Ontslag voor 330 werknemers dreigt Uitstel bezuinigingen Restauratie Heeren logement schiet op Eerste paal 79 woningen in Meren wijk LIBELLE- MODESHOW IN LEIDEN NOS filmt Caecilia-complex Dost komt in februari vrij Motorhuis "beloond*5' door GM Bij Vredestein ZATERDAG 29 JANUARI 1977 VARIA LEIDEN - Wethouder Waal heeft gistermiddag de eerste paal gesla gen voor een complex van 79 wo ningen in de Merenwijk. De wonin gen worden gebouwd in een flat complex, dat een variërend aantal verdiepingen zal tellen, met een maximum van acht woonlagen. Daarmee zal het complex het hoog ste gebouw in de Merenwijk zijn. Het grenst direct aan het winkel centrum de Kopermolen. De wo ningen zullen in de premie-verhuur worden gebracht; de hoogte van de huren is nog niet bekend. De bouw wordt uitgevoerd door het Ridderkerkse bedrijf Fraanje. Verwacht wordt dat het complex binnen anderhalf jaar voltooid zal zijn. Informatie over hemieuwbouw in Leiden-Noord LEIDEN - De bewoners van de zg. "platte daken-woningen" in Leiden-Noord kunnen zich dins dagmiddag 15 februari en woens dagavond 16 februari laten infor meren over de stand van zaken met betrekking tot het hernieuwbouw- projekt Sophiastraat-Noord. Deze bijeenkomsten worden belegd door de bewonerscommissie. Dinsdags is er in de Zevensprong een speciale middag voor bejaar den, aanvang om twee uur. De avondvergadering op woensdag is voor de andére bewoners bestemd. Deze bijeenkomst wordt eveneens in de Zevensprong (Bernhardkade 35) gehouden en begint om acht LEIDEN - De Libelle-modeshow komt op maandag 7 februari in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Er worden die dag door vijf manne quins drie shows gegeven, die om half drie, zeven uur en kwart over negen beginnen. Op de modeshow zullen onder meer dan 75 modellen voor het komende seizoen worden getoond. de laatste gisteren geplaatst LEIDEN - Met behulp van een hoge kraan werd gistermiddag aan de voet van de Leidse burchtheuvel de laatste dakspant geplaatst van het voormalige Heerenlogement. Zoals bekend wordt dit monument op het ogenblik volgens een ont werp van de Leiderdorpse architect Piet van der Sterre gerestaureerd. De 'bedoeling is, dat in het gebouw in de toekomst de centrale vesti ging van de openbare bibliotheek komt. Het pand aan de Breestraat, dat de bibliotheek nu in gebruik heeft zal dan verlaten worden. De dakspanten van het historische gebouw moesten gezien de staat waarin ze verkeerden geheel ver nieuwd worden. De nieuwe span ten zijn volgens architect Van der Sterre vervaardigd van „Oregon pine". „Het merkwaardige van deze restauratie", aldus Van der Sterre, „is dat we eerst het dak in orde ma ken en dat we daarna pas met het onderste gedeelte beginnen". Volgens de architect heeft de brand, die half september vorig jaar een groot deel van het Heerenlo gement verwoestte, geen al te grote vertraging veroorzaakt.in de eerste fase van het werk. Na de brand heeft het werk vijf weken stilgele gen, maar het aannemersbedrijf Du Prie heeft die achterstand inmid dels vrijwel volledig ingelopen. Nu alle dakspanten van het Heerenlo gement zijn geplaatst kan een begin worden gemaakt met de afwerking van het dak. Dat heeft het voordeel dat ook de komende wintermaanden nog kan worden doorgewerkt. „Want", zoals architect'Van de Sterre gis termiddag zei, „het is de bedoeling, dat de zaak nu verder zonder oponthoud wordt afgewerkt." Wethouder Waal, die gistermiddag evenals de directeur Gemeente werken ir. Vos, en de chef van de afdeling stadsontwikkeling M. Lo'gtenberg aanwezig was, zei dat het zeker de bedoeling van de ge meente is om de verdere restauratie zonder stagnaties te laten verlopen. „U kunt sneller bouwen dan wij schrijven. Er wordt op het ogenblik ambtelijk hard gewerkt om de raad de betreffende besluiten ter goed keuring aan te bieden. Hoewel de raad over het algemeen niet zo snel vergadert, blijken punten waar het om monumenten gaat er snel door te kunnen", aldus wethouder Waal. Hoewel de brand de restauratie niet al te veel vertraagd heeft, is er aan het gebouw toch wel grote schade aangericht. Zo zal een plafond dat door de brand ernstig is aangetast, volledig vervangen moeten wor den. Datzelfde geldt -voor de mo numentale trap, die door het vuur zo is aangetast dat handhaving niet mogelijk is. Het Heerenlogement werd in 1652 door het toenmalige stadsbestuur gesticht en is geruime tijd in ge bruik geweest als stadsherberg. Het pand verkeerde voor er begon nen werd met de restauratie in een deplorabele toestand. LEIDEN - Het regionale, pro gramma van de NOS heeft de afge lopen twee dagen in Leiden fil mopnamen gemaakt voor een uit zending over het Caecilia-complex in De Camp. Het programma, dat een kwartier zal duren, wordt op zondag 6 februari van 7 tot 7.15 uur uitgezonden op Nederland II. De bedoeling van de uitzending is om aandacht te besteden aan het feit, dat dit Leidse monument hoognodig gerestaureerd moet worden omdat het anders niet meer te redden zal zijn. Zoals wij onlangs nog berichtten, is het wachten op het Rijk. dat toegezegd heeft daar voor de benodigde gelden beschik baar te stellen. Het Caecilia-complex, ook wel be kend als Boerhaave-zalen, zou als de plannen doorgaan, het nieuwe onderkomen kunnen worden van het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurweten schappen. Een museum, dat op het ogenblik veel te krap gehuisvest is in een gebouw aan de Steenstraat, dat grenst aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde. In het programma „Van Gewest tot Gewest", zullen onder meer te zien zijn de Leidse wethouder Ooster man en de directeur van het mii- seum de heer Cogelein. Verder zul len beelden worden getoond van het Caecilia-complex en een deel van het museum-bezit. Overigens heeft minister Van Doorn (Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk), zonder dat daaraan ruchtbaarheid is gegeven, op woensdag 18 januari een bezoek gebracht aan het Caecilia-complex om zich van de toestand van het bouwwerk op de hoogte te stellen. Bij die gelegenheid heeft de be windsman ook een kijkje genomen in het Legermuseum, waarvan be paalde delen ook hoognodig opge knapt moeten worden door het rij k. ARNHEM - Harm Dost. de Arn hemmer die vorig jaar in Kleef we gens verkoop van hasj aan Duitsers werd veroordeeld tot drie jaar en negen maanden, komt op 9 februari vrij. Hij wordt vroegtijdig uit de Dus- seldorfse' gevangenis ontslagen dankzij de bemiddelingen van de Nederlandse regering, die om zijn uitwijzing had verzocht. Op 12 januari werd zijn vrijlating al gelast. Omdat Dost niet verklaarde geen aanspraak te zullen maken op verdere rechtsmiddelen tter herzie ning van zijn vonnis, kon hij niet onmiddellijk worden vrijgelaten maar moest hij nog vier weken lan ger zitten. ïn het museum voor de geschiedenis der natuur wetenschappen aan de Steenstraat werden gisteren tv-opnamen gemaakt voor het NOS-programma „Van Gewest tot Gewest". LEIDEN - Het Motorhuis met werkplaatsen aan Hoge Rijndijk en Vondellaan, is samen met nog vijf tien andere Opel-dealers in oris land onderscheiden door General Motors. Het gaat om de zoge naamde „Euroservice Quality Dea ler Award, waarbij dealers wor,den beloond wanneer men bijzondere verdiensten heeft op het gebied van werkplaats, organisatie, uitrusting, bedrijfsvoering, personeel en klan tenbinding. Bedrijfsleider de heer J. H. J. Roe leven kreeg gistermorgen uit han den van de heer A. van den Berg, service-manager van General Mo tors in Nederland een groot bord waarop deze prestaties staan ver meld. Eenmaal per jaar worden alle werkplaatsen beoordeeld op een zestal punten. Het Motorhuis had reeds op vier punten een onder scheiding maar heeft nu de reste rende twee er ook bij gekregen. Voorstel tot wijziging van de omroepwet DEN HAAG (ANP) -Minister Van Doorn van CRM en staatssecretaris Van Huiten van verkeer en water staat hebben bij de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging van de omroepwet ingediend. De wet zal voortaan in beginsel zowel op om roep via ether als de omroep via ka bels betrekking hebben. Ook voor de omroep via kabels worden al leen niet op winst gerichte instel lingen toegelaten. Een nieuwe bepaling schrijft voor datnieuwe omroeporganisaties een programma moeten uitzenden dat zo afwijkt van dat van de bestaande omroeporganisaties dat het de ver scheidenheid in de omroep ver groot. Er zal een afzonderlijk wet sontwerp worden ingediend voor het op een andere manier meten van de aanhang van omroeporgani saties, waarbij aan ontkoppeling wordt gedacht van lidmaatschap en abonnement op een omroepblad. Het „zijn van ontmoetingspunt voor de geestelijke en maatschap pelijke stromingen in het volk" wordt uit de omschrijving van de programmataak van de NOS ge schrapt. De NOS blijft wel belast met uitzendingen die zich bij uit stek lenen voor een gezamenlijke aanpak, en met programma's voor minderheden zoals Sprekershoek. Het wordt mogelijk het aantal le den van de raad van beheer van de NOS van zeven tot vijf te verminde ren. De taak van de reclameraad wordt beperkt tot het geven van voorschriften voor de inhoud van de STER-uitzendingen en het hou den van toezicht daarop. De recla meraad nieuwe stijl zal niet alleen bestaan uit vertegenwoordigers van diverse instellingen maar voor de helft ook uit onafhankelijke deskundigen. De goedkeuring van tarieven voor de etherreclame wordt de reclame raad onttrokken. Het bestuur van de STER moet dat verder doen. De minister van CRM kan een besluit voor het vaststellen van tarieven vernietigen. UTRECHT (ANP) - Het Vredestein-concern wil de auto bandendivisie inkrimpen met on geveer 400 arbeidsplaatsen, voor namelijk in de indirecte sfeer. Dat betekent collectief ontslag voor 330 werknemers terwijl men 70 arbeid splaatsen vrijwel geheel door na- tuurlijk'yerloop in 1978 en 1979 wil laten vervallen. Een en ander staat in een plan van Vredestein (sinds oktober vorig jaar eigendom van de staat der ne- derlanden en de B.F. Goodrich Company) voor de bandendivisie, dat aan de vakbonden is overge legd. De autobandendivisie van Good rich bestaat uit de bandenfabriek in Enschede, een fabriek in het Duitse Koblenz en een aantal verkoopkan toren. In Enschede werken op het ogenblik ruim 1600 mensen. Van de 330 ontslagen zullen er volgens Vredestein ongeveer 200 vallen in de regio Enschede. Vredestein wil de produktie in Enschede concen treren en het produktiecontract met de Goodrich-fabriek in Ko blenz beëindigen. Volgens de directie van Vredestein is de situatie van de bandendivisie aanzienlijk slechter dan tijdens de aanvang van de besprekingen over deelname tussen Goodrich en de Nederlandse overheid werd voor zien. De huidige verliezen hebben de liquiditiet van de onderneming reeds ernstig aangetast en volgens de directie vormt deze situatie te vens een bedreiging voor de conti nuïteit van de overige Vredestein- divisies. De directie van Vredestein had twee weken geleden aangekon digd, dat zij - vooruitlopend op een totaalplan voor een reorganisatie van het concern - op korte termijn 'ongeveer 160 werknemrs wilde ontslaan. Deze ontslagen (in He veadorp, Maastricht, Loosduinen en Doetinchem) staan los van de nu aangekondigde ontslagen in de re gio Enschede. Evenals twee weken geleden heeft ook nu de directie ge zegd, dat er geen sociaal plan is. Met andere woorden, de werknemers hebben geen recht op bovenwette lijke uitkeringen. De vakbonden, die op 17 februari weer met Vredestein gaan praten, onderkennen de moeilijke situatie in de bandendivisie maar zij willen dat er eerst meer duidelijkheid komt over een sociaal plan. Daar over willen zij met het ministerie van economische zaken praten, dat zich tot dusver afwijzend heeft op gesteld ten aanzien van een spe ciale sociale regeling voor ontsla gen bij Vredestein. ZWEMMEN - Enith Brigitha wil zich via een kort geding het recht verschaffen in een badpak van haar eigen keuze deel te nemen aan in ternationale zwemwedstrijden. Brigitha werd door de zwembond voor internationale zwemwedstrij den uitgenodigd mits ze aan deze wedstrijden zal deelnemen in het Speedo-badpak. TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING door drs. J. Janson woensdag 2 februari 20 uur Museum voor Volkenkunde Steenstraat 1 Leiden r de Grüne Woche"-de grote levensmiddelententoonstelling gehouden. Hollandse kaasmeisjes niet. Vertragingen bij wetsontwerpen wijzen erop DEN HAAG (SP) - Politieke krin gen in Den Haag houden er ernstig rekening mee dat het kabinet-Den Uyl enkele voor dit jaar aangekon digde bezuinigingsplannen op de lange baan wil schuiven. Men leidt dit af uit de ernstige ver traging, die is ontstaan, ten aanzien van het indienen van wetsontwer pen om: Verwacht wordt dat dit volgende week vrijdag gebeurt. Door deze vertragingen is ook het plan van het kabinet om per 1 april de kinderaftrek af te schaffen - ge volgd door een tijdelijke verhoging van de kinderbijslag - op de tocht gezet. Het CDA wil aan deze voor de midden- en hogere inkomens nade lige operatie niet meewerken, als niet gelijktijdig over de wao en het "niet-kostwinnerschap" kan wor den gepraat. Geen bezuinigingen ten koste van de gezinnen, terwijl andere groepen buiten spel blijven, aldus het CDA. In politiek Den Haag gaat men er overigens van uit dat het kabinet helemaal geen haast meer heeft met de voor dit jaar geplande bezuin igingen. De regering zou over cijfers be schikken waaruit blijkt dat de kos ten van de sociale zekerheid de komende jaren aanmerkelijk min der zullen stijgen, dan eerst werd verwacht. Daardoor zou met minder bezuin igingen op de sociale zekerheid daarover kunnen worden volstaan, zonder nog geen besluiten willen nemen, dat ds plannen om de groei van de i uitkeringen bij ar beidsongeschiktheid (WAO) te ver lagen van 80 procent van het laatst verdiende inkomen tot 75 procent. Een korting toe te passen op de sociale uitkeringen van "niet- kostwinners", waardoor deze groep maar 70 procent zou krijgen van de uitkering waarop "kostwinners" recht hebben. Deze plannen hadden al op 1 ja nuari van kracht moeten zijn, maar werden uitgesteld tot 1 april. Intus sen staat echter wel vast dat het technisch onmogelijk is dat die da tum wordt gehaald. Naar verluidt is minister Boersma (sociale zaken) wel gereed met het opstellen van deze wetsontwerpen. Maar ministerraad heeft overheidsuitgaven en de uitgaven voor de sociale voorzieningen tot 1980 te beperken tot ëén procent van het nationaal inkomen, in ge vaar worden gebracht. Premier Den Uyl wilde dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie na het kabinetsberaad niet recht streeks bevestigen. Maar hij ont kende het ook niet. "Ik kan daar nog geen rechtstreeks antwoord op geven. Ik zou er op willen wijzen dat de maatregelen uit de eén- procent-nota van juni vorig jaar, toch meer gezien moeten worden als maatregelen op langere termijn, dan dat de opbrengst voor 1977 be slissend is voor de uitkomst van het een-procent-beleid", aldus Den Uyl. Boze tongen beweren intussen dat de meevallers bij de kostenramin gen voor de sociale zekerheid het kabinet goed van pas komen. Men hoeft zo voor de verkiezingen geen impopulaire maatregelen meer te treffen, zodat zowel ten opzichte van de PvdA als van het CDA de relatie verbeterd kan worden. De PvdA wil geen verlaging van de WAO en geen korting op uitkerin gen voor "niet-kostwinners". Het CDA wil geen afschaffing van de kinderaftrek, als die in 1978 ge volgd wordt door een aan de hoogte van het inkomen gekoppelde kin derbijslag. WIELRENNEN - Rene Pijnen en zijn koppelgenoot Romann Her mann uit Liechtenstein zijn giste ren de leiding in de zesdaagse van Kopenhagen kwijtgeraakt aan het koppel Sercu en Ritter. Hempel en Fredborg staan tussen deze kop pels in. PPR -voorzitter roept op tot samenwerking met de PvdA UTRECHT - PPR-voorzitter Van Hoogevest heeft vandaag, aan het begin van het congres van de PPR in Utrecht, de congresgangers op geroepen in te stemmen met ver dere nauwe samenwerking met de PvdA. „Komen wij niet tot over eenstemming met- de PvdA, dan zou progressieve samenwerking wel eens voor jaren van de baan kunnen zijn", aldus Van Hoog evest. Het PPR-congres moet aan het eind van het congres beslissen over de samenwerkingsresolutie van PvdA en PPR. In zijn openingsrede herinnerde de PPR-voorzitter aan uitlatingen van CPN-voorzitter Hoekstra, veertien dagen geleden, over een progres sief samenwerkingsverband. „Van Agt eruit, de CPN erin, zo werd van CPN-zijde opgemerkt", aldus Van Hoogevest. Maar hij vindt, dat de zaak niet zo simpel ligt. „De con crete opstelling van de CPN roept vragen op, ondermeer wat betreft de kernenergie, haar pleidooi voor lagere overheidsuitgaven en ho gere uitgaven op velerlei terrein, en haar houding tegenover ontwikke lingssamenwerking". Voorstel tot wijziging van pensioen oorlogsslachtoffers DEN HAAG - Staatssecretaris Meijer van CRM heeft twee wet sontwerpen ingediend om de mate riële positie te verbeteren, speciaal van wie behoren tot de zogenaamde groepen van lagere pensioen- of uitkeringsgerechtigden onder de slachtoffers van verzet en vervol ging. Het is de bedoeling dat de verbeteringen volgend jaar ingaan. Op basis van de gegevens van me dio '76 zal er een bedrag van 63 mil joen gulden voor nodig zijn. Zo zal de minimum-grondslag voor de wet uitkeringen vervolgings slachtoffers worden opgetrokken tot het niveau van het minimum dagloon van de wet arbeidsonge schiktheid (WAO). Gehuwde vrouwelijke vervolgden hebben geen recht op uitkering ingevolge deze wet. Zij zullen volgens de jongste voorstellen een vaste ver goeding voor invaliditeitskosten krijgen, een bedrag dat nu rond f 175 per maand ;zou bedragen. Wie wel een periodieke uitkering geniet krijgt een hogere toeslag voor inva liditeitskosten dan nu het geval is. Tot de voornaamste voorstellen behoort ook de uitbreiding van de kring van wie recht hebben op een uitkering als vervolgingsslachtof fers Daaronder zullen ook gere kend worden zij die zich hebben onttrokken aan verplichte tewerk stellingen wat dan leidde tot opslui ting in gevangenis of concentratie kamp.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13