen blik met 15 instructeurs, die al lemaal het gevraagde diploma hebben. "Wij hebben", zegt de heer Van den Bos, "altijd al met gediplomeerde krachten ge werkt. Ik beschouw dat als een noodzaak, maar vindt wel dat de Bibliotheekpersoneel mengt zich in conflict LEIDEN - Het conflict tussen de wethouders Oosterman en Tesselaar en het dagelijks bestuur van de bibliotheek dat tot het aftreden heeft geleid, is afgelopen zomer ontstaan. Toen begon een serie gesprekken tussen de beide partijen over de toekomst van de bibliotheek. De wethouders vroegen de voorzitter destijds of men bereid was de gelden die vrij zouden komen na verkoop van de bibliotheekpanden aan de Breestraat en de Plantage, te storten in het gemeentelijk bouwfonds voor de bibliotheek. Die verkoop, waarmee naar schatting een bedrag van zeven ton gemoeid zou zijn, komt in 1980 aan de orde als de nieuwe centrale bibliotheek in het dan gerestaureerde Heerenlogement wordt geopend. Dan worden de filialen aan de Breestraat en de Plantage opge heven. Het bestuur gaf evenwel te kennen, de gelden voor een eigen fonds te willen bestemmen, dat gebruikt zou kunnen worden voor extra's voor de bibliotheek. Welke extra's het bestuur op het oog had, is steeds onduidelijk gebleven. De wethouders stelden echter dat alle andere uitbreidingen van de biblio theek, waar voor geld van de gemeente nodig is, in dat geval van de baan zouden zijn. Concreet zou dat betekenen dat geen uitbreiding van het filiaal Houtkwartier zou plaats hebben en dat er ook geen nieuwe filialen in de Merenwijk en het Morskwartier zouden komen. Die uitbreidingen waren de uitdrukkelijke wens van het personeel. De wethouder stelden het dagelijks bestuur een ultimatum. Voor eind januari moest het standpunt worden gewijzigd, anders zouden alle uit breidingen voorlopig van de baan zijn. Het personeel en het algemeen bestuur bleken van de houding van het dagelijks bestuur niet op de hoogte, totdat een artikel in deze krant verscheen, waarin melding werd gemaakt van de moeilijkheden. Eis personeel Het personeel heeft nu geëist dat er openheid van zaken komt en dat de beschikbare gelden inderdaad in het gemeentelijk bouwfonds worden gestort. Het wenst ook in de toekomst meer op de hoogte gehouden te worden van hetgeen zich op bestuurlijk niveau afspeelt. Dit standpunt heeft het personeel gisteravond aan het dagelijks bestuur kenbaar ge maakt. Na een korte discussie werd de vergadering om half tien afgesloten, omdat beide partijen niet tot elkaar bleken te komen. Het dagelijks bestuur heeft zich direct daarna over net standpunt van het personeel beraden en gisteravond laat besloten af te treden, zodra de lopende zaken zijn afge handeld. Verwacht wordt dat het gesprek dat maandag tussen de wethouders en het dagelijks bestuur zal plaats hebben, een oplossing voor het conflict zal brengen. Een oplossing op korte termijn is noodzakelijk, omdat in prin cipe op 1 maart kan worden begonnen met de bouw van een bibliotheek filiaal in de Merenwijk. Dat filiaal zou worden gevestigd op de begane grond van een terrasflat die de stichting De Rosmolen wil bouwen naast het winkelcentrum in de Merenwijk. TON VAN BRUSSEL De schutting is verdwenen, Lido 2 en Lido 3 zijn te voor schijn gekomen: twee nieuwe bioscopen aan de Steenstraat, aansluitend op de bestaande theaters: Studio en Lido zie foto boven). Op de begane grond komt o.a. een bar; een novum in het Leidse bioscoopwereldje. Wethouder Van Aken opent volgende week woensdag de nieuwe theaters officieel; voorlopig wordt er nog stevig aangepoot om het zover te kunnen laten komen (foto link sonder). De foto rechtsonder geeft een beeld van Lido 3een zaaltje met tachtig zitplaatsen, bestemd voor de kleinere produkties. ■V'V LEIDEN - Wie vroeger het voor recht heeft gehad van tijd tot tijd een blik te kunnen werpen in het gebouw van de Nieuwe Leidse Courant aan de Steen straat, zal thans in niet geringe mate zijn ogen uitwrijven, als hij hetzelfde complex van bin nen en buiten in ogenschouw neemt. Verdwenen zijn de vele tussenmuurtjes, degelijke bu reaus, statige trappen en knar sende typemachines. Niet langer de vertolkers van het reformatorische geluid in de publieke opinie zwaaien de scepter in het gebouw, dat in vroeger jaren ook als hotel heeft gefungeerd. Geconstateerd kan worden dat de buurman een ge slaagde coupe heeft geplaatst. L. van Praag is zijn naam en hij is directeur van de bioscopen Lido en Studio. Met ingang van vol gende week donderdag zal het aantal theaters dat onder zijn leiding staat, zijn verdubbeld. Want dan zullen de eerste films vertoond worden in de biosco pen Lido 2 en Lido 3. De op schriften „NLC" in het gebouw zijn voor een deel bewaard ge bleven. De afkorting staat tegenwoordig voor: Nieuwe Lido Complex. Direct aansluitend op de be staande twee bioscopen is op de begane grond een bar gevestigd en daarnaast Lido 3. Een klein zaaltje: tachtig (rode) zitplaat sen (ter vergelijking: het hui dige Lidotheater heeft er 560). Lido 3 is er voor de kleinere pro dukties, eventueel arthouse- films. Mr. Klein (met Alain De- Ion) is de eerste film die er zal draaien. Op de begane grond zijn er verder toiletten bijgebouwd en een gang naar een uitgang aan de zijde van de Narmstraat, die bestemd is voor bezoekers van Lido 2 en 3. Voor Lido 3 moet de bezoeker twee trappen op. Deze zaal heeft 228 cognackleu- rige plaatsen en is iets groter dan Studio, dat er 212 telt. „We zullen moeten leren hoe het werken is met vier bioscopen in plaats van twee" zegt directeur Van Praag, die vier nieuwe per soneelsleden heeft aangetrok ken. In ieder geval is de roula- tiemogelijkheid uitgebreid: prologen, die het vervolgens vele weken volhouden, kunnen gemakkelijker uitwijken en weer plaatsmaken voor een nieuwe film, of een goeie reprise. Een film als „1900" van Berto- lucci draaide acht weken in Li do; succes verzekerd, maar an dere nieuwe films gingen daar door aan Leiden voorbij. Met zijn twee nieuwe bioscopen hoopt Van Praag zichzelf in de toekomst „minder te blokke ren". Hij zal het eerder durven om goeie films nog eens naar Leiden te halen. De openingstij den van Lido 2 en 3 zijn gelijk aan die van Studio en Lido 1; er zullen geen nachtfilms draaien. „Daar wil ik mijn personeel niet mee opzadelen", aldus de direc teur. nieuwe wet ons toch voor pro blemen heeft gesteld. Wij hebben in elk geval tot 1 maart een leer lingenstop, omdat ik niet aan be voegde instructeurs kan komen. Een bezwaar vind ik dat de kos ten die gemaakt moeten worden om iemand een opleiding te ge ven en het instructeursdiploma te laten halen erg hoog zijn. Dat komt neer op een investering van zes tot zevenduizend gulden. En dat terwijl ik nooit de zekerheid heb dat iemand die aan de oplei ding begint, het ook werkelijk af maakt. Daarnaast vind ik dat er aan de opleiding zelf nog wel het een en ander moet veranderen. Een vak als psychologie, dat ik voor een rij-instructeur toch erg belangrijk vind, is in de opleiding niet opgenomen". Autorijschool "Les veilig Van Rooden" heeft 21 instructeurs in dienst, waarvan er 7 part-time werken en er 12 gediplomeerd zijn. Van Rooden heeft ook be- zwarén tegen de wet, omdat het geëiste diploma volgens hem geen enkele garantie biedt dat de instructeur inderdaad capabel is. "De stage is slecht geregeld en moeilijk omdat een instructeur in opleiding nooit in een echte lessi tuatie kan komen en nooit tijdens zijn opleiding les mag geven. Werkelijke praktijkervaring ont breekt daardoor", aldus Van Rooden. Hij is er overigens zeker van dat op 1 juli al zijn instruc teurs het diploma wel in hun be zit zullen hebben, omdat hij zelf de gevraagde opleiding geeft. Concurrentie Door de nieuwe wetgeving is de concurrentiepositie in de rij schoolwereld verscherpt. Het is in Leiden, in tegenstelling tot in andere plaatsen in het land, niet mogelijk geweest, om tot een bindende afspraak te komen dat de rijscholen onderling niet el- kaars bevoegde instructeurs zul len "wegkopen", dat Probleem speelt nu al enigszins, maar zal tegen 1 juli, als het instructeur stekort nog groter zal zijn en er scholen door gebrek aan be voegde krachten met opheffing worden bedreigd, een nog gro tere rol gaan spelen. Ton van den Bos betreurt dat "Landelijk heb ik erg goede con tacten met collega's, maar plaat selijk zie ik die onderlinge rege ling niet van de grond komen. Er zijn voorstellen in die richting geweest, al jaren geleden, maar men heeft zich er niet aangehou den. Het had een soort gentle man's agreement moeten zijn". De politie is belast met de controle op de naleving van de wet. Op het politiebureau ^an de Zonneveld straat heeft men een overzicht van welke instructeurs wel en welke niet bevoegd zijn. Volgens op landelijk niveau bepaalde richtlijnen zal na 1 juli de controle worden uitgevoerd. Informatie over jeugdwerkloosheid LEIDEN - In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan zal morgen een in formatieavond worden gehouden over de jeugdwerkloosheid. De avond, die wordt georganiseerd door het NW-jongerencontact, de ANVJ-Leiden, Het Demokraties Jongeren Front, Troef, de WDM en het Vijfhovenhuis zelf, dient als voorbereiding op een grote mani festatie tegen de jeugdwerkloos heid, die op 11 maart a.s. in het Volkshuis zal worden gehouden.' Er zal o.a. informatie worden gege ven over de uitkeringen en de rechtspositie van jeugdige werklo zen, Na het informatieve gedeelte treedt de ANVJ-band „Noise" op. Aanvang acht uur. advertentie" HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3