"Tevreden met 'n plaats tussen tien en twintig Sosonko nog steeds half punt voor A boy op zijn kop tijdens zegetocht van Pijnen/ Clark IF zelf voor de rechter gedaagd Annemarie Verlaan in Helsinki Betaalde clubs in zaalvoetbaltoernooi WOENSDAG 26 JANUARI 1977 DEN BOSCH - De stichting ar beidszaken betaald voetbal, die sinds vorig jaar bestaat, heeft aan mr. J. L. Janssen Van Raay uit Rotterdam de opdracht ver strekt een dossier samen te stel len over de arbeidsbemidde- lende Activiteiten van Inter Football en een aanklacht in te dienen bij de officier van justi tie iri Amsterdam. Dit maakte mr. Janssen van Raay gisteren bekend tijdens de behandeling van het kort ge ding, dat Inter Football voor de rechtbank in Den Bosch had aangespannen tegen Ben van Gelder, de manager van PSV. Maarten de Vos Hij zei de aanklacht zo snel mo gelijk in te dienen. "Het bestuur van de stichting wil namelijk in het belang van de spelers op heldering hebben over de vraag of Inter Football verboden acti viteiten pleegt of niet", aldus mr. Janssen van Raay. "De spe lers, die bij Inter Football onder contract staan lopen het risico dat een overschrijving wordt geweigerd". Inter Football heeft het kort ge ding tegen Van Gelder aange spannen, omdat naar de mening van het bureau de manager van PSV via publicaties in kranten en via de radio het legale karak ter van Inter Football zou heb ben aangevallen. Men verzocht de rechter om Van Gelder te verbieden nog langer dergelijk verdachtmakingen te lanceren, zulks op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per keer. In een uitvoerig betoog trachtte mr. R. Smit naméns Inter Foot ball, dat bij het kort geding ver tegenwoordigd was door direc teur Maarten de Vos, aan te to nen dat Van Gelder het bureau werkelijk in zijn eer en goede naam heeft aangetast onder an dere door te stellen dat het ille gale werk niet door de Neder landse voetbalwetgeving is er kend. "Inter Football houdt zich niet bezig met transfer sommen", aldus mr. Smit, "maar onafhankelijk daarvan verstrekt het spelers wel advies bij de besprekingen over in houd en voorwaarden van ar beidsovereenkomsten tussen hen en hun nieuwe clubs". Hierbij kwam de transfer van Smits van NAC naar PSV in de cember van het vorige jaar ter sprake. Mr. Janssen van Raay viel alle punten van de aanklacht van Inter Football aan en gaf op ge zag van Van Gelder ook een to taal andere lezing van de trans fer van Smits. Hij zei dat de offi ciële voetbalorganisaties Inter Football als een ongewenste en ongeoorloofde organisatie be schouwen. Naar de mening van de advocaat kan het Amster damse bureau van Coster, Kei- m De Vos veel beter korte gedingen of andere gerechte lijke acties ondernemen tegen de voetbalbond, de federatie betaald voetbal organisa ties of de vereniging van con tractspelers. "Van Gelder dreigt de speelbal te worden in een ge vecht, dat zich grotendeels bui ten hem voltrekt", aldus mr. Janssen van Raay. Hij conclu deerde tot afwijzing van de vor dering en tot veroordeling van Inter Football in de kosten van het kort geding. Mr. M. P. J. A. Cremers, president van de rechtbank in Den Bosch, zal op .4 februari uitspraak doen. Danny Clark LEIDEN/IJMUIDEN - Het zal best waar zijn dat ze deze week bij de Europese titelstrijd maar weinig kans maakt op een ereplaats. Maar wat dan nog? Het zijn de anderen die zich daar druk om maken in het tijdperk na Diana de Leeuw. Annemarie Verlaan zelf kan er bepaald niet wak ker van liggen hoe laag of hoe hoog ze in Helsinki gaat eindigen. „Als ik maar ,oed rij", is haar uitgangspunt. „Laat ik dat nou maar st doen, dan hoor ik later'w.el of ik ook nog naar het wereldkampioenschap in Tokio mag. Nee, ik weet niet aan welke eis ik daarvoor zou moeten voldoen. Dat zal wel vreemd zijn, en ik zal ook wel bij de eerste tien of vijftien moeten komen, maar ik ga in Hel sinki toch echt niet speciaal op een plaats rijden. Ik ga gewoon zo goed mogelijk schaatsten." ROTTERDAM - René Pijnen en Danny Clark, de zeer bekwame vervanger van Gerben Karstens, hebben de elfde zesdaagse van Rot terdam gewonnen. Pijnen en zijn Australische maat namen na goed twintig minuten in het laatste uur één ronde winst. Die verrassings aanval op de grootste concurrenten SerculMaertens en Haritz/Thurau heeft de laatste fanatieke veertig minuten van gisteravond beheerst. De andere twee paren konden nog wel van tijd tot tijd die verloren ronde terugpakkenmaar het was slechts collectief werk, want Clark, de man met de geweldige aanzet en Pijnen heroverden met gemak ei genlijk wat verloren leek te zullen gaan. Tegenover het geweld van deze drie paren telden de andere koppels niet langer mee.Peffgen en Fritz, die tot het laatste uur slechts één ronde hadden moeten prijsgevenstaak ten een half uur voor het einde de strijd wegens een knieblessure van Albert Fritz. Clark. winnaar van Gent en Pijnen (overwinningen in Munster en Keu len) waren oppermachtig in het laatste uur. Zo overtuigend was het uur U van Pijnen, die met Duyn- dam Rotterdam in 1972, 1973 en 1974 had gewonnen, en Clark, dat zelfs een Sercu in topconditie hen niet zou hebben kunnen weerstaan. Sercu echter, goed gevallen op de voorlaatste avond, had die opti male conditie niet. Maertens, de duurste kracht van Rotterdam (zo'n 70.000 gulden), kon het tweetal ook n iet aanDe wereldkampioen op de weg gaf waar voor zijn geld maar is gewoon minder baanrenner dan Pijnen en vooral Clark. De Austra lische sprinter kreeg de „eer" van de laatste ronden. Hij zette het bijna volle sportpaleis nog één keer op zijn kop. Het nederlands- Australische tweetal, dat voortdu rend de leiderspositie had bezet in de zesdaagse, die enkele duizenden kijkers onder de recordscore van vorig jpar (54.000) bleef, liep in de laatste minuut nog een halve ronde weg. Clark, slechts invaller voor Gerben Karstens, bewees nog eens dat favoriet René Pijnen zich geen betere maat uit dit veld had kumien 1Pijnen /Clark (Ned/Aus) 549 pun ten; op éen'ronde: 2.Haritz/Thurau (Wdl) 435; 3. SerculMaertens (Bel) 352. Bij de amateurs heeft het Neder landse koppel Herman Pon-' steen/Ger Slot de zesdaagse in het sportpaleis 1 Ahoy' gewonnen. De twee Nederlandse baanspecialisten kwamen in de laatste rit over vijf kilometer als vijfde aan, maar zij slaagden erin een ronde voorsprong te veroveren op hun concurrenten Marcussenl Refshammer en De. Jonckheere/Young. Zowel het Deense paar als de Belgische/Ame rikaanse combinatie reageerden te passief toen Slot en Ponsteen in een solojacht probeerden een ronde voorsprong te veroveren. Het lukte het Nederlandse tweetal gedeelte lijk daardoor en gedeeltelijk door hun éigen geweldige inspanningen. Door Paul de Tombe wel. Dansen in Amsterdam. Op vrijdag of zaterdag. Daar weet niemand wie ik ben en zo hoort het ook. Ik ben Annemarie, dat moet voldoende zijn. Dat is het ook in die Amsterdamse groente zaak, waar ik twee dagen per week werk. Voor een zakcentje en om mijn eigen kleren te beta- Bijdrage Kunstrijden is voor Annemarie Verlaan- dan ook enkel een leuke hobby. Niet minder, maar be paald ook niet méér. Dat ze „toe vallig" Nederlandse kampioene kon worden is mooi. Het wil ech ter niet zeggen dat ze door die triomf het contact met de realiteit verloren zou hebben. Annemarie blijkt nuchter genoeg om de be trekkelijkheid van die zege in te zien. „Hardstikke leuk natuur lijk. dat ik het werd", zegt de 17- jarige slagersdochter uit IJmui- den, „maar het is toch echt niet zo dat ik mijn toekomst daar nu he lemaal op ga bouwen. Welnee, Schaatsen neemt op dit moment dan wel de belangrijkste plaats in mijn leven, maar het staat toch niet al te ver boven het andere. Ik wil ook weieens wat anders. Wat Het is haar bijdrage in dekosten van maken van mijn leven". haar sport, die de familie Verlaan het nodige moet kosten. Tenmin ste, zo is de gedachte van degene die ziet dat haar drie zusjes zich XvXv.v.v.;.;.;.;.;.;.;.;.eveneeens op het gladde ijs van y.\y!y.y.y/.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y/.y.y.y.y. het kunstrijwereldje hebben be geven. Een situatie die vooral na I «i |i het laatste NK veel vroeg van de f\ Ift 1 K I I PPTl ouderlijke tact toen Sophie Vewrlaan. ondanks haar tweede plaats niet werd aangewezen maar goed rij" voorHelsinki „Dat was moeilijk", blikt moeder Verlaan terug, „want met de een '!l',!y!y!\'\'y!,!y!y!y!y!,//!y!y!yXy/!y/!y/!y!\'! moest je huilen, met de ander la- .y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.\'y.y,y//////!yXy!y.' chen. En wat die kosten betreft elke hobby kost geld, maar ik heb gelukkig een paar goede handen meegekregen. Normaal begeleid ik mijn -dochter, meegaan naar Helsinki was te kostbaar. Al wor den we geholpen door de NS en krijgen we veel medewerking van de mensen van de ijsbanen en niet te vergeten van de school. WIJK AAN ZEE - In de voorlaatste ronde van het Hoogoventoernooi stonden enkele partijen van eminent belang op het programma: So sonko tegen Olafsson en Geiler tegen Kurajica. In deze belangrijke partijen is zeer hard gestreden. De partij tussen Sosonko en Olafsson had een spannend en wisselvallig Verloop. Sosonko bood, toen al snel na de opening een breekbaar mid denspel zonder dames was ontstaan, remise aan. Olafsson sloeg dat af, meer omdat hij in dit soort stellingen bijzonder handig is dan op grond van een objectieve beoordeling van de stelling. Sosonko kwam beter te staan, sloeg nu zelf een remiseaanbod af en over zag een zet later een „grapje" dat hem een pion kostte. Als Olafsson toen niet in grote tijdnood was geweest had Sosonko een moeilijke strijd voor remise voor zich gehad. Maar nu veranderde het beeld in de laatste zet nog een keer volkomen. Olafsson liet geheel onnodig toe dat de witte koning met grote kracht diep zijn stelling binnenliep en moest de partij afbreken in een bedenkelijke positie. Sosonko kon later een eindspel van dame en pion tegen dame bereiken dat nog veel technische moeilijkheden gaf, maar uiteindelijk gewonnen Rechtlijnig 'Ik ben Annemarie. Dat moet voldoende zijn De mogelijkheden daartoe grijpt ze agn waar ze kan. Goed, ze be steedt wekelijks een aantal uren aan haar training. Normaal is ze vijf middagep na schooltijd te vinden op de Haagse Uithof, ter wijl ze daarbij voor dit Europese toernooi 's ochtends in. alle vroegte ook nog eens op de Leidse Menken-ijsbaan trainde. Met daartussen door monotone ritten in de auto. (M'n tweede huis. Daar doe ik alles in: eten, leren, slapen") van en naar IJ- muiden. Maar dat verveelt haar nooit. „Ik krijg er integendeel steeds meer lol in. En danik krijg er een hoop voor terug. Ik moet er misschien veel voor doen, maar ik vind dat ik er niet véél voor hoef te laten. Minder dan anderen in ieder geval. Niet dat ik zwemsters nou af wil kat ten, maar zwemsters zwemmen alleen maar. Die gaan nooit uit. Ik „Voortdurend afwezig" hebben klasgenootjes in haar agenda ge schreven bij de vakantie-data. Annemarie, die haar eindexamen havo ziet naderen, is ook vaak lang weg, „maar gelukkig leer ik makkelijk. Corry, mijn zus zit in dezelfde klas. Die maakt aante keningen voor me. Bovendien moeten we nu veel boeken lezen. Nou dat kan ik ook bijvoorbeeld in Helsinki. Veel elzen en veel slapen doe ik daar. Uitrusten, want ik ben toch wel vermoeid van die extra trainingen. Tens lotte ben je in de weken voor zo'n toernooi vroeg op en ga je 's avonds laat pas naar bed." TOP Desondanks realiseert Annemarie Verlaan zich dat het allemaal nog lang niet voldoende is om aan dg Europese top te komen. „Daar voor zou je per dag vijf a zes uur moeten trainen. Dianne de Leeuw bijvoorbeeld, had het dubbele aantal trainingsuren. Ik train normaal zo'n dertig uur per week." Het bracht haar tot nu toe tijdens Europese kampioenschappen niet hoger dan een 22ste (Kopen hagen) en een achttiende (Gene ve) plaats, terwijl ze tijdens het WK in Colorado Springs als 24ste eindigde. Geen resultaten om wilde dromen over ijsrevues van te krijgen. Die heeft ze dan ook niet.„Het trekt me niet ook. Als je in zo'n show meedraait zie je al leen de kleedkamer. En ik wil een stad bekijken als ik ef ben. Ik zou later ook graag gaan reizen, mis schien ga ik dan ook wel naar de Hotelschool als ik geslaagd ben. Voorlopig ga ik dan eerst een half jaar naar Frankrijk. Trainen bij Calamé, bij wie ik al één keer Superieur geoefend heb, en de taal leren. Daarna zou ik nog twee, driejaar mee willen schaatsen. Tenmin ste, als ik het dan nog net zo leuk vind als nu. Als het me gaat verve len, stop ik direct." Vergeleken bij deze wilde partij was Geller-Kurajica een rechtlijnig leer- stukje uit een handleiding voor strategie. Gelier kreeg, na een zeldzame variant van het spaans, een vrij stukkenspel, dat hij tot het eindspel bewaarde. Onder de druk der witte stukken moest Kurajica de kwaliteit geven, waarvoor hij in de'afgebroken stelling geen enkele compensatie kreeg. De winst was voor Geiler. Timman boekte zijri vierde winst in successie tegen Barczay, die blijkbaar niet meer de kracht kan vinden om goede tegenstand te leveren. Tim man kreeg met zwart al gauw een zeer overwegende stelling waarin zijn paarden krachtige velden hadden en Barczay overal zwakke punten moest beschermen. In wanhoop bracht Barczay een stukoffer waarmee hij Timman wel een paar zetten bezig kon houden, maar niet werkelijk in gevaar kon brengen. Voorlopig echter heeft ze nog on bekommerd plezier in het schaatsen, al vindt ze het kun strijden soms wel een „zenuwen- sport" („Ga er maar eens aan staan om die boogjes te maken met al die mensen eromheen") Nerveus kan ze zich voor de EK desondanks niet maken. „Ik ben wel gespannen. Daarom zeg ik ook niet welke plaats ik nou even wil bereiken. Dan zou ik het voor mezelf nog erger maken. Nee hoor, met een plaats tussen de tien en de twintig zou ik tevreden zijn, als ik maar goed gereden heb". Böhm hiilde tegen Ligterink in de klassieke hoofdvariant van het Konings-Indisch snel de dames en behandelde het daarna volgende slechts schijnbaar eenvoudige eindspel superieur. Ligterink raakte door een paar ongelukkige zetten een pion kwijt en vocht toen verder voor een hopeloze zaak. Miles stond tegen Nikolac lange tijd beter, maar verzon in de tijdnood van Nikolac een combinatie, die alleen hem zelf in gevaar bracht. Het ver volg speelde hij ook niet zo sterk, want in plaats van remise te maken, wat nog steeds mogelijk was, kwam hij terecht in een afgebroken stel ling waarin Nikolac goede winstkansen heeft. Kavalek en Sigurjonsson speelden een snelle remise. In de laatste ronde, die morgen wordt ge speeld, zijn de belangrijkste partijen: Kurajica-Sosonko, Nikolac-Ge- ller en Timman-Miles. In de meestergroep wonnen Koepretsjiek en Van der Sterren beiden. Van der Sterren is daardoor in ieder geval zeker van de tweede plaats en zal als beste Nederlander volgend jaar voor de grootmeestergroep worden uitgenodigd. In de damesgroep kwamen de twee hoogstgeplaatsten, Alexandria en Hartston, remise overeen. Dit betekent vrijwel zeker dat Alexandria het toernooi zal winnen en Hartston de tweede plaats zal behouden. De stand is: 1Sosonko 7,5,2. Geiler 7,3. Kurajica, Timman 6,5,5. Olafsson 5,5, 6. Miles, Nikolac, 5, 8. Kavalek, Böhm 4,5, 10. Siguijonsson 3,5, 11. Ligterink 2,5, 12. Barczay 2. ROTTERDAM - De resterende wedstrijden voor het officieuze zaalvoetbalkampioenschap van Zuid-Holland zullen in een gewij zigde opzet worden verspeeld. De geringe belangstelling tot nu toe voor dit toernooi in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' noopte de organisatie tot deze wijziging. Het ligt in de bedoeling het restant aan tal wedstrijden op drie dag< te 'verwerken met op de laatste dag, waarop de finales plaatsvinden, een toernooi voor betaalde verenigin gen. Hiervoor zijn benaderd Sparta, FC Den Haag, FC Utrecht en Haar lem. Feyenoord en AZ, die even eens waren benaderd voor deze avond op woensdag 23 februari, za gen af van deelname. De wedstrijddagen zijn dinsdag 8 februari, dinsdag 22 en woensdag 23 februari - aanvang steeds zeven uur De wedstrijden zijn ingekort tot tweemaal 20 minuten, waardoor het mogelijk is op elke avond zes wedstrijden af te werken. MAAR OAA2 D£- MARR^EST CPblieUW MUMMER ZEVEW.' Dg. KÖPSeoEP BeSTAAT WEER UIT M/VJ DE IER h//& o'h//£ D£ LUXÊHBÜRÖS)? OWRIV GÓAt <WSAU£R APPIC HAPP/S EAJ D£ ZOJUIST WöEHAALPA fftNAMEËS VA* h/US

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15