Opknapbeurt in Leidse buurten Welzijnsraad? Opgeblazen kikkers zijn het Werkgroepen wensen bij plan voor Ylietlanden betrokken te worden -■son De onverwachte emoties rondom een bouwkeet in de Acasiastraat VV VV HaagwegkwartierKooi en Noord RAT IN TOILET B en W: wijkmarkt op hoek Vijf Meiplein FLEUR OP WOENSDAG 19 JANUARI 1977 LEIDEN - De plaats van één bouwkeet kan in het stadhuis van Leiden de meest onverwachte emoties oproepen. Dat bleek gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting en openbare werken, waarin ambtenaren aankondigden te zullen gaan staken, een wethouder bewoners ging plagen en medewerkers van de Welzijnsraad kwalificeerde als "opgeblazen kikkers". Kortom: er moest wel iets ver schrikkelijk belangrijks aan de hand zijn. Men conclu- dere zelf. Allereerst de voorgeschiedenis. In de Acaciastraat (Tuin- stadwijk) staat, nu al weer en kele maanden, een bouwkeet. Die stond daar op een goede dag, de bewoners van de straat wisten er niets van. De keet wordt gebruikt door het aannemersbedrijf, dat de re novatie van de woningen in de buurt uitvoert. Werk zaamheden, die ongeveer twee jaar zullen duren; nu wil het toeval dat de Acaciastraat zelf pas het laatst aan de beurt komt. De keet blijkt het uitzicht van bewoner Kromwijk danig te hinderen. Hij windt zichzelf en anderen daarover op. Kor tom: de straat komt in op stand. Visites aan het stad huis volgen, raadsleden wor den ingeschakeld, ambtena ren zoeken naar andere plaat sen, maar het resultaat: de keet staat nog altijd in de Acaciastraat. Omdat de wo ningbouwvereniging Tuin- stadwijk een ander stuk grond, waar de keet zou kun nen staan, niet ter beschik king wilde stellen. Of dan weer omdat de Plantsoenen dienst het verloren gaan van enkele bomen vreest. Of om dat een andere plek verkeer stechnische problemen zou opleveren. Verplaatsing van de keet zou overigens 10.000 gulden kosten. Communicatie fou ten Kortom: "Er blijven eigenlijk geen andere plekjes over", concludeerde wethouder Verboom gisteravond. Hij gaf toe dat er binnen het ambte lijk apparaat van de gemeente "communicatiefouten" zijn gemaakt, "maar als de com municatie er wel zou zijn ge weest, dan zou ook het ter- reintje in de Acaciastraat aangewezen zijn geworden". De commissie, en zeker de tien bewoners van de Acacia straat, pikken het betoog van de wethouder evenwel niet. Hoeven (CPN) maakt mel ding van tekeningen, die door bewoners op het stadhuis zijn ingeleverd en die op "onver klaarbare wijze" zijn zoekge raakt. Ham (CDA) is ook boos en noemt andere plaatsen "waarmee de dienst gemeen tewerken akkoord is gegaan". In de discussie wordt steeds vaker de berm van de Kastan jekade op de hoek van de Herenstraat als alternatieve plaats voor de keet genoemd. Waartegen door gemeente werken "verkeerstechnische bezwaren" zijn gemaakt het laden en lossen bij de keet zou tot gevaarlijke situaties kun nen leiden. Duivesteijn (PvdA) gelooft daar niet in, De plaats van een bouwkeet plaatsing van de keet ÏO.OUU gulden zou kosten. Maar, laat ambtenaar Akse weten, "het gaat niet om het geld, al zou het bij wijze van spreken 100.000 gulden kosten". Raadslid Bosch (CDA) zegt "Als ik een loods vijf meter voor mijn raam krijg, begin ik ook te gillen". Welzijnsraad Dan laat iemand het woord "Welzijnsraad" vallen. Deze instantie, die weliswaar ge meentelijk is, maar onafhan kelijk van de gemeente ope reert, heeft zich in een brief volledig achter de bewoners van de Acaciastraat gesteld. Wethouder Verboom loopt iet wat rood aan en barst los: "Welzijnsraad? Opgeblazen kikkers zijn het. Ik wil met ie dereen praten, behalve met de Welzijnsraad. Ik heb hun brief voorgelezen in de ver gadering van B. en W., nou ze lagen allemaal blauw. Tsj, Welzijnsraad Zijn partijgenoot Duivesteijn merkt op dat dergelijke uitla tingen van de wethouder wel eens tot verharding van de standpunten zou kunnen lei den. Verboom, fel: "En terecht, als je zo'n brief leest". Duivesteijn: "Zo'n verharding doet de zaak geen goed". Verboom: "Maar ik heb er de balen van, laat dat duidelijk zijn". Intussen probeert bewoner Kromwijk steeds maar het zijne van de zaak door de mi crofoon te schallen, maar krijgt dan steeds te horen: "Je hebt het woord niet, Krom wijk". En een andere bewo ner trekt de onvermijdelijke conclusie: "Jan met de pet moet het onderspit weer del- Maar dan krijgt bewoner Kromwijk toch het woord. "Verboom, nou moet je eer lijk zijn, je bent bij me thuis geweest en hebt gezegd: ik haal die keet niet weg". Verboom: "Dat doe ik ook niet". Kromwijk: "Waarom wordt deze vergadering dan gehou den? Waarom gaat die keet niet naar de Meidoornlaan? Daar is het toch al een puin hoop. Als je er 's avonds fietst, lig je zo op je bek". Commissie Intussen hebben enkele raads leden de suggestie gedaan om de kwestie maar door een speciale commissie te laten bekijken. Maar ambtenaar Akse, die zich eerst in stilte danig heeft zitten verbijten, barst dan los: "Ik doe niet mee. Iedereen denkt van mij: mijnheer Akse wil die keet toch niet weghebben, nou, dan doe ik niet mee". Maar de commissie is onver biddelijk: er komt nog een commissie. Met drie raadsle den. En met bewoners, die ter vergadering worden be noemd. Bewoner Kromwijk wordt voorgedragen. Ver boom kijkt de zaal rond. "Is iedereen het daarmee eens? Ja? Jammer! Die man jaagt het hele ambtenarenkorps over de kop". Andermaal consternatie onder de Acaciastraat-bewoners is het gevolg van deze opmer king. Verboom: "Waarom ik jammer zeg? Om hem te plagen". Dan wordt er, zonder dat ze het zelf direct beseft, nog een dame benoemd. Verschrikt zegt ze: "Wat moet ik dan doen? Ik zal het proberen, maar ik weet niet hoe dat gaat". benoemd. De zaak lijkt te zijn afgehandeld. Er wordt nog onderling na- gemord. Dan staat Kees Wal- le, sociaal raadsman bij de Welzijnsraad, op en vraagt: "Is het ook mogelijk of er ie mand van de Welzijnsraad in de commissie kan"?. Hij krijgt geen antwoord. Het onderlinge gemor duurt voort. Verboom zegt dan har dop: "Ik heb begrepen dat mijn ambtenaren in staking zijn gegaan". Ambtenaar Ak se: "Dat klopt". Kees Walle herhaalt zijn vraag. Hij krijgt geen antwoord. Commissieleden dringen er bij ambtenaar Akse op aan toch vooral in de speciale commis sie zitting te nemen. Met veel tegenzin geeft hij ten slotte toe. "Maar dan moet ook de verkeerscommissie gehoord worden", eist hij. Dat zal ge beuren. Kees Walle staat nog steeds. "Mag ik het woord, voorzit ter"? Hij herhaalt zijn vraag. Maar Verboom wordt weer boos: "Het is de vraag of ik u nog wel wil gebruiken na deze brief. Misschien stel ik dat nog wel eens ergens aan de orde". VVD-raadslid Lange- rak maakt Walle intussen gnuivend uit voor "opgebla zen kikker". Maar Ham (CDA) formuleert een nette zin: "Ik betreur het dat op deze manier over de Welzijnsraad wordt gespro ken". Verboom: „Nou, ik niet hoor". Andermaal gemompel. Dan zegt de wethouder "Ik moet eerst overleggen. Als de Wel zijnsraad er bij moet, krijgt u wel een uitnodiging". Toen had de discussie zeventig minuten geduurd. JOHN KROON LEIDEN - Dit jaar zal worden begonnen met de verbetering of vernieuwing van de riolering, de straatverharding, de straatindeling en de openbare verlichting in een deel van het Haagwegkwartier. Het gaat om de volgende straten: het ge deelte van de Potgieterlaan ten zuiden van de Van Lennep- straat, de Van Lennepstraat zelf, de Schimmelstraat, de Ten Katestraat, het gedeelte van de Nic. Beetsstraat ten zuiden van de Van Lennepstraat en een gedeelte van de De Genes- tetstraat. LEIDEN-Sinds kort beschikt de r.k. Heilig Hartschool in Noord (Lusthoflaan) over een nieuwe speelruimte. Het is een ongeveer 900 vierkante meter groot terreintjeop 'tSpoortje, gelegen aan het eind van de Nassaust raat tussen de Os en Paardenlaan en de Kooilaan.De nieuwe speelplaats, die ook buiten de schooluren gebruikt wordt door de jeugd uit de buurt, is tot stand gekomen na langdurig overleg tussen de NS, eigenaresse van 't Spoortje, de gemeenteen de werkgroep 't Spoortje. De NS heeft het terreintje gratis overgedragen en de gemeente plantsoenen dienst) heeft er iets moois van gemaakt. Voor de Heilig Hartschool en de buurt een verheugende ontwikkelingdie ongeveer tegelijkertijd werd afgerond met de eerste fase van een verbouwing in de school zelf. In het gebouw werden namelijk de toiletten vernieuwd en een aantal lokalen. Bovendien kreeg de school er een filmzaal bij en een documentatiecentrum. De tweede fase van de verbouwingswerkzaamheden in het oude gebouw zal uit het budget van dit jaar worden bekostigd. Foto: het nieuwe speelterrein op 't Spoortje, waar nu driftig basketbal gespeeld wordt en waar ook lustig gebruik wordt gemaakt van de speelwerktuigen. Bewoners van deze straten hebben op informatie-avonden al hun wen sen kenbaar kunnen maken. De verbetering van de zgn. infrastruc tuur sluit aan op de in uitvoering zijnde renovatie van 188 woningen van de Leidse Woningstichting en 82 woningen van woningbouwver eniging Ons Belang. Ook bij de verdere aanpak van het Haagweg kwartier is het de bedoeling dat woningverbetering en wijkverbe- tering zoveel mogelijk op elkaar aansluiten. De gemeente heeft voor verdere werkzaamheden aan riole ring, straten en openbare verlich ting in de wijk het volgende schema opgesteld: 1978: het gedeelte van de Potgie terslaan ten noorden van de Van Lennepstraat, Hasebroekstraat, Oltmansstraat, het gedeelte van de Nic. Beetsstraat ten noorden van de Van Lennepstraat, een gedeelte van de De Genestetstraat, Borger- straat, Tollenstraat en het gedeelte van de Da Costastraat ten noorden van de Ten Katestraat; 1979: het gedeelte van de Haagweg tussen de Potgieterlaan en de Da Costastraat, het gedeelte van de Da Costastraat ten zuiden van de Ten Katestraat, een gedeelte van de Ter Haarkade en een gedeelte van de Toussaintkade. De Kooi Binnenkort zal in De Kooi begon nen worden met de aanpak van de volgende straten: de Medusastraat en Floresstraat met aansluitende delen in de Sieboldstraat, Park straat, Javastraat, Formosastraat en Driftstraat. In een volgende fase komen de volgende straten in deze wijk aan de beurt: de aansluitende delen van de Parkstraat, Atjeh- straat, Driftstraat, Ambonstraat en Lombokstraat. Noorderkwartier Gebroeders Schouls B.V. zal de uitvoering van de eerste fase in Noorderkwartier ter hand nemen: de Molenstraat, de noordelijk daar van gelegen straten en de Maurits- straat. Inmiddels heeft de dienst gemeen tewerken een plan opgesteld voor het westelijk deel van Noorder- LEIDEN - Dat rioleringen in de vooroorlogse wijken in Leiden worden verbeterd is natuur lijk prima; het wegspoelen van faecalièn verloopt er zonder twijfel soepeler door. Dat er zich tijdens het uitvoe ren van de werkzaamheden ook minder aangename ge beurtenissen kunnen voor doen, ondervond onlangs een bewoner van de Nassaustraat. Hij ging, in de gebruikelijke houding en staat, op het toilet zitten, hoorde wat gespartel onder zich, draaide zich om en zag een levensgrote rat uit het toilet komen. Aldus een verhaal, dat het PvdA-raadslid Mentzij giste ravond in de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting vertelde. Remedie: waarschuw de rein igingsdienst. kwartier de Prins Frederikstraat, Prins Hendrikstraat, Willemstraat, Bronkhorststraat, een gedeelte van de Sophiastraat, Louise de Colig- nystraat, Anna van Saksenstraat en het gedeelte van de Alexander- straat ten zuiden van de Sophia straat. Over de manier waarop de plannen voor deze straten moeten worden uitgevoerd zal door de gemeente nog overleg gepleegd worden met de bewoners. De raadscommissie voor volks huisvesting en openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met de financiële consequenties, die de plannen voor zowel het Haagweg kwartier als de Kooi en Noorder kwartier voor de gemeente hebben. LEIDEN/LEIDSCHENDAM - De vogelwerkgroep Vliet- land en de Leidse werkgroep Milieubeheer hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland per brief gevraagd te worden betrokken bij de opstelling van het inrichtingsplan voor het recreatiegebied Vlietlanden, gelegen tussen Leid- schendam en Leiden. Verder wil men graag een bijdrage leveren aan het huidige beheer van het gebied. De beide werkgroepen zijn ver- heugd, dat de provincie nu eige naresse van Vlietlanden zal wor den, omdat daardoor het gehele complex voor openbare recreatie beschikbaar komt en niet gedeel telijk zal worden gebruikt voor de bouw van tweede woningen. In het verleden hebben de werk groepen fel geageerd tegen een omvangrijke ontsluiting van het gebied voor de auto en heeft men gewezen op de gevaren, die ver bonden zijn aan het zuigen van Tot dusver zijn er volgens de beide werkgroepen zogenaamde be heersmaatregelen in het Vlielanden-gebied genomen^ die zeer schadelijk zijn geweest voor natuur en landschap. Als voor beelden noemen de werkgroepen in hun brief aan GS onder meen het maaien van riet en kappen van wilgenruigten in het broed- i, het plotseling verhogen of verlagen van de waterstand van de ondiepe Meeslouwerpol- der, waardoor vele vogelnesten werden vernietigd, het achter wege laten van hulp bij de be strijding en de voorkoming van botulisme en de intensieve jacht waardoor duizenden vogens van hun slaapplaats worden ver jaagd. Pogingen om met de toenmalige eigenaar in overleg te treden heeft volgens de beide werk groepen geen resultaat gehad. De aanslagen, die met name op de Meeslouwerpolder worden ge pleegd, zijn met name de laatste dagen bijzonder groot geweest. Siebren de Hoo van de Vogelwerk groep Rijnland: "Men is opnieuw begonnen om de wilgenbosjes en de rietstukken, die de afgelopen Met draglines worden in de Meeslouwerpolder de wilgenbosjes en de rietstukken verwijderd. zomer flink waren gegroeid met de grond gelijk te maken. In onze ogen is het een vrij zinloze tijd spassering, want er gebeurt ver der niets. We hebben naar de hui dige eigenaar al verschillende brieven geschreven, maar steeds krijgen we als antwoord: waar bemoeien jullie je mee. De grond is van ons en we kunnen er mee doen wat we willen". De vogelwerkgroep heeft inmid dels ook al contact opgenomen met de provincie, maar daar zegt men niets te kunnen doen, voor dat de transactie met de huidige eigenaar rond is en het gebied provinciaal eigendom is gewor den. Inmiddels wordt er bij de provin cie, vooruitlopend op de goed keuring van de aankoop van Vlietlanden door provinciale sta ten en het rijk, al gewerkt aan een voorbereidende inrichtings- schets. En in die voorlopige schets zou althans voor de Mees louwerpolder gedacht worden aan een "aangepaste inrichting". Dat wil zoveel zeggen, als dat er rekening wordt gehouden met de bestaande situatie. Een situatie, die door de vogelwerkgroep Vlietland in een eerder stadium al in bepaalde opzichten "uniek" werd genoemd. Zeker gezien het grote aantal vogels en de soorten rijkdom in het poldergebied. LEIDEN - Het college van B en W wil vasthouden aan een experiment met een wijkmarkt op het Bevrij dingsplein/Vijf Meiplein in Leiden Zuid-West. Dit heeft wethouder Van Aken van economische zaken gisteravond in een vergadering van zijn raadscommissie gezegd als reactie op de bezwaren van de win keliers van het Kennedy Winkel centrum. Deze willen de markt graag bij hun winkels hebben, als extra stimulans voor de consument om naar hun nogal afgelegen win kelcentrum te komen. Wethouder Van Aken stelde echter dat de vereniging van ambulante handelaren heeft gesteld nergens anders een markt te willen dan op het Bevrijdingsplein/Vijf Meiplein. De wethouder wees er ook op dat de beschikbare ruimte bij het Kennedy-winkelcentrum aanzien lijk kleiner is dan bij het Bevrij dingsplein en dat bij de vestiging van een wijkmarkt op eerst ge noemde plaats er wellicht straten zullen moeten worden afgesloten, met alle verkeersproblemen van dien. Wethouder Van Aken heeft over igens wel toegezegd het Kennedy-Winkelcentrum wat meer te willen gaan begeleiden en het weer nieuw leven in te blazen. Frits van Oosten (PPR/D'66) wilde van Van Aken weten wat hij con creet met begeleiden bedoelde. Het raadslid drong aan op een onder zoek naar de mogelijkheden, en een rapportage daarover die dan weer aan de commissieleden moet wor den voorgelegd. ADVERTENTIE De verrassingen zijn de wereld nog niet uit. Waar ook ter wereld bezorgt Fleurop uw bloemri|ke geboorte felicitaties. Fleurop Interflora staat voor in. Koninginnegracht 135.1 Den Haag. \>i|j|0p

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3