U GELOOFT ONS TOCH NIET DIT IS GEEN OPRUIMING. DAT LUKT OP WEGGEVEN! EN DAN TOCH SERVICE? KOM KIJKEN EN OVERTUIG UZELF ...VOOR HET TE LAAT IS Geen extra's "Kroning van Amerikaanse president_A voor oudere ongehuwde vrouwen Yrouwencabaret moest nu maar eens ophouden DIACONESSENHUIS LEIDEN DE RADIOBEURS ALTIJD KORTING PANORAMA 2000 WOENSDAG 19 JANUARI 1977 PAGINA 17 DEN HAAG - De regering wil on gehuwde vrouwen niet voor hun 65ste jaar een aow-uitkering ge ven. Ook wil ze niet dat er een af zonderlijke uitkeringsregeling voor de bijstandswet komt die het mogelijk maakt dat oudere onge huwde vrouwen voor hun 65-ste stoppen met werken. Evenmin stemt de regering er in toe dat via de ziektewet of de wet op de ar beidsongeschiktheid (wao) het de ongehuwde vrouw gemakkelijk wordt gemaakt voor de pensioen gerechtigde leeftijd haar werk kring te verlaten. Eén en ander blijkt uit een brief die minister Boersma van Sociale Za ken gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De minister geeft daarin het regeringsstandpunt weer over een ambtelijk rapport over verbetering van de levensom standigheden van de oudere onge- huwde vrouw. De regering wil niet dat de oudere ongehuwde vrouwen als groep ge holpen gaat worden, vergroting van de aandacht voor individuele moei lijkheden vindt zij een betere bena dering. Minister Boersma wysi er op dat die benadering beter strookt met het beginsel van gelijke be handeling van vrouwen en man nen. De minister voert verder aan dat de problemen van de onge huwde oudere vrouwen onderling sterk verschillen en dat veel van die problemen niet alleen bij oudere voorkomen. geling die zijn collega Van Agt van justitie overweegt, over "uitgesteld loon". Daarmee wordt bedoeld dat bij overlijden van de ouders het kind dat hen heeft verzorgd en dat geen passende beloning heeft ge kregen een extra bedrag krijgt bo ven hetgeen hem of haar als mede erfgenaam eventueel wordt toebe deeld. WASHINGTON (UPI) - Jimmy Carter, pindaverbouwer, man uit het Amerikaanse zuiden, devoot Baptist, politicus, wordt morgen de 39ste president van de Ver enigde Staten - dezelfde eeds formule van 35 woorden uitspre kende die George Washington uitspraak in 1789. De eed is een van de weinige dingen die de installatie van Washington en Carter gemeen hebben. Was hington verwierp het voorstel dat hij zich tot koning zou laten kro nen, maar twee eeuwen later wordt Carter president in een plechtigheid die meer lijkt op een kroning dan welke andere cere;, monie in de Verenigde Staten ook. Het ceremonieel is in de inaugura tie in de loop der jaren inge bouwd en kan niet geschrapt worden, ondanks Carters idee van een „volkinstallatie" met deelneming van zoveel mogelijk burgers. Carter wil geen hoge hoed en jac quet dragen. Hij noemt zijn inau guratiebals „partijtjes", maar de formele franje, limousines, fanfa res en het protocol zijn goed. Carters installatie, die 1 miljoen dollar minder kost dan de 4 die Richard Nixon vier jaar geleden besteedde, wordt geadverteerd, als een virdaags feest van 's och tends vroeg tot 's avonds laat. Het enige geld dat de belastingbeta ler moet opbrengen zijn de 650.000 dollar die het Congres heeft gevoteerd voor de eedsa fleggingsplechtigheid en het be drag dat het District of Columbia uittrekt voor de politiediensten en het in toom houden van het publiek. De drie miljoen dollar die de inauguratiecommissie be steedt, worden bijeengebracht door de kaartverkoop a raison van 25 dollar voor de verschil lende feestelijkheden en royal ties van officiële souvenirs. De traditionele evenementen kos ten geld en zijn alleen op uitnodi ging bij te wonen. Maar tot zater* dag kan de installatiebezoeker van de vroege ochtend tot de late avond voor niks niemandal naar concerten, historische spelen, shows, met paardespannen, jazz-concerten, dansfestijnen en zangwedstrijden. Hij kan naar volksdansen, vuurwerk kijken en een parade zien. De eedsafleggingsplechtigheid is openbaar, maar er dicht bij ko men zal niet meevallen. De eerste 17.000 plaatsen zijn al gereser veerd en een enorme tribune voor de vertegenwoordigers van de media zal veel aan het oog ont trekken. Het voornaamste evenement dat al leen op uitnodiging bij te wonen" is, is het „Inauguratiecon cert-Nieuwe Geest" in het Ken nedy Center. Voor dat evenement op woensdagavond zijn maar 2.000 kaartjes beschikbaar van 25 dollar per stuk. Maar vijf verslag gevers - en geen persfotografen - mogen het verslaan. Columbia Broadcasting System betaalt 1 miljoen dollar voor de televisierechten. Onder de be roemdheden die hun medewer king verlenen zijn Leonard Be rnstein, sopraan Beverly Sills'en John Wavne. „Inauguration Day" begint morge nochtend om 8 uur (twee uur 'smiddags Nederlandse tijd), mef een gebedsdienst waarin wordt voorgegaan door dominee Martin Luther King sr. en dominee Bruce Edwards van Carters Bap tistengemeente in Plains kort voor het middaguur (zes uur 's namiddags bij ons) begint Gerald Ford aan zijn laatste rit als presi dent met Carter als president elect. Ze rijden samen van het Witte Huis naar het Kapitool over de „straat van de presidenten", Pennsylvia Avenue. Op het middaguur - voorgeschre ven door de grondwet - legt Car ter ten overstaan van de presi dent van het Hooggerechtshof Warren burger, de eed op de grondwet af. Carters inaugurele rede volgt en hij heeft beloofd dat hij niet breed sprakig zou zijn en in een kwar tier klaar zal zijn. Dan volgt de parade op Pennsyl vania Avenue, geopend door de nieuwe president en zijn familie. Zij zullen hun eerste bezoek aan hun nieuwe woning moeten uit stellen en eerst vanaf een tribune die voor het Witte Huis is opge richt de parade van twee uur af- De NOS zendt morgenmiddag in een extra Panoramiek- uitzending een verslag uit van de inauguratie van Carter. Van 18.00 uur tot 18.45 uur op Nederland II. Van belang voor de ongehuwde vrouw die haar ouders verzorgt is volgens minister Boersma een re- ROTTERDAM (ANP) - Leerlin gen van de Van Oldenbarnevelt scholengemeenschap in Rotterdam-IJsselmonde hebben de lerarenkamer van de school giste ren enige uren bezet gehouden. De actie kwam voort uit een conflict tussen het leerlingencomité en de schoolleiding over de vertoning van speelfilms in de sociëteit van de school. Tot nu toe weiaert de leidino terug te komen op een eerder geno men besluit om het vertonen van de films 'Turks fruit' en 'French con nection' in de sociëteit te verbieden. Zij vindt dat deze rolprenten te veel sex en geweld bevatten. De scholieren hieven hun bezetting gisteren in de loop van de middag op, nadat de leiding had toegezegd met het leerlingencomité nog eens over de zaak te zullen praten. Rooms-katholieke en Angh kaanse theologen maakten van daag bekend dat zij "overeen stemming" hebben bereikt over het "universele primaatschap" van de paus van Rome, maar dat de pause lijke aanspraken op onfeilbaarheid en gezag dat in laatste instantie be slist hinderpalen blijven op de weg naar de eenheid. De bekendmaking is afkomstig van negen rk en negen Anglikaanse theologen die deel uitmaken van een in 1966 door paus Pauius en - nu wijlen - Michael Ramsey (toen aartsbisschop van Canterbury) opgerichte commissie. In een openingsartikel ter gelegen heid van de internationale gebe dsweek voor de eenheid der chris tenen geeft het Anglikaanse week blad "Church Times" paus Pauius de raad af te treden. Volgens het blad vinden vele rk dat de paus, die in september van dit jaar 80 jaar hoopt te worden, zijn plaats moet afstaan aan een jonger iemand met meer animo. Wanneer hij, aldus het blad, nu afzag van dit ambt zou de geschiedenis een gunstiger oordeel over hem vellen. De Israëlische regering heeft de Deen Jens Thorsen geen toestem ming gegeven om in Israël opna men te maken voor zijn film over het liefdeleven van Jezus. De pro- duktie werd eerder geweigerd in Frankrijk, Denemarken, Zweden, de Ver. Staten en Engeland. Op een persconrerentie in West-Berlijn hebben vertegen woordigers van de Koreaanse ar beiderskring gezegd, dat de sekte van de Zuidkoreaan Moon (Unified Family) een gevaarlijke organisatie is, die werkt voor de Zuidkoreaanse geheime dienst en de regering van president Park. Ds. Albruschat van het "Berlijnse Zendingswerk" ver klaarde eerder, dat de Moon-sekte zich tot taak stelt, in het buitenland een tegenwicht te vormen tegen de vele kerkelijke groepen die kritiek hebben op het Park-regime. Vol gens hem zijn er ook nauwe banden tussen de Zuidkoreaanse geheime dienst en westelijke regeringskrin gen. Prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar in de missiologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, ontving gisteren uit handen van de Indone sische ambassadeur in ons land de "Jasa Bratama" van de republiek Indonesië, een medaille van ver dienste, vanwege zijn betekenis voor kerk en maatschappij in dat land. LEIDEN - "Het feminisme is' een belachelijke beweging", is een opmerking van Maarten 't Hart (etholoog, schrijver en cri ticus om wat van zijn bezighe den te noemen) waarover een flinke meute feministen is ge struikeld. "Als je ook ziet welke vrouwen daarbij aansluiten", zo vervolgt 't Hart in een interview in het Belgische weekblad Hu- mo. "Het is echt alsof die vrou wen een soort bekering door maken. Plotseling hebben ze het licht gezien en dan schelden ze iedere man die ze op hun kop kunnen gev§n, voor sexist en onderdrukker." Dat laatste was gisteravond ook het geval bij het Vrouwencabaret van Nata- scha Emanuels, dat gisteravond optrad in de Leidse schouw burg "Een vrouw is ook een mens" heet het en eerlijk ge zegd wekt het sympathie op voor die gewraakte opmerking van 't Hart. Althans in die zin dat het feminisme (en daarmee het Vrouwencabaret) op een dood spoor is beland. Op zeer felle wijze roeren Emanuels en haar vier medewerksters on derwerpen aan die al vele jaren de grieven vormen van de vrouwenbeweging. Natuurlijk is het nog steeds zo dat kleine jongetjes vaak worden ge dwongen te voetballen en dat kleine meisjes de pop wordt opgedrongen, maar om daar nu nog eens een cabaretnummer over te maken duidt toch wel op bloedarmoede in de „feminisme-sector". Voeg daarbij het feit dat de emanci patie van de vrouw als een op zichzelf staande zaak wordt ge presenteerd, terwijl de gelijkge- rechtigheid van de man wat daar toch eigenlijk van in het verlengde ligt, niet aan de orde komt, dan wijst dat in de rich ting van een eenzijdige, maar vooral achterhaalde en overbo dige voorstelling. En dat is het BART JUNGMAN Op de polikliniek van het Diaconessenhuis te Leiden komt vacant de functie van HOOFDVERPLEEGKUNDIGE Gegadigden dienen in staat te zijn de werk zaamheden op de polikliniek te coördineren en leiding te geven aan de diverse medewer kers. Ervaring In poliklinisch werk en in een lei dinggevende functie is een vereiste. De aanstelling geschiedt in de rang van hoofdverpleegkundige. Verzoeken om inlichtingen en sollicitaties te richten aan het hoofd personeelszaken, Mw. M. Siemer, Houtlaan 55, Leiden, tel. 071- 155960, toestel 309. 'oorlog, shl gsvv®jj\ Lees oh lashj j fes IH DE KRAHT._OM. oter mum vrouw MAM5TE fcE BEZORSER Leiden: Hoge Woerd 23-29, tel. 071-149241 Lisse: Heerenweg 158, tel. 02521-12176 Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 108, tel. 01720-94264 Leiden: Levendaal 150-152. tel. 071-144541 (bij de Consumarkt).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17