Sterk stijgend aantal inbraken rond Leiden 'Spinbaan'- plan ligt ter visie [Le/cfee agenda Nieuwe opzet dorpsactiviteit WOENSDAG 19 JANUARI 1977 Zakkenroller gearresteerd LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen om half tien een 21- jarige zakkenroller aangehouden. De uit Rotterdam afkomstige man sprak op het station een Delftse student aan. Kort daarop bemerkte deze dat zijn portemonnaie was verdwenen, en holde achter de dief aan. De Rotterdammer besefte dat hij betrapt was en rende het statio nsgebouw uit. Vijf minuten later keerde hij echter weer terug en kon op aanwijzing van de student wor den gearresteerd. De portemonnaie bevatte 35 gulden. Oplichter meldt zich LEIDERDORP/WOUBRUGGE - De Woubruggenaar O. - die ervan wordt verdacht middenstanders in de Leids/Alphense regio voor een bedrag van circa 40.000 gulden te hebben opgelicht - heeft zich giste ravond bij de politie in Woubrugge gemeld. Zijn vrouw, die ook van op lichting wordt verdacht, is nog voortvluchtig. O., die inmiddels bekend heeft, zal vrijdag worden voorgeleid voor de officier van justitie. De invalide O. wordt eveneens wegens oplichting gezocht door de politie van Em me ioord. Daar gaat het om een totaal bedrag van 70.000 gulden. LEIDEN-In jongerencentrum 't Breehuys (Breestraat 19) verzorgt de cineast Rob de Wind komende donderdagavond vanaf negen uur een informatie-avond over de Wad denzee. Rob vertoont zijn televisie film en zal zijn toelichting illustre ren met een dia-serie "Wees wijs met de Waddenzee". Politie wil contróle op antiekhandel WASSENAAR/DEN HAAG - De districtsrecher- Bij de districtsrecherche gaat één che van de rijkspolitie overweegt een andere aanpak van inbraken, vooral die waarbij antiek wordt buitgemaakt. Met name de laatste tijd is de „belangstelling voor antiek" stijgende, terwijl maar bedroevend weinig wordt terugevonden. ZOETERWOUDE - In het kader van een vijfjarenplan, is gemeentewer ken van Zoeterwoude druk bezig met beplanting in het dorp. Het derde jaar van het vijftal jaren is ingegaan, waarin de gemeente heeft besloten de groenvoorziening op een dusdanig peil te brengen dat het woord "wou- de" in de naam Zoeterwoude ook daadwerkelijk gestalte krijgt. Afgelopen zomer is er behoorlijk wat jonge aanplant ten gronde gegaan als gevolg van de langdurige droogte Al deze dode boompjes en heesters zullen in ieder geval dit worjaar vervangen worden. Tevens is de Zuidbuurtse- weg al voor het grootste gedeelte voorzien van blijvende bosbeplanting terwijl het resterende deel van deze wet eveneens dit voorjaat nog wordt afgemaakt en wel dan, wanner de kabelwerkzaamheden zijn beëindigd. De Burg. Smeetsweg is ook al voorzien van jange boompjes, terwijl de tennisbanen aan de Hoge Rijdijk zijn omgeven door jonge populieren, die snel groeien en windvlagen kunnen weerstaan. In het kader van de jaar lijkse "boomplantdag"dit is op 19 maart, mogen de kinderen van de zese klas de lagere scholen bomen en struiken planten, op het stukje Burg. Smeetsweg, gelegen tussen de Noordbuurt en de Keer-Weer. De gemeente gaat tevens de toekomstige bewoners van de woongebieden Oost- en Westeinde II inspraak verlenen wat betreft de situering van de aan te leggen straten alsmede de indeling van de daarbij behorende groen voorzieningen. WASSENAAR - In de laatste maanden van het vorige jaar is een globaal bestemmingsplan "Spinbaan" in discussie gebracht. Dit heeft tot nu toe 37 schriftelijke reacties opge leverd. Burgemeester en wethouders hebben deze ereac- ties en bezwaren bestudeerd, laten nagaan aan welke be zwaren tegemoet gekomen kan worden en een en ander verwerkt in een aangepast ontwerp-plan, dat nu - sinds 14 januari - gedurende een maand officieel ter visie is gelegd. Langegracht: lagere huren LEIDEN - Ten stadhuize en in Den Haag worden pogingen onderno men om de huren van de toekom stige flatwoningen (62) aan de Langegracht (bij het Huigparkje: tegenover de Pelikaanstraat) om laag te krijgen. Tot nu toe was de huurprijs geraamd op zo'n drie honderd gulden: een bedrag waar de toekomstige bewoners nogal tegenaan zaten te hikken. Ambtenaar Akse maakte gistera vond in de raadscommissie voor volkshuisvesting melding van een circulaire van staatssecretaris Schaefer, die vorige maand bij de gemeente is binnengekomen. Daarin wordt een regeling bekend gemaakt voor het bouwen van wo ningen in de binnenstad. In het ka der van die regeling zou Leiden voor de Langegracht op een lagere huur kunnen uitkomen. De flats zijn bestemd voor bewoners van woningen in de Sophiastraat en de Bemhardkade. Hun huidige woningen zullen worden afgebro ken. Voor de flatwoningen aan de Langegracht hebben zij in het ver leden een huur van 240 gulden als acceptabel genoemd. Een ander probleem, dat dreigde voor deze flats, namelijk de ge luidshinder van het verkeer op de Langegracht, lijkt te zijn opgelost. Er komen, aldus Akse, dubbele ra men in de woningende kosten daarvan worden betaald door het rijk. Het is de bedoeling pm over enkele maanden met de bouw te beginnen. Cijfers ofhtrent het aantal inbraken zijn schrikbarend. In Wassenaar was het het afgelopen jaar maar liefst 160 keer raak; Over het ex treem hoge aantal inbraken in Oegstgeest werden vragen in de Eerste Kamer gesteld. De rijks politie in Voorschoten deelt mee dat ook daar het aantal inbraken de pan uit rijst. Op bestelling Pogingen om inbrekers te achter halen liepen tot nu toe vrijwel al lemaal op niets uit. Omdat er geen sprake is van georgani seerde misdaad wordt de politie geconfronteerd met een veelheid aan „gelegenheids-inbrekers"; die overigens vantevoren wel uitgezocht hebben waar inge broken moet worden en die zelfs voor een deel „op bestelling" kunnen leveren. Dat maakt het steeds moeilijker om daders te achterhalen. Derhalve wil men zich concentreren op de antiekhandel. „We hebben er veel meer aan om helers te pakken", aldus rechercheur Dekker van het district Den Haag/Leiden van de rijkspolitie. „Want als we de spullen maar eenmaal hebben, plus de man die het opkoopt, dan hebben we de dader ook zo. Nu lukt dat niet omdat - als we al een dader pakken - men uit angst meestal zwijgt over de heler. Dan is ook de kans dat we de gestolen waar terugvinden nagenoeg ver keken." Niet zo moeilijk Antiek, en met name klokken, is „in". Nadat vyf jaar geleden de eerste antiek-inbraken werden gepleegd, daalde het aantal in braken op antiek in 1975 nogal stevig. Het vorig jaar laaide de be langstelling echter weer op. Was er voor 1975 meestal sprake van bendewerk, „nu houdt vrij wel iedere criminele zich bezig met antiekdiefstallen", aldus Dekker. „Inbreken is vaak niet zo erg moeilijk en antiek is gemak kelijk te verkopen. Bovendien loopt de heler maar vrij weinig risico omdat de antiekhandel vaak nauwelijks na te trekken transacties sluit en het bovendien niet zo heel erg moeilijk is om wat veranderingen aan te brengen aan de goederen zodat ze onher kenbaar worden. De gebruikte methoden variëren van zeer grof tot uiterst geraffi neerd. De districtsrecherche heeft ze zelfs in categoriën ver deeld: s.paaltjesmannen" en „gaatjesboorders". De eerste groep heeft de gewoonte om met een houten paaltje ramen en deu- Door Hans Meijer ren letterlijk in vervolgens te grijpen wat er te grijpen viel. De tweede groep gaat aanmerkelijk geraffineerder te werk. Men boort, ter hoogte van de spagnolet, een gaatje in openslaande tuindeuren en licht vervolgens met een haakje de spagnolet op. Kritiek op Voorschotense winkeliers VOORSCHOTEN - Voorscho tense verenigingen en bedrij ven werken aan een nieuw programma voor "Verlevendi ging Dorpskern en Sportreal", een reeks van activiteiten die vorig jaar voor het eerst werd opgezet. Het doel is tweeledig. Enerzijds wil men de Voor schotenaar meer laten bewe gen en anderzijds hoopt men het oude dorpscentrum zijn functie wat meer terug te ge- De activiteiten in het kader van de "Sportreal" zijn over het algemeen geslaagd, zeker in vergelijking met de omlig gende plaatsen. De verleven diging van de Dorpskern had vorig jaar hoogtepunten in de rommel- en geranjummarkt, de bezichtiging van de dorp- storen en de ruilbeurs voor de kinderen. n Permanent Getracht zal worden zo spoe dig mogelijk een permanente agenda op te stellen. VAste on derdelen daarop worden de speciale markten zoals vereni- gingsmarkt, geraniummarkt en rommelmarkt. Ook de orgel- en heiaardconcerten staan weer op het programma, evenals de openstelling voor bezichtiging van de dorpsto ren en -kerk. De start van de activiteiten zal rondom ko ninginnedag zijn en daarna zal er zo mogelijk ieder weekeind tot oktober iets speciaals te be leven zijn op het gebied van vrije sportbeoefening en dorp sactiviteit. Als voorlopige plannen kwa men in het kader van "de be weging" het schoonmaken van sloten en parken, fietstochten en vrije spelmiddagen georga niseerd door sportverenigin gen naar voren. De muziektent zal niet weer opgezet worden bij de dorps kerk. De plaats was minder gunstig. Gemeentewerken zal alleen het onderstel van de muziektent iedere zaterdag plaatsen voor het Ambachts- en Baljuwhuis op de Voor- straat Gering Uit de vergadering over deze plannen kwam de geringe me dewerking van de kant van de winkeliers om in te haken op de activiteiten naar voren. Dat betreft dan vooral de cen trumwinkeliers. Het winkel centrum „Noord-Hofland" heeft al contacten met de mu ziekverenigingen, die in dat winkelcentrum openlucht concerten gaan verzorgen. Alle aanwezigen kregen als huiswerk op om voor half fe bruari een agenda van activi teiten in te zenden naar het gemeentehuis, afdeling Cultu rele Zaken. Wethouder Marse lis benadrukte dat het gemeen tebestuur alleen wil inspire ren en coördineren, de activi teiten en plannen moeten van uit het verenigings- en be drijfsleven komen. Zoals bekend omvat het plan Spin baan het gebied, dat begrensd wordt door de bebouwing in de Kerkstraat, langs de Storm van 's Gravesandeweg, het bos en de tuin van het baljuwhuis aan het Plein, en het klooster tussen de Gang en de Kerkstraat. Het gebied is ruim zes hectare groot en is bestemd voor de bouw van ongeveer 240 woningen, waarvan de helft door een particuliere bouwondernemer gebouwd zal worden en de andere helft door de Wassenaarsche Bouwvereeriiging. Het officiële ontwerp, dat nu ter in zage ligt is nog een globaal plan, waarin ondermeer zijn aangeduid de te maken wegen en de grenzen van het gebied dat voor woning bouw is bestemd. Later zal een in details uitgewerkt plan aan de orde komen. Het plan is zo ingericht, dat het in het gebied aanwezige groen zoveel mogelijk wordt gespaard. Er zal door het nieuwe wijkje geen doorgaand autoverkeer mogelijk zijn. Per auto kan men de woningen bereiken via een ingang vanaf de Storm van 's Gravesandeweg en drie ingangen vanaf de Kerkstraat. In vele mondelinge en schriftelijke reacties wordt er bezwaar tegen gemaakt, dat het parkeerterrein tussen Kerkstraat en Gang alleen maar per auto via de Kerkstraat be- Woensdag Volkshuis, informatie en insehrijvi kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuiz laan, bejaardensoos Zuid-West, 8-9 i i zich op antiek specialiseren. Dat betekent dat hij ook verstand van antiek moet krijgen; hij volgt dan nu ook een cursus. Deze man moet, als alles goed gaat, maande lijks bezoeken aan handelaren gaan brengen in de hoop zo gesto len antiek op het spoor te komen. Groepsrechercheur De Groot van de Oegstgeester politie meent dat het publiek veel kan doen om in braak te voorkomen of de gesto- lem waar weer terug te vinden. „Men moet in ieder geval alles fo tograferen, zodat wij in geval van diefstal weten waar we naar moe ten zoeken. Daarnaast moet je zaken als klokken eigenlijk zo ophangen dat ze van de straat af niet te zien zijn. Bovendien kan alarmapparatuur veel goed doen." 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis „Op eigen wieken", Merewjk, koffieochtend en praatgroep „Bent u ook zo'n goede moeder", 9.30-11.30 uur Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en rkgroep monumenten, 8 i e Rijn 52, praatgroep hoorzitting over Het gebied "De Spinbaan" r 240 woningen gebouwd moeten worden reikt zal kunnen worden. Een ver binding tussen Storm van 's Grave sandeweg en dit parkeerterrein is niet geprojecteerd om het door gaand verkeer door het wijkje te Ook een aantal bewoners van de Kerkstraat heeft bezwaren omdat men vreest dat deze straat te veel verkeer te verwerken zal krijgen. Kerkstraatbewoners wijzen verder op het ontbreken van een trottoir aan de Spinbaanzijde. De bewoners van een deel van de Kerkstraat en van de Storm van 's Gravesande weg maken verder bezwaar tegen een goothoogte van de huizen van meer dan vijf meter langs hun ach tertuinen. Over het bezwaar van het ontbre ken van een toegangsweg naar het parkeerterrein vanaf de Storm van 's Gravesandeweg, dus door de wijk "Spinbaan", zeggen B en W dat zij na herhaald overleg hun af wijzende standpunt handhaven. Het college voegt daaraan toe geen extra weg te willen omdat de te 't Parlement, Ni« PvdA-vrouwen, 8 i Stadsgehoorzaal, Rijksweg 11,-5 uur nam. Lorentzschool, Lorentzkade, wijkhea- ring Professorenwijk, 8 uur nam. I de Vrolijke Arcke, Pieterskerkchoor- steeg, Poppentheater Ronse Bons, 2-2.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 14 tot 21 januari, door. Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor- schotenj tel. 2525. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend 'ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 16.30-17.30 uur. Noord, van HogendOrpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-11.00 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 140483. Alge mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. verwachten verkeersintensiteit daartoe geen aanleiding zou geven en omdat het niet in het plan zou passen. Wat het ontbrekende trot toir in de Kerkstraat betreft zal worden bezien in hoeverre door een reconstructie van de Kerkstraat de veiligheid beter kan worden ge waarborgd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2