Heren van Gemini/K verliezen aansluiting Spanning stijgt in Leidse sehaakstrijd CSKA Moskou opnieuw simpel langs Blokkeer Quick Boys klopt Feyenoord C Na 3-0 nederlaag bij Gerrit Noordman lid van verdienste van Afdeling Leiden Godyla U. in finale van districtsbeker MAANDAG 17 JANUARI 1977 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT KATWIJK - Quick Boys heeft za terdag op Nieuw Zuid in een uitste kend oefenduel afgerekend met het betaalde jeugdteam van Feye noord. De Rotterdammers, die wa ren versterkt met Jan Everse en M laden Rami jak werden met 3-2 teruggewezen. Al in de derde mi nuut opende Houtman de score voor Feyenoord, dat in de eerste helft het beste van het spel had. Desondanks kreeg Quick Boys via Jaap Hoek enkele schitterende kansen om iets terug te doen. Bart Zandbergen maakte het zijn directe tegenstan der Ramljak vaak erg moeilijk. Quick Boys velde na de rust het vonnis over Feyenoord C, dat in de betaalde jeugdcompetitie aan de leiding gaat. Jaap Hoek zorgde voor 1-1, nadat hij doelman Buur- rcm had uitgespeeld en penaltyspe cialist Jaap Heerikhuisen bracht Quick Boys met zijn specialiteit op 2-1, nadat Teun v.d. Plas was ge vloerd door Ramljak. Invaller Gert Zwaan deed Quick Boys na een on stuitbare solo uitlopen naar 3-1. Pas enkele minuten voor het eind signaal moest Quick Boys-doelman Floor Schaap voor de tweede keer naar het net na een actie van Rid derhof: 3-2. Vooral in de tweede helft rehabiliteerde Quick Boys zich volledig voor het matige optreden in het competitieduel tegen Kozak ken Boys. Bij Quick Boys stond Floor Schaap weer onder de lat en de rechtsbackplaats van Remmel- zwaal was overgenomen door Dick Vooys, die een uitstekende wed strijd speelde. Martin Heerikhuisen en Bart Zandbergen werden tijdens het treffen, dat voor 1200 toeschou wers werd gespeeld, vervangen door Herman van Tricht en Gerrit Zwaan. Ria v.d. Wal en Tineke Bon vor men een blok voor NOVO in het duel met Die Raeckse. LEIDEN - De heren van Gemini/Kangeroes moesten in de promotieklasse van de volley balcompetitie van WC/Excellent winnen om de aansluiting met de top te behouden. Dat lukte niet. Gemini werd met een 3-0 ne derlaag naar huis gestuurd. De ploeg werd in de eerste set weggespeeld (15-8), maar toonde zich in de tweede en derde set min stens gelijkwaardig aan de opponent, die de steun van het talrijke publiek achter zich wist. Via een gevarieerde aanval besliste WC deze sets met 15-13 en 16-14. De Jongen Hoeve waren de beste spelers bij Gemini. Ondanks ongeconcentreerd spel van Gemini/K 2 in Berg-Ambacht wisten de Voorschotena ren toch met 3-0 van THOR te winnen. De setstanden waren: 3-15, 14-16 en 12-15. De 3-1 nederlaag van Haak/NOVO tegen Ze venklappers kan snel worden verklaard zijn. H/NOVO miste één geblesseerde speler en raakte er in de wedstrijd nog twee kwijt. Bij de dames Gemini/K (tweede op de ranglijst) met verkrampt spel en nerveuze missers toch een 3-0 zege op Armixtos te behalen. Zo vlak voor de topper tegen koploper Molenwiek (aanstaande zaterdag) kón Gemini/K niet in haar juiste spel komen. Voor de confrontatie met Madjoe moest Leython de verre reis naar Enkhuizen maken. Door goed spel nam het team een 2-0 voorsprong. Door verlies van de derde set kon Leython in de vierde en vijfde set echtemiiet meer in het oude ritme terug komen, hetgeen zich uitte in een niet meer sluitend blok en het missen van serves. De Raeckse was naar H/NOVO in Noordwijk gekomen om even snel te zegevieren. Het zou echter niet zó gemakkelijk gaan. Die Raeckse won de eerste set met 12-15, maar een foute opstelling in de tweede set was er oorzaak van dat H/NOVO na 15-3 en 16-14 met 2-1 voor kwam. Die Raeckse spande na die derde set de boog weer en behaalde via 7-15 en 13-15 toch de uiteindelijke zege. Advendo kwam op bezoek bij Gemini/K 2. Het Voorschotense team nam door sterk serve ren een 2-0 voorsprong (15-8 en 15-4) maar verloor de derde door een gebrek aan fanta sierijk spel: 5-15. In de vierde set werd de zege echter veilig gesteld: 15-11. Leski speelde uit tegen Roswell 2 een ongelukkige wedstrijd. Tot tweemaal toe werd een set met de minimale score verloren: 19-17 en 16-14. In de promotieklasse dames was AV'40 voor de Leidse studentes een te zwaar obstakel. In een matige wedstrijd werd LUSV met 15-6, 15-6 en 15-7 volledig weggespeeld. Leython 2 moest na een 1-0 voorsprong constateren dat met enthousiasme alleen, een wedstrijd niet gewonnen kan worden. Door een betere pass en een hardere aanval won DOS de volgende drie sets met 8-15, 5-15 en 12-15. Leython 3 deed het bij hekkesluiter Zeven klappers erg slecht door met de ruimste cij fers te verlièzen. Fout-geserveerde ballen en het gemis van de coach kunnen als excuus gelden voor de met 15-12,15-8 en 15-13 gele den nederlaag. Bij de heren herstelde Leython 1 zich na het verlies van de vorige week door DOS 2 met 3-1 terug te wijzen. Weliswaar werd de eerste set met 15-13 verloren maar door de uiste kende set-up's van Jan Dingemanse wist Leython DOS uiteindelijk met 15-8,15-12 en 15-9 weg te spelen en zodoende niet verder op koploper Donar achter te raken. Donar zelf stuitte tegen het tweede team van Ley thon op onverwacht veel tegenstand. Ley thon 2 begon met 15-6 overdonderend. Een duidelijk geschrokken Donar wist het tempo echter op te voeren en kon met harde smas hes van Hans Vodegel het wedstrijdbeeld een ander aanzien geven. Met 7-15, 9-15 en 7-15 wist Donar toch een 3-1 zege te behalen. Voor Gerard Barendse was er in de wedstrijd Punch-LUSV een glansrol weggelegd. Mede hierdoor won LUSV met 3-1 (6-15, 7-15, 15-12 en 12-15). In de eerste klasse werden slechts twee wedstrijden gespeeld. Leython 5 won met 3-0 van Haak/NOVO 3 en nam daarmee revanche op de eerder in het seizoen geleden nederlaag van 0-3. LUSV 2 nam een 2-0 voorsprong in de wed strijd tegen Gemini/K 4, maar kwam toch niet verder dan een teleurstellend 2-2 gelijk spel. De heren van Leski 1 verloren voor de beker met 1-2 van zowel Leython 1 als DVO 1Uit deze poule gaan LUSV en Leython over naar de halve finale. Leiderdorp wint na verlengingen LEIDSCHENDAM - Het basket- balteam van Leiderdorp, waarvan de kern bestaat uit oud- eredivisiespelers van Bona Stars (Andrè de Jong, Har Stol, Rob Wal- laart, Ben van Cleef e.a.), had zater dagavond in Leidschendam twee verlengingen nodig om tot winst te komen tegen Gymnova: 96-105. De Leiderdorpers, die met het Leidse Nijssen Trotters en DAS Delft nog aanspraak maken op de districtsti- tel, keken bij rust tegen een 38-29 achterstand aan. Bij het eindsig naal had Leiderdorp de achter stand pas weggewerkt (79-79), waarna de eerste verlenging beide ploegen ook nog naast elkaar hield (86-86). In het beslissende part sloeg het team van Hans van Rooijen toe. Bij de regionale jeugd speelde het luid gesteunde Leider dorp een goede wedstrijd tegen ti telkandidaat DDRZ, maar verder dan een 61-72 nederlaag kwamen de Leiderdorpers niet. De jeugd van M/Leiden bereikte een abso luut dieptepunt in haar geschiede nis. DAS voerde de volledig falende Leidenaars naar de slachtbank: 48-113 (22-50). Mieloo was met 16 punten nog een lichtpuntje. Luba had veel problemen met ROS, maar won met 69-66 en 19 punten van Bert van der Mark. Het meisjes team van Leiden klopte Hugo Gro- tius na verlenging: 54-53.Gea Reek ers besliste hier de strijd. KATWIJK - De Z. en PC Katwijk heeft in een teleurstellend duel met 4-7 verloren van MZPC uit Maas tricht. In zwembad de Miereweide speelde de ploeg van trainer-coach Evert Jan Veer alleen in de eerste periode een redelijke partij water polo. Met sterk spel bouwden de Katwijkers door doelpunten van Paul van de Putten en Arris Parle- vliet, die met een fraaie boogbal en Nederlaag poloteam Katwijk een afstandsschot twee keer scoor de, een 3-1 voorsprong op. In het resterende deel van het duel kon KZ en PC het goede spel uit de eer ste periode niet continueren. Moei teloos liepen de Maastrichtenaren uit tot 3-7 in de vierde periode, voordat Hugo Bonestoppel er 4-7 van maakte. Evert Jan Veer na af loop: "Er zal nog heel wat aan de ploeg moeten worden gesleuteld voordat we de vorm van het vorige seizoen terug hebben". "Uitzonderingen moeten er zijn", meende Ad Dusée, voorzitter van de Afdeling Leiden, toen hij op Gerrit Noordman toestapte om hem het insigne van verdienste op te spelden. "Eigenlijk heeft de KNVB voor mensen zoals jij geen onderscheiding, maar wij, van de Afdeling Leiden, hebben desondanks besloten jou tot lid van verdienste te benoemen. Het kan eigenlijk wel niet, maar we doen het toch. Tens lotte heb je enorm veel betekend voor het Leidse voetballeven", aldus Dusée. Officiële huldeblijken dus voor "clubman" Gerrit Noordman, die zaterdag afscheid nam van DOCOS, na zevenentwintig jaar de func tie van jeugdsecretaris vervuld te hebben. Het werd hem teveel en Noordman deed daarom een stapje terug. "Helemaal weg gaat hij gelukkig niet", zei DOCOS-voorzitter Reizevoort op de receptie, die ter ere van Noordman gehouden werd. "Zulke mensen kan je bij een club niet missen en hoewel we gelukkig een nieuwe secretaris ge vonden hebben zijn we blij, dat Gerrit het clubblad voor zijn reke ning gaat nemen", zei Reizevoort, die in zijn toespraak ook nog even inspeelde op de slechte financiële situatie waarin DOCOS door de perikelen rond de viaduct-kantine momenteel verkeerde. Opwek- kender woorden kreeg Noordman te horen van NKS-voorzitter Piet Biegstraaten, die ook al met een speld kwam aanzetten. Gerrit Noordman kreeg het gouden insigne van de NKS. Cadeaus waren er voor de scheidende jeugdsecretaris trouwens in overvloed. Van het bestuur van DOCOS kreeg hij een fraaie prent van Leiden, van de jeugd een grote fruitmand. In zijn slottoespraak zag Noordman kans iedereen persoonlijk te bedanken en daarbij niemand te vergeten. Misstap van schaker Van der Wiel LEIDEN - Ook in de tweede ronde van de zevenrondige strijd om het Leids jeugdschaakkampioenschap ontbraken de verrassingen niet. John v.d. Wiel speelde tegen zijn talentvolle clubgenoot Rinie Kuif uit Boskoop. Titelverdediger v.d. Wiel zag met zwart zijn Siciliaanse verdediging niet het gewenste ef fect sorteren. Kuif neutraliseerde vlot alle potentiële dreigingen en wist zelfs een afwikkeling naar een iets beter staand toreneindspel te bereiken. De tijdnoodfase hielp alle mogelijke winstplannen van de witspeler echter om zeep, waarna de remise bij het afbreken snel be klonken was. Peter Bosch en Menno Okkes maakten dankbaar gebruik van de misstap van hun grote concurrent en nestelden zich met 2 uit 2 aan de kop. De bij het Rotterdamse Charlois spelende LSG'er Bosch had weinig moeite met Leiderdorper Hans de Goede. In de Weense opening ging De Goede op de 13e zet al zodanig in de fout dat hij drect kon opgeven. Menno Okkes rekende voor de tweede maal met een kanshebber af. Moest in de eerste ronde de nummer drie van vorig jaar, Wim Heemskerk, er aan geloven, zater dag was de voormalige nummer twee, Jan Bakker, aan de beurt. Bakker bouwde met wit weliswaar een comfortabele stelling op, maar koos vervolgens het verkeerde plan. Okkes maakte hier gedegen gebruik van door Bakker een zwakke pion af te snoepen; de winstweg was hierna eenvoudig. De derde ronde wordt de vuurproef voor de verrassende Okkes, want dan moet hij het opnemen tegen de sterke Bosch. Roel Piket en Jeroen Selier beslo ten tegen het afbreken tot een remi se, daar geen van beiden al te veel risico's wenste te nemen. De ge klopte kanshebbers uit de eerste ronde, Wim Heemskerk en Martin Voorn, herstelden zich goed. Voorn versloeg op vlotte wijze Gert-Jan Goedhart, terwijl Heemskerk Dick v.d. Berg in de Samisch variant van het konings-indisch met een fraai stukoffer doldraaide. De uitslagen van de 2e ronde: Rinie Kuif-John v.d. Wiel V2-V2, Peter Bosch-Hans de Goede 1-0, Jan Bakker-Menno Okkes 0-1, Roel Piket-Jeroen Selier V2-V2, Wim Heemskerk-Dick v.d. Berg 1-0, Gert-Jan Goedhart-Martin Voorn 0-1. ASSEN - Blokkeer en CSKA Mos kou hebben in de tweede wedstrijd van de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen het dol enthousiaste publiek in de Assense sporthal De Spreng slechts één set op aardig volleybal getracteerd. CSKA, dat de eerste wedstrijd vo rige week in Rijswijk al met 3-0 had gewonnen, was ook nu met de zelfde cijfers duidelijk het sterkst. De legerploeg speelde dermate goed volleybal, dat er voor de Rijs- wijkse landskampioen geen enkele eer te behalen viel. De tweede set van het duel ging zelfs met 0-15 ver loren. Die 0-15 was de straf, die Blokkeer kreeg voor het goede tegenspel uit de eerste set. CSKA startte toen weliswaar overdonder end, maar moest bij 10-3 het initia tief gaandeweg aan Blokkeer laten. De aanval van Frank Constandse en Loek Willemstein kon in die fase de prima uitgevoerde set-ups van Jan Warns en Chris Schmidt keer op keer langs het blok van CSKA naar de grond slaan. Tot 11-S kwam Blokkeer by en er leek even een sensatie in de lucht te hangen. Maar enkele zwakke en onbegrijpelijk beslissingen van de zeer wijfelend leidende Belgische arbiter Machon haalden de Neder landse ploeg uit het ritme. op 11-8 niet uit kunnen krijgen. CSKA profiteerde goed van de concentratieverslapping bij Blok keer en pakte door knappe aanval len via Politsjoek en Borsjtsj de set met 15-8. In de tweede set kreeg Blokkeer een lesje in serveren. De haar scherpe Moskouse opslag leverde onoverkomenlijke problemen op voor Wim Thewissen, die steeds weer door de Russische serveer ders werd opgezocht. Blokkeer kon in deze set vrijwel geen enkele bal behoorlijk voor het net krijgen, zo dat de aanval krachteloos was. De snelle 6-15 verbaasde dan ook nie mand meer in de stampvolle zaal. In het derde bedrijf van de wed strijd herstelde Blokkeer zich enigszins, vooral de voor Thewis sen ingevallen Hans Krieger kon enkele fraaie punten scoren. Het was echter niet voldoende om de Sowjet-machine af te stoppen. Met de langzame hoge aanval sloeg CSKA de punten regelmatig bij el kaar. Het resultaat was na zestien minuten een 15-8 setwinst. Blokkeer heeft tegen CSKA gedaan wat het kon. Maar tegen de over macht van kracht en volleybal klasse was geen goed Nederlands kruid gewassen. Vanavond om 9 uur speelt Godyla United in de Katwijkse Rijnsoeverhal het beslissingsduel om de Zuidhollandse zaalvoetbalbeker tegen DKS/In- tiem uit Den Haag. Na de "normale" wedstrijdenreeks om de districtsbe ker eindigden Godyla en DKS/Intien, dat vorig jaar ook districtskampioen van Zuid-Holland werd, met een gelijk aantal punten en een identiek doelsaldo bovenaan de ranglijst. Coach Kees v.d. Zwet kan vanavond over een volledig team beschikken. De opstelling van Godyla United: Van Dat ritme had de coach van CSKA, Slooten, Elfering, Faas, Arrachat, v.d. Zwet, Godyla en doelman Van Valeri Klinger, er met zijn time-out Harskamp. LEIDEN - Nauwelijks had Alphen I zich in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond via een zwaarbevochten 4,/2-51/2 zege op Leiderdorp I naast koploper LSG II genesteld, of het werd in één zitting door Philidor III met 4-6 verslagen. De titelkansen van de Alphenaren daalden echter wein ig, want het ziet er naar uit, dat Leiderdorp tegen LSG II voor een enorme stunt gaat zorgen door de Leidenaars in eigen huis te kloppen. Dit zou betekenen, dat er dan drie teams, LSG II, Alphen I en Lei derdorp I, met zes punten aan de leiding zouden gaan. Indien Phi lidor III het protest, dat tegen het uitdelen van reglementaire nul len aoor LSB-competitieleider van der Meulen wegens admini stratieve fouten van het Philidor-bestuur werd aange spannen, zou winnen, dan zou het zich bij dit trio scharen. De com petitie zou dan zeer spannend worden, hetgeen in jaren niet meer is gebeurd. In het duel Leiderdorp I-Alphen I werden twee partijen vooruitge- speeld. Donker gaf in een onge veer gelijkwaardige stand tegen Henk van Osnabrugge een stuk weg. De Jong kon dooreen fraaie winstpartij op Van der Zwan nog 1-1 voor Alphen maken. Na een Siciliaanse opening kwam Goedhart tegen Lambooy heel benauwd te staan. In twintig zet ten was het gebeurd, want toen won Lambooy met een combina tie een stuk: 1-2. Alphen kwam zelfs op 1-3 door Raumann, die Rijnsburger in een Morra- gambiet platwalste. Van der Tol slaagde er niet in door de verde digingslinie van Pool heen te breken met remise als logisch re sultaat. De Boer schotelde Goe man zijn specialiteit, de Najdorf-variant van het Sici- liaans, voor. Goeman verdedigde zich taai, maar hij kon zijn stel ling niet houden: Vlz-A1!*. Danny Oosterman trok tegen Jeroen Se lier fel ten aanval. Hij deed dat echter zo fel, dat zijn aanval als een boemerang ging werken: 2- 1lz-41lz. Aan het eerste bod werd felle strijd geleverd tussen Piet Selier en Jan de Wit. In tijdnood kon De Wit zijn moeizaam ver- i voordeel niet uitbuiten: voor het afbreken maakte Zwet sloot echter een pionnetje buit. Dit voordeeltje zette hij in de tweede zitting door nauwkeurig spel in winst om: 4-5. Vergissing 3-5. De beide resterende partijen wer den afgebroken. Na een gelijkop- gaande strijd leek het duel tussen Piet Zwetsloot en De Kleijnen remise te zullen worden. Vlak De laatste partij tussen De Goede en Brunt was een toreneindspel, dat ter arbitrage werd opge stuurd. Het vonnis van de arbi ters luidde "remise", maar com- petitieleidder van der Meulen gaf per telefoon bij vergissing "winst voor Alphen" door. Toen de competitiestanden Alphen be reikten, staarden de Alphenaren dan ook stomverbaasd naar de einduitslag van dit duel: geen 4-6, maar 41/2-5,/2. Onmiddellijk ver zocht Alphen aan Van der Meu len alsnog een hoger beroep tegen de uitspraak van de arbi ters te mogen aantekenen, daar bordpunten wel eens zeef be langrijk kunnen worden in de strijd om de titel, hetgeen werd toegestaan. De uitslag van dit ho ger beroep is nog niet binnen. De match Alphen I-Philidor III be gon vredelievend: een snelle re mise tussen De Boer en Van der Zijden. De Jong zorgde met een fraaie combinatoire winstpartij op Gerritsen voor P/s-Vs. Oos terman trapte in een listig valletje van Freeke: Vlz-Dlt. Hierna bouwde Philidor aan een voor sprong, die het niet meer uit han den zou geven. Barendse maakte in een goed opgezette aanval- spartij korte metten met Brunt: l1lz-21lz. Aan het eerste bord te kenden De Wit en Lubotsky na een gelijkopgaande strijd voor remise: 2-3. Raudenbusch liep Heijnens met een consequent doorgevoerde koningsaanval onder de voet 2-4. Zowel Van der Tol als Binnendijk dachten, het initiatief te hebben. Binnendijk kreeg gelijk: 2-5. De Kleijnen en Vergeer bleven met potdichte stellingen zitten en dus remise: 21/2-5,/2. Invaller Okkes deed het met een remise tegen Donker zeer verdienstelijk, terWijl Van Steenwijk na een originele ope ning het spoor bijster raakte, waarna Lambooy de winst voor het oprapen had: 4-6. Halverwege de vierde ronde is de stand: 1. Alphen I 4 gespeeld, 6 matchpunten, 221k bordpunten, 2. LSG II 3, 6,19l/2, ij. Lisse I 4. 4, 19, 4. LSG III 3, 4, 16, 5. Leider dorp 13,4,15V2,6. Philidor III4,3, \Bllz, 7. Philidor IV 4, 1, 16 en 8. Noordwijk I 3, 0, 13.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13