"ÜTOIFlilL DE GELE SPIN - MAANDAG 31 JANUARI 1977 VARIA Het is weer hommeles met de Martinus Nijhoff-prijs voor ver talingen. Voor het tweede achte reenvolgende jaar heeft de jury geen vertaler of vertaalster kunnen vinden die werk van zodanige kwaliteit heeft ge maakt dat het een bekroning waard was. Ik vind dat knap idioot, want niet alleen desa voueer je daarmee alle verta lers,maar ook alle uitgevers die vertaald werk uitgeven dat dan blijkbaar onder de maat is, of hooguit een 7-min verdient. Dat zou natuurlijk waar kunnen zijn, in theorie, maar in de praktijk is het niet waar. Het enige wat waar is, is dat vol maakte vertalingen even zeld zaam zijn als volmaakte ro mans of dichtbundels. Toch wordt elk jaar een vrij groot aantal literaire prijzen toege kend, blijkbaar omdat men in die gevallen waardevolle wer ken heeft willen bekronen die bovendien in dat jaar boven de rest uitstaken. Ik heb nooit ge hoord dat die te bekronen ro mans „volmaakt" moesten zijn, of dat een uitstekende dicht bundel niet voor'bekroning in aanmerking kwam omdat eer dere dichtbundels van dezelfde dichter maar zozolala waren. De jury voor de Nijhoffprijs schijnt dergelijke criteria echter wel te willen aanleggen, en dat vind ik absurd. Kletskoek Theo Sontrop, directeur van de Arbeiderspers, die veel ver taalde literatuur uitgeeft, zegt er dit van: ,JIet is kletskoek dat er slechter zou worden vertaald dan vroeger. Ik werk nu tien jaar in de uitgeverij en de kwa- liteit van de vertalingen stijgt nog steeds. Weliswaar is 70 pro cent van de leden van de werk groep Vertalers van de Vereni ging van Letterkundigen totaal incompetent, maar dal komt omdat ze daar iedereen maar binnenhalen De goede vertalers worden echter steeds beter. Er waren genoeg mensen die voor de prijs in aanmerking kwa men: óf voor hun gehele vertaal- oeuvre (Gerrit Komrij, Jenny Tuin, Cora Polet, Pè Hawin- kels), of anders voor één uitzon derlijk goede vertaling, zoals die van Willemse van De Ko ning der Aarde van Dalton Tre- Te weinig Wat Sontrop vooral irriteerde, was de alom geventileerde op vatting dat de vertalingen zo slecht zijn (of middilmatig) om dat de vertalers te weinig geld en daardoor te weinig tijd voor hun vertaalarbeid krijgen. Ad- riaan Morriên spreekt van „de ellendige honoraria"Bert Voe ten zegt: „de getalenteerde ver talers moeten veel te snel werken om een boterham te verdienen." Theo Sontrop vindt het in de eerste plaats onwaarschijnlijk dat een vertaler knoeiwerk le vert omdat hij te weinig betaald zou worden, ook al omdat het voor een kundige vertaler tame lijk ingewikkeld is een goed boek te verpesten (of je moet goed ziek zijn), maar bovendien vindt hij dat de vertalers tegenwoordig redelijk betaald worden, althans door de fat soenlijke uitgevers. Hij rekent het me voor. ,£en roman van 176 bladzijden telt ongeveer 50.000 woorden. De vertaler krijgt 50 gulden voor 1000 woorden, en later via CRM nog eens 25 gulden additioneel honorarium als het om een lite raire vertaling gaat. Hij krijgt dus 3750 gulden. Bovendien krijgt hij, als hij bij een goede uitgever zit, twee procent royal ties als de oplage boven de 4000 of 5000 exemplaren uitkomt. Dat kan aardig oplopen als je geluk hebt, zoals bij ,JIet rit- sloze num mer" (20.000 ve rkoch t of ,fapillon" (30.000 verkocht Vergelijk dat met een debute rend Nederlands auteur, die tien procent royalty krijgt over een boek van 176 bladzijden dat f 18.50 kost. Hij moet er min stens 2000 van verkopen om het zelfde zekere bedrag te krijgen als de vertaler, en de meeste de butanten halen dat niet. Een kwart Er is ook gezegd „dat bepaalde mechanismen de uitgevers ertoe dwingen voor de vertaalkosten van een boek een fractie uit te trekken van wat zij moeten in vesteren in zet-, druk- en bind kosten". Ook dat is niet juist, zegt Theo Sontrop. ,JDe vertaal kosten maken vaak. 25 procent van de totale produktieprijs uit. Een roman van 90.000 woorden vereist 18.000 gulden aan pro- duktiekosten voor 3500 exem plaren, en daarvan maakt de vertaalpost van 4500 gulden (90 x f50) dan een kwart deel uit,-meer dan de bindkosten" NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Liesbeth List geeft dit jaar, vaak vier avonden per week samen met haar artistieke vriend Ramses Shaffy, een serie theatershows in bijna alle plaat sen van Nederland. Zaterdaga vond waren zij in de Leidse Schouwburg, die voor de gele genheid helemaal was uitver kocht. Onder regie van Marino Westra, leraar op de Theater school en woensdag a.s. ver antwoordelijk voor de artis tieke begeleiding van Heddy Lester, die dan mee zal doen aan het Nationale Songfestival in Den Haag, was een heel nieuw programma tot stand gekomen. Van Liesbeth en Ramses zijn we gwend geraakt aan de gevoe lige duetten als „We verschillen niet", „De tijd stond even stil" (naar het gelijknamige televi sieprogramma van Van Hillo), „Zo Jong" en „Samen" (van Boudewijn Spitzen en Piet Souer), maar het Leidse publiek leek het afgelopen weekeinde nog wat te moeten wennen aan de sketches tussen de verschil lende liedjes door. Gebruik wordt gemaakt van teksten van o.a. Kees van Kooten, Michael Eenhoorn en J. Cocteau. Zelf vind ik ze geen succes. Ramses Liesbeth en Ramses in bruisende show en Liesbeth kunnen fantastisch zingen, maar dienen zich toch niet teveel op een zijspoor te begeven. „Het Antwoordappa raat" uit de vorige show, die ik driemaal zag, was bijvoorbeeld gewoon slecht. En dat is des te meer te betreuren, wanneer je het enthousiasme in de zaal bij de afwezigheid van de liedjes (individueel of als duet) even redig ziet afnemen. Bovendien kwam de sketch „Een Oog-twee ogen" beslist niet uit de verf doordat een paneel aanvanke lijk niet ver genoeg zakte. Maar als Ramses dan weer „Zonder Bagage" zingt, stuwt hij zijn en thousiasme in golven over de rand van het toneel de zaal in. Het lijkt alsof hij met zijn armen het publiek wil omarmen en tegen zich aan wil drukken. Hij kijkt met innemende verwon dering, wanneer „zijn publiek" na afloop van Expresso" in wild enthousiasme bijna zijn stem opeist als tol van het succes. Of Liesbeth, die in ,,'t Stoepje" op „Sjaantje met het haantje" lijkt uit de Cantate-periode en daar naast indringend „You've got to learn" van Aznavour zong. Twee bruisende talenten, die geen „cross-talk" nodig hebben om, in een voortdurende flirt met het publiek, het stadium van de toegift te bereiken. BERT KOEKEBAKKER Tijdens een van de laatste opna men voor de nieuwe Nederlandse speelfilm Rembrandt, dit wee keinde in Utrecht, heeft hoofdrol speler Frans Stelling een ernstig oogletsel opgelopen. Na twintig uur intensieve opname waren zijn ogen door te lang inhouden van kleurcontactlenzen zodanig ont stoken dat hij naar het ooglijder- sgasthuis moest worden vervoerd. Daar bleek dat hij ernstige bescha digingen aan zijn hoornvlies had opgelopen. Voorlopig vastgestelde opnamen met deze Rembrandt- vertolker moeten worden uitge steld. Ondanks deze tegenslag hoopt regisseur Jos Stelling de film toch in het najaar af te hebben. OEGSTGEEST - Het Melos- Kwartet uit Stuttgart, strijkers, bracht in de Groene Kerk de kwar tetten A dur (464) van Mozart, F dui op. 135 van Beethoven en opus 44/2 Mendelssohn. Het laatste met aanzienlijk vakmanschap, het eer ste de akoestiek nog verkennend ar het ineengloeien van de tim bres werd tenaastebij getast. Bee thoven daarentegen werd iets sub liems door verfijnd vernuft en dooi :in voor esthetiek. Opus 135 is de zwanenzang van de machtigste var de vervlogen eeuw. De spelers na- n een kleine minuut stilte in achl tussen Vivace en Lento, uiteraard niet redeloos. Persoonlijk be schouwen we dit Kwartet niet als i laatste woord aan de mensheid, t was al gesproken, maar eerder een terugblik in vier werelden, gestalten, levensbeelden. Het Vi- e met name als na-inspiratie van de Beethoven, die de Kreutzer So- Sublieme Beethoven bij Melos-kwartet nate schiep. Vooraan daarin een kapitale, - onwankelbare! - cellist, die in contra-ritme tegen de drie anderen diende op te boksen. Ver volgens de drie lagere stemmen, die in ijzeren tucht een rit van 47 maal staccato een bijna drie oktaven op- racend lang motief moesten uit houden tegen de voortdurende ca priolen van de eerste viool. Zoals daadwerkelijk geschiedde. Na het Vivace de navrante ernst van het Lento en na het Lento dat raadselachtige Grave, herhaald in afwisseling met Allegro. Hierboven liet Beethoven mee afdrukken dat veel begiechelde "Muss es sein?" recitativisch te herkennen in hel Grave, en "Es muss sein", gedeci deerd in het Allegro. Rechtzinnige musicologie schuwt het anecdoti- sche, maar we herlazen de brief van Ludwig door uit die dagen, gericht aan Tobias Hoslinger, geïllustreerd met drie notenbalken grapjasserij in noten en zijn zo vrij te geloven aan de gelijktijdig hoge en banale humor, opgerezen uit het volgende. In 1823 vroeg Frau Schnaps in het boodschappenboek om haar week geld. Ludwig had het niet, zette achter "Muss es sein?" In 1826, jaar van het kwartet, stond er weer een maning om het weekgeld en met de toevoeging "Es muss sein". Bij Beethoven ging het om twee eeu wige dingen: genie en geld ge brek. Prometheus en Frau Schnaps. KEES VERHOEF Galerie JA, Sportfondsenbad, naar. Tentoonstelling Diane Lekkerker- ker - karamiek-etsen, Koosje Wagenaar - kleuren etsen en Sjoerd Bakker - kleu ren etsen. Van 27 jan. t/m 13 febr., geopend dp. t/m zo. van 10—17 uur, woe. van 20-22 uur. Galene van der Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Nel van Dijkhuizen - goua ches en Gerda van Leeuwen - grafiek. Geopend di. t/m za. van 10-15 uur, do. tot 21 uur. tot 5 febr. Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk 'glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Bernard Lutz en Tom van As, aquarellen en olie verfschilderijen. Van 22 jan. t/m 12 febr., geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. •Rijksmuseum van Oifdheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur gxam. zondag 1-5 uur nare- Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg .18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14—lft. uur, tot 30 jan Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgrachl 9, Expositie van werk van docenten van Ars. Dag gopend van 19.30-21.00 uur, za. en zo. van 12-16 uur, t/m 30 jan. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, akwarellen en teke ningen 1885-1900. Van 21 jan.-21 mrt., dag. geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Ronald Lindgreen - aquarellen en olieverven. Van 21 jan. t/m 10 febr., dag. geopend van 10-18 uur, zo. gesloten. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jean Tomassen - olie verfschilderijen, David Allan Binns - zeefdrukken, Rob van 't Zelfde - beeld houwwerk in hout en Ab Steenvoorden - etsen. Van 21 jan. tot 17 febr., geopend di. t/m za. van 10.30-17 uur, do. van 19-21 (Due/ 'fyhe, leutm 31 januari 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een zoon van Garibdldi (1807-1882, Italiaans generaal en vrijheidsheldRed die zich in Europa heeft misdragen, is met zijne vrouw naar Australië gegaan om er zijn fortuin te maken. Aanvankelijk gelukte dit echter niet. De jonge Gari baldi, Ricciotti Garibaldi ge- heeten, had een anderen naam aangenomenmoest tenslotte ko- lendrager worden, terwijl zijn vrouw naaiwerk moest verrich ten om niet van gebrek om te komen. Met al hun werken ver dienden zij echter niet meer dan 2 shillings per dag. Eindelijk steeg de nood zoo hoog, dat hij zijn naam bekend maakte, waarna hem door de koloniale (Australische, Red.) regeering een betrekking is gegeven, die hem een jaarlijksch inkomen van 200 pond sterling geeft. In de nabijheid van Vaals- hebben twee studenten der poly technische school te Aken ge duelleerd, waarbij één doode- lijk werd getroffen. De ander stelde zich ter beschikking van de Pruisische justitie. Vijftig jaar geleden: Een lezeres uit Isleworth ill- Middlesex vertelt in de "Daily Mail", dat een vriendin van haar haar slapend kindje in de kamer had achtergelaten onder bewaking van een hond. Toen- zij terugkeerde waren kind en hond verdwenen. Hevig onge rust ging zij op speurtocht en toen zij in den tuin kwam begon de hond te blaffen, liep naar haar toe en daarna terug naar zijn hok. Daar vond zij het kindje vast in slaap. Een buur vrouw kwam meteen het hek binnenstappen en vertelde, dat het kind in den tuin had gekro pen in de richting van de rivier. Toen de kleine te dicht bij het water kwam, begon de hond er omheen te springen en te blaf fen hij joeg het kind op die ma nier terug, het af en toe met zijn kop voortduwende. Tenslotte kroop het kind in het hondehok, waarna de hond op wacht ging liggen totdat de moeder kwam. PANDA EN DE OVERMEESTERING. 60-135 Professor Kalker merkte niet dat zijn proefnemingen een groot gevaar waren voor zijn omgevingomdat alles en iedereen ging zweven. Hij had alleen maar oog voor het stuk metaal dat hij bestraalde - en hij knikte tevreden, toen het door de testbank zakte. "Prachtig..."prevelde hij. "Het heeft zóveel moleculen aangetrok ken, dat het te zwaar voor mijn tafel is. Prachtig!". Maar Pam, die juist op die plek onder de grond aan het graven was. vónd het niet zo prachtig. Want hij kreeg het stuk metaal op het hoofd. En daar raakte hij zo versuft van, dat zelfs zijn vreemde driftbui geen invloed meer op hem had. "H-hij graaft niet meer...", mompelde Panda, die ongerust zijn hoofd uit het gat stak dat het stuk metaal had gemaakt. "W-wat moet ik nu doen?". "Als dat Panka niet is!" riep de geleerde, die nog niet had gemerkt dat hijzelf ook dreigde op te zweven. "Kom je kijken naar mijn proeven? Een schitterend resultaat, vind je niet°". TONIJN KOEKJES 2 blikjes tonijn, 200 gr gare aardappelen, 50 gr jong belegen kaas, 3 eieren, 1 kno- flookteentje, 4 eetle pels gehakte peterse- lei, zout, peper, pa neermeel,boter. Haal de graatjes uit de vis en maak de vis fijn. Wrijf de aardap pelen door een zeef. Rasp de kaas, klop de eieren los, hak het knoflookteentje fijn en vermeng dit alles met zout, peper en de peterselie zorgvuldig tot een samenhan gende massa. Vorm er platte koekjes van. Haal deze door pa neermeel en bak ze in de hete boter. Geef ze warm of koud met tomatenketchup of mayonaise. FRED BASSET AEMOCD'S KG lï&UZBAU SfEC/4AC teq/oAiAte TElPS pftr klinut AARPtg Dip ACE reif>: KVH VIE HB. VAAOJAJ IE-TS AAHOE-UEiSH - Drr li pe beste eea) 0Ajrp£>£K'*J*iS.eEic /<v TE SCAfA-P i/A-Aj Oi/DfcR^, OVEJfAJ ACH T//tq W JE et^EA/ BEX>/ oajtsp/VWCAV OP zoppee.... En daar Hgpen mijn plannen 1 We moeten zien buiten te komen. i ik bedoelbinnen Vlug handelen, want Anatool heeft ons misschien al gezien en alarm geslagen ETq CAMERA: "Dood in Venetië", dag. 8.00 uur, 14 jaar. Kindermatinee: "Dik Trom weet raad", za. en woe. 2 30 uur, zo. 2 00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Ro semary's baby", vr. en za. 11.30 uur. 18 LIDO: "The scarlet buccaneer", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 LUXOR: "Marathon' man dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00 en 9.30 TRIANON: "Overval op Entebbe", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00en 9.15 uur. 14 jaar. REX: "Kruis of munt", dag 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinec: "Asterix verovert Rome", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Vurige vrouwtjes Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). sieve verpleging: dag. van 14 00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur, ma. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. vol verlangen", Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur- 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelyks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhui*: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: .dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uur. inten- 18.30 tot 20,00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13 uur en 18.30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 woensdagavond (uitsluitend ouders) van 18.30-19.30 u Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt. Elke dag: 14.15-15.00 uur, 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dagelyks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-ll.SO; 13.30- 14 15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17