Al ruim honderd reacties binnen Nieuwbouw voor Rotterdams Zeehospitium Bouwbonden Znid-Hollaiid zijn klaar voor acties PUBLIEK Auto's mogen 'liefdespad niet kruisen Nieuwe rijksweg 11 Geen 100 maar 40 stoelen Opknappen Kaager molen gaat f 20.000 kosten door Herman Van Amsterdam ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de Raad van de Waterstaat, het hoogste adviescollege voor de minister van verkeer en waterstaat, zijn 104 schriftelijke reacties binnengeko men op de diverse plannen voor een nieuwe rijksweg tussen Bodegraven en Leiden. Volgens het secretariaat van de Raad spreekt uit de meeste reacties de wens: „het wordt tijd, dat er wat gebeurt, de huidige situatie is onhoudbaar". In gering aantal van de liseerd zien. By die variant loopt de tuut Voor Natuurbescherming i reacties werd bezwaar gemaakt tegen de aanleg van welke nieuwe weg dan ook. Groter was het aantal bezwaren tegen een nieuwe weg, die het meest zuidelijke tracé zal volgen. In de meerderheid van de positieve reacties werd de voorkeur groeperingen, uitgesproken voor een tracé (B), dat weg zuidelijk van het toekomstige Progressief Alphen tegen die uitbreidingsgebied Kerk en Zanen riant. Ondermeer op grond van na- en volgt tot aan Bodegraven tracé tuurbeschermingsoverwegingen. A. Tegen die door Alphen zo zeer Bij T 3 moeten het vogeirijke Riet- gewenste tussenvariant keerden veldsepad en het Bedelaarsbos zich echter nogal wat mensen en worden doorsneden. Ook de bewo ners van het Rietveldsepad teken den bij de Raad van de Waterstaat de spoorlijn Bodegraven-Leiden zo Op de gisteravond zeer matig be- bezwaar aan tegen deze variant, dicht mogelijk nadert. Bij het tracé zochte hoorzitting in Nabij kwam Aad Verbij kwam dat namer wil de gemeente Alphen dan het dat ook tot uitdrukking. Al eerder bewoners gisteravond nog liefst een tussenvariant (T 3) gerea- keerden zich ondermeer het Insti- toelichten. Vier generaties Van der Nagel VALKENBURG - Voor het eerst sinds dertig jaar kent Valkenburg familie, bestaande uit 4 generaties. Dat is de kwekersfamilie Van der Nagel. Naar overgrootvader Hendrik (89) zijn zowel de grootvader (59); vader (29) en zoon (9 dagen vernoemd. Overgrootvader Hendrik verdiende vroeger de kost als boer, grootvader en vader zijn werkzaam in de anjerkwekerijDe jongste Hend rik doet voorlopig nog niets Ambulance-vliegtuig ENSCHEDE (ANP) - IJlvervoer door de lucht per klein straalvlieg tuig van ernstig gewonde patiënten uit het verre buitenland zal in na volging van Duitsland binnenkort ook in Nederland worden inge voerd. De Benelux flight ambulance in oprichting, voorlopig gevestigd op het vliegveld Twente, gaat de ser vice uitvoeren in volledige samen werking met de al anderhalf jaar bestainde Duitse Flug-ambulanz uit Dusseldorp. NOORDWIJKERHOUT - De St. Jozefschool aan de Langevelder- weg in Noordwijkerhout mag niet de 100 stoelen, volgens het stich- timgsbestuur nodig voor de inrich ting van de gemeenschapsruimte, aanschaffen. B. en W. willen de school niet meer dan veertig stoe len geven. Bij de inrichting van de Victorschool is het aantal van veer tig stoelen voor een gemeenschaps ruimte als norm aanvaard en het gemeentebestuur wil deze norm niet overschrijden. Het stichtings bestuur van de Jozefschool vraagt om de honderd stoelen omdat het verslepen van meubilair van de lo kalen naar de gemeenschapsruimte tijdrovend en soms gevaarlijk is als gevolg van de bouw van de school. G. Grooten in Hillegom HILLEGOM - „In Zuid-Holland zijn we klaar voor het voeren van acties. Daarvoor zijn bepaalde ob jecten geselecteerd." Koopkracht Dat zei districtsbestuurder Gerrit Grooten van de bouwbonden FNV-afdeling Hillegom gistera vond op een algemene ledenverga dering. Grooten deelde mee dat „niemand de regering kan verwij ten niet over realiteitszin te be schikken." „De vakbeweging wil niet meer dan handhaving van de koopkracht. En dat is ook voor de middenstand van levensbelang", aldus Grooten die de werkgevers verweet een politiek spel te spelen. „Wij hebben het vermoeden dat de werkgevers van de economische si tuatie gebruik maken om de rege ring te doen vallen en de werkne mers bang te maken. Bij het doen van investeringen houden de werkgevers de boot af en daarbij tellen politieke overwegingen Aldus Grooten, die als taak van de vakbeweging elke regering kritisch te volgen onafhankelijk van het po litieke stempel dat zij met zich draagt. Kritiek had Grooten dan ook op de regering Den Uyl: „Deze regering verleende meer steun aan het be drijfsleven dan welk kabinet dan ook tevoren. Een wat al te edel moedig gebaar", vond Grooten, die eraan toevoegde „dat deze steun wel handhaving en schepping van werkgelegenheid betekende, maar dan wel daar waar het bedrijfsleven verstek liet gaan." Voorschotten Ten aanzien van de aangekondigde' acties merkte Grooten nog op dat ook de werkgevers zich al voorbe reiden. „Er zijn bedrijven die voor schotten uitbetalen om de sociale rust te handhaven", zo zei Grooten tot de aanwezigen in gebouw „De Lantaarn" in Hillegom". Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. 9? Natuurclub op bres voor duinspringers Het hangt van de gemeente Noord wijk af of de duizen den padden die in de badplaats langs de duinvoeten huizen, binnenkort de "best beschermden van Ne derland" kunnen worden genoemd. Het gemeentebestuur op zijn beurt schakelde de plaatse lijke vereniging natuur- en vogelbescherming in, die gre tig de tanden zette in deze "malse kluif'. Met als resul taat enkele groots opgezette "reddingsacties". In de paar tijd werd langs de kant van de weg, over de lengte van een paar honderd meter een 40 centimeter hoge gaasafzet ting geplaatst. Bovendien werden op het zelfde traject om de zoveel meter vangkas- tjes in de grond gegraven. Om dat predikaat te bemachti gen moet worden toegeko men aan een stille wens van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk. En die houdt in dat een paar weken in maart en april gedurende de avon duren de 3 kilometer lange Vogelaardreef gesloten wordt voor het doorgaande verkeer. Platgewalst Want in die periode maken de padden, een beschermde diersoort in Nederland, hun jaarlijkse uitstapje. In gro ten getale steken ze dan 's avonds, het liefst bij vochtig weer en bij een temperatuur van rond de acht graden, de verkeersweg door het Lan- geveld over, richting sloot. Daar wordt gepaard en ver volgens gaat de rit weer te rug. In het verleden zijn duizenden van die overstekende padden door passerende auto's plat gewalst. Elk seizoen weer. En dat zou waarschijnlijk tot nu toe zijn geprolongeerd, als niet een paar jaar geleden de Amsterdamse biologiestu dent Van Leeuwen, logerend in het Langeveld, de situatie ter plaatse onder de loep had genomen en het gemeente bestuur spoorslags had gewe zen op zijn door de provin ciale overheid opgelegde ver plichtingen, inzake bescher ming van deze steeds zeldza mer wordende padden. Vangkastjes Zo ontstond de situatie dat de padden op hun weg naar het water werden tegengehouden door het gaas, vervolgens in stinctmatig op zoek gingen naar een doorgang en sprin gend langs de gaasafzetting in één van de vele vangkastjes sprongen. Leden van de ver eniging zorgden er dan voor dat de gevangen padden vei lig de weg over kwamen. Deze "klaar-overs" hielpen twee seizoenen terug zo'n 120 padden veilig naar de over kant. Vorig jaar waren dat er 168. "Voor ons is het experi ment geslaagd", vertelde mij gisteren secretaris Kramer. "Nu willen we meer. Want we hebben ons tot nu toe moeten beperken tot slechts een klein gedeelte van de 3 km lange route. Het liefst zouden we de hele weg onder onze hoede Secretaris Kramer bij de "paarsloot" van de padden: De erachter liggende weg wil zijn natuurclub graag autovrij zien in de paartijd-avonduren Of ook de gemeente Noordwijk daar in principe iets voor voelt zal morgen moeten blij ken. Dan gaan bestuursleden van de vereniging voor natuur- en vogelbescherming dit plan bespreken met en kele ambtenaren van ge meentewerken. Het tijdelijk weren van de auto ten behoeve van de pad kan voor Nederland een vrij uniek initiatief worden ge noemd. Maar het is de vraag of het plannetje van de Noordwijkse dierenvrien den door iedereen zal wor den toegejuicht. Secretaris Kramer is optimis tisch. "Voor automobilisten hoeft het geen punt te zijn", zegt hij, "die kunnen gedu rende die weken gebruik ma ken van een parallel lopende secundaire weg. Voor de be woners van de Vogelaardreef moet natuurlijk een uitzon dering worden gemaakt. Van hen kun je niet verwachten dat ze een paar weken lang 's avonds in huis blijven omdat de padden de weg overste ken". Rekensom Als het plan doorgaat dan wordt voortaan in Noordwijk jaar lijks' 90 procent minder pad den platgewalst dan nu het geval is, zo heeft een ruwe re kensom uitgewezen. De drie Leidse zusjes Mieloo, van wie kortgeleden door de Leiderdorpse politie drie pony's in beslag werden ge nomen omdat het de dieren zou hebben ontbroken aan de juiste verzorging en goed onderdak, kunnen hun in be slag genomen viervoeters te rugkrijgen. Voorwaarden Onder de voorwaarden echter dat de zusjes vóór 28 januari a.s. een koper vinden of een naar het oordeel van de offi cier van justitie (hij laat zich daarbij door een paar des kundigen adviseren) ge schikt onderdak voor hun pony's hebben gevonden. Bovendien is nog als eis ge steld dat aan het «nieuwe paardenverblijfje een zoda nig groot lapje grond moet grenzen dat de drie dieren er aanzienlijk meer de ruimte hebben dan op het kleine lapje weiland waar ze ten tijde van hun "arrestatie" op rond stapten. Wordt aan die voorwaarden voldaan, zo vertelde mij gis teren de in Den Haag gesta tioneerde plaatsvervangend officier mr. W. van Veen, dan is de kans groot dat de zusjes hun paarden mogen houden. Lukt het ze niet tijdig een nieuwe behuizing te vinden, dan blijft het beslag gehand haafd. En zal nog nader wor den beslist wat er met de die ren gaat gebeuren. Afvoer naar een slachterij behoort daarbij tot de mogelijkhe den. Proces-verbaal Ook al lukt het de zusjes iets geschikts te vinden dan blijft het proces-verbaal dat tegen hen is opgemaakt, van kracht. Mr. Van Veen: „Ze hebben nu eenmaal een over treding begaan en daar zul len ze zich dan over enige tijd voor het kantongerecht in Leiden voor moeten verant woorden, al blijft in theorie de mogelijkheid open staan dat de zaak wordt gesepo neerd." De drie zusjes, zo vertelde mij hun moeder, hebben er een hard hoofd in dat ze op tijd een andere huisvesting voor hun pony's vinden. „Boven dien zijn hun spaarcentjes op. Dat hebben ze allemaal in voedsel voor hun dieren ge stoken", aldus mevrouw Mieloo die mij vertelde dat haar broer, een Leidse slach ter, heeft aangeboden de po ny's van zijn nichtjes te ko pen. Maar daar zijn de kinde ren fel op tegen, omdat de dieren dan zullen worden af gemaakt. t Via een advertentie hebben de zusjes nog wel een poging gedaan hun pony's te verko pen aan iemand die er wél de ruimte voor heeft en waar ze dan af en toe op bezoek mo gen komen. Maar er heeft nog niemand op hun advertentie gereageerd. Opgave Mr. Van Veen: "Ik heb de kin deren een paar weken de tijd gegeven om naar wat anders uit te kijken maar ik besef dat dat een hele opgave is. Ik ken de omgeving van Leiden redelijk goed en ik zou zelf ook zo een-twee-drie niet we ten". De drie viervoeters zijn nu on dergebracht in een manege in Wassenaar. Ze stonden eerst gestald in Leiderdorp, maar daar kampte men met ruimtegebrek. Het is nog niet zeker of de kosten van de "logies'-' in Wassenaar zullen worden verhaald op de zus jes Mieloo. Mr. Van Veen wilde zich daar gisteren nog niet over uitlaten. Eén van de zusjes Mieloo met. pony. Het lot van de dieren is nu onzeker. KATWIJK - De gebouwen van het revalidatie centrum voor zwaar lichamelijk gehandicapten "het Rotterdamsch Zeehosptium" aan de Drie- plassenweg te Katwijk zullen binnen niet al te lange tijd worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Deze week vergadert het "College voor Ziekenhuisvoorzieningen" in Den Haag over deze plannen, waarna in de loop van vol gende week de definitieve plannen bekend zullen zijn. Vaststaat nu al dat de huidige twee oude grote gebouwen plaats zullen moeten gaan maken voor diverse schakelbungalows op het Zeehospitium-terrein in Katwijk. Deze zullen de bewoners, die door gaans hun hele leven in het cen trum blijven wonen, een meer ei gen privé-leven kunnen bieden. Naast dit Katwijkse bouwplan, zijn er plannen in Leiden. Daar moet een Regionaal Revalidatie Cen trum van de grond komen. Aan dat centrum nemen naast het Zeehos pitium de Annakliniek uit Leiden -en "Sole Mio" uit Noordwijk deel. De Leidse bouw vindt in nauwe samenwerking met het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) plaats. De revalidatie zal van Kat wijk naar dat nieuwe centrum wor den overgebracht. Het huidige onderkomen van het Zeehospitium zal moeten verdwij nen, omdat de verschillende pan den te ver van elkaar afliggen, het geen het zo optimaal mogelijk wer ken niet bevordert. Daarnaast zal de revalidatietaak worden overge bracht naar Leiden, zodat in Kat wijk het accent komt te liggen op de huisvesting en de verzorgende plus sociaal-maatschappelijke begelei ding van gehandicapten, volgens de plannen zal de kort geleden bij het Zeehospitium benoemde geneesheer-directeur J. C. Jong bloed de leiding op zich gaan ne men van het in opdracht van de Prof. J. Mulder Stichting te bou wen centrum in Leiden. KAAG - De Kaagermolen, een zogenaamde wipmolen die nog steeds óe volledige ontwatering van de Kaag-polder voor zijn rekening neemt, wordt gerestaureerd. De gemeente Alkemade gaat morgen, in de commissie van bijstand voor financiën, praten over een beschei den subsidie. De hoofdmoot van de in totaal 20.000 gulden die de res tauratie met zich meebrengt komt van het ministerie van CRM, Dat vooral kijkt naar de landschappe lijke waarde van de molen. CRM betaald l komt er nog e provincie e gulden. Verder bijdrage van de r 500 gulden toege zegd door de ANV/B. Een deel de kosten komen voor rekening van het polderbestuur dat de molen in beheer heeft. De achttiende eeuwse molen is ver antwoordelijk voor het leeghouden van honderd hectare polder. Het be lang ervan bleek in november '74 toen een lager het, onder water, be gaf. In deze zeer regenrijke periode moest er een dieselpomp aan te pas komen om het werk van de molen over te nemen. Overigens zal het restaureren van de molen geschieden door molen makerij de Geldér uit Valkenburg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4