Koop Vlietlanden voorkomt strop Carnaval voor mindervaliden van Sleutels Mogelijk drempels voor drukke Da Costastraat Kostuum met smalle pijpen en revers Zaalvoetbalselectie Leiden te sterk voor Goudse ploeg "DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 Statenleden akkoord met plannen LEIDEN/DEN HAAG - Als alles volgens plan verloopt is de provincie Zuid-Holland over en kele maanden de nieuwe eigenaresse van het bijna driehonderd hectare grote zandwinnings- gebied, dat ligt ingeklemd tussen de Vliet, Rijks weg 4 en de gemeenten Leidschendam en Leiden. Drie provinciale commissies, die gistermiddag gezamenlijk verga derden, gingen in grote lijnen ak koord met de plannen om dit toe komstige recreatiegebied voor een bedrag van 10.6 miljoen te kopen van de Stevin-dochter BV Recrea tiecentrum Rijnland in Zoeter- woude. Met deze transactie is de provincie er na moeizame onderhandelingen in geslaagd een strop van enkele miljoenen guldens te voorkomen. Een gigantisch verlies omdat de provincie zich, zonder daarin de staten te kennen, in 1968 in een zandwinningsavontuur stortte, dat door de sterk verminderde be hoefte aan zand op een fiasco dreigde uit te lopen. Verschillende statenleden refe reerden in de vergadering van gis termiddag aan die onbezonnen daad van het toenmalige college. WD-er Van Bemmelen: "Ik heb stomverbaasd gestaan hoe een pro vinciale overheid zaken heeft kun nen doen met een particuliere on derneming, die zo weinig liquide was. Onbegrijpelijk". CPN-er Vis ser sprak over een "erfenis van een discutabel beleid". met het onderdeel van de transac tie, waarin staat dat Stevin het recht krijgt om het gebied voor de recrea tie in te richten. Als voornaamste bezwaar daarbij werd genoemd, dat daarvoor in de overeenkomst geen enkel bedrag .wordt genoemd. Gedeputeerde Borgman wees de statenleden erop dat het gebied al leen ingericht zal worden wanneer Gedeputeerde Staten dat willen. Er is in elk geval geen verplichting om dat te doen. Monopolie Gunstig Overigens waren de meeste staten leden tevreden over de wijze waarop Gedeputeerde Staten in de afgelopen maanden via "keiharde onderhandelingen" met De Stevin gunstige voorwaarden uit het vuur hebben weten te slepen. ARP- statenlid drs. Spaan maakt GS een compliment, dat men "staand met de rug tegen de muur" een debacle wist te voorkomen. PvdA- woordvoerder Hoek van Dijke con stateerde "dat de provincie er heel goed uitgesprongen is" en "dat er dingen boven water zijn gekomen, waarop we alle hoop al hadden la ten varen". Ook gedeputeerde Borgman toonde zich tevreden over de over eenkomst met Stevin: "We hebben de zaak voorgelegd aan mensen van CRM, die veel te maken hebben met grondaankopen. Men heeft na bestudering gezegd: de prijs die u betaalt, is wat ons betreft een gun stige zaak". Ondanks die tevredenheid waren er gistermiddag toch een groot aan tal vragen over de transactie en de toekomst van het Vlietlandgebied. Zo werd van diverse kanten opge merkt, dat men niet erg gelukkig is ander punt van de overeenkomst dat vragen opriep was het exclu sieve zandwinrecht dat de BV Re creatiecentrum Rijnland BV krijgt in het Vlietland. Diverse leden achtten het niet uitgesloten dat Rijnland misbruik zou maken van haar monopolie-positie, en de zandprijzen zou kunnen opschroe- Troef Volgens gedeputeerde Borgman is een dergelijke actie niet erg waar schijnlijk. Bovendien heeft de pro vincie een troef achter de hand: wanneer het zou gebeuren, kan de provincie aan andere gegadigden toestemming geven om elders in de provincie zand te winnen. PPR- statenlid Van Dongen vroeg zich af of de provincie nu al iets zou kun nen ondernemen tegen de natuur- vernietigende activiteiten die de Stevin-dochter op dit moment on derneemt in de Meeslouwerpolder, behorend tot het Vlietland. Hij wees daarbij op de brief van de vo gelwerkgroep Vlietland en de werkgroep Milieubeheer, die schrijven, dat wilgenopslag wordt omgehakt, rietvelden worden ge maaid en terreinen worden ontwa terd. Gedeputeerde Borgman zegde toe de zaak te zullen uitzoe ken en contact te zullen opnemen met de Stevin. KVP-statenlid Bakker vond dat de provincie, zodra het gebied haar ei gendom is, contact moet opnemen met de omliggende gemeenten (Leidschendam, Voorschoten, Lei den en Zoeterwoude) om te praten over een gezamenlijke exploitatie van het gebied. Gedeputeerde drs. Boone voelde daar niet zo erg voor. Hij wilde het gebied liever recht streeks onder beheer van de pro vincie inrichten. Mevr. Van der Mo len (PvdA) bepleitte om de omlig- Warmond Haar partijgenoot Van Halewijn vroeg zich af of het contract met Recreatiecentrum Rijnland BV niet zou leiden tot de ondergang van de gemeente Warmond en haar recreatieve bedoelingen, daarmee doelend op het feit, dat ook in Warmond een zandwinningspro ject aanwezig is. Voor dat laatste koesterde gedeputeerde Borgman geen enkele vrees. "Warmond heeft zich vrij aardig ingedekt met een "wurgcontract". Zij krijgen geld, of er nu zand wordt gewonnen of niet". In de provinciale commissieverga dering werd gisteren nog niet ge sproken over de toekomstige in richting van het gebied. De schets daarvoor moet nog gemaakt wor den. Wel is waarschijnlijk, dat de aan Leiden grenzende Hofpolder niet ontzand zal worden en in de toekomst zal worden ingericht voor een intensieve openluchtrecreatie, De Spek- en de Rietpolder zullen in de toekomst verder ontzand wor den en dat geldt ook voor een groot deel van de Meeslouwerpolder. Dit ondanks de protesten van de vogel liefhebbers. Wel zou er bereidheid zijn bij de provincie om een deel van de polder als "krekengebied" in stand te houden. LEIDEN - „Ze rijden als gekken", aldus een van de woordvoerders uit de Da Costastraat. Een groep bewoners bood gistermiddag 133 handtekenin gen aan aan wethouder Waal (stadsontwikkeling). De bewoners van de Da Costastraat en omgeving maken zich grote zorgen over het toenemend aantal ongevallen in de Da Costastraat, gevolg van het drukker verkeer. Om het verkeer in te tomen zouden er drempels moeten komen. Als deze snel worden aangelegd kan onder tussen verder worden gedacht over andere beperkende maatregelen, zo stelden de bewoners. Zij wezen we thouder Waal erop dat er steeds meer sluipverkeer door de straat komt, verkeer dat de Churchilllaan wil mijden. Sinds er verkeerslichten zijn geplaatst aan het eind van de Da Costastraat bij de Haagweg wordt er regelmatig erg hard gereden in deze smalle straat door auto's die nog net het groen licht willen halen (zie foto boven). Regelmatig ontstaan er ge vaarlijke situaties wanneer kinderen, die op de brede stoepen spelen, tussen de geparkeerde auto's door op de rijbaan komen. Dit geldt vooral voor het spitsuur. Wethouder Waal toonde begrip voor de gevaarlijke situatie en nodigde twee van de aanwezigen (zie foto onder) uit om volgende week woensda gochtend deel te nemen aan het ambtelijk overleg in de zogenaamde kleine club. Daar zal de aanleg van verkeersdrempels besproken worden. Giorgio Armani voor Society Shop AMSTERDAM - TV-komiek Piet Bambergen zal op dieet moeten tenminste als hij de kleding die Giorgio Armani voor de Society Shop ont wierp wil kunnen dragen. Zijn partner René van Vooren, die ook de gast was van Gerard Dijkstra en Ed Beer, zal er minder moeite mee hebben. Giorgio Armani is een man van de perfekte eenvoud. Zijn lyn voor 1977 vrij klassiek, slankgesneden en soepel val lend. Dat hij daarvoor zeer lichte stoffen zoals dunne flannels, zijde, garbardines kashmir en alpaca gebruikt is natuurlijk niet zo vreemd. Camel, beige en bruin zijn de hoofdtinten uit de collectie met daarnaast de onvermijde lijke mannen-kleuren grijs en donkerblauw. Hij verwerkt erg veel totaal effen stoffen. Bijzonder fraai zijn zijn com binaties waarbij pantalon col bert, vest en overhemd in pre cies dezelfde kleur zijn uitge voerd. De revers van de colbert zijn smaller geworden. Bijna alle naden zijn doorgestikt (in vak termen doorgeput). Zelfs bij het klassieke pak kiest Gior gio voor opgestikte zakken, waardoor het kostuum een wat sportiever karakter krijgt. Voor de man die wat de mode betreft helemaal vooral wil lo pen een heel slankgesneden pak met drie knopen, heel smalle revers en korte zijsplit- ten. De voetwijdte van de pan talon is 48 cm. Het dessin een diagonaal onderbroken streep. Aangepast aan het hele silhouet is ook de das smaller geworden en heeft het over hemd een kortere kraag ge kregen. Vooral in een wat sportievere uitvoering heeft het hemd een opgestikte har- monikazak en in sommige ge vallen een hoogstaande kraag. In de sportieve sector is het ongevoerde shirtpak eigenlijk het mooist. Het jasje heeft een vrij smalle boord, grote vier kante zakken en smallere manchetten. Een mooi effect geeft een positief negatief verwerkte kleur. Deze me thode past Armani ook toe bij zijn jassen - trenchcoat met lange doorgeknoopte stolp plooi en de raglan met „sir"- kraag. De kontrastkleur zit bij deze jassen onder de kraag en bij de ceintuur. En wie hele maal in wil zijn schaft zich voor de vrije uurtjes een paar rijlaarzen aan, daarboven een grijsflannellen rijbroek, zelfde kleur hemd en een wollen kashmir colbert met korte re- ver en opgestikte zakken. HENRIËTTE v. d. HOEVEN Het shirtpak met duidelijk positief-negatief verwerkte kleuren. Voorbeeld van een lijn die er volgens de Society Shop aan zit te komen. Een drie- knoopspak met zeer smalle re vers en pijpen. LEIDEN - Op vrijdag 11 februari organiseert een comité, waarin o.a. zitting hebben Ton Menken, Joop Riethoven, Martin Spaargaren, Theo Huigs- loot en John van den Born een grote carnavalsa vond in de ijshal van Menken aan de Vondellaan. De maskerade op het ijs vormt het hoogtepunt van een actie om de fi nanciële draagkracht van de min- dervalide Leidse sportvereniging LEIDEN - Voor een tientje per persoon kan iedereen, jong en oud, met of zonder schaatsen, vrijdagavond 11 februari deelnemen aan de carnavalsa vond ten bate van de minder- valide sportvereniging Sleu tels in de Ton Menken ijshal. Behbl ve een keur van artiesten (Ronnie Tober, de Twee Pin ten, de Freewheelers etc.) «ui len een groot aantal ver maarde sportlieden belange loos meewerken om deze avond te doen slagen. Uiter aard geven ook de carnaval verenigingen uit de regio acte de présence, terwijl verder Joop Riethoven en Wim van Duivenbode (Swift) een aantal acties zullen ondernemen om de bezoekers verder „los te maken". Sportman van het jaar Herman Filippo reikt de prijzen uit aan degenen die zich het meest orgineel ver kleed hebben. Giften kunnen ook gebracht worden; in de hal zullen grote melkbussen staan om het geld in te deponeren. Telefonisch kunnen er even eens bedragen overgemaakt worden. De hal is tot zes uur 's ochtends bereikbaar onder nummer 765703. De avond be gint om kwart voor acht en zal eindigen rond twee uur 's nachts. Sleutels te vergroten. De actie, be gonnen met een inzameling onder de Leidse middenstand, leverde inmiddels een bedrag van vijfdui zend gulden op. Initiatiefnemer John van der Born hoopt in totaal zo'n vijftig mille bijeen te brengen. Van der Bom, in het dagelijks leven de rechterhand van de in basket balkringen niet geheel onbekende kapper Bosman, is tot dit initiatief gekomen toen hij via zijn klaveijas- club met de mindervalide sport vereniging Sleutels in aanraking kwam. Hij: "Eerlijk gezegd had ik voordien nog nooit van de club ge hoord, maar ik weet wel, dat ik me teen onder de indruk raakte van hetgeen de gehandicapten pres teerden en tevens pijnlijk getroffen was door het volledig ontbreken van goed materiaal om mee te wer ken. Veel geld was er niet, het be nodigde, veelal aangepaste mate riaal duur en de organisatie slecht. Dan spreek ik liever nog maar niet over een accommodatie, die is er niet en zal er voorlopig nog wel niet komen ook. Maar goed, er zijn in Leiden sporthallen en zalen die ge bruikt kunnen worden, dus nadat een reorganisatie in het bestuur had plaatsgevonden konden we ons bezighouden met de andere be langrijke factor het geld. Geld om bijvoorbeeld speciale rolstoelen te kopen voor de basketballers. Kos ten: zo'n duizend gulden per stuk. Of voor de aanschaf van handbo gen. Kosten drieduizend gulden per stuk. En zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan, dus kortom Sleu tels heeft veel geld nodig. Dat móet er komen, tenslotte hebben gehan dicapten net zo veel recht op sport en recreatie als validen. Vandaar deze actie waarvoor Leiden hope lijk warm loopt. Iedereen kan naar die carnavalsavond komen, nie mand hoeft, men mag ook gewoon geld storten. Op de avond zelf zul len er in de Menken-hal grote melkbussen staan waarin men zijn gift kwijt kan. Bovendien zijn we in de ijshal die avond en nacht telefo nisch bereikbaar", aldus John van der Born, die al denkt in termen van "Open het Dorp" in het klein. Sleutels-secretaris Nijs van Roy en, zelf gehandicapt, hoort de enthou siaste kapper glimlachend aan. Stelt dan dat geld inzamelen het be langrijkste doel van de actie is, maar hoopt daarnaast, dat er meer losgemaakt zal worden. Vooral bij de gehandicapten zelf. "Want", zegt hij, "terwijl we steeds meer waar dering ondervinden bij de validen, bestaat er nog een grote mate van drempelvrees bij de mindervaliden zelf. Neem nu de regio Leiden. Er zijn zeker drie a vierduizend ge handicapten die in staat zijn een tak van sport te beoefenen. Of dat nu l, volleybal, basketbal, schaken of klaverjassen is. Maar hoeveel leden heeft Sleutels? Slechts 120. Ik weet zeker, dat er bij de gehandi capten een enorme behoefte is aan het actief beleven van de sport. Maar ze durven niet. Of weten de weg niet. Dat laatste is gedeeltelijk ook onze schuld. Erg veel aan pro paganda is er in de voorafgaande jaren niet gedaan. Sleutels timmert pas een jaar of twee een beetje aan de weg. Moest eerst ook afrekenen met een verleden. De club is ont staan uit de BMO, de bond van Mili taire oorlogsslachtoffers. Het be stuur verouderde, er kwamen weinig impulsen van binnen uit. Een paar jaar terug werd het kader geleidelijk aan verjongd. Nü wordt serieus getracht de boel in de lift te zetten, de mensen achter de ramen vandaan te halen. De tijd is in ons voordeel, want in tegenstelling tot vroeger tónen de media een ge zonde belangstelling. De successen van Nederland op de Paralympics zijn daar natuurlijk niet vreemd aan. Zodoènde wordt ons streven, de mindervaliden te mobiliseren, gemakkelijker gemaakt. Nu maar hopen, dat ze ook daadwerkelijk komen". Een wat zonniger toekomstbeeld misschien, desondanks zijn er nog problemen te over voor Sleutels. "Behalve de aanschaf van goed ma teriaal staat een eigen accommoda tie natuurlijk hoog op het verlang lijstje", 2egt Van Royen. "Maar daarvan durf ik eigenlijk alleen maar te dromen. Nee, een aanvraag bij het gemeentebestuur is nog nimmer ingediend. Daar is feitelijk nog nooit serieus over gedacht. Het zou wel ideaal zijn, een eigen home. Dat zou een enorme stimulans be tekenen voor de mindervalide sportgemeenschap. Misschien komt het er ooit nog eens van. Voor lopig zijn we al uiterst tevreden met het initiatief van John van der Born. Met puik materiaal doen we een belangrijke stap in de goede richting". LISSE-Het vertegenwoordigend zaalvoetbalteam van de afdeling Leiden heeft gisteravond de leiding genomen in de competitie om de titel van district West II. Concurrent Gouda werd in de Lisser THB-hal met 8-6 teruggewezen na een partij zaalvoetbal vol spanning en enerverende momenten. Leiden veroverde tot nu toe vijf punten uit drie duels, Rot terdam staat tweede met een punt minder. Gouda was het grootste gedeelte gelijkwaardig aan de Leidse selectie, maar werd bij vlagen overspeeld. Pim v.d. Meer en Jan van Duyn waren de uitblinkers aan Leidse zijde. Het Zwaanvogels-duo scoorde samen zes goals, waarvan v.d. Meer er liefst vier voor zijn rekening nam. In de spannende eerste helft slaagde het Leidse team zonder de geblesseerde Van Beek er niet in voldoende afstand te nemen van de Goudse tegen stander. Leiden nam het heft weliswaar stevig in handen, nadat Van Rijn 0-1 het licht had laten zien, maar verder dan twee goals (een subliem hakje van v.d. Meer en een droge knal van Van Duyn) kwam Leiden aanvankelijk niet. De ruststand was 4-3, nadat Gouda zelfs nog even met 3-2 aan de leiding was geweest. Bron en Graafland schoten Gouda naar die stand, waarna Leiden nog twee doelpunten (v.d. Meer en Van Duyn) liet vol gen. De tweede periode bracht minder aantrëkkelijk voetbal. De grote pechvo gel in het Leidse team was doelman Jan van Harskamp, die vlak voor tijd met een neusblessure het veld moest ruimen nadat de Gouwenaar Graafland onbesuisd op hem was ingelopen. Op dat moment leidde Leiden met 6-4. Henk Spies scoorde vlak na rust 5-3 en Pim v.d. Meer liet 6-4 inslaan achter doelman De Gruyl. Koos van Weerlee, duidelijk één van de zwakkeren in het afdelingsteam, werd na de blessure van Van Harskamp door coach Frans van Gerven onder de lat geposteerd. Doordat Pim v.d. Meer in de periode dat Gouda het moest stellen zonder Graafland, die voor twee minuten de bank moest opzoeken, nog voor 7-4 zorgde, bleef de schade voor het Leidse team beperkt. Weliswaar kroop Gouda via Graafland even later dichterbij tot 7-5, maar Gerrit Zwaan stelde de zege met een fraaie actie veilig. J an van DuynPim v.d. Meer en Jan van Harskamp zijn geselecteerd voor het team West II. FC Faase tegen Glasbergen de Best heet op 23 februari de finale van het toernooi om de Northgo-cup. FC Faase bereikte de eindstrijd gistera vond door een 1-0 zege op Oud Feyenoord. Weinig goals bij zaalvoetbal betekent meestal een duel met een lage amusementswaarde. Beide teams speelden zonder enig risico te durven nemen. Feyenoord viel veelvuldig aan, maar deed dat zo traag dat FC Faase steeds vier man rond de eigen veste kon scharen. Voor de rust hadden de counters van Faase nog geen effect, al mist Gerard Tio een ideale kans vlak voor Eddie P.G. Oud Feyenoord had de pech dat Frans Bouwmeester na 18 minuten een strafschop' miste. Het resultaatvoetbal van FC Faase leverde uiteindelijk toch het gewenste effect op, toen Gerard van Rijn vliegensvlug Jan Vieveen aanspeelde. Fraai om Pieters Graafland heendraaiend hielp deze laatste FC Faase aan de zege én een plek in de finale: 1-0. Veel pittiger was de andere halve eindstrijd tussen v.d. Plas BMW en Glasbergen de Best. Vreugdenhil zorgde voor 1-0 en Wil Groenendijk maakte er 2-0 van. Sis Thu Pan reduceerde de achterstand van de Kat- wijkers via een door Anne Ouwersloot van richting veranderd schot tot 1-2, maar Wil Groenendijk bracht weer een verschil van twee goals op het scorebord. Twee minuten voor het rustsignaal bracht Lourens Mouter de spanning weer terug: 2-3. Ver in de tweede helft viel tenslotte de beslissing ten gunste van Glasbergen. Piet Haasnoot schoot raak na een pass van Vreugdenhil: 4-2.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11