LEIDSCH DAGBLAD Politiek geweld in Spanje eist opnieuw levens Brown krimpt defensie begroting van VS in vandaag Protesten tegen Leidse plannen voor Breestraat Actie in Katwijks bedrijf D'66 mag "een van de acht" leveren Benthuizen raakte weer in opspraak LEIDSCH |g DAGBLAD DINSDAG 25 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35148 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP/UPI) - De Amerikaanse minister van Defen sie, Harold Brown, is van plan de defensiebegroting voor 1978 met 2,5 miljard dollar (ca 6,3 miljard gulden) te verminderen door pro gramma's voor bijvoorbeeld de B-l*bommenwerper en de MX- intercontinentale raket te beper ken. Dit hebben regeringskringen in Washington meegedeeld. Brown stelde voor de aanbeveling van de regering-Ford inzake de vol ledige ontwikkeling in 1978 van de nieuwe MX-intercontinentale raket op te schorten. Ook zou hij dat jaar vijf B-l bommenwerpers willen bouwen in plaats van de voorge stelde acht. Genoemde kringen zeiden dat Brown, die lid was van de Ameri kaanse delegatie die onderhan delde over de kernbewapening, op timistisch scheen te zijn over het bereiken van een akkoord met de Sowjet-Unie komend jaar. Dieno vereenkomstig stelde hij voor de 315 miljoen dollar te schrappen die de regering-Ford had bestemd voor 60 Minuteman-raketten als dek king voor het geval er dit jaar geen tweede SALT-akkoord ter beper king van de strategische (kernbe wapening zou worden bereikt. Voorstel van Brown dat hij het le ger wil inkrimpen met 10.000 man heeft de militaire autoriteiten ver ontrust. Of die besnoeiing zal slaan op troepen overzee is nog niet be kend. Ook zou het mes worden gezet in de plannen tot het bouwen, voor de marine, van twee nieuwe typen ge wapende en zeer snelle luchtkus senvaartuigen. Lili Green overleden DEN HAAG - De vroegere ballet danseres Lili Green is op 91-jarige leeftijd overleden. De begrafenis heeft morgen om drie uur op West duin plaats. Alice Selly Marie Green werd in Londen geboren. Met haar ouders emigreerde zij naar Suriname, waar haar vader cacaoplanter was. Op veertienjarige leeftijd kwam zij naar Nederland. Na een klassieke dansvorming in Engeland vormde zij na de Eerste Wereldoorlog een kleine groep, waarmee zij in binnen en buitenland optrad. Als pedagoge werd zij later bekend met haar stu dio in de Juffrouw Idastraat in Den Haag. Lili Green heeft met haar werk de basis helpen leggen van een bloeiende Nederlandse dans kunst na de oorlog. Veel wind Veel bewolking: en perioden met regen. Krachtige tot harde wind, in de kust gebieden harde wind tot storm uit suidwesL Temperaturen rond 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Maan op: 10.58 uur; onder: 0.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.39 en 19.59 uur, laagwater te 3.21 en 15.43 uur. DEN HAAG (SP.) - De par ty besturen van PvdA en PPR zijn het eens gewor den dat D'66 in principe aan een tweede kabinet- Den Uyl mag meedoen. De democraten kunnen één van de acht ministersze tels claimen, als zij zich nu achter de politiek van het huidige kabinet scharen en de voortzetting daarvan wensen. Daarmee is een meningsverschil tussen PvdA en PPR over de uitleg van de door hen opgestelde samenwerkingsreso- lutie gladgestreken. De resolutie stelt dat in een tweede kabinet- Den Uyl tenminste acht minis ters uit de progressieve partijen zitting moeten hebben. •Nu D'66 een poging doet om kiezers PvdA en PPR zijn het eens geworden terug te winnen, meent men hij de PvdA dat ook voor deze partij een zetel ingeruimd zou kunnen worden. Bij de PPR ging men daar niet vanuit. Het gisteren, eerst gezamenlijke tussen vertegenwoordigers van PvdA en PPR-besturen en daarna in afzonderlijke be stuursvergaderingen, gevoerde overleg, leidde echter tot een compromis. Andere progressieve partijen, die voortzetting en uitbouw willen van het kabinetsbeleid "dat ge richt is op spreiding van macht, inkomen, bezit kennis en ar beid", zijn in principe welkom. Over de nadere voorwaarden willen PvdA en PPR dan direct na de verkiezingen overleg plegen, al dus de toevoeging aan de sa- menwerkingsresolutie. Eind van deze week beslissen de congres sen van beide partijen afzonder lijk of ze 't ermee eens zijn. MADRID (UPI/AFP) - Met machinepistolen gewapende extremisten hebben gisteravond laat het vuur geopend op een bijeenkomst van linkse advocaten in Madrid. Daarbii vielen vier doden en zes gewonden. Twee gewonden verkeren in levensgevaar. Daarmee is het aantal doden in de toenemende spiraal van politiek geweld in Spanje sedert zondag tot zes gestegen. Benthuizen raakte gisteren opnieuw in opspraak door de arrestatie van de twee we thouders en vier ambtenaren. Ook een voormalige ambte naar werd door de districtsre cherche van de Rijkspolitie opgepakt. De aanklacht luid de: verduistering van ver trouwelijke post en versprei ding daarvan. De wethouders beschuldigden burgemeester Keijzer (rechts op de foto) er gisteravond in een tumul tueuze raadsvergadering van de aanklacht te hebben inge diend PAGINA 14 Actrice Marlous Fluitsma: "Veel mensen zijn zichzelf niet" PAGINA 5 FNV is acties aan het voor bereiden PAGINA 7 Sosonko leidt nog steeds in het Hoogoven-schaaktoernooi PAGINA 9 Amerika laat de NAVO niet los PAGINA 13 18 PAGINA'S De jongste aanslag veranderde het advocatenkantoor, waar men ge specialiseerd is in arbeidsvraag stukken, volgens een ooggetuige in één grote plas bloed. De grond lag bezaaid met gebruikte patronen. Regeringskringen zeiden het waar schijnlijk te achten dat de daders wraak wilden nemen voor de ont voering eerder op de dag van de president van het militaire hoogge rechtshof, luitenant-generaal Emi- lio Villaescusa Quilis. De „anti fascistische verzetsgroep van de eerste oktober", Grapo, eiste de verantwoordelijkheid op voor de ontvoering en zei dat deze een wraakoefening was voor de dood op zondag van een 19-jarige stu dent, Arturo Ruiz Garcia, die tij dens een demonstratie voor amnes tie, door rechtse extremisten was neergeschoten. Betogingen Spaargeld kwijt BENNEKOM (ANP) - Het was gisteren een dure marktdag voor een 63-jarige inwoonster van het Veluwse plaatsje Be- nnekom. Waarschijnlijk de duurste van haar gehele leven. De dame verloor die dag tij dens een bezoek aan de markt haar handtas met daarin bijna 20.000 gulden. Het was al het geld dat zij gedurende acht jaar zonder medeweten van haar man had gespaard. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs lk word abonnee per 9 februari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. De dood van Ruiz leidde tot nieuwe betogingen gisteren waarbij de 20- jarige studente Maria Luz Julian in het gezicht door een rookbom van de politie werd getroffen. Zij stierf enkele uren later. Bij de botsingen die ontstonden vielen nog negen gewonden. De rector magnificus van de uni versiteit van Madrid gaf gistera vond opdracht tot opschorting van de colleges. Het provinciale be stuur van Madrid waarschuwde dat „geen demonstraties geduld zullen worden vanwege de ernstige risi co's die zij met zich meebrengen". Suarez riep vandaag zijn belang rijkste ministers bijeen om de hui dige situatie te bespreken. Communistisch Het advocatenkantoor van de ar beiderscommissie wordt gebruikt voor het organiseren van activiteit van de communistisch georiën teerde vakbeweging en aanver wante bewegingen. Volgens de po litie gingen twee mannen van on geveer 25 jaar naar de derde etage van het gebouw waar zij onmiddel lijk begonnen te schieten toen men voor hen de deur had geopend. Voor hun vertrek sneden zij de tele foondraden door. De ontvoering van luitenant- generaal Villaescusa werd in de ochtend bij zijn woning uitgevoerd door acht mannen. De leiding van de veiligheidsdienst deelde mee dat drie leden van de (nieuwe) communistische partij deel uitmaakten vdn het com mando van de Grapo dat Villae scusa kidnapte. In een communi qué werden de drie, Abelardo Col- lazo Araujo, Angel Guisando Co- velo en Luis Torrijos Cantero, „uit erst gevaarlijke individuen" ge noemd. Er vallen zeker doden LEIDEN - De wijkvereniging Pieters- en Academiewijk zal vandaag bij de Kroon protest aantekenen tegen het besluit van de Leidse gemeenteraad om van een deel van de Breestraat een semi-voetgangersgebied te ken. Gepoogd zal worden om ook andere wijkcomités mee te krij gen in dat protest. De bezwaren richten zich in het bij zonder tegen de verkeerssituatie die op de Botermarkt zal ont staan. "Als over de Botermarkt bussen in twee richtingen gaan rijden, tijdens de werkzaamhe den aan de Breestraat, vallen gegarandeerd doden en gewon den", aldus Jan Doove, secretaris van de wijkvereniging. Verder zal VALKENBURG - Het toeristiséhè Valkenburg in Zuid-Limburg heeft sinds vanochtend een bezienswaardigheid minder. Toen kwam een vrachtwagen met een te hoge lading in aanraking met de oude stadspoort ''Berkelpoort", die volledig instortte. Voor de prijscompensatie (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - De ongeveer 100 werknemers van Plaatwerkerij Slotboom aan de Ambachtsweg in het Katwijkse industriegebied 't Heen hebben gisteren gehoor ge geven aan de oproep van de Indus triebonden NVV en NKV om per bedrijf de werkgevers te benaderen over de prijscompensatie. Op initiatief van de werknemersle den van de ondernemingsraad werd er eerst een enquête gehou den onder het personeel, met de vraag of er wel of geen prijscom pensatie uitbetaald moet worden. Van de 101 aanwezige werknemers vonden er 99 van wel en slechts twee van niet. Met het enquête-resultaat in de hand zijn er vervolgens een paar vertegenwoordigers van de werk nemers naar de directie gestapt, om op korte termijn uitbetaling van de prijscompensatie te eisen. De di rectie weigerde echter om op deze eis in te gaan, en maakte duidelijk dat men zich achter het standpunt van de centrale werkgeversorgani saties stelde. Zoals bekend wijzen die de automatische prijscompen satie af. Nadat de wernemers- vertegenwoordigers de directie verantwoordelijk had gesteld voor de eventuele gevolgen van haar houding, stelden de kaderleden in het bedrijf de vakbonden op de hoogte. Het standpunt van de di rectie werd door de werknemers op het publicatiebord in de fabriek bekend gemaakt. Tot nu toe zijn verdere acties bij Slotboom uitge bleven. In onderlinge discussies beraden de werknemers zich over wat hen te doen staat. Boerenkool uit Koudekerkse tuin gestolen (Van onze verslaggever) KOUDEKERK/LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gisteravond in een café in Koudekerk twee mannen aan gehouden op verdenking van het stelen van boerenkool uit de tuin van het raadslid JA. P. Heemskerk uit Koudekerk. De politie greep in nadat het raadslid zelf op weg naar huis. vanaf de raadsvergadering, twee mannen met een tiental struiken boerenkool had zien lopen. Hij kreeg argwaan en constateerde dat de boeren kool inderdaad uit zijn eigen tuin was verdwenen. Heemskerk sloeg alarm waarna twee colleaa raadsle den de boerenkooldieven, De H. uit Lelystad en W. uit Amster dam die beiden werkzaam zijn op een in Koudekerk af gemeerde drijvende bok, volg den naar een plaatselijk café. Daar constateerden zij dat het tweetal de boerenkool ver stopte in de buurt van het café. De twee mannen waren over igens pas na langdurig ver hoor bereid toe te geven dat zij de boerenkool hadden gesto len. Zij bleken beiden erg ver zot op de groente te zijn. geprotesteerd worden tegen de schade, die de huizen aan de Bo termarkt zullen lijden door de trillingen die de bussen veroor zaken. De Leidse gemeenteraad besloot gisteravond met de kleinst moge lijke meerderheid (19-18) tot het maken van een semi- voetgangersgebied in het ge deelte van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en het Gangetje. Die nipte meerderheid kwam tot stand omdat de PSP te elfder ure toch de college-partijen PvdA en PPR/D'66 steunde nadat men aanvankelijk voor uitstel was. Die "ommezwaai" van de PSP werd veroorzaakt door het feit dat de reconstructie van de Breestraat niet langer door het college werd gekoppeld aan de openstelling van de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen. Het college van B en W had daar toe op haar beurt besloten, omdat de Stichting Leidse Binnenstad, waarmee men over de plannen overeenstemming had bereikt, enkele dagen geleden plotseling liet weten toch meer voor uitstel te voelen. Het collegeivoelde zich nu niet langer aan eer) dergelijke "overeenkomst" gebonden. "Een trieste zaak", zegt mr. R. W. A. Zweerts, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel in een eerste reactie op het besluit van de Leidse raad. De Kamer van Koophandel stelt zich nog altijd achter het door haar uitgebrachte verkeersrapport van het bureau Goudappel en Coeffeng, waarin zowel openstelling van de Valk- brug in twee richtingen als re constructie van de Breestraat wordt voorgesteld. "Het is jammer dat die combinatie niet heeft plaatsgevonden", aldus mr. Zweerts, "want de openstel ling van de Valkbrug voor het verkeer stad-in is nodig. Niet om de verkeersdruk op de Hooi gracht te verhogen maar om het mogelijk te maken dat het ver keer op een zinnige manier de stad in en uit kan komen. Om aan het afbrokkelen van het kern winkelapparaat in de Leidse binnenstad te ontkomen kan vol gens de Kamer de afsluiting van de Breestraat een positieve factor zijn, maar alleen wanneer dat ge beurt in samenhang met maatre gelen als scherpere parkeercon- trole, uitbreiding van parkeerca- paciteit en verbetering van de bewegwijzering. (Zie ook pagina Leiden)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1