LEIDSCH DAGBLAD Wethouders Benthuizen onschuldig vandaag Zes prominente Indiërs uit de regeringspartij CLAUS BEZOEKT LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD urn KM BOEKOWSKI KIEST CAMBRIDGE CJ. de Ronde waarnemer WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35155 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een aantal Nederlandse Kamerle den, leden van een club van Eu ropese parlementariërs die naar betere relaties met de Arabische wereld streeft, behoort tot de mede-ondertekenaars van een brief aan president Carter Daarin wordt het Amerikaanse staatshoofd gevraagd óm tegen over Israël militaire en economi sche sancties te ondernemen om, dat land tot een minder starre houding tegenover de Palestijnen te bewegen. Die briefis bij Israël, joodse organi saties en allen die het met Israël goed menen, volledig in het ver keerde keelgat geschoten. En dat zeker niet ten onrechte. Wanneer de brief al niet overbodig was dan komt ze in elk geval op een meer dan ongelukkig moment. Er lijkt nu juist weer de nodige diploma tieke activiteit op gang te komen om uit de politieke impasse rond het Midden-Oosten te geraken en bijvoorbeeld de conferentie van Genève nieuw leven in te blazen. Zowel van Carter als van de zijde van de EG-landen zijn op korte termijn initiatieven te verwach ten. De ondertekenaars van de brief (het zijn leden van de fracties van KVP, PvdA en D'66) lijken enigs zins op sleeptouw te zijn genomen door een goed geoliede Palestijnse lobby in Parijs. Het is misschien mogelijk dat het ze aan grondig heid heeft ontbroken toen ze ken nisnamen van de twintig kantjes tellende brief die van een duide lijk anti-Israël-mentaliteit is doortrokken. Terecht kon een ver ontwaardigde zionist opmerken: als de ondertekenaars vrienden van Israël zijn, zoals ze zich pre senteren, hoe zien dan wel de vijanden eruit? Beter dan dergelijke kreupele in itiatieven steunen kunnen de par lementariërs probereninvloed uit te oefenen op de eigeriregering om optimaal bij te dragen aan een snelle en vreedzame oplossing van het slepende probleem. Een probleem dat pas uit de wereld zal zijn, wanneer én de Israëli's én de Palestijnen een aanvaard bare plaats onder de zon hebben Financiële steun aan politieke par tijen geven is een hachelijke zaak, zelfs al gaat het om pietepeuterige bedragen, zoals DAF Trucks zou hebben aangeboden. Bedrijven doen dat natuurlijk niet uit filan tropische overwegingen. Zij wil len hiermee tenminste een stukje aandacht verwerven. In de visie van de KVP, die de maatschappij placht te zien als een lichaam dat functioneert via verschillend geaarde, maar elk op zich nuttige ledematen (natuurlijke saamho righeid, Rerum Novarum), heeft steun aan het verkiezingsfonds,f afkomstig van het bedrijfsleven, altijd gepast. Zonder meer het spekken van par- tijkqssen verbieden is wat al te simpel geredeneerd. Het past in een aemocratie dat het mogelijk is, ook geldelijk uiting te geven aan doeleinden, waar men ach terstaat of die men belangrijk vindt. Het grondrecht van ver eniging en vergadering heeft er mee te maken. Men moet een pri- vépersoon nimmer verbieden om een politieke partij die hij aan hangt, te steunen. En eigenlijk zou zo'n verbod evenmin voor be* drijfsleven of vakbonden mogen gelden. Maar het zou goed zijn, indien de politieke partijen verplicht zou den worden om opening van za ken te geven over op deze wijze verkregen gelden. Politieke par tijen zijn immers opgericht om de. publieke zaak te dienen en moe ten dus ook een publieke verant woordingsplicht hébben. De kie zer zou uit de lijst van gulle gevers tenminste enige indicaties kun nen putten en het zou sommige partijen wellicht wat behoedza mer maken bij het al dan niet ac cepteren van een gift. In de Ver enigde Staten bestaan op het ge- - bied van die openheid vrij strenge regels. Blijft de vraag of politieke partijen er verstandig aan doen om con tribuanten zelf op te zoeken. De VVD en DAF liggen met elkaar overhoop of dat nü wel of niet is gebeurd. De KVP-er van Zeil, lid van het CD A-verkiezingscomité, zei gisteravond dat men de gevers uit het bedrijfsleven waarschuwt dat het CDA eventueel publiciteit kan geven aan de donaties. Maar hij was desgevraagd toch niet be reid om de namen te geven van de aangeschreven bedrijven. Met deze openheid zal het dus ook wel meevallen. HAMMOND ORGELS VOOR MENSEN DIE BETER WILLEN! naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. LEIDEN - Prins Claus bracht vandaag een werkbezoek aan de Leidse universiteit. Vanochtend werd hij ontvangen bij het Academiegebouw aan het Rapenburgwaar vertegenwoordigers van de universiteit uiteenzet tingen gaven over diverse aspecten van de universiteit. Prins Claus begaf zich vervolgens naar de universitaire mensa "De Bak" aan de Kaiserstraat om daar een koffiemaaltijd te gebruiken en met enkele studenten van gedachten te wisselen. Vanmiddag bracht hij een bezoek aan het Instituut voor Prehistorie aan de Breestraat en het Project-bureau "Witte Singel-Doelenplan" aan de Wassenaarseweg.Foto: prins Claus bij zijn aankomst op het Rapenburg. Rechts de secretaris van de universiteit mr. N. F. Hofstee en in het midden burgemeester Vis. Zwaar bewolkt en perloden met regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige midelijke wind. Minimum temperatu ren dicht bij de nul graden. Maxima omstreeks vier graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 FEBRUARI Zon op: 8.17 uur; onder: 17.31 uui Maan op: 17.07 uur; onder: 7.18 u Hoogwater te Katwijk te 2.53 en uur, laagwater te 11.00 en 23.18 u Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 februari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. 22 PAGINA'S Tegen de beide wethouders van Benthuizen, de heren A. van Noort (links) en M. Seijbel zijn geen bewij zen gevonden van het verduisteren van vertrouwelijke post voor de burgemeester. thouders indiende, te overwegen. Hij heeft daarover in de loop van de dag contact gehad met juridis che adviseurs van de Partij van de Arbeid. De PvdA heeft vorige week al meegedeeld Seijbel bij een eventuele aanklacht te zullen steunen. Burgemeester Keijzer zei die zaak rustig af te willen wachten. "Ik ben er destijds niet van bewust geweest dat er kennelijk veel minder aan de hand was dan aan vankelijk werd voorgesteld. Ik deed gewoon wat ik moest doen." Keijzer wilde berichten, als zou hij naar een andere burgemees terspost hebben gesolliciteerd vanmorgen niet uitdrukkelijk ontkennen. Nog twee Voor wat betreft de afwikkeling van de problemen op de Benthui- zer gemeentesecretarie, waar de spanningen inmiddels zo hoog zijn opgelopen dat het merendeel van de ambtenaren thuis is en de secretarie nog maar door twee ambtenaren wordt bemand, deelde Keijzer mee dat een zaak voor de waarnemend burgemees ter te vinden. Waarnemer De Ronde stelt zich echter op het standpunt alleen de lopende zaken af te willen hande len Hij heeft daarover gisteren al contact met de wethouders ge had. Vandaag heeft hij overleg gepleegd met de waarnemend gemeentesecretaris J. Wingelaar. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Sowjetrussische dis sident Wladimir Boekowski komt niet in Leiden studeren. Hij gaat deze herfst biologie studeren aan de universiteit van Cambridge in Engeland. Boekowski heeft het aanbod van Leiden om hier te ko men studeren afgeslagen, omdat de enige vreemde taal die hij kent, En gels is. Een en ander is meegedeeld door een woordvoerder van de 34- jarige dissident in Zurich. Boekowski, dié op 18 december in Zürich werd uitgewisseld tegen de Chileense communistenleider Luis Corvalan, heeft in Cambridge een beurs gekregen. Dezer dagen keerde hij terug in Zürich van een rondreis door Europa, waarbij hij o.a. de Leidse universiteit.bezocht. Een woordvoerder van de Leidse universiteit gaf vanochtend als commentaar dat men het wel jam mer vindt dat Boekowski niet in, Leiden komt studeren, maar dat zijn keus aan de andere kant „uiter aard gerespecteerd wordt". NIEUW DELHI (UPI) - Jagjivan Ram, de prominentste minister in het kabinet van de Indiase premier, Indira Gandhi, heeft vandaag ge broken met de minister-president en heeft meegedeeld dat hij met collega's in de verkiezingen van maart de strijd tegen haar zal op- Ram en vijf anderen, onder wie twee voormalige premiers van deelstaten die in de afgelopen 16 maanden door mevrouw Gandhi verdreven werden, traden uit haar regerende congrespartij en vorm den een nieuwe beweging, ge naamd "congres voor democratie". Ram nam ook ontslag als minister van Voedsel én Landbouw van In dia. De zes zeiden in een verklaring dat sedert mevrouw Gandhi op 26 juni voor het hele land de noodtoestand afkondigde, er een vernietiging was van "fatsoen en integriteit in het openbare leven en ook van de ele mentaire normen van democratie". Het is de tweede breuk in de con grespartij in acht jaar en hij doet zich slechts anderhalve maand voor de algemene verkiezingen In 1969 kwam het tot een splitsing toen mevrouw Gandhi haar vice- premier, Moraiji Desai, die nu voorzitter is van de pas gevormde oppositionele Janatapartij, om po litieke redenen ontsloeg. Bij de verkiezingen van 1971 be haalde mevrouw Gandhi een grootse overwinning. Ram steunde haar ten tijde van de vorige breuk en hielp haar de meerderheid van de congréspartij in hét parlement te behouden. De huidige breuk wordt be schouwd als een ernstige uitdaging aan het adres van mevrouw Gandhi vanwege de populariteit van de dis sidenten. Hoeveel steun zij binnen en buiten de partij kunnen verkrij gen is-nóg niet direct te beoordelen. De niet-communistische Janata (volks)partij begroette de vorming van de nieuwe groepering met in stemming en zei dat dezè er toe zou bijdragen "de krachten van autori tair optreden en onderdrukking te verslaan". In een 500 woorden tellende verkla ring van Ram en zijn medestanders werd gezegd dat mevrouw Gandhi de democratie binnen de partij had gesmoord. De Spaanse premier Sua- rez gaat ondanks het poli tieke geweld praten met de oppositie om zo snel moge lijk tot een echte democra tie in Spanje te komen. De uitvaartdienst voor de vo rige week doodgeschoten politiemannen is alleen toegankelijk gesteld voor genodigden om te voorko men, dat uiterst links of uiterst rechts deze gele genheid zouden aangrijpen voor nieuwe gewelddaden PAGINA 9 Herman Strategies "Ik ben een gewone man, die muziek maakt" PAGINA 5 DAF Trucks heeft de drie grote politieke partijen geld voor de verkiezings- kas aangeboden PAGINA 7 Er gaan stemmen op om bij het wereldkampioenschap schaatsen tevoren het kaf van jiet koren te scheiden PAGINA 11 Wereld-turntop naar Rot terdam PAGINA 13 Van Riel had winst CDA niet verwacht, maar kan het wel verklaren PAGINA 15 LEIDEN - Op het Binnenhof in Den Haag werd vanochtend door leden van het Palestina Comité gedemonstreed tegen de beslis sing dat het comité geen finan ciële steun van het rijk zal krij gen. Aan de demonstratie werd ook deelgenomen door een dele gatie van de Leidse afdeling van de PSP. Inmiddels heeft het Leidse college van B. en W. besloten om het co mité toestemming te geven voor het houden van een straatcollecte op zaterdag 19 februari. Tegen de collecte is bezwaar ge maakt door de Joodse Studenten Vereniging Leiden, gesteund door vier organisaties en elf Her vormde en Gereformeerde pre dikanten.. Volgens de bezwaarden is een der gelijke collecte vorig jaar aange wend om politieke propaganda te maken tegen de staat Israël. Het college van B. en W. heett nu als voorwaarde voor de collecte ge steld, dat uitsluitend mag worden gewezen op het doel: verlenen van steun aan de slachtoffers van de burgeroorlog, in Libanon. (Van onze verslaggever) BENTHUIZEN/DEN HAAG - Er zijn geen bewij zen gevonden die erop dui den dat de wethouders M. Seijbel en A. van Noort van Benthuizen iets te maken hebben met de verduiste ring van vertrouwelijke post van burgemeester I. J. P. Keijzer van Benthuizen Of ficier van Justitie mr. C. van Steenderen deelde dat gis teravond mee. Het onder zoek in deze zaak is over igens nog niet afgesloten. Intussen is gisteren burgemeester C. J. de Ronde van de Zuidhol landse gemeenten Bergambacht en Ammerstol benoemd tot waarnemer. De Ronde, die lid is van de PvdA, zal voorlopig voor de duur van één maand de zaken in Benthuizen (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidsche Vereeni- ging van Industriëlen vindt een langer uitstel van de aanleg van een nieuwe autosnelweg tussen Leiden en -Bodegraven onaan vaardbaar. Dat heeft de LVI ge schreven in een brief aan de Raad van de Waterstaat, die op het ogenblik bezig is met de voorbe reiding van een advies op dit punt aan minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). De bestaande verkeerssituatie op de Hoge Rijndijk is volgens de LVI in een kritieke fase gekomen door aanzienlijke uitbreidingen van het aantal industrieterreinen in Leiden en omgeving. Daardoor wordt vooral veel zwaar vracht verkeer aangetrokken. De LVI bepleit aanleg van Rijksweg 11 in dè i autosnelweg langs de bestaande spoorbaan Leiden-Alphen aan den Rijn. De LVI is tegen een gewone auto weg omdat verkeerstellingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland hebben aan getoond dat een weg met gelijk vloerse kruisingen en niet- gescheiden rijbanen, zowel uit een oogpunt van verkeersveilig heid als van capaciteit ernstig te kort zou schieten. In de brief aan de Raad van de wa terstaat schrijft de LVI, dat een snelle doeltreffende wegverbin ding tussen Leiden en Bodegra ven van vitaal belang is niet al leen voor de aanvoer van grond stoffen en afvoer van de produk- ten en de bereikbaarheid door de afnemers en medewerkers. De LVI wijst er op dat in Leiden en directe omgeving vanaf 1976 al leen al 150.000 m2 bedrijfsterrein beschikbaar is gekomen, en dat er plannen zijn voor nog eens 150.000 m2. Overigens is het de vraag of de brief van het LVI nog een rol zal kun nen spelen bij de uiteindelijke beslissing over de Rijksweg 11. De termijn, waarbinnen op de plannen gereageerd moest wor den is inmiddels verstreken. Op 18 en 19 januari heeft. Commissie overleg voor de wegen, de laatste hoorzittingen gehouden in Bo degraven, Alphen, Hazerswoude en Leiden. Daar werden belang- hebbenden in de gelegenheid ge steld hun bezwaren, opmerkin gen en ideeën aar te vertellen. Geen fraude Mr. Van Steenderen deelde van morgen mee dat het onderzoek naar de gang van zaken in Be nthuizen nog niet is afgerond. Zo is er bijvoorbeeld nog altijd de bekentenis van één van, de be trokken ambtenaren. Van Steen deren liet vanmorgen doorsche meren dat er ook geen bewijzen zullen worden gevonden van fraude met gemeentegelden, waarvan de beide wethouders eveneens verdacht werden. De officier wilde geen oordeel vellen over het politie-optreden tijdens de arrestatie. Men ging toen nogal grootscheeps tewerk. Klacht Wethouder Seijbel (PvdA) deelde vanmorgen mee nog altijd een aanklacht tegen burgemeester Keijzer, die destijds de daadwer kelijke klacht tegen de beide we-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1