Paarde- terug mode staart in het beeld Vrouw helpen zich zelf te helpen PALET MUZIEKSTOORTWEL Narcissen tegen worm Nieuwe ombudsvrouw Annelies Overbeek Lachend kreperen PAGINA 6 EXTRA MAANDAG 31 JANUARI 1977 ,„i, 11 In de serie van Juvena is nu ook een water proefoogschaduw uitgeko men. Er zijn zes kleuren en de prijs is 14,95. Bij de folklore-kleding-rage sluit natuurlijk ook de make up mode aan. Dior komt voor het komend seizoen met drié nieuwe kleuren die het uitste kend doen bij exotische kle ding. De nieuwe kleuren lip stick en nagellak zijn "tam tam", een donkere pruim- kleur, „savana" een oranje achtige tint en rouge d'afrique een fraai diep rood. In de serie voor de zomer zijn ook drie nieuwe kleuren lip- potlood uitgebracht „ghana", een paarsachtig bruin, "rouge du sud", helder roze en "rose Senegal" een roze beige-tint. Helemaal nieuw is ook de na gellak boubou bleu (voor het eerste woord geeft het woor denboek geen vertaling). Een fraai paarsblauw dat ook we ieens in pailletten te zien is. De nieuwe kleur ghana gebruikte Serge Lutens in de nieuwe make-up op de foto. Het ge zicht blijft bij Lutens bleek, de rouge is rose en ook de oog- créme die over het hele lid wordt uitgeveegd is rose. Een zwarte lyn aan de binnenkant accentueert het oog, terwijl ook de mascararoller driftig wordt gehanteerd. Van Helena Rubinstein is onlangs een shampoo op de markt gekomen die tegelijk -een crémespoeling bevat. De 'belletjes in het flesje (2 dl, ge noeg voor 20x wassen) zijn de crémespoeling. Prijs 11,50. DEN HAAG - Veel van die door acties en actiegroepen gelanceerde initiatieven hebben meestal weinig levensvat baarheid, als ze trouwens ooit helemaal van de grond ko men. Op het driejaar terug door Dolle Mina gepresenteerde instituut „Ombudsvrouw" werd aanvankelijk dan ook wat koeltjes gereageerd. Nu is de Stichting Ombudsvrouw ech ter een door de overheid gesubsidieerde instelling en om budsvrouw Meta van Beek een landelijk bekende figuur. Meta van Beek (56) kan echter i weer zeggen, dat ze e> ombudsvrouw is. Met ingang va het nieuwe jaar heeft ze haar func tie neergelegd en wordt ze opge volgd door de 35-jarige Annelies van Overbeek. Drie jaar lang heeft Meta uit idea lisme geluisterd naar de problemen van werkende vrouwen in het hele land en zelfs van buiten onze gren zen. Ze gaf adviezen bij arbeidscon flicten, wees vrouwen (en nu en dan ook wel mannen) de weg in het doolhof van officiële instanties en hielp misverstanden de wereld uit. Drie jaar terug stapte Meta van Beek op een bijeenkomst georgani seerd door Man-Vrouw- Maatschappij binnen, om er als be drijfsmaatschappelijk werkster van de Haagse Sociale Dienst te spreken over de problemen van werkende vrouwen. Die avond raakte ze met enkele feministen aan de praat over een plan, dat Dolle Mina had en voor ze er eigenlijk zelf erg in had, stond ze in alle krante- n als „Ombudsvrouw". Ze raakte eraan gewend door de buitenwereld voor de echtgenote van de ombudsman versleten te De nieuwe rechtsen de oude-ombudsvrouw (links) worden, evenals ze eraan leerde wennen dat die in het begin zo en thousiaste groep medewerksters zich langzaam ging terugtrekken en ze aangewezen raakte op enkele idealistisch ingestelde vriendin nen, die haar in geval van nood wil den helpen met typewerk en an dere klusjes. Subsidie Eerst in 1976 kreeg de Stichting Ombudsvrouw een subsidie van 50.000 gulden en dat maakte het mogelijk, dat in april van het vorig jaar Annelies van Overbeek in dienst van de stichting kwam. An nelies, die daarvoor als receptionis te, medewerkster personeelsbeleid en secretaresse had gewerkt, ver lichtte aanzienlijk de taak van Me ta. En wat belangrijker was: de tele foon kon nu elke dag van 11 tot 3 beantwoord worden, want uitein delijk had Meta van Beek haar normale werk bij de Sociale Dienst en moest ze het Ombudsvrouw-zijn voor de avonduren bewaren. Dankbaar werk Annelies: „Het was een echte uit daging voor me, toen ik hier begon. Ik had jarenlang kantoorwerk ge daan en dit leek me een kans om meer met mensen in contact te ko men. Het was voor mij wel een ze ker risico, want de stichting had maar voor een jaar subsidie. Het werk is erg vermoeiend maar wel ontzettend dankbaar. Als mensen een erg ingewikkeld probleem hebben kunnen ze ook een af spraak maken voor een gesprek. Gemiddeld krijg ik zo'n tien vrou wen per dag aan de telefoon". Bij voorbeeld een vrouw die wil weten wat ze moet doen, nu haar baas ge zegd heeft dat ze ontslag moet ne men omdat ze zwanger is. Of een vrouw die al ik weet niet hoe lang op een uitkering wacht en maar niets hoort. Annelies vertelt dan hoe ze de zaak moeten aanpakken. „Vaak tref je ook vrouwen, die met een probleem zitten dat al door een advocaat of door de vakbond wordt behandeld", zegt Meta van Beek. „Daar krijgen ze echter geen aan dacht voor hun gevoelens. Je moet goed naar de mensen kunnen luis teren. Je hoort ze ook zo vaak zeg gen, dat ze blij zijn even met een vrouw over hun zaak te kunnen praten". „We worden ook wel eens gecon fronteerd met zaken als mishande ling of verkrachting. Vrouwen die daar gewoon met je over willen pra ten. Dat doen we ook, maar we zeg gen ze wel dat daar speciale instel lingen voor zijn. De problemen waar wij mee te maken hebben zijn niet per se dramatisch. Soms zijn ze volkomen zakelijk. Een bedrijf dat wil inkrimpen en dan aan de vrou wen vraagt of ze ontslag willen ne men", verduidelijkt Meta van Beek Aanvankelijk was de opzet dat overal in Nederland ombudsvrou wen zouden komen. Zover is het echter nooit gekomen. In Leiden is het nog wel geprobeerd, maar men bleef toch het vertrouwde nummer 554513 in Den Haag bellen. Meta: „We worden zelfs uit Zwitserland en Frankrijk opgebeld". „Eigenlijk helpen wij de vrouwen zichzelf te helpen. Bemiddelen doen we zelden, We adviseren, zoe ken dingen uit en wijzen de weg", aldus Annelies Overbeek. Zij ziet de toekomst van de „Om budsvrouw" erg zonnig. Meta van Beek, die Annelies voorlopig nog met raad en daad terzijde zal blijven staan gaat een heel andere toe komst tegemoet. Een periode, waarin ze tijd krijgt om boeken te lezen, uit te gaan en kennissen te bezoeken. „Een aantal vrienden heb ik schandalig verwaarloosd, al tijd stelde ik mijn visites uit, want dan waren we weer met een boekje of iets anders bezig. Vriendinnen zorgden dat m'n huis werd opge ruimd en kleding werd versteld. Nee, ik ga nu gewoon eens een tijd op m'n lauweren rusten, heerlijk passief zijn". 'lassiek gesneden ronde hals model, met lage rug, in aflopende heldere multi-kleur-strepen. De gevarieerde kleurstelling laat zich makkelijk combineren met uni jurk of rok. 'n Volkomen nieuw model in soepele lycra gebracht in twee hoofdtinten, rood en zwart, f 146,-. AMSTERDAM - Ook bij War- her gokt men, na het succes dat men had met het retro- ïetourbadpak vorig jaar, weer op het badpak. Dit keer het echte sportbadpak met vrij brede schouderbanden en een ronde hals. Het tweede model is een pak met hele dunne spaghetti-bandjes en een recht bovenstuk. Favoriete dessin is de streep, die op allerlei manie ren maar vooral veel horizon taal wordt verwerkt. Natuurlijk ontbreken ook de oosterse (bloemen) en Afrikaanse (aap jes) dessins niet in de collectie van Warner, want die zijn al en kele jaren een vas.t succes- 'n Heupmodel met Grieks- Romeins geïnspireerd asymmetrisch verwerkt af- knoopbaar schootje, 't Hal- terbehaatje spaghetti ge knoopt met in 't midden en opzij regelbare cups. Kan te vens straspless worden ge dragen, f 79.50. Jeugdig opgesneden met ge raffineerd voorschootje in drie opvallende kleurstellingen, zwart met rood-wit, bruin met beige-wit en marine met beige-groen. Twee extra lange spaghetti- banden geven diverse varia tiemogelijkheden, f 129,-. nummer. Een andere tendens in de bad kleding, vooral bij de bikini's is de strapless. Bijna alle mo dieuze bikini's kunnen echt strapless worden gedragen. Het bikinibroekje blijft klein, rond de 2 cm hoogte en tanga. Wie dat een beetje te weinig stof voor z'n geld vindt kan een broekje met lendedoekje krijgen een asymmetrisch, afknoopbaar schootje, een beetje van de oude Griekse en Romeinse kleding afgekeken. Deze lendedoek-bikini, ge bracht in 5 uni-kleuren, gaat in de winkel 79,50 kosten. De kleuren van de Warner badmode voor deze zomer zijn bruin, zwart, blauwe (marine en lichtere tinten) rood, groen wit en wat pasteltinten. Wat kleu ren betreft kunt u dus in de mode alle kanten op. Lingerie In de foundation is de kleur blauw, echt lingerieblauw en de kleur oud rose weer terugge keerd. Va,n het mooie materiaal qiana maakt Warner nu ook een BH en slipje. De Franse direc- toir, dat broekje met kleine pijp jes en veel kant, is nu voor/ 23,- te koop. Henriëtte v.d. Hoeven Welke vrouw heeft niet ooit in haar leven een paardestaart gehad? Deze kwieke haardracht is de laat ste jaren een beetje uit de gratie ge raakt, maar voor iedereen die dit kapsel altijd met veel plezier heeft gedragen is er goed nieuws. De paardestaart komt terug. Al is het dan wel een beetje anders; niet recht achterop het hoofd, maar een beetje aan de zijkant. De Amsterdamse kapper Rob Du- pre, die evenals veel van zijn colle ga's twee tot drie keer per jaar naar Parijs gaat om de nieuwe haarmode te bekijken, kwam er enthousiast mee terug uit de Franse hoofdstad. En omdat hij nogal wat bekende mannen en vrouwen in zijn zaak aan de Overtoom te kappen krijgt, is de „scheve" paardestaart op het ogenblik helemaal in. Het is een erg gemakkelijk kapsel, met half-lang haar al te maken. De te korte haren worden door ge kleurde schuifspeldjes op hun plaats gehouden en de staart zelf wordt omwonden door in elkaar gestrengelde gekleurde wollen draden. Wie het kapsel ook 's avonds wil dragen kan er gemakke lijk draden doorheen vlechten, zo dat de sportieve staart ook heel ge kleed kan staan. Dupre die regelmatig demonstra ties geeft voor kappersverenigin gen telt in zijn klantenkring vele bekende Nederlanders, zoals Cor- rie van Gorp, Leontine Ceulemans, Sylvia Alberts, leden van het Na tionaal Ballet en de kleinkunstaca demie en ook heel wat mannen, zoals Fnts Barend van FC Avond rood en Hans Hollestelle. Toch zou de 26-jarige kapper niet graag een sterrenkapper zijn: „Dat duurt altijd maar een of twee jaar en dan gaan ze weer ergens anders naar toe. Ik probeer zoveel moge lijk gemakkelijke kapsels te maken die de mensen ook thuis goed kun nen krijgen. Veel van mijn klanten komen eens in de maand om hun haar te laten knippen en föhnen. Daar tussendoor doen ze het ge woon zelf'. Daarom ook haalt hij uit de veel voud van nieuwe kapsels die in Pa rijs worden getoond altijd datgene wat hij in Nederland goed kan „verkopen". Behalve de paardes taart is dat voor de komende maan den een kapsel van halflang tot lang haar waar een hele grove perma nent ingaat en dat vervolgens in fraaie lijnen naar achteren wordt geföhnd. Voor de mannen is het kapsel kort, ook aan de zijkanten naar achteren geföhnd en in de nek naar elkaar toelopend. Mode blijft ook nog het zogenaamde „wilde" permanent. Als het permanent.er eenmaal inzit kan iedereen het zelf wassen en hoefje alleen maareen beetje met je hoofd te schudden om het weer goed te krijgen. Van Jeanne Gatineau is de pastelmagic op de markt ge komen. Het is een stift met aan de ene kant een vettig potlood om de ogen een kleurtje te ge ven, aan de andere kant een reservoirtje met poeder om een parelmoerglans aan te brengen. De combinatie wordt geleverd in drie kleuren blauw, roodbruin en groen, (zie foto) Max Factor komt met een testmasker. Met behulp van dit masker kun je zelf bekij ken wat voor huid je hebt. Je moet het er wel in z'n geheel aftrekken, anders wordt het een legpuzzel want de meeste mensen hebben hier en daar wat vette of (Jroge plekken en dat moetje nu juist uitvinden, (zie tekening) Communicatiedeskundige Hans Ferrée op een congres over recla metechnieken: "de charitatieve in stellingen weten nu tenminste al een béétje hoe het moet. Ze weten dat mensen zich afwenden bij het zien van een kreperend mens dat z'n hand ophoudt." En Ferrée vervolgde volgens het reclamevakblad Adformatie aldus: "Ze beelden nu dan ook een la chend kreperend mens af, dat z'n hand ophoudt'. Veel mensen vinden muziek niet storend, maar het is het toch wel, zegt de Deutsche Medizinische In- formationsdienst na een onderzoek onder 2.500 scholieren. Men heeft nagegaan wat er gebeurt bij leerlin gen die hun huiswerk maken bij een "achtergrond" van pop-, beat- of schlagermuziek. Als er een onbekend nummer uit de luidsprekers klinkt, is de aandacht voor het huiswerk meteen minder. Datzelfde is ook het geval bij num mers met teksten in een buiten landse taal, die de jongeren met enige moeite kunnen volgen. Ook dan neemt de concentratie op het werk af. Wie last heeft van wormsteken in appels kan mogelijk z'n voordeel doen met het advies van onze lezer F. R. Koster. Hij wilde eerst zogenaamd lijnband rond de stammen van z,n appel boompjes aanbrengen, maar in de vele winkels waar hij navraag deed, was dat band niet meer te koop. Toen kreeg hij van een familielid het advies narcissen rond z'n ap pelbomen te planten. Het schijnt te helpen. Althans het eerste jaar bleek het aantal door wormen aangetaste appels al wat minder. Voor de tweede winter pootte hij nog wat narcissen bij, zo dat er nu 10 tot 12 rondom elk boompje staan. Dit jaar was het aantal wormsteken zegt de heer Koster, beneden de 20 procent tegen drie jaar geleden 80 tot 90 procent. Het is de proef waard (als men ap pelbomen genoeg heeft) om een deel wel en een ander deel niet met narcissen te omringen. Dan heeft" men zekerheid. Overigens weet mijnheer Koster niet of het ook bij andere vrucht bomen dan appels helpt. Bij het Duitse onderzoek bleek 707o van alle scholieren tijdens het huiswerk muziek aan te hebben staan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6