UVS zorgt voor brok spektakel Moeiteloze zege LFC in derby tegen DOCOS I.TTGDUDUM ZWAK BH VERBURCH Roodenburg schotvaardig Ijverig LDWS klimt op Blauw Zwart mist kans op aansluiting MAANDAG 31 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 11 SPORT DELFT - LDWS heeft gisteren de onderste regionen van de tweede klasse verlaten. Met sterk voetbal wist de LeidLse ploeg in Delft een verdiende 3-1 zege op DHL te behalen, dankzij de maximale ijver van elf spelers. Impuls Een impuls tot deze prestatie was ongetwijfeld de come back van Cock Slingerland. Na geruime tijd geblesseerd te zijn geweest vierde hij zijn rentree met het openingsdoel punt. Zijn schot van ongeveer dertig meter gaf LDWS niet alleen een voorsprong, maar ook nog meer zelfvertrouwen. Voor doelman Visser werd een vrijwel onneembare muur opgetrokken, terwijl LDWS ook op het middenveld heer ste. Alleen George Pinas viel uit de toon. De beweeglijke Pinas was te licht voor het zware en drassige veld aan de Brasserskade. In de tweede helft werd hij dan ook door John Haastrecht vervangen. Nauwelijks in het veld geko men, scoorde Haastrecht 0-2, waarmee LDWS veilig dacht te zijn. De Vlietbewoners lie ten het initiatief over aan DHL en gingen zich beperken tot het verdedigen van de voorsprong. De concentratie Er verslapte daardoor. DHL greep de kans gretig aan en kwam via Mooren twintig minuten voor tijd op 1-2. De Delftenaren roken een gelijk spel en stelden dan ook alles in het werk om dat ene punt te behalen. LDWS kreeg het moeilijk, voorat toen breker Kees de Roode (vervangen door Jerry Fakkel) het veld verliet. De ploeg van trainer Herbert Zuma hield het hoofd echter koel. echter een cadeautje van scheidsrechter Van der Beek voor nodig om LDWS defini tief in veilige haven te bren gen. Toen Ouwehand zich, na een vergeefse poging om de bal te bereiken, liet vallen, kreeg hij een vrije trap. Drie minuten voor tijd stuurde hij de bal daaruit zelf met een fraaie boog naar 1-3. WALTER OOMEN WASSENAAR - Blauw Zwart heeft de kans op aansluiting met het leidende duo Neptunus-Roodenburg laten liggen. In de thuiswedstrijd tegen het laaggenoteerde Lenig en Snel werd een 1-2 nederlaag geïncasseerd. Lens nam in de achterhoede weinig risico's, waardoor Blauw Zwart niet in zijn spel kon komen. Drie minuten na de hervatting hielp Hans Bres LENS aan de leiding. In de 10e minuut kwam Blauw Zwart terug via Frank Karremans, maar vijf minu ten voor tijd besliste Jansen de strijd: 1-2. Tweede klasser Teylingen heeft in een aantrekkelijk oefenduel gelijk gespeeld bij vierdeklasser WSB: 1-1. Zes Teylingenspelers ontbraken door blessures op het appèl, zodat trainer Koster een beroep moest doen op een aantal jeugdspelers. Piet Hoogervorst hielp Teylingen voor de rust aan 0-1. Daarna liet Teylingen legio kansen op een grotere voorsprong liggen, zodat WSB in de tweede helft de gelegenheid kreeg terug te komen. Gerard Oude Velthuys scoorde uit een onhoudbaar genomen vrije trap de gelijkmaker. LEIDEN - UVS lijkt bezig aan een grootscheepse campagne om het Leidse publiek weer warm te maken voor het amateur-hoofdklasse voetbal. De eind vorig jaar door de Leidenaars ingeslagen weg naar een spel-vorm met veel risico's voerde gisteren naar een brok avontuurlijk voetbalamusement. Vijf doelpunten, bij vlagen aan trekkelijk aanvallend spel, legio kansen veel spanning en sensatie leverde het belangrijke treffen tegen Rood Wit Amsterdam op, waarbij UVS na een 3-0 voorsprong tenslotte net aan de voordelige kant van de score bleef. Het team van trainer Gérard Désar won met 3-2, dankzij een snelle hattrick van Frits v.d. Heiden die in de eerste dertig minuten driemaal beheerst scoor de. Door Paul de Tombe Met onvrijwillige medewerking overigens van Rood Wit, dat wel licht wat al te tomeloos van start was gegaan. De Amsterdammers wilden het treffen in de Leidse Kikkerpolder koste wat het koste tot een goed einde brengen en vie len daarom erg gretig in het start sein van scheidsrechter V.d. Sande. Met puur aanvallend voetbal, waarbij de verdedigende taken werden verwaarloosd. Nauwelijks dertig minuten later had Rood Wit al een hoge prijs voor de branie moeten betalen, omdat Frits v.d. Heiden een koelbloedigheid had gedemonstreerd die hij zelf voor onmogelijk had gehouden. "Ik dacht dat ik die miste", zei de aan valsleider die xn zijn eentje de totale doelpuntenproduktie van UVS bijna met de helft vermeerdenden "Het was dan ook hoog tijd dat ik weer eens scoorde, want ik heb mijn laatste doelpunt vorig seizoen tegen SDW gemaakt." Ditmaal kon V.d. Heiden er echter tegenaan, al moet daarbij direct worden opgemerkt dat hem veel vrijheid van handelen werd toeges taan door de Amsterdamse verde diging. De taakverdeling klopte daarin lang niet altijd, waarvan de Leidse puntspeler gretig profiteer de. Aanvankelijk nog met hulp van het arbitrale trio dat zijn buiten spelpositie na een pass van Duprie weifelend over het hoofd zag, waardoor hij in de tiende minuut "akelig vrij" (zoals hij zelf opmerk te) 1-0 kon scoren, maar later hielp V.d. Heiden zichzelf. Hij dook keer op keer in de ruimte die vrijwel permanent viel tussen laatste man Hans Reuzer en voorstopper Sij- mons en profiteerde daarvan nog tweemaal. In de 28ste en 30ste mi nuut voltooide hij beheerst zijn hat trick daarmee,benadrukkend hoe bepalend momenten in het voetbal kunnen zijn. V.d. Heiden immers had gisteren maar drie kansen no dig voor drie doelpunten, waarbij de tweede bovendien tot stand kwam omdat Verver de bal ver keerd op het hoofd kreeg; Rood Wit moest zich er veel meer scheppen om later tot een score van twee te komen. Een aantal dat enerzijds zo beperkt bleef door tegenslag (spits Visser mikte vlak na de Leidse 1-0 op de paal, Rene de Leeuw stuurde de bal met een omhaal-volley na 3-0 net over de lat) en anderzijds door het gemis aan een afmaker. Er waren een verdediger (Van 't Hof) en een middenvelder (Leo Reuser) voor nodig om de Amster damse jacht op erkenning in de tweede helft gestalte te geven. Toen dat in de 55ste en 81ste minuut was gelukt, waarbij vooral de Reuser- goal van klasse getuigde, was de spanning volledig terug. Temeer omdat UVS ondanks de overtui gende, snelle voorsprong toch wel een aantal zwakke plekken in het elftal telde. In het hardwerkende collectief werden die echter rede lijk verdoezeld, zoals tenslotte ook Rood Wit ondanks de nederlaag een zeer positieve indruk in de Kikkerpolder achterliet. Al was het alleen maar om de onbevangen aanvallende spel-opvatting en de manier waarop de tegenslag van de eerste helft was opgevangen. Zou den daarvoor bonuspunten kunnen worden toegekend, dan zouden de Amsterdammers die hebben ver diend voor de wijze waarop ze ble ven jagen. Zo gretig zelfs dat UVS- trainer Gerard Désar aan Frits v.d. Heiden de opdracht moest ver strekken zich "terug te laten vallen, om de opkomende verdediger Van 't Hof verdedigend te bedwingen". Een maatregel die ik misschien wel iets eerder had kunnen nemen", besefte Désar naderhand. "Maar net zoals het van kleine factoren af kon verhinderen dat net als 3-3 ook kan hangen dat je in het eerste half 4-2 bleef dreigen, maar de koel- uur met 3-0 voorkomt, kan het ook bloedigheid waarmee UVS in het van momenten afhangen dat je te- eerste half uur te werk was gegaan, njgzakt." bleek bij de mogelijkheden in de Een "terugval" die overigens niet slotfase verdwenen. Ook bij Van 't Hof trouwens, die niet kon nalaten een wraakactie te ondernemen tegen V.d. Heiden. Daardoor moest Rood Wit niet alleen met lege han den, maar ook met een boeking de thuisreis aanvaarden. Het enige po Verver heeft de ba Iverkeerd op het hoofd gekregen, Frits v.d. Heiden kan gaan uit halen voor zijn tweede treffer. Het centrale verdedigingsduo HansReyseren Gerrie Sijmons kan de Leidse 2-0 niet meer verhinderen. sitieve dat de Amsterdammers aan de Leidse trip overhielden, was de niet tastbare wetenschap dat ze hadden meegewerkt aan een brok propaganda voor het hoofdklasse voetbal. LEIDEN - LFC, met twee invallers voor de steunpila ren Neuteboom en Holswil- der heeft niet veel proble men gehad met stadgenoot DOCOS. De roodwitte brigade van Linker- hoff kreeg ditmaal geen gelegen heid om, net als in de eerste ont moeting, voor een surprise te zor gen. Het verzwakte LFC behoefde niet eens voluit te gaan om een dui delijke 4-2 zege te bewerkstelligen. Foutjes DOCOS, dat het nog steeds moet stellen zonder de geschorste Rob Aniba, kon in aanvallend opzicht nauwelijks een vuist maken. Dat de ploeg toch nog tot twee treffers kon komen kwam dan ook meer door twee foutjes van John Verschoor dan door goed aanvalsspel van DOCOS. De laconieke Verschoor bewees, ondanks die twee misgre pen, dat de rol van laatste man hem uitstekend ligt. Gerrie Nagtegeller speelde als vervanger van goalget- ter Neuteboom ook een knappe partij. Hij stond aan de basis van twee LFC-doelpunten. Subliem LFC startte erg goed, want na ze ventien minuten keek DOCOS al tegen een 2-0 achterstand aan. Eerst kopte Cock van Weerlee de bal uit een hoekschop langs invaller-doelman Peter Burg- thouwt, vervolgens scoorde Koos Bekooy, ook met het hoofd, de tweede treffer na een sublieme aanval van Hoek en Nagtegeller. Overigens kreeg DOCOS in die be ginfase ook twee kansen, maar eerst faalde Jan Hein Carree alleen voor de keeper, terwijl Rietbergen pech had dat zijn inzet op de paal belandde. LFC had evenwel het be tere van het spel, al werden de Boshuizerkade-bewoners na die twee doelpunten zelden nog ge vaarlijk. In de tweede helft nam LFC gas te rug en kreeg DOCOS de kans wat meer naar voren te komen. Nadat Sjaak Rietbergen een foutje van John Verschoor had afgestraft (2-1) kreeg LFC nog even de geest en zette enkele knappe aanvallen op. Zuma bracht het verschil tussen beide ploegen weer op twee doel punten, terwijl Piet Gubler een combinatie met Nagtegeller snoei hard afrondde en zodoende de Hans Kruif van LFC wordt afgestopt door Ruud v.d. Meel en keeper Peter Burghouwt (v.l.n.r.) marge verder uitbouwde. De weife lende Theo van der Veer ging bij dit doelpunt niet geheel vrijuit. LFC liet het daarna verder afweten, zo dat DOCOS de gelegenheid kreeg om op adem te komen. Het laatste kwartier was voor de roodwitten, die evenwel niet verder kwamen dan één doelpunt van Jan Smits. HERBERT POLANE H.V.V-S.C. Lisse 1-1 (1-0). Evenals vorige week tegen sterke Scheven- ingen sleepte SC Lisse tegen runner-up HW een verdiende ver diend in de wacht. Op het ogenblik nemen de Lissenaren op de rang lijst een positie in die beneden hun stand is, maar dat is alleen te wijten aan de zwakke competitiestart, die de ploeg van trainer Stier heeft ge- Hagenaar op 1-0 zette via de straf schop. Uiteindelijk scoorde Harry v.d. Zwet diep in de tweede helft uit een corner van André v.d. Klaauw 1-1. Lisse kreeg zelfs mogelijkhe den op een zege. Door te lang treu zelen van de voorhoede kon HW telkens tijdig ingrijpen, v. Nispen - Randstad Sport 4-1 (1-0). De ruime nederlaag van Randstad Sport kwam voor de Voorschotenaren niet helemaal onverwacht. Randstad Sport trad aan met een gelegenheidselftal. Maar liefst zes spelers moesten worden gemist in de basisopstel ling en oefenmeester Scheurs had zijn discipelen de opdracht gege ven om de rust te halen met een 0-0 score. Geen gemakkelijke opgave maar deze opzet slaagde bijna, ware het niet dat vlak voor rust Wim v. Luyck op ongelukkige wijze zijn eigen doelman Bob Hendrikse pas seerde. In de tweede helft bleek dat die tegenvaller een te harde tegenslag voor Randstad betekende. Al spoe dig omspeelde v.d. Groen de ver zwakte Randstadverdediging: 2-0. De zeldzame tegenstootjes van Randstad vormden geen probleem voor het fysiek sterke v. Nispen. Henk v. Maris vergrootte de voor sprong van zijn team tot 3-0 alvo rens Henk v.d. Zwan zijn naam als goaltjesdief kon waarmaken: 3-1. Door v.d. Groen werd het tenslotte, via een penalty nog 4-1. VCS-UDO 1-1 (1-0). De ontmoeting tussen VCS en UDO kan het beste worden gekenmerkt met: een spor tieve slijtageslag. Beide elftallen moesten het hebben van een tome loze inzet. In de eerste plaats omdat het wedstrijdritme er bij de ploegen volledig uit was. Bovendien door dat het veld dermate slecht was dat het vertonen van techniek tot een onmogelijkheid behoorde. Omgedraaid kend. HW, dat verleden week DOCOS nog verschalkte met 8-2, stuitte op een fris spelend team, dat er niet voor terugdeinsde een uur lang op de aanval te spelen om een vlot opgelopen 1-0 achterstand weg te kunnen werken. Die goal ont stond toen Aad Hoogkamer een overtreding beging in zijn straf schopgebied waarna Bijloos de In de eerste helft was de inzet vande Hagenaren wel iets hoger dan die van UDO, maar het feit dat John Manuptty, Peter Oudevelthuis en Cor Strijk afwezig waren zal daar niet vreemd aan zijn geweest.VCS kwam dat ook op een op dat mo ment verdiende 1-0 door een goal van Ruud Wagemaker. In de tweede helft waren de rollen omge draaid. Nadat Wil Oudshoorn 1-1 had laten aantekenen speelden de beide partijen de wedstrijd in volle tevredenheid uit. POELDIJK - De verschillen waren opval lend. Speelde Lugdunum in de beginperiode van de wedstrijd tegen Verburch erg goed (Lugdunum verkreeg toen ook een voor sprong); in de eindfase van de eerste en in vrijwel de gehele tweede helft werden de Kikkers volledig overklast. De Leidse ploeg kreeg dan ook een terechte 3-1 nederlaag te slikken. Waar vriend en vijand zich na afloop nog over konden verbasen was de plotselinge ineenstorting van de Leidenaars halver" wege eerste helft. Daarvóór was Lugdunum namelijk de veel betere ploeg geweest. De lichtgebouwde Leidenaars konden veel be ter uit de voeten op het zware zware dan tegenstander Verburch. Het doelpunt dat Wim de Roo al na vijf minuten scoorde was dan ook volkomen verdiend. De blonde Lei- denaar schoot een vrije trap van zo'n dertig meter ineens achter de Poeldijkse doelman Hans van Leeuwen. Die goal gaf Lugdunum meer zelfvertrouwen. Nog tien minuten lang bleven de Leidenaars ^ruk uitoefenen op het doel van Verburch. Toen kwam de omme keer. Organisatiefouten in de verdediging gingen vooraf aan de gelijkmaker gelijkma ker de thuisclub. Linksbuiten Hans Groot, verreweg de beste speler van het veld gis termiddag, kon vrij oprukken en de bal in eens achter doelman Wil de Vos Vos knallen. Lugdunum na die gelijkmaker nog pres teerde was van erbarmelijk slecht gehalte. De Kikkers waren te beroerd om nog een stap meer te zetten dan noddzakelijk was en konden nauwelijl^s nog een nuttige combi- GOUDA - Typerend was de wijze waarop Roodenburgs' vijfde en laatste treffer in het duel tegen Olympia tot stand kwam. Voor de zoveelste keer sneed de Leidse run ner de als boter zo zachte defensie van de Gouwenaars aan flarden. Holverda was ditmaal de laatste die het tikje mocht geven, maar de frêle linksbuiten raakte de paal. Geen nood echter want een handvol blauw- hemden kwam aangestormd om het leder alsnog binnen de palen te schui ven. Door Ad van Kaam Alweer was er geen Olypia-speler in de eigen doelmond te bekennen. Alweer lag daar een volslagen kansloze doelman Van Tilburg. Het tekende de desorganisatie in de achterste lijn van de Gouwenaars, die voor het zelfde geld met dubbele cijfers de boot in waren gegaan. Vijf doelpunten vóór, het doet vermoeden dat Roodenburg, gezien de erder geleden nederlaag op eigen veld, dit keer tegen Olympia een partij vanjewelste speelde. Het was niet helemaal waar. al dient een tomeloze inzet en een ongekende aanvalsdrift zeker op de positieve zijde van Roodenburgs' conto geschre ven te worden. Maar veel meer nog moet het zwaar ondermaatse spel van Olympia als oorzaak worden aangewezen voor de opvallend hoge score die de ploeg van Versteegh bewerkstelligde. Een score die zeker een zestal doelpunten hoger uitgevallen had kunnen zijn als Roodenburg nog ge- concenreerder te werk natie afleveren. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Tien minuten voor rust hielp Renée van Staveren zijn ploeg aan een voorsprong. Ook in de tweede helft waren de Leidenaars niet vooruit te branden. Het was te danken aan goed keeprswerk keeperswerk Wil de Vos en de „schotloosheid" van de Verburch-voorwaartsen te danken dat de schade tot 3-1 beperkt bleef. Van de veelheid van kansen wiast alleen Aad van Staveren er nog één te benutten. ROB ONDERWATER Fiasco In de eerste helft kondigde het naderende fiasco voor Olympia zich al aan, al wisten de Gouwenaars de rust dan nog met een 0-0 stand te halen. Toen was echter al duidelijk geworden, dat het gehavende Roodenburg (De Groot, Dubbeldeman en Verkuylen speelden door blessures niet mee) deze tegenstander zonder meer moest kunnen „opvreten". Olympia zat vast, er was geen beweging in de ploeg te krijgen. Het balverlies was enorm, de pass ontstellend slecht en, dat zou Olympia in de tweede helft zwaar opbreken, geen Gouwenaar leek ooit van mandekking gehoord te hebben. Het doelpuntenfestijn werd uitgesteld tot na de thee, maar toen Rood- eburg eenmaal de smaak geproefd had was er geen houden meer aan. Gebruik makend van de voHedige absentie aan vleugelverdedigers bij Olympia stormde Roodenburg geestdriftig via de zijkanten van het veld naar voren en haalde het volle rendement uxt deze vrijheid van handelen. Ooyendijk, Montagne, La Lau De wetering en Holverda droegen aan, Rob Brittijn deed de rest De bonkige spits begint zich steeds meer te ontpop pen als een soort tweede Sam den Os nu hij niet alleen scoort, maar ook nog. knap meevoetbalt. Vorige week tegen Papendracht scoorde hij tweemaal, ditmaal overtrof hij zichzelf met een gave hattrick, terwijl hij tevens een belangrijk aandeel had in de twee overige doelpunten. Olympia kwam overigens tweemaal terug, geen verdienste van de ploeg zelf, maar door een onoplettendheid in de verdere sterk spelende Leidse defensie (Van der ban profiteerde), en middels een buitenspeldoelpunt van de eerste orde (Palsgraaf). Roodenburg raakte er niet van onder de indruk, integendeel, enigszins geprikkeld zette de equipe van Versteegh aan voor een overdonderend slot-offensief. Het uiterst zwakke midden veld van Olympia werd volkomen overklast en omdat het centrale duo Van Duivenbode/Govers telkens hun falende of door afwezigheid schitte rende vleugelverdedigers te hulp moesten snellen kreeg Roodenburg op elk front telkens weer man-meer-situaties. Kansen De technische vaardige en snelle Leidenaars profiteerden keer op keer van de onbenullige strijdwijze van Olympia al schoten ze in het benutten van kansen ontstellend tekort. Aan de drie treffers van De Wetering, Montagne en Brittijn hadden er minstens nag zes toegevoegd moeten worden. Dat Versteegh na afloop desalniettemin sprak van „een heerlijke middag" laat

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11