Spaanse vakbonden erkend IP Yoormalig ambassadeur schiet zijn gezin dood Win de nieuwe Ford Fiesta L. SPD ONTDEKT TOEKOMST Belgen niet vies van apartheid Vóór 1 mei van dit jaar Romeinse politie in gevecht met studenten Moord op directeur in Ulster Vance gaat in maart naarMoskou DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 BRUSSEL (ANP) - Een honderdtal leden van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers en de Senaat heeft een „Belgisch- Zuidafrikaanse interparlemen taire vereniging" opgericht, zo is gisteren in Brussel door een aan tal senatoren bekend gemaakt. Die vereniging, aldus een persme dedeling, afkomstig uit de Se naat, „wenst een institutioneel contact tot stand te brengen met parlementsleden van de repu bliek Zuid-Afrika". Het doel van de vereniging is te „zorgen voor een betere wederzijdse voorlich ting, los van de bevooroordeelde houding die de massacommuni catiemedia over het algemeen ten opzichte van Zuid-Afrika aan- De vereniging, aldus de medede ling, wil de fouten van Zuid- Afrika niet goedpraten, „even min als die van andere landen, maar ze ziet geen heil in de boycot en de afzondering van een land waar de toestanden, ook de etni sche, niet slechter zijn dan in vele andere landen waarmee B elgië en andere Europese naties nor male internationale betrekkin gen onderhouden". De leden van de nieuwe vereniging behoren tot de christelijke volk spartij (CVP), de Franstalige christelijke volkspartij (PSC), de Vlaamse volksunie, de Nederlandstalige- en de Fransta lige liberale partijen. Er zijn noch socialistische, noch communisti sche senatoren of volksverte genwoordigers van de nieuwe vereniging lid geworden. Een van" de leden van de nieuwe vereni ging, de CVP-senator Leo van Acker, verklaarde gisteravond desgevraagd dat het er de r vereniging om gaat dat het Belgi sche parlement met het Zuidafri- kaanse even goede betrekkingen onderhoudt als met andere par lementen. „Ik ben niet voor apartheid, maar men kan wel vragen welke zin nige redenen er zijn om daar tegen te zijn", aldus Van Acker tijdens een radiovraaggesprek, waarin erop gewezen werd dat de Verenigde Naties haar leden ge vraagd heeft de Zuidafrikaanse apartheid te bestrijden met boy cotacties. De Belgische CPV-senator zei ook dat er argumenten 'zijn die kun nen pleiten voor afzonderlijke ontwikkelingen van volkeren en - landen in Zuid-Afrika. Verder zei hij dat hem uit contacten met de „gewone zwarte man" in Zuid- Afrika gebleken was dat, als er in Zuid-Afrika ooit een echte be vrijdingsbeweging op gang zou komen, „deze haar meest ge duchte tegenstander zal vinden bij die gewone man, die zijn situa tie en zijn manier van leven met zijn blanke bazen met hand en tand zou verdedigen". Noodtoestand Sierra Leone SIERRA LEONE - In de Westafri- kaanse staat Sierra Leone is giste ren de noodtoestand afgekondigd met een nachtelijk uitgaansverbod. De regering besloot daartoe na vechtpartijen tussen studenten, die het aftreden van president Siaka Stevens eisten, en pro- regeringsdemonstranten. Maandag waren bij de schermutselingen ver scheidene mensen lichtgewond en sindsdien bleef het onrustig. Win kels en kantoren sjoten en scholie ren wierpen wegversperringen op. Zondag waren de moeilijkheden begonnen, toen studenten de 71- jarige president na een plechtig heid in de universiteit uitfloten. Premier Gandhi verbolgen over breuk in partij NEW DELHI (Reuter) - Premier Indira Gandhi van India heeft gis teren verbolgen gereageerd op het besluit van dé enkele belangrijke leden van haar congrespartij om uit de beweging te treden. De voornaamste drie dissidenten zijn de minister van landbouw Jag- jivan Ram, de voormalige eerste- minister van de deelstaat Oettar Pradesj Hemwati Nandan Bahoe- goena en mevrouw Nandini Satpa- thy, die onlangs ontslagen werd als eerste minister van Orissa. Op een persconferentie verklaarde zy dat er zich sinds de afkondiging van de noodtoestand in juni 1975 „zeer onheilspellende ontwikke lingen" in India hebben voorge daan. In dit verband spraken zij van een „alarmerende neiging tot een despotisch bewind". De breuk zes weken voor de alge mene verkiezingen die op 16,18,19 en 20 maart zullen worden gehou den. Terwijl in sommige staten slechts op één dag zal worden ge stemd, zullen in andere, grotere ge bieden met meer inwoners de .stembureaus twee of drie dagen ^öpen zijn. /In haar eerste reactie noemde me vrouw Gandhi het vreemd dat mi mister Ram zo lang gezwegen had, na als lid van het kabinet direct be trokken te zijn geweest bij alle be slissingen over nationale zaken, en dat hij nu „ongegronde beschuldi gingen" uitte. „Dat u wilt aftreden, nu de verkiezingen zijn aangekon digd, de meeste beperkingen krachtens de noodtoestand zijn verzacht, de perscensuur is opge heven en er gevangenen.zijn vrijge laten. is iets wat ik niet begrijp", aldus de premier. Het bestuur van de regerende congrespartij veroor deelde Rams uittreden ook als een daad van kwade trouw. MADRID (AFP) - Alle Spaanse vakbonden zul len vóór 1 mei gelegaliseerd worden. Dit heeft de minster voor vakbondsbetrekkingen, Enrique de la Mata meegedeeld aan de secretaris-generaal van het internationaal verbond van vrije vakver enigingen, Otto Kerstens. heeft zich gisteren in Parijs bij de l||PpgÉ politie gemeld, nadat hij de nacht gSHBraL tevoren in zijn Pari jse woning zijn HmnHHk wiBiliraÉÉ vrouw, zijn dochter van 18 en zijn HBHSlBk jjppfrii Hij had daarna een eind aan zijn eigen leven willen maken, maar mLW ig had geen munitie meer. Hij wilde HBmBHBiM» toen in de Seine springen, maar op WÊÊÊÈÊÈÊÊÊmm het 'aa*s*e moment kon hij daar- aMWfl toe de moed niet opbrengen. Financiële en gezinsmoeilijkhe- den zouden aan het drama ten ImWI Een ambassadeurspost in Den Haag had hij geweigerd, omdat hij PARIJS (DPA) - De diplomaat en die niet belangrijk genoeg vond. gewezen Franse ambassadeur in Daarna werd hem niets meer aan- Boedapest en bij het Vaticaan Gé- geboden. „Met opzet", volgens rard Amanrich (56), (foto links), Amanrich. Een gewonde student ligt op een ambulance te wachten. BELFAST (UPI) - De Engelse directeur van een groot Ame rikaans bedrijf in het Noord- ierse Londonderry, is gistera vond bij zijn huis door twee terroristen doodgeschoten. Het 58-jarige slachtoffer, Jef frey Agate, leidde een plaatse lijke vestiging van de kunst vezelgigant Du Pont. Vermoed wordt dat de moord het werk is van de "provisio nele" IRA die enkele dagen geleden aankondigde dat de terreur tegen „economische doelen" zou worden verhe vigd. De burgemeester van Lon donderry noemde de moord op Agate een „zelfs voor Noordierse begrippen af schuwelijke en zinloze mis daad". ROME (UPI) - De Italiaanse politie heeft in Rome voor de tweede ach tereenvolgende dag strijd geleverd niet opstandige studenten die een demonstratie hielden tegen een aanval op hun universiteit dinsdag door extreem-rechtse elementen. De politie maakte gebruik van traangas en gaf met machinepisto len vuurstoten in de lucht om de betogers te verspreiden. Volgens een woordvoerder van de politie raakten twee politiemannen en twee demonstranten gewond door kogels. Een agent liep verwondingen op door een steen terwijl een demon strant overreden werd door een au to. Volgens doktorey verkeert een van de gewonde politiemannen in* le vensgevaar nadat hij een kogel in het voorhoofd had gekregen. Aan de betoging van gisteren werd deelgenomen door ongeveer 3.000 studenten. De betogers uitten hiermee hun ongenoegen over de overval die naar schatting 50 neo fascisten dinsdag uitvoerden op de universiteit en waarbij twee linkse studenten en twee politiemannen gewond raakten. Volgens de politie splitste een kleine groep betogers zich gisteren van de grote groep af waarna zij probeerde een brandbom te gooien naar een kantoor van de neo- fascistische politieke partij „Ita liaanse sociale beweging" (MSI). Toen hierop uit het kantoor een aantal MSI-aanhangers kwam om de demonstranten te veijagen, kwam de politie tussenbeide. Zij gebruikte daarbij traangas en reed met jeeps door de menigte. Op dat moment beschoten enkele demonstranten een jeep waarbij een politieman gewond raakte. Zijn collega stapte uit en vuurde enige waarschuwingsschoten met zijn machinepistool. Daarbij raakten twee studenten gewond. De la Mata preciseerde dat de Spaanse vakbonden officieel zullen kunnen deelnemen aan de jaar lijkse conferentie van de interna tionale arbeidsorganisatie IAO die in juni zal worden gehouden. Vol gens Kerstens schijnt de Spaanse regering bereid te zijn rechtstreeks met de vakcentrales te onderhan delen nadat deze eenmaal gelegali seerd zijn. Demonstratie In de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren een mis gehouden voor de drie politiemannen die vorige week het slachtoffer werden van extre mistische geweldpleging. In de nabijheid van de kerk hielden WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance gaat op 28 maart naar Moskou om daar van gedachten te wisselen over de be perking van de strategische bewa pening en andere kwesties van we derzijds belang. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat dit giste ren bekendmaakte zei niet hoelang Vance in de Sowjet-Unie zal blij ven. De eerste overeenkomst over de beperking van de strategische bewapening (SALT-akkoord) „tus sen de Sowjet-Unie en de VS loopt in oktober.kDqkkoord is destijds - vijf jaar geleden - getekend door qkdent Nixon en de leider van de Sowjetrussische communistische pkj Brezjnjew. De tweede ronun het SALT-overleg is het vorig jaar min of meer vastgelopen in ver band mezfvraag of de Amerikaanse lange-afstandsraket „Criuse" fe Russische bommenwerpsekend onder de naam „fire" in het nieuwe akkoord moeten worden opgeno- men.eskt Carter heeft laten weten dat het sluiten van sfïeuw akkoord vóór het huidige afloopt, een van de topprioriteitennzijn regering is. In Waswon verwacht men dat er op korte tejv een nieuwe speciale on- derhavjar zal worden benoemd die de Akaanse delegatie naar het SALT-overleg zal leiden. De eerste buitenlandse reis van Cy rus Vance als Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken begint op EBRUARI. Hij gaat dan een be- zoekneen week brengen aan zes landen inhyMiddemosten. ongeveer 250 ultrarechtsen een demonstratie tegen de regering, die volgens hun niet krachtig genoeg optreedt tegen de gewelddaden van vermeende linkse extremisten. De betogers slaakten kreten als "weg met koning Juan Carlos" en "rege ring neem ontslag". Op het moment dat leden van de Spaanse regering per auto voorbijkwamen. De Spaanse politie zette gisteren haar acties voort in kringen van zowel linkse als rechtse extremis ten. Opnieuw werd een aantal men sen opgepakt, zo zei een politie woordvoerder. Onder hen zijn twee rechtse politici die de regering er van hebben beschuldigd te weten waar de twee mannen zich bevin den die door de Grapo ontvoerd zijn. Ontvangst Spanjes premier Adolfo Suarez heeft gisteren een aantal Europese christen-democratische leiders ontvangen die in Madrid een confe rentie bijwonen. Onder hen was de Belgische pre mier Leo Tindemans die na afloop van de ontmoeting verklaarde dat Suarez bezig is te proberen een au toritair regime te veranderen in een ware democratie. "Niet alleen voor het Spaanse volk, maar ook voor de hele wereld is het van het grootste belang dat dit unieke historische fenomeen in vrede en met succes tot stand ge bracht kan worden", aldus Tinde- een miljoen gulden aan prijzen 100 km Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-iè, dankzij z'n voorwiel aandrijving, een perfekte weg ligging. Waarde Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en andere Ford. Standaard afgeleverd onderhoudskosten. De Ford Fiesta met een gelaagde voorruit en is gewoon een ideale gezinsauto, achterruitverwarming. Met oprolbare En een geweldige hoofdprijs 3-punts veiligheidsgordels. in onze puzzelaktie. nf^TTfi De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. de Franse hoofdstad. van de overleden Franse president PARIJS - Een enorme menigte bezocht gisteren het Pompidou cent run Het gebouw, dat 180 miljoen dollar heeft gekost, is een kunstcentrum ter Pompidou. Al het buizen- en leidingwerk is aan de buitenkant aangebracht. Vandaar dat gisteren op de openingsdag 30.000 mensen gingen kijken of het binnen in het kostbare bouwwerk tenminste mooier is. BONN (SP) - De matte stemming, die vorige week een klein partij congres van de Westduitse sociaal-democraten in Bad Godes- berg beheerste, is kenmerkend voor het onbehagen dat wijd en zijd bij de achterban van de grootste re geringspartij heerst. Zij lijdt in toe nemende mate onder het meer dan evenredige gewicht dat de liberale partner FDP zich in de tweede coa litieregering Schmidt- Genschek .*-heeft verworven. De vrije democraten haalden bij de Bondsdagverkiezingen van okto ber vorig jaar maar net zeven pro cent van de stemmen, maar bezet ten als van ouds vier sleutelposities in het kabinet en weten bovendien wegens hun onmiskenbare onmis baarheid het regeringsbeleid een krachtig stempel op te drukken. Dat steekt vele sociaal-democraten. Zy zien met lede ogen dat 'het sociaal-liberale kabinet zeker zo hard werkt voor belastingverlich ting voor ondernemingen en wel- gestelden als voor materële lots verbetering van werknerrlers en achtergestelde groepen. De vraag waarom de SPD zonodig mfet de vrije democraten moet samenwer ken is anno 1977 ook moeilijker te beantwoorden dan tijdens de mooie dagen van het eerste en trale Deutsche Gewerkschafts- bund, die de zelfreinigende kracht van de lange tijd aanbeden sociale markteconomie sterk in twijfel trok tweede kabinet Brandt-Scheel Toen ging het er vooral om een on der de CDU-regering vastgelopen Oost-politiek met nieuwe initiatie ven uit het slop te halen en door normalisering van de betrekkingen met de staten in Oost-Europa tot ontspanning in ons werelddeel we zenlijk bij te dragen. De hartelijke samenwerking van SPD en FDP werd ook nog niet belast door een hardnekkige economische crisis. Door Ewout Janse De werkloosheid van gemiddeld meer dan een miljoen man, de groeiende tekorten in de staatskas, de verminderde opbrengsten van de pensioenverzekeringen, die de uitkeringen aan de bejaarden niet onaangetast laten - dit alles wordt door de man in de straat vooral „de Sozi's" aangewreven. Helmut Schmidt (ert dus zijn Sociaal- Democratische Partij) werd het mikpunt van hevige kritiek toen hij als regeringschef het later terugge nomen plan aankondigde de ver hoging van de pensioenen in tegen stelling tot de verkiezingsbelofte, een halfjaar uit te stellen. De libera len hadden ten overstaan van de miljardentekorten bij de pensioen fondsen van ganser harte hun me dewerking gegeven, maar keken gemakshalve een andere kant op toen de storm van verontwaardi ging boven de sociaal democratische regeringschef los barstte. .Zwakte De raad 1 gemeenschappe lijke politieke oogmerken van SPD en FDP is klein geworden en wan neer zy de rit tot 1980 toch geza menlijk zullen uitrijden dan is het omdat - vreemde paradox - een bondgenootschap van twee zwak ken juist vanwege die zwakte zeer taai kan zyn. Zij hebben elkaar nu eenmaal meer nodig dan ooit tevo ren. Daar komt bij dat de christen democratische oppositie (vooral door toedoen van de Beier Strauss) een minstens zo onverhuld beeld van jammerlijke verdeeldheid op levert, wat haar vooralsnog geheel ongeschikt maakt voor een even tueel partnerschap met de libera len. De partijpolitieke schemertoe stand waarin de SPD zich door de compromissen in de regeringscoa litie gedrongen voelt, leidt in de partij van Willy Brandt tot duide lijke reacties. Sterker dan lange tijd het geval is geweest gaan er stem men op die vragen om hernieuwde kritische en principiële bezinning op de uitgangspunten van de West duitse sociaal-democratie. „Links is weer meer in trek", zo schreven de afgelopen weken verscheidene Westduitse kranten ongeveer gelij kluidend. Nu betekent in dit land „links" niet per se dat plotseling allerlei maat- schappijbestormende visies wor den ontvouwd; ook een in bewe ging rakende SPD is nog lang geen Partij van dé Arbeid. Wel wil meni geen zich in de partij ietwat verwij- derën van het behoedzame midden waar de partij zich zo lang en zo comfortabel heeft kunnen ophou den. Er wordt weer gevraagd naar hervormingen en perspectieven waarmee een zich vooruitstrevend noemende volkspartij weer een duidelijker gezicht kan geven. Een aanwijzing van wat velen in de partij denken gaf in Bad Godesberg de voorzitter van de grote vakcen- krachtiger controle op de particu liere investeringen pleitte. En de linkse „partijdenker" Erhard Ep- pler drong aan op een aan de eisen des tijds aangepast partijbeleid ook als dat impopulariteit bij een aantal kiezers zou kunnen betekenen. Het vinden van maatstaven bijvoor beeld voor de wijze waar en hoe de' economische groei in de samenle ving zich nog zal kunnen voltrek ken. (Willekeurige voorbeelden; het duur maken van elektrische stroom om de huisvrouw te dwin gen haar wasgoed niet in de centri fuge maar in tie zon te drogen, zware belasting op veel-benzine- verbruikende auto's). Willy Brandt zelf zei in Bad Godes berg: „De SPD is noch een partij van loutere pragmatici, noch van loutere futorologen". De partij zal zich in de komende theoretische discussie niet onbeperkt kunnen losmaken van wat zij in de regering op kort zicht tot stand kan of wil brengen. Maar in de verhouding van „fïksers" en futurologen lijkt het zwaartepunt zich naar de groep van de toekomstkijkers te verleg gen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13