LEIDSCH DAGBLAD Brabantse bedrijven geven prijscompensatie Cairo geeft bevel tot schieten bij rellen vandaag Binnenschippers dreigen weer met blokkades Inkomen niet aantasten SPANDOEK VOOR DR. 6ER KLEIN LEIDSCH ÊiS DAGBLAD Westerterp: "Het blijft 100 km..." 0VERGAAUW WOENSDAG 19 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35143 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) - De binnenschippers dreigen met harde acties als per 1 maart niet aan hun eis - verlaging van het aantal wettelijk voorgeschreven laad- en losdagen - wordt voldaan. Het is niet uitgesloten, dat opnieuw het middel van landelijke blokkades, zoals in augustus 1975, wordt gehanteerd. De schippersbonden bereiden schrijven. Dat is afhankelijk van de thans hun acties voor. Zij hebben grootte van het schip. Gemiddeld dit in een brief aan de staatssecreta- wordt i maximum van Na de schippersblokkade ander- keer geldt een regeling van twee- half jaar geleden werd de sie binnenvaart ingesteld economische positie van de parti culiere binnenschipper te verbete ren. De schippers om het behoud v< vrachtverdeling (E.V.), maar maal twee dagen. Het gaat hier om de tien procent van het totale binnen- schipvervoer. De bonden willen voor het overige transport een- >nnen de strijd zelfde maximum. Er bestaat bij de de evenredige verladers een neiging om interna tionale binnenschepen voor te la- De staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, dr. Ger Klein, heeft vanmor gen een werkbezoek gebracht aan de universiteit van Am sterdam. Een actiegroep van de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam (ASVA) bood hem bij die gelegenheid een spandoek aan dat knel punten in het onderwijsbeleid weergeeft. Links achter de be stuurstafel mr. G. J. P. Cam- mélbeék, voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit. Rechts van de staatssecretaris de heer Ok- kerts, ambtenaar van het de partement van Onderwijs. moesten verbeteringen in worden ten gaan. Dat gaat ten koste aangebracht. Behalve de schippers andere vaartuigen, die met veel zitten ook de regering en de veria- werkloze dagen zitten, ders in de commissie die in oktober vorig jaar een advies uitbracht met betrekking tot het aantal te hante ren laad- en losdagen. Deze moeten, zo menen de schippers, worden ge halveerd. „Rampzalig" „Geen vermindering van het aantal los- en laaddagen zonder prijsver- andering", aldus de heer Nobel van Aannassine de EVO. Volgens de heer Veninga zijn de schippers bereid zich soepel op te stellen, maar ze willen er reëel niet op achteruit gaan. Staatssecre- commissie, gaat akkoord met het taris Van Huiten zal de komende advies maar wil daarbij aanpassing weken de knoop moeten doorhak- van de vrachtprijs. De Onafhanke lijke Nederlandse Schippersorga- nisatie (ONS) en de federatie van schippersbonden willen handha ving van het algemeen geldende ta rief. De heer S. Veninga, bestuurslid van de federatie, zegt dat de drei gementen van de bonden zeer se rieus bedoeld zijn: „We moeten al zolang wachten op verbetering van de positie van de binnenschipper. Er komt maar geen schot in." Sinds 1952 zijn er bindende voor schriften met betrekking tot de be- vrachtingsvoorwaarden, die tevens het aantal los- en laaddagen voor- Tegemoetkoming voor bedplassen DEN HAAG (SP) - Mensen met kinderen die geregeld in bed plas sen krijgen tegemoetkoming in de kosten van de fiscus. Onder de post buitengewone lasten zullen zij voor de extra-kleding en beddengoed een hoger bedrag van de inkom stenbelasting mogen aftrekken dan tot nu toe voor ziektekosten. Staatssecretaris Van ïtooijen van Financiën zei vanmiddag aan de Tweede Kamer dat de nieuwe rege ling mogelijk met terugwerkende kracht tot 1 januari 1976 wordt in gevoerd, Plaatselijk neerslag Zwaar bewolkt en nu en dan wat sneeuw of regen en mogelijk ijzel. Overwegend matige wind, in hoofd zaak tussen zuidoost en zuid. Mini mumtemperaturen om het vriespunt, maxima van 0 graden in het noordoos ten tot plus 4 graden in het zuidwesten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 JANUARI Zon op: 8.37 uur; onder 17.06 uu Maan op: 8.31 uur; onder. 18.36 t Hoogwater te Katwijk te 3.48 ei uur, laagwater te 11.54 uur. keri. De heer Nobel noemt de gekondigde acties van de schippers „rampzalig". „Niemand heeft daar wat aan", aldus het EVO- bestuurslid. CAïRO (Reuter/UPI/AFP) - De Egyptische regering heeft voor Cairo een uit gaansverbod van 14 uur af gekondigd en de politie op gedragen onmiddellijk op demonstranten te schieten. Dit gebeurde op de tweede dag van ernstige ongere geldheden in Cairo en Alexandrië waar fel gepro testeerd werd tegen afge kondigde verhogingen van voedselprijzen. Het uitgaansverbod voor Cairo en omgeving is om 15.00 uur onze tijd gingen beloofd ingegaan en zal duren tot morgen 05.00 uur, zo heeft de Egyptische militaire vice-gouverneur bekend gemaakt. De ongeregeldheden, die gisteren begonnen en volgens het semi- officiële dagblad Al Achram toen vijf mensenlevens en 150 gewon den hadden geëist, werden vanoch tend in alle hevigheid hervat on danks een gisteravond afgekon digd demonstratieverbod en de be- een ziekenhuis overgebracht. Vol- lofte van de regering de voedsel- Sens ooggetuigen zouden twee an- prijzen opnieuw te zullen bestude- dere politiemannen schotwonden ren. hebben opgelopen bij een vuurwis- i seling met demonstranten, maar Lrewona hiervan kon geen bevestiging wor- "Ik zag dat drie demonstranten den verkregen vandaag door geweervuur gewond 9 ln Alexandrie zijn vandaag de werden en door vrienden werden de^onstraties hervat. Zij schenen weggevoerd toen een menigte heftiger te zijn dan die van de dag trachtte een politiebureau in brand tevoren. te steken", zo meldde een journa- list. De politie schoot vanaf het dak van het gebouw. De regering had bij het bekendmaken van prijsverhogin gen voor rijst, suiker en gascilin ders, die miljoenen Egyptenaren gebruiken voor het koken, alle ar beiders aanvullende loonsverho- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 februari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats, gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Bevriezen Dertien onafhankelijke leden van het parlement deden gisteren een beroep op president Sadat zijn grondwettelijke rechten uit te voe ren en de prijzen te bevriezen in af wachting van een nauwkeurige be studering van de zaak door het par lement. Volgens hen zouden de prijsverhogingen de economische situatie niet verbeteren. Zij lever den kritiek op de regering omdat deze de prijsverhogingen niet tevo ren aan het parlement had meege deeld. Op verscheidene punten in de hoofdstad zijn vandaag belangrijke samenscholingen gesignaleerd. Op het Centraal Station - een kruispunt dat de verschillende delen van de stad verbindt - kwamen ordetroe pen tussenbeide met traangasgra naten. De betogers beantwoordden dit met het gooien van stenen en de bewoners van de aangrenzende ge bouwen smeten allerlei voorwer pen naar de gehelmde leden van de ordetroepen, die een schild in de hand hadden en gewapend waren met knuppels. Jongeren In het begin van de ochtend be stonden de demonstranten voor namelijk uit jongeren, maar daarna voegden zich massaal studenten en arbeiders bij hen om de betoging te leiden. Zij probeerden vergeefs vandalisme en roof te voorkomen om aan de beweging een niet- gewelddadig karakter te geven. In - het centrum van Cairo werden twee etalages leeggeroofd. Later schoten leden van de orde troepen in het centrum van Cairo op betogers die, stenen gooiend, probeerden te voorkomen dat de oproerpolitie oprukte. Een politieman werd gewond naar Geen plan om earavanbezit te belasten DEN HAAG, (ANR) - Er bestaat geen enkel plan om het bezit van caravans te belasten. Minister Duisenberg zei dit van ochtend in de Kamer tijdens het debat over de begroting van finan ciën. De minister kwam met deze, voor de caravanbezitters gerust stellende, verzekering omdat het betoog van de socialist Rienks hier en daar de indruk had gewekt dat de Partij van de Arbeid, en dus mi nister Duisenberg, niet alleen de pleziervaartuigen maar ook de ca ravans wil belasten. Rienks had ge zegd dat snelgroeiende aantallen plezierboten, caravans en andere ruimteverslindende zaken de maatschappij voor grote proble men en collectieve lasten plaatsen. Geschorste veerlieden niet meer gratis over (Van één onzer verslaggevers) ALKEMADE (KAAG) - De acht ge schorste veerlieden van het Kaag pontje (zij worden ervan verdacht geïnd veergeld niet te hebben afge dragen) zullen in het vervolg, net als particulieren een kaartje moe ten kopen. De waarnemende pont jesbazen hebben van "hogerhand" opdracht gekregen dat de "acht ge schorsten" in het vervolg niet meer gratis mogen worden overgevaren. Deze mededeling kregen de hui dige veerlieden nadat Aad Hoek stra (hij is één van de geschorste mensen) in onze krant vertelde, dat hij nog steeds voor niets werd over gezet. Toen hij, en ook anderen, van de week dacht zonder te betalen naar de overkant te kunnen, ging dat niet door. Er moest geld op tafel komen. UTRECHT (ANP) - Vijf be- drijven in Noord-Brabant met in totaal ongeveer 1200 werknemers hebben de vakbonden mondeling toegezegd, dat zij per 1 ja nuari 1977 de volledige prijscompensatie zullen uitbetalen aan de werk nemers. Ook gaan de be drijven akkoord met de andere materiële onder- handelingseisen van de vakbeweging: een reële loonsverhoging en de verwerking van de dertig-gulden-uitkering in de lonen. Een en ander heeft districtsbes tuurder M. Neessen van de In dustriebond NKV gezegd. Het gaat om drie bedrijven in de me taalsector, één bedrijf in de che mische sector en één bedrijf in een andere sector. Welke die an dere sector is, alsmede wat de namen van de bedrijven zijn, wil Neessen niet zeggen. De bedrij ven zijn namelijk bang dat ze door de betrokken werkgever sorganisaties op hun vingers ge tikt zullen worden als hun namen bekend worden. Zoals bekend weigeren de werkgeversorgani saties de prijscompensatie te ge ven. Tot dusver is het punt van de prijscompensatie breekpunt ge weest in de cao onderhandelingen op zowel cen traal als op bedrijfstakniveau. Begrip Volgens Neessen hebben de direc ties van de bedrijven verklaard, dat zij begrip hebben voor de eis van de vakbonden en dat zy deze redelijk vinden in tegenstelling tot de harde opstelling van de ei gen werkgeversorganisaties. De heer Neessen wil de namen wel bekend maken als de centrale onderhandelingen zover zijn vastgelopen, dat het tot acties komt en dat er individuele cao's met bedrijven worden afgeslo ten. Bij de bedrijven gaat het om - af hankelijk van eerdere getroffen voorzieningen - prijscompensa ties van respectievelijk 3,3 en 2,6 procent en reële loonsverbete ringen van respectievelijk 2 en 2,4 procent. Eén naam Vanmorgen meldde de Industrie bond NW dat met de Frans- Amerikaanse multinational Schlumberger een cao is afgeslo ten waarin het systeem van au tomatische prijscompensatie is opgenomen. Burgemeester Bolten van Alke made (het pontje is eigendom van de gemeente) vertelde vanmorgen Het gaat hierbij om twinüg "niets" van de hele zaak te weten. "Het is mij zelfs niet bekend dat de veerlieden gratis worden overge zet. Het kan best waar zijn dat die geschorste mensen nu moeten be talen. De kaartjesverkopers zouden daarvoor wel opdracht gehad kun nen hebben". Drs. Bolten kan zich overigens niet voorstellen dat het vragen van pontgeld aan de ge schorste veerlieden, ook maar iets te maken heeft met de schorsing. i het land werkzame mensen bedrijf. De twintig doen met be hulp van computer-wagens bo demmetingen naar olie en gas in Groningen. Bij de eerste onderhandelingen bleek de dreiging de wagens aan de kant te houden voldoende voor volledige prijscompensatie, aldus een woordvoerder van de bond. 26 PAGINA'S Minister Westerterp houdt onverkort vast aan de maximumsnelheid van- honderd kilometer. Geen wikken of wegen aan. Hij zei gisteren in de Eerste Kamer ook dat de jonge rijders veel meer brokken maken in het verkeer dan de oudere PAGINA 7 Caro van Eijck zoekt een opvolgster PAGINA 5 Mogelijk in maart verkie zingen in India PAGINA 9 Sosonko leidt alleen na knappe zege PAGINA 13 Morgen "kroning" van een Amerikaanse president PAGINA 17 THOMAS ORGELS voor mensen, die beter willen1 MUZIEK SERVAAS LEIDEN Dé Stoop uit bondsbestuur DËN HAAG - Dé Stoop zal zijn functies in de besturen van de KNVB opgeven. Zaterdag deelde Stoop mee dat hij met onmiddel lijke ingang zijn zetel in het Bonds bestuur neerlegt, vooruitlopend op zijn komend bedanken als lid van het sectiebestuur betaald voetbal. De heer Stoop, die een functie in het bestuur van de Federatie van Betaald voetbal Organisaties na streeft, vindt dat de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, zich te nadrukkelijk bemoeit met interne zaken van het voetbal. Dat punt heeft hij overigens niet aangehaald in zijn ontslagbrief aan de voorzit ter van het bestuur van de KNVB. In dit schrijven aan de heer W. A. G. M. Meuleman noemt hij als reden het streven zijn tijd anders in te delen. NETTOPRIJZEN NETTOPRIJZEN... VERB0UWINGS OPRUIMING Alles moet weg Koop nu extra voordelig KLEUREN TV's HIFI-SETS enz. Breestraat 148 Leiden U zit er voor, wij staan erachter Regeling in beleidsplan scheepsbouw ROTTERDAM (SP) - Werknemers in de scheepsbouw, die onverhoopt moeten afvloeien, hoeven daardoor in inkomen niet achteruit te gaan. Bovendien kunnen ze aangesloten blijven bij de collectieve verzeke ringen voor pensioen en ziektekos ten van hun oude werkgever. Rege lingen hiervoor maken onderdeel uit van de sociale paragraaf in het beleidsplan voor de scheepsbouw, dat morgen openbaar wordt ge maakt. Werkgevers en werknemers in de scheepsbouw willen de sociale ge volgen van de broodnodige capaci teitsvermindering begeleiden door middel van speciale commissies. Elke werfgroepering krijgt een ei gen begeleidingscommissie met een onafhankelijke voorzitter. Ver- nemers en werktijdverkortingen der komt er een centrale begelei- moeten het mogelijk maken dat het dingscommissie - ook met werkge- overschot geleidelijk verdwijnt. De vers en werknemers - die wordt ven de vervroegde pensione- voorgezeten door de voorzitter van rmg moet echter geregeld worden de Beleidscommissie Scheeps- de cao-onderhandelingen voor bouw. de metaalindustrie. In het plan wordt uitgegaan van het D« sociale paragraaf van het be- in principe voorkomen van ge- leidsplan omvat verder uitge dwongen ontslagen op grote werkte voorstellen voor regelingen schaal. Er waren per 1 januari vorig die moeten gelden voor mensen jaar 6500 mensen teveel. In de loop die toch moeten afvloeien. Zij hou van 1976 zijn er 2000 door natuurlijk den recht op een laatst verdiend sa verloop verdwenen. Voor de over- laris gedurende een bepaalde pe- ige 4500 hoopt men binnen enkele riode, zo lang ze geen nieuw werk jaren ook een oplossing te vinden, hebben. Vervroegde pensionering, langere Maar ook bij het aanvaarden van vakanties voor oudere werkne- eei} nieuwe baan tegen een lager sa- mers, omscholing, vermindering laris is aanvulling tot het vorige be- van het aantal buitenlandse werk- draS mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1