Carter klaar voor zijn installatie Richard sprak met Vorster Baskische vlag wettig ONTSLAGEN ROND MANIFEST '77 Ford nam telefonisch afscheid van leiders Sadat trekt prijs verhoging in DONDERDAG 20 JANUARI 1977 j'j WASHINGTON (AFP) - Op zijn laatste dag in het Witte Huis heeft president Gerald Ford gisteren per telefoon afscheid genomen van een aantal regeringsleiders in de wereld. Hij sprak een kwartier lang met partijleider Leonid Brezjnjewen had ook president Valéry Giscard d'Estaing, bondskanselier Helmut Schmidt, president Anoear Sadat en premier Jitzhak Rabin aan de lijn. WASHINGTON (Reuter) - Pre sident Ford heeft op de laatste volle dag van zijn ambtstermijn amnestie verleend aan Iva To- guri d'Aquino, beter bekend als "Tokio Rose". Zij was in 1949 tot zes-en-een-half jaar gevange nisstraf veroordeeld wegeiis haar optreden in propag an da-uitzending en van de Japanse radio in de Tweede Wereldoorlog Mevrouw D'Aquino werkt nu in een soevenirwinkel in Chicago. De in Los Angeles geboren vrouw bracht een bezoek aan Japan, toen de oorlog uitbrak. Omdat zij van Japanse afkomst was, koyi zij niet terugkeren naar de VS. In de eerste jaren na de oorlog was zij voor de Amerikanen één van de gehaatste personen. In de afgelopen jaren keerde de publieke opinie zich echter ten gunste van haar, vooral toen bleek dat haar proces niet be paald vlekkeloos was verlopen. De woordvoerder van de jury verklaarde afgelopen jaar in een vraaggesprek, dat "Tokio Rose" zou zijn vrijgesprokeri of een nieuw proces zou hebben ge kregen als de president van de rechtbank de jury niet oiider druk had gezet. Zelf had hij zich aanvankelijk voor vrijspraak uitgesproken. Tijdens haar proces verklaarde "Tokio Rosedat haar propa- gandapraatjes geheime bood schappen bevatten voor de geal lieerden en geallieerde krijgs- gevangenen. Ford heeft gisteren ook deser teurs die in Vietnam hebben ge diend en daar werden gewond in de strijd dan wel werden on derscheiden wegens dapper- heid, voorgedragen voor eervol ontslag uit de dienst. Deze maatregel geldt voor naar schatting 700 militairen. De president kondigde echter geen amnestie af voor mensen die destijds geen gehoor hebben gegeven aan de oproep voor mi litaire dienst of die zich aan an dere misdrijven 'in oorlogstijd hebben schuldig gemaakt. In totaal zijn er naar schatting 30.000 deserteurs, en 23.849 mensen die niet zijn opgekomen- voor de dienstplicht, omdat zij gekant waren tegen de oorlog in Vietnam. Jimmy Carter die vandaag Ford opvolgt, heeft toegezegd dat één vati zijn eerste maatre gelen zal zijn de begenadiging van mensen die zich tegen deze oorlog hebben verzet. De president vandaag, Jimmy Carter, komt met zijn vrouw in Washington aan bepakt en beladen, maar vt frisse moed voor de nieuwe taak. WASHINGTON (Reuter) - President-elect Jimmy Carter is gisteravond in Washington aan gekomen voor zijn installatie als 39-ste president van de Verenigde Staten. Carter legt op het middaguur Amerikaanse tijd - zes uur vanmiddag bij ons - de ambtseed af. Voor zijn vertrek naar de federale hoofdstad heeft Carter tegen jour nalisten in George gezegd, dat hij zich van zijn beperkingen bewust is maar dat hij meent dat de Ver enigde Staten een grootser tijdperk ingaan dan zij voordien gehad heb ben. Alvorens zijn woning in Plains te verlaten, sloofde president water leiding, verwarming en elektriciteit af, voegde een codicil toe aan zijn laatste-wilsbeschikking en liep naar zijn bank om een storting te doen en zijn paspoort uit een kluis te halen. „Als ik maar voeling houd met het volk en het niet teleurstel denk ik een kans te hebben tot een groot president uit te groeien", aldus Car- President Ford knapt in zijn werkkamer in het Witte Huis nog wat karweitjes op alvorens voor het laatst dit kantoor te verlaten. ter. „Ik zal mijn uiterste best doen en ik geloog dat ik het in mij heb door het Amerikaanse geloof goed te verte genwoordigen, grootheid te berei ken". Vertrouwen De president-elect zei dat hij zijn kwaliteiten wilde bewijzen door zijn persoonlijke bekwaamheden en niet door de beproeving van een plotselinge crisis of pogingen tot het afwenden van een oorlogsdrei ging. „De hele wereld wil dat ik slaag en dat geeft mij een gevoel van zeker heid en vertrouwen", aldus Carter. Op de laatste dag in huize Carter in Plains heeft de president-elect zijn vrouw Rosalynn geholpen bij het klaarmaken van het ontbijt voor hen beiden en hun negenjarige dochter Amy. Daarna deed hij de- afwas. Ook las hij hardop zijn in stallatierede voor met een stop watch in de hand. Hij deed er iets minder dan tien minuten over. Carter heeft gisteren Clifford M. Alexander jr. voorgedragen als on derminister van Defensie voor de landmacht en Graham William Claytor jr. als onderminister van Defensie voor de zeemacht. Alexander wordt de eerste zwarte legerminister. Carter zei met deze twee aanstellingen het advies te hebben opgevolgd van minister van Defensie-elect Harold Brown. Alexander is 43, Claytor 64 jaar. Eerstgenoemde heeft ook deel uit gemaakt van de Witte-Huisstaven van de presidenten Kennedy en Johnson. Revue Na een uurtje rusten in Blair House tegenover het Witte Huis gingen Carter en zijn vrouw en dochtertje naar het „Kennedy Center for the performing Arts", voor een revue aan de vooravond van de installatie. In de pauze heeft Cater papieren ondertekend die vastleggen dat hij voor de duur van zijn president schap opperbevelhebber van de krijgsmacht is. Carter had gisteren nog moeite om weg te komen uit Plains, zoveel mem nemen. Er waren er zelfs, die met Jimmy meereisden naar Washington c kwam. i wilden van hun stadgenoot afscheid i te zien of hij daar wel goed terecht- Over kwestie-Rhodesië In Tsjechoslowakije: PRAAG (Reuter) - Ondanks toe- De ontslagen die professor Patocka Rhodesië-conferentie, heeft giste ren in Kaapstad besprekingen ge voerd met de Zuidafrikaanse pre mier John Vorster. Tijdens dit tweede gesprek met Vorster heeft Richard een uiteenzetting gegeven gesprek met 'Volgens Rhodesische regerings kringen behelst het plan dat Lon den tijdens de overgangsperiode een hoge commissaris in Salisbury installeert, die een beslissende stem zou hebben in de minister dat het blanke aandeel in het kabi net bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende blanke politieke partijen, wat voor de regering niet aanvaardbaar is, aldus de zegslie den. Het lijkt er volgens hem op dat de Britse voorstellen grote zeggen schap geven aan de hoge de vordering die hij de afgelo- raad, die voor eenderde uit blanken de autoriteiten nemende druk is het manifest voor de rechten Charta '77 al door ruim 300 Tsjechoslowaken ondertekend. Dit heeft Jan Patochka, een van de woordvoerders van de beweging voor de mensenrechten, gisteren verteld aan westerse correspon denten in Praag. Professor Pa tochka meldde tevens dat ver scheidene personen die het mani fest hebben ondertekend de laatste T^echoslowaakse gekomen betreffen Helena Seidl, werkzaam bij het museum voor Tsjechische literatuur in de Praagse buitenwijk Strahov, Ivan Medek, een muziek criticus, en Jaromir Litera, een vroegere communistische partij- funktionaris die zijn baan verloor als handarbeider bij een fabriek in Praag. gen. „Dit toont metterdaad het waar is wat in het manifest over de mensenrechten in dit land wordt gezegd", aldus de 63-jarige filosoof. In welingelichte kringen in Praag is vernomen dat de oud-journalist Jiri Lederer is beschuldigd schaden van de Tsjechoslowaaksi belangen in het buitenland op grond van een artikel van het wet boek van strafrecht dat een .maxi male gevangenisstraf kent van drie jaar. Tot nu toe ontbreekt nadere informatie over eventuele aan klachten tegen de andere drie gear resteerden. Het zijn de toneel schrijver Vaclav Havel en de thea terdirecteurs Otto Ornest en Fran- tisek Pavlieek. Rude Pravo, het orgaan van ae communisti sche partij, wijst elke suggestie, een oplossing voor de zaak rond Charta '77 te bespreken met democrati sche krachten in het Westen, volle dig van de hand. Dit standpunt "kU volgt op de oproep van Zdenek HGt j Mlynar," oud-lid van het Tsjechos- lowaaks partijpresidium, die de leiders van de communistische (wat Rude Pravo overigens ver zwijgt) en socialistische partijen van West-Europa uitnodigt hun in vloed aan te wenden ten gunste van de ondertekenaars van het mani fest. Daarnaast heeft de schrijver Pavel Kohout opgeroepen een „missie van goede wil" naar Tsje choslowakije te sturen. pen twee weken, sinds zijn laatste gesprek met Vorster, heeft ge maakt. Hij zei dat hij Vorster niet om "spe cifieke garanties" had gevraagd in zake Rhodesië. Londen hoopt op de' medewerking van Zuid-Afrika bij het uitwerken van een regeling voor Rhodesië omdat het blanke minderheidsregime in Salisbury voor zijn voortbestaan grotendeels van Zuid-Afrika afhankelijk is en daarom gevoelig voor eventuele Zuidafrikaanse pressie. Vorster liet gisteren doorschemeren dat hij waarschijnlijk volgende week voor het Zuidafrikaanse parlement een verklaring over Rhodesië zal afleg gen. Volgens Britse kringen heeft Ri chard nu nieuwe Britse voorstellen op zak, die aanzienlijk verschillen van de voorstellen die Richard tij dens zijn eerste rondreis in Salis bury en Pretoria op tafel legde. Waarnemers achten het overigens onwaarschijnlijk dat Ian Smith po sitief zal staan tegenover deze voor stellen, die voorzien in een grotere Britse rol in Rhodesië tijdens de overgangsperiode naar onafhanke lijkheid. Volgens zegslieden in Kaapstad heeft Vorster positief gereageerd op het verslag dat Richard hem uit bracht over de vorderingen van zijn "pendeldiplomatie" in zuidelijk Afrika. Vorster zou het met Richard eens zijn dat de nieuwe Britse plannen een basis voor serieuze onderhandelingen over een meer derheidsbewind voor Rhodesië kunnen zijn. Volgens Britse zegs lieden zal Richard voor het eind van v..» tweederde uit Afrikanen Tijdens Richards eerste bezoek aan zou bestaan. Daar besluiten met Salisbury zei Smith dat hij de tweederde meerderheid genomen zou bestuneren. zouden moeten worden, "blanke veto" teniet gedaan kun nen worden door de Britse voorzit ter. Daarmee is die hele constructie onzinnig geworden, meent men in regeringskring in Salisbury. Bo vendien zou Engeland voorstellen Maar sindsdien heeft het partijbes tuur van het Rhodesische front, de regeringspartij van Smith, elke vorm van Britse aanwezigheid in Rhodesië tijdens de overgangsre gering categorisch van de hand ge- CAIRO (AP) - De Egyptische pre sident Anwar Sadat heeft gisteren de prijsverhogingen voor leven smiddelen, gas en sigaretten inge trokken welke hebben geleid tot gewelddadige demonstraties in verschillende Egyptische steden en tot het instellen van een uitgaans verbod, aldus is door radio Cairo bekend gemaakt. In de verklaring werd gezegd dat de regering op verzoek van premier Mamdouh Salem en met goedkeu ring van president Anwar Sadat heeft besloten de onlangs afgekon digde prijsmaatregelen op te schor ten. Verder kv^am de regerende centrum partij, die 305 van de 360 parlementszetels in handen heeft, bijeen om de gebeurtenissen van de afgelopen dagen te bespreken. De economische commissie van het parlement zal voor hetzelfde doel bijeenkomen. Een uur na het begin van de bijeen komst van de centrum partij werd een uitgaansverbod van zonson dergang tot zonsopgang in de Egyptische hoofdstad van kracht. De oproerpolitie heeft opdracht gekregen één ieder, die niet in het bezit is van een pasje, neer te schie ten, aldus radio Cairo. Uitgaansverboden zijn tevens in gesteld in Alexandrië, ongeveer 190 kilometer ten noorden van de hoofdstad, en in de stad Suez aan de zuidkant van het kanaal waar zich eveneens gewelddadige demon straties hebben voorgedaan. Westduitse communisten- leider overleden PÜSSELDORF - De oud voorzitter van de vroegere commu nistische partij Duitsland (KPD), Max Reimann, is dinsdag in de leef tijd van 78 jaar overleden. Dit heeft de Duitse communistische partij (DKP), waarvan Reimann ere voorzitter was, gisteren in de West duitse stad Düsseldorf bekendge maakt. Reimann is jarenlang fractievoor zitter van de KPD in de Duitse se naat geweest. Deze partij werd in 1956 verboden, omdat zij een aantal artikelen in haar statuten zou heb ben staan, die in strijd waren met de grondwet. De belangrijkste com munistische partij in West- Duitsland is op het ogenblik de Duitse communistische partij (DKP), waarvan de kern uit de KPD afkomstig is. De DKP heeft echter de artikelen, die in strijd met de grondwet zouden zijn, niet van de KPD overgenomen. Vooral in het begin trad de DKP soepeler naar voren dan de KPD. De DKP heeft overigens geen zetels in het parle ment, omdat de kiesdrempel van vijf procent bij lange na niet ge haald werd bij de verkiezingen. Chirac wil burgemeester Parijs worden PARIJS (Reuter) - De Franse oud premier Jacques Chirac heeft giste ren aangekondigd, dat hij zich kan didaat zal stellen voor de nieuwe post van burgemeester van Parijs bij de in maart te houden verkie zingen. Hiermee stelt hij zich tegenover president Giscard d'Es taing, die de minister voor indus trie, Michel d'Ornano, graag aan het hoofd van het Parijse stadsbestuur Chirac zei dat hij aan de verkiezin gen in Parijs zal deelnemen om te voorkomen dat de hoofdstad in handen valt van de samenwer kende socialisten en communisten. Volgens hem vormen de verkiezin gen in maart een inleiding op de campagne voor de parlementsver kiezingen van volgend jaar. Na jarenlang verbod: MADRID (UPI) - Op veel Bas kische stadhuizen in Spanje is gisteren de Baskische rood groen-witte vlag verschenen. De Spaanse overheid heeft be paald, dat het dundoek niet lan ger onwettig is. Voorheen stond stond op het ontplooien of zelfs het bezit van een Baskische vlag een flinke gevangenisstraf. Wel moet er naast de Baskische ook een Spaanse nationale vlag hangen. Het Spaanse De afgetredenen wil zich pas uitlaten over de re denen van zijn ontslag, indien hij niet langer meer gouveneur Spaanse ministerraad, die op 21 januari bijeen is. zal de ontsla gaanvrage waarschijnlijk goedkeuren. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de tot gouverneur is gezegd, dat het besluit tot aftreden is ge nomen nadat Martin Villa toe stemming had gegeven tot het voeren van de Baskische vlag. Centrum De twee belangrijkste Spaanse centrumpartijen, de volkspartij en de Spaanse democratische Unie, zijn gisteren verenigd in een federatie. De volkspartij staat onder lei ding van de twee oud-ministers Jose Maria de Areilza en Pio Cabanillas. Deze laatste verklaarde gisteren dat het samengaan van beide partijen meer te betekenen heeft dan een „simpele verkie zingsalliantie". Ook deed hij een oproep voor onmiddellijke erkenning van de Spaanse communistische partij die nog steeds verboden De volkspartij was al gelieerd met verscheidene liberale par tijen en met de federatie van sociaal-democraten. De volkspartij hoopt ook sa menwerkingsverbanden te kunnen aangaan met de christen-democratische par tijen van Joaquin Ruiz Jimenez en Jose Maria Gil Robles om uiteindelijk een grote „centrum-linkse liberale partij" van Spanje te kunnen forme-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9