^ferkgeversfront 'scheurt' Antillen staan nu op tweesprong Resolutie van PvdA en PPR minder scherp Win de nieuwe Ford Fiesta L. AANTAL ONDERNEMINGEN NEIGT TOT VERGOEDING^MSSTUGIM Hoofd en ledematen van stukgesneden de Amstel aangetroffen Rechtbank verklaart bekentenis Ludwina J. ontvankelijk JANvandenBROEK 7.5 MAANDAG 17 JANUARI 1977 DEN HAAG (SP, ANP) - Onder dreiging van stakingen begint het gesloten werkgeversfront hier en daar scheuren te vertonen. Steeds meer ondernemingen neigen er toe om de werknemers toch maar een vergoeding voor de prijsstij gingen te £even en de arbeidsvrede te bewaren. De voorzitter van de grootste werk geversorganisatie VNO, Van Veen, heeft dat zaterdagmiddag schoor voetend toegegeven. "De bedrijven die het nog erg goed gaat, hebben minder problemen met de eis van de vakbeweging om over 1977 prij scompensatie te betalen", zei hij. De werkgevers hebben zich tot nu toe op het standpunt gesteld dat het onmogelijk is dit jaar de werkne mers - naast een loonsverhoging - TEL AVIV (Reuter, UPI) - De rechtbank in Tel Aviv heeft giste ren bepaald dat de verklaringen die Ludwina Janssen tijdens onder vragingen heeft afgelegd ontvanke lijk zijn als bewijsmateriaal. De advocaten van de 24-jarige van spionage beschuldigde Neder landse hadden vorige week ver klaard dat de verklaringen onder dwang waren verkregen. Zelf zei ze dat sommige van haar bekentenis sen waar en andere onwaar waren, eraan toevoegend dat ze in het ge zicht was geslagen en bepaalde dingen had gezegd om haar onder vragers tevreden te stellen. Getuigen van de politie vochten dit aan en zeiden dat ze geheel uit vrije wil had gesproken en dat er geen dwang was gebruikt, zoals de advo caten hadden gesteld. De drie rechers bepaalden gisteren dat de bekentenissen geldig zijn omdat ern naar hun overtuiging geen ongeoorloofde druk en ge weld was gebruikt, zoals de advoca ten hadden gesteld. Ludwina Janssen werd in septem ber vorig jaar gearresteerd toen ze naar Israël was gekomen om, vol gens de beschuldigingen, te onder zoeken hoe het met de beveiliging van het vliegveld Ben Goerion stond. Er zou namelijk een guerrilla-aanval op de luchthaven worden voorbereid. In haar thans als bewijsmateriaal toegelaten bekentenissen be schrijft het meisje haar contacten met het Volksfront voor de bèvrij- ding van Palestina en de opleiding die ze op een van de bases van het front in Zuid-Jemen had gekregen. Ze verklaarde voorts dat er plannen waren gemaakt voor aanslagen op het israëlisch consulaat in Amster dam en het hoofdkwartier van de NAVO. ADVERTENTIE ^ETnTTliWiHTnB&j .VICTORIA" Radsaal AUTOBANDEN"^' aavoor Csdett -Dalsun-Toybta :'éaxröftyjs\ miHl jt inclusief Hw-monlage-seivice Nachtelijk rij verbod voor zwaar verkeer VLAARDINGEN (ANP) - In Vlaardingen wordt morgen een nachtelijk rijverbod voor zwaar vrachtverkeer ingevoerd. Vlaar dingen is hiermee de eerste ge meente die, in afwachting van de wet geluidshinder, het probleem van de Slaapstoornissen wil aan pakken. Minister Vorrink (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) gaat morgen zelf naar Vlaardingen om het verbod, waar verladers en ver voerders hun misnoegen over heb ben geuit, officieel in werking te stellen. De maatregel is tussen 23.00 en 07.00 uur van kracht en geldt voor motorvoertuigen die langer z(jn dan zes of breder dan twee meter. De industrie- en haventerreinen blijven bereikbaar via aangewezen vrije routes. een vergoeding voor de gestegen prijzen te geven. Dit leidt volgens het VNO en het NCW tot nog meer bedrijfssluitingen en nog meer ont slagen. Tot de lippen VNO-voorzitter Van Veen hield za terdag vol dat de meeste onderne mingen de prijscompensatie niet kunnen opbrengen. "Het bedrijfs leven staat het water tot aan de lip pen", meende hij. Van Veen liet doorschemeren dat de sterkere bedrijfstakken - onder druk van de vakbeweging - bereid zijn water in de wijn te doen. Welke ondernemingen dat zijn wilde hij niet zeggen. Achter de schermen doet het VNO het uiterste om de eenheid onder de werkgevers zo veel mogelijk te bewaren. Men is bang dat als een bedrijf toegeeft er vele - noodgedwongen - zullen vol gen. Eerder had FNV-voorzitter Wim Kok al gezegd dat het werkgever sfront begint te "rammelen". Ook hij wilde geen namen van bedrijven Turmac Bij hoog en bij laag ontkende Van Veen dat het sigarettenconcem Turmac (waar 900 mensen werken) al door de knieën was gegaan. Vrij dag werd gezegd dat Turmac als eerste grote onderneming zich be reid getoond had om een volledige prijscompensatie te betalen. Vol gens de VNO-voorzitter is daarvan geen sprake. Het overleg tussen werkgevers en werknemers is bij Turmac nog niet afgerond, maar wordt op 25 januari voortgezet. Wiegel WD-fractieleider Wiegel heeft za terdagavond in het Drentse Havelte gezegd dat het algemeen belang vordert dat het kabinet-Den Uyl een opening maakt voor een her nieuwd gesprek over de loonont wikkeling dit jaar met uitzicht op overeenstemming. WiegeL' "Het kabinet-Den Uyl mag niet lijdzaam met de armen over elkaar blijven toezien". Maar volgens Wiegel zal het kabinet wel eerst de hand in ei gen boezem moeten steken "want zondermeer staat vast dat het kabi net met zijn uitgavenbeleid een veel te groot deel van de groei van het nationaal inkomen heeft inge pikt". De vlonder in de Amstél, waarbij de lugubere vondst werd gedaan DEN HAAG (ANP) - De partij besturen van Partij van de Arbeid en Politieke Partij Radikalen hebben dit wee keinde hun voorwaarden voor deelneming aan een vol gend kabinet wat minder scherp geformuleerd. Tijdens een langdurige bijeen komstvan de beide partijbes turen, zaterdag in Utrecht, kwam een wat eenvoudiger tekst uit de bus voor de geza menlijke ontwerp-resolutie inzake een toekomstig re geerakkoord, waarin nu dui delijk de lijn-Den Uyl- herkenbaar is. Dit betekent dat de beide pro gressieve partijen de getals matige criteria, die met name premier De Uyl zwaar op de maag lagen, zullen loslaten. De oorspronkelijke tekst van de resolutie kwam er onder andere op neer, dat PvdA en PPR allen zitting wilden ne men in een volgend kabinet indien acht van de zestien ministers uit de progressieve hoek zouden worden gele verd en dat Den Uyl opnieuw premier zou worden. In de tot stand gekomen tekst zal echter wel een norm wor den opgenomen waaraan straks de verkiezingsuitslag kan worden getoetst. Wordt aan deze norm niet voldaan, dan zal er geen sprake kun nen zijn van een tweede kabinet-Den Uyl. Hiermee blijft de gedachte overeind, dat de kiezer zal moeten beslissen over het al dan niet verder regeren van de progressieve partijen, zo viel gisteren in progressieve kring te beluisteren. Midden volgende week zal de aangepaste tekst van de reso lutie openbaar worden ge maakt, inclusief de door de partijbesturen overgenomen amenderingen, die actiegroe pen en partijafdelingen had den aangedragen. Op 29 januari aanstaande zullen de congressen van PvdA en PPR de uiteindelijke vorm van de resolutie bepalen. KVP-fractieleider Andriessen verklaarde gisteren voor de AVRO-radio dat - indien het CDA na de verkiezingen de grootste partij blijkt te zijn, en aan een volgend kabinet zal deelnemen, het zonder meer de minister-president moet leveren. De Communistische Partij Ne derland (CPN) meldde zich dit weekeinde aan als rege ringspartij. Voorzitter Hoek stra stelde de huidige pro gressieve regeringspartijen PvdA en PPR voor straks niet verder te regeren met het Christen-Democratische Ap pel, maar met de CPN. Hoekstra viel de lijsttrekker van het CDA, minister Van Agt scherp aan. „Als een du veltje uit een doosje is Van Agt bij het CDA tevoorschijn gekomen. Nu al is duidelijk dat Van Agt zijn positie in de regering wil gebruiken om de klok op alle terreinen terug te draaien". Hij concludeerde: „Van Agt uit de regering, de CPN erin". Uit de rede van de CPN- voorzitter valt op te maken, dat de strategie van de com munisten erop is gericht eerst de Politieke Partij Radikalen uit het progressieve rege ringskamp los te weken. Hoekstra daagde lijsttrekker Ria Beckers van de PPR uit haar woorden waar te maken dat "samenwerkend links de concrete politieke discussie met de CPN aangaat." AMSTERDAM (ANP) - Nadat za terdagmiddag in Amsterdam oost een romp van een onbe kende Aziaat langs de Valer.tijn- kade uit het water van de ring vaart was gevist, werden gister middag twee kilometer verder (de stad in) in een drijvende boodschappentas uit het water van de Amstel het afgesneden hoofd en twee dijen van het slachtoffer opgehaald. De lugubere vondst werd gedaan door de bewoners van een woon boot op de hoek van de Amstel- dijk en de Ceintuurbaan. De ar men en de onderbenen van het slachtoffer zijn nog zoek. De veronderstelling van dr. J. Zel- denrust, de patholoogianatoom van het ministerie van Justitie, die zaterdag uit de sectie van 'de romp concludeerde met een aziaat te doen te hebben, bleek juist. Het hoofd is volgens de groep ernstige delicten van de centrale recherche duidelijk af komstig van iemand uit zuidoost-Azië. Er kan nog niets worden gezegd of het een Japan ner, een Chinees, een Thai, een Maleisiër of een Indonesiër is geweest. De dijen en het hoofd waren in een boodschappentas verpakt in twee plastic vuilniszakken van hetzelfde soort als waarin zater dag de romp werd aangetroffen. Op hun beurt waren de zakken in een molton deken gewikkeld. De tas was niet verzwaard. Aangezien de Ringvaart dicht bij de Berlagebrug in de Amstel uit mondt acht de recherche het niet uitgesloten dat de romp en bood schappentas met hoofd en lede maten op dezelfde plaats ergens in het water zijn gegooid, maar door de sterke stroom uit elkaar zijn gedreven. In de boodschappentas trof men kledingstukken aan: een broek, een shirt, een onderbroek, sok ken, schoenen, een zonnebril met donker montuur en een hoofd deksel, dat door de recherche voorlopig wordt omschreven als „een soort Javaans petje van zij de". De kleding was van buitenlandse makelij. Vastgesteld werd dat één kledingstuk uit Korea en een ander uit Zweden afkomstig is. De origine van de overige kleding was gisteravond nog niet gevon den. De recherche tastte gisteravond over de identiteit van het slach toffer nog volledig in het duister. Broze eenheid tussen de zes eilanden moet bewaard blijven EINDHOVEN - Een tankwagen, gevuld met 2000 liter LPG-autogas, is zaterdag in de wijk Woensel in Eindhoven in brand geraakt. De brand ontstond toen de chauffeur de wagen wilde loskoppelen van het lospunt bij het benzinestation. De chauffeur slaagde er in de wagen nog weg te rijden van de benzine pomp maar liep daar wel zelf brandwonden bij op. Het vuur doofde uiteindelijk uit zichzelf toen alle gas was opgebrand. DEN HAAG/willemstad (SP) - De Nederlandse Antillen staan op een belangrijke tweesprong. In de aanloopperiode naar de onaf hankelijkheid moeten de Antil len de krachtproef leveren om de broze eenheid tussen de zes ei landen te bewaren. De Arubaanse partij MEP is er nog altijd op uit om Aruba los te ma ken van de Antillen. Op 15 maart moeten de 60.000 Arubanen zich uitspreken over de onafhanke lijkheid van hun eiland. Dit refe rendum wordt helemaal buiten de landsregering van premier Evertsz om gehouden. Het besluit van Aruba om zijn eigen weg te gaan zou een regelrechte ramp voor de Antillen zijn. Bij die ene scheur blijft het niet. Ver wacht wordt dat Bonaire - in de olieroes - het voorbeeld van Aruba zal volgen en ook de onaf hankelijkheid zal uitroepen. Zowel Willemstad als Den Haag doet daarom al het mogelijke om afscheiding van Aruba te voor komen. „Versplintering van de Antillen is heilloos", meent pre mier Den Uyl. Los van elkaar hebben de eilanden nauwelijks overlevingskansen. Met z'n zes sen kunnen ze zich maar net be druipen. Versplintering Het gevaar van versplintering van de Antillen is erg groot. Neder land is eigenlijk het enige bin dende element. Een saamhorig heidsgevoel bestaat er op de An tillen niet. Niemand voelt.zich Antilliaan, maar alleen Cura- gaoenaar of Arubaan. De eilan den leven langs elkaar heen. Dat geldt niet alleen voor Aruba, Bo naire en Curagao. Ook tussen de drie Bovenwindse eilanden - Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba - botert het niet erg. Onder ling hebben de Bovenwinden en de Benedenwinden die 900 kilo meter van elkaar afliggen, eigen lijk alleen gemeen dat ze ooit Ne derlandse koloniën geweest zijn. Het geruzie tussen Curacao en Aruba is bijna spreekwoordelijk. De Arubanen vinden dat ze te veel onder de plak van Curagao zitten. Daarbij komt dat het Aruba momenteel voor de wind gaat en dientengevolge relatief meer bijdraagt aan 's lands finan ciën dan Curagao. Het verwijt van Aruba is dat Curagao nu met Arubaans geld mooi weer speelt. Ook de kleurverschillen tussen het overwegend „zwarte" Cura gao en het grotendeels „blanke" Aruba spelen een grote rol bij de onenigheid. Status aparte De grieven worden door de MEP van Betico Croes uitgebuit om een „status aparte" voor Aruba op te eisen. Tot nu toe had hij daarmee veel succes. Sinds de verkiezingen van 1973 is de MEP de grootste Arubaanse partij. Pogingen van premier Evertsz om de "afscheidingsbeweging" .monddood te maken door het met Croes op een akkoordje te gooien mislukten. Ook als rege ringspartij ging de MEP onverd roten door met het aansturen op een „status aparte" voor Aruba. Verschillende omliggende Zuid- amerikaanse landen werden al .gepolst of ze het onafhankelijke Aruba wilden erkennen. Eind* 1975 kwam het tot een conflict premier Evertsz zette de MEP- ministers uit zijn kabinet. Betico Croes werd nog doldriester. De MEP-leider toverde onafhan kelijkheidssymbolen als een Arubaanse vlag en volkslied te voorschijn. Ook werd een begin gemaakt met de opstelling van een eigen Arubaanse grondwet. Toch werd het steeds duidelijker dat de MEP met het hoofd tegen de muur was gelopen. Niet alleen Willemstad was onverzettelijk. Ook ving Croes bot bij minister De Gaay Fortman, die de „West" onder zijn hoede heeft. De Nederlandse regering wil op geen enkele manier meewerken aan een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van Aruba. De minister dreigde zelfs dat een uitgetreden eiland de Neder landse ontwikkelingshulp ver speelt. Ook blijft een zelfstandig Aruba van EG-hulp verstoken. Inmiddels doet de Antilliaanse re gering al het mogelijke om het gras voor de voeten van de MEP weg te maaien. Er is een grotere zelfstandigheid voor de afzonder lijke eilanden in het vooruitzicht gesteld. Aan de overheersende positie van Curacao zal een eind gemaakt worden. De Tilburgse hoogleraar Jeukens werkt mo menteel aan voorstellen voor de „verzelfstandiging" van de eilan den. Economisch Niet alleen staatkundig, maar ook economisch moeten de zes eilan den meer op eigen benen gaan staan. Binnenkort gaat een Nederlands-Antilliaanse com missie aan het werk die een ont wikkelingsplan voor de Antillen moet opstellen. Daarbij gaat het niet uitsluitend om vergroting van de economische weerbaar heid van de Antillen in totaal. Het is de bedoeling dat er ook plan nen op tafel komen om de afzon derlijke eilanden meer econo misch zelfstandig te maken. Een andere commissie stelt een plan op om de sociale, economi sche, financiële en culturele ver schillen tussen de zes eilanden meer tot hun recht te laten ko- Dit alles lijkt z'n uitwerking niet te missen. Op Aruba ebt het en thousiasme voor een „status aparte" de laatste tijd wat weg. De twijfel aan de eigen onafhan kelijkheid groeit. Acties van Croes om de Arubaanse bevol king warm te maken voor de on afhankelijkheid zijn ronduit een flop geworden. Een demonstra tieve massabijeenkomst in het Arubaanse stadion die de bui tenwereld - en vooral Curagao - moest laten zien dat het de MEP ernst was met de aanloop naar de zelfstandigheid trok maar vijf duizend mensen. Steeds meer beseft men op Aruba dat de zes Antilliaanse eilanden eigenlijk niet buiten elkaar kun nen. Niet in het minst door Ne derlands weigering om een onaf hankelijk Aruba financieel te steunen. De Arubanen realiseren zich dat het een harde dobber zal worden om op eigen houtje het hoofd boven water te houden. Te meer nu buitenlandse investeer ders afgeschrikt lijken te worden door het Arubaanse onafhanke lijkheidsstreven. Onafhankelijk heid is mooi, maar brood op de plank gaat voor. Zo bestaan er momenteel plannen om een Arubaanse partij op te richten die zich afzet tegen de MEP. „De Antillen horen bij el kaar", is het motto van de MIA, de Onafhankelijke Arubaanse Be weging. Eén van de oprichters, de Arubaan Carlos Garcia zegt „De zes eilanden hebben elkaar no dig. Ze moeten gezamenlijk de grote problemen waar de Antil len voor staan oplossen. Alleen kan Aruba het nooit bolwerken." Of de MIA aanslaat is de vraag. Maar de oprichting van deze par tij is tekenend voor het kenterend getij op Aruba. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De nieuwe Ford FiestaT. mc de zuinige 957 cc motor is één van de hoofdprijzen in onze puzzelaktie. Een auto t. Compact, e Fiesta erg Daarnaast is d betrouwbaar. Neeft-iè dankzij z'n voorwiel- aandrijving. een pêrfekte wegliggmg. Waar de Fiesta LITER PER o veilig en 1100 kit! betrouwbaar als ied andere Ford. Standaard afgeleverd onderhoudskosten. D,è Éord Fies met een gelaagde voorruit en is.gewoon een idealëgezinsauto. achterruitverwarming. Met oprolbare En een geweldige hoofdprijs 3-punts veiligheidsgordels. in onze puzzelaktie. De nieuwe Ford fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7