Besluit is onthutsend en onvoorstelbaar Drie groepen in dagbehandeling Vfethouder: Geen dierenmishandeling op veemarkt LCC: "Breestraat-plan is er doorgedrukt" 99 99 Marinus Glasbergen een halve eeuw in de bloemen Nieuw centrum van Endegeest gaat morgen open II onderlijk vul middel voor vakman e ii gezin PORION WOENSDAG 26 JANUARI 1977 LEIDEN - "Dit is onthut send en onvoorstelbaar. Ik ben geschokt". Met deze woorden reageerde de voorzitter van het Leids City Centrum, de heer J. van Egmond, op het be sluit van de gemeenteraad om de.Breestraat af te slui ten voor het doorgaand verkeer, terwijl niet tege lijkertijd de Valkbrug in twee richtingen wordt opengesteld. Het LCC be staat uit middenstand en 1 grootwinkelbedrijf. "Het vertrouwen in dit gemeente bestuur is door de gang van zaken I wel volledig verdwenen", aldus de LCC-voorzitter. "Het is ge woon onbegrijpelijk, dat een col lege zijn politieke wil op een der- gelijke manier doordrukt, terwijl j zowel bedrijfsleven als bewoners in de binnenstad erop aandrin gen om de zaak uit te stellen". Hij zei er dan ook ernstig rekening mee te houden, dat het raadsbes luit van de zijde van het bedrijfs leven niet onbeantwoord zal blij ven. "Ze vragen er op deze ma nier gewoon om", aldus de heer Van Egmond. De brief die de Stichting Leidse Binnenstad (waar ook het LCC zitting in heeft) vorige week vrij dag aan de leden van de gemeen teraad heeft gestuurd en waarin werd geadviseerd de afsluiting van de Breestraat uit te stellen, is volgens hem geschreven omdat er zowel in de Stichting als bin nen het Leids City Centrum twij fel was gerezen over de wense lijkheid van afsluiting op dit moment. Bovendien was er zoals bekend tegen de plannen verzet gerezen van de zijde van de wijk- comités. "Onze bezorgdheid daarover heb ben we tot uitdrukking gebracht in een brief, waarin geen enkel Mevrouw E. den Haan-Groen toch blijven praten LCC-voorzitter J. van Egmond ze vragen er gewoon om dreigement voorkwam, maar slechts als advies bedoeld was. En wanneer er van deze brief op een dergelijke manier misbruik wordt gemaakt, dan is voor mij de geloofwaardigheid van dit ge meentebestuur totaal verdwe nen",'aldus de heer Van Egmond. "Hier is politiek bedreven ten koste van veel werkgelegen heid". Teleurgesteld Mevr. E. den Haan-Groen, voorzit ter van de Stichting Leidse Bin nenstad, blijkt teleurgesteld te zijn over de manier waarop de brief van de stichting in de ge meenteraad is aangegrepen. "De enige reden dat we die brief heb ben geschreven, is dat we het klimaat niet geschikt meer acht ten om een dergelijk besluit over de Breestraat en de Valkbrug te nemen. Bij nader inzien waren wij van mening dat de hele zaak lpeter nog wat kon worden uitge steld", aldus mevrouw Den Haan. Zij geeft toe dat de Stichting in eer ste instantie wel achter de plan nen van Waal stond. "Maar nadat we overleg hadden gevoerd met de wijkcomitè's en ook de Ad viesraad voor de Binnenstad zijn mening had gegeven, bleek het zo moeilijk om alle partijen op één noemer te brengen, dat een nader beraad wenselijk leek". "Ondanks de aantijgingen aan ons adres blijven we als Stichting be reid tot overleg met het gemeen tebestuur", zegt mevrouw Den Haan. "We willen blijven probe ren om samen met het gemeente bestuur te bekijken, wat de beste oplossingen zijn voor de Leidse binnenstad. Wij wenzen niet te polariseren, en ik hoop dat het mogelijk zal blijven om onze Overigens ontkent ze met klem, dat er over de kwestie-Breestraat meningsverschillen zouden zijn ontstaan binnen de Stichting Leidse Binnenstad. Volgens me vrouw Den Haan hebben alle le den van de raad van toezicht van de stichting (waarin onder meer zitting hebben de universiteit, het hoogheemraadschap, de banken, de vrije beroepen, het LCC, het grootwinkelbedrijf) te voren van de omstreden brief kennis kunnen nemen. "Wie het er niet mee eens was, had kunnen reageren. Dat is niet gebeurd". Duidelijkheid De reactie van banketbakker J. Snijers, woordvoerder van de winkeliers aan de Botermarkt laat niets aan duidelijkheid over. (Zoals bekend zullen de bussen in twee richtingen over de Bo termarkt gaan rijden, wanneer de Breestraat wordt aangepakt). "Wij zullen niet toestaan dat die blissen één dag langer dan strikt noodzakelijk is over de Boter markt rijden", zegt hij"Zolang er aaii de Breestraat werkzaamhe den worden uitgevoerd, zeggen we akkoord, dan kan het niet an ders. Maar het tweezijdig bus- verkeer mag geen dag langer du ren dan op grond van die werk zaamheden noodzakelijk is. We gaan niet akkoord rrtet een proef periode vooi1 de Breestraat die ten koste van ons gaat. Als dat toch gebeurd, dan gaan de stenen de straat uit". Ook zullen de bussen volgens de heer Snijers heel langzaam moe ten rijden op de Botermarkt, te meer omdat de winkeliers niet zullen schromen om schadever goeding te eisen van eventuele schade die door het intensieve busverkeer aan de panden, waar onder veel monumenten, wordt aangebracht. LEIDEN/OEGSTGEEST - Moe der Glasbergen uit Rijnsburg, echtgenote van een agrariër, vond het bqter dat haar zeven zoons maar niet op de boerderij van hun vader zouden gaan wer ken. Nee de handel, daar lag de toekomst, voor alle zeven. Zo ook voor Marinus. Hij begon een bloemenbedrijf, dat wil zeg gen: met een bloemenmandje ging hij bij de mensen langs de deur. Met bossen van drie voor een dubbeltje. Hij was toen der tien jaar oud, het is 1927. Vijftig jaar later gaat Marinus Glasbergen nog altijd de mensen langs. Niet meer met een mandje, maar met een gemotoriseerde bakfiets. Nog altijd komt hij bij die vrouw in de Trompstraat, die vijftig jaar geleden ook al gere geld bloemen van hem kocht. Inmiddels is Marinus getrouwd, vader van kinderen die ook weer de handel in zijn gegaan en woont niet meer in Rijnsburg, maar in Oegstgeest. De boerderij van zijn vader bestaat niet meer. Glasber gen is een bekende verschijning geworden in bepaalde wijken. Op maandag vertoeft hij in de Vo- gelbuurt, dinsdags in Oegstgeest, op woensdag in de buurt van het Diaconessenhuis, donderdag en vrijdag in Leiden, op de Zijlsingel en omgeving en 's zaterdags weer in Oegstgeest. Een zesdaagse werkweek, maar de jaren gaan tellen, en dus, slaat hij wel eens een dagje over. En in het alge meen: "Aan het begin van de week maak ik me niet druk. Echt verdienen doe ik pas aan het eind van de week". Het was, zeker in de eerste van die vijftig jaren, aanpoten om rond te komen, om te kunnen le ven van de bloemenhandel. "Een heel armoedige tijd", zegt Glas bergen, die als kleine zelfstan dige de crisisjaren door moest zien te komen. De eerste bakfiets die hij kreeg was nog zonder mo tor; die was nog niet uitgevon den. Bij dag en dauw, 's ochtends om vijf uur, ging hij, al bakfiet send, naar de veiling in Aalsmeér. Als er veel tegenwind stond, duurde zo'n tocht zeven uur. Ook was de stormkracht een keer zo hevig, dat hij zijn bakfiets niet meer vooruit kreeg. Van Leimui- den afliep hij naar huis en kwam daar 's avonds om elf of twaalf uur aan. Hij was een van de eer sten, die zijn bakfiets van een mo tor voorzag. Nog altijd begint de werkdag van Glasbergen op de veiling, 's och tends om zes uur in Rijnsburg. Met zijn bakfiets manoeuvreert hij al vijftig jaar door het steeds drukker wordende verkeer. Vier jaar geleden liep hij een been breuk op, toen hij bij het overste ken niet uitkeek. Voor verdere ongelukken is hij wel bespaard gebleven, de kleine niet meege rekend. Een halve eeuw in de bloemen. "Ik wilde niet anders. Als je aan je zelfstandigheid ge wend bent, ga je niet graag naar een baas toe". Over twee jaar gaat hij met pensioen. Dan komt er een einde aan een éénmansbed- rijfje, dat het meer dan vijftig jaar heeft uitgehouden. Door weer en wind. Werkbezoek Prins Claus in Leiden LEIDEN - Prins Claus zal op woensdag 2 februari een werkbe zoek brengen aan de Rijksuniversi teit in Leiden. Hoewel het pro gramma nog niet precies is vastges teld, zal de prins onder meer wor den voorgelicht over de universi taire bouwplannen van het gebied aan de Witte Singel en het Doelen- terrein. Verder zal Prins Claus een bezoek brengen aan enkele institu ten en zal hij gesprekken voeren met enkele Leidse studenten. ^iHÉNGÊL iPORr Het gebouw "Irene" heeft ook aan de buitenkant een verandering ondergaan. Er werden vergrote ramen in aangebracht en er kwam een verbinding met het ernaast ge legen polikliniekgebouw (foto links). Op de foto rechts een over zicht van het interieur in het Cen trum voor dagbehandeling LEIDEN - De Gulden Voorn viste de eerste wedstrijd van het jaar in de Heimanswetering in Woubrug- ge. De uitslag was. 1. W. Lardee 2030 gr (28 st.). 2. F. Smit 1840(27). 3. M. Hoogkamer 1840 (21), 4. H. v. Alphen jr. 1260 (16), 5. Miedema 1100 (14), 6. Wassink 910 (13), 7. G. Harland 730 (9), 8. H. v. Alphen sr. 620 (7), 9. B. Velthuijzen 410 (6), 10. H. v. d. Meij 220 (3). ADVERTENTIE m sa#*' y Alleen POHiass Zo nodig Kunsthars répara tien eindeloos vele toepassi buiten als binnen' o herstellen, betonrcpari pleisteren, dik plaimn ken stopverf. Uitvlakk den ot' vloeren. Afdich weinig toevoegen. oriel met igen zowel n. houtrot en traptre en lek bul- om leidingen. 1 Iei -lel natuursteen, keramiek, antiek. Hechtvulling tussen hout en steen (leggen pla vuizen). Hechting aan elk mate riaal. droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor han denarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder het deksel. 0.6 kg 1 kg 2 kg ƒ6.10 9.45 16,80 kg lo kg 3.25 74,25 LEIDEN/OEGSTGEEST - In eén volledig aangepast gebouw „Irene", gelegen aan de Endegeesterstraatweg, wordt morgen de accommodatie voor dagbehandeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. officeel geopend. De dagbehandeling is bedoeld voor drie groepen van cliënten, die telkens gedurende drie maanden wor den behandeld: jongeren tot 30 jaar met problemen op het gebied van relatievorming, sexualiteit en werk; ouderen die een belangrijke relatiesteun zijn gaan missen (geep werk meer, geen gezin meer); langdurig opgenomen cliënten. Blijkens een communiqué van Endegeest, waarin deze groepen worden aangeduid als patiënten, wordt er bij de groepsinde ling geen gebruik gemaakt van diagnoses, „dat wil zeggen dat de drie groepen voor alle vormen van ziek-zijn openstaan, met dien verstande dat de betreffende patiënt geacht moet worden gebruik te kunnen maken van de groepstherapeutische op zet". In het communiqué wordt verder ge zegd dat het milieu van de „patiënt" inten sief bij de behandeling zal moeten worden betrokken. Het Centrum voor dagbehandeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest be helst een betrekkelijk nieuwe vorm van behandeling, dieligt tussen de poliklini sche behandeling aan de ene kant en de opname (klinische behandeling) aan de andere kant. De cliënt is op werkdagen van 's ochtends die ligt uur tot 's middags half vijf onder behndeling, terwijl men 's avonds, 's nachts en in het weekeinde ge- De dagbehandeling, die inmiddels overal ter wereld wordt toegepast, is voortgeko men uit een drietal ontwikkelingen na de iaatste wereldoorlog. In de eerste plaats kreeg men meer oog voor het milieu (gezin, groep, maatschappij) als ontstaansbron van psychiatrische ziektebeelden en de behandeling daarvan, wat zich o.m. uit drukte in een toename van groepsthera- piëen en gezinstherapie sinds de jaren zes tig. Bovendien werd er meer inzicht ver kregen in de functie van het ziekenhuismi lieu bij het beloop van psychiatrische ziek tebeelden. Dit leidde tot de z.g. gemeen- schapspsychiatrie, waarbij de opname zo veel mogelijk werd beperkt en mogelijk heden werden gecreëerd voor resocialisa tie (terugkeer in de maatschappij). Ook, aldus het communiqué van Endegeest, is het beschikbaar komen van effectieve medicamenten van invloed geweest, „ten gevolge waarvan men niet meer alle aan dacht aan het oplossen van grote onrust hoefde te besteden". Het dagziekenhuis wordt een zeer flexibele en daarom aan trekkelijke organisatievorm geneomd. Programma van eisen Bij het programma van eisen voor het Cen trum voor dagbehandeling werd uitge gaan van een drietal ruimten voor zezig- heidstherapieën, een „overruimte" waar geluncht, koffie gedronken en in kleine Prij swinnaars museumpuzzel LEIDEN - In het Rijksmuseum van Volkenkunde zullen op woensdag 9 februari de prijzen worden uitge reikt oan de winnaars van de puz zel wedstrijd, die in de kerstvakan tie werd georganiseerd door de Stichting Leiden Museumstad. Volgens de organisatoren was het aantal deelnemers aan de puzzel zeer bevredigend. De grootste groep deelnemers lag in de leef tijdsgroep van 10 tot en met 13 jaar. De prijswinnaars zijn: Myrthe en Friso Versluys (4 en 7 jaar), Robin Sieval (8 jaar), Wietske Sinke (10 jr.), Aloysia Hakkaart (12 jr.) en Charles Haastregt (16 jr.). De prij zen zullen worden uitgereikt door de heer W. Helder, directeur van het Legermuseum. ADVERTENTIE groepen gediscussieerd kan worden, een drietal kamers voor functionarissen en een verbinding met de ernaast gelegen poli kliniek. Het gebouw „Irene", dat in de jgren deitig gebouwd werd en tot 1971 eigendom was van de Hervormde Gemeente Oegstgeest, werd tot voor kort voornamelijk gebruikt als kerkgebouw voor Endegeest. Het ge bouw bestand uit een vrij grote zaal met enkele kleine ramen, een padium en nog een aantal bijruimten. Daar is nu flink het mes ingezet. In de zaal zijn twee therapie ruimten door middel van puien afgeschei den, terwijl de derde therapieruimte werd gerealiseerd door het dichtmaken van de oude toneelopening. In een gedeelte van de „overruimte" is een bescheiden keufce- naccommodatie met bar gemaakt. Ook is er een eethoek ingericht. De ramen in het gebouw zijn vergroot, terwijl ook de hoofdingang is veranderd. In de therapie- ruimten en in de „overruimte" ijn ver laagde plafonds aangebracht. Ook zijn de toiletten en garderobes gerenoveerd. FLE Hèt recept voer warm medeleven: 'n boeket. Uw Fleuropbloemist zorgt dat uw groet in kannen en kruiken komt. Waar dan ook. Fleurop Interflora staat erf voor inKoninginnegracht 135, J Den Haag. LEIDEN - Wethouder Van Aken van economische zaken is zeer ongelukkig met de brief die de afdeling Leiden van de Dieren bescherming aan het hoofd bes-- tuur heeft gestuurd. In dit schrij ven maakt de plaatselijke afde ling melding van een aantal ge vallen van dierenmishandeling tijdens de veemarkt die elke maandag en dinsdag in de Leidse Groenoordhallen wordt gehou den. "De goede naam van onze veem arkt is in het geding en dat terwijl niets er op wijst dat hetgeen de Dierenbescherming heeft ge schreven ook werkelijk op waar heid berust", aldus de wethouder tijdens een gisteren gehouden persconferentie, waar alle be trokkenen aanwezig waren. Volgens de voorzitter van de afde ling Leiden, mevr. Ten Hooven krijgt de dierenbescherming re gelmatig telefoontjes, duidelijk wordt gemaakt dat er op de veemarkt "ontoelaatbare dingen" gebeuren. In de brief verwees zij naar het afsteken van vuurwerk onder een veewagen, het slaan van een stier en de be handeling van een op de markt geboren kalfje, dat later naar het slachthuis werd overgebracht. Ook wees zij op het ontbreken van voldoenden toezicht en in spectie tijdens marktdagen. Haar argumenten werden gisteren echter door zowel politie, inspec tie, hal-directeur De Jong en we thouder Van Aken weerlegd. "Het vuurwerk is inderdaad af gestoken, maar niet in de buurt van vee, maar onder een lege veewagen", zegt de directeur van de Groenoordhallen De Jong en ook het verhaal over het kalf is niet waar". Met name de politie was zeer ver bolgen dat de afdeling Leiden geen van de klachten heeft door gespeeld. Wethouder Van Aken concludeerde dat het voor de toekomst zeer belangrijk is, dat als de Dierenbescherming klach ten heeft, deze ze bespreekt met dé politie, de inspectie en de hal- directie. "Pas dan, zo zei de we thouder, kan er onderzocht wor den wat er gedaan kan worden om té voorkomen dat veehande laren buiten hun boekje treden. Nu is er niets van wat de Dieren bescherming hééft aangegeve bewijsbaar". Mevr. Ten Hooven stelde daarop het zeer noodzakelijk te vinden dat er een regelmatig overleg komt tussen dierenbescherming en inspectie. Dit om de klachten die binnen komen te bespreken. Op korte termijn zal onderzocht worden wat de mogelijkheden voor een dergelijk overleg zijn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3