Sosonko alleen aan de leiding na knappe zege Hennie Blom: 'uitgeslapen' verder gaan VWS boos op Sportstichting Vriend: snel op 500m. Problemen voor Geiler Grap kost voetballer het leven Moeilijke wedstrijd voetballers Swift/W WOENSDAG 19 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 13 DAVOS - Tijdens trainingswed strijden van de Nederlandse schaatskernploeg, die gisteren in Davos werden gehouden en waar aan ook Zwitsers deelnamen, heeft Jos Valentijn de 500 meter gewon nen in 39.4 seconden. Hans van Helden werd tweede in 39.5 en Klaas Vriend derde in 39.7. -Van Helden was de snelste op de 1000 meter: 1.18.4. De tijd van Klaas Vriend op de 500 meter (39.7) betekent een nieuw persoonlijk record. Dit stond sinds 28 december van het vorig jaar (In zeil) op 40.38 seconden. Hans van Helden benaderde zijn persoonlijk record op de kilometer met 1.18.4 tot op tweetiende van een seconde. Bij de dames won de pas 16-jarige Silvia Brunner behalve de 500 me ter (43.8) ook de 1000 meter in een knappe tijd: 1.29.2. Dit is een nieuw Zwitsers record. Haar 500 meter is de snelste tijd, ooit door een juniore gemaakt: 43.8. De prestatie zal ech ter niet als wereldrecord worden erkend, omdat records voor junio ren alleen tijdens officiële junioren-wedstrijden kunnen wor den gereden. De beste wereldtijd is daarom nog steeds in handen van Natalia Petroeseva uit de Sowjet Unie met 44.12. VWS-voorzitter Van Aggelen: "Als wij als tennisvereniging weer gaar leven, nemen wij alle 180 tennissers op de wachtlijst van Roomburg over". LEIDEN - De tennisafdeling van Van Wijk's sportvereniging voelt zich goed voorbijgelo pen. Twee jaar geleden moest de club nood gedwongen van haar complex in Cronesteijn af, omdat er gebouwd zou worden. Groot was de verbazing van het bestuur en de 150 leden toen er in plaats van de gebouwen op het voormalige tenniscomplex nieuwe sportvel den werden aangelegd. Bij gemeente en Sportstichting werd de deur platgelopen om toewijzing van twee andere velden te verkrij gen, maar Leiden had op dat moment geen ruimte. Wethouder Tesselaar beloofde echter, dat in dien er ruimte voor een tenniscomplex vrij zou komen VWS boven aan de lijst zou staan voor een eventuele toewijzing. Wat gebeurde echter? Er werd door wethouder Tesselaar een commissie in het leven geroe pen die de behoefte aan tennisvelden en accommodatie moest onderzoeken en voor bereiden. Hoewel VWb, zoals Tesselaar in dertijd verklaarde, bovenaan het lijstje van de wethouder stond, verzuimde deze toch vertegenwoordigers van die tennisvereni ging in deze commissie te plaatsen. Dat is het grote bezwaar van VWS tegen de huidige ontwikkelingen. Een ander bezwaar van de tennisvereniging, die al twee jaar in coma ligt, is dat de Sportstichting haar al die tijd al volkomen genegeerd heeft. Regelma tig heeft VWS ook de Sportstichting ge vraagd om erkenning van de problemen (het gemis van tennisvelden), maar die instantie heeft tot op heden niet gereageerd op derge lijke verzoeken, wat VWS%VOORZITTER Van Aggelen de reactie ontlokt: "De Sport stichting wil alleen zoveel mogelijk sportac commodaties creëren in Leiden, maar ver geet zich daarbij als vertegenwoordiger van de Leidse verenigingen op te stellen". Binnenkort hoopt Van Aggelen een onderhoud met zijn opponent Biegstraaten van de Sportstichting te hebben. Op 26 januari wil hij van wethouder Tesselaar duidelijkheid verkrijgen over het passeren van VWS in de voorbereidingscommissie. "Ik geloof dót Tesselaar ons gewoon vergeten is", aldus Van Aggelen, "dat kan ik hem niet kwalijk nemen. Wij zijn particulieren en zo doende niet al te zeer bij Sportstichting en gemeente bekend. Wij staan niet op de pay- rol voor subsidie bij de gemeente". In ieder geval hoopt Van Aggelen in dat laatste gesprek op concretisering van zijn plannen; namelijk: 1. Plaatsing in de commissie van voorbereiding; 2. Volledig recht op twee ba nen en wel op Roomburg en 3. Als Roomburg een nieuwe kantine nodig heeft dan wil VWS de oude. "Als wij die twee banen krijgen nemen wij me- teen de 180 man op de wachtlijst van Room burg over", zegt het bestuur. Klaas Vriend 500 meter: 1. Jos Valentijn 39.4, 2. Hans van Helden 39.5, 3. Klaas Vriend 39.7,4. Piet Kleine en Walter Birk (Zwi)40.9,6. Jan Derksen41.0. 1000 meter: 1. Hans van Helden 1.18.4, 2. Klaas Vriend 1.19.8, 3. Jan Derksen 1.23.5. 4. Gerrit Boelsma 1.25.9, 5. HansPeter Ambass (Zwi) 1.30.7. In totaal 27 rijders uit tien landen nemen het komend weekeinde deel aan de strijd om het Europees schaatskampioenschap voor heren 'm Larvik. Nederland, de Sowjet- Unie, Oost-Duitsland, Zweden en Noorwegen zijn met vier rijders aanwezig. Zwitserland en Finland hebben twee rijders afgevaardigd, Engeland, Polen en Italië moeten het met ëén schaatser doen. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Noorwegen: Jan Egil Storholt, Kay Arne Stenshjemmet, Sten Sterisen, Amund Sjöbrend. Nederland: Hans van Helden, Piet Kleine, Klaas Vriend, Jan Derksen. Sowjet-Unie: Serge Martsjoek, Vladimir Lobanov, Nikolai Koets- menko, Valeri Atlaskin. Oost-Duitsland: Klaus Wunderlich, Manfred Winter, Andreas Ehrig, Uwe Sauerteig. Zweden: Ulf Berggren, Lennart Carlsson, Ulf Estrand, Bo Malm- ström. Finland: Pertti Niittylae en Olavi Koeppae. Zwitserland: Franz Krienbühl en Walter Birk. Polen: Andrej Zawadski. Engeland: Geoff Sandys. Italië: Mauricio Marchetto. WIJK AAN ZEE - In de vierde ronde van het Hoogoven- stoernooi heeft Sosonko alleen de leiding genomen door met zwart Barczay in een vlotte aanvalspartij te verslaan. Barczay ging moedig in op een openingssysteem waarvan Sosonko misschien wel 's werelds grootste kenner is: de drakenvariant van het Siciliaans. De stelling die Barczay na de ope ning kreeg wordt door de theorie als gunstig voor wit beschouwd. Maar Barczay kon niet weten dat Sosonko er al jaren geleden pret tige ervaringen mee had opgedaan. -Al op de 20e zet had Barczay een zeer moeilijke stelling, waarin slechts één zet het evenwicht min of meer kon handhaven. Toen hij die zet niet vond, besliste de aanval van Sosonko snel. Na 26 zetten moest Barczay opgeven wegens stukverlies. Van zijn vier partijen heeft Sosonko er nu drie op bijzon der overtuigende manier gewon nen. In alle gevallen door zijn supe rieure beheersing van geliefkoosde openingssystemen. Zijn naaste concurrent Geiler had het met zwart tegen Miles zeer moeilijk. Een Benoni in de voorhand leek Geiler aanvankelijk prettig en ac tief spel te geven doch misschien was dat maar schijn. Na een paar lastige zwarte stukken afgeruild te hebben kon Miles op de damevleu gel met zijn stukken binnen drin gen. In ernstige tijdnood moest Ge lier toen een zware verdediging voeren. Miles won een pion en heeft in het toren-eindspel dat bij het af breken op het bord was gekomen zeer goede winstkansen. Bóhm heeft maandag in zijn dame eindspel met Miles uit de derde ronde - een marathon die tot laat in de avond duurde - waarschijnlijk een mogelijke winst gemist. Onge broken speelde hij gisteren tegen Kurajica lange tijd met een schier onwaarneembaar voordeeltje in een toren-eindspel op winst. Maar deze keer zat het er werkelijk niet in. Timman-Sigurjonsson liet na een Pirc-verdediging aardige schermutselingen zien, waarbij het evenwicht steeds gehandhaafd bleef. Ligterink-Kavalek had een aardige partij kunnen worden maar in een moeilijke Siciliaanse stel ling, waarin Ligterink waarschijn lijk iets beter stond, deed de drei gende tijdnood hem tot remise be sluiten. Nikolac behandelde de oud-Indische verdediging van Olafsson rustig maar niet zonder fi nesse. In het middenspel ontstond een positie waar Nikolac zonder enig risico langzaam op winst kon spelen, een voor Olafsson onaan gename situatie die door de zware tijdnood waar hij in was gekomen nog verergerd werd. Olafsson kwam onder zware druk te staan, en offerde tegen de tijdcontrole een pion om tegenspel te krijgen. In de afgebroken stelling heeft hij inder daad een paar combinatiemoge lijkheden, die misschien tot remise zouden kunnen leiden. In de meestergroep staat de favo riet Koepretsjik alleen bovenaan door een overwinning op Krnic die aanvankelijk goed stond maar de draad kwijt raakte en tenslotte met twee pionnen achter de tijd over schreed. Van der Sterren kan de aansluiting bij de kopgroep behou den als hij zijn afgebroken partij met Bellon die iets slechter staat, tot winst weet te voeren. De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen voor de vierde ronde van de grootmeestergroep van het Hoogovenstoernooi in Wijk aan Zee zijn: Böhm (Ned)-Kurajica derde (Jsl) remise; Nikolac (Jsl)-Olafsson (IJsl) afgebroken; Timman (Ned)-Sigurjonsson (IJsl) remise; Ligterink (Ned)-Kavalek (Tsj) re mise; Barczay (Hon)-Sosonko (Ned) 0-1; Miles (Eng)-Geller (Sov) afgebroken. De stand is: 1. Sosonko 3,5 pnt.; 2. Geiler 2,5 en 1 afgebr.; 3. Kurajica en Böhm 2,5; 5. Kavalek en Timman 2; 7. Miles en Olafsson 1,5 en 1 afgebr.; 9. Sigur- jonsson 1,5; 10. Nikolac 1 en 1 afge br.; 11. Ligterink 1; 12. Barczay 0,5, Coach Ml Leiden kan eindelijk wat ruimer ademhalen LEIDEN - De trainer-coach van de Leidse basketbalclub Mercasol Leiden, Hennie Blom (41), heeft zondagavond eindelijk weer eens na een wedstrijd van zijn team kunnen slapen. Want, zo vertelde de popu laire Amsterdammer onlangs, wanneer wij een wedstrijd verliezen slaap ik die avond niet. Geen beste gewoonte voor de coach van een ploeg die nog steeds in de hoek zit waar de klappen vallen. Leiden toonde dit seizoen een aanmerke lijke verbetering ten opzichte van het vo rige jaar, maar ondanks het feit dat de winst vaak binnen handbereik lag (Punch, tweemaal B/Haarlem en NN Do- nar, K/Amstelveen, BC Utrecht) kon pas afgelopen zondag de derde zege worden begroet. Hennie Blom zal vanavond in ie der geval uitgeslapen aan de volgende op dracht kunnen beginnen. Vic Bartolome, de rustige lange Amerikaan van Leiden vertelde na de opmerkelijke winst op DDRZ (90-83); "Wij gaan nog twee dagen genieten van deze overwin ning, dan pas komt de gedachte aan Delta-Lloyd". Nu de Leidenaars weer eens de zoete smaak van de winst hebben geproefd is de ver wachting gerechtvaardigd dat vanavond in de Amsterdamse Apollohal (21.15 uur) ook DL Amsterdam slachtrijp is. De Am sterdammers heeften het afgelopen sei zoen een stuntploeg te zijnen boekten een onwaarschijnlijk aantal overwinningen met één punt verschil, waardoor de for matie eigenlijk boven haar stand leefde. Dit seizoen is Vrouwe Fortuna, net als bij Leiden, minder kwistig en kwam DL in de onderste regionen terecht, omdat er nu veel wedstrijden met miniem verschil werden verloren. Twee weken geleden tegen Punch en afgelopen zaterdag weer tegen Haarlem (88-87). Ook tegen de ploeg van Hennie Blom was er aan het begin van het seizoen een minimale nederlaag: 80-79. Een wisseling op de coachbank bij de Am sterdamse ploeg, waar de Amerikaan Steve Powell werd vervangen door de uit geweken Tsjech Egon Steuer, heeft die lijn van ongelukkige nederlagen niet kunnen doorbreken. Tegen Leiden ziet Steuer evenwel goede kansen. Optimisme dus aan beide kanten, hetgeen de aan trekkelijkheid van dit duel van de waar heid alleen maar kan vergroten. Het Nederlandse jongens- basketbalkadettenteam is nauwelijks uit geschakeld voor het eindtournooi van het Europese kampioenschap in Frankrijk of de eerste selectietoernooien voor de nieuwe lichting (spelers en speelsters ge boren na 1 januari 1961) staan al weer op het programma. Het district Den Haag, waaronder ook de Leidse regio valt, heeft al enkele trainin gen 'georganiseerd en een ploeg samen gesteld die aanstaande zondag in de Uni versitaire sporthal een selectietournooi speelt met de teams van Rotterdam en Utrecht, waarna de respectievelijke rayontrainers hun selectie zullen samen stellen, waaruit t.z.t. de nationale ploeg wordt gevormd. het meisjes kadettenteam komen uit Moni que Helling en Jolanda Tokkie (beiden MSV Noordwijk) en Miijam Dieben (Lei derdorp). In de jongensploeg Marco Pie- terse (Leiderdorp) en Mariijn van Vliet (Mercasol). Lodewijk Devilee (Luba) die dit jaar al deel uitmaakte van de Neder landse ploeg heeft zijn plaats in de natio nale ploeg van bondscoach Luuk Lubeek behouden. Het bestuur van de topsportliga van de Nederlandse Basketbal Bond (NBB) heeft besloten de' reglementswijziging van de FIBA (internationale basketbal federatie inzake de zogenaamde Nederlandse Ame rikanen vooralsnog niet toe te passen op de nationake competitie. Dit in verband met de juridische implicaties van de nieuwe reglementen en met name de tegenstrijdigheid met het Nederlandse recht en het volkenrecht. Nederlandse Basketbal Bond is wel aan de nieuwe bepalingen gebonden voor inter nationale wedstrijden (officiële interlands en duels voor Europacup-toernooien). De verenigingen van de topsportliga is ge vraagd om commentaar op het voorlopige besluit van de NBB, dat reeds nu geno men moest worden in verband met de voorbereidingen op de nieuwe competi tie. Tevens zal deze kwestie nader worden bekeken binnen de commissie die op de Liga-vergadering van 27 november 1976 onder voorzitterschap van bestuurslid Ton Menken is ingesteld. Naast Nederland zijn vooral ook Grieken land en Israël gedupeerd door de regle mentswijziging. De belangrijkste bepalingen 1. Bij dubbele nationaliteit wordt de bas ketbalnationaliteit die van het land waarin men speelde na de negentiende verjaardag. 2. Elke speler, die uit een ander land komt, wordt voor tenminste drie jaar be schouwd als een buitenlandse speler te zijn voor elk clubteam (ook als hij alleen de Nederlandse nationaliteit heeft en dus wel in het Nederlandse team mag uitko- 3. Alle internationale overschrijvingen die nen bij de FIBA te worden geregistreerd, hetgeen met hoge kosten gepaard zal gaan. Volgens NBB-voörzitter Jan Berteling is vooral de tweede, maar ook de eerste be paling strijdig met het non discriminatiebeginsel in het Nederlands recht. Berteling zal daarover nog contac ten opnemen met het ministerie van Justi- tie. ROME - Een als een grap bedoelde opmerking heeft Luciano Re Cecco- ni, de middenvelder van de Ita liaanse eerste divisieclub Lazio uit Romehet leven gekost. De 28-jarige Re Cecconi kwam gisteren met twee vrienden de zaak van juwelier Bruno Tabacchini in Rome binnen, waarbij een van het drietal bij wijze van grap zei "dit is een over val". De geschrokken juwèlier trok een revolver en schoot Re Cecconi in de borst. De voetballer onderging in een ziekenhuis nog een spoedopera tie maar overleed tijdens de in greep. Re Cecconi, die in 1972 bij Lazzio kwam, was een van de steunpilaren van de club. Volgens insiders had Lazio het vooral aan Re Cecconi te danken dat de club in het seizoen 1973-1974 het Italiaanse kam pioenschap behaalde. De eredivisieclub FC Amsterdam heeft gisteravond in Huizen een oe fenwedstrijd tegen de zaterdag eer steklasser Huizen met (5-1 gewon nen. Bij de rust was de stand nog 1-1. Voor de profs scoorden Bianchi, Robbert, Pedersen (2), Sleeman en Busker. Het doelpunt van Huizen kwam op naam van Mol. Er waren 400 toeschouwers. De wedstrijd Birmingham Ci ty-Arsenal voor de eerste divisie van de Engelse league is gistera vond in een gelijkspel (3-3) geëin digd. Everton kwam thuis in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de leaguebeker tegen Bolton Wanderers niet verder dan 1-1. Nottingham Forest zegevierde op het terrein van Aston Villa in de re play voor de derde ronde van het toernooi om de FA. beker tegen Bristol Rovers met 6-0Het duel tus sen Newcastle United en Sheffield United werd afgelast en verschoven naar 24 januari. Europees voetbalkampioen Tsjecho-Slowakije heeft tijdens zijn verblijf in West-Europa ook de tweede oefenwedstrijd gewonnen. Nadat de Tsjechoslowaken maan dag in Papendrecht met 5-0 van de amateurclub met die naam hadden gewonnen, versloegen zij gisteren in Bocholt de Westduitse amateur- ploeg 1 FC Bocholt met 4-2. Bij de rust was de stand 2-0 voor Tsjecho-Slowakije. Voor 4500 toe schouwers scoorden Pollak, Neho- da, Svoboda en Gallis voor de Eu ropese kampioen. Bushfeld en Mas- lowski maaktën de treffers voor de thuisclub. In de selectie van het Nederlands militair elftal, dat op woensdag 26 januari in Chateuaroux tegen Frankrijk speelt in de voorronde van het CISM-toernooi, is een debu tant opgenomen. Het is de rechter spits uit de reserves van het Belgi sche Anderlecht, Rob Poucke. Trainer Dick Buitelaar heeft daar bij de volgende spelers gekozen: Hoek (Volendam), Tukker (SC Cambuur), Rosmalen en Monnee (beiden FC VW), Chris Jansen (Go Ahead amateurs), Mellaard (Vites se), De Jong (NEC), Schapendonk (Eindhoven), De Kip (Haarlem), Van 't Land (PEC),Pattinama (Ex celsior), Wijnstekers (Feyenoord), Van Veenendaal (De Graafschap), Poortvliet (PSV) en Meutstege (Sparta). LEIDEN - Twee duels staan er voor vanavond op het programma voor de zaalvoetbalcompetitie in de hoofdklasse, die zo langzamerhand in een beslissend stadium is geko men. Swift/'t W. treedt aan tegen LDWS, dat na de terugkeer van de gebroeders De Roode weer een tegenstander van formaat is ge worden. Oegstgeest speelt een uur later een belangrijk treffen tegen De Tegelhandel. HOOFDKLASSE: Swift/'t W.-LDWS, 20 uur; Oegstgeest-Te- gelhandel, 21 uur. 2A San Sjar- din-Castien, 20 uur; Rijnsb. Bovs-Van Zeist Stars, 21 uur. 2B: LISC-LFC, 22 uur; 3A: Unitas-ASC, 21 uur, SLF-Gazelle, 22 uur. 3D: SVLV-GWS, 20 uur; 3E: Lenny's Boys-Priemeer, 20 uur; SC Teek- ens-FC Duynstee, 21 uur, De Ta- verne-Sierex, 20 uur; RES. 1: Swift/'t W. 2-Zwaanvogels 2, 22 uur; Gazelle 2-San Sjardin 2, 19 NORTHGO-CUP: Oud Ajax-Oud Feyenoord, 20 uur; FC Faase-Oud Internationals, 21 uur; Van Gerven de Jong-v.d. Plas BMW, 22 uur, Swift/'t W.-Glasbergen de Best, 23 m HE(?£W VA£T£i?£/AT'£t/é. Tl/WMBOU7£R ö£LO\JEsi MLLIÉ. WOU Xocu J EowiseoK «/AT as. fZlTS£lA£R. AP£>S£ tVMr A/Aer/

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13