Meevaller van 700 miljoen kan loon» conflict ploss en Kok woedend op ondernemers en regering Plicht tot verbeteren haalt het wel woningen BOERSMA HOOPVOL GESTEMD Lubbers somber O Weerprik- actie in Rotterdam Gesaneerde kotters naar Z-Afrika Uit in de Randstad DONDERDAG 20 JANUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - FN V-voorzitter Wim Kok is gisteren zeer boos geworden op de ondernemers en de regering. Aanleiding was een brief van minister Boersma aan de Tweede Kamer, waarin staat dat uit de ontwikkeling van de in 1976 werkelijk verdiende lonen moet worden afgeleid, dat de post „incidenteel" één a anderhalf procent hoger is geweest dan het niveau waarvan aanvankelijk was uitgegaan. Deze spectaculaire uitschieter in de incidentele loonsverhogin gen", aldus Kok, „heeft zich voorgedaan in 1976, het jaar waarin de werkgevers net als nu met de handen in de lucht riepen dat er niet of nauwelijks een loonsverhoging af kon. Het jaar ook, waarin de overheid 'twee maal een loonmaatregel heeft opgelegd". Dit betekent volgens de FNV- voorzitter, dat individuele on dernemers kennelijk kans en aanleiding hebben gezien om via allerlei incidentele verbeteringen (promoties, extra uitkeringen) de loonkostenstijging over 1976 op 10,5 procent te laten belanden Begin 1976 werd nog gerekend op een loonkostenstijging van 8 a 9 procent. Terwijl midden in het jaar nog touw werd getrokken om de vraag of het 9,2 of 9,3 procent mocht worden. „Het is ontstellend, dat de overheid zo lakoniek aan het eind van de rit zo'n mededeling doet", aldus Kok. Hij vroeg zich af, of de rege ring geen instrumenten heeft om een dergelijke ontwikkeling eer der vast te stellen. De ondernemers hebben zich zelf volgens Kok een brevet van onge loofwaardigheid bezorgd. „Er is via de optelsom van de indivi duen iets gebeurd waarvan de collectiviteit van de werkgevers steeds heeft gezegd dat het niet kon. Dit sterkt ons in onze opvat ting dat we ons nu door dezelfde ondernemers, die weer ach en wee roepen, niet van de automa tische prijscompensatie moeten laten afhouden". Minister Boersma geeft in zijn brief niet aan, in welke sectoren en/of inkomensgroepen de incidentele loonstijgingen zich met name hebben voorgedaan. Kok zei, dat de FNV de indruk heeft, dat de structurele verhoging van de mi nimumlonen (zoals te verwach ten viel) een rol heeft gespeeld, maar dat verder vooral de hoge inkomenscategorieën er meer dan evenredig van hebben gepro fiteerd. Hij vindt, dat minister Boersma „binnen de kortste keren" met aanvullende informatie moet komen over de bedrijfstakken en inkomenscategorieën waarin dit „spectaculaire" verschijnsel zich heeft afgespeeld. Dit omdat dit ook van belang is voor de nu lo pende CAO-onderhandelingen „Met de werkgevers die zeggen: we willen wel maar we kunnen niet". Kok: „Ik vind de dubbele moraal van de ondernemers zeer kwalijk". Evenals Kok van de FNV consta teerde voorzitter Lanser van het CNV, dat de werkgevers in 1976 meer loon hebben betaald dan ze krachtens de loonmaatregelen mochten doen. Hij leidt daaruit af, dat er „alle klaagzangen van de werkgevers ten spijt en al hun be zwaren tegen de hoogte van de loonmaatregel", kennelijk toch meer mogelijk was. „Eigenlijk ligt het voor de hand, dat het kabinet de sociale partners uitnodigt voor een gesprek op basis van de nieuwe gegevens". DEN HAAG (SP) - Minister Lubbers (economische za ken) heeft gisteren sombere verwachtingen over de werkgelegenheid bekend gemaakt. Dat gebeurde tegelijk met de door minister Boersma (so ciale zaken) gepubliceerde brief over de meevallers bij de sociale verzekeringen. Volgens Lubbers zet de al en kele maanden aanhou dende daling van de werk loosheid niet door. Dat is het directe gevolg van de steeds maar „harder" wordende gulden. De ver wachting is dat de gulden in 1977 ten opzichte van het vorig jaar met vijf a zes procent in waarde zal stij gen. De concurrentiepositie van ons land ten opzichte van het buitenland wordt daardoor slechter. Dit speelt de export-industrie parten, met alle gevolgen van dien voor de werkgele genheid in die industrie tak. Ook valt de ontwikkeling van de wereldhandel iets tegen in vergelijking met cijfers die het centraal planbureau vorig jaar sep tember bekendmaakte. Tegenover een voor het bui tenland duurder worden van onze exportprodukten staat dat de invoer naar ons land, bijvoorbeeld van grondstoffen, goedkoper worden.Dit Dit op zichzelf gunstig voor de ontwikke ling van het prijspeil. De inflatie zou er sterk door kunnen worden afgeremd. Maar dit wordt weer te nietgedaan, doordat de lo nen in 1976 één tot ander half procent meer zijn ge stegen ten gevolge van promoties en overwerk vergoedingen, dan eerst werd verwacht. Dit heeft direkte gevolgen voor dit jaar. De lonen worden door deze extra stijging omhoog gestuwd. Lubbers waarschuwt dan ook dat het om het even is of uitgegaan wordt van loonstijgingen op basis van de vakbondseisen (vier, vijf procent nu plus 3.8 op 1 juli) öf van het werkgeversaan bod (2.5 procent nü plus twee op 1 juli). In beide ge vallen zullen de Ionen in 1977 meer stijgen dan oor spronkelijk werd geraamd. De verslechtering van onze concurrentiepositie én de tegenvallende loonont wikkeling zijn volgens Lubbers „de belangrijkste reden voor het ontbreken van de verwachting dat de daling van de werkloos heid zich zal voortzetten". DEN HAAG (SP/ANP) - Minister Boersma (So ciale Zaken) hoopt dat de "meevaller" van zeven honderd miljoen gulden bij de sociale fondsen, waardoor premieverlaging mogelijk is, bij kan dragen aan de oplossing van het loongeschil tus sen werkgevers en werknemers. Dat is gisteren duidelijk geworden uit toelichtingen van hem op een brief aan de Tweede Kamer waarin het ontstaan van dit miljoenenbed rag uit de doeken wordt gedaan. Vorige week woensdag werd reeds gemeld dat Boersma er aan dacht die "meevaller" beschikbaar te stel len om het veschil tussen de loonei sen van de vakbeweging en het aanbod van de werkgevers te over bruggen. Bezuinigen De PvdA-fractie in de Kamer heeft zich daar gisteren ook voor uitge sproken. De PvdA vindt dat werk gevers en werknemers de 700 mil joen in het overleg moeten betrek ken. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) voelt er niet veel voor. De FNV vindt dat de re gering het bedrag moet verbruiken om bepaalde bezuinigingen, met name de verlaging van de maxi male WAO-uitkeringen tot zeventig procent, niet door te laten gaan. De werkgevers hebben zich uitge sproken voor een landelijk gesprek met vakbeweging en regering om het loongeschil bij te leggen. Zij hebben de regering telegrafisch verzocht hiertoe het initiatief te nemen. De zevenhonderd miljoen van Boersma zal daarin een rol kunnen spelen. Volgens Boersma is de meevaller het gevolg van een hogere totale loonstijging in 1976 dan aanvanke lijk werd verwacht. Dit komt door dat de werkgevers meer voor pro moties en overwerkvergoedingen hebben uitgegeven dan oorspron kelijk door de regering werd ge raamd. Voor deze "incidentele" loonstijgingen werd één tot ander half procent meer uitgegeven dan eerst werd becijferd. Meer Over deze hogere loonstijging is ook premie berekend voor de so ciale verzekeringen, zodat de so ciale fondsen meer hebben ontvan gen dan op grond van de lagere loonstijging was voorspeld. De fondsen van vrijwel alle sociale verzekeringen hebben meer bin nengekregen, maar de grote ver schillen met de eerdere ramingen zitten vooral bij de AOW, de WAO, de ziekenfondswet en de WW. pakket van lastenverlichtingen en uitgavenombuigingen het initiatief te nemen de ontstane sociale onrust niet in stakingen te doen ontaar den. Indien de mogelijkheid van lastenverlichting er nu is, dan zal minister Boersma er goed aan doen opnieuw in overleg te treden met de beide partners EINDHOVEN De heer PJGvan Doorne (voorgrond), president van de raad i bestuur van DAF-trucks, het bedrijfsle- spreekt in de Eindhovense produktiehal het personeel toe ter gelegenheid van het van de band lopen van de 150.000ste vrachtwagen sinds 1949. DAF produceert tegenwoordig 14.000 vrachtwagens per jaar. ROTTERDAM (ANP) - Bij het chemische bedrijf Cyanamid in Rotterdam is gisteren opnieuw door het personeel een priksta- king gehouden. Tussen kwart voor een en kwart voor twee lag de fabriek als gevolg van deze ac tie stil. Dinsdag werd er al tussen vier en vijf uur 's middags niet gewerkt. De Cyanamid-werknemers protes teren er tegen, dat de directie pas op 7 februari voor het eerst wil praten over een nieuwe cao. De werknemers en de industriebon den vinden dat die besprekingen eerder op gang moeten komen omdat volgende week al met vier grote chemische bedrijven in het Waterweggebied over een nieuwe cao wordt gepraat. Bij het chemische bedrijf Synres in Hoek van Holland legde gisteren in de loop van de middag het per soneel van de technische dienst (ongeveer 50 man) het werk voor een uur neer. Volgens de Industnebond-NW was deze ac tie bedoeld als protest tegen en kele bestaande arbeidsvoor waarden bij dit bedrijf. Eind vol gende week zouden de bonden met de Cynres-directie gaan pra ten over een nieuwe cao. Het dagelijks bestuur vn de BVA (Vereniging van werknemers in Bank- en Verzekeringswezen en Administratieve beroepen) heeft besloten tot een spoedberaad over het mislukken van de cao- onderhandelingen in het bank bedrijf. Maandag of zoveel eerder als mogelijk is zullen daartoe de bij de banken werkzame kader leden en alle ondernemings raadsleden bijeen komen. Er zal dan worden beslist, wat er verder moet gebeuren. Vice-voorzitter G. F. Wagenaer van de BVA zei gisteren, dat zijn ver eniging van mening blijft dat met name de grote banken zich de au tomatische prijscompensatie best kunnen veroorloven. De rijf zijn nog nooit belangrijke wij zigingen in de cao doorgevoerd zonder voorafgaande studie en de BVA vindt het afschaffen van de automatische prijscompensatie ook zo'n belangrijke wijziging. Inmiddels zijn de cao onderhandelingen in de vleesin dustrie, de suikerverwerkende industrie en in de sector van de schilders- en afwerkingsbedrij- ven afgebroken. Meerderheid van Kamer akkoord DEN HAAG (SP) - De plannen van staatssecretaris Schaefer (volks huisvesting) om eigenaren van wo ningen te kunnen verplichten deze op te knappen ondervindt weinig weerstand in de Tweede Kamer. Alleen de VVD en enkele kleine rechtse partijen zijn tegen. De CPN heeft op onderdelen zware kritiek. De VVD vond dit het "meest betut- voorbeeld Gorstellen Nederlanders gearresteerd in Griekenland Volgens de voorstellen van Schae fer zullen B en W. de bevoegdheid krijgen de eigenaren van woningen aan te schrijven om verbeteringen aan te brengen. Tegenover deze plicht tot verbeteren van de eige naar, ook die van de eigenaar/be woner, staat de plicht van de huur der om verbeteringen te gedogen. Deze gedoogplicht geldt met name voor het aanbrengen van een dou che, het installeren van een toilet en het moderniseren van de keuken. De huurder kan ook een initiatief Hij kan de eigenaar bij centrale verwarming aan te leggen en de ruimte onder een schuin dak - de kapruimte-bewoonbaar te maken. Weigert de eigenaar om aan derge lijke initiatieven gevolg te geven, dan kan de huurder zich tot de ge meente wenden. Zijn initiatieven kunnen dan tot een aanschrijving door B. en W. van de eigenaar lei den. De huurder moet wel betalen voor een verbeterd woongenot. De eige naar mag hem een hogere huur prijs, 2,5 tot drie procent van de in vesteringskosten berekenen. Wiegel WD-fractieleider Wiegel merkte n.a.v. de brief van Boersma op: "Za terdag heb ik het kabinet gevraagd zelf een stap te zetten en via een ALEXANDROUPOLIS (ANP) - Twee jonge Nederlanders zijn gis teren aan de Grieks-Turkse grens gearresteerd omdat in hun auto 45 kilo hasj is aangetroffen, zo heeft de Griekse politie meegedeeld. De twee Nederlanders, de 24-jarige P.L. en de 23-jarige M. v.d. V. bei den uit Breda, zijn in hechtenis ge nomen en zullen binnenkort wor den berecht wegens narcotica- De WD heeft gisteren voorstellen De CPN kon wel met een plicht tot woningverbetering instemmen, maar moest niets hebben van de mogelijkheid om hogere huren te bedingen. smokkel. bij de Kamer ingediend c de DEN HELDER - Begin volgende week vertrekken twee uit Urk af komstige kotters, de UK 3 en de UK 51, naar Zuid-Afrika om daar twee jaar te gaan vissen. Aan de visserij van Nederland uit mogen de beide schepen niet meer deelnemen, om- ADVERTENT Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. dat de eigenaren gebruik hebben gemaakt van de saneringsregeling. Hun nieuwe thuishaven wordt Hermanus aan de zuidkust van Zuid-Afrika, honderd kilometer ten zuidoosten van Kaapstad. Met Nederlandse bemanningen gaan de beide schepen daar de boomkor- visserij uitoefenen en het is de be doeling, ook enige Afrikanen met die vismethode vertrouwd te ma ken. Als rederij treedt op de Afri kaanse maatschappij "Lusitania Sea Products". Men wil in Zuid-Afrika voorname lijk gaan vissen op "linkse" tongen, tongen waarvan de ingewanden beteringsplicht voor eigenaar/be woners te schrappen. Ook wilde de WD af van de dwang om de wo ning te verbeteren. Een alternatief kan volgens deze partij zijn dat de gemeente de plicht krijgt een wo ning te kopen, die door een weige rachtige eigenaar wordt aangebo den. Bovendien wilde de WD voor individuele gevallen de mogelijk heid openen dat wordt afgezien van de gedoogplicht van de huurder. Politie houdt groothandelaar in hasj aan SCHIPHOL (ANP) - De rijkspolitie op Schiphol heeft vorige week vrij dag de 28-jarige Rob E. aangehou den, omdat hij samen met vier an dere mannen dertig kilo hasj bij zich bleek te hebben. Rob E. is vol gens de woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie W. Gaanderse een groothandelaar in hasj, waar de politie in Eindhoven al enkele jaren achteraan zit. De aanhouding op Schiphol is pas nu bekend gemaakt in verband met het onderzoek. In de woning van Rob E. in Hel mond werd nog eens dertig kilo gram hasj gevonden. De verdo vende middelen vertegenwoordi gen volgens de Eindhovense politie een handelswaarde van 1.2 miljoen gulden. Rob E. werd op Schiphol aange houden toen hij samen met andere kant zitten dan bij koeriers terugkeerde de dichter bij ons land rondzwem mende tongen. De Afrikaanse ton gen zijn ook wat langer en smaller. Een vangstbeperkingsregeling is er in Zuid-Afrika niet en de prijs van de tong, zo vertelden vissers, ligt er op het ogenblik tussen de vier en vijf gulden per kilo. Marokko. Die koeriers zijn E. van de H. (27), G. van de B. (37), E. van de H. (30), allen uit Eindhoven en J. van de H. (27) uit Vught (de Van de H.'s zijn geen familie van elkaar). Rob E. heeft inmiddels be kend dat de hasj die de koeriers bij zich droegen ook van hem was. Lusitania Sea Products" heeft per Volgens de Eindhovense politie- advertentie de Nederlandse be- J J 4 manningen aangeworven. Het be drijf kreeg zes aanmeldingen. Het is de bedoeling dat de vissers- gezmnen overkomen naar Afrika, zodra daar huisvesting is gevon- woordvoerder moet Rob E. verleden vele reizen naar Marokko hebben georganiseerd. De politie veronderstelt, dat hij in Eindhoven en omgeving de afgelopen jaren vele honderden kilo's hasj heeft verhandeld. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 21. 22 en 25 jan., 20.15 uur. Amster dams Philh. Orkest; 24 jan. 13.30 en 15.15 uur, Ned. Ballet Or kest; 26 jan., 12.30 uur, Concertgebouworkest; 27 jan., 20.15 uur, Ned. Studenten Orkest. Kleine zaal: 21 jan. 20.15 uur, Dvorak en Janacek serie; 24 jan. 20.15 uur, Michael Gave, piano; 25 jan., 20.15 uur, Catherine Courtois, viool jn Georges Rabol, klave cimbel; 26 jan., 20.15 uur, Meloskwartet 27 jan., 20.15 uur.Tibor de Machula, violoncel en julia Studebake. hoorn. Stadsschouwburg: 21 en 26 jan.. 20.15 uur Ned. Operastichting met „Dorian Gray"; 22 jan. 20.15 uur, „De Kaukasische Krijt- knng"; 23 jan., 13.39 uur. Hoofdstad Operette met „Der Vogel- handler"; 24 jan., 20.15 uur, „Niet bereikbaar" met o.a. Ton van Duinhovenfen Ina van Faassen; 25 jan., 20.15 uur, Ned. Operas tichting met „Pelléas en Mélisande"; 27 jan., 20.15 uur Ned. Danstheater. Carré: 21 t/m 27 jan., 20.30 uur André van Duin „Lach om het leven"; 23 jan., 11.00 uur koffieconcert door het Ned. Blazers Ensemble". Brakke Grond:21 en 22 jan., 20.30 uur. „De apologie van Socra tes"; 24 t/m 27 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Kiss met „Salomé". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg:21 jan., 20.15 uur. Amsterdams Pu- bliekstheater met „Hamlet" van Shakespeare; 22 jan., 20.15 uur, „Niet bereikbaar", komedie van Simon Gray met o.a. Ton van Duinhoven en Ina van Faassen. De Doelen:Grote zaal: 21 jan., 20.15 uur, popconcert door Al- quin; 22 jan., 15.00 uur, orgelconcert door Arie Keijzer; 26 jan., 12.45 uur, koffieconcert; 26 jan. 14.30 uur, poppenteejater Hans Schoen met „Tissothijn"; 26 jan., 20.15 uur, concert door het Ned. Studenten Orkest; 27 jan., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest. Kleine zaal: 21 jan., 20.15 uur, „Jukebox 2008%' van Herman van Veen; 25 jan., 20.15 uur, concert door het Smetana Kwartet. Luxor Theater: 21, 22, 25, 26 en 27 jan., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met Gypsy", musical. Hofpleintheater: 21, 25, 26 en 27 jan., 20.15 uur kabaret Ivo de Wijs met „Achter de wolken is zonneschijn." DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21 en 27 jan., 20.15 uur en 23 jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Naar 't u lijkt" van Shakespea re: 22 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Marie Stuart" van Fnedrich Schiller 23 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Rou lette" van Pavel Kohout; 24 t/m 26 jan., 20.15 uur, „Lied in de schemering" van Noël Coward. HOT-Theater: 21 en 22 jan., 20.30 uur, Ned. Dans Theater; 23 jan., 14.00 uur, Kindertheater Pssst met „Piccolo en de Troeba- doerak"; 24 t/m 26 jan., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met „Kost winner, wat is dat Pa?"; 27 jan., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met „Grote M kleine M/Wonen of wijken". Congresgebouw: 21 jan., 20.15 uur. Theater Oberhausen met „Der Bettelstudent22 jan., 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kurt Sanderling; 23 jan., 14.30 uur, Oekrainische dans- en folklore-ensemble 27 jan., 20.15 uur Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff. Circustheater: 22 jan., 20.00 uur, Ned. Operastichting met „Do rian Gray". Diligentia: 21 en 22 jan., 20.15 uur, optreden van Ted de Braak; 23 jan., 11.00 uur. Koffieconcert; 23 jan., 14.30 uur, Catherine Courtois, viool en George Rabol, klavecimbel; 25 jan., 20.15 uur, Franz Massinger, piano; 26 en 27 jan., 20.15 uur, Jules de Corte en Louis van Dijk Theater Pepijn: 21 en 22 jan., 20.30 uur, cabaret Robert Kries en Peter Stoops. LEIDEN Leidse Schouwburg: 21 jan., 20.15 uur, „Een doos vol kruimels", blijspel van Neil Simon; 22 jan., 20.15 uur, Poëzie Hardop „Liefde is geen woord"; 24 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Roulette" van Pavel Kohout; 26 jan., 20.15 uur, toneelverenin- ging Litteris Sacrum met „Het flauwgevallen paard" van Fran- Coise Sagan; 27 jan., 20.15 uur, „Jukebox 2008", volkstoneelstuk met muziek en dans van Herman van Veen. LAK-theater: 21 jan., 20.15 uur, lezing door Hella Haase „Vrou wen in de literatuur", 26 jan., de Engelse theatergroep Lumiers and Son met „Special forces"; 27 jan., 20.15 uur, folkmuziek door Peggy Seegen en Iwan Macoll.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7