'Jonge rijder maakt meer brokken in het verkeer' ABN 95'Pak fraude sneller aan Problemen met de zomertijd in grensgebied Minister Westerterp in Eerste Kamer: Alcoholica NACHTELIJK RIJVERBOD PvdA en YYD nemen Van Agt in de tang Sparee» Uw geld groeit in 6 jaar en 2 maanden van f624,67 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. WOENSDAG 19 JANUARI 1977 DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 31 januari zal een w- w-uitkering geweigerd worden aan werknemers, die met onder brekingen steeds bij dezelfde werkgever werken. Deze alge mene maatregel van bestuur op grond van werkloosheidwet werkloosheidswet is tot stand gekomen op initiatief van staats secretaris Mertens van sociale zaken. Volgens een mededeling van het ministerie van sociale zaken past de regeling in de van van het on eigenlijke gebruik van de sociale wetgeving. Het komt voor, aldus het ministerie, dat mensen met onderbrekingen bij dezelfde werkgevers werken, omdat de werkgever niet het gehele jaar beschikt over evenwichtig even wichtige werkaanbod. Ook zijn er bedrijven, waar bij voorbeeld in de vakantie perioden, geen werk is. Omdat de werknemers in dit geval steeds worden ontslagen, kunnen zij ook aanspraak maken op een ww-uitkering. De regering acht dit een" oneigenlijk gebruik van de ww, omdat deze mensen niet gezien moeten worden als werk lozen. Ook zijn de werkgevers in de gelegenheid loonkosten af te wentelen op de ww. De regeling, die nu getroffen is, geeft bedrijfsverenigingen de bevoegdheid de ww-uitkering aan deze werknemers te weige ren. De regeling geldt niet voor losse arbeiders en ook niet voor werknemers, voor wie een aparte regeling geldt. Tegen het oneigenlijke gebruik van de sociale wetgeving is on langs bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend. Voor het opheffen van één vorm van onei genlijk gebruik van de ww is ech ter geen wetswijziging nodig, maar kan worden volstaan met het treffen van algemene al- gexene maatregel van bestuur, zoals ook is gebeurd. DEN HAAG (SP/ANP) - Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) wijt het stijgend aantal verkeersongevallen met ernstige afloop ondermeer aan het toenemend aantal jonge bestuurders. inde achterzijde v aanhangers; Westerterp heeft dat gisteren ge zegd in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat. Lezers schrijven Een veilig gevoel zou men krijgen over de zorg van onze regering. Men wil voorkomen dat de onderdanen ziek worden of zich onprettig voe len door het roken. Weinig of geen reklame maken voor het roken, en zelfs op de vér- pakking een waarschuwing plaat sen. Wat goed! Dan de vergelijking met de alcohol reclame. Die wordt er wel als het ware ingestampt het is toch zó ge zellig, zó opwekkend, zelfs verster kend, kortom, het is jé van hét. Als je dat ziet of ieest, dan vraag je je wel af, waarom de regering dat niet aanpakt. Men hoort n.l. nooit dat iemand die in een rookomgeving een bijeen komst meemaakte, stoelen kapot gaat slaan, gaat vechten, een mes trekt, of mensen op straat in elkaar slaat. Ook niet al rookt hij 3 pakjes sigaretten per dag. Misschien hebben de leden van dit kabinet nog nooit gelezen van de brokken die gemaakt worden, door hen die zich aan het „alcohol genot" hebben overgegeven. Ook schijnen zij nog nooit gehoord te hebben, van de ellende die onschuldige mensen wordt aangedaan. Een merkwaardige zaak. Misschien niet merkwaardig als men de achtergronden zou kennen. Geen reklame voor alcoholica zou voor de samenleving veel beter zijn, dan dat wat nu door het kabinet ge propageerd wordt betreffende het roken. W. Lafeber Plat 12 Groot Hoog waak Noordwijk aan Zee. "De verkeersveiligheid moet nim mer aflatende aandacht hebben", zo zei de minister. Hij benadrukte dat kennelijk nog steeds niet ieder een doordrongen is van het nut van de autogordel en van de noodzaak geen alcohol te gebruiken voor het rijden. In de eerste negen maanden van het vorig jaar steeg het aantal dodelijke verkeersslachtoffers met vier pro cent ten opzichte van dezelfde pe riode in 1975. Ook het aantal ge wonden steeg met dat percentage. Minister Westerterp denkt er niet over de maximum-snelheid van 100 km kilometer in ons land te verho gen. "Als de limiet verhoogd wordt tot 120 kilometer per uur. zal het aantal verkeersongevallen stijgen", aldus Westerterp. Voor het verhogen van de ver keersveiligheid heeft de minister raad onlangs enkele maatregelen genomen. Minister Westerterp somde de volgende op: Meer vrouwen aan de drank UTRECHT (ANP) - Het aantal vrouwen dat .gebonden' raakt aan alcohol, neemt toe. Dit constateert het blad .Maatschappelijke Ge zondheidszorg' van het nationaal centrum voor kruiswerk. Het meldt, dat er in Nederland volgens een recente schatting 96.000 man nen en 24.000 vrouwen dermate aan alcohol zijn verslaafd, dat zij zich maatschappelijk niet kunnen handhaven. Daarnaast drinken naar schatting 56.000 mannen en 14.000 vrouwen zo, dat hun ge zondheid ernstig wordt geschaad en dat zij moeilijkheden krijgen met hun omgeving. Vrouwen die hulp zoeken, meestal op advies of aandrang van anderen, komen volgens het blad doorgaans pas bij een huisarts of een consulta tiebureau terecht als ze geen enkele uitweg meer zien. auto's. De minister bestreed, dat de tarie ven van het openbaar vervoer te snel zouden zijn gestegen. De kos ten van het openbaar vervoer gin gen de laatste jaren met 15 procent omhoog, en de tarieven met slechts 8 procent. De reacties van het pu bliek op tariefsstijgingen blijven zeer gering. Minister Westerterp deelde nog mee dat vorig jaar voor de aanleg en het onderhoud van rijkswegen 50 miljoen meer is uitgegeven dan aanvankelijk geraamd was. Om de financiering mogelijk te maken is besloten op een aantal posten de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat tot een to taalbedrag van ƒ46 miljoen te be zuinigen. De bewindsman deelde mee, dat het voor hem onaanvaardbaar is, als er verder besnoeid zou moeten worden op het rijkswegenfqnds, het fonds waaruit de aanleg en het onderhoud van de rijkswegen be kostigd wordt. DEN HAAG (SP) - De Nederlan ders zien in het algemeen met verlangen uit naar 3 april wan neer ons land overgaat op zomer tijd. In de nacht van 2 op 3 april wordt de klok om 2 uur één uur vooruit gezet. De zon komt dus een uur later op en gaat ook een uur later onder. Het blijft 's avonds langer licht en dat bete kent dat men in de zomeravon den langer van het buitenleven kan genieten. Maar niet iedereen is even gelukkig met de zomertijd. In de grens streken, en vooral in Limburg, voorziet men moeilijkheden, doordat West-Duitsland niet meedoet. Als het in ons land 7 uur is, wijzen de polshorloges van onze oosterburen pas 6 uur aan. Een Limburgse vrachtwagen die om 7 uur 's morgens wegrijdt om zijn goederen net over de grens te lossen, zal om pakweg kwart over 6 Duitse tijd aankomen. De kans dat hij voor gesloten deuren komt te staan, is dan groot. Later thuis Ook voor de Limburgse pendelaars breken moeilijke tijden aan. Om dat ze nu eenmaal volgens Duitse tijd moeten werken, kunnen ze weliswaar een uur later opstaan, maar komen een uur later thuis. Omdat vader er dus twee tijden op na moet houden, kan dat in gezinnen met schoolgaande kin deren gemakkelijk problemen opleveren. Directeur dr. Esslin van Enka Glanzstoff AG in Heinsberg: "We moeten nu maar op de koop toe nemen dat de horloges van onze honderden Nederlandse werk nemers een andere tijd zullen aangeven dan die van hun Duitse collega's. Ook moeten we nu de chauffeurs van onze bedrijfsau tobussen die drie maal per dag naar Sittard, Geleen en Roer mond rijden, twee verschillende dienstregelingen meegeven". Verliezen De Limburgse winkeliers aan de Duitse grens zijn verre van ge lukkig met de invoering van de zomertijd. Voor de West-Duitsers die vooral op zaterdagen in grote drommen over de grens trekken om in het goedkopere Nederland boodschappen te doen, is het straks in ons land een uur later. Was hij vroeger gewend om half 6 nog even snel in de auto te stap pen om nog gauw even voor zes sen in Limburg boodschappen te doen, nu zal hij de winkels geslo ten vinden als hij ten minste op zijn horloge om kwart voor 6 over de grens rijdt want dan is het bij ons kwart voor 7. "We verliezen dus een uur Duit sers", zegt drs. L. Horbacht, al gemeen secretaris voor de Kamer van Koophandel in Maastricht. Hij overweegt om namens enkele gemeenten, waaronder Vaals en Kerkrade, aan minister Lubbers (Economische Zaken) te vragen de winkels een uur langer te mo gen openhouden. VLAARDINGEN - Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne was gisteren in Vlaardingen aanwezig bij het in stellen van een nachtelijk rijver bod voor zwaar verkeer. De maatregel is genomen om geluid soverlast voor de inwoners van Vlaardingen te voorkomen. In middels wil de algemene verladers- en eigen vervoersor ganisatie gerechtelijke stappen ondernemen tegen het nachtelijk rijverbod. De vervoerders vrezen dat de maatregel het vrachtver voer ernstig kan schaden en bo vendien elders in het land navol ging zal krijgen. Tijd is geld ADVERTENTIE Over pornofilms DEN HAAG (SP) - PvdA en WD willen minister Van Agt van justitie aan de tand voelen over de justitiële actie tegen pornofilms. Het gaat om de voorgenomen maatregel van de procureurs-generaal ge richt tegen het vertonen van pornofilms in bioscopen met meer dan vijftig zitplaatsen. Minister Van Agt heeft zijn instemming met deze maatregel betuigd. Drie leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer vinden, dat de justitie via een achterdeur nu toch weer een soort filmkeuring invoert. Juist deze dagen wordt de wet van kracht die de filmkeuring voor personen boven zestien jaar afschaft. Het gaat niet om de vraag of pornofilms wel of niet vertoond moeten worden, menen de PvdA-Kamerleden, maar wel om de vraag of volwassen burgers zelf mogen uitmaken wat zij wel en niet willen zien. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop-, dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+ 2 mnd., 3 jaar+ 2 mnd., 4jaar+ 2 mnd., 5 jaar+ 2 mnd. en 6jaar+2mnd. met een rentevergoeding van resp. 63/t, 7, 7'/4, 73/i en 8%. Een voorbeeld: koopt u op 20 jan. 1977 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 624,67. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland Bij de grenskantoren heeft men bij tijds de bui zien hangen. Wantje zult als Duitse vrachtwagen chauffeur de tijd maar even ver geten zijn en nog even voor het sluitingsuur van 6 uur de grens over willen, dan sta je toch mooi voor gesloten bomen, want in Nederland is het dan al 7 uur. En voor de handel geldt nog steeds: tijd is geld. Daarom heeft men nu een regeling ontworpen die dit soort calami teiten moet voorkomen. Staat het douanekantoor op Duits gebied, dan houdt men de Duitse tijd aan. Wanneer het kantoor op Neder lands gebied staat, dan wordt de Nederlandse tijd aangehouden. En als het een samengevoegde dienst betreft, dan sluiten de Duitsers een half uur eerder en de Nederlanders een half uur later. Treinen Ook internationale treinreizigers zullen het tijdsverschil goed in de gaten moeten houden. De nieuwe tijden staan al in het spoorboekje buitenland dat geldt tot 21 mei. Het nieuwe spoorboekje is van zelfsprekend helemaal bijge werkt. De Nederlandse Spoor wegen zullen begin maart de rei zigers via folders en affiches at tent maken op de gevolgen van de zomertijd. De ellende met het telkens maar weer verzetten van klokken en horloges in het grensgebied zal op 25 september hopelijk tijdelijk zijn. Op die dag schakelen we in ieder geval weer terug op de "oude tijd". En volgend jaar wil len de Duitsers met ons meedoen. Of dat werkelijk gebeurd kan al leen de tijd uitwijzen. Boekowski in Tweede Kamer DEN HAAG (SP) - De Russische dissident Boekowski heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Tweede Kamer. Boekowski sprak ondermeer met voorzitter Vondeling en KVP- fractievoorzitter Andriessen. Von deling en Andriessen brachten vo rig jaar een bezoek aan Rusland. Andriessen sprak toen met de moeder van Boekowski die toen nog gevangen zat. Vondeling liet zich tijdens de reis zeer kritisch uit over het gebrek aan vrijheid in de Sowjet-Unie. DEN HAAG (SP) - Sterke aan drang is gisteren vanuit de Tweede Kamer uitgeoefend op de regering om de belastingfraude sneller aan te pakken. Er zijn vier onderzoeken gaande naar de aard en omvang van belas ting ontduiking. "Teveel van het goede," oordeelde het WD-lid Joekes. Hij zag liever éen goed on derzoek en verscherping van de controle. Notenboom (CDA) vond, dat het onderzoek naar fraude niet verder versnipperd moet worden. Rienks van de PvdA vreesde, dat het nog jaren duurt voordat de fraude wer kelijk wordt aangepakt. Het PPR-Kamerlid Jansen wees erop, dat het Engelse Kanaaleiland Jersey op het ogenblik erg in trek schijnt te zijn voor het vestigen van beleggingsmaatschappijen. De in komsten uit beleggingen zijn daar nagenoeg belastingvrij. Volgens De Goede, minister Jansen zou een van de grote Neder- Drie rekenmeesters achter de regeringstafel in de Tweede Kamer. Vl.n.r. staatssecreta Duisenberg en staatssecretaris Van Rooijen. De drie bewindslieden moesten gisteren in de Tweede Kamer dc landse banken juist met het oog op begroting van financiën verdedigen. J i-.i-i u„i deze mogelijkheid van belastin gontduiking op Jersey een filiaal hebben gevestigd. Het PvdA-lid Rieks vond, dat meer fiscale fraudegevallen die nu amb telijk worden afgedaan, openbaar gemaakt moeten worden. Dat zou schrikaanjagend werken. Reiskostenvergoeding Staatssecretaris Van Rooijen maakte gisteren bekend dat met ingang van dit jaar een groter deel van een reiskostenvergoeding die men van de baas krijgt niet bij het belastbaar inkomen zal worden geteld. Men komt voor de verruimde rege ling in aanmerking als men dage lijks meer dan 120 kilometer moet reizen met een eigen vervoermid del. De afstand woning-werk moet dus meer dan zestig kilometer zijn. Bovendien moet men tenminste vier dagen van de week naar de zelfde arbeidsplaats reizen. De reis moet in de redelijkheid niet met het openbaar vervoer zijn te maken. Ook mag men in de auto niet een of meer andere werknemers meene- Als men aan deze voorwaarden voldoet blijft een vergoeding van dertig cent per afgelegde kilometer onbelast. Voor de eerste zestig ki lometer geldt een andere reiskos ten aftrek bij de inkomstenbelas ting. Deze blijft ongewijzigd. De nieuwe maatregep wordt vooral van belang geacht voor bouwvak kers. Het nieuwe land De andere staatssecretaris van fi nanciën De Goede, moest gisteren in actie komen bij een dreigend conflict tussen een groot deel van de Tweede Kamer en de regering over "het nieuwe land" in de IJs- selmeerpolders. De regering heeft vrij plotseling de uitgifte van landbouwgronden ge staakt. In de Kamer is het vermoe den uigesproken, dat dit is ge schied in afwachting van de vast stelling van hogere pachtprijzen. Woordvoerder Notenboom van de CDA-fracties in de Tweede Kamer wond zich over deze taktiek dins dag nogal op. Hij vond het geen manier van doen van de regering en drong aan op een onverwijld be sluit tot voortzetting van het uitge ven van-grond aan agrariërs." Staatssecretaris De Goede onder wiens verantwoordelijkheid de IJsselmeergronden vallen kreeg van WD-woordvoerderJoekes te horen, dat hij een Middeleeuws be leid voert. "De landheer doet wat hij wil, de pachters kunnen naar de pomp lopen." Joekes herinnerde eraan, dat al zeven maanden gele den de oppositie aan de bel heeft getrokken. De WD krijgt nu steun van het CDA. Notenboom betoogde, dat de uitgifte van grond op de oude voet verder moet gaan. Boeren die van hun land worden verdreven als ge volg van stadsuitbreiding komen in de knel. Bovendien bevordert het stichten van nieuwe landbouwbed rijven de werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7