CDA geeft geen zekerheid over "hervormingen" Waardering voor minister Lenen. U kunt t op meer dan één manier. Afgezwakte YAD-plannen vinden gunstig onthaal Verliefdheid bracht Dientje tot fraude Gebrek aan bewijs redt chef WOENSDAG 26 JANUARI 1977 DEN HAAG (SP) - De afge zwakte plannen van het ka binet om werknemers te la ten delen in de overwinst van bedrijven - de vermo- gensaanwasdeling - zijn in politiek Den Haag gunstig ontvangen. Met name het CDA is tevre den dat de regering aan een aantal belangrijke bezwaren uit de christen democratische hoek tege moet is gekomen. Dat geldt in het bijzonder de ver schuiving van de invoeringsdatum van de VAD van 1 januari 1975 naar 1 januari 1976. Voorts het betrek ken van de overheid - naast vakbe weging - in het beheer van de col lectieve VAD-opbrengst ten be hoeve van een pensioenverbetering voor alle werknemers. Minder tevreden is het CD A over de verruiming van de individuele VAD-aanspraken voor werkne mers in bedrijven die overwinst maken Het kabinet heeft voorgesteld de helft van de op 15 procent van de overwinst te stellen VAD-heffingen aan individuele werknemers ten goede te laten komen. De andere helft moet naar het algemene door overheid en vakbeweging te behe ren VAD-fonds. Het aandeel voor de individuele werknemer is echter gebonden aan een maximum van twee procent van het premieplich tig inkomen Dat ligt in de buurt van de 50.000 gulden bruto, zodat de individuele VAD-aanspraak niet meer dan 1000 gulden per jaar kan bedragen. Het CDA wil dat dit i ger komt te liggen. Minister Lub bers (economische zaken) heeft af gelopen maandag tevergeefs ge tracht minister Boersma (sociale zaken) en zijn linkse collega's voor die CDA-gedachte te 1 De KVP-er Van Amelsvoort sloot gisteren niet uit dat de CDA- fracties in de Kamer de plannen van de regering in die richting zul len proberen te wijzigen. Daar zou een meerderheid van de Kamer voor te vinden zijn, omdat ook de WD en enkele kleinere rechtse partijen voor vergroting van de in dividuele VAD-aanspraken zijn De PvdA zei in een officiële reactie, dat het juist is dat de regering aan een maximum van twee procent van het premieplichtig inkomem heeft vastgehouden. „Dat komt in de praktijk neer op een verhouding collectief-individueel van tenmin ste 70 staat tot 30 procent. Dat is zowel uit een oogpunt van verbete ring van de oudedagsvoorziening van de werknemers, als ter voor koming van ongerechtvaardigde inkomensverschillen van groot be lang". aldus de socialisten. De PvdA is niet blij met het verschui ven van de invoeringsdatum voor de VAD naar 1 januari 1976. Van Amelsvoort (KVP) vond het een slechte zaak dat de regering de koppeling van het percentage ver- mogensaanwasdeling aan de ont wikkeling van de arbeidskosten heeft losgelaten. Hij wees er op dat eén van de belangrijkste beweeg redenen voor de regering om de VAD in te voeren, namelijk mati- De PvdA zei bijzonder verheugd te zijn dat die koppeling is verlaten Belangrijke wijzigingen in de VAD-plannen zijn nog: BEDRIJVEN kunnen de vermo- gensaanwas - naar keuze van de onderneming - in aandelen, ver- mogensaanwasbewijzen of contan ten in het VAD-fonds storten. de voor haar eigen werknemers bestemde vermogensaanwas - het individuele deel - kan door de on derneming rechtstreeks aan de be trokkenen worden uitgekeerd, zij het dat dit gedurende zeven jaar op een spaarbankboekje blijft geblok keerd. tien jaar inkopen. De werknemer kan na diezelfde periode zijn ver- mogensaanwasbewijs bij de werk gever verzilveren. stille reserves in een onderne ming, die bestonden op het mo ment waarop de VAD van kracht werd, zullen bij de berekening van de vermogensaanwas gedurende tien jaar ten laste van de winst ge bracht kunnen worden. Van de zijde van de vakbeweging werd verschillend op de ver nieuwde VAD-voorstellen gerea geerd. De FNV toonde zich niet on tevreden. Voorzitter Kok hoopte dat de regeringspartijen, ook de gedogende, er in zullen en willen slagen het ontwerp in deze vorm door het parlement te krijgen. Vol gens hem zijn ze daar in feite mo reel toe verplicht. CNV-voorzitter Lanser uitte giste ravond zijn teleurstelling over het nieuwe VAD-wetsontwerp. Hij noemde het jammer dat er kenne lijk geen verandering komt in de bestemming in het VAD-fonds en stelde zich nog steeds op het stand punt dat de vermogensaanwas moet toevallen aan de werknemers in de ondernemingen waar die ontstaat. de onderneming kan een aar VAD-fonds of werknemer afg ven vermogensaanwasbewijs het Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond noemde de wijzi gingen in het VAD-wetsontwerp onvoldoende om deze regeling als goed en bruikbaar te aanvaarden. 'Ik vertrouwde de bank nooit' ARNHEM (SP) - .Moe moet ik nu nog bij m ijn zoon kom en. Ik geloof met dat wehemnog ooit terugzien". Snikkend zit de 63-jarige me- vrouwG.T.Majoor-Linssen in haar huisje aan de Berken laan in Bennekom voor zich uit te staren. Ze is ontroost baar sinds ze op de markt in Ede al haar spaarcentjes ver loor: bijna twintigduizend gulden, bestemd voor een reis van haar en haar man naar hun doodzieke zoon Wim (39) in Australië Het geld droeg ze altijd bij zich in haar bood schappentas. Jk vertrouwde de bank nooit. Als je het geld stort geven ze het op". Uiteindelijk was ze dan niet zo arm geweest als nu. De tas met geld is verdwenen en blijft verdwenen sinds ze hem even op de grond naast haar fiets neerzette om de bood schappen in de fietstas te doen Jk merkte het direct toen ik wegreed .maar de tas was weg Bij de politie zeiden ze: ga nou maar rustig naar huis,de man die de tas meenam weet je wel te vinden. Het paspoort zit er immers ook in. Maar dan had hij er toch al lang moeten ziin. DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl heeft giste ren van de CDA-leiders Andriessen, Aantjes en Kruisinga geen zekerheid gekregen over hun steun aan de "hervormingsvoorstellen" van de regering. De christen-democratische kop stukken hebben niet definitief wil len beloven dat ze de vermogen- saanwasdeling, de vergroting van de bevoegdheden van de onderne mingsraad. de grondpolitiek en de investeringsrekening in de Tweede Kamer aan een meerderheid zullen helpen. Zelfs lieten Andriessen. Aantjes en Kruisinga premier Den Uyl in het onzekere of het CDA er aan zal meewerken dat deze voorstellen nog vóór de verkiezingen in mei door de Tweede Kamer behandeld kunnen worden. "Wij hebben niets definitiefs kun nen toezeggen". zei KVP- fractieleider Andriessen na afloop van het gesprek dat hij - samen met Aantjes en Kruisinga - gistermid dag met premier Den Uyl en minis ter Van Agt had. Wel heeft het CDA de "normale parlementaire bereid heid" om goed voorbereide voor stellen te behandelen. Het is zo goed als zeker dat de Tweede Kamer zich vóór de verkie zingen over de nieuwe grondpoli tiek en de ondernemingsraden zal uitspreken. De VAD wordt een dubbeltje op z'n kant. De nieuwe wet die de investeringsrekening moet regelen wordt pas over een week of twee. drie bij de Tweede Kamer ingediend. progressieve drietal -- Van Thijn (PvdA), De Gaaij Fortman (PPR) en Terlouw (D'66) - een bezoek ge bracht bij premier Den Uyl en mi nister Van Agt. Daarna volgden de christen-democratische leidslie den. Andriessen (KVP). Aantjes (ARP) en Kruisinga (CHU). Aanvankelijk was het de bedoeling dat alle fractieleiders tegelijk op het Catshuis zouden komen. Maar de christen-democraten wilden dat op het laatste moment niet. Zij ston den er op afzonderlijk met Den Uyl en Van Agt te praten. De reden is de "bijzondere verhou ding" die de confessionelen tot de ploeg van Den Uyl hebben. And- nessen: "Er was geen enkele aan leiding om nu opeens wijziging in die afzonderlijke positie te bren gen. De progressieven hebben ons zelf bij de kabinetsformatie die bij zondere verhouding opgedron gen."" Premier Den Uyl vond dit allemaal niet leuk, maar legde zich er nood gedwongen bij neer. De CDA- opstelling veroorzaakte nogal wat wrevel in progressieve kring. PvdA-fractieleider Van Thijn wa "erg verbaasd en teleurgesteld' Vijftienjarige Dientje rolde zö van school in haar eerste baantje en, tijdens een personeelsfeestje, in de armen van haar twintig jaar oudere chef. Het gereformeerde meisje werd op haar verleider zo reddeloos en redeloos verliefd, dat zij de gevangenis riskeerde om aan zijn wensen te voldoen. Op haar zesentwintigste jaar staat Dientje voor de Haagse recht bank om zich te verantwoorden voor fraude. De verzekerings maatschappij waar zij werkte blijkt zij in de loop der jaren voor een totaalbedrag van veertig mille te hebben benadeeld door het uitschrijven en innen van valse bankcheques. Het geld is tot de laatste cent opgegaan aan buitensporig dure cadeau's voor Casanova Het begon vier jaar geleden, toen de chef zich niet langer tevreden stelde met zijn jeugdige minna res. Naast Dientje en zijn wettige echtgenote nam hij nóg een vriendin. Dientje rook het gevaar en draaide zich in duizend boch ten om haar Casanova als vaste vriend te houden. Geld en kost bare geschenken bleken al ras het ideale bindmiddel. Vier jaar lang schreef en inde Dientje van tijd tot tijd een valse bankcheque om aan de extreme financiële eisen van haar oudere minnaar te kunnen voldoen. In juli 1975 incasseerde zij een valse bankcheque ten bedrage van 4.200 gulden. Van de opbrengst zette zij vier mille op een spaar bankboekje ten name van haar chef. Drie maanden later opende zij een bankrekening op naam van de chef en van haar zelf met een inleg van f 3.500. Computer Toen bracht de computer van het verzekeringsbedrijf Dientjes fraude eindelijk aan het licht. Be ter laat dan nooit. Dientje en haar chef werden door de politie aan de tand gevoeld. Het meisje be kende in tranen alles wat zij ge daan had. Maar de chef wist van niets. Hij toonde zich zelfs hoogst verbaasd dat Dientje fraude had WARFFUM - De bezetting van de boortoren ten noordwesten van het Groningse Warffum is gisteravond om kwart voor elf beëindigd. De vijf leden van de actiegroep 'Atoomalarm'die zich op 35 meter hoogte gehuld in slaapzakken hadden vastgesnoerd aan de toren, gaven zich toen over aan de Rijkspolitie. De vijf bezetters, vier mannen en 'n vrouw, veronder stelden dat met de boring in Warffum wordt nagegaan cf heid bestaat om er atoomafval op te slaan Het vijftal eiste dat dwangsom werd gesteld op elke keer dat er atoomafval gedumpt zou wor den Om kwart voor een kwam de actiegroep op de boorlokatie aan. De ongeveer tien werknemers kregen een taart en een proclamatie aangebo den. In de verwarring zagen vijf actievoerders kans naar boven te klaute ren. De NAM. die de boringen verricht, het weten dat er geen sprake is van proefboringen voor dumping van atoomafval, maar dat gezocht wordt Waar volgens deze man al het geld dan anders vandaan had kunnen komen, wordt ter zitting van de Haagse rechtbank niet duidelijk. Dientjes armzalige salarisje liet zeker geen zware financiële ader latingen toe. Dientje verklaart aan de rechtbank dat haar vriend van het begin af moet hebben geweten waar het geld vandaan kwam. Zij zegt dat hij op het laatst zelfs aan de fraude heeft meegewerkt. een mogelijk- De rechtbank gaat hierop niet al te diep in. In het vooronderzoek heeft Dientje het kennelijk an ders gezegd. Niettemin maakt het een vreemde indruk als officier van justitie mr. Dek - zij het met spijt - onthult dat Dientjes chef wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging is gesteld. Koesterend „Haar eerste liefde was haar chef en van hem kon zij niet meer losko men", schrijft gerechtspsychia ter dr. Havermans in zijn over Dientje uitgebrachte psychiatri sche rapport. Hij vervolgt: „Het voornaamste was voor haar niet de sexuele relatie, maar de ver zorging, de verwenning en het koesterende". Dr. Havermans spreekt van „een fa tale liefdesgeschiedenis" en zoekt de schuld grotendeels bij de twintig jaar oudere chef. Fac toren die volgens de psychiater een rol hebben gespeeld: Dien tjes onervarenheid, de geraffi neerdheid van de chef en het ge- brek aan interne controle in het betreffende verzekeringsbedrijf Dr. Havermans acht Dientje voor de gepleegde feiten ietwat ver minderd toerekeningsvatbaar. Belangrijk gegeven in deze zaak is het feit dat Dientje van het geld zelf niet heeft geprofiteerd en dat zij niettemin „een deal" met de verzekering heeft gemaakt, waarbij is overeengekomen dat zij tienduizend gulden zal betalen tegen voliedige kwijting van haar schuld. Officier van Justitie mr. Dek maakt gewag van „zwaarwegende ver lichtende omstandigheden" Maar hij komt toch uit op een eis van vijf maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Dientjes advocaat mr. J. Th Duvn- stee vindt dit te hoog. Hij bepleit een voorwaardelijke straf voor het meisje, in wie hij geheel en al het slachtoffer ziet van wat hij noemt een „homme fatal". Dientje heeft nu pas een nieuwe baan - die beter betaalt dan de vorige - en voor het eerst in haar volwassen leven gaat zij om met mensen van haar eigen leeftijd. Zij heeft zelfs verkering met een jongeman. Zeker nu haar voormalige chef - volgens pleiter de hoofdschul dige - buiten vervolging is ge steld, zou het onrechtvaardig zijn om nog een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen aan Dientje, die van haar misdaad niet heeft geprofiteerd, maar die wel tien mille moet betalen. Vonnis 8 februari. De PvdA maakt voortzetting regeringssamenwerking met de confessionelen afhankelijk van de steun die het CDA geeft aan de vier "hervormingsvoorstellen". Gistermiddag hebben eerst het "Dwaas", vond PPR- fractievoorzitter De Gaaij Fortman zelfs. Zijn D'66-collega Terlouw ging nog verder. "Zonder aanwe- de zigheid van de CDA-partijen had het gesprek op het Catshuis niet veel zin. Het was de bedoeling om samen van gedachten te wisselen. Ik ben nu niet veel wijzer gewor den." PvdA ,rehabiliteert,, Van Kemenade ADVERTENTIE Coupon voor meer informatie Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keuze te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en bov dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor de beste iv DEN HAAG - Ondanks de kritiek die ook uit de eigen, PvdA- gelederen, veelvuldig opklinkt mag minister Van Kemenade zijn beleid de komende vier jaar voortzetten. Deze verzekering gaf gisteren het Tweede Kamerlid Van Ooijen (PvdA) de bewindsman tijdens de eerste dag van de onderwijsbegro ting. Hij weerlegde daarmee namens zijn fractie de geruchten als zouden de socialisten hun algemeen als zeer bekwaam gekenmerkte minister voor een eventuele volgende rege ringsperiode hebben laten vallen. Immers het ontwerp- beginselprogramma van de PvdA rept nauwelijks over onderwijs en ook vanuit de eigen onderwijs- achterban was en is de kritiek op de ook als eigenzinnig en te voortva rend bestempelde Van Kemenade niet mals. De FNV heeft al eerder een warm pleidooi voor deze minis ter gehouden en zich ronduit geer- gerd over de afzijdige houding van de PvdA. Bezuinigen groeiende werkloosheid bij kleute ren basisonderwijs. Het onderwijs veld verlangt een nog verder gaande drastische verlaging van de leerlingenschalen: maximale groepsgrootten van 24 bij 4-8-jarigen en van 30 bij 8-12-jarigen. Een eerste extra schaalverlaging bij het lager on derwijs (800 arbeidsplaatsen) zou 30 miljoen kosten, een bedrag dat volgens de NFO uit de werkgele- genheidspot van Boersma kan worden genomen. De onderwijswereld verwacht evenwel bij een zich voortzettend dalend geboortecijfer in 1980 een arbeidsoverschot - in eerste instan tie - bij kleuter- en lager onderwijs van 10.000 leerkrachten, reden om een studie over passende arbeid te beginnen. Kamerlid Hermes (KVP) vroeg zich in dit verband af wat de afgestu deerden van pedagogische acade mies en kleuterleidster opleidingsscholen te wachten staat. Een kwestie van voorlichting die nu al moet worden gegeven, zo benadrukte hij. het onderwijs aan volwassenen (het avondonderwijs en het streven naar een open school) een dikke onvoldoende verdient. Van Leijenhorst (CHU) noemde de bezuiniging op scholenbouw voor het voortgezet onderwijs een bron van grote zorg. Algemeen waren de pleidooien voor een verbetering van het mavo en het lager beroepsonderwijs. Ook het onderwijs aan werkende jonge ren, dat duidelijk in het slop zit, dient drastisch te worden aange pakt. Een regen van moties en amendementen zette de vele wen sen kracht bij. Wiegel 'vriend' van Israël Overigens stond het onderwijsde bat in eerste termijn sterk in het te ken van de algemene bezuin igingsmaatregelen. De Neder landse federatie van onderwijsva korganisaties, die aan de voor avond van de begrotingsbehande ling een grote handtekeningenactie tegen de bezuinigingen had geor ganiseerd, bood Kamervoorzitter Vondeling het resultaat aan enkele pakken met 130.000 namen. De actie richtte zich vooral tegen de Verwijten SCHIPHOL (SP) - „Ik ben een groot vriend van Israel. Dit zei frac tieleider Hans Wiegel van de WD dinsdag voordat hij voor een be zoek van een week samen met zijn ijten vrouw naar Tel Aviv vertrok. Het echtpaar Wiegel is uitgenodigd gen. Van Kemenade werd politieke door de Israëlische regering. haast en geestdrijverij verweten Eens waren de liberalen het even wel met de PvdA over de moeder mavo's, die weliswaar overal als paddestoelen uit de grond schieten maar op onvoldoende steun van de overheid kunnen rekenen. "Ik ben van mening,,' zei de WD- fractieleider in de Tweede Kamer, "dat alles geprobeerd moet worden om een durende vrede in het Midden-Oosten te bereiken Voorop moet staan dat Israël wordt erkend door de andere landen van De WD vond trouwens toch dat het Midden-Oosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7