Geweld in Spanje poging staatsgreep mo tot gelijl Richard ziet nog wel kans Bonn blijft bij leveren kerncentrales Brazilië Sacharow gewaarschuwd Shopping tours met North Sea Ferries naar Hull. Carter wil omstreden figuur bij landbouw Nieuw onderkomen Raad van Europa WOENSDAG 26 JANUARI 1977 MADRID (Reuter) - Het geweld van extremisten in Spanje, dat tot dusver de dood van zes mensen heeft veroorzaakt, wordt in dit land algemeen be schouwd als een poging een militaire staatsgreep uit te lokken. De theorie is dat, als orde en rust verdwijnen, de strijdkrachten zich genoodzaakt zullen voelen in te grijpen. MOSKOU (UPI) - De Russische dissidente natuurkundige na tuurkundige Andrej Sacharow is door de autoriteiten in Moskou gewaarschuwd dat hij gerechte lijk kan worden vervolgd als hij volhardt in het verspreiden van "lasterlijke verzinsels". De na tuurkundige heeft dit gisteren zelf bevestigd tijdens een pers conferentie in zijn woning in de Russische hoofdstad. Even tevo ren had het persbureau Tass een zelfde bekendmaking gedaan. De waarschuwing houdt verband met een verklaring die Sacharow op 14 januari aflegde. In de ver klaring sprak de natuurkundige de vrees uit dat een recente ex plosie in de Moskouse metro mo gelijk was veroorzaakt door de veiligheidspolitie KGB om de dissidente beweging in diskre diet te brengen. Sacharow, die in 1975 de Nobel prijs voor de vrede kreeg, zei dat hem de "bijzondere ernstige waarschuwing" werd gedaan door de plaatsvervangend open bare aanklager, Sergei Goesew. In de waarschuwing, die op schrift was gesteld, stond dat hij "wettelijk verantwoordelijk" zou worden gesteld, tenzij hij zijn ac tiviteit zou staken. Het was vol gens Sacharow de eerste keer dat hij een schriftelijke waarschu wing kreeg. Hij had geweigerd het geschrift te tekenen omdat hij ér met name in werd beschuldigd van "misdadige acties". De laatste keer dat Andrej Sacha row een officiële waarschuwing kreeg was in augustus 1973. Dat betekende toen het begin van een nog strenger optreden tegen dis sidenten, wat uiteindelijk leidde tot de verbanning van de schrij ver Alexander Solzjenitsin. De eerdere waarschuwing was vol gens Sacharow minder ernstig omdat hem slechts te verstaan werd gegeven geen buitenlan ders meer te ontmoeten. Dit keer liet aanklager Goesew hem weten dat hij zijn "valse verklaring zou moeten intrekken in een vorm die van u gebruikelijk is", een verwijzing naar de vele open brieven en persconferenties van •Sacharow. Politieke waarnemers geloven dat militaire interventie zowel de ex tremisten van links als die van rechts zou dienen. Democratie Voor ultra-rechts zou een militaire coup de beweging naar een demo cratie in Westerse stijl na veertig jaar dictatuur onder generaal Franco tot stilstand kunnen bren gen. Voor uiterst links zou een dergelijk ingrijpen een versterking kunnen betekenen voor haar stelling dat de enige weg naar de macht via de ge wapende revolutie loopt en niet via de stembussen zoals de Spaanse c'ommunistenleider Santiago Car- rillo en andere „Eurocommunis ten" willen. Het gevecht tussen deze twee uiter sten van de Spaanse politiek is in volle hevigheid gaande terwijl premier Adolfo Suarez met de op positie onderhandelt over de voor waarden voor democratische par lementsverkiezingen in mei of juni. Het is in dit verband van betekenis dat zowel de regering als de opposi tie inzien dat de golf van geweld bedoeld is om de vreedzame over gang van dictatuur naar democratie te saboteren. In een gezamenlijk communiqué van beide partijen na een bijeen komst staat: „Er was eenstemmig heid in de veroordeling van politiek extremisme dat met gebruik van geweld probeert obstakels te plaat sen op de weg van democratische normalisering van Spanje". Het communiqué riep op tot kalmte en burgerlijke verantwoordelijkheid in een tijd van grote spanning. Chicago De door twee onbekenden ge pleegde overval op een advocaten kantoor, waarbij vier doden en vijf gewonden vielen, heeft de ernst van de situatie nog eens ondèr- streept. Verontruste Spaanse kran ten vergeleken de overval met de bendeoorlogen in Chicago ten tijde van de gangster Al Capone. Nage noeg verlaten straten, stille café's en lege taxi's getuigen van de angst die Madrid in haar greep houdt. De drie belangrijkste onder grondse vakbonden, zowel socialis tische als communistische, hebben opgeroepen tot proteststakingen maar hun leden tegelijkertijd ge waarschuwd weg te blijven van straatbetogingen om verder geweld te voorkomen. Bij demonstraties in de afgelopen twee dagen hebben al twee studen ten het leven gelaten. Eén werd doodgeschoten, kennelijk door een rechtse extremist1 en de tweede kreeg een dodelijke treffer'van een rookbom van de politie. Regeringunctioriarissen verschil len iparticuliere gesprekken over de origine van de Grapo. Sommi gen zeggen dat zij een ultra-rechtse groepering is die zich voor links uitgeeft. Anderen zijn van mening dat Grapo bestaat uit een groep linkse dwazen. Een feit is dat er maar weinig linksen zijn die iets weten van Grapo. De groep zegt de gewapende vleugel te zijn van de heropgerichte maoïstische com munistische partij. Geheime dienst In het vacuüm van betrouwbare in formatie doen allerlei theorieën opgeld. Daarbij is de mogelijkheid van buitenlandse geheime dien sten. De voormalige Spaanse spion Luis Manuel Gonzales Mata, werd geïn terviewd in Parijs, waar hij tegen woordig woont, en verklaarde daarbij dat een aantal personen bij de Spaanse geheime dienst waar schijnlijk meer van de zaak weten, maar dat ze hun mond houden. Linkse vakbonden hebben open lijk de ontvoeringen op rèkening geschreven van '-'ongecontroleer de" ultra-rechtse groepen. Het referendum dat vorige maand werd gehouden over de politieke- Grapo De belangrijkste hoofdpersonen in het bloedige drama zijn zo myste rieus als de Grapo (Anti fascistische Verzetsgroepen' van de lste oktober), een maoïstische guerrillagroep, die het geweld in zette met de ontvoering van de voorzitter van de Spaanse staats raad Antonio Maria de Oriol y Ur- quijo op 11 december. De groep eiste eerst de vrijlating van vijftien en daarna van alle naar schatting 200 politieke gevangenen in Spanje. Toen de regering niets deed en het publiek de belangstel ling voor de zaak leek te gaan ver liezen sloeg Grapo opnieuw toe. Zij ontvoerde afgelopen maandag -hervormingsplannen van de rege- luitenant-generaal Emilio Villae- ring het zien dat rechtse en linkse -scusa Quilis, de 64-jarige president extremisten weinig weerklank bij van het militaire hooggerechtshof, he kiezers hebben, die zich nog De ontvoering van deze voormalige steeds erg goed de verschrikkingen bevelhebber van het leger-een van van de burgeroorlog van 1936-1939 de meest gerespecteerde hoge offi- herinneren. eieren bij de strijdkrachten - wekte Maar de golf van geweld heeft aan- daar algemeen grote verontwaardi- getoond dat er maar een paar schut- ging en gematigde generaals moes- ters voor nodig zijn om het gevoe- ten hun collega's en ondergeschik- hge politieke weefsel van het ten manen tot kalmte en loyaliteit Spanje na Franco ernstig onder aan koning Juan Carlos. spanning te zetten. ADVERTENTIE milfoen gulden aan prijzen c, Al vanaf 199,- per persoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. Shopping Toiirs zijn er van /vQVfv\ 1 oktober 1976 tot 31 maart 1977. (|Jj\lvl|| Vertrek Rotterdam/Europoort elke avond zes uur. 7 De volgende morgen al voordelig winkelen in Huil. BON voor folder 'SHOPPING IN HULL' Naam B Adres Plaats I Vraag folder aan uw reisbureau of bon opzenden aan: ^*1 North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg 3208. <1 Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Mogelijk hervatting Rhodesië-conferentie De Westduitse bondskcniselier Helmut Schmidt in gesprek met de nieuwe Amerikaanse vice-president Walter Mondale, die na zijn bezoek aan Brussel besprekingen in Duitsland voerde. Ondanks onrust bij V.S. JOHANNESBURG-LONDEN (Reuter/DPA/AFP/UPI) ,- De Britse diplomaat Ivor Richard, die trachtte de Rhodesië- conferentie in Gèneve weer op gang te krijgen maar daar niet in slaagde, heeft gisteren gezegd dat de besprekingen mogelijk toch nog worden hervat. Richard vertrok maandag uit Sa lisbury naar Johannesburg nadat de Rhodesische premier, Ian Smith, de Britse voorstellen voor een regeling verwierp die Ri chard met hem en zwarte en blanke leiders van zuidelijk Af rika had besproken. Richard zei dat hij zeker nog een dag in Johannesburg zou blijven orii te zien hoe de situatie zich ontwikkelde. Richard, die voor zitter is van de Geneefse confe rentie, zei dat het overleg daar mogelijk toch hervat wordt „mits de heer Smith bereid is ernstig te onderhandelen op basis van de opzet van onze voorstellen". Maandag verklaarde Smith dat-die voorstellen een „marxistisch geïndoctrineerd" zwart BONN (SP)-Ruin langer werkloosheid gerichte expansie verwacht, hebben gisteren de Amerikaanse vice-president Walter regeringsmaatregelen. Mondale en bondskanselier Hel- kent aan het intomen mut Schmidt in de Westduitse hoofdstad gesprekken gevoerd. Hoofdthema's waren het streven met behulp 1 Schmidt de inflatie grote betekenis toe dat hij Car ters al te grote voortvarendheid Vreest. a de grote industrielanden om de Vandaag is Mondale met minister internationale economie te ont wikkelen, en de overal woedende rkloosheid in te tomen, van Buitenlandse Zaken Gehscher naar West-Berlijn gereisd. Door de^e vooral symbolische handeling Duits-Braziliaanse overeenkomst willen de Verenigde Staten de nauwe binding van dit stadsdeel met West-Europa onderstrepen. die voorziet in levering van acht kernreactoren, alsmede een instal latie voor uraniumverrijking en een opwekkingsfabriek aan Brazilië. Vooral dit laatste heeft in de Ver enigde Staten naar buiten onrust gewekt, omdat door middel v opwerkingsinstallatie het in begin sel mogelijk is van het afvalpFodukt plutonium ook kernbommen te vervaardigen. Vragen i spreksthema ging zowel Mondale als Schmidt uit de weg. De Westduitse regeringschef niet in details te willen gaan. Wel onderstreepte hij dat de Bondsre publiek altijd haar verdragsver plichtingen was nagekomen en dat WASHINGTON (SP) - President ook in de-toekomst zal doen. Over igens sloot hij niet uit dat in het ka der van dit leveringsverdrag met Brazilië zijn regering nog "aanvul lende verplichtingen" op zich" zal Ook bij gesprekken over verbete ring van de wereldeconomie zijn vermoedelijk hardere noten ge kraakt dan de duidelijk gedemon streerde eensgezindheid van Mon dale en Schmidt deed vermoeden. Kort tevoren was in de New York Times een interview met Schmidt verschenen. Daarin zei de kanselier zich tegen Carters plannen tot een sterke, op vermindering van de Vance naar M.-Oosten WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance zal vol gende maand zes landen in het Midden-Oosten bezoeken om te proberen de oplossing van het Israëlisch-Arabische geschil nader tot een oplossing te brengen, zo heeft het Witte Huis gisteren mee gedeeld De te bezoeken landen zijn Israël, Egypte, Libanon, Jordanië, Syrië en Saoedi-Arabië. Vance zal daar van 14 tot 21 februari mee doende zijn. Carter is van plan om Carol Tucker Foreman, voorzitster van de Ame rikaanse Consumentenfederatie, te benoemen tot onderminister voor consumentenzaken bij het ministe rie van landbouw. Haar benoeming wordt toegejuicht door organisa ties als het Instituut voor Volks voeding, dat het beleid van het mi nisterie van landbouw altijd scherp in de gaten houdt en door de Con gres Watch, de groep van de eerste strijder voor de consumentenbe langen Ralph Nader, die zich nu concentreert op de handel en wan del van het Congres. Maar in land- bouwkringen heerst sterke opposi tie tegen de aanstelling van me vrouw Foreman, omdat zij en haar consumentenfederatie - de groot ste in Amerika - niet bepaald als vrienden van de boeren worden ge- Minister van landbouw Bob Berg land heèft rekening gehouden met deze gevóél igheid en president Carter geadviseerd de vroegere post van onderminister voor con sumentenbelangen en marktprij zen in tweeën te splitsen. Carol Fo reman zou dan voor de consumen ten kunnen opkomen en iemand uit het boerenbedrijf - The Washing ton Post noemt als kandidaat Ro bert Mever, een grote veehouder uit Californië - voor de belangen van de boeren. derheidsbewind aan Rhodesië zou hebben opgelegd. Richard zei te geloven dat het belangrijk ste bezwaar van Smith tegen de voorstellen was dat Rhodesische blanken deze niet zouden aan vaarden. Inmiddels heeft het Britse ministe rie van buitenlandse zaken giste ren meegedeeld dat Ivor Richard tracht een nieuwe ontmoeting met de Zuidafrikaanse premier, John Vorster, te organiseren. Ook zal' hij proberen enkele pre sidenten van zgn. frontliniestaten opnieuw te spreken en mogelijk enkele Rhodesische nationalisti sche leiders. Als Richard Vorster opnieuw zal zien zal dit hun derde ontmoeting zijn sedert het begin van zijn hui dige vredesmissie. Volgens de Britse regering zijn chaos en marxistische maat schappij in Rhodesië veel waar schijnlijker geworden sedert het Rhodesische minderheidsbe wind de Britse bemiddelings voorstellen categorisch van de hand gewezen heeft. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Crosland, giste ren in het Britse Lagerhuis ver klaard. Hij sprak van een „zware tegenslag voor al onze hoop-op vrede in Rhodesië". Naar de woorden van de minister moet nu geaccepteerd worden dat de tegenwoordige gespreksronde beëindigd is. Bijzonder bitter toonde Crosland zich er over dat Smith geen en kele keer bereid was de Britse voorstellen als basis voor verdere gesprekken te aanvaarden, hij benadrukte dat deze door de V.S. ondersteunde voorstellen nooit als laatste woord bedoeld waren. Uitvoering daarvan zou de basis voor een welvarend, onafhanke lijk en niet-racistisch Rhodesië hebben geschapen. Smith heeft volgens Crosland nógmaals zijn onmacht bewezen zich te-schik ken in de werkelijkheid. Geestelijke De zwarte Rhodesische geestelijke Canaan Banana, voorlichtingsse cretaris van de Rhodesische Volksbeweging (de binnen landse afdeling van het Patriot tisch Front van Robert Moegabe en Joshua Nkomo), is gisteren gearresteerd. Banana zou zijn gearresteerd om dat hij premier Smith's verwer ping van de jongste Britse voor stellen de „laatste slag" had ge noemd en gezegd zou hebben dat de premier verantwoordelijk voor de zeer ernstige consequen ties daarvan. Kreisky biedt aanhangers van Charta '77 asiel aan WENEN (DPA) - De Oostenrijkse regeringsleider Bruno Kreisky wil de doktoren in de Finse stad alle Tsjechoslowaken die het mani- Maarianhamina het feit dat postbode OlaviLehti zes dag en in barre kou in fest voor de mensenrechten de sneeuw moest doorbrengen en in leven bleef door het eten van sneeu w. "Charta 77" hebben ondertekend Hij kreeg op zijn dagelijkse postroute per boot motorstoring en was ge- politiek asiel in Oostenrijk bieden. doemd te sterven. De reddingsactie werd na drie dagen gestaakt omdat Het aanbod is gisteren door de Oos- men aannam dat een mens niet langer dan-drie dagen de felle kou en tenrijkse minister van Buiten- ontbering kan weerstaan. landse Zaken Willibald Pahr over- De bemanning van een passerend schip nam de ernstig zieke man - zijn gebracht aan Karei Komarek, am- lichaa.mstemperatuur was tot 27 graden gedaald - mee en na vijf dagen - bassadeur van Tsjechoslowakije in r FINLAND (UPI) - Ongelooflijk i voelt hij zich al kiplekker. Wenen. STRAATSBURG (ANP) - De Franse president Valery Gi- scard d'Estaing zal vrijdag met veel vertoon officieel het nieuwe gebouw van de raad van Europa in Straatsburg in ge bruik stellen. Een kolos waarin honderdduizend ton beton is verwerkt en dat van de Fransen de fraaie betiteling heeft gekre gen van "Het paleis van Euro pa". Een paleis voor de 154 parle mentariërs uit de negentien democratische landen uit Noord-, west- en zuid-Europa die er driemaal per jaar een week lang vergaderen. Het ook een paleis voor de ministers (tweemaal per jaar bijeen) of hun vaste vertegenwoordigers die tienmaal per jaar over riante vergaderruimten beschikken. Het is echter een duidelijk min der fraai onderkomen voor de ruim zevenhonderdvijftig amb tenaren die er het jaar rond moeten werken. Een aantal van hen, voorname lijk de lagere rangen, moet het gehele jaar door werken in ruimten met kunstlicht., omdat, i" het architectonische geheel voor hun kamers geen ruimte En er is duidelijk onderscheid gemaakt tussen de rangen en standen van de Europese amb tenaren. In het gebouw heerst namelijk de hiërarchie van de ramen. Hoe hoger in rang des te meer ramen. Men heeft de abso lute top bereikt indien men over een werkkamer beschikt met twaalf vensters. De meeste ambtenaren zijn nu kort na de verhuizing niet te vreden en.sommïgen spreken al met weemoed over hun "hok" in het oude gebouwencomplex. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De Moulinette maakt in een paar seconden wat voor de dagelijkse maaltijd nodig is: rauwkost, gehakt, gemalen kaas -of noten, precies zo fijn als u zelf wilt. Voorzien van een krachtige 800 W-motor. Winkelwaarde 82.50. Geschonken door Moulinex B.V. té Gouda. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9