M/Leiden faalt volledig tegen Haarlem: 84-123 BOSCH Foreholte gaat in de tout: 7-9 WEERSTAAT V. D. WIEL Belangrijke winst voor De Algemene DL/AMSTERDAM TE STERK VOOR GEMINI/KANGEROES LKV al bijna zeker kampioen REVANCHE KORFBALTEAM MAANDAG 31 JANUARI 1977 PAGINA 14 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Een op alle fron ten falend Mercasol Leiden, een blunderend stel arbi ters, een schitterend spe lend Buitoni Haarlem en een diep teleurgesteld pu bliek. Dat is in het kort het verhaal van de zaterdagavond in een volle Vijf Meihal (1100 toeschouwers) ge speelde basketbalwedstrijd tussen Leiden en Haarlem. Een wedstrijd die niet aan de hoog gespannen verwachtingen van het publiek kon voldoen en die een alleszeggende 84-123 overwinning voor de goed gemotiveerde Haarlemmers ople verde, waarbij Leiden simpelweg van het veld werd gespeeld. Weinig durf Het plotseling falen van de Leidse équipe na de reeks van goede pres taties in de voorgaande ontmoetin gen was onverklaarbaar, maar daardoor niet minder volledig en pijnlijk. Leiden had een slecht schot (45 pet, Haarlem kwam tot 53 pet), Leiden kende weinig durf en kwam nauwelijks aan bod in de re bound (83 pet). Het balverlies was afschuwelijk hoog (29 maal) en na 8 minuten spelen tekende de afgang zich voor de verbijsterde suppor ters al af, toen Haarlem op eenvou dige wijze een 8—28(!) voorsprong had opgebouwd. Gestreden De strijd was op dat moment al ge streden, even later was het zelfs 14-42 en toen moest er nog drie kwart van de wedstrijd worden ge speeld. Leiden-coach Hennie Blom had Roy Leysner aangesteld als sie fluiten. Beide arbiters waren doodnerveus en gaven na de wed strijd toe wat iedereen al had ge zien: zij konden het duel niet aan. De bondswedstrijdcommissie, die over deze zaak een brief van Merca sol tegemoet kan zien, had er ver standig aan gedaan een ander paar aan te stellen. In het belang ook van de scheidsrechters zelf. Het publiek wees, terecht, de scheidsrechters niet als de oorzaak van het Leidse falen aan. Maar wel koelden de 1100 op de tribunes hun teleurstelling en vaak terechte woede over de gebeurtenissen in het veld op de hoofden van het schipperende tweetal. En zo zag men enkele malen Hennie Blom binnen de lijnen, als „stofzuiger" voor neergegooide papierrommel. bewaker van de Haarlemse Ameri kaan Arthur Collins, het bleek een ernstige misrekening, want de Amerikaan zal niet vaak zo'n mak kelijke avond hebben gehad. Col lins kon zich zonder veel moeite steeds weer vrijmaken, waardoor de Haarlemmers via hem een ge ducht wapen met succes konden hanteren: de break. De vrijheid van Collins symboli seerde de onmacht van de Leidse verdediging, want ook Freeman, Visser en Limmen konden met ge mak hun aanvallende acties uitvoe ren. Aan de andere kant was Peter Kop de verpersoonlijking van de Leidse off-day. Kop scoorde geen enkel punt, terwijl ook stand-in Eric Berendsen niet tot het produ ceren van punten kwam. Maar niet alleen Peter Kop speelde als ver lamd, ook de guards Paul Hoek- sema en Roy Leysner bleven ver beneden hun normale niveau. Het was vreemd dat Hennie Blom al niet in de eerste fase van de wed strijd ingreep. Gregory Bell liep gewoon te knoeien, schoot bijna alle ballen die hij in zijn handen kreeg mis (inclusief zijn vrije wor pen) en kon ondanks zijn 38 punten geheel niet imponeren. Integen deel. Een Peter Paulides, die pas laat in de tweede helft in het strijd perk trad, is een betere verdediger dan Leysner en hij had wellicht Collins beter kunnen inpakken. Er lukte weinig bij Leiden, want tot slot speelde ook Bartholome een slechte partij. Als geheel haalde Leiden een dikke onvoldoende. Onvoldoende waren zeker ook de scheidsrechters Bosch Reitz en Wijers. Het was op sommige mo menten gewoon gênant om dit duo te zien blunderen. Beiden beschik ken slechts over een B-licentie, Wijers (invaller voor A-arbiter Van der Willige die afschreef) mag dit r het eerst in de eredivi- Ondertussen keek collega-coach Frank Kales vergenoegd toe. Kales kon al zijn spelers inzetten (hij deed dat overigens pas na de rust, inge gaan bij 34-60) zonder dat Leiden ook maar iets kon terugdoen en dat zijn fijne momenten voor een coach. Leiden trof het dan ook niet dat B/Haarlem juist zaterdagavond zijn beste wedstrijd van het seizoen speelde. Overspeeld Het verdere wedstrijdverloop is daarom vlug geschetst, na rust leefde Leiden even op (44-62 en 52-69), maar daarna werd de thui sploeg ook door het tweede garni tuur van de Haarlemse formatie overspeeld. In de laatste 10 minu ten zorgde Bell voor 18 van de 24 Leidse punten, via 60-79 en 69-100 werd het tenstotte bij 84-123 de grootste thuisnederlaag in vijf jaar. HANS JACOBS De overmacht van Bnitoni Haarlem in beeld gebracht. Hugo Harrewijn (7), gritst de bal weg nadat Leiden opnieuw heeft gemist. Gary Freeman (links) en Walter Ombre (voorgrond) kijken toe. ■k Cees Brokaar (rechts) van Pernix wint een duel van twee Regenboog spelers. Zijn clubgenoot Janco Breedveld (links) assisteert. LEIDEN - Gemini/Kangeroes is er niet in geslaagd de strijd om de nationale beker eredivisionist DL/Amsterdam de voet dwars te zetten. De Voorschotenaren gingen met 3-0 ten onder. LEIDEN - De korfbal-interland in Groningen tussen Nederland en België beperkte het programma voor de hoofd- en overgangsklasse tot twee wedstrijden. Eén daar van was het sleutelduel in de overgangsklasse C tussen De Al gemene en GKV. De Algemene won het belangrijke duel in Go- rinchem met 12-10 en kreeg daar door aansluiting met de midden moot. EEn soortgelijke positie veroverde TOP in IA door een zege op VES (10-11), na een zeer spannende par tij. Zuiderkwartier profiteerde op timaal van de misstap van Excel sior en blijft leider in IA. Pernix behield de koppositie in de kop groep van IIB ten koste van De Re genboog. Het streekduel Fiks-Fluks eindigde in 6-4. GKV-DE Algemene 10-12 (7-8) - Uitwedstrijden bevallen De Alge mene dit seizoen blijkbaar beter dan de thuisduels. Zaterdag werd in Gorinchem de tweede zege bin nengehaald waarmee het puntento taal op vijf werd gebracht. Alle pun ten werden behaald in uitwedstrij den. De kleine nederlaag tegen koploper Fortuna rechtvaardigde de verwachting dat de uitbeurt tegen GKV in winst omgezet moest kunnen worden. Gezien de positie op de ranglijst moest er gewonneri worden, omdat een nederlaag vrij wel zeker degradatie had betekend. Het eerste kwartier zal de Leidse ploeg zich dan ook wel anders heb ben voorgesteld. Met benutte strafworpen in de derde en elfde minuut kwam de thuisclub aan de leiding. De marge liep zelfs op tot 4-0. De ommekeer was evenwel frappant. Zonder in paniek te raken werd deze tegenslag verwerkt. Twee strafworpen door Ruud v. Vliet binnen twee minuten brach ten De Algemene terug in de strijd. Binnen zeven minuten was De Al gemene naast GKV, dat nog één maal, alweer via een strafworp, de leiding zou nemen. De Algemene had toen duidelijk het beste van het spel, hoewel ook Rusman c.s. een voorsprong van twee punten moest afstaan (5-7). Niettemin stond er een lichte marge op het scorebord bij het ingaan van de tweede helft, waarin GKV wel direct succes had (8-8). Sterk verdedigen aan Leidse zijde damde daarna vrijwel al het Gorkumse gevaar (veelvuldig aan vallende speelsetrs vooral) in. Na twaalf minuten had De Algemene een 11-8 voorsprong, waarna het tempo uit de aanval verdween. Wim v. Vliet miste een unieke kans on der de korf, waardoor het een span nend duel bleef. De verdediging hield de zaak echter goed dicht en moest pas zeven minuten voor tijd capituleren. GKV was toen al moe gespeeld en kon geen slotoffensief meer inzetten. Balbezit spel bracht Aad Rusman vlak voor tijd in kans rijke positie. De Algemene aan voerder miste niet en besliste daarmee de wedstrijd. Vlak daar voor miste GKV een strafworp. Ruud v. Vliet (5), Wim v. Vliet (3), ■GRONINGEN - Het Nederlandse korfbalteam heeft zaterdagavond in de Evenementenhal in Gronin gen voor 2300 toeschouwers met 15-10 gewonnen van Belgié. Bij de rust leidde Nederland met 7-4. Het was een duidelijk verdiende overwinning voor de Nederlandse ploeg. Op ondubbelzinnige wijze werd revanche genomen voor de nederlaag die vorig jaar werd gele den. Oranje dicteerde nu het spel en toonde zich vooral technisch supe rieur. Het dameskwartet kreeg de gelegenheid zich met zes treffers en een aantal strafworpen te onder- LEIDEN - Na de vierde ronde van het Leids jeugdschaakkampioen- schap is nog niet duidelijk wie de nieuwe jeugdkampioen gaat wor den. De topper tussen Peter Bosch en John v.d. Wiel eindigde zater dag in een afgebroken stelling met wat betere kansen voor V.d. Wiel. Rinie Kuijf klopte Wim Heems kerk en bezet daardoor voorlopig de eerste plaats met 3J/2 uit 4. De met wit spelende Peter Bosch trachtte John v.d. Wiel het be proefde Mora-gambiet voor te schotelen. De titelverdediger ging hier echter niet op in, maar werd spoedig daarna wel gedwongen de Hen Rusman (3) en Aad Rusman scoorden. VES-TOP 10-11 (5-6) - De tweede overwinning van TOP had niet op een beter moment kunnen komen. Met de wedstrijden tegen de drie koplopers in het vooruitzicht was ae positie bij nieuw verlies al bijna hopeloos geworden. De aansluiting met de middenmoot komt voor TOP weer in zicht. Die aansluiting was zaterdag in de Vliegermolen duidelijk de inzet van het duel, dat scheiden. De grote uitblinker was Joost Leonard van Blauw Wit. De Belgische scheidsrechter Van Houtveen speelde een dubieuze rol enkele strafworpen zonder meer cadeau te geven. Voorts mocht Rik Mathis uit duidelijk verdedigde po- kwejiteit tegen de pion te geven. Van der Wiel kon hiermee de no dige tegenkansen scheppen, waar door een in lichte tijdnood verke rende Bosch in zodanige moeilijk heden kwam dat hij bij een groot scheepse afruil een tweede pion in de min kwam. In de tweede zitting, die vanavond bii Philidor ver zou uitmonden in een bikkelhard gevecht. VES startte het best, nam een 2-0 voorsprong en behield die tot 5-3. Het uitvallen van Jan Wil lem Simmelink bij deze stand leek een gevoelig verlies voor TOP, maar de tegenvaller werd uitste kend. opgevangen. Invaller Peter Ciggaar bleek namelijk prima op gewassen tegen het fysieke geweld van de tegenstander. Bovendien had Ciggaar met het scoren van het vierde TOP-doelpunt zich geen be tere binnenkomen kunnen wensen. sitie scoren. Daardoor slaagden de Belgen erin tot 11-10 terug te ko men. Joost Leonard bracht Nederland op 12-10 uit een strafworp. Daarna moesten de Belgen afhaken. Jac- speeld wordt, moet John v.d. Wiel trachten zijn pionnenmeerderheid tegen de kwaliteit uit te buiten. Op ponent Bosch lijkt echter vol doende verdedigingsmogelijkhe den te hebben voor een remise. In dien een puntendeling inderdaad het eindresultaat van de partij wordt, dan nestelt Bosch zich naast TOP kreeg juist door die treffer het nodige zelfvertrouwen. De rust stand gaf al een TO P-voorsprong te zien en in de boeiende tweede helft behield de ploeg van trainer Ab v. Bruggen dat lichte voordeel tot 8-9. Invaller Ciggaar bewees toen op nieuw zijn waarde. Voor het eerst bezorgde Ciggaar TOP een voor sprong van twee punten. VES slaagde er niet meer in de achter stand ongedaan te maken. Via 9-10 en 9-11 (Dirk Meyer) bleef VES bij 10-11 steken. Doelpunten: Dirk Meyer (4), Annemiek Keuning (3), Peter Ciggaar (2), Ineke Wester beek en Cees Zuurmond. WION-Zuiderkwartier 12-16 (4-7) - Een vreemde wedstrijd eigenlijk, want met een formidabel produk- tief speelsterskwartet leek Zuider kwartier tegen degradatiekandi daat WION hard op weg naar een monsterscore. Binnen tien minu ten na de rust bedroeg de Leide voorsprong maar liefst zes punten: 5-11. Het feit, dat dé coach van Wion op een gegeven moment na een blessure van één van zijn spe lers, geen wisselspeler wilde inzet ten, werkte daarna niet in het voor deel van Zuiderkwartier dat een kleine inzinking doormaakte. Drie goals binnen nauwelijks twee mi- nu,ten waren de basis voor een sterke opmars van Wion, dat de zes punten achterstand bijna wist te nivelleren: 11-12. Zuiderkwartier herstelde zich, toen WION weer compleet was. Joke Zierikzee (6), Toos v. Dam (4), Ineke de Hertog (2), Els Lardee, Joep v. Dam (2), Dirk Jan de Kreek scoorden. Pernix-De Regenboog 8-6 - Pernix blijft het goed doen. De vierpun tenwedstrijd tegen het Dordtse De Regenboog werd gewonnen, waar door laatstgenoemde als titelkan didaat wel kan worden afgeschre ven. Het werd met de instelling van beide teams (elkaar geen meter vrijheid gunnen) een pittig duel, dat weieens uit de hand dreigde te lopen, maar Leidse arbiter Teun Lepelaar blies één van zijn betere partijen en bleef altijd meester van de situatie Het werd zo doende eer. zeer attractief duel, waarin Pernix steeds aan de leiding bleef. De zege had royaler kunnen zijn, als Pernix feu 6-2 geen inzinking had gekregen waar door De Regenboog nog erg dicht bij kon komen. Janco Breedveld (3), Jan Mulder (2), Jacob Bakker, Cees Brokaar en Jet Boter scoor den. Fiks-Fluks 6-4 (1-1) - Ook Fiks profiteerde van de terugval van Fluks en boekte eindelijk weer eens een overwinning, die de ploeg van trainer Bart Lambooy zonder meer toekwam. Na een eerste helft, die talrijke gemiste kansen van beide zijden te zien had. gegeven (1-1), was Fiks daarna aanvallend de betere ploeg, die zelfs een 6-2 voorsprong kon veroveren. Tegen het moeizaam scorende Fluks was dat voldoende. Robert v. d. Kraan (2), Agda Mulder, Herma Tobé (2) en Dirk Jan Elzinga scoorden voor Fiks. ques de Vos miste namelijk een strafworp en Oranje voerde vervol gens de score op door Ruiter, Boo- gers en Leonard en accentueerde toch nog het krachtsverschil. Wil Reuter en Joost Leonard droe gen beiden vier treffers toe aan de Nederlandse score, Anneke de Ridder en Yvonne Reker kwamen tot twee doelpunten. Bij de Belgen was Guido Campers met vijf doel punten topscorer. In de wedstrijd tussen de jeugd- teams bleek België de sterkste: 11- 6. Bij de rust stonden de Belgische junioren reeds met 7-4 voor. Kuijf op 3 punt, gevolgd door V.d Wiel en Okkes met 3. Het belang rijkste treffen iiit de vijfde ronde, die woensdagavond in de jeugd- schaaksociëteit wordt afgewerkt, is dat tussen Kuijf en Bosch. Rinie Kuijf maakte zaterdag in hoog tempo korte metten met de laatste illusies van Wim Heemskerk. De Gemini startte erg sterk, nam een 4-1 voorsprong, bleef bij tot 8-8, maar werd door eigen fouten naar een 8-15 nederlaag gespeeld. In de tweede set nam Gemini wederom een voorsprong, maar mede omdat coach Kwestro niet wilde wisselen kwam de ploeg in ademnood en verloor met 9-15. Pas bij 2-8 in de laatste set wisselde Kwestro Nico Klein, maar toen was het te laat. Met Geert Trompetter in de hoofd rol gaf DL/Amsterdam de Voor schotenaren geen schijn van kans meen 5-15. Leython won het bekertreffen tegen LUSV met 2-1. Beide teams plaatsten zich voor de volgende ronde. Donar Voor de competitie speelden in de promotieklasse Donar tegen het Delftse Punch. Donar was nogal gehandicapt door het niet- meespelen van enkele basis-spelers en verloor de eerse set met 9-15. Daarna wisten de Leidenaars el kaar wél te vinden en werd het een fel tegenstribbelende Punch met 15-9, 15-12 en 15-13 met 3-1 opge knapt. Donar bleef zodoende aan de kop. Leython ontmoette debu tant D VC en verloor ook al de eerste set: 7-15. De tweede en derde set boden een heel ander beeld (15-5, 15-4), maar in de vierde set duldde Leython DVC wel erg lang naast Rijnsburger zette zijn opening we liswaar zeer constructief op, maar hielp zijn kansen met een onlogi sche pionzet weer snel om zeep. Kuijf profiteerde direkt door listig de kwaliteit en daarmee ook het winstpunt te veroveren. Jan Bakker oefende geruimte tijd zich. Op het nippertje werd het 16-14. Leython nam de tweede plaats van LUSV hierdoor weer over. Leython 2 speelde met slechts zes man tegen Be( Fair. Weinig ge motiveerd verloor Leython de eer ste twee sets, maar na een pittige toespraak kregen de Leidenaars opeens de geest en wonnen met 15-2. De vierde set ging gelijk op tot 13-13. Door twee ongelukkige fou tjes aan Leython-zijde ging de ploeg uit Waddinxveen met de zege strijken. Bij de dames ging Gemini/K 2 kansloos ten onder bij MVC uit Maassluis. Met vier invalsters ver loor Gemini met 3-0. In de promo tieklasse speelde Leython 3 een snelle en goede partij tegen Skania. De Delftse meisjes werden in een uur tijd naar een 3-0 nederlaag ge speeld. In de eerste klasse verloor koploper Gemini 3 een punt aan runner-up Oegstgeest. DAC 1 won volgens verwachting van het vierde team van Leython, terwijl ook de reser ves van DAC het goed deden. Met 3-0 werd gewonnen van degradatie-kandidaat NOVO 3. Bij de heren verloor Gemini 4 ver rassend van het onderaanstaande S'70. L/Wassenaar kreeg met 3-0 klop van LUSV 2. Koploper Ge- mini 3 liet een punt liggen bij Was senaar I en DVO won pas na veel moeite van Leython 3. Orion was veel te sterk voor DAC: 3-0. pressie uit op de koningsstelling van Jeroen Selier. Om verder te kunnen komen pleegde de Noord- wijk speler een dubieus stukoffer. Selier had echter niet het meest correcte antwoord in huis en zit na het afbreken nog danig in de pro blemen. Bakker heeft al twee pio nnen voor het stuk en de stelling DORDRECHT - LKV De Spartaan is nu al praktisch zeker van het dis trictskampioenschap. De Leidse gewichtheffers kwamen zelf niet in actie, maar zagen concurrent Her cules Dordrecht verliezen van het op papier veel zwakkere Alkmaar. De Spartaan staat, met de wedstrij den tegen Alkmaar, Dordrecht en Den Haag nog op het programma, vier punten voor. Volkomen onnodig liet Dordrecht zich overigens aftroeven door Alkmaar. De ploeg uit Noord Hol land kreeg maar vier mensen tegenover zich en had aan 780 kilo gram genoeg om de opponent ruimschoots achter zich te laten. "Vreemde zaak", meldde LKV- spion Thomas Brandt. "Tegen ons gaan ze er altijd wel als duivels tegenaan, huren ze zelfs een Duit ser in. Maar goed, als ze het ons zo makkelijk willen maken vinden we het ook best". biedt hem nog meer mogelijkhe den. Menno Okkes had aan Roel Piket een walk-over en herstelde zich daarmee goed van de neder laag tegen Bosch. Gert-Jan Goed hart verschafte zich tegen Noord- wijker Dick v.d. Berg een vrijpion, die niet meer te stuiten was en al dus een degelijke zege opleverde. De uitslagen: Peter Bosch-John v.d. Wiel afg; Wim Heemskerk-Ri- nie Kuijf 0-1; Roel Piket-Menno Okkes 0-1; Jan Bakker-Jeroen Se lier afg; Martin Voorn-Hans de Goede uitg; Gert-Jan Goed- hart-Dick v.d. Berg 1-0. Vrij li? i*7 f\ spel LEIDEN - Het zal voor de handbalsters van Fore- holte wel altijd een raadsel blijven waarom na het goede spel van de afgelopen weken er juist tegen Hellas-2 weer niets van terecht werd gebracht. De Voorhoutse dames vervielen weer in hun oude fou ten, die eerder in de competitie al tot een 12-7 neder laag tegen Hellas hadden geleid waardoor Hellas ondanks het betere tegenspel van Foreholte op nieuw winnend uit de strijd naar voren kwam: 9-7. Hellas kwam daardoor goed weg. Met nog 12 minu ten te spelen mocht Foreholte-aanvoerster Hannie Boskamp bij de stand 5-5 (Foreholte had toen net de 5-3 achterstand bij rust weggewerkt) een strafworp nemen, omdat Karin Zonneveld (gisteren met keepster Lia van Kesteren de enige die op normaal niveau speelde) op de circel werd gevloerd. Hannie Boskamp miste en direct daarop scoorde Hellas tegen: 6-5. Dat was in feite de beslissing. Via nog twee breakouts liep de thuisploeg verder uit tot 8-5. Toch kwam Foreholte, een bewijs van de mentale veerkracht, nog terug. De tijd kwam echter tussen beide: 9-7. De doelpunten kwamen van de hand van Lenie van Beek, Annemieke de Bruyn, Jet Verde- gaal, Maijan Mens en Hannie Boskamp. In de regionale tweede klasse wisten de dames van Northa weer een zege te boeken. Dat was ook wel nodig want in Wateringen was mede degradatiekandidaat VEL O de tegenstander. Ge- makkeYijK ging het echter niet. Of het voortijdige vertrek van trainer Scheelbeek hieraan debet is, viel niet te zeggenZeker was wel dat zijn opvolger als coach, Peters, het in de slotfase erg benauwd kreeg. Rust 6-3, eindstand 10-9 voor Northa. In de regionale derde klasse won HVS van UVG in Schiedam: 9-14. In de afdelings eerste klas hield MMO de reserves van Foreholte met 6-4 op afstand. Dat gebeurde zonder Mergret Volwater met 6-4 op afstand. Dat gebeurde zonder Margret Volwater die meestal wel tot de produktie bijdraagt. Truus Lie- verse in het doel van MMO weerde zich op opval lende wijze. Adri van Leyden was de meest succes volle schutter: 3 doelpunten. Bij de heren ging de belangstelling uit naar de nek- aan-nek race tussen het voorschotense HW'70 en Olympia '72 in de afdelings derde klasse. HVV had tot gisteren in deze klasse de leiding met 2 punten voorsprong op Olympia, maar de Voorschotenaren verspeelden die riante positie door verrassend te verliezen van Warmunda: 9-14. Olympia '72 had met een onclompleet MMO, dat zijn enige wisselspeler lang voor tijd voor de rest van de wedstrijd naar de zijlijn zag verdwijnen )diskwalificatie) geen enkele moeite: 23-9. Dat belooft in deze klasse een span nende eindstrijd, want in de laatste ronde van de competiite komen de twee nu gelijk staande rivalen tegen elkaar binnen de lijnen. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14