LEIDSCH DAGBLAD BURGEMEESTER BENTHUIZEN UIT FUNCTIE Dode bij zware kettingbotsing Ü2I Kil vandaag Frans echtpaar Claustre vrij WethouderPrettigste oplossing 95Ik heb geen ruzie met Leger des Heils Compromis olieprijs bereikt? MAANDAG 3TJANUABI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35153 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze verslaggever) BENTHUIZEN - Burgemeester I. J. P. Keijzer (39) van Benthuizen heeft het afgelopen weekend aan commissaris van de koningin mr. Maarten Vrolijk tijdelijk verlof uit zijn functie gevraagd. De Benthuizer burgervader WESSEM (ANP) Bij een tetti zal voor de maximaal toegestane tijd van één maand uit zijn ambt ontheven botsing op de rijksweg tussen Maas- worden. Hij blijft in die periode wel burgemeester van Moerkapelle. De beide Benthuizer wethouders - die ervan worden verdacht ver trouwelijke post van de burge meester te hebben laten openma ken en kopiëren - kregen vanmor gen op de vergadering van burge meester en wethouders van 'interim-secretaris J. Wingelaar van Benthuizen te horen dat de burge meester verlof heeft gekregen. Keijzer was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. k "Dit is de prettigste oplossing", al dus wethouder René Seijbel (PvdA) vanmorgen. Samen met zijn overwogen - om zodoende de ge meente niet onbestuurbaar te ma ken. Zij hebben echter wel meege deeld alleen spoedeisende zaken en wettelijk noodzakelijke maatrege len te zullen afhandelen. Vorige week maandag werden de beide wethouders, vier ambtenaren en een voormalig ambtenaar van Benthuizen tijdens een groot scheepse actie van de politie aan gehouden op verdenking van ver duistering van vertrouwelijke post vap de burgemeester en fraude met gemeentegelden. De justitie heeft gen. Daarna zal een beslissing van het ministerie van binnenlandse zaken noodzakelijk zijn. Keijzer moet op 1 maart herbenoemd wor den. De raad heeft van commissaris van de koningin mr. Vrolijk geëist dat die herbenoeming niet door gaat. In de Benthuizer kerken is gisteren om steun en eenheid gebeden. tricht en Eindhoven zijn vanmor gen tegen zeven uur één dode (een vrachtwagenchauffeur) drie zwaar en vijftien licht gewonden gevallen. Vólgens de rijkspolitie in Driebergen waren bij het ongeluk, dat ter hoogte van het plaatsje Wes- sem (in de buurt van Roermond) gebeurde, circa zestig auto's be trokken. De oorzaak was, zo werd van de zijde van de politie gemeld, mist en gladheid. Op de rijbaan richting Eindhoven zouden zich twaalf ongevallen heb ben voorgedaan. Ook op de omlei dingsroute via Maasbracht zijn on gelukken gebeurd. Volgens de braiidweer in Roermond zijn de bemanningen van acht brand weerwagens uit de regio Roermond de gehele ochtend bezig geweest met het ontzetten van gewonden uit de bij de kettingbotsing betrokken au to's. Een woordvoerder van de brandweer zei dat de ernst van de verwondingen relatief meevalt. De materiële schade is enorm. Tegen half elf was de ravage op de rijks weg grotendeels opgeruimd. Van de E-9 waren twee van de vier rijba nen weer voor het verkeer toeganke lijk. collega Anne van Noort (CDA) inmiddels kopiën van brieven ge- heeft hij besloten de vergadering vonden. Eén van de gearresteerde ambtenaren heeft bekend post Iran de burgemeester te hebben onder schept. "Als het inderdaad gebeurd is, is dat een heel afkeurenswaardige zaak", aldus wethouder Seijbel vanmorgen. Hij ontkende opnieuw Kleurvergroting KADO Bij elke kleurenfilm die u met deze bon iets met de zaak te maken te heb- bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, hen. Officier van justitie mr. C. van Steenderen ontkende vanmorgen berichten als zou de rol van de beide wethouders in de affaire al vaststaan. Ook zei hij dat er nog geen bewijzen van financiële fraude zijn: "Alhpewel we wel sterke aanwijzingen in die richting hebben", aldus Van Steenderen. Burgemeester Keijzer heeft voor maximaal een maand verlof gekre- krijgt u een kleurvergroting. GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik heb geen ruzie met het Leger des Heils. Ik heb iets geweigerd als of ficier van het leger, maar ik blijf heilssoldate. Maar als er ergens in de wereld een ramp gebeurd ga ik er naar toe, als heilssoldate maar ook als het Rode Kruis mij vraagt Ik wil best in Nederland heilsoffi cier zijn, maar dan wil ik wel bezig zijn voor de derde wereld. "Aldus Eva den Hartog vanmorgen naar aanleiding van de berichten dat zij haar officiersfunctie heeft moeten neerleggen. Haar was door het hoofdkwartier in Londen opgedragen een nieuw kaartsysteem op te zetten voor de nationale inzamelingsactie van het Leger des Heils. "Als ik die administratieve functie zou aanvaarden zou ik iets gaan doen waar ik niet achter kon staan". Eva den Hartog (53) heeft, vanaf haar negentiende jaar toen zij tot het Leger des Heils toetrad, met uitzondering van een periode van vier jaar, onafgebroken voor het Leger des Heils gewerkt. Van 1971 tot juni jongstleden was ,zij in Bangla Desj. Omdat haar ge zondheid te wensen overliet en er dringend geld nodig was besloot ze er een jaartje tussenuit te trekken. Deze zomer maakte ze een lezin gentournee door Amerika om geld in te zamelen. In november keerde ze terug naar Nederland waar ze di verse lezingen zou houden. Op haar 26ste verliet Eva den Hartog het Leger voor vier jaar om haar ver pleegstersopleiding en kraamver zorgstersdiploma te halen. Ook toen was er een verbod van het Le ger. "Maar achteraf moetje zeggen: als ik het diploma toen niet gehaald had, was ik niet geweest wie ik nu ben. En dat heeft men in Londen kennelijk niet goed beseft. AMSTERDAM (ANP) - Met een echte ezel als huldeblijk aan direc teur drs.J.J. Meiessen en met enkele tientallen vee-, koel- en vleeswagens het verkeer blokkerend hebben de Amsterdamse slagers en vleesgros siers vanochtend lucht gegeven aan hun verontwaardiging over de voorgenomen sluiting van het ge meentelijk abattoir van Amster dam. Terwijl zij een eendaagse staking Van de werkzaamheden in het abat toir aankondigden en het gebouw bezet hielden, boden de voorzitters van de Bond van vleesgrossiers en van de Bond van Amsterdamse sla- aers. resv. de heren Van Voorst en Meester, de directie een petitie aan, gericht aan B. en W. van Amster dam, waarin geëist wordt, dat het abattoir niet alleen geopend blijft, maar ook wordt gemoderniseerd. Voorts wensen de slagerst siers, dat de huidige éénhoofdige directie (een veterinaire deskundi ge) wordt aangevuld met een com merciële kracht. RIAD (ANP) - In Saoedi-Arabië wordt aangenomen dat een meer derheid van de OPEC-landen be reid is voorlopig de Saoedische olieprijs te hanteren. Dat betekent voor de meeste OPEC-landen een, prijsverlaging. Eén en ander is meegedeeld in hoofdstad van Saoedi-Arabië, Riad. Met ingang van 1 januari hebben Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hun olieprijs met vijf procent verhoogd. De rest van de OPEC besloot de olieprijs op 1 januari met tien pro cent en op 1 juli met nog vijf pro cent te verhogen. Verscheidene olielanden die hun prijs met tien procent hebben verhoogd, hebben hun produktie al moeten ver kleinen omdat ze niet voldoende afzet konden vinden voor hun duurdere olie. In juli zou de OPEC zich opnieuw over het probleem van de olieprijs buigen. Jongen onder aanhangwagen BOSKOOP - De twaalfjarige Henri Mulder uit Boskoop is vanmorgen onder een aanhangwagen terecht- gekbmen en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. het slachtoffertje speelde met vriend jes in de Burgemeester Colijnstraat toen de chauffeur van de tractor, waar de bewuste aanhangwagen aan was bevestigd, wegreed zonder de kinderen te hebben gezien. Het ongeval gebeurde vlak voor de school waar het jongetje naar on derweg was. PRINSES BEATRIX viert vandaag haar 39ste verjaardag. Vliegtuig terecht LONDEN (Reuter) - Het vliegtuig dat gisteren in het noordoosten van Oeganda was vermist heeft daar een noodlanding gemaakt. Alle in zittenden zijn ongedeerd, aldus een mededeling van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Men had het contact met het toestel verloren tijdens een storm boven het bergachtige en dunbevolkte grensgebied bij Soedan en Kenia. De passagiers, 18 Britten, waren vorige week in Oeganda aangeko men om daar op uitnodiging van president Idi Amin de viering bij te wonen van de zesde verjaardag van zijn bewind. De kans op een tweede kabinet- Den Uyl is na de partijcongressen van PvdA en PPR een stuk groter dan tevoren. Bij de socialisten blijkt de geneigdheid tot bestu ren heel duidelijk de overhand te hebben gekregen op de geneigd heid tot getuigen. Bewindslie den, bestuur en fractie kregen zonder al te veel dreigen het con gres mee, ook al moest roergan ger Joop tussenbeide komen, toen de achterban even echt ob stinaat dreigde te worden. Het PPR-congres kwam nog net op tijd tot bedaren en liet de ver langde 10-6 verhouding van pro gressieven tot christen democraten in een nieuw kabinet vallen; het radicale congres schaarde zich toch maar achter de uitgeklede resolutie van 8 tegen 8, plus de premier die Den Uyl moet heten. Het is de vraag of iedereen in de PvdA zo blij is dat op de valreep het gezonde ver stand bij de PPR toch nog door brak. De weerstand tegen de drammerigheid van de radicalen is groeiende bij de PvdA. Dat is misschien wel een variant van de restauratietendens, nu op maat gesneden voor Droeressieven. Enquêtes geven dalende cijfers voor de PPR. Toen Ien van den Heuvel halverwege de zaterdag middag uitriep dat de PvdA eventueel alleen de verkiezingen zou ingaan, kreeg ze een stor machtig applaus in de RAI. Het is wel zeker dat het partijbestuur van de PvdA dat nu met de colle ga's van de PPR een regeerak koord moet uitwerken heel wat minder scheutig zal zijn dan een paar maanden terug. Blijft natuurlijk wel de constate ring, al eerder op deze plaats ge daan, dat de progressieven zich met hun resolutie vrijwillig aan de ketting van het CDA hebben gelegd. Dat is niet verstandig. De christen-democraten kunnen de 25ste mei afwachten, omdat het door PvdA/PPR als voorwaarde voor verder regeren gestelde ver kiezingsresultaat - ongeveer evenveel stemmen als CDA - een nauwelijks plooibaar criterium is. Hoe lofwaardig een directe kiezersuitspraak ook is en hoe di rect en zinnig hij ook werkt in een tweepartijenstelsel, in de Neder landse politieke verhoudingen geeft men een stuk i ren uit handen. De PvdA was op haar congres niet al te onaardig over het CDA en de voormannen van het Appèl rea geerden eveneens vrij vriende lijk. Misschien dat de donkere wolken van de arbeidsonrust in dit land daarmee te maken heb ben. Het CDA moet volgens Den Uyl in de komende maanden "kleur bekennen" in de volksver tegenwoordiging, wanneer daar de maatschappij-veranderende hangijzers (vermogensaanwasde- ling, grondpolitiek, onderne mingsraden, investeringsreke ning) in het vuur gaan. Zo'n be grip als "kleur bekennen" laat genoeg ruimte tot schakeren en nuanceren voor een pragmaticus als Den Uyl in zijn rol van lijst trekker. Het Catshuis verwach te voorlopig maar geen andere heer. Gelijke temperaturen Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minimumtemperaturen van nul gra den vlak aan zee tot min zes graden plaatselijk in bet binnenland. Maxima enkele graden boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 FEBRUARI Zon op: 8.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op: 14.56 uur; onder: 6.03 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.28 uur en 13.44 uur, laagwater om 9.26 en 21.51 18 PAGINA'vS Feyenoords' depressie duurt onverminderd voort. Ook tegen Eindhoven konden de Rotterdammers niet uit het diepe dal klauteren, waarin ze nu al weer enige weken lang verkeren. Feyenoord kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel en zit muur vast. Wim Rijsbergen vindt dat nog te zacht uitgedrukt. In zijn wekelijkse kolom stelt Leidse Willem die weer tot de weinige uitblinkers behoorde, genadeloos vast: „In stenen kun je nog bewe ging krijgen als je er moeite voor doet, in Feyenoord to taal niet. De ploeg zit zo vast als een plaat beton De Rotterdammers waren zelfs niet te stimuleren door de wetenschap dat Ajax zater dagavond al een nederlaag had geleden bij PSV. De Am sterdamse koploper van ^le vaderlandse voetbal eredivisie kreeg er in Eind hoven met 3-1 van langs, van een ploeg die de oude kam- pioensvorm weer te pakken had. „We gaan het nog ha len", jubelde Willy v. d. Kerkhof dan ook „we zijn i PSV in het duel tegen Ajax. Doelman Piet Ook AZ'67 acteerde weer s perieur, geleid door de uit blinkende Van Hanegem, om wie (volgens trainer Hans Kraay) nu geen bondscoach meer heen kan. Op regionaal voetbalniveau lijkt UVS bezig aan een campagne om het Leidse pu bliek weer warm te maken voor het hoofdklasse voetbal van de amateurs. In een attractief spektakelstuk werd Rood Wit Amsterdam met 3-2 verslagen. Rooden- burg was nog schotvaardi- ger. De eersteklasser won bij Olympia met 2-5. De basketballers van M/Lei- den faalden op alle fronten in de belangrijke thuiswed strijd tegen Haarlem. Voor de ogen van 1100 verbijs terde toeschouwers verloren de Leidenaars met niet min der dan 39 punten verschil. Bij het wereldkampioen schap veldrijden was weinig succes weggelegd voor de Noordwijkerhouter Hans Steekers en Kees v. d. We reld. De Nieuwkoper ein digde als 23ste, Steekers als 35ste. PAGINA'S 9 t/m 15 Jimmy Carter wil de gevol gen van de hevige koude in Amerika bestrijden. PAGINA 7 TRIPOLI/PARIJS (Reuter/AFP) - De Franse cultureel-anthropologe Frangoise Claustre, die bijna drie jaar gevangen zat bij opstandelin gen in de Afrikaanse republiek Tsjaad, is gisteravond met haar echtgenoot Pierre in Libië aange komen. Het „persbureau van de Arabische revolutie" (ARNA) meldde dat het echtpaar „in goede gezondheid" verkeert. Volgens ARNA is de vrijlating tot stand gekomen na „volhardend" bemiddelen door de Libische sterke man, kolonel Moammar Ga- daffi. Nadat een aantal Franse be middelingspogingen waren mis lukt had president Giscard d'Es- taing Gadaffi persoonlijk om zijn goede diensten gevraagd. Het drama Claustre begon in april 1974, toen de 39-jarige Frangoise in de Tibesti-woestijn werd ontvoerd ddor een splintergroep van het Tsjadische bevrijdingsfront Froli- nat. Deze groep, onder bevel van Hissen Habre, kidnapte nog twee Europeanen: de Westduitser Ru- dolf Staewen en de Fransman Mare Combe Staewen kwam vrij nadat Bonn een losgeld had betaald, Combe slaagde erin te ontsnappen en Libië te bereiken. Toen de Franse regering er niet in bleek te slagen zijn vrouw vrij te krijgen, waagde Pierre Claustre in augustus 1975 zelf een kans. Maar Habre besloot ook hem als gijzelaar vast te houden. Wat Habre met zijn actie hoopte te bereiken was een hoeveelheid FRANCOrSE CLAUSTRE. Frans wapentuig, door Parijs te le veren. De Franse regering bleef een wapendropping in het ontoeganke lijk gebied weigeren, maar per pa rachute wierp een vliegtuig wel een losgeld van tien miljoen francs (ca. vijf miljoen gulden) af. De Franse president heeft een spe ciaal vliegtuig naar Tripoli ge stuurd om het echtpaar op te halen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1