Onrast in grote steden Egypte Verkiezingen India mogelijk in maart NAAST HET NIEUWS Geinig schot in visserij overleg van EG-landen Joegoslavische premier Hooghoudt PROTEST TEGEN PRIJSSTIJGING Geen cent voor Kenia uit JVNF Bonn bereid tot forse steun aan Italië Proces-Henry doet in Frankrijk veel stof opwaaien WOENSDAG 19 JANUARI 1977 BELGRADO (UPI) - De vische premier Djemal Bijedic gisteren met zeven anderen omge komen toen het straalvliegtuigje waarin zij zaten neerstortte in een zware sneeuwstorm. Het ongeluk deed zich voor in be rgachtig gebied in de buurt van Kresevo, midden-Joegoslavié. Behalve de premier zijn omgeko men diens vrouw, de drie beman ningsleden van het toestel en drie leden van Bijedics staf. Het vliegtuig, van het type Lear-jet, was van Belgrado's militaire luch thaven Batajnica op weg naar Sera- jevo, 40 kilometer ten oosten van Kresevo. Kort voor het ongeluk had de con troletoren van Serajevo de piloot van het toestel opdracht gegeven door te vliëgen naar Mostar omdat bij Serajevo de weersomstandig heden te slecht waren om te landen. Aanstaande vrijdag zal de premier met staatseer worden begraven. Bijedic werd op 17 april 1917 gebo ren in Mostar, de hoofdstad van Herzegovina. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Belgrado en werd in 1933 lid van de communis tische partij van Joegoslavië. Achtj aar later, in 1941, sloot hij zich aan bij het partizanenleger van de latere president Tito dat in de be rgen strijd leverde tegen de nazi's. Na de oorlog bekleedde Bijedic on dermeer functies als secretaris van de communistische partij, afdeling Mosnar, en voorzitter van het par lement van Bosnië-Hefzegovina, een van Joegoslavië's zes republie ken. Bovenal was Bijedic een van Tito's naaste medewerkers. Bij uitzonder ing werd hij in 1974 herkozen als premier, waar hij gebruik van maakte om zijn leidende rol bij het verenigen van de verschillende re publieken in Joegoslavië uit te bouwen. Hetzelfde deed hij met zijn inspanningen voor de verbete ring van de betrekkingen met Ara bische landen die met Joegoslavië banden hebben. Bij twee gelegenheden heeft Bij edic een essentiële rol gespeeld bij de uitvoering van Belgrado's poli tiek de banden met het buitenland steviger aan te halen. De eerste maal was in oktober 1975 toen hij de eerste officiële betrek kingen met China aanknoopte bij een bezoek aan Peking. De tweede maal was in februari 1976 toen hij bij een bezoek aan Pa rijs de weg vrij maakte voor een reis van de Franse president Valery Gi- scard d'Estaing naar Belgrado. In de Joegoslavische hoofdstad was Bijedic de belangrijkste verte genwoordiger van Bosnië en zijn overlijden kan dan ook problemen met zich mee brengen voor het evenwicht tussen de verschillende republieken omdat juist op dit moment een politieke aflossing van de wacht in Belgrado op handen is. Het nieuws van Bijedics dood werd aan de Joegoslaven bekendge maakt in een speciale uitzending van de staatsradio. MORGES (SP) - Het interna tionale Wereld Natuur Fonds, heeft zijn steun akuenia ge staakt omdat het de overtui ging heeft gekregen dat Kenia de natuurbescherming niet serieus aanpakt. Tegen de afspraak in is het ge bied rond het Wereldbe roemde Nakoeroe Meer geïn dustrialiseerd en is het toe risme, met financiële hulp van de Wereldbank, sterk bevor- Het WNF, dat zetelt in het Zwitserse Morges, heeft de laatste vijfjaar aan Kenia meer steun gegeven dan aan alle andere ontwikkelingslanden CAIRO (UPI/Reuter) - Duizenden Egyptische arbeiders en studenten hebben gisteren in Cairo en Alexandrie betoogd uit protest tegen de door de regering voorgeschreven ver hoging van de prijzen van levensmiddelen en andere ver- BONN- (SP) - Met de beste wens en de be lofte van West- West-Duitslands so lidariteit" is gisteren na een bezoek van twee dagen de Italiaanse minister-president Andreotti uit Bonn naar Rome teruggereisd. Hij kan ervan overtuigd zijn dat de Bondsrepubliek steun zal geven aan het Italiaanse verlangen om bij de Europese Gemeenschap 1.1 mil jard en bij het Internationaal Mone tair Fonds 1.2 miljard te mark le- Deze kredieten, waarvan een niet gering deel voor rekening van de Bondsrepubliek zal komen, moe ten de grondslag leveren voor het omvangrijke programma waarmee de minderheidsregering van de christen-democraat Andreotti de hoge inflatie in zijn land te lijf wil gaan. Tijdens gesprekken van in totaai bijna tien uur heeft bondskanselier Schmidt een duidelijke bereidheid tot steun aan de dag gelegd, zodat Italië er vrijwel zeker van kan zijn de verlangde kredieten te krijgen. Als de Italiaanse christen-demo cratische partij daardoor orde op zaken kan stellen, zo meent men in Bonn, betekent dat ook een onder steuning naar het streven de com munisten in Italië niet aan de macht te laten komen. Ook in kringen van de Westduitse sotiaal-democratie vertoont men meestal weinig neiging het „euro- communisme" van Berlinguer de democratische deugden toe te dichten die met het Moskou- communisme altijd onverenigbaar zijn geweest. bruikersartikelen. Voor het parlementsgebouw in Cairo was een grote menigte op de been en volgens ooggetuigen greep de rellenpolitie in met traangas en de wapenstok om de demonstran ten uiteen te jagen. Dezen bekogel den de politie met stenen. Men kon kreten horen als: ,,Weg met Sadat" en „weg met Sayed Ma rei", (Sadats zwager en voorzitter van het parlement"). De straten in de omgeving van het parlements gebouw werden door de politie af gesloten. In Sjoebra el-Kheima, een indus triestad ten noorden van Cairo, hielden arbeiders zitstakingen waardoor de fabrieken niet meer konden draaien. Tussen voorge schreven verhoging Helwan wer den wegversperringen opgericht. Chauffeurs die hun vaart niet ver minderen, werden met stenen be kogeld. Arbeiders uit Helwan wa ren naar verluidt van plan naar het parlementsgebouw te trekken. Het openbaar vervoer tussen Helwan en het centrum van Cairo was stil gelegd kennelijk om te voorkomen dat arbeiders met de bus naar het centrum van Cairo zouden gaan. Studenten In Alexandrië probeerden beto gende arbeiders studenten over te halen aan de protestactie deel te nemen. Volgens ooggetuigen zijn in deze stad trams en bussen door de demomnstranten vernield en werden winkelruiten ingeslagen. Wvedende betogers drongen de woning van de Egyptische vice- president Hosni Moebarak in Alexandrië binnen namen de ta pijten mee en staken die buiten in brand. Gisteravond werd de toestand in Cairo steeds verwarder. Duizenden trokken door het centrum van dd.stad. Zij verscheurden een groot portret van president Sadat, ver nielden auto's en bussen en gooi den de ruiten van winkels in. Dui zenden politiemannen die de wa penstok en traangasgranaten ge bruikten, grepen voortdurend in om de rellen - de ergste sinds de voedselrellen in januari 1975 - de baas te worden. De betogers lieten zich niet onbetuigd en bekogelden de politie met stenen. De Egyptische regering is bereid samen met het parlement de prijsverhogingen opnieuw te be kijken. Dit heeft de Egyptische minister van staat voor parle- mentskwwesties gisteren volgens het persbureau voor het Midden- Oosten verklaard op een bijeen komst van de begrotingscommis sie van het parlement. NEW YORK (UPI)-Na 26 jaar gedwongen scheiding is Kina Bezeff(66) weer met haar man herenigd. Angelo (65) verliet zijn geboorteland Bulga rije 26 jaar geleden, omdat hij het niet eens was met het communistisch systeem daar. Zijn vrouw bleef achter en kreeg geen toestemming naar Amerika over te komen. Dat is uiteindelijk eigenlijk gelukt en zo kon Angelo zijn vrouw na 26 jaar in de armen sluiten. NEW DELHI (Reuter) - Premier Indira Gandhi heeft gisteravond bekend gemaakt, dat er waarschijn lijk in maart algemene ver kiezingen zullen worden gehouden en dat de bepa- woedende arbeiders en studenten lingen van de noodtoestand die zij 19 maanden geleden afkondigde, zijn verzacht om wettige politieke activi teit mogelijk te maken. Mevrouw Gandhi deed haar mede deling in een toespraak voor de om roep, enkele uren nadat de 80-ja- rige gewezen vice-premier Moraiji Desai, die sinds lange tijd een poli tieke tegenstander van haar is, uit gevangenschap was ontslagen. De bejaarde politicus werd sinds juni 1975 krachtens de bepalingen van de noodtoestand vastgehouden. Noodtoestand PARIJS (ANP) - Voor een rechtbank in de in het oos ten van Frankrijk gelegen stad Troyes is gisteren on der grote belangstelling het proces begonnen tegen de 23-jarige Patrice Patrick die bekend heeft vorig jaar een jongen van acht jaar te heb ben ontvoerd en gedood. De in koelen bloede gepleegde daad en de cynische houding van de beklaagde hebben de publieke opinie in Frankrijk opgezweept en de roep om uitvoering van de dood straf klinkt steeds luider. Zou de rechtbank hem schuldig verklaren dan kan de jeugdige ver tegenwoordiger ter dood veroor deeld worden en ligt zijn lot in han- Aanvankelijk hadden in maart van het vorige jaar verkiezingen moe ten worden gehouden voor het 525 den van president Valéry Giscard >ede" Lagphuis <L°k d'Estaing, een tegenstander van de Sabl?f Met een verw.jzing naar de doodstraf. Deze wil de kwestie in noodtoestand waren zij uitgesteld, haar algemeen door het parlement ^oen de regering in november jl. laten beoordelen. Opiniepeilingen het mandaat van de volksverte- hebben aangetoond dat de meeste genwoordiging met nog eens een Fransen voor handhaving van deze jaar had verlengd, had men een straf zijn verder uitstel van de verkiezingen Patrick Henry ontvoerde op 31 ja- ^78 verwacht, nuari vorig jaar in Troyes de kleine Mevrouw Gandhi zei niet dat de Philippe Bertrand toen deze van noodtoestand zal worden opgehe- school kwam. Hij wurgde de jon- v.e"- Volgens haar z£ln ?°i gen met zijn sjaal en verborg het lijkje onder zijn bed in een pensio- "Wij geloven echter ook dat een parlementair bewind aan het volk verslag moet uitbrengen en toe stemming moet vragen om ten bate van de kracht en het welzijn van de natie programma's uit te voeren". Een hoge functionaris van de pro- Russische communistische partij verklaarde ingenomen te zijn met de beslissing van de regering. Hij zei dat zijn enige verzoek aan de premier was er voor te zorgen dat het bij de verkiezingen eerlijk toe gaat. CAMPAGNE OP DE PLAAT De nieuwste hitsingle in China heet "Laten we de bende van vier van Wang, Tsjang, Tsjiang en Jao verfoeien". Het liedje is een voort zetting van de campagne die gevoerd wordt tegen de weduwe van Mao Tse-toeng, Tsjiang-Tsjing, en haar aanhangers die momenteel in de gevangenis vertoeven. Het officiële partijblad "Het Volksdag blad" heeft dit gisteren gemeld. Twee andere hits in China zijn op het ogenblik: "Voorzitter Hoea Koeo-feng leeft mee met de arme boeren en de arme burgers", en "Voorzitter Hoea, de strijders van de landmacht, marine en lucht macht groeten u". KRITIEK OP PRINS PHILIP Prins Philip, "een van diegenen die het meest profiteren van de sociale zekerheidswetgeving in Engeland" zou bij zijn uitlatingen wat meer verantwoordelijkheidszin moeten tonen, zo verklaarde gis teren het Labour-parlementslid Tom Litterick in een reactie op een omstreden artikel van prins Philip. De echtgenoot van de Britse koningin had in een tijdschriftartikel opnieuw zijn geliefde stokp aard van stal gehaald: Engeland heeft te veel en te ruime sociale voorzieningen, en er wordt teveel door de staat bedisseld dat beter aan het particulier initiatief overgelaten kan worden. Een ander Labour-lagerhuislid kenschetste Philips uitlatingen gis teren als "schaamteloos en onverstandig", maar werd onderbroken door voorzitter George Thomas, die zei dat het vanouds gewoonte is om met respect over leden van het koninklijk huis te spreken. Daarop riep een boze Labour-parlementariën "Hij heeft ook geen respect voor de arbeiders." De prins geniet een jaarinkomen van 65.000 pond (200.000 gulden). In antwoord op opmerkingen van Lagerhuisleden die premier Cal- laghan vroegen zich niet door Philips uitlatingen te laten beïnvloe den, zei de premier "Er bestaat geen ministeriële verantwoordelijk heid voor redevoeringen van prins Philip. Ik ben niet van plan er verantwoordelijkheid voo BRUSSEL (SP) - De Sowjet-Unie, DDR en Polen laten zich wéinig gelegen liggen aan de gezamen lijke EG-zone die voor het be houd van de visstand sedert nieuwjaar geldt. Integendeel. Ex tra schepen proberen zo snel mo gelijk uit zee te halen wat maar mogelijk is. Vooral de Russen profiteren van de stagnatie bij het ontwikkelen van een gezamenlijke visserijpolitiek van de Europese gemeenschap. Deze klachten zijn gisteren uitge sproken door de nieuwe commis saris van de EG voor visserij en agrarische zaken, de Deen Gun- delach die onlangs onze landge noot Lardinois opvolgde. Veel indruk maakte de Deen gisteren tijdens de eerste ministerraad onder Brits voorzitterschap met zijn klachten niet. De ministers Van der Stoel en Van der Stee (Visserij) die samen met staatssecretaris Brinkhorst (EG) ons land vertegenwoordigden, vrezen dat voorlopig weinig schot zal komen in de hele visse rijkwestie. Zoals gemeld erken nen de Britten - met de Ieren de enige landen die nog grote van gsten in hun wateren kunnen verwachten - slechts een mager uitgewerkte EG-politiek. Giste ren bleek dat Londen het vol doende vindt een gezamenlijke zone af te kondigen van twee honderd mijl. Daarbinnen moeten de niet bij de Europese Gemeenschap aange sloten landen van de negen na tionale regeringen vergunning krijgen om vis te vangen. Groot- Brittannië heeft dit stelsel al he lemaal ontwikkeld. Het Verenigd Koninkrijk blijft er bij dat het zelf de controle op de beperking van de vangsten zal uitvoeren. Brus sel mag formeel een beetje mee doen, aangezien de nationale re geringen "in naam van de Euro pese Gemeenschap" gaan jagen op verboden vangsten. Blauw Europa In kringen van de Nederlandse de legatie was men na afloop van de vergadering van de raad van mi nisters overigens niet echt pes simistisch. Het gaat erom de om vangrijke vissersbevolking in de len van Groot-Brittannië en Ier land te laten wennen aan de ge- ADVERTENTIE gen e brengen de kranten verslag normale politieke activi teit. In kringen van de oppositie waarin men verrast was over het besluit van de premier, verklaarde men rkiezingen te willen r de jongen doen> als de redelijke overtuiging eerlijk zullen ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. nkamer. Hoewel het kind al dood was pro- beede probeerde van de ouders een miljoen franc losgeld te krijgen met de belofte dat hij de jongen dan vrij zou laten. Na de verdwijn..,,, jt viel de verdenking al snel op Henry, bestaat dat zij vrij Doordat bewijzen ontbraken moest ZJJn- de politie hem na 48 uur ondervra ging laten gaan. Met grenzeloze Gezamenlijk brutaliteit kondigde de verkoper aan datkhij dat hij die hem had be lasterd een proces zou aandoen. Hij kwam ook voor de radio, waar hij een pleidooi hield voor toepas sing van de doodstraf voor ont voerders van kinderen, die hij „smeerlappen" noemde. Toen na een aantal weken het in een slaapzak verborgen lijkje werd vonden ging de moordenaar door jn, ,^r rec*e, de knieën en bekende. Hij zei dat e'ke vei] hij zijn zelfbeheersing had verloren vertrouwen is en het kind had gewurgd toen de ouders niet onmiddellijk op zijn ei sen ingingen, ingingen. Een woordvoerder van de voor naamste niet-communistische op positiepartijen verklaarde dat deze groeperingen met een gezamenlijk beleid en program de verkiezingen zullen ingaan, ongeacht of een voorgenomen samengaan in een verenigde partij dan al zal zijn vol tooid. ouw Gandhi dat elke verkiezing een zaak van Het is een gelegen- het openbare leven te zui veren van verwarring". Volgens haar kon het Lagerhuis nog wel 15 maanden zijn werk voortzetten. heid c een miljoen gulden aan prijzen Da nieuwe Singer Fuhira 's Werelds eerste naaimachine met een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, 't Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe brein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.699,-. dachte dat voor het behoud van een minimale visvangst geza menlijk Europees opgetreden moet worden. De blauwe zee van de EG vult dan op wat langere termijn het groene Europa van de agrariërs aan. Waarschijnlijk wordt pas in de loop van de komende lente werkelijke vooruitgang geboekt. Tot zo lang gelden voor tong en schol de van gstbeperkingen in het kader van de Noord-Atlantische afspraken, terwijl voor haringvangst in de Noordzee gedacht wordt over een visverbod gedurende enkele maanden. Zolang de EG het niet eens gewor den is over haar gezamenlijk be leid, over de verdeling van de maximale vangsten (quta) en over de controle op dat alles kun nen de Russen zo'n beetje hun gang gaan. Aangezien de jacht op de schaarse vis van de Russen zich vooral in Britse wateren af speelt heeft Londen echter beslo ten om er scherp toe te zien op de gedragingen van vreemde staten. Van der Stee Hoewel men in Nederland de Brit ten en Ieren soms van on- Europees gedrag beschuldigt, is minister Van der Stee ook niet te beroerd om zo groot mogelijke vangsten veilig te stellen. De minister "Wij vangen jaarlijks nog voor zo'n 450 miljoen gulden. In de afgelopen jaren heeft de overheid een kleine honderd mil joen in de gezondmaking van deze bedrijfstak gestoken. Het ligt dus nogal voor de hand dat wij als kabinet de hele ontwikke ling zeer nauw volgen". In Neder land zijn ongeveer tienduizend mensen op een of andere manier afhankelijk van de visserij. Tach tig procent van onze vangsten zijn bestemd voor export, zo valt aan ministers betoog toe te voe gen. Dat de meest belanghebbende lan den uiteindelijk toch zullen in stemmen met een Europees be leid valt een beetje af te leiden uit de ontwikkelingen in Ierland. Daar eiste de regering tot voor kort een nationale exclusieve zone van vijftig mijl. Later liet zij echter het cijfer dertig vallen. Gisteren bleek onder bepaalde voorwaarden twintig mijl ook ac ceptabel. De EG had al twaalf mijl toegezegd. Het is mogelijk dat de acht mijl waarover nu nog onderhandeld moet worden als een soort van overgangsgebied aan te merken. Zwart op wit De ministers besloten gisteren om Russen, Oostduitsers en Pqlen zwart op wit te laten weten wat de komende maanden hun van gstmogelijkheden zijn in de wa teren van de EG. Met Zweden, Finland, Noorwegen, IJsland en andere landen wordt al onder handeld over beperking van de vangsten. Omdat de interne problemen een definitieve regeling nog belem meren was op 20 december door de ministers besloten om de Eu ropese klok op oudjaar stil te zet ten. Aangezien men het gisteren nog niet -eens werd loopt die pe riode nu door tot de volgende vergadering, 8 februari.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9