"AARDIGE PRUTSER" IS ERG IN TREK Overvallers Hoogvliet in Alphen gearresteerd Parochie zette pastoor een hak PUBLIEK "JE WORDT ALLEEN MAAR BEROERDER VAN ZITTEN PIEKEREN door Herman van Amsterdam Voormalige Leidse sportman tijd tekort DINSDAG 18 JANUARI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - ,J±ls iemand invalide wordt, kan ik hem of haar maar één goede raad geven. Ga wat doen .Als je helemaal niets om handen hebt ga je zitten piekeren en ga je je alleen maar beroerder voelen". Concert "Wilhelmina" afgelast RIJNSBURG - Het concert, dat de Rijnsburgse muziekvereniging "Wilhelmina" donderdag (20 ja nuari) ten gehore zou brengen is door familieomstandigheden Gooweg. dirigent Kier Brul afge last. Donderdag 17 februari hoopt men het concert in de Immanuël- kerk alsnog te laten doorgaan. Alle toegangs- en donateurskaar- ten blijven geldig tot 17 februari. Het concert begint om 8 uur. NOORDWIJKERHOUT - Tot nu toe onbekende insluipers hebben vannacht ingebroken in een bouw keet aan de Noordwijkerhoutse gooweg. Toen het personeel van morgen de werkkleding aan wilde trekken bleek die, evenals het ge reedschap, verdwenen. NOORDWIJKERHOUT - De veer tienjarige J. v.d. B. is gistermiddag gewond geraakt toen het wiel van een aanhangwagen in de Kerk straat hem raakte. Dat wiel brak doordat de bestuurder plotseling moest remmen tijdens het inhalen van drie fietsers. De jongen moest met een beenwond per ambulance naar het ziekenhuis worden over gebracht. Dat zegt de 60-jarige Th. M. van der Jagt uit Alphen aan den Rijn, zelf ruim acht jaar invalide, die nadat hij invalide was geworden zoveel is gaan doen, dat hij nu tijd te kort komt. Een flinke stimulans krijgt Van der Jagt daarbij van zijn echtgenote Zij meent: Zoiets moet je stimuleren, je moet bij voorbeeld niet mopperen als er wat rommel ligt, wat maakt dat nou uit". Medicijnen Acht-en-een-half jaar geleden werd L Van der Jagt invalide. De voor- 6® malige Leidse spoorman moest P1^de hypofyse (een zeer belangrijk f.lbieel van de hersenen) missen. S1I*6 indsdien wordt z'n leven voor padein belangrijk deel bepaald door regelmaat waarmee hij medi- en moet slikken of injecties .T t krijgen. Namens^ invahde werd deed Van met het niet zo gek veel in z>n king op d^d; af en toe eens wat knut_ Nieuzwaan z>n huis; z>n krantje lezen het fietsp<laries fokken. Die. laatste f®an«^il^eoefent hij nog, met meer a U m m in het verleden waar- D™e vHf oS aantal bekertjes getui- ongeveer 6e ™eI sp°ran 'n zl>n huis miljoen. D«andere hobby na: de mo" f"l1>VoOO t,and d'e nog de beschik- deel van d(eft over ziJn handen, ge- Hij toonde'1 opbrengen en met te vorm van enuwachtig wordt als iets voering. -r wat minder goed lukt, is t pracht-hobby", aldus Van gt- jon hij bescheiden: „Met De heer Kin autootje, een prutsdin- van de „fdat ik inmiddels al lang in Een kneféeslagen heb". Dat "pruts- de buitel e" werd in elkaar gezet voor he Van der Jagt, daarin gesti- drong .-eerd door zijn met een hart- weideA3^ sukkelende vrouw, eens De he's uitproberen waarmee hij de buur hooi lazaar voor Hongaars kindertehuis KATWIJK - De Christelijke Jonge lingen Vereniging (CJV) te Katwijk organiseert binnenkort twee activi teiten, waarvan de opbrengst is be stemd voor speelgoed, voedsel en kleding ten behoeve van een kin dertehuis in Hongarije. Dit door de Nederlands Hervormde Kerk ge stichte tehuis kan door geldgebrek geen optimale verzorging bieden aan zijn bewonertjes. Om geld voor de aanschaf van spullen bijeen te brengen is er op vrijdag 21 januari in de „oranjezaal" van het Ned. Herv. Jeugdhuis aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee een toneeluit voering door leiders en leidsters van de CJV-Katwijk. Een week la ter vervolgens is er een bazaar in de kleuterschool aan het Abeelplein. De CJV roept iedereen, die spullen heeft die tijdens deze rommelmarkt te koop kunnen worden aangebo den op, zich te melden bij mevrouw De Mol, Badstraat 17a, telefoon 15858. Vorig jaar heeft de CJV een bazaar gehouden, waarvan de op brengst is gegaan naar de vluchte lingen in Ethiopië. Het fantasie-jacht "De Grevelingen": een boot zoals er wel nooit één zal varen. Maar de 60-jarige Van der Jagt heeft er een enorm plezier in. voor de Alphense speel-o-theek „De Rode Draad", waarvoor trouwens ook zijn echtgenote de nodige spullen vervaardigde. Ook Van der Jagt loopt het wel eens tegén- bij het bouwen of af werken van een schip: „Dan hou 'ik ermee op, morgen weer een dag, denk ik dan altijd maar". Inhoud morgen weer eën dag. Voor Van der Jagt heeft het, leven nog volop in houd. Vandaar ook zijn oproep aan alle invaliden of mensen die tot langdurig thuis zitten zijn ge doemd: „Ga wat doen". Van der Jagt: „Als ik zelf die hobby niet had gevonden, niks zou heb ben gedaan, zou ik er misschien al niet meer zijn geweest". JAN UITZETTER Automobilist in de sloot NOORDEN - De Noordense auto mobilist A. P. is gisteren met rug klachten in het academisch zie kenhuis Leiden opgenomen nadat hij met zijn wagen uit de bocht vloog en in een vijf meter brede sloot belandde. Het (eenzijdige) ongeluk gebeurde op het Noordensekruis. De man verloor vermoedelijk de macht over zijn stuur toen één van de ban? den lek raakte. Hij ramde eerst een bruggetje en schoot vervolgens de sloot in. Omstanders hielpen hem uit zijn auto. (Van één onzer verslaggeefsters) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gewapende roofoverval die op 22 decem ber werd gepleegd op de cash and carry van Hoogvliet aan de Van Foreest- laan is opgelost. Dit weekeinde (vrijdag en zaterdag) arresteerde de Alp hense politie drie Alphenaren die inmiddels bekentenissen hebben afge legd. van de bank- of girorekeningen zul len worden afgeschreven. Een meevallertje dus voor al degenen CU1 die hun kerstinkopen die dag per ongeveer chèQue of girobetaalkaart betaal- De drie, twee lassers van 21 en 22 jaar en een bankwerker van 21 jaar, worden vandaag en morgen voor geleid aan de officier van justitie in Den Haag. De buit van ongeveer f 100.000,- waaronder een bedrag van ongeveer f 30.000 aan chèques en girobetaalkaarten, is voor een flink deel opgegaan aan heroine. De zucht naar heroine, waarvoor on geveer f 350 per gram moet worden betaald, is volgens de politie dan ook het belangrijkste motief voor riP daad npwppst. adjudant A. Hoogerdyk, chef over zeer weinig aanwijzingen be schikte is men er al vrij vroeg vanuit gegaan, gezien de overval len elders in het land, dat de da ders moesten worden gezocht in heroinekringen. den. Bij één van de daders werd het pis tool gevonden waarmee het perso neel van Hoogvliet tijdens de over val werd bedreigd. De bij de over val gebruikte vuurbuks is nog spoorloos. "Deze zaak is overigens hardstikke goed afgelopen", aldus Na overleg met de waarnemend Eén van de drie daders gebruikte overigens geen heroïne. De drie zijn, zo is uit de verhoren gebleken, te voet gekomen. de daad geweest. Hoewel de politie nog niet in detail kan aangeven waaraan de buit is opgegaan, wordt niet verwacht dat nog iets van de buit wordt terugge vonden. Aangenomen wordt dat de .gebnSken' de recherche, er aan toevoegend: "Beide wapens stonden 05 scherp". Tijdens de verhoren is ge bleken dat de drie niet zouden heb- jarige J. R. ben geschroomd hun wapens te de actie korpschef en de officier van justitie werd vorige week besloten daders de ongeveer f70.000 contant geld hebben opgemaakt. De chèques en girobetaalkaarten werden door de daders vernietigd. Dat betekent dat de .bedragen niet De Alphense politie nog enigszins verrast door het ge bruik van heroine in Alphen, dat groter is dan werd aangenomen. Hoewel de recherche in deze zaak hun bed gelicht. Bij 1 twaalf man politie betrokken. Bij huiszoeking werd overigens het pistool gevonden. Zaterdag morgen werd de 21-jarige ban kwerker - S.S. aangehouden. De maximumstraf voor een gewa pende overval is 9 jaar. Hij noemt zichzelf een aardige prutser", de 73-jarige Boskoper P. Guldemond. En dat slaat dan op de tientallen pentekeningen die hij in de loop der jaren het licht heeft doen zien. Maar dat de kwaliteit van zijn tekeningen erg minnetjes is, zoals de bescheiden oud-boomkweker beweert, mag in twijfel worden ge trokken. Tenminste, als je de grote belangstelling die er in Bos koop voor de werken van Piet Guldemond bestaat, als graadmeter neemt. Vooral de wat oudere Boskopers zijn erg geïnteresseerd in wat hun dorpsgenoot op papier zet. Al zijn pentekeningen hebben betrekking op het Boskoop van vroe ger. Deels laat hij zich inspireren door ansichtkaarten en foto's uit die tijd en deels ook put hij kosteloos uit eigen jeugdherinnerin gen. Daarbij gaat hij als volgt te werk. Hij neemt bijvoorbeeld een oude ansichtkaart met daarop een straat uit zijn dorp. Met een ver grootglas bekijkt hij nauwkeurig alle details. Gaat dan voor zich zelf na wat hij als aanvulling op de ansichtkaart nog weet uit zijn jeugd. Bijvoorbeeld een bruggetje, een uithangbord, een honde- kar. Van al die impressies maakt hij een totaaloverzicht met de ansicht kaart als "de rode lijn". "Ik teken zo gedetailleerd, omdat de mensen dan nog beter kunnen zien hoe het hier vroeger was", zegt Guldemond. "Dan kunnen ze zich zelf overtuigen dat het Boskoop van tegenwoordig erg grauw is zonder sfeer, het intieme is totaal verdwenen. Ik denk nog vaak terug aan die smalle Dorpsstraat, de begroeide Biezen en de prachtige iepen in de Burgemeester Colijnstraat. Er is niets meer van over. Erg triest". En zo blijken veel leeftijdgenoten van Guldemond er over te denken. Want hij krijgt veel van hen op bezoek en dan bekijken ze gezamen lijk de talloze pentekeningen die in het grote huis hangen. "Dan worden we het er steeds weer over eens dat er toch niets boven vroeger gaat, de sociale voorzieningen uiteraard uitgesloten". mijn vrouw mee moeten nemen als ik zou gaan willen varen. Dat kan ik haar niet aandoen". Vandaar dat Van der Jagt zijn werkterrein verbreidde in een andere richting: volgens eigen inzichten en ideeën een boot bouwen. Daarbijging hij niet, zoals veel andere modelbouwers doen, op schaal een bestaand schip nabouwen. Van der Jagt ging geheel volgens eigen fantasie te werk en bouwde een plezierjacht zoals dat nog nooit op een of andere plas geva ren heeft en vermoedelijk ook wel niet zal varen. Mahonie Zelf iets dergelijks in het groot bouwen is er voor Van der Jagt niet bij. „Varen is voor mij toch niet mogelijk", zegt hy er zelfvan. Om zijn „Grevelingen", genaamd naar de straat waarin hij (op nummer 95) woont, te bouwen, moest de Alphenaar overigens heel wat moeilijkheden overwin nen. Vliegtuig-triplex bemach tigde hij aanvankelijk in Alphen, later in Gouda. De stuurhut werkte hij af met een soort mahoniehout, overgehou den van andere bouwsels. Zó mooi vond hij het resultaat, dat hij er de hele boot mee wilde af werken. Pas via het Zaanse be drijf Bruynzeel kwam hij (gratis) aan die mahoniesoort. „Ik schoot goed vol, toen ik dat hoorde. Ge weldig .".aldus Van der Jagt. Hij leeft nu helemaal voor zijn hob by. Het volgende (fantasie)-schip staat in zijn gedachten al weer op stapel. „Maar eerst nog die an dere schepen afmaken en de mo len voor in de tuin", komt z'n vrouw waarschuwend Leven voor zijn hobby, maar daarnaast heeft Van der Jagt ook een open oog voor wat er om hem heen ge beurt. Zo maakte hij 260 beesten Piet Gul demond (73): "Het intieme van het Bos koop van vroeger is he lemaal ver dwenen voortaan zo lange ledige uren zou gaan vullen. Borduren had hij voor z'n operatie al eens gepro beerd, dat beviel hem niet zo. Maar aan het modelbouwen raakte hij helemaal verslingerd. Scheepjes 'Een kast vol boten met een enkel vliegtuig ter afwisseling rolde uit z'n handen. Her en der in huis verspreid staan nog meer pr'o- dukten, het één beter afgewerkt dan het ander. Soms in fantasie rijke kleuren geschilderde scheepjes. Het grauwe grijs van oude oorlogsschepen haalde Van der Jagt liever op met fel-blauw en schitterend rood. Van liever lee ging Van der Jagt over op hout. „Er waren plastic modellen aan de markt gekomen uit Japan, een stuk goedkoper dan de Duit se, maar het spul paste vaak niet". Houten modellen bouwde Van der Jagt, geen zeilschepen over igens. „Het gepriegel met al die touwtjes ligt me niet zo, daar heb ik geen vaardigheid in", aldus Van der Jagt over de Windjam- Van der Jagt ging er ook toe over, om zijn boten uit te rusten met motoren en radio-grafische appa ratuur. „Vanwege mijn even- wichtsstoornissen zou ik altijd De leerlingenS'an de veertien klassen van de Noordwijker- hoütse r.k. basisschool St. Victor leggen momenteel in hun leslokalen de laatste hand aan een groot aantal werkstukken dat tesamen een belangrijk onderdeel zal gaan vormen van de op 30 ja nuari in de St. Victorkerk te houden tentoonstelling over het 125-jarig bestaan van deze kerk. Gewerkt wordt onder meer aan een groot schilderij, een beeldverhaal over de heilige Victor en er is ook een klas die de jubilerende kerk met be lendende percelen in minia tuur heeft nagebouwd. Eén project, dat wel aan de pa rochianen in het vooruitzicht is gesteld, gaat niet-door: een door de scholieren te ver vaardigen gebrandschilderd raam. "Daar zijn we na rijp beraad toch maar niet aan be gonnen", zei my hoofdon derwijzer Teunissen. "Dit was duidelijk te hoog gegre pen en niet uitvoerbaar". Naast deze met kinderlijk en- Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. thousiasme vervaardigde tastbare herinneringen aan 125 kerkjaren, kunnen de feestvierende parochianen en medeburgers ook kennis ne men van de niet minder inte ressante touwtrekkerij die aan de bouw van de kerk is vooraf gegaan en waarbij de Noordwijkerhoutse geeste lijkheid op strategische wijze een hak werd gezet door wat dwarsliggende parochianen. Die "affaire" is aan het licht ge komen dankzij Noordwijker- houter G. de Lange, die als historicus een tijdje heeft mogen grasduinen in het ker kelijk archief. Uit diens on derzoek is gebleken dat in 1851 - een paar maanden voordat de eerste steen voor de fundering werd gelegd - de toenmalige pastoor Th. van der Moor wedijverde vooreen heel ander Godshuis dan er uiteindelijk is gekomen. Aanvankelijk zou worden ge bouwd een kerk zoals de Leidse architect Molkenboer die had ontworpen met een uiters+ comfortabele pastorie. Gepeperd Alles leek in kannen en krui ken. Het benodigde geld was binnen. De beminde gelovi gen hadden na pastoors ge peperde bedelpreek een fors financieel steentje bijgedra gen en rijk en provincie had den het resterende bedrag toegezegd, ook al gebeurde dat pas nadat de pastoor een paar bevriende relaties in Den Haag had ingeschakeld. Maar vlak vóór de aanbesteding kwam er een kink in de kabel, toen een deputatie uit de pa rochie onder aanvoering van kerkmeester Huib Duiven voorden kwam aanzetten met een alternatief bouwplan. De eerwaarde is toen in heilige woede ontstoken, want in zijn ogen was het nieuwe bouw plan, waarin van zijn comfor tabele pastorie nog maar weinig terug te vinden was, het huis des Heren onwaar dig. De vertoornde herder, tot de conclusie gekomen dat de "oppositie" handelde uit wrok tegen hem omdat hij tij dens zijn gepeperde bedel preek had durven suggereren dat er parochianen waren die gerekend naar hun bezit te wéinig voor de nieuwe kerk hadden afgestaan, vroeg overplaatsing aan. April 1851 verliet hij de parochie. Hoe het treffen tussen clerus en parochianen is opgelost, is uit de archiefstukken niet op te maken. Maar in elk geval werd op 12 juni de eerste steen gemetseld van de kerk, zoals die op de valreep door de opposörende parochianen als alternatief was ingediend. De St. Victorkerk en pastorie werden 125 jaar geleden voor een bedrag van f21.600 door de bouwer afgeleverd. Sedertdien is er heel wat veran derd. Van de oorspronkelijke kerk, 26 meter lang, 11 en halve meter breed en 300 zit plaatsen, is niet zo bar veel meer over. In die 125 jaar is er veel aan verbouwd en geres taureerd. De laatste grote verbouwing vond plaats on der pastoor Hammerstein (1964-1972). Toen werd het priesterkoor verbouwd, een nieuw altaar geplaatst, de oude banken vervangen en opnieuw geschilderd. De huidige "Victor-herder" pastoor W. Kleijn, zal ook de geschiedenis ingaan als bouwpastoor. Want er zijn bouwplannen voor een ont moetingsruimte naast de kerk, met als doel de paro chianen wat meer te kunnen bieden dan een kerk alleen. Victorschool-leerlingen aan het werk voor het jubileum.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4