LEIDSCH DAGBLAD üj mill oen Half ongeschikt voor arbeid Gert en Hermien naar Israël Verkorting van Slagers in Amsterdam gaan een dag staken DAF Voorkeur voor weg bij spoorlijn RUST IN CAIRO TERUGGEKEERD LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1Ö60 35144 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorspelde situatie voor eind 1977: HILVERSUM (SP) - Gert en Hermien Timmerman gaan Nederland verlaten en zich vestigen in Israël. In juli dit jaar gaan ze er voor een proefperiode van drie maanden heen om te bezien of er geen aanpas singsmoeilijkheden ontstaan - vooral met de kinderen. Mocht dat allemaal geen problemen opleveren, dan vestigen zij zich definitief in Israël. Gert gaat zich inzetten als tourleider van de door hem en een Zwols echtpaar geleide Sionstichting. Deze stichting stelt zich ten doel, Nederlanders zo veel mogelijk te interesseren voor Israël, dat vol gens Gert dit jaar door de hele wereld in de steek gelaten zal worden. „Ook Nederland zal zich van Israël afwenden, dat staat in de bijbel en dat klopt ook", zei Gert vanmorgen. „Ik schaam me daarom, nog Nederlander te zijn", aldus de ooit populaire zanger. De Sionstichting organiseert nu al dia-klankbeeldavonden over Is raël, waar folders voor reizen naar Israël worden uitgedeeld. De stichting boekt de reizen via Isra-Tours in Amsterdam en werkt samen met het Joods Nationaal Fonds. Gert en Hermien hebben ook gebroken met de Evangelische Om roep, waarvoor zij regelmatig zijn opgetreden. „Ik kan mijn bood schap bij de EO niet meer kwijt", aldus Gert. GERT EN HERMIEN DEN HAAG (ANP) - Eind 1977 zullen, volgens voor zichtige ramingen, 550.000 mensen een uitkering genie ten krachtens de algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw) en de wet op de ar beidsongeschiktheidsverze kering (wao). De totale las ten die daarmee zijn ge moeid worden geschat op ongeveer 4,5 procent van het nationaal inkomen. De voorzitter van de sociale verze keringsraad, mr. W. J. E. van den Bos, zei dit vanmiddag in Den Haag in zijn nieuwjaarstoespraak voor de raad. Eind 1975 kregen 349.000 mensen een wao-uitkering. De wao is een werknemersverzekering, maar op 1 oktober 1976 is de aaw ingevoerd, die ook zelfstandigen en vroeg-gehandicapten recht geeft op een uitkering bij langdurige ziekte of invaliditeit. Tegen de jaarwisse ling waren er 114.000 "reële" aan vragen voor een aaw-uitkering in gediend. Dit aantal is in vergelij king met sommige ramingen mee gevallen. Met name het aantal vroeggehandicapten (mensen die nooit hebben kunnen werken) was overschat. "Een duidelijke meeval lervoorde schatkist", aldus mr. van den Bos. Hij uitte waardering voor de in ok tober 1974 door de Sociaal- Economische Raad ingestelde ex terne commissie van deskundigen. Deze commissie is volgens hem zeer voortvarend. Mr. van den Bos verwacht dan ook, dat haar werk op korte termijn zal leiden tot een ver betering van de prognoses die ten grondslag liggen aan de vaststel ling van de premies van de sociale verzekeringen. CAIRO (Reuter/AFP) - In de Egyp- jaar de hulp tische hoofdstad Cairo is de rust ingeroepen c weergekeerd nadat de autoriteiten len; een uitgaansverbod hadden afge kondigd en voor het eerst sinds 20 Bij Hoogovens NEW YORK - Mistflarden hangen om de torens van Manhattan. Ook in New York vriest het. De Verenigde IJMUIDEN Staten hebben de laatste dagen te lijden van een zeer strenge winter. Zelfs in Florida en Miami vriest het enkele Voor 10.500 van de- totaal graden, terwijl de temperaturen in het meestal koude Alaska - vreemd genoeg tot even boven het vriespunt 24.000 werknemers een aanvraag 'erktijd verkorting inge- zijn gestegen. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 In Dokki, een voorstad van Cairo aan de andere kant van de Nijl, schijnen de onlusten echter nog voort te duren. De militairen trokken kort voor het ingaan van het uitgaansverbod gis teren de stad in. Gezeten in legerau to's bezetten zij in groepjes van vier strategische punten in de hoofd stad. Volgens onofficiële zegslieden is het aantal doden als gevolg van de rellen minstens 12 terwijl honder den mensen verwondingen hebben opgelopen. De prijsmaatregelen waartegen de demonstraties zich richten zijn in middels op last van president An war Sadat opgeschort. Zij zullen aan een nader onderzoek worden onderworpen. In een uiterste poging de rust te herstellen gaven de autoriteiten Hoogovens heeft gisteren de politie opdracht te schieten op iedereen die demon streerde. Volgens ooggetuigen kan de 7900°werkne- schade die bij de rellen is aange richt in de miljoenen guldens lo pen. de demonstranten richtte zich tegen alles wat er duur overdreven luxe uitzag zoals diend. Het gaat mers uit de produktie-afdelingen en 2600 man uit de ondersteunende - afdelingen, zo deelt Hoogovens woede kels en bankgebouwen. Ook rege ringsgebouwen ontkwamen niet aan de woedende massa, die voor het merendeel op of net onder het bestaansminimum leeft. (Zie ook pagina 9) Regen of sneeuw Zwaar bewolkt en morgen In de loop van de dag regen of sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen zuid en oost. Vannacht nog hier en 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.08 UUR. Maan op: 9.01 uur; onder: 19.50 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.19 en 16.33 uur, laagwater te 0.14 en 12.35 uur. AMSTERDAM - De „Verenigde Amsterdamse Slagers", waarbij volgens voorzitter Meester tachtig procent van de 500 slagerijen in de hoofdstad zijn aangesloten, hebben gisteravond besloten maandag 31 januari gesloten te blijven. De sla gers doen dit uit protest tegen het beleid van de directie van het abat toir in de hoofdstad. Met de een daagse sluiting willen zij kracht bij zetten aan hun eisen tot modernise ring van het hoofdstedelijke slach thuis. De slagers en de vleesgrossiers zijn van mening dat forse investeringen nodig zijn om het Amsterdamse slachthuis op een modern peil'te brengen. „De betrokken bedrijven zijn zelf bereid daarvoor een mil joen gulden op tafel te brengen. De rest moet van de overheid komen", aldus Meester. Naar aanleiding van het besluit van de Amsterdamse slagers heeft üe Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs IK word abonnee per 4 februari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half gek) en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, .antwoordnummer 214, Leiden. wethouder voor de levensmidde len, L. J. Kuypers, vannacht be kend gemaakt dat het gemeente bestuur van Amsterdam overweegt het abattoir te sluiten. Dit omdat het inderdaad verouderd is, terwijl grote investeringen onverant woord worden geacht. „Voortzet ting van het abattoir op basis van een sluitende exploitatie is onmo gelijk gebleken", aldus de wethou der. Volgens wethouder Kuypers be draagt het nadelig saldo van het ab attoir thans al 1,5 tot 2 miljoen gul den per jaar. Het gemeentebestuur wil over igens niet alle afdelingen van het abattoir sluiten. Men overweegt het verhandelen en verwerken van vlees op basis van een kostendek kende exploitatie wel doorgang te laten vinden. Bij een eventuele sluiting, waar voor binnenkort een voorstel aan de gemeenteraad mag worden ver wacht, zou de werkgelegenheid van 150 man gemeentepersoneel en 450 personeelsleden van de vleesgros siers in gevaar kunnen komen. Al eerder is de positie van het Am sterdamse abattoir in het geding geweest. In 1970 werd een onder zoek ingesteld om te komen tot een randstadabattoir voor Den Haag, Rotterdam, Leiden en Amsterdam. Dat bleek geen haalbare kaart te zijn. De werktijdverkorting zal gemid deld 30 pet bedragen. De periode p°te Amerikaanse "sleeën^', gaat 23 januari in en zal 6 weken ,'~1 1 duren. De werktijdverkorting is ge spreid over deze 6 weken maar de meeste mensen zullen erbij be trokken raken in de week van 23 t.m. 29 januari en in de week van 13 t.m. 19 februari. De maatregel is noodzakelijk ge worden tengevolge van de zeer lage bezettingsgraad van de meeste stallaties van het bedrijf. In het al gemeen wordt de gehele Westeuro pese staalindustrie nog steeds ge confronteerd met een sterk achter gebleven vraag naar produkten. OLIEHANGLAMP mei smeed ijzer en porce- leinen pol 40 cm breed ■i nu 49.95 verlichting Haarlemi NAAST Vrouwen steeg. (zo"ang de voorraad strekt) PAGINA'S t De druk op minister Boersma van Sociale Za ken om te gaan bemiddelen in het loonconflict wordt steeds groter. De be windsman schijnt wel voor bemiddeling te voelen, ze ker gezien de meevaller in de sociale premies die over 1976 ruim 700 miljoen gul den heeft bedragen. Met dit bedrag wil Boersma de tegenstellingen tussen werkgevers en werkne mers overbruggen PAGINA 7 i Adamo: "Ik ben af van het imago van lieve jongen" PAGINA 5 Jimmy Carter vandaag president van de Verenigde Staten PAGINA 9 t Minister Boersma I Roy Leysner leidt basket ballers van M/Leiden naar vierde seizoen-zege PAGINA 13 Bonden vragen uitstel van faillissement Tealtronic ARNHEM (ANP)-De vakorganisa ties die betrokken zijn bij de pro blemen rond het Nijmeegse com puterbedrijf Tealtronic hebben de rechtbank in Amsterdam gevraagd het uitspreken van het door de di rectie aangevraagde faillissement enige tijd uit te stellen. Het uitspre ken van het faillissement is al en kele dagen vertraagd doordat het ten onrechte werd aangevraagd bij de rechtbank in Arnhem. Tealtro nic Nederland BV is statutair in Amsterdam gevestigd. De bonden willen dat uitstel omdat ze eerst zekerheid willen hebben over enkele belangrijke Ameri kaanse licenties, die voor het be drijf van zeer groot belang zijn. De gemeentepolitie van Nijmegen heeft inmiddels in ons land een op sporingsbericht en een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen de vroe gere directeur A. Rodgers, die vol gens door de vakbonden verkregen informatie voor vijf a tien miljoen gulden zou hebben gemanipuleerd en gefraudeerd. Die roemruchte ontwerp-resolutie van PvdA en PPR over de sa menwerking met het'CDA na de verkiezingen verschijnt volgende week in nogal uitgeklede staat op de partijcongressen. De besturen van beide partijen hebben flink water bij de wijn gedaan. Zoiets heet werkelijkheidszin. Dat staat tegenover de aanpak in de oer-versie van de resolutie, waarbinnen men in een poging om het electoraat voor het blok te zetten, dreig de met opstappen, als niet aan vele hoge eisen zou wor den voldaan. Vanuit een oogpunt van politieke duidelijkheid was de oer-versie sympathieker, maar ze was toe gesneden op een politieke situatie met ten hoogste twee alternatie ven zoals in Groot-Brittannië en in zekere zin Frankrijk).Zo direct echter liggen m de Nederlandse politiek de zaken nu eenmaal niet. En daarom toch maar water in de wijn. Hoe snel kan het politieke klimaat zich wijzigenDaar zijn nauwe lijks twee maanden voor nodig. De nog steeds aangroeiende steun voor het confessionele centrum, ondanks de brokken makende rooms-katholieke leider, heeft het progressieve kamp verward en onzeker gemaakt. Een onzekerheid trouwens, die ook aan WD-zijde manifester wordt. Ook daar begint men zich steeds ernstiger zorgen te maken over alle etappe-overwinningen die het CDA bij elke enquête opnieuw haalt. Het is veelzeggend dat in de aange paste concept-resolutie wel ge- hanhaafd is dat - wil men straks weer meedoen in de regering - PvdA en PPR minstens even sterk na de verkiezingen terug zullen komen, als ze nu al zijn. Dat is niet zo verstandig. Ook een be scheiden verlies had voor de pro gressieven aanvaardbaar moe ten blijven. Want wat houdt het allemaal in? PvdA en PPR blijven aan de ket ting door een vrij willekeurig verkiezing scijfer. Willekeurig, ondat éénzelfde score in twee ver kiezingen helemaal niet wil zeg gen dat de aanhang van toen de aanhang van nu is. Ook deze uitgeklede concept resolutie ontdoet de progressie ven niet van de zwarte piet. Zij liggen aan de ketting en het CDA kan, zoals voorzitter Steenkamp onlangs deed, zeggen dat men rustig de uitspraak van de kiezer afwacht. Dat is een begerens waardige situatie voor een christen-democratisch midden dat bij traditie bij elke verkiezing weer toch reeds de deuren naar alle windstreken pleegt open te houden. gisterenavond I °PTV Veronica 10 dagen vanaf f 356,- bel nu: 070-469566 óf vraag de folder bij: HOLIDAY Nieuwe rijksweg tussen Leiden en Bodegraven LEIDEN/ALPHEN - De kans, dat de Raad van de Waterstaat, minis ter Westerterp (Verkeer en Water staat) iets anders zal adviseren dan de aanleg van een nieuwe ryksweg tussen Leiden en Bodegraven, lo pend dicht langs de spoorlijn Leiden-Alphen, is bijzonder klein. Die conclusie kan getrokken wor den uit de standpunten, die afgelo pen twee dagen werden ingeno men tijdens hoorzittingen in Bo degraven, Alphen, Hazerswoude en Leiden. Het merendeel van de ge meenten, organisaties, actiegroe pen en particulieren, spraken hun voorkeur uit voor deze oplossing. Vraagpunten blijven nog slechts de wijze waarop de nieuwe Rijksweg 11 zal worden aangesloten op de Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) bij Leiden en de Rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht) bij Bodegraven, terwijl ook nog enige onzekerheid bestaat over de wijze waarop de rijksweg de zuidkant van Alphen zal passeren. Dat kan zowel vlak langs de spoorlijn zijn, als met een bocht om de polder Kerk en Zanen heen. Dat laatste werd tijdens de hoorzittingen van verschillende kanten bepleit om te voorkomen dat dit gebied, waar Alphen in de toekomst woningen wil bouwen, door een auto(snel)weg zal worden afgesneden van de rest van Alphen. Verwacht wordt dat minister Wes terterp over ongeveer vyf maanden zyn globale keuze bekend zal ma ken. Volgens ir. Posthumus, voor zitter van de adviserende commis sie, zal het dan nog mogelijk zijn kleins verschuivingen in het geko zen tracé aan te brengen, wanneer daarvoor sterke argumenten wor den aangevoerd. Het is nog niet duidelijk wanneer de weg werke lijk wordt aangelegd. Het plan is om eerst het in 1956 al vastgestelde gedeelte tussen rijksweg 4 en 44 ten zuiden van Leiden uit te Maar verwacht wordt dat dat niet eerder zal zijn dan in de jaren 1980-1981. Zie verder pagina 15.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1