Roy Leysner bezorgt M/Leiden vierde zege Cruijff en Van Zanten in zaken "VRIESEKOOP HAALT DE EUROPESE TOP" Basketbalbond wil nu ook een damesliga ^2331 REMISE SOSONKO Eerste uitzege in bijna twee jaar: 73-84 We gaan wat bouwenbeleggenverkopen en verhuren dn Engelse voetbalbond bepleit lijfstraffen DONDERDAG 20 JANUARI 1977 PAGINA 13 BELFAST (Noord-Ierland) - Ze stond wat verlegen achteraf, na afloop van de Europaliga wed strijd Ierland-Nederland (2-6). Maar dat was eigenlijk niet terecht. Want Bettine Vriesekoop-de vijf tienjarige mavo-scholiere uit Ha- zerswoude - had met haar impo nerende optreden de harten gesto len van de vele honderden Noord-Ierse tafeltennisliefheb- bers. Het gebeurde in de derde partij. Bert van der Helm en Nico van Twee jaar geleden, op 4 april 1975, speelde Roy Leysner in Zand- voort met Lions in het gezelschap van onder andere Vic Bartolome en Paul Hoeksema en met Hen- nie Blom als coach tegen (BS) Leiden. Roy Leysner vervulde in die wedstrijd geen opvallende rol, terwijl Lions vrij verrassend verloor van Leiden. Grote man in het team van Harry Pappas was toen Peter de Jong. Nog datzelfde seizoen kwam er een einde aan het bestaan van Lions als eredivisieploeg. De spe lers zwierven uit over Nederland. Roy Leysner koos voor Amster dam, voor Gerard de Lange. Daar raakte hij twee seizoenen in de vergetelheid en toen Gerard de Lange stopte met sponsoring kwam er ook een voorlopig einde aan de basketballoopbaan van Leysner. Hij had zijn tijd gehad, zo heette het. Scepsisch Bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Leysner zag Leiden spelen, wist dat Peter de Jong maar beperkt beschikbaar was en op eens geschiedde het onver mijdelijke: Roy Leysner kwam naar Leiden. Zijn komst werd met de nodige scepsis begroet, totdat men hem aan het werk zag tegen Kinzo en afgelopen zondag tegen DDRZ. Leysner bleek niet de Leysner die iedereen zich meende te herinneren. Hij toonde zich een „gouden greep" van het Leiden-bestuur. En gisteren zette de kleine, stevige man een voor lopige kroon op zijn heroptreden in de eredivisie. Roy Leysner verbond zijn naam aan het trefffen van zijn nieuwe ploeg met DL Amsterdam. Roy Leysner won voor Leiden de wedstrijd, door zijn fabelachtige schuttersprestatie (10 schoten raak uit 11 pogingen, is 91 pet!!), zijn ongelooflijke inzet, waaruit onder meer 8 rebounds en 3 ba londerscheppingen voortkwa men en door zijn niet aflatende steun voor zijn medespelers. Leysner bezorgde Leiden 24 pun ten (14-10) en werd daarmee eer vol tweede op de Leidse scorers- lijst, want er was gisteravond ook nog ene Gregory Bell die in de Pioneer punch - Buitoni 97-88; BC Markt - Remington 91-93; Disco Danser RZ - Arke Reizen 111-97; Nat. Ned. Donar - Kinzo 79-84; Delta Llovd - Mercasol Leiden 74-83. Kinzo 19-34 Buitoni 18-18 Punch 19-30 Arke R. 18-14 Remingt. 18-28 Delta LI. 19-10 NN Donar 18-20 Mercasol 19-8 DDRZ 18-18 BC Markt 18- 4 Slobbe hadden inmiddels voor een comfortabele 0-2 voorsprong gezorgd en Bettine moest met ge leende kleding (omdat haar spul len tijdens de vlucht naar Londen waren verdwenen) in actie ko men tegen de sterke Ierse kam pioene Karen Senior. Enkele mi nuten later wreef iedereen zich de ogen uit. Dat verlegen meisje uit Holland had een complete meta morfose ondergaanZe walste als een razende furie over de arme Karen Senior heen.Het einde Door Hans Jacobs tweede helft zijn visitekaartje af gaf. Bell scoorde in die helft 24 punten (totaal 30) en bracht Leiden ge heel alleen van een 68-67 achter stand naar een 72-75 voorsprong. De basis voor de scorers van de niet versagende en uitblinkende Amerikaan werd gelegd, ja, uit eraard: Roy Leysner. Delta Lloyd Amsterdam noemde zichzelf bij aanvang van de wed strijd favoriet. Leiden maakte die rol echter al meteen twijfelachtig door direct een 9-14 voorsprong op het scorebord te zetten. Barto lome had toen al ontdekt dat zijn schot het liet afweten en ging zich, met verbluffend succes, ge- heg) toeleggen op zijn verdedi gende rol. Maar liefst 21 rebounds bracht hij op zijn conto, waarmee hij de wedstrijd onder de borden in Leids voordeel besliste. Dichterbij Halverwege de eerste helft kroop DL door enkele goed geplaatste afstandschoten dichterbij en kwam uiteindelijk op een kleine voorsprong: 28-26. Peter Kop, nuttig als verdediger, maar aan vallend weinig productief, werd ingezet voor de op dat moment uitgebluste Bell. terwijl Berend- sen met succes Hank Smith in toom hield. Dat was trouwens een van de weinige wissels van coach Hennie Blom, die Hoek sema, Leysner en Bartolome 40 minuten liet spelen. Ruststand 36-33. Het bleef ook na de hervatting spannend, mede door het vaak slechte ingrijpen van het arbi trale duo Hoogetoorn-Van Wat- tingen. DL en Leiden wisseleden steeds van leidersrol, terwijl ach tereenvolgens Al Davis en Peter Kop met een maximaal aantal fouten naar de kant moesten. Acht minuten voor het einde kenden de Amsterdammers, on danks Davis' diskwalificatie een opleving en kwamen met 68-61 voor. Ze hielden echter niet lang stand. Bell daagde Hank Smith uit -en werd door de prima reboundende Berendsen en Bartolome gelan ceerd in de aanval die hij zocht, en Bell loodste zijn team in vei lige haven: 72-75. Bell toonde dat Leiden de winstformule gevon den lijkt te hebben. Waar voor heen de slotminuten een neder laag opleverden, sloegen de Lei- denaars nu voor de tweede achte reenvolgende maal (na afgelopen zondag tegen DDRZ, van 79-79 naar 90-83) keihard toe. In de laatste anderhalve minuut werd de ploeg van de Tsjech Egon Steuer onder de voet gelo- kwam snel met 3-21 en 16-21. In de tweede game nam Bettine op 3-11 maar wat gas terug. Daar mee behoedde zij haar tegenstan der voor een complete afgang. Karen Senior maakte daarna een geslagen indruk: "Ik vind het zie lig voor de mensen die mij uit Duitsland waar ik studeer heb ben laten overkomen. Ze hadden verwacht, dat ik het makkelijk zou winnen. Maar Bettine is vre selijk goed geworden. Als ze op deze manier doorgaat, komt ze Roy Leysner: „GOUDEN GREEP pen en greep Leiden de vierde overwinning (74-83) van het sei zoen. En, saillant detail, de eerste uitzege sinds het optreden bij Lions, bijna twee jaar geleden. wel aan de Europese top". Dat geldt niet meer voor Bert van der Helm, die niettemin voortref felijke prestaties leverde. Met name zijn eerste partij tegen de gevreesde Jimmy Langan leverde diverse staaltjes hogeschool tafel tennis op. Van der Helm was met 21-16 in de derde game de beste, maar dat gebeurde niet nadat er eerst problemen waren geweest over de partijdigheid van de Noord-Ierse scheidsrechter. "Ik was er gelukkig mentaal tegen Scores M/Leiden: Bell 6-24, Leys ner 14-10, Bartolome 6-8, Kop 4-4, Hoeksema 2-4, Berendsen 1-0. DL: Davis 13-6, Smith en Kragtwijk 4-13. opgewassenmaar wat nam die man een rare beslissingenwist van der Helm later laconiek te melden Nico van Slobbe had het erg gemak kelijk tegen Ierlands nieuwe man Kevin Keane, die de opvolger is van Tommy Caffry. De langha rige tiener kwam niet tot grootse daden, daarvoor ging hij ook te roekeloos te keer. Via een 9-2 overwinning sleepte de Rotter dammer de partij verdiend in de wacht. Nadat ook het herendub- bel in drie games naar de ploeg van bondscoach Bert Schoofs was gegaan, was de overwinning een feit. Niettemin werd er fanatiek doorgespeeld Schoofs: "de Ieren moeten partijen pakken om niet te degraderen. Wij op ons beurt moeten .er voor zorgen aan een zo goed mogelijk gemiddelde te komen. We staan bovenaan in de eerste divisie en het partijgemiddelde kan wel eens gaan beslissen over even tuele promotie." Oranje is na de vierde overwinning bijzonder kansrijk voor promotie naar de Superdivisie van de Eu ropese tafeltenniscompetitie Toch werd de kans gemist om tegen Ierland de voorsprong wat uit te bouwenDoor nederlagen in het gemengd dubbelspel en in de partij van Nico Slobbe tegen Jimmy Langan werd het uitein delijk 2-5 voor de Oranjeploeg. De laatste twee tegenstanders zijn Oostenrijk en België. WIJK AAN ZEE - Na de vijfde ronde van het Hoogovenschaak toernooi staat Sosonko nog alleen qp de eerste plaats. Zijn naaste be lager is nu Kvr^jica die hem door een zege op Nikolac tot op één punt benaderde. Sosonko en Miles zet ten in een Benkoegambiet de stuk ken netjes klaar voor de grote strijd, maar besloten na dertien zetten daar toch maar vanaf te zien. So sonko behield zijn leidende positie en kreeg van de leiding een extra vrije dag om een opkomende keel ontsteking te onderdrukken. Timman struikelde. In de partij tegen Olafsson wekte hij verbazing door al op de vijfde zet een nooit vertoonde en bizarre dame manoeuvre uit te voeren. Timman had dit ooit in een lichtzinnige bui thuis voorbereid en was tijdens de partij tevreden over het originele verloop. Hij kreeg echter ongelijk, want Olafsson kwam veel beter te staan en besliste de partij in de tijdnood-fase. Hans Böhm blijft het goed doen, ditmaal remiseerde hij met Geiler. De Rus behandelde de Pirc- verdediging op zijn eigen rustige wijze, won een pion en leek op weg naar een zege. Böhm had blijkbaar de situatie met zijn loperpaar goed beoordeeld, want na enige druk op de witte stelling moest Geiler zijn pionnenstelling verzwakken. Zijn plus-pion werd waardeloos en Böhm incasseerde de remise tevre den. Ligterink hanteerde een variant van het Siciliaans (Svesnikov), Si- gurjonsson kreeg licht voordeel, maar door een fraai pionoffer bracht de Nederlander de stand in evenwicht. In de meestergroep gaat de Rus Koepreitsjik vast aan de leiding door een overwinning op Szmetan. Van der Sterren had veel moeite met de toch niet bijster sterke Christiansen, maar sleepte nog net een remise uit het vuur. Van der Sterren staat met 3 uit 5 op een ge deelde derde plaats. Van der Vliet remiseerde met Popov. In de damesgroep staan drie speel sters bovenaan, Vokrolova, Alexandria en Hartston. De stand na vijf ronden in de grootmeestergroep: 1Sosonko 4 punten, 2. Kurajica 3.5, 3. Miles, Gelier, Olafsson en Böhm 3, 7. Kavalek 2 en 1 afg., 8. Timman en Sigurjonsson 2, 10. Nikolac en Ligterink 1.5., 12. Barczay 0.5 en 1 afg. AMSTERDAM - Het spontane applaus van de vele tientallen meegekomen Leidse basketbal- liefhebbers bij de binnenkomst van Roy Leysner in het restaurant van de Amsterdamse Apollohal maakte Leidens nieuwste aanwinst verlegen. Het was duidelijk dat Roy Leysner dit soort hulde blijken niet meer gewend is. maar hij verdiende het zeker. De winst van Mercasol Leiden bij DL /Amsterdam 74-83, was in feite de winst van Roy Leysner. DEN HAAG/LEIDEN. Het bestuur van de Nederlandse Basketball Bond ond heeft besloten de jaarvergadering voor te stellen een aparte dames- liga op te richten. In het kader van de algehele herstructurering binnen de NBB was reeds eerder een topsportliga gesticht waarin vooral de belangen die de top van het herenbasketbal raken worden geregeld. De damesliga moet er toe leiden dat er meer gerichte aandacht aan het damesbasketbal wordt besteed. Dit zal gebeuren door zowel de vereni gingen die uitkomen in de ere- en eerste divisie als de speelsters, coaches en scheidsrechters een rechtstreekse invloed te geven op het te voeren beleid. In overleg met het bestuur van de NBB zal de damesliga ook het beleid bepalen met betrekking tot het Nederlands damesteam en de meisjes jeugdploegen, die nog vallen onder de topsportliga. De jaarver gadering van de NBB zal op 14 mei een beslissing over het voorstel van het bestuur moeten i Ingrijpende wijziging Er zijn al eerder plannen ontwikkeld om tot een nieuwe regionale indeling van de basketbalcompetitie te komen, waarbij de nu binnen de NBB bestaande districten ingrijpend zullen worden veranderd. De nu be staande tweede divisie D, waarin o.a. BVO Alphen, Luba en VAK Stars/LISC uitkomen, wordt in de nieuwe opzet de eerste divisie van het rayon dat wordt gevormd na samensmelting van de districten Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Onder die nieuwe rayon-eerste divisie komt een uit twee afdelingen be staande tweede divisie, eveneens op rayon-niveau. Voor lager spelende ploegen komen er kleine competitiekemen, waarbij de mogelijkheid bestaat van een kern-Leiden. Hierover moeten de verenigingen van het district Den Haag, dat binnen drie seizoenen moet worden ontbonden, het voorjaar tijdens een districtsvergadering verder beslissen. AMSTERDAM - Johan Cruijff en Jack van Zan ten gaan samen in onroerend goed doen. Dat vermeldt de staatscourant nummer twaalf van 18 januari, waarin in inschrijving van "Cruijff-Van Zanten vastgoed" wordt geannonceerd. Volgens de staatscourant bedraagt het maatschappelijk kapitaal drie miljoen gulden en de gestorte som 600.000 gulden. Als direkteur van de bv gaat Jack van Zanten optreden. H. J. Cruijff, volgens de staatscourant zich Johan noemende en schrij vende, treedt op als commissaris. In de zomermaanden van vorig jaar was de zakelijke relatie tussen Cruijff en Van Zanten al voorpagina-nieuws. Tijdens de Eu ropese kampioenschappen voetbal eiste Cruijff dat Van Zanten elftal begeleider van Oranje zou worden, hetgeen onmiddellijk in verband werd gebracht met de zakelijke be langen van die twee. Hoewel Cruijff zulk met klem ontkende heeft Van Zanten nooit een geheim gemaakt van die zakelijke relatie. Van Zanten toonde zich gistera vond nogal verbolgen over een ANP-bericht waarin de hint wordt gelegd tussen de nieuwe bv en de eis zoals Cruijff die destijds aan het sectiebestuur betaald voetbal stel de. Van Zanten: "Dit is legaal, dit is toch geen handel in drugs? Tijdens de EK was er sprake dat we ooit nog eens iets samen zouden gaan doen. Ik heb dat nooit ontkend. Kijk, Krol, Wim Jansen en Rijsbergen wilden me destijds ook graag als begeleider van Oranje. Met die jon gens doe ik toch ook geen zaken? Ik wil ook zeggen dat ik onder be paalde omstandigheden, niet ten koste van alles, nog altijd ambieer om terug te keren bij Oranje. Cruijff en ik gaan wat bouwen, beleggen, verkopen, verhuren. Wanneer Jo han is uitgevoetbald is het niet denkbeeldig dat we het bedrijf nog wat uitbouwen, misschien ook niet. Johan is in april 30. Wanneer hij ge zond blijft, blessure vrij bedoel ik, kan hij straks in de top van de Ne derlandse voetballerij nog een paar jaar mee en daarna kan hij een plaats als directeur claimen in onze bv". Impliceert dit alles dat Cruijff het aanbod van AZ'67 niet zal aanne men? Van Zanten: "Dat zeg ik niet. AZ is een van de gegadigden, al zie ik hem niet zo zeer in een winkel van de Molenaars wasmachines verkopen. Nee, de Molenaars zullen wel iets voor Johan hebben in de reclame of in de pr-sector". Van Zanten ten aanzien van de deelne mers aan zijn voetbaltoernooi Am sterdam 702: "Ajax is definitief. Jack van Zanten-Johan Cruijff: Vastgoed BV AZ'67 interessant maar nog lang met het oog op Argentinië dit jaar niet zeker en verder onderhandel ik heel vroeg begint. Ik kan moeilijk met Liverpool. De vierde? Ik hoop wachten tot mei of juni, in maart Bayern München. De ellende is al- moet ik mijn programma rond leen dat de Westduitse competitie hebben". LONDEN - Herinvoering van lijfstraffen is één van de maatregelen, die de Engelse voetbalbond (FA) bepleit ter bestrijding van het vandalisme van de voetbalsupporters. Het hanteren van de berkenroede wordt daarbij in één adem genoemd met een voorstel om in de speciale voetbaltreinen en bussen geen alcoholische dranken meer te verkopen. De in alle ernst gemeende aanbevelingen zijn reeds in november vertrou welijk aan het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken gedaan. De Belgische eerste-divisie-club FC Antwerp heeft gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije gewonnen met 1-0. In een inhaalwedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league heeft Manchester United gisteravond op eigen veld met 2-1 gewonnen van Bristol City. Derby County zegevierde in de replay voor de derde ronde van het toer nooi om de F.A.-beker met 3-2 over Blackpool. In de vierde ronde speelt Derby County op 29 januari tegen Colchester United.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13