Unieke cursus: het verlossen van een schaap Felle kritiek apge op school adviesdienst ven iVIiMif.lilU In Wassenaar Weidse agenda DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 WASSENAAR - Boerinnen op een cursus verloskunde voor schapen. Dat is een primeur die tot nu toe alleen Wassenaar kent. De cursus verloskunde wordt wel meer gegeven, maar het feit dat er alleen vrouwen aan deelnemen is voor Nederland uniek. De cursus in Wassenaar wordt georganiseerd door secretaris S. de Jong van de Wassenaarse afde ling van de Hollandse Maat schappij voor de landbouw. Het voornaamste argument achter de cursus is het hoge aantal doodge boren lammeren bij Texelse schapen, waarvan er in Neder land zo'n driekwart miljoen rond lopen. De schapenteelt is bepaald niet iets van de laatste jaren. Men neemt aan dat zo'n vijfduizend jaar vóór Christus in het Midden-Oosten voor het eerst schapen gefokt werden. De mensheid is er in de afgelopen 6977 jaar in geslaagd een aardige veestapel op te bouwen, want in tussen lopen er op de aardbol naar schatting één miljard scha pen rond. Prominent „Waar leeft U hier zoal van?" vroeg een lid van het koningshuis in de vorige eeuw aan een oude Texelse boer met een spraakge brek. „Van gapen en scheiten, saje meid", deelde de bibberige grijsaard mee, waarmee hij na tuurlijk doelde op het feit dat de veerpont naar Den Helder regel matig gevuld werd met de enorme produktie van de Texelse fokschapen en -geiten. Het Texelse schaap heeft zich dan ook wel een zeer prominente plaats in de Nederlandse scha penwereld veroverd, want wie in Door Kees Verzaal en Hans Meijer een Nederlandse wei een schaap ontmoet kan vrijwel met zeker heid aannemen met de nazaat van een Texels schaap van doen te hebben. Slechts één procent van de Nederlandse schapen heeft een andere herkomst. Het is op zich verbazingwekkend dat het Texelse schaap zich zo heeft verbreid, want het is een ongecompliceerd, probleemloos beest dat echter kampt met moei- lijkhden bij de geboorte. Per jaar sterft tien procent van de lamme ren, waarvan ieder zichzelf res pecterend Texels schaap er jaar lijks 1,8 werpt en er 1,6 groot brengt (het gaat hier om cijfers van statistici, die klaarblijkelijk nog altijd niet door hebben dat er Dokter Muurling tussen de leergierige Wassenaarse boerinnen. „Wat te doen in geval van moeilijkheden bij de geboorte". uitsluitend complete schapen geboren worden), al voor de ge boorte of tijdens het werpen. Dat zit hen voornamelijk in het feit dat een Texels lam een forse con stitutie heeft. Het jong weegt bij de geboorte vier tot zes kilo. En juist daar, bij de geboorte, kan de Nederlandse boerin veel doen en dat is dan meteen de drijfveer achter de cursus verloskunde. „Vrouwen kunnen daar zelfs veel functioneler bezig zijn dan man nen," meent de Leidse dierenarts dr. Muurling. „De boerin is altijd thuis, en kan voortdurend een oogje in het zeil houden, wanneer een schaap op het punt staat een jong te werpen, terwijl de man vaak elders in het bedrijf werk- Bovendien," aldus Muurling, „kunnen vrouwen vaak veel se cuurder werken omdat ze kleinere handen hebben en bo vendien hebben ze meer gevoel voor hygiëne". Dierenarts Muurling, die gisteren de tweede cursusmiddag in het Wassenaarse Jeroenhuis ver zorgde, spitste zijn betoog voor namelijk toe op de verschillende „liggingen" van de jongen in de baarmoeder. Ter demonstratie had hij daarvoor een aantal doodgeboren lammetjes meege bracht. Het ging hem er daarbij voornamelijk om hoe men pro blemen kan herkennen en wat er zelf aan te doen valt. Een soort cursus pech onderweg dus. In 't kort In Voorschoten wordt op 17 fe bruari aanstaande om 14.45 uur de eerste sleutel overhandigd aan een van de bewoners van het Burgemeester Vernèdepark, waar het afgelopen jaar een com plex woningen werd gebouwd in het kader van de stadsvernieu wing. Burgemeester dr. J. van der Haar zal de officiële handeling verrichten. De kynologenvereniging Rijn land houdt op 16 februari de jaar lijkse algemene ledenvergader ing. Plaats van handeling is res taurant "Het Witte Huis"; aan vang 20.00 uur. Op de agenda staan de behandeling van de jaar stukken, contributieverhoging en bestuursverkiezing. Op 8 februari vergadert de Was senaarse commissie financiën. Dat gebeurt om 20.00 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan de onroerend- goedbelasting, verhoging van de hondenbelasting, subsidie aan de VW en een subsidieregeling voor amateuristische kunstbeoe fening. Vanavond vergadert in War mond de commissie financiën en economische aangelegenheden. Daar komen de subsidieregelin gen voor het jeugdwerk en de muziekverenigingen aan de orde en ook wordt over de vaststelling van het bedrag per leerling (de gemeentelijke onderwijsbijdra ge) gesproken. Aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Eveneens vanavond komt de Voorschotense commissie voor openbare werken en personeels zaken bijeen. Deze buigt zich on dermeer over verkeersmaatrege len rond het winkelcentrum Noord-Hofland, de Admiraal de Ruyterlaan en de Raadhuislaan. Plaats van handeling is het ge meentehuis. De vergadering be gint om 20.00 uur. Op dezelfde tijd en plaats wordt op 8 februari vergaderd door de commissie algemene zaken. Daar gaat het ondermeer om het aan trekken van een medewerker voor de brandweer. De Voorschotense commissie fi nanciën en bedrijven komt op maandag 7 februari bijeen. Daar komt ondermeer de wijziging van de weekmarktverordening ter sprake. De commissie komt om 20.00 uur in het gemeentehuis bijeen. In Zoeterwoude vergadert op 8 februari de commissie onderwijs. Dat gebeurt in het vernieuwde Zoeterwoudse gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan, naast de subsidiëring van culturele evenementen het va konderwijs voor 1977 en de nota leerlingenprognose. De Leiderdorpse commissie be stuurszaken praat op 7 februari in het gemeentehuis over de ont- werpparkeerverordening. Daar over is in Leiderdorp nogal wat discussie ontstaan in verband met de parkeerproblemen van vrachtwagens. De commissie ruimtelijke orde ning van Leiderdorp vergadert eveneens op 7 februari in het ge meentehuis. Daar komt onder meer de positie van de wel standscommissie aan de orde. terwijl verder gesproken wordt over bezwaren die zijn ingediend tegen het ontwerpbestemmings- plan Oranjewijk en over de aan leg van een parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Mauritssin- De commissie verkeer e van Leiderdorp komt op.8 fe bruari in het gemeentehuis bij een. Ook daar komen de parkeer problemen van vrachtauto's aan de orde. Aanvang van alle Lei derdorpse commissievergader ingen: 20.00 uur. LEIDERDORP - Vanmiddag om 1630 uur is in Leiderdorp het startsein gegeven voor de woningbouw in Voorhof-Noord in LeiderdorpDat gebeurde met het slaan van de eerste paal voor een complex van 57 woningen van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp. De woningbouwvereniging bouwt in totaal 125 woning wetwoningen in Voorhof-Noord. De eerste 57 zijn een ontwerp van architect Franso,de andere van architect Van der Berg. Beide contingenten worden gebouwd door de Aannemingscombinatie Leiderdorp. Wethouder C. Gordijn, die ondermeer huisvestingszaken in zijn portefeuille heeftsloeg vanmiddag de eerste paal. Voor zover het er nu naar uitziet blijft de huurprijs beneden de vierhonderd gulden. Boos Na het lezen van het artikel „De tailhandelsschool boos op Leider dorp" ben ik zelf ook boos gewor den, en wel om de navolgende re den. Hoe is het mogelijk dat een gemeentebestuur, of eigenlijk B en W, het in hun hoofd kunnen halen om zelfs maar in overweging te ne men een stuk grond te verkopen, wat in deze tijd van onveiligheid zo'n geweldige oplossing zou kun nen zijn voor de chaos, die nu reeds op de Leidsedreef heerst? Men krijgt de indruk dat geen enkel lid van het college van B en W op een schooldag de situatie, zoals die er nu al heerst, in ogenschouw heeft genomen. En wat er nu komt is nog maar de helft van het uiteindelijke aantal „bezoekers" van de Leidsed reef, want wanneer straks de Leidse Analistenschool ook open gaat is de ellende helemaal niet te overzien. Intussen rijst bij mij de vraag of B en W van Leiderdorp nu ook door de Vleesmeesters omver gelopen moeten worden (denk aan Leiden, waar men zonder vergun ning bouwde). Ik hoop dat dat niet zal gebeuren en reken op het gezond verstand van de Leiderdorpse raad, die ervoor moet zorgen dat de Vleesmeester maar een deurtje verder gaat. C. van Leeuwen, Rosenburg 41 Leiderdorp. OEGSTGEEST - „Het is meer het verstrekken van ontwikkelings hulp aan de gemeente Leiden. Als ik met de schooladviesdienst samenwerk zijn de resultaten teleurstellend". Deze klacht werd gisteravond tijdens een bijeen komst van de Oegstgeester schoolraad (overlegorgaan tus sen hoofden van openbare scho len ouders en de gemeente) geuit door het hoofd van de Spring plank, de heer Eegdeman. Aanleiding was een discussie over het onderdeel onderwijs in de begroting 1977. In deze begroting wordt 137.000 gulden uitgetrok ken voor begeleiding door de Leidse schooladviesdienst. Eegdemans kritiek was niet mals. „Voor mij hebben zij nog niets overtuigends laten zien. Wat be treft oplossen van problemen bij leerlingen stel ik meer vertrou wen in medisch opvoedkundig bureau". Ook andere leden van de schoolraad konden de kritiek onderschrijven, waarbij opval lend was dat vooral de tijdspe riode tussen onderzoek en advies als bijzonder vervelend werd er varen. „Het is zonde van het geld. Of er komt niet eens een advies en als het komt is het veelal te laat", was de conclusie. Voorzitter Kohlbeck deelde deze meningen over het algemeen niet. Hij stelde dat in de andere randgemeenten min of meer zelfde voorstellen waren gedaan. „Maar" zo merkte hij op, „na on geveer twee jaar kwamen veelal de wens naar voren komen toch op een meer theoretisch onder zoek uit te komen, zoals door de SAD wordt uitgevoerd". Positief lieten de leden van de schoolraad zich uit over de sa mengestelde enquete over het overblijven van de leerlingen van basisscholen. Deze problematiek is onderwerp van discussie op vele scholen. Via oudercommis sies van de openbare scholen wil men de behoefte peilen aan over- blijfmogelijkheden. Aangezien het niet een direkte taak van de leerkrachten is toezicht te hou den op de leerlingen, wordt er in de enquete tevens gevraagd of ouders deze taak op zich willen Toneel Voorschotenaren beweren al tijd dat ze zo cultuur-minded zijn, wel ze kunnen het nu be wijzen. Eenvoudig door zater dag massaal het Cultureel Centrum te bezetten. De To neelgroep Voorschoten brengt er die avond (aanvang acht uur) namelijk vier eenakters voor het voetlicht. Achtereen volgens zijn dat: „Impromptu" van Ted Mosel, „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht" van Hella S. Haasse, „Moany's jongen huilt niet" van Tenessee Williams en „Een zonnige morgen" van S. en J. Alvares Quintero. Concert Inwoners van Wassenaar be weren altijd dat ze zo cultuur-minded zijn, wel ze kunnen het nu bewijzen door vrijdag massaal de Gerefor meerde Kerk aan de Bloem- complaan (zuid) te bezoeken. De Katwijkse organist Nico de Raad laat die avond namelijk op het Van Vulpen-orgel wer ken horen van Bach, Viene en Messiaen. Nico hoopt binnen kort onder leiding van Charles de Wolff de „Prix d'Excellen- ce" te behalen. Hij komt niet alleen, maar verkeert in gezel schap van de Amerikaanse fluitiste Courtney Westcott, die o.a. werken van Bach en Marais zal spelen. Het concert begint om acht uur. Finland om half elf in het Leidse Volks huis alles vertellen over Fin land, het land van de Laplan ders en de midzomernachten (met alle verschijselen van dien). Herhaling De leiding van de cursus „Ou ders op Herhaling" is druk zoekende naar iemand met on derwijservaring in de vakken aardrijkskunde en rekenen. Die iemand zou eventueel tegen een kleine vergoeding, les moeten geven aan volwas senen, die de voorbereidings cursus volgen. Het gaat om een groep die volgende jaar Mavo-onderwijs wil volgen. Voor de goede orde: Ouders op Herhaling is een scholing- en vormingsproject voor volwas senen in Leiden-Noord. Voor inlichtingen: tel. 126502. De lessen worden op de dinsdag en woensdagmorgen gegeven. Rommel Medio mei, wanneer de hal voor de ijssport gesloten is, zal er in de Ton Menken Ijsbaan een grote rommelmarkt ge houden worden. De bedoeling van Ton Menken Ijsbaan is om iedere sportvereniging uit de regio Leiden de mogelijkheid te verschaffen allerlei tweede hands goederen op de grote overdekte rommelmarkt aan te bieden en te verkopen en zo doende hun eigen clubkas te versterken. De hal wordt gra tis beschikbaar gesteld. Burgerlijke stand LEIDERDORP - Geboren: Jop, P. G. Mostert en D. A. Soeters; Mat thieu, zv W. F. Fallaux en P. Mass Ester, dv M vd Hoogt en J. Heems kerk; Mirjam dv M. vd Hoogt Heemskerk: Joshua Ben, zv E. B. Workala en F. Koelewijn; Nicolette, dv C. M. Kooter en C. C. A. M. Knikman; Sander, zv W. A. M. de Vroomen en N. Kondo; Angelique, dv J. H. Zwaan en M. C. Zierikzee; Monica, dv C. Werk en A. de Bruijn; Dennis, zv N. A. J. Overdevest en J. Knijnenburg; Caroline, dv N. van Albada en S. Straathof; Jeroen, zv H. Van Polanen en M. J. Verbaan; Ilse dv D. M. Hage en E. J. W. Vloeijberghs; Saskia dv P. O. Leenvaart en G. T. M. van Grieken; Patricia, dv W. de Ridder en M. A. J. Verboven. Ondertrouwd: H. H. A. Scheffer en R. A. M. van Bemmelen; R. G. P. van der Bergh en A. J. H. v.d. Veer; W. Laterveer en W. van Tol. Getrouwd: W. H. de Jong en M. J. Hogervorst; M. J. J. Volwater en S. Linnekamp. Overleden: L. Neerhoff (79) gm A. D. Beaufort; J. de Graaf (55) gm W. van Putten; A. Molenaar (82) gm D Cornet; J. H. v.d. Wijngaard (69) gm J. E. A. Langerak; F. L. T. Dupont (72) gm P. Verra. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 28 januari tot en met 3 februari door apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 121313, apotheek Van Breest, Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11—13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.3(1-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrijdag Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onder wij s winkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag tlm vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Man pleegde ontucht met dochter (7) DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft vandaag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 32-jarige Leidse lasser, die bekend heeft dat hij verschei dene keren ontucht heeft gepleegd met het 7-jarig dochtertje. De man is volgens de voorlichtings rapportage behept met een zeer sterke sexuele drift. Aan zijn intel lect en normbesef mankeert niets. Volgens officier van justitie mr. Van Steenderen dient aan deze verdachte een zware straf te wor den opgelegd omdat ontucht met een kind in alle tijden als bijzonder laakbaar geldt, ook in de huidige tijd van soepele sexuele Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders 071-153652. TENNIS - Tom Okker heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het internationale tennistoernooi van Richmond. Okker versloeg de Nieuwzeelander Onny Parun in twee sets: 6-3 en 6-2. In de kwartfi nale komt Okker uit tegen de Roe meen Nastase. SKI - Lise-Marie Morerod heeft gis teren in Maribor haar leidende po sitie in de competitie om de we reldbeker verbeterd. Zij boekte haar derde zege dit seizoen op de reuzeslalom. Tweede werd Monika Kaserer en derde de Frangaise Fa- bienne Serrat. VOETBAL - Het Franse nationale voetbalelftal heeft in Bordeaux een vriendschappelijke wedstrijd tegen Roemenië met 2-0 gewon nen. Platini en Royer, beiden van Nancy, scoorden. Het voetbalelftal van Mexico heeft in Mexico een grote zege op Joegoslavië behaald. De Mexicanen wonnen met 5-1. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2