Allrounder Boere verrast in schaatsinterland Westenbroek valt weer uit de boot mini Eindelijk dan succes voor familie Verlaan Knappe 1500 meter Piet Kleine ES2I Overwinning voor sprintploeg SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Eindelijk, eindelijk loon naar werken voor moeder Nel en vader Jan Verlaan. Wat stonden ze daar trots toen naast Annemarie, die zonder enige twijfel de beste kunstrijdster van dit ogenblik in Nederland is en de titel dan ook helemaal verdiende, Sofia werd opgeroepen voor de tweede plaats. Eindelijk was er dan een kampioenschap binnen, een dubbel nog wel. Want wat hadden ze in angst gezeten die Verlaantjes, toen er weer zo'n import-Nederlandse haar opwachting maakte. Zou het nu weer niet lukken, zou alles weer voor niets zijn geweest. Maar nee, ditmaal triomfeerde de familie Verlaan, maar die tweede plaats van Sofia stelde de technische commissie van de KNSB meteen wel voor problemen. Want hoewel nooit openlijk uitgesproken, was men het er eigenlijk wel over eens dat Sofia nu maar niet meer moest worden uitgezon den. 19 jaar is tenslotte erg oud in deze sport en ze heeft haar kans diverse malen gehad. In het internationale kunstrijden moet ieder een onderaan beginnen, maar je moet wel steeds een paar plaatsjes opschuiven. Dat heeft Sofia nooit gedaan. Verder dan een voorlaat ste of laatste plaats heeft er voor haar op een Europees kampioen schap nooit ingezeten. Nachtje slapen Dus moest de TC er nog eens een nachtje over slapen en overleg plegen met het dagelijks bestuur of Annemarie in Helsinki zou wor den vergezeld door haar oudere zuster. Het werd nee voor Sofia en dat was dan toch wel een beetje een teleurstelling voor de familie Verlaan. Het was trouwens niet het enige probleem. De 12-jarige Herma van der Horst die voor het vrij rijden nog op de tweede plaats stond zou aan die plaats veruit voldoende hebben om naar Helsinki te worden uitgestuurd en een treedje lager zou voor haar het wereldkampioen schap bij de Junioren in Megeve hebben betekend. Maar Herma zakte van de tweede naar de vierde plaats en werd daarbij verrassend gepasseerd door de 14-jarige Rudina Pasveer uit Groningen, die met een uitstekende kur van de zesde naar de derde plaats opschoof. En ook nog kon worden uitgezonden naar de strijd bij de junioren. Maar - en daar komt het probleem voor de TC* weer - Rudina's figuren zijn nog zeer slecht en dan begin je internationaal helemaal niets. Herma van der Horst daarentegen eindigde bij de verplichte figuren als tweede en had zelfs driemaal een eerste plaats cijfer. Zij zou bij de junioren wel goed uit de voeten komen, maar ze werd tenslotte vierde. Verslagenheid De TC besloot tenslotte dat toch Rudina Pasveer naar de wereld kampioenschappen in Megeve gaat. Zowel bij Herma als bij haar ouders was de verslagenheid erg groot. Kleine Herma met de grote blonde paardestaart was ontroostbaar zaterdagavond in de Jaap Edenhal, waar zo'n 2000 toeschouwers de nationale titelstrijd bij woonden. Ze sprak zelfs van stoppen, want vorig jaar was ze immers ook al vierde geworden. „Ze zullen me wel weer ompraten", vertelde Herma dan ook sombertjes. Of haar ouders haar zullen ompraten is overigens de vraag, want ook die waren zeer teleurgesteld. Tenslotte hadden ze erg veel geld gestopt in het trainen bij de Amerikaan Carlo Vassi en dan is een vierde plaats en geen uitzending naar een interna tionale wedstrijd een deceptie. Uit Canada Teleurstelling was er ook bij Astrid Janssen In de Wal en haar vader die speciaal uit Canada waren gekomen. Ook bij hen had juist dat rijden op internationale wedstrijden voorop gestaan. Astrid had voor haar kur nog een kans op een tweede plaats en omdat Sofia Verlaan zo'n goede kur reed overwoog Astrid Janssen en haar trainster Joan Haanappel zelfs een drievoudige sprong, die als het lukte natuurlijk erg veel punten zou opleveren. Maar toen Astrid Janssen als laatste van alle deelneemsters het ijs op moest, was ze stijf van het lange wachten. Geen drievoudige sprong werd er dan ook besloten, maar zelfs dat zou haar niet hebben geholpen, want Astrid Janssen reed gewoon slecht. „O jee", zuchtte haar vader op de tribune, „zo slecht heb ik haar nog nooit zien rijden". Het werd dan ook slechts een vijfde plaats voor de Canadese Nederlandse, maar zij geeft de strijd niet op en is vast van plan volgend jaar terug te komen en het dan veel beter te doen. Nu echter gaat een „echte" Nederlandse naar de Europese kampioen schappen en hoewel Annemarie Verlaan erg goed reed is het wel de vraag of ze tijdens de Europese kampioenschappen hoger zal kun nen eindigen dan haar zuster ooit deed. RIA SCHUURHUIZEN MADONNA Dl CAMPIGLIO - Sop hie Westenbroek is weer eens uit de boot gevallen. Dat mag na de resul taten van de selectiewedstrijden in Madonna di Campiglio gevoeglijk zo worden gesteld. De 28-jarige Friezin, die al vaker in haar loop baan met tegenslag te kampen had, eindigde in het klassement na An nie Borckink en Ina Steenbruggen. Aangezien tevoren was afgespro ken dat nummer drie de reis naar het wereldkampioenschap in Keys tone zou missen, ziet het er naar uit dat de laborante uit Steggerda af moet vallen. Helemaal zeker is dat nog niet. "Woensdagavond hebben we nog een bespreking met de leden van de landelijke technische com missie", aldus de heer Smitdie de dameszaken behartigt in de LTC. "We houden ons natuurlijk aan de spelregels maar we moeten ook nog even met Ab Krook overleggen. Halverwege deze week keert de kernploeg naar Nederland terug". Voor Sophie Westenbroek, de B-kampioene, is het resultaat te meer teleurstellend daar zij tijdens de strijd om de nationale titel in As sen vorig weekeind derde werd en Brockink en Steenbruggen voor bleef. Het verschil met de sterk rij dende Annie Borckink was ruim twee punten, tussen Sophie Westen broek en Ina Steenbruggen viel een gat van meer dan één punt. De plaatsing van zijn pupil Annie Borckink voor Keystone was voor trainer Ab Garretsen aanleiding om in Deventer te verkondigen dat hij met leden van de technische commissie zou overleggen om ook mee te mogen naar de Verenigde Staten. Garretsen verklaarde voorts te hopen op financiële steun uit Eibergen en omgeving, waar Annie Borkinck woonachtig is. De beste Nederlandse in Madonna di Campiglio was overigens natio naal kampioene Sijtje van der Lende. De lange Friezin was vooral in haar element op de 3000 meter, die zij aflegde in 4.39.15. Dit bete kende een nieuw Nederlands re cord. De beste Nederlandse tijd stond sinds 27 februari 1975 op naam van Sippie Tigchelaar met 4.41.01In Assen had Sijtje van der Lende tijdens zeker niet ideale om standigheden met een tijd van 4.49.62 al laten doorschemeren op de drie kilometer over veel kracht te beschikken. Het wereldrecord staat met 431.00 op naam van de Russi sche Galina Stepanskaja. In het eindklassement werd Sijtje van der Lende tweede. Zij moest de Cana dese wereldkampbeine Sylvia Burka voor laten gaanDeze won de 1500 meter in een nieuw baanre-' cord, 2.17.6. Annie Borckink liet op deze afstand met 2.17.49 (tweede) een nieuw persoonlijk record note- voor de tiende maal in zijn carrière de nationale allroundtitel. Voornamelijk door het grote ver schil op de 10.000 meter kon Krienbühl de "aanstormende jeugd" in de "persoon van de 28-jarige Walter Birk de baas blijven. De Russische rode rijders zijn er dit wee keinde in de schaatstempel van Bislet in Oslo niet aan te pas gekomen tegen het Noorse keurcorps. Reeds na de eerste dag keken de Russen tegen een achterstand aan van 48 pun ten (130-98). Gisteren werd de score vrijwel verdubbeld: 260 tegen 195 punten. De Russi sche allrounders leden een vernietigende ne derlaag van 118 tegen 194 punten, de sprinters wonnen met 87-66. De minder goede omstandigheden stonden superprestaties in de weg. De Rus Andrej Ma- likov toonde zich bij de sprinters de meest re gelmatige rijder. Hij won zaterdag de 1000 me ter in 1.21,30 en zegevierde een dag later op de 500 meter in 39,28 seconden. Koelikov schreef zaterdag de eerste 500 meter in 39,14 seconden op zijn naam. Nieuweling Roenning zorgde op de tweede 1000 meter in 1.21,48 voor de enige Noorse zege. Bij de allrounders troefde Amund Sjoebrend nu eens zijn landgenoten af. Hij dankte dit vooral aan overwinningen op de 1500 meter (2.04,34) en de vijf kilometer (4.22,57). Op de sprint verloor Sjoebrend (40,67, derde) maar weinig op Europees kampioen Kay Stensh- jemmet (40,22) en de eerzuchtige Jan Egil Stor- holt (40,50). De vijfde plaats op de 5000 meter in 7.36,23 was voldoende voor Sjoebrend om eer ste te worden in het klassement over de kleine vierkamp. Storholt werd ditmaal geen enkele keer eerste. Op de lange afstand was stayer Sten Stensen de sterkste. Hij kwam op het stroeve iis tot 7.30,80. De Russische kampioen Sergej Martsjoek, die tweede werd op de 5000 meter, legde beslag op de zesde positie. Vladimir Lobanov, die op de eerste kerstdag in Alma Ata opzien baarde met een tijd van 1.53,8 op de 1500 meter, kwam ten val op de 5000 meter en werd op de 3000 meter vervangen door Viktor Varlamov. deventer - Nederland hoeft zich geen zorgen te maken over de toekomst van het schaatsen. De eclatante overwinning die dit weekeinde in Deventer op Zweden werd behaald (met 241 tegen 191 pnt) is daarvan een overduidelijk bewijs. Het meest verheugende was natuurlijk de overwinning die de sprintploeg behaalde op wereldkampioen Johan Gra- nath en zijn makkers. Vooral met het oog op het wereld kampioenschap in Alkmaar is dat een zeer prettige ontwik keling. Maar ook de all rounders, en door het afzeggen van Heida en Haenemeyer kon men meer over een c-ploeg dan over een b-ploeg spreken en de junioren bleken duidelijk sterker dan hun Zweedse tegenstanders. „Man, man, als je dit toch ziet, dan moet Nederland bij de Europese- en de wereldkampioenschappen minstens met zeven of acht man meedoen", sprak de verslagen coach Cees Verkerk dan ook na af loop. „Ik weet wel, dat ik met deze jon gens pas kort bezig ben en ik ben er van overtuigd dat Lennart Carls- son, die de hele zomer heeft ge voetbald, waar hij een paar centen mee verdient en die kan ik hem niet ontzeggen, nog wel beter zal gaan rijden maar dat wij ook met vier man mogen starten, terwijl we hier verschrikkelijk op ons broek krij gen, dat klopt toch eigenlijk niet", sprak Cees Verkerk, die ogenblik kelijk daarna blijk gaf zich nog wel degelijk met het Nederlandse schaatsen bezig te houden door op te merken: „Dat zo'n Eppie Bleeker nou toch geen vrij kan krijgen. Dat is toch eigenlijk verschrikkelijk he?" Weer voor de klas Ja, het geval Eppie Bleeker. De hoofdonderwijzer uit Balk reed een van de sterkste toernooien uit zijn loopbaan, maar zal zich niet zoals zijn drie makkers verder voor kun nen gaan bereiden in Davos. On danks het feit dat hij eerste werd in het eindklassement, ondanks het feit dat hij Johan Granath in een persoonlijk duel op de 500 meter versloeg zal hij morgen weer voor de klas staan. „Ik ga als we terug komen uit Davos nog een keer met het bestuur van Eppies school pra ten", kon coach Henk Gemser meedelen, „Vier vrije dagen vragen we maar. Een keer twee dagen en twee keer een dag. Het is toch niets, zou .je zeggen". Bleeker echter somber. „Ik heb tot nu toe twee maal een dag vrij gehad en toen hebben ze gezegd dat ik verder niet meer hoefde komen zeuren. Maar ja, nu gaat Henk het vragen en niet ik, dus kom ik niet meer zeuren". Om daarna lachend te vervolgen: „Maar ja aan de woorden van Henk hoef ik me natuurlijk niet altijd te houden. Toen ik de 1000 meter tegen Johan Granath reed, had hij me gezegd bij hem te blijven. Maar toen Granath in die buitenbocht ging liggen, heb ik de raad van mijn coach maar niet opgevolgd". Grappen Grappen, de Nederlandse sprint ploeg kan het voluit doen, want een overwinning op de Zweden zegt toch wel wat. Hasse Boerjes en zijn mannen waren er dan ook behoor lijk van onder de indruk. Natuur lijk, Johan Granath viel en Mats Wallberg viel, maar ook zonder die valpartijen, die toch zeker bij het sprinten ingecalculeerd moeten worden, had Nederland de Zweden verslagen. Ondanks de eerste plaats van Eppie Bleeker en de tweede van Jos Va- lentijn in het eindklassement be haalden de Zweden overigens de meeste afstandoverwinningen. Jo han Granath won op de eerste dag de sprint en zondag toen de weer somstandigheden veel beter waren brak hij het baan record op de 1000 meter, terwijl zijn broer Olof op de 500 meter ook een nieuw baanre cord vestigde. De 1000 meter van zaterdag leverde een drievoudige Nederlandse overwinning op. Bleeker werd toen gevolgd door De Jong en Uilkema. Geen wonder dat coach Henk Ge mser zondagmiddag weer straalde: „Winnen van die Zweden dat is toch wel wat he. Op de 500 meter hebben we die jongens nu duidelijk ingehaald. Op de 1000 meter zit hun winst op de eerste 200 meter, zoals ze er vandoor gaan, verschrikkelijk gewoon. Dus daar zullen we nog op moeten werken. Maar dat kan mooi in Davos. Daar zullen we dan ook eindelijk onder de 39 op de 500 me ter moeten gaan rijden, want an ders verslaan we de Russen niet". Teleurstelling Jos Valentijn wil ook niets liever DEVENTER - Enkele Nederlandse B-rijders zullen dinsdag 25 januari deelnemen aan internationale schaatswedstrijden in Gothenburg. Het zijn Ad Overdevest, Wim Brink, Henk Boeve en Jan Boere. In deze wedstrijden, die dienen ter promotie van het toernooi om de wereldtitel van volgend jaar dat in het Ullevistadion wordt gehouden, komen ook Zweedse A-rijders en Noorse B-rijders uit. Het ligt in de bedoeling dat er daarna in dezelfde week nog internationale wedstrij den volgen in Toensberg en Ström- sund. Herma van der Horst eindigde bij de verplichte fig uren als tweede, maar zou later terugvallen. De teleurstelling was groot. dan dat. Zaterdag stelde de Neder landse kampioen ernstig teleur, „geen ijs voor mij", maar zondag kwam de 500 meter voor het eerst dit seizoen helemaal goed uit de verf. „En nu nog een keer een beetje goed weer en laten we hopen dat het dat in Davos is, en dan lukt het zeker wel. We moeten tenslotte een beetje reclame maken voor Alk- maar", aldus Jos Valentijn. Van het kwartet sprinters viel al leen Sies Uilkema een beetje tegen. „Ik ben moe", verklaarde de jonge Fries, waaraan zijn trainer toe voegde: „Hij heeft een moeilijke week achter de rug met die affaire van de vader van Joke van Rijssel. Bovendien heeft hij zoveel naam gemaakt in het voorseizoen dat hij die nu moet gaan waarmaken en dat is een beetje veel voor zo'n jonge jongen. Dat moet hij even verwerken. Maar ondanks het feit dat hij dan wat minder heeft gere den heeft hij niets verloren op de anderen. Die vlamt binnenkort heus wel weer". Of dat ooit nog verwacht kan wor den van Joop Pasman ,is na dit weekeinde de vraag. De vijfde man van de kernploeg van Leen Pfrommer had in deze wedstrijd natuurlijk moeten excelleren, maar daar kwam helemaal niets van. Op de korte afstanden werd hij versla gen door Carlsson (op de 1500 me ter zelfs ook nog door de Zweed Malmstrom) en op de langere af standen ging de overwinning beide malen naar de weer verrassend goed rijdende Jan Boere. Dat Joop Pasman in het algemeen klasse ment toch nog achter Carlsson op de tweede plaats eindigde, kwam alleen omdat Boere op de 500 meter ten val kwam. Het is de vraag of de KNSB in deze rijder die volgend jaar toch minder tijd aan zijn sport kan besteden in verband met zijn studie nog wel geld moet uitgeven voor een trainingskamp in Davos, want zoals hijop het ogenblik rijdt zal hij geen enkele bedreiging vor men voor Vriend of Derksen. Perspectief Meer perspectief is er voor Jan Boere, die zondag de 5000 meter voltooide in 7.35.9 en daarmee zijn persoonlijk record met vier secon den verbeterde. Mede door het slechte rijden van Joop Pasman gingen de 500 en 1500 meter bij de allrounders verloren, overigens de twee enige overwinningen die de Zweden konden boeken. Bij de junioren waren de Neder landse schaatsers oppermachtig, maar wat de kleine coach Egbert van 't Oever nog het meest tevreden stelde was dat de junioren op de 1500 meter allemaal sneller waren dan hun oudere collega's. Hilbert van der Duim werd zoals verwacht eerste in het klassement. Hij won drie afstanden, de 500, de 3000 en de 5000 meter. Slechts op de 1500 me ter moest hij zijn meerdere erken nen in ploeggenoot Frits Schalij. DAVOS - Het was zaterdag een beetje de om gekeerde wereld in de Zwitserse wintersport plaats Davos, waar de Nederlandse heren kernploeg momenteel bivakkeert. Tot nu toe in dit seizoen was Hans van Helden op de 1500 meter steevast sterker gebleken dan Piet Kleine en was de laatste oppermachtig op de vijf kilometer. Dit keer was het resultaat echter andersom. Kleine schaarde zich als eerste Ne derlander onder de rijders, die tot nu toe in de editie 1976/1977 beneden de twee minuten ble ven met een tijd van 1.59,19. Het persoonlijk record van de Drent staat op 1.56,28. Van Hel den moest ruim twee en een halve seconde toe geven (2.01,73). Op de 5000 meter zegevierde Van Helden in 7.19,35 voor Kleine, die 7.22,06 liet afdrukken. Alleen de Rus Sergej Martsjoek is dit seizoen sneller geweest met zijn medeotijd van 7.16,3. Het gat tussen Van Helden/Kleine en Vriend/Derksen was erg ruim. Klaas Vriend kwam tot 7.34,69 en Derksen zag 7.35,65 op de klokken verschijnen. De 47-jarige Zwitser Franz Krienbühl greep Jan Boere (uit Rijpwetering) op weg naar de winst op de 3000 meter.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11