Felle protesten tegen plan woonwagenkamp Hoofdstraat Leiderdorp mogelijk ermd dorpsgezicht leidse agenda 'coxa (oKëpdko; &RQÏVUIL geblazen villawijk Assenaar precies op tijd gereed Plan voor PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 20 JANUARI 1977 Men kan zich afvragen hoe lang het nog zal duren voor de gemeente Voorschoten geconfronteerd wordt met acties van woonwa genbewoners. Voorscoten be schikt weliswaar niet over een stadhuisplein om te bezetten maar er zijn ongetwijfeld ook andere wegen om uiting aan een groeiend gevoel van onbehagen te geven. Als dat gebeurt ligt de schuldv voor een groot deel bij Voorschoten zelf. onder der mom mon zeer betrokken te zijn bij de problemen van de woonwagenbewoners en onder het vaandel van de wil tot hulp verlening is de gemeente Voor schoten er tot nu toe in geslaagd precies die plaatsen uit te kiezen voor de vestiging van een woon wagencentrum die zeker niet voor een dergelijke bestemming in aanmerking komen. Zonder voorkennis van de provin cie werd enkele maanden geleden een stuk provinciaal terrein aan de Papelaan aangewezen als plaats voor de vestigingsplaats voor een woonwagenkamp. Dat ging om verschilleiide redenen niet door. Vervolgens komt de gemeente Voor schoten juichend met een nieuw plan: een woonwagenkamp aan de VeursewegHet wordt groots aangekondigd in het gemeente lijk voorlichtingsblad, waarbij de gemeente cr overigexxs wel voor zorgt boven die aankondiging de insinuerende kop „Woonwagen kamp in natuurgebied?" te plaatsen, is dat om toch maar vooral zoveel mogelijk bezwaar den op te roepen". Voorschoten vergeet gemakshalve dat defensie op die plaats nooit een woonwagenkemp zal toelaten Men kan zich afvragen of die ver gissing bewust werd gemaakt. Men vergeet ook dat CRM waar schijnlijk nooit akkoord zal gaan met vestiging van een woonwa genkamp in een natuurgebied. Een houding die zonder twijfel te voorzien is geweest. Ten slotte weet men dan tot twee maal toe juist die plaatsen uit te zoeken die op protesten van om wonenden zullen stuiten. Om die onrust nog wat aan te wakkeren vergeet men in beide gevallen de bevolking van te voren open en eerlijk in te lichten, maar laat men halve waarheden, gekoppeld aan onduidelijkheid, hun vernie tigend werk doen. In beide geval len komen half-voorgelichte be woners al met een wassa bezwa ren, waardoor vestiging van een kamp op die plaats van te voren uitgesloten lijkt. Men kan gisseii naar het waarom van een dergelijke handelwijze Het lijkt er echter sterk op dat WD-fractieleider mr.S.AC. Be geer gelijk krijgt met zijn opmer king dat Voorschoten dat „woonwagengedoe" eigenlijk lie ver helemaal niet wil hebben. Maar Voorschoten houdt er ken nelijk niet van om met open vizier te vechten en daar ruiterlijk voor uit te komen. HANS MEIJER Burg. Vernèdepark; Badhuisstraat, Parkstraat, Noortheystraat, Stad wijkstraat, Sophiakade, Nieuw Voordorpstraat, Prof. Zernikelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorentz- laan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Ein- thovenlaan, Prof. Debeijelaan, Anth. van Leeuwenhoekkade, Lord Paden Powellweg, Kamerling Onnesplantsoen, Raadhuislaan, (het gedeelte ten oosten van Vliet- zicht) Prof. van der Waalslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molen laan, (het gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan), Prof. Zeeman plantsoen Gerard Douplantsoen, Carel Fabritiuslaan, Anthonie van Dijcklaan, Johannes Vermeer- plantsoen, Govert Flinckplant- soen, Rembrandtlaan, Albert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bol- laan, Jan Steenlaan, Ruysdaelhof, Van Ostadehof, Paulus Potterd- reef, Frans Halsplantsoen en Nic. Maeskade. "We krijgen nooit niks, maar nu wel woonwagens" VOORSCHOTEN - „We krijgen nooit niks, maar nu wel woonwagens". De hartekreet van een bewoner uit het niemandsland tus sen Voorschoten en Leidschendam zorgde niet alleen voor humor, maar gaf tevens de angst voor de vestiging van een klein woonwagenkampje in het natuurgebied bij Haagwijk aan. De wethouders Eveleens (openbare werken) en Marselis (welzijn) kregen tijdens de hea ring over de vestiging van een woonwagen kamp, gisteravond, weerwoord van zowel Voorschotenaren als Leidschendammers. De aankondiging van de hoorzitting was gedaan via het officiële gemeentelijk voor lichtingsblad „Raadhuisklanken", maar dat wordt in dit dun van woningen voor ziene gebied niet bezorgd en bij toeval was een bewoner „er achter gekomen". Het re sultaat was verbluffend: een lange lijst met handtekeningen van zowel Voorschotense als Leidschendamse ingezetenen. De secretaris van de Stichting Duivenvoorde hield een betoog waarin tot uitdrukking kwam dat het door de gemeente Voorscho ten uitgekozen gebied een echt natuurge bied is, waarin de resten van het landgoed „Haagwijk" te vinden zijn evenals het strandwallenlandschap. Bovendien is het terrein eigendom van Duivenvoorde en verpacht aan een familie, die al 55 jaar pach ters genoemd kunnen worden. De omliggende tuinders zagen een toekomst met afgesloten kassen en overlast. Een ambtenaar van het ministerie van defensie, welk ministerie midden in het natuurge bied een opslagplaats heeft, bestreed de mededeling dat defensie explosieven opge slagen zou hebben in Haagwijk, maar dat is al een verschil van mening vanaf de vesti ging van defensie in dat gebied tot aan de dag van vandaag. Pachter Teunissen op wiens gebied het woonwagenkampje zou moeten komen sprak: „De gemeente maakt van een na tuurgebied een rampengebied en dat kan nooit de bedoeling zijn". Wethouder Marselis, die door drs. Ter Keurs van de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit beticht werd van het ge ven van onvolledige informatie zei: „Het gemeentebestuur zit er net zo mee als u. We hebben de opdracht om een kampje voor tien wagens binnen de gemeentegrenzen neer te zetten." Inmiddels is bekend dat ook de woonwagen bewoners er weinig voor voelen om in het niemandsland tussen twee gemeenten een kampje te krijgen. Tot geruststelling van de Leidschendamse ingezetenen gaf wethou der Eveleens de verzekering dat zeker over leg zal moeten plaats vinden met het ge meentebestuur van Leidschendam. Deze gemeente verzorgt o.a. de electriciteit in die wijk. In 't kort Op 25 januari vergadert de Lei- derdorpse commissie maat schappelijk welzijn. Daar komt onder meer de begroting van de kruisvereniging Leider- dorp/Zoeterwoude Rijndijk aan de orde. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeente huis. Op 30 januari wordt in sportzaal Op Dreef in Leiderdorp een judo-toernooi gehouden. De op brengst van het toernooi, dat wordt georganiseerd door sport school Van Houdt, komt ten goede aan sportbeoefening voor minder valide jeugd. De wed strijden beginnen om 9.00 uur. Er hebben inmiddels 500 deelne mers ingeschreven. In Wassenaar worden dit voor jaar opnieuw culturele weken georganiseerd. Dat gebeurt in de periode van 11 tot en met 29 mei. Inlichtingen over een en ander De Wassenaarse schoonheids commissie heeft een andere sa menstelling gekregen. Sinds 1 januari is mevrouw ir. B.V. van London - Romp voorzitster: de commissie bestaat verder uit Ing. A. Peetoom en ir. J. J. Kroon. Ir. J. H. Kooreman en Ing. G. Lank- horst zijn plaatsvervangend le den. O De directie van het recreatiecen trum Duinrell in Wassenaar wil de kantoorruimte op het terrein uitbreiden en heeft ddartoe ver gunning aangevraagd bij B en W. Het bouwplan, dat overigens af wijkt van het geldende bestem mingsplan, ligt tot 27 januari ter visie. Vanavond vergadert de Voor schotense commissie voor jeugdzaken. Daar wordt onder andere gesproken over de nieuwe subsidieregeling voor het georganiseerd jeugdwerk. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeentehuis. Tegelijkertijd vergadert in ge bouw De Werf de commissie voor volksgezondheid em maat schappelijke dienstverlening. VOORSCHOTEN - „In verge lijking met wat de sportver enigingen aan subsidie ont vangen en wat er verder nog aan allerlei sportfaciliteiten wordt uitgegeven komen de overige Voorschotense vereni gingen er dikwijls bekaaid vanaf', aldus mr. Asselman (CDA) in de cultuurcommissie over de subsidie-aanvraag van Harmonievereniging Lauren- tius. De vereniging heeft om een eenmalige subsidie gevraagd om een tweetal soesafoons (grote blaasinstrumenten) en nieuwe, uniformen te kunnen bekostigen. De inkomsten zijn daar niet groot genoeg voor, mede omdat voor optredens binnen de gemeentegrenzen geen vergoeding wordt ver langd. Het Creatief Centrum Voor schoten, samen met het Crea tief Centrum Leidschendam verenigd in de Stichting Vliet- streek, wil ook voor subsidie in aanmerking komen. CRM en Leidschendam hebben daar al in toegestemd, het wachten is nu nog op Voorschoten. De commissie zal hierover een po sitief advies aan de wethouder uitbrengen, evenals over de subsidieverzoeken van het zangkoor Mater Dei en de Kunstkring Voorschoten. Het door de burgers gekozen paardestandbeeld zal vermoe delijk in de week voor de paar denmarkt in de Schoolstraat geplaatst worden. Het zal dan echter nog wel niet het origi neel zijn, maar een plastic mo del van anderhalve meter hoogte, bedoeld als proef. De cultuurnota, nog in het ontwerpstadium verkerend, is door de commissie goed ont vangen. In de volgende verga dering zal er over gediscus sieerd worden. Voorzitter Wal ter verwacht de nota dan af te hebben, waarna hij afscheid zal nemen van de commissie. LEIDERDORP - De Leiderdorpse monumentencommissie wil van de Hoofdstraat beschermd dorpsge zicht maken. In een brief aan B en W dringt de commissie daarop aan. De monumentencommissie die gis teravond onder voorzitterschap van architect P. van der Sterre voor de eerste maal in het openbaar ver gaderde, wil verder dat het jaagpad langs de Oude Rijn zoveel mogelijk in ere hersteld wordt. Het stuk beschermd dorpsgezicht zou moeten lopen vanaf het ge meentehuis tot aan het viaduct van de rijksweg. Het eerste wat volgens de commissie moet worden gedaan is het verwijderen van de irottoirs en vervanging daarvan door klin kerbestrating, om de Hoofdstraat zo zijn oorspronkelijk aanzien weer terug te geven. De commissie had overigens geen enkel bezwaar tegen de vestiging van meer win kels in de Hoofdstraat, iets waarom de Leiderdorpse middenstands vereniging gevraagd heeft. Ondergraven maakte de opmer kingen naar aanleiding van het nieuwe bestemmingsplan Oude Rijn, dat de bestemming van de Rijnoever en de daaraan grenzende kant van de Hoofdstraat regelt. De Leiderdorpse Hoofdstraat, straks beschermd dorpsgezicht? Datzelfde bestemmingsplan kwam eveneeens gisteravond aan de orde in de commissie beroep- en be zwaarschriften, die de protesten van de heer Bodrij en van de mid denstandsvereniging Leiderdorp behandelde. De middenstandsvereniging had nogal wat bezwaren tegen het plan van B en W om de bestemming wo nen te laten prevaleren boven win kels. De vereniging meent dat de toch al niet sterke positie van het oude dorp daarpiee ernstig onder graven wordt en dat de leefbaar heid daardoor verder zal worden aangetast. Wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman deelde mee dat B en W vóór het plan de raad ingaat de mogelijkheid willen inbouwen om, waar nodig, de be stemming wonen in bepaalde ge vallen te veranderen in een winkel bestemming. Totaalplan Woordvoerder Van van de midden standsvereniging verbaasde zich over het feit dat B en W nu met een bestemmingsplan voor de helft van de Hoofdstraat komen terwijl ge dacht wordt over een totaalplan voor de Hoofdstraat. In de commis sie middenstandszaken werd nog onlangs gesproken over de moge lijkheid van sierbestrating en het eventueel aanbrengen van een lui fel boven het gedeelte tussen de kerk en het gemeentehuis. De heer Bodrij wilde voor zijn eigen huis, helemaal aan het begin van de Hoofdstraat, naast de bestemming wonen ook die van horeca-bedrijf of kantoor opgenomen zien. Dit om bij eventuele verkoop „zijn handen vrij te hebben". Mevrouw Tichler zag daartoe geen enkele reden. Zij meende dat er genoeg mogelijkhe den aanwezig zijn om in dringende gevallen de bestemming te wijzi gen. De heer Bodrij vond dat de Hoofdstraat dreigt te verpauperen. WASSENAAR - Het Wasse naarse gemeentebestuur heeft deze week het bestem mingsplan "Villawijk" ter vi sie gelegd. Daarmee heeft men precies binnen de ter mijn van een jaar na het voor- bereidingsbesluit zijn plan nen voor dit gebied bekend gemaakt. Basis voor het maken van een nieuw bestemmingsplan was de onrust die in de wijk was ontstaan over "verkavelin gen". Op verschillende plaat sen werden grote oude villa's afgebroken om plaats te ma ken voor drie of vier kleinere woningen. De bewoners van de wijk stelden zich op het standpunt dat dat een aantas ting van het karakter van de villawijk is. De vroegere bestemmings plannen lieten een dergelijke ontwikkeling in zekere zin toe, omdat in de wijk over het algemeen wat ruimer was ge bouwd dan werd toegestaan. Het nieuwe plan villawijk wil die ontwikkeling tegengaan en geen verdere aantasting van het typische karakter van het Wassenaarse villapark. Inspraak Er zijn ruime mogelijkheden tot inspraak gegeven. Het voor ontwerp is in discussie ge weest en de 47 schriftelijke reacties die het plan heeft op geroepen liggen bij de stuk ken ter inzage. Er is nu gedu rende een maand gelegenheid bij de raad bezwaar aan te te kenen tegen de plannen. Het bestemmingsplan "Villa wijk" omvat alle woonwijken ten zuiden van de Zanderij vaart, met uitzondering van de buurtschap Kerkehout, waarvoor een apart bestem mingsplan gemaakt zal wor den. Alles wat buiten de woonwijken valt werd al eer der geregeld in het bestem mingsplan landelijk gebied. Het nieuwe bestemmingsplan villawijken voorziet ook in ruime mate in groenvoorzie ningen in de wijk. Met name pleit het college van B en W voor behoud van het be staande groen en de typische structuur van de wijkbeplan- ting. Afspraken Aan een deel van de reacties op het voorontwerp is al tege moet gekomen. Dat geldt voornamelijk voor eigenaren van grond die afspraken over bebouwing van die terreinen hadden gemaakt voor dit be stemmingsplan ter tafel kwam. In zijn algemeenheid geldt voor deze groep dat zij in ieder geval hun bouwplan nen mogen uitvoeren. Het karakter van de V/assenaarse villawijk moet, volgens het nieuwe bestemmingsplan, zoveel mogelijk gehandhaaft blijven. Apotheken .De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regip Leiden, wordt waargenomen van 14 tot 21 januari, door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Donderdag V. d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v m.—9 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architektenbureau, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. "t Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekcursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, crea-groep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, informatie avond over de Waddenzee, 9 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 7.30 uur nam. Stadhuis, commissie beroepschriften, 4.30 uur nam,; commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, toneelgroep Thea ter met „Verre vrienden", 8.15 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. e'n do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 16.30-17.30 uur, Noord, van Hogenddrpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-11.00 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor- hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgrachl 11, iedere donderda- gavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare1 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 140483. Alge mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leide' telefoon 123235. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2