r Feyenoord wil pas bij een achterstand werken lËHm Hovenkamp: "Dat Geels nu uitgerekend daar staat" Ton Kamphues: "Thuis kan Telstar alles" Olm ^Qijóbercjen apart Duel bij Telstar toont andermaal aan: Supporters 'rustig' JUICHEN EN HUILEN IN DE MEER PAGINA 7 S P O RT Ton Kamphues LEIDEN - Het deerde hem nauwelijks dat tv-kijkend Nederland zijn rol bij de tot standkoming van het Telstar-doelpunt giste ravond niet had kunnen aanschouwen. Lei- denaar Ton Kamphues verkeerde nog zo in de overwinningsroes, dat hij de vervangende situatie-tekening al schitterend voond. „Weer eens wat anders", genoot de middenvel der van de Velsense club nog na. „Dat nie mand nu op tv heeft kunnen zien dat ik de bal doorkopte naar Co Stout, interesseert me niets. Natuurlijk vond ik het fijn dat ik bij dat doelpunt betrokken was, maar voor mijn part had de keeper daar gestaan. Het enige dat telt is dat we gewoon gewonnen hebben. Het blijft toch altijd prachtig om Feyenoord te kloppen? Dat spreekt aan. Normaal maken we er altijd al een gezellige boel van na onze thuiswedstrijden, maar nu leek het wel of we kampioen waren gewor den. En voor mij is het nog niet afgelopen ook. Ik ga vanavond lekker op stap. Nu kan ik tenminste overal een tevreden gezicht in Leiden laten zien, want er waren nogal wat Leidenaars onder de toeschouwers." Dat die Feyenoord-supporters het gisteravond moeilijk zullen hebben gehad bij „toevallige" ontmoetingen zal duidelijk zijn na de verras sende nederlaag, al was het alleen maar om de manier waarop de Rotterdamse elf in Vel- sen speelde. Kamphues triomfantelijk: „Ik wil niet op scheppen, maar wij hebben natuurlijk wel de slag op het middenveld gewonnen. Helling, Jonker en ik, waren daar een stuk sterker. Ik vond Feyenoord trouwens toch niet best. Die jongens speelden veel te traag, er zat maar heel weinig diepte in hun spel. Ze namen het ook veel te gemakkelijk op. Volgens mij heb ben ze ons zwaar onderschat. Onbegrijpelijk eigenlijk, want van de laatste zeven thuiswedstrijden hebben we er vijf gewonnen en maar twee gelijk gespeeld. Wij waren dan ook niet bepaald bang voor Feye noord. Welnee. Ten eerste leefde bij ons het besef dat we thuis alles kunnen en ten tweede kun je je zeker nu afvragen watFeyenoord nu eigenlijk meer heeft dan wij. Ik begrijp bij voorbeeld niet wat zo'n Verhijen Van Dein- sen en Vreysen bij Feijenoord doen. Als je bij ons een Paul Stam ziet, dan vind ik dat een groter talent. Twintig jaar die jongen, maar Rijsbergen had tóch mooi zijn handen vol aan hem. En wat zou je van Eddie Kraal den ken? Ook pas twintig, maar hij schakelde wel Nico Jansèn volledig uit. De ploeg die dat kan, heeft Feyenoord liggen. Als het nu ook uit eens s een keer wat beter zal gaan, dan kunnen we zeker een goede mid denmoter worden. Maar dan moeten we ook eens een keertje wat meer geluk hebben. Tot nu toe hebben we in deze competitie al zeven strafschoppen tegen gehad en niet één mee. Daar word je ook weieens moedeloos van. Wat dat betreft hadden we deze overwinning keihard nodig." We hebben die nederlaag bij Telstar aan onszelf te danken. Tegen een team dat het van inzet en conditie moet hebben, moetje niet gaan pro beren mooie oplossingen te vinden. Als je tegen zulke ploegen alleen aankomt met op techniek gebaseerd voetbal, ga je de boot in. Dat is ook wel gebleken. Er liepen bij ons een paar spelers rond die dachten dat ze het alleen op techniek wel zouden kunnen redden en dat kan Feye- VELSEN - Het is al vele malen verkondigd, maar Vujadin Boskov, Feyenoords ontgooch elde trainer, herhaalde het ten overvloede na de deceptie tegen Telstar nog eens: „Eerst na een achterstand is Feyenoord bereid hard te gaan werken". Een karaktertrek, die Feye noord maar moeilijk kan verbergen, zoals dat tegen Telstar andermaal bleek. Apatisch, afwachtend, initiatiefloos en onzeker (vooral Michel van der Korput) liet Feyenoord zich in de eerste helft door het agressieve Telstar terugdringen, dat toen al, gezien de mogelijkhe den, op winst had kunnen afsturen. Hoe duidelijk Telstar in die periode overheerste, blijkt wel uit de cornerverhouding waarmee die eerste helft werd afgesloten: 10-2. noord zich niet veroorloven. Zeker niet als ook de voorhoede niet tot zijn recht komt. De vleugelspelers waren bijvoorbeeld nergens, kon den geen bal vasthouden. Vandaar dat Telstar in de eerste helft een overwicht kreeg, zonder overigens echte kansen te scheppen. Achteraf zou je ook kunnen zeggen dat we feller hadden moeten begin nen. Nu probeerden we Telstar rus tig op te vangen. Nee, dat was geen onderschatting, want dat kan Feyenoord zich niet meer permitte ren. Ook wij moeten het van hard werken hebben, van inzet van ie dereen Zodra er wat dat betreft een paar wegvallen, zoals gistermid dag, gaat het mis. Wordt Feyenoord gedegradeerd tot een gewone ploeg, die best door een verschrikkelijk hard werkende tegenstander ver slagen kan worden. Triest natuur lijk, vooral omdat het de eerste uit-wedstrijd was die we verloren, maar misschien ook wel goed. Bij Telstar immers, is weer eens ge bleken dat we geen goede wisselspe lers hebben. Dat kan ons op gaan breken, zeker nu Wim Jansen voor lopig nog niet beschikbaar zal zijn. Misschien beseffen ze bij Feyenoord nu dat de selectie op korte termijn moet worden uitgebreid. Het wordt hoog tijd dat dat gebeurt, als we ten minste tot de kanshebbers willen blijven behoren. Overigens heb ik mijn handen echt niet zo vol gehad aan Paul Stam, als Kamphues wil doen geloven. Ik begrijp dat hij ineen roes is, maar die Stam heeft echt geen kans ge had, tot het moment dat ik uit moest vallen omdat ik door mijn enkels was gegaan. Hij heeft wel hard ge werkt, zoals héél Telstar. Dat is het pluspunt van die ploeg, die daarom de overwinning wel verdiende. Al was dat doelpunt van Theo de Jong volgens de Feyenoord-spelers zo zuiver als wat WIM RIJSBERGEN MW 18 13 2 3 28 46-12 Zwolle 18 11 6 1 28 29 13 Wagen. 18 8 6 4 22 32-23 Volendam 18 8 6 4 22 24-19 Groningen 18 7 6 5 20 21-18 Excelsior 19 6 8 5 20 25-25 Willem II 18 7 5 6 19 27-25 Heerenv. 18 8 3 7 19 19-17 Veendam 18 6 6 6 18 26-27 DenBoschl7 5 7 5 17 26-21 Fortuna 18 7 3 8 17 28-28 Vlaard. 18 5 7 6 17 18-20 SW 18 5 4 9 14 15-27 Cambuur 18 5 4 9 14 18-31 Amersfoort 17 6 1 10 13 15-31 Helmond 18 3 4 11 10 15-29 Dordrecht 17 3 2 12 8 13-33 Heracles 18 1 3 14 5 11-44 Vitesse en PEC/Zwolle periode kampioen. AMSTERDAM - Uitgerekend hij! Hugo Hovenkamp. Linkerverdediger van AZ'67, voetballend met een oranjebestemming richting Wembley. Zwartkruis had het immers zelf gezegd: Hovenkamp? Een ze kere kandidaat!" Maar diezelfde onverzet telijke pion uit de equipe van Hans Kraay, verborg gisteren in het Amsterdamse sta dion De Meer zijn hoofd in z'n handen. Juist hij, die bij de aandachtig toekijkende Zwartkruis regelmatig een tevreden glim lach tevoorschijn had getoverd, was er in direct verantwoordelijk voor dat Ajax en kele minuten voor het einde alsnog op 1-0 kwam. Niemand verweet het de diep ont goochelde Hovenkamp, maar juist dat medeleven moet voor de oranjekandidaat een kwelling zijn geweest. „Ik voel me ellendig", stamelde de AZ- verdediger na afloop, terugblikkend naar die fatale 85ste minuut. De voorzet vanaf links, voorgezet door Rene Notten, leek onbereikbaar voor Ruud Geels, maar kwam via het blonde hoofd van Ajax' aan valsleider en het linkerbeen van Hoven kamp opnieuw bij Geels. En van zo dicht bij was de voortreffelijke AZ-goalie Rizha Meskovic kansloos: 1-0. „De bal was te hoog", zocht Hovenkamp naar het overigens geldige excuus. „Daar door kreeg ik 'm op m'n scheenbescher mer. En uitgerekend staat Geels op de plek waar de bal heen stuit". Zelfs de opmer king dat bondscoach Zwartkruis na giste ren toch niet meer om de voortreffelijk spelende linksachter heen kan, kon de teleurgestelde Hovenkamp niet opmonte ren: „Ach, daar heb ik nou toch geen moer aan? Liever had ik die fout niet ge maakt De fout van Hugo Hovenkamp, die eigen lijk geen echte fout was. besliste wel het duel in Ajax' voordeel. „Al was het", oor deelde Hans Kraay na afloop, „wel een echte nul-nul wedstrijd. Zelfs een kwartier voor het einde voelde ik me nog heerlijk rustig; 't wordt nul-nul, dat zag ik helemaal zitten. Kraay bestreed dan ook dat Ivic' taktische zetje - Tahamata in de plaats van Ling - hem had verrast. „Welnee. Taha mata deed 't goed, maar zijn acties ogen spectaculairder dgn ze zijn. Maar geloof me, ik voelde me zeker. Zo zelfs, dat ik het aandurfde om met drie aanvalspunten te spelen". En daarmee is meteen het grote verschil tussen Ajax en AZ genoemd. Ook de for matie van Tomislav Ivic dicteerde gisteren eindelijk weer eens de aanval, maar in tegenstelling tot de ploeg uit Alkmaar creeerde het driemanschap Tahamata- Geels-Zuidema zich wel een handvol kan sen. Uitstekende mogelijkheden zelfs, maar eerst kwam de inglijdende Geels net iets te laat, waarna de plotseling vrij ges peelde Dick Schoenaker net iets te lang treuzelde om Vonk en Meskovic kans loos te maken. Ajax' mooiste kans kwam echter in de 33ste minuut na rust, onmiddellijk nadat Johan Zuidema op de rand van het straf schopgebied door Henk van Rijnsoever - een van de Alkmaarse uitblinkers - was neergelegd. Ruud Krol - veruit de beste man van het veld - mikte de vrijetrap op het hoofd van de hoog springende Barry 'Hulshof. De afstand tussen de bebaarde Ajacied en Meskovic bedroeg nauwelijks anderhalve meter, maar „Rickie" zoals de ex-doelnjan van Hajduk Split in Alkmaar wordt genoemd, redde miraculeus. Als we Hans Kraay moeten geloven, was de zelfverzekerdheid bij Alkmaarse oe- fenmeester tot dat moment onaangetast gebleven. Een zelfvertrouwen, dat zeker niet misplaatst was, maar vijf minuten voor het eindsignaal van de goed leidende Cees de Bruin schlemielig de grond in werd geboord. „Toch was de zege ver diend", merkte Ajax-trainer Ivic na afloop op. „Wij hebben drie of vier echte kansen gehad, tegen AZ niet een". De opstelling - Tahamata voor Lig en'Van Dord voor Suurbier - bleek geen geniale oplossing te zijn. „Zeker niet", aldus de blije Ivic' „maar Tscheu La Ling heeft een kniebles sure en omdat de dokter mij ontraden heeft hem te laten spelen, koos ik voor Ta hamata. Suurbier kon eveneens niet spe len door een heupblessure, opgelopen in de wedstrijd tegen De Graafschap". En ook daar door kon bondscoach Jan Zwart kruis zeggen: „Het wordt ervoor mij op die manier niet eenvoudiger op. 't Wordt ge woon moeilijk om er elf te kiezen HANS SOETER DEN HAAG - In Arnhem en in Amsterdam hebben gisteren kleine groep jes voetballiefhebbers wanordelijkheden veroorzaakt, maar over het al gemeen zijn er weinig moeilijkheden geweest met de voetballiefhebbers. De spoorwegen hadden nergens noemenswaardige moeilijkheden met lieden die hun favoriete clubs nareisden. Dat had een woordvoerder van de NS overigens al voorspeld. Hij wees er daarbij op dat de clubs met de actiefste aanhang allemaal thuiswedstrijden speelden. Er reden gisteren ook geen afzonderlijke supporterstreinen. In Arnhem gingen enkele groepen jongelui elkaar te lijf na afloop van de wedstrijd tussen Vitesse en MVV. Dertig man politie wist de vechtjassen te scheiden. Eén Vitesse-supporter is meegenomen naar het bureau. De Amsterdamse politie rekende vier voetballiefhebbers in. Twee van hen waren gewapend met Fietskettingen. Ze hadden volgens de politie lelijk huisgehouden in trams. Hun ouders krijgen de rekening gepresenteerd voor de vernielingen die ze aanrichtten. Ook de KNVB kwam met maatregelen om het supportersgeweld in te dammen. Krachtens een nieuw bestuursbesluit mag de verkoop van drank voortaan alleen in plastic bekers geschieden. Verdere maatregelen ter beteugeling van de wanordelijkheden zullen nog volgen. De niet zichtbare Kamphues heeft de bal doorgekopt, Co Stout (gehinderd door Harry Vos, rechts) gaat vervolgens uithalen naar Telstars beslissende treffer. EREDIVISIE Eindhoven-Go Ahead Eagles 2-2 Telstar-Feyenoord 1-0 FC Utrecht-FC Amsterdam 2-2 FC Twente-Roda JC 1-0 FCVW-NEC 1-1 NAC-De Graafschap 1-0 Ajax-AZ '67 1-0 Sparta-Haarlem 3-1 FC Den Haag-PSV 0-0 Stand: Ajax 19 14 3 2 31 34-13 Feyenoord 19 13 4 2 30 49-19 Utrecht 19 10 4 4 24 37-31 PSV 19 9 5 5 23 36-21 AZ'67 19 9 4 6 22 47-22 Roda 19 8 5 6 21 27-18 Sparta 19 8 5 6 21 32-32 NAC 19 8 5 6 21 30-30 Den Haag 19 7 6 6 20 32-24 Haarlem 19 7 6 6 20 24-27 Twente 19 6 4 9 16 21-23 Eagles 19 4 8 7 16 25-42 FC VW 19 5 5 9 15 20-32 Telstar 19 5 4 10 i4 23-37 Eindhoverl 9 4 6 9 14 19-44 Nee 19 3 7 9 13 29-30 Amsterdarrl9 2 7 10 11 21-40 Graafschap 19 3 4 12 10 15-36 EERSTE DIVISIE Vitesse-MW 0-1 Volendam-Willem II 1-2 Veendam-Heerenveen2-1 SW-FC Vlaardingen 1-0 SC Cambuur-FC Gron2-1 FSC-Wageningen 1-3 PEC Zwolle-Heracles 3-2 Excelsior-FC Dordrecht 2-1 Den Bosch-Helmond Sp. afg. Stand: „Er werd gewoon slap gevoetbald, punt uit", ergerde Eddie Treytel zich naderhand. „En precies als bij voorgaande wedstrijden tot dat eerste doelpunt valt. Daarna kan het ineens wel, maar nu bleek het te laat. Nee, als je kampioen wil wor den, dan moetje van de eerste tot de laatste minuut knokken, en niet al leen in het laatste half uur". Uitrazen Onderschatting, het speelde ook een rol. Want nadat Feyenoord in de beginfase dacht Telstar te kun nen laten uitrazen, vermoedde het nog niet, dat de ploeg van Joop Cas- tenmiller die agressie langer zou volhouden dan die eerste minuten. De voorzet van Dick Helling, al na acht minuten, die Frank Kramer op een haar na miste, leek Feyenoord evenmin te verontrusten. Bijna hautain liet het Telstar zijn gang gaan, dat alles scheen te mogen van de „onaantastbare" koploper, die met zo weinig mogelijk krachtsin spanning zijn tijd afwachtte om Telstar daarna minachtend op de knieen te dwingen. Slechts Willi Kreuz toonde zich een gunstige uit zondering en in iets mindere mate ook Harry Vos. Zij bleken wel ge negen de ruimte te zoeken en be reid een stapje meer te doen als de situatie dat vereiste. Maar daar bleef het bij. „In die hele eerste helft", mopperde Nico Jansen, „heb ik zegge en schrijve vier be speelbare ballen gekregen. Er kwam verder totaal niets uit". In zulke wedstrijden komt het gemis van Wim Jansen, hoewel hij dat zelf hardnekkig blijft ontkennen, steeds duidelijker aan het licht. „Zonder mij hebben we toch ook twee keer gewonnen", verweert de even inventieve als arbeidslustige middenvelder zich dan. Maar on danks zijn verweer blijkt zijn afwe zigheid terug te slaan op de hele ploeg, die de noeste arbeid en de wilskracht van de kleine midden velder tot zeker aan het eind van deze maand zal moeten ontberen. Lusteloos eyenoord, gewaarschuwd door Frank Kramers merkwaardige voetbewegingen (Dick Schneider had het duidelijk moeilijk met hem), volhardde zijn lusteloze op treden ook na de vrije trap van Co Stout, die Eddie Treytel moeizaam tot hoekschop kon ombuigen. Het was, na een half uur, het zoveelste sein voor Feyenoord om Telstar se rieus te nemen, maar dat opnieuw in de wind werd geslagen. Vandaar dat het statische Feyenoord niet eens onverwacht op achterstand werd gezet na dertien minuten in de tweede helft, toen Frans van Essen met een lange bal Ton Kamphues bereikte. Hij kopte door naar Co Stout, die Eddie Treytel geen kans gunde: 1-0. Eindelijk bleek dat het moment waarop Feyenoord werd wakker- geschud. Pas toen bleek het wel be reid te bewegen, diep te gaan, Tel star onder druk te zetten. „Dat of fensief kwam veel te laat", moest Boskov concluderen, „en er zat to taal geen organisatie in". Onrustig, veel te gehaast trachtte Feyenoord de schade te herstellen. „Toen kreeg, ik eindelijk ook wat meer werk", sprak Nico Jansen, die een actie van Theo de Jong niet kon af ronden, „omdat ik die bal niet meer van hem verwachtte. Hij had zelf moeten doorgaan". Een voorzet van Jan van Deinsen verlengde de Feyenoord spits nog tot de lat, daarna scoorde Theo de Jong in buitenspelpositie, kortom, in die slotfase toonde Feyenoord aan geen enkele moeite te hebben met dit Telstar, maar toen was het te- laat. Hoogstandje van Eddie Kraal en Nico Jansen (midden)., Driesen kijkt rechts toe.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9