LEIDSCH mDAGBLAD "Vader" Jimmy Carter houdt eerste praatje ENIGE NEIGING TOT HAMSTEREN "k® Minister maakt Release-verbod weer ongedaan Kleuren-TV Speciaal BELANGRIJK OPEN HUIS Straaljager brandend op Yolkel neergestort DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35156 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de president althans voor zijn eer ste praatje de wind uit de zeilen te nemen en hem geen aanleiding te geven zijn toorn over de volksver tegenwoordiging uit te storten. Carter zei toe, dat hij en zijn rege ring op alle manieren zullen wer ken om het beleid zo open mogelijk te maken. Zelf is hij van plan om naast geregelde persconferenties ook een radio-programma te lance ren, waarin hij over de telefoon van zijn werkkamer in het Witte Huis rechtstreeks vragen van de bevol king gaat beantwoorden. Bundeling Het kon natuurlijk niet anders of de energiecrisis, die nu bijna twee mil joen mensen tijdelijk zonder werk heeft gemaakt, stond centraal in Carters babbeltje. Nieuws kon hij niet brengen, al nam hij nu alle twij fels weg aan de plannen om het chaotische energiebeleid op de kortst mogelijke termijn te bunde len in één groot nationaal bureau onder leiding van James Schlesin- ger. "Amerika is het enige grote in dustrieland zonder vast energiebe leid. Er is op energie nooit bezuin igd, wat we aan energie verspillen is meer dan wat we uit het buitenland invoeren", aldus de president. De president uitte zijn grote tevre denheid over de reis van vice- president Walter Mondale, die hij als een permanente en zeer naaste adviseur beschouwt. Carter besloot zijn praatje met een oproep tot eenheid. „In de laatste tien jaar hebben wij geen gezamen lijk belang gekend, zijn wij geen verenigd volk geweest. Wij moeten weer bereid zijn elkaar te helpen en samen te werken, zoals we dat in de Tweede Wereldoorlog deden. En nu niet omdat er een oorlog omdat we bereid zijn geloof in el kaar te hebben en elkaar te ver trouwen. Als wij weer een verenigd volk zijn, dan kah ik misschien een goede president zijn", zo besloot Jimmy Carter. voor Wembley /ZEIST - Bondscoach Jan Zwart kruis heeft drie spelers van PSV opgenomen in de groep van zestien spelers waaruit het elftal zal wor den samengesteld, dat op 9 februari op Wembley tegen Engeland speelt. De drie PSV-ers zijn Jan van Beveren en de middenvelders Willy van der Kerkhof en Willy van der Kuilen. De geselecteerden zijn: Piet Schrij vers (Ajax) en Jan van Beveren (PSV): Wim Suurbier, Johnny Dusbaba en Ruud Krol (Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord) en Hugo Hovenkamp (AZ'67); Willy van der Kerkhof en Willy van der Kuylen (PSV), Johan Neeskens (Barcelona) en Jan Peters (NEC); Ruud Geels (Ajax), Johan Cruijff (Barcelona), Kees Kist(AZ'67), Rob Rensenbrink (Anderlecht) en Johnny Rep (Valencia). Heddy Lester won bij grote verrassing de nationale fi nale van het Songfestival PAGINA 5 De loongesprékken met Boersma leverden niets ep PAGINA 7 Wiersma verdedigt we reldtitel dammen tegen Koeperman PAGINA 9 Spaanse vakbonden wor den erkend PAGINA 13 „PvdA moet naar bondiger programma toe." Met an dere. meningen. PAGINA 17 vrijdag a.s. van 14.00 - 18.00 uur houden wij in onze nieuwe kleurentelevisie speciaalzaak KOREVAARSTRAAT 6 ,.ganp] - Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km: .V een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel: 144345 Leiden Kans op herbenoeming burgemeester Keijzer van Benthuizen wordt uiterst klein geacht (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Benthuizen - De mogelijkheid dat burgemees ter I. J. P. Keijzer van Be nthuizen op 1 maart zal wor den herbenoemd wordt in Haagse departementale krin gen uiterst klein genoemd. Men houdt er ernstig rekening mee dat de heer Keijzer vóór die datum zelf zijn ontslag zal indienen. Een herbenoeming van de heer Keijzer in de aan grenzende gemeente Moerka- pelle, waar hij eveneens bur gemeester is, lijkt wél door gang te kunnen vinden. Enige dagen geleden vroeg de heer Keijzer tijdelijk onthef fing uit zijn functie in Be nthuizen wegens de gespan nen situatie die tussen hem en de gemeenteraad ontstond na de arrestatie van de beide we thouders Van Noort en Seij- bel, die intussen van alle blaam gezuiverd zijn. PAF SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Angst voor gevolgen van acties in zuivelfabrieken 20 PAGINA'S (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - De huis vrouwen zijn er niet helemaal ze ker van of er volgende week tij dens de stakingsacties wel vol doende zuivelprodukten te krij gen zullen zijn. Dit blijkt uit het feit dat sommige levensmidde lenzaken al een lichte hamster- woede hebben geconstateerd. Men acht het niet onmogelijk dat de neiging tot het inslaan van ex tra voorraden (vooral van gesteri liseerde melk, omdat die enkele weken houdbaar is) groter zal worden naarmate de stakingen dichterbij komen. De Edah in Helmond, die 300 su permarkten heeft in heel Neder land, constateert over het geheel een grotere belangstelling voor gesteriliseerde melk. De filiaal houder van de Edah-supermarkt aan de Stationsweg in Leiden zegt tot nu toe echter in het ge heel niets te hebben gemerkt van extra zuivel-aankopen door het publiek. Spar-winkelier Van Vliet van de Brahmslaan in Leiden daarente gen wel „Er is inderdaad iets van te merken. Er heerst een lichte hamsterwoede onder het pu bliek. Maar ik probeer m'n klan ten wel duidelijk te maken dat het volgens mij in het geheel niet nodig is. Ik heb het volste ver trouwen in m'n leverancier. Ik heb contact met hem opgenome- nen hij heeft, me verzekerd dat de leveranties door zullen gaan." Ook Spar-winkelier Luykx in het Alphense winkel-centrum Rid derhof zegt wel het een en ander te merken. „Vooral de gesterili seerde melk loopt hard. De paar dozen die ik normaal in een hele dag verkoop, zijn nu al op", aldus de Sparwinkelier vanmorgen. In het winkelcentrum „De Koper molen" in de Leidse Merenwijk zeggen zowel Albert Heijn als de Kortimarkt nog niets te merken van het hamsteren van zuivel produkten. Filiaal-houder Houtman van de Kortimarkt constateert wel een behoorlijke verkoop van gesteriliseerde melk, maar die wordt volgens hem veroorzaakt doordat er een voordelige aanbieding van die melk is. Ook een woordvoerder van Albert Heijn in Zaandam wees erop dat Bestuur van de Leidse bibliotheek afgetreden (Van onze verslaggever) LEIDEN - Het voltallige dagelijks bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden is gisteravond afgetreden. Dit nadat het personeel in een gezamelijke vergadering unaniem het vertrouwen in dat da gelijks bestuur had opgezegd. Het standpunt is het gevolg van een conflict tussen de wethouders Oos terman en Tesselaar en het dage lijks bestuur, waardoor de uitbrei dingsplannen van de bibliotheek op losse schroeven zijn komen te staan. In een eerste reactie stelde voorzit ter Kool vanmorgen: „We hebben ons best gedaan, maar het perso neel heeft geen vertrouwen meer in ons. Een meerderheid van het al gemeen bestuur staat wel achter ons. Dat vinden we een te smalle basis".De heer Kool zei de lopende zaken te zullen afhandelen. Ook zal opnieuw in een gesprek met de we thouders worden gepoogd een op lossing voor een conflict te vinden. Dat gesprek zal komende maandag plaats hebben. Het algemeen be stuur van de bibliotheek komt vol gende week pas weer bijeen. (Zie ook pagina Leiden) Stijging temperatuur In de nacht en ochtend tijdelijk regen, later op de dag ook enkele opklaringen. Tot krachtig of matig afnemende en naar zuidwest ruimende wind. Mini mumtemperaturen van 4 graden in bet westen tot 0 graden plaatselijk in het oosten van het land. (opgemaakt om 11.15 uur). 4 FEBRUARI Zon op: 8.16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 18.18 uur; onder: 7.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.31 en 15.41 uur; laagwater te 11.40 en 23.59 uur. De Amerikaanse president Jimmy Carter hield een "huiselijk" televisiepraatje bij het haardvuur in de bibliotheek van het Witte Huis. Carter zal deze praatjes in de toe komst voortzettenal wil hij van de naam "praatjes bij het haardvuur" af, omdat president Roosevelt die gebruikte voor zijn beroemde ra diopraatjes. Carter zei overigens niet veel meer dan hij gedurende de verkiezings campagne in zijn toespraken al be loofde. DEN HAAG/VOLKEL (ANP) - Een Britse straaljager van het type Buccaneer, afkomstig van een ba sis in West-Duitsland, is vanmor gen rond half tien bij de landing op Van der Stoel: EG zal Israël niet afvallen DEN HAAG (SP) - De Europese Gemeenschap zal Israël niet afval len. Minister Van der Stoel (Bui- tenl. Zaken) heeft dat vanmorgen in de Tweede Kamer bij hoog en laag verzekerd. Deze week hebben de EG-landen in Londen overlegd over de problemen in het Midden- Oosten Na afloop is niets meege deeld. Minister Van der Stpel zei dat het nieuwe EG-standpunt „op geen enkele wijze" verder gaat dan vo rige verklaringen van de Gemeen schap over het Midden-Oosten. „Het was een samenvatting van reeds eerder ingenomen standpun ten", aldus de minister. De oplossing die de Nederlandse regering in de Midden-Oosten kwestie voor ogen staat komt neer op: Ontruiming van de bezette ge bieden door Israël; Erkenning van de staat Israël door de Arabische landen; Oprichting van een onafhanke lijke Palestijnse staat. de vliegbasis Volkel brandend neergestort. De vlieger en de waar nemer hebben zich beiden met hun schietstoel kunnen redden. Vol gens ooggetuigen brandde het vliegtuig al in de lucht, kort voor de landing. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst is het toestel door de klap bij de landing in stukken ge broken. De brandweer van Volkel heeft de brand in de wrakstukken snel kunnen bedwingen. De be manning is inmiddels naar de basis overgebracht. Motorstoring zou de oorzaak van het verongelukken van het Britse toestel zijn geweest. De vlieger had de storing gerapporteerd, waarna beide bemanningsleden besloten uit het toestel te springen. Beiden zijn volledig ongedeerd gebleven. Het toestel had geen bommen of andere explosieven aan boord. 'Voorwaardelijk' voor beroepsvoetb aller AMSTERDAM (ANP) - Het Ge rechtshof in Amsterdam heeft van daag de 31-jarige Ajacied Wim S. uit Bergen veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf meteen proeftijd van twee jaar plus een geldboete van 2.000 gulden. Tegen hem was zes weken cel, waarvan drie weken voorwaarde lijk en ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden ge vraagd, omdat de beroepsvoetbal ler in 1975 tot drie maal toe zijn auto had bestuurd, terwijl hem de be voegdheid tot rijden door de rech ter was ontzegd. de oorzaak van grotere aankopen moeilijk vast te stellen is, omdat men bezig is met prijsverlagings acties. Overigens heeft voorzitter Schel ling van de Voedingsbond FNV er steeds op gewezen dat het niet de bedoeling is de consument de dupe te laten worden van een staking. Mede daarom hebben de bonden slechts bij een beperkt aantal zuivelfabrieken het perso neel opgeroepen het werk neer te leggen. Als aan alle oproepen ge hoor wordt gegeven, zal vijftien a twintig procent van de zuivel- produktie stil komen te liggen. (Van onze correspondent) WASHINGTON (SP)-In een gemakkelijk wollen vestvoor p, het haardvuur gezeten hield „vader" Jimmy gisteravond x OV 6FS familieberaad: president Carter sprak voor het eerst van de bibliotheek van het Witte Huis uit met het Amerikaanse volk rechtstreeks over de economische crisis in het land en col IJ a over de plannen, die hij en zijn regering hebben om die op te ScieCllc lossen. Ajax-verdediger Ruud Krol in een heel andere rol dan we van hem gewend zijn, namelijk als „dressman". Voor de Amsterdamse So ciety Shop toonde hij en kele modellen uit de nieuwe collectie die werd ontwor pen door de Italiaan Giorgio Armani. Ruud Krol draagt op deze foto een trenchcoat, waarvan ceintuur, onder kraag en beleg contrasteren met de rest van de jas PAGINA 11 Wat Carter vertelde was niet veel meer, dan hij gedurende de verkie zingscampagne in zijn toespraken beloofde. Die beloften kregen dit maal echter de kracht van het pre sidentschap mee en daarnaast ook de dwang, dat zij nu moeten wor den waargemaakt. Toen Jimmy Carter tijdens zijn campagne beloofde, dat hij op deze manier rechtstreeks contact met de gewone mensen zou houden, kon hij niet weten dat de abnormaal hardvochtige winter het land in een nieuwe crisis zou brengen. Carter heeft bij het aankondigen van deze rechtstreekse contacten ook ge zegd, dat hij deze desnoods zou ge bruiken om eventuele hardnekkige onenigheid met het Congres recht streeks aan het volk voor te leggen. Dank Dat dreigement hoefde hij gisteren niet uit te voeren, integendeel, hij kon het Congres danken voor het feit, dat het zo snel op zijn noodwet op de energieproblemen had ge reageerd. Gisteravond kon hij deze wet al met zijn handtekening be krachtigen. De snelheid van het Congres zal zeker niet vreemd ge weest zijn aan het voornemen om maakt. Het verbod betrof de op dracht aan drie marine-officieren in Den Helder hun privéactiviteiten ten behoeve van de alternatieve hulpverleningsorganisatie Release binnen een maand te beëindigen. Het verbod werd de drie officieren opgelegd door de vlootvoogd, schout bij nacht Rambonnet. Hij liet de drie betrokkenen weten dat het in het belang van de marine on nuttig en onnodig is het verbod langer te handhavèn. Uit de brief blijkt, dat de schout bij nacht ter zake overleg heeft gevoerd met de minister van Defensie en de bevel hebber der zeestrijdkrachten. Het PPR-kamerlid Van Winkel had ge vraagd het Release-verbod onge daan te maken. Het verbod werd opgelegd omdat de commandant der zeemacht meende dat medewerking aan Re lease geen voldoende waarborg meer geeft dat de betreffende offi cier zijn plicht zal kunnen volbren gen. FRANKFORT - Bij een treinon geluk in de buurt van Frankfort zijn vannacht drie mensen omge komen. Er zijn 12 gewonden, onder wie twee Nederlanders. Op het voorstad-station Frankfort-Sportveld botste de buurtverkeerstrein op een stil staande goederentrein. De laatste wagon van de goederen trein, een taiikwagen, en de motor wagen van de personentrein stort ten daarbij omver en brandden in een zee van vlammen uit nadat 50.000 liter olie uit de tankwagen in brand was gevlogen Coup mislukt in Ethiopië ADDIS ABEBA (Reuter) - Bij het hoofdkwartier van de regerende militaire raad in Addis Abeba is vandaag hevig schieten gehoord. Volgens de Ethiopische radio is een poging tot een staatsgreep verijdeld. Met tanks en pantser wagens is het hoofdkwartier afge zet. DEN HAAG (ANP) - Defensie minister Stemerdink heeft van morgen in de Tweede Kamer mee gedeeld dat het zogenaamde Release-verbod ongedaan is ge-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1