Nieuwe ingreep tegen baarmoederhalskanker de jaren zestig Terugblik op steun van Leiden Boekowsky looft Uniek onderzoeksproject in Leidse regio Inbraken in Leiden Spannende strijd bij keuring van jonge duiven MAANDAG 17 JANUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - In de vroewenklinieken van de drie ziekenhuizen in de Leidse regio zal binnenkort worden begonnen met een landelijk uniek pro- jekt op het gebied van baarmoederhalskanke- ronderzoek Dit projekt sluit aan op het bevol kingsonderzoek in Leiden, dat vandaag van start is gegaan. Het projekt van de gynaecologen beweegt zich op het terrein van de zg. cryo-chirurgie. Dat is een vorm van chirurgie waarbij vroegtijdig op gespoorde afwijkingen aan de baarmoederhals door middel van bevriezing worden weggeno men. Het is voor het eerst in Nederland dat deze chirurgie nu toegepast gaat worden. Tot nu toe werden alle afwijkingen aan de baarmoederhals weggenomen door zg. conisa- tie, beter bekend als het "schillen" van de baarmoederhals. Hierbij worden stukjes afwij kend weefsel uit de baarmoederhals wegges neden. Voor deze operatieve ingreep moeten vrouwen in het ziekenhuis worden opgeno men'. De gehele behandeling duurt dan onge veer zeven dagen. Het voordeel van de bevriezingsmethode is dat er slechts een halfuurtje mee gemoeid is. Het is een poliklinische ingreep, waarbij gebruik wordt gemaakt van een soort "bevriezingspis tool". De behandeling is - doordat de desbe treffende stukjes weefsel worden bevroren - bovendien pijnloos en heeft ook als voordeel dat de vrouw na de behandeling geen enkele last van de ingreep heeft, aldus dokter M. van Lent van de vrouwenkliniek in het academisch ziekenhuis. Volgens prof. dr. E. van Hall, hoog leraar gynaecologie, is met name de korte duur van de behandeling van groot belang. "Dat is natuurlijk een belangrijk voordeel, omdat de vrouw dan niet uit haar gezinssituatie wordt weggerukt". Ofschoon dat nog niet feitelijk is vastgesteld, verwachten Van Hall en Van Lent dat met de nieuwe vorm van chirurgie dezelfde resultaten zullen worden bereikt als bij het "schillen" van de baarmoederhals. Voorwaarde voor de cryo- chirurgie is alleen wel dat het afwijkend weef sel aan de buitenkant van de baarmoederhals moet zitten en goed zichtbaar moet zijn. Van de vrouwen die meedoen aan het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, zal maar een klein aantal met de cryo-chirurgie in aanraking komen. Als het zg. uitstrijkje dat bij hét onderzoek gemaakt wordt, positief uit valt (dus sporen van afwijkend weefsel te zien geeft), wordt de vrouw daar na enkele weken van op de hoogte gesteld. Vervolgens wordt ze via de huisarts doorgestuurd naar een van de vrouwenklinieken van het academisch zieken huis, het Diaconessenhuis of het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Daar wordt het uit strijkje herhaald en als het dan weer positief uitvalt, wordt de vrouw aan een controle on derworpen. Bevinden de afwijkingen zich goed zichtbaar aan de buitenkant van de baarmoederhals, dan zal het afwijkend weefsel door middel van be vriezing worden weggehaald. Is dat niet het geval, dan wordt het afwijkend weefsel op de oude manier weggenomen, namelijk door middel van de conisatie. Door beide methoden van vroegtijdige behandeling beoogt men eventuele "voorbodes" van baarmoederhals kanker weg te nemen. Een vorm van preventie, die ook ten grondslag ligt aan het bevolkings onderzoek. Het initiatief tot het gynaecologen-projekt is uitgegaan van de Leidse huisarts De Bruijne, die had aangedrongen op een betere coördina tie van de onderzoeksmethoden in de drie zie kenhuizen. In samenwerking met de vrouwen klinieken, de huisartsenvereniging en het huisartsenlaboratorium kwam vervolgens het projekt van de grond. De Leidse huisartsen zul len begin februari over de cryo-chirurgie wor den voorgelicht. "Want de huisartsen moeten goed begrijpen hoe belangrijk deze chirurgie is", aldus prof. Van Hall. De aankomst van Boekowsky (rechts) op Schiphol. Henk Wolzak van het comité "Redt Wladimir Boekowsky" drukt hem de hand. Links op de achtergrond mr. Cath van de universiteit. Ansichtkaarten van universiteit voor zijn optreden resteerde v/erd besteed aan een séance met het pu bliek met het doel de geest van Do- rus op te roepen, zodat we bij hem op schoot "poesiemou" konden zingen. Intussen bleek het achter de schermen wat mis te gaan. Vinke noog en Van Doorn hadden in af wachting van hun opkomst de fles stevig ter hand genomen met alle angsten van de organisatie van dien. Hun opkomst werd dan ook vervroegd. Het optreden van Vin kenoog werd een zielige vertoning, door de filmploeg van Louis van Gasteren vastgelegd, zodat we het later nog een keer terug kunnen Nee, dan Johnny van Doorn, die zich zaterdag wederom liet horen met een Cremeriaans proza en een al even aantrekkelijke verteltrant. Het blijft, hoewel door hem ook al ontzettend vaak gedaan, geweldig en zet Vinkenoog in alle opzichten volledig in de schaduw. Hij was naar mijn gevoel de enige die in derdaad in staat was de sfeer van toen terug te halen, want ook de Orange Sunshine Band die het pro gramma besloot, slaagde daar niet Na zo'n avond is een aantal dingen duidelijk. De opzet is mislukt. Er zou niet alleen teruggeblikt wor den, maar ook een brug worden ge legd tussen toen en nu. Dat is niet gebeurd. Daarnaast blijkt inder daad hoezeer provo aan Leiden voorbij is gegaan. De zaal reageerde op alles doorgaans zeer matjes, er was nauwelijks een zichtbare in- dentificatie en dan krijg je zo'n ge- LEIDEN - Op diverse plaatsen in Leiden is het afgelopen weekeinde ingebroken. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd via een keuken raam een woning aan de Willem de Zwijgerlaan binnengedrongen. De inbrekers verdwenen met een stolpklok, stereo-radioboxen, een bedrag van 75 gulden, en een kistje met gouden en zilveren kettingen en een doublé dameshorloge. Uit een woning aan de Hogewoerd ver dween een busje met oude munten. Inbrekers verschaften zich dit weekeinde ook toegang tot een wo ning/kantoorpand aan de Lam- menschansweg. Vermoedelijk kwam men via een dakraam in de woning. Uit een kistje verdween voel dat het met provo net zo is als met carnaval. Als je je toen niet in Amsterdam hebt bevonden en identificatie met het "ludieke ge voel" bent opgegroeid dan kun je er ook nooit goed in meegaan, laat staan dat er dingen gebeuren die je kunt omschrijven als een "magi strale happening". TON VAN BRUSSEL een bedrag van f3125,-. Via de keu kendeur is men weggevlucht. Opnieuw werd er ingebroken in de IJshal aan de Vondellaan. De ruiten in de toegangsdeur en die van de haldeur werden vernield. Er werd een sigarettenautomaat openge broken, en er verd ween een elektri sche rekenmachine, een geldbe drag van bijna 200 gulden en twee paar schaatsen. Verder werd bij de politie aangifte gedaan van een inbraak in een wo ning op de vijfde etage van een ga lerijflat aan de Boerhaavelaan. Daar verdwenen vier gouden sla- venarmbanden en een gouden polshorloge. De waarde is ongeveer 800 gulden. LEIDEN - Bijna elfhonderd post duiven in de meest uiteenlopende kleuren vormden de levende have van de Durf Expo II die het afgelo pen weekeinde in alle zalen van de Stadsgehoorzaal werd gehouden. Een tentoonstelling, georganiseerd door de afdeling West (Leidse Con cours Commissie) van de Neder landse Algemene Bond van Post- duivenhouders. Burgemeester Vis verrichtte zater dagmiddag de officiële opening van de Duif Expo II nadat vooraf gaand daaraan het muziekgezel schap en de majorettes van „De Burcht" een rondgang door de stad hadden gemaakt met de wagens, waarmee de duiven naar de lo splaatsen worden vervoerd. De aanvankelijk geplande „lossing" van duiven moest in verband met de slechte weersomstandigheden achterwege blijven. HENGELSPORT LEIDEN - Viscollege "De Ruis- voorn" viste de 9de wedstrijd van het seizoen in het Leidse binnen water. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. A. Laterveer 2770 gr (32 st), 2. Th. van Dalen 2280 (39), 3. J. Nieuwenburg sr. 2090 (30), 4. G. v. d. Berg 1940 (30), 5. J. de Hoed 1860 (30), 6. P. Dubbeldeman 1790 (26), 7. A. C. v. d. Meer 1600 (18), 8. S. Dub beldeman 1530 (27), 9. W. Weenink 1370 (26), 10. J. Nieuwenburg jr. 1360 (22). Viscollege HSV viste een wedstrijd in de Heimanswetering en de Schelpenkade. De vangst was rede lijk. De uitslag: 1. K. Laterveer 2750 gr (39 st), 2. P. Blok 2350 (32), 3. J. v. d. Linden 2050 (26), 4. G. C. Bontje 1535 (23), 5. P. Bontje 885 (14), 6. J. Boot 875 (13), 7. K. Jansen 850 (13), 8. P. Wondergem 780 (14), 9. Later veer sr. 650 (12), 10. M. Lefebre 505 (9). Dr. Du Bois lector in Leiden LEIDEN - Dr. M. du Bois- Reymond uit Berlijn, docente aan de Fachhochschule in Wiesbaden, is aan de Leidse In de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal vonden duivenverkopingen plaats onder leiding van Arie Langen- berg uit Rotterdam. Jaap van Alphen jr. toont hier een duif die even later voor een bedrag van 60 gulden een nieuwe eigenaar heeft. Een zestal keurmeesters is lange tijd in touw geweest met de keurin gen van de duiven. Uiteindelijk werd de ruim twee jaar oude doffer van J. van Vliet tot mooiste van de gehele tentoonstelling bekroond. Tevens viel aan eigenaar J. van Vliet de prijs voor de mooiste oude doffer ten deel. De mooiste oude duivin werd die van de heer P. Landersbergen, terwijl eigenaar G. Boers de prijs in ontvangst mocht nemen voor de mooiste jonge dof fer. Tenslotte sleepte eigenaar F. van Heusden de prijs voor de mooiste jonge duivin in de wacht. Voor het eerst was er dit jaar ook een speciale jeugdklasse. De strijd was daar bijzonder spannend, want na de jury-beoordeling bleken drie inzendingen een gelijk puntento taal te hebben behaald. Na een zo genaamde „zichtkeuring", kwam teijslotte het kwartet van A. Raven- sbergen als winnaar uit de bus. Tweede en derde werden resp. H. de Best en L. Klok. Behalve de tentoonstelling in de grote concertzaal en op de balcons was er in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal een duiven verko ping. Onder leiding van de enthou siaste veilingmeester A. Langen- berg verwisselden een kleine 150 duiven van eigenaar. Op de Duif Expo II was gisteren ook een plaats ingeruimd voor de Nederlandse Leprastichting. Gis termiddag werden er films ver toond over het werk van deze stich ting. Bovendien overhandigde voorzitter R. P. de Graaf van de af deling West een bedrag van ruim 1500 gulden aan de heer C. M. Ols- thoorn van de Leprastichting. Het geld is door de duivenliefhebbers bijeengebracht, tijdens tien con coursen „voor het goede doel". Volgens voorzitter De Graaf is „Duif Expo II" bezocht door onge veer 2000 bezoekers. Vos-cursus in Meren wijk LEIDEN - De koffie-ochtenden, die door het vrouwenwerk in het clubhuis "Op Eigen Wieken" in de Merenwijk worden georganiseerd worden met ingang van woensdag anders opgezet. Het is de bedoeling van de organisatie om op deze och tenden lx in de 14 dagen op woens dag tussen 9.30 en 11.30 uur een speciaal onderwerp bij de kop te pakken. Volgende week woensdag wordt begonnen met "Bent u ook zo'n goede moeder" en 14 dagen later is de titel van een boekje van Harriët Freezer "Wat doen we met moeder met de feestdagen" onderwerp van gesprek. LEIDEN - Een terugblik op de ja ren zestig, op de ludieke actie van provo, op de flower power en de underground muziek, op de we dergeboorte van de vrijheidsdrang. Op de affiches stond dat het afgelo pen zaterdag in het vrijetijdscen trum een "magistrale happening" moest worden. Zover is het niet ge komen. Provo Robert Jasper Grootveld, schrijvers en voordrachtkunste- PROMOTIES LEIDEN - De maand januari telt voor de Leidse universiteit acht promoties. Tot doctor in de ge neeskunde promoveert op 19 ja nuari G. A. van der Kley (33) uit Voorschoten en tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen zijn gepromoveerd E. A. Bur germeister (33) uit Abcoude en J. Schriever (33) uit Leiden, en zullen promoveren op 19 januari J. Rei- ding (34) uit Leiderdorp en G. A. den Haan (33) uit Leiderdorp, op 26 januari F. M. Olnon (31) uit Amster dam, P. J. Dedijn (28) uit Leiden en C. A. van 't Hof (29) uit Leiden. Iedereen is welkom. Er is een op vang voor de kinderen. Tijdens deze ochtenden wordt ook voor lichting gegeven over andere vor men van vrouwenwerk in de Me renwijk. Begin februari worden namelijk in "Op Eigen Wieken" ook de eerste Vos-cursussen gegeven. Een serie van 12 bijeenkomsten van 2 uur, waarin vrouwen praten over on derwerpen, die hen bezig houden. Het programma wordt door de deelneemster zelf bepaald; soms is een deskundige aanwezig om in formatie te geven. Op woensdag 26 januari is er 's avonds om 8 uur een kennisma kingbijeenkomst Dan wordt ook de vaste cursusdag bepaald. De kos ten bedragen f 1,50 per keer. Inlich tingen bij Berber de Wilde, Petu- niadal 6, telefoon 140866. naars Simon Vinkenoog en Johnny van Doorn, pianist Loek Dikker en consort en de Orange Sunshine Band traden aan in een naarmate de avond vorderde goed gevulde zaal. Rond zeven uur begon het met het draaien van platen uit die tijd om alvast een beetje in de sfeer te ko men. Loek Dikker, een saxofonist en een drummer namen dat na ach ten over. Avantgarde jazz, wordt hun muziek genoemd, hun optre den duurde mij, voor het ontvan gen van dit soort geluiden ongeoe fende oren, in elk geval te lang. De zaal reageerde met een matheid, die gelijksoortige gevoelens deed ver moeden. Dat werd anders toen Grootveld zijn act begon. Uitgedost in een lange zwarte jas en met een op de tooi van medicijnmannen gelij kend masker op zijn hoofd, onder tussen kreten slakend als "we kij ken terug op de zestiger jaren". Even zag het er naar uit dat er quizje gespeeld ging worden. Robert Jas per vroeg naar een bekende per soonlijkheid uit de jaren zestig en wij aanwezigen moesten terug roe pen wie het was. Moeilijk, want niemand minder dan Dorus bleek bedoeld en daar was uiteraard nie mand opgekomen. De tijd die hem universiteit benoemd tot ge woon lector in de onderwijsso ciologie. Mevrouw Du Bois (36) ging in 1959 psychologie stude ren in Freiburg en studeerde in 1964 en 1965 psychologie en on derwijssociologie in New York. In 1966 zette zij haar studie voort aan de Freie Universitat in Berlijn, waar zij in 1970 haar doctoraal examen deed. Vorig jaar promoveerde zij cum laude aan de universiteit van Bremen tot "Doktor der Philosophie" op een proefschrift, getiteld "Verkehrsformen zwischen El- temhaus und Schule". In Leids vrijetijdscentrum (Vervolg van pagina 1) LEIDEN/SCHIPHOL - „Ik heb tijdens mijn jarenlange gevan genschap in de Sowjet-Unie van de duizenden ansichtkaar ten die mij uit het westen zijn toegestuurd, slechts drie exemplaren persoonlijk in handen gekregen. En die drie ansichtkaarten waren afkom stig van de Leidse universiteit. Ik zou daarom graag aan deze universiteit willen studeren, want ik weet dat het de eerste is geweest die pogingen heeft ge daan om mij uit mijn gevangen schap te bevrijden." En dat was dan een van de wein ige concrete dingen die de 34- jarige Sowjetrussische dissi dent Wladimir Boekowsky af gelopen zaterdag vertelde tij dens een erg korte persconfe rentie op Schiphol. In de broeiend hete perskamer kon de bleke en zichtbaar ver moeide Boekowsky eigenlijk niet veel meer meedelen dan wat zijn bezoek aan Leiden in hield: de mogelijkheden be spreken om zijn studie in de biologie en in het bijzonder de neurofysiologie - hier voort te zetten. Geruchten als zou hij al hebben besloten in Engeland - en met name in Cambridge - te gaan studeren, omzeilde hij be kwaam. „Blijkbaar leg ik ver klaringen af waar ik zelf niets van weet", zei hij. Overigens lijkt het wel logisch dat Boekowsky in Engeland gaat studeren. Hij spreekt de Engelse taal uitstekend en heeft bovendien een goede vriend in het Britse wonen, de acteur Da vid Markham, die zich jaren lang heeft beijverd om de dissi dent naar het vrije westen te krijgen. Aan de andere kant voelt Boekowsky zich mis schien wel moreel verplicht om de uitnodiging van de Leidse komen. Zoals deze: Denkt u dat u en uw vrienden met hun ac ties het regiem van de Sowjet- Unie zult kunnen veranderen?" Boekowsky: „Ik en mijn vrien den? Dat kunnen wij niet al leen. Daar hebben wij de hulp van u allen voor nodig. Vrijheid is een kostbaar goed, dat niet gemakkelijk te verkrijgen is. Daar zal voor moeten worden gevochten". Vraag: „Hoe lang zal het duren voordat de vrijheid in de Sowjet-Unie is doorgedrongen?" Boekowsky: „Zodra de Sowjet-burgers voor zichzelf hun innerlijke vrijheid zullen hebben bereikt". Vraag: „En hoe lang zal dat duren?" Boe kowsky: „Dat hangt van ieder persoonlijk af'. Henk Wolzak, voorzitter van het comité „Redt Wladimir Boe kowsky", deelde vervolgens mee dat het comité met de komst van Boekowsky op 18 december vorig jaar is opgehe ven. In overleg met de dissident zelf werden het Engelse en Ne derlandse comité veranderd in „Comité Wladimir Boekows ky". Daarvan heeft behalve Boekowsky zelf in Engeland David Markham de leiding en in Nederland Henk Wolzak. Het comité zal zich geheel in de geest van Wladimir Boekowsky inzetten voor vrijlating van po litieke gevangenen in de Sowjet-Unie en in het bijzonder voor gevangenen die in psy chiatrische inrichtingen zijn opgesloten. De dissident heeft ook zelf geruime tijd in dit soort inrichtingen gevangen gezeten en heeft aan de hand van ge rechtelijke psychiatrische rap porten kunnen aantonen dat dissidenten op gefingeerde be wijzen in psychiatrische instel lingen worden vastgezet. WIM WIRTZ universiteit te aanvaarden, die al loopt van 1972. Zoals bekend werd Boekowsky half december door de Sowjet- regering uitgewisseld tegen de Chileense communistenleider Luis Corvalan. Dat gebeurde in Zürich, waar zijn moeder nu nog verblijft. Boekowsky hoopt daar tegen het einde van de maand terug te keren en uit te rusten van de onafgebroken reeks van reizen, gesprekken en Wladimir Boekowsky. persconferenties, waaraan hij nu wordt blootgesteld. Vermoeidheid speelde hem ook afgelopen zaterdag parten. Daarom had hij verzocht om een kort personderhoud, waar bij hij de vragen overigens zeer rustig en met een enigszins spottende blik op zich af liet

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3