"Gevaar voor wereldvrede" Pandbriefbiljetten Muurkranten in Peking vragen meer vrijheden O Westland/Utrecht Daoed blijft nog steeds gemoederen bezighouden STRENGE WINTER OVERMLT EUROPA m Richard over geschil in Rhodesië Protestweek tegen Zuid-Afrik a HOESSEIN OP BEZOEK IN EGYPTE Japanse DC-8 stort neer Wisseling generaals in Spanje Fitheid. VRIJDAG 14 JANUARI 197 LONDEN (Reuter) - De strengste winter sinds jaren heeft gisteren in heel Europa chaos veroorzaakt en zelfs mensenlevens geëist. In het noorden van Italië kwam gisteren een negenjarig meisje om het leven, als gevolg van de kou. Woensdag overleden in Poppolo in de Ita liaanse Alpen al acht mensen. Verscheidene wegen in de bergen zijn geblokkeerd, door zware sneeuwval. In Zwitserland zijn twee dorpen in de Alpen door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. De Zwitserse luchtmacht is ingeschakeld bij het bezorgen van de post. In Oostenrijk bleven tweehonderd vrachtwagens ten oosten van Innsbrück in de sneeuw steken. In Beieren bereikte de sneeuw op de hoogste berg van de Westduitsland. de Zugspitze, een hoogte van 2.5 meter. Sneeuwstormen en hagelbuien teisterden gisteren de Engelse hoofdstad Londen. Het zuiden van Engeland beleeft een van de strengste winters sinds veertien jaar. In Londen is het even koud als in Kopenhagen en Stockholm. In het zuiden van Engeland lag er een sneeuwlaag van tien centimeter. Op sommige plaatsen hoopte de sneeuw zich op tot 35 centimeter. De Britse spoorwegen gebruikten voor het eerst sinds 1963 sneeuwploegen om de treinen te kunnen laten rijden. De koninklijke automobielclub sprak van een „witte hel" en adviseerde de weggebruikers alleen bij dringende redenen te rijden. Het weeerinstituut in Londen meldde dat de sneeuwjachten tot morgen zullen aanhouden. Sneeuwstormen teisterden ook de Ierse republiek Wegen werden geblok- de Italiaans keerdhet treinverkeer raakte ontwricht en luchthavens werden geslotenleven Lau PEKING (Reuter) - Op het plein van de Hemelse Vrede in Peking zijn gisteren nieuwe muurkranten verschenen met de oproep om meer burgerlijke vrijheden voor het Chi nese volk, ook inspraak bij herbe noemen of ontslaan van leidingge vende partijfunctionarissen. Deze zeer beleefd verwoorde bede om inspraak houdt rechtstreeks verband met de campagne voor te rugkeer van Teng Hsiao-ping, de voormalige vice-premier die in april door radicalen in het partijap paraat werd weggezuiverd. Maar de zuiveraars van Teng zijn inmiddels zelf weggezuiverd. Gis teren verschenen er in Peking r Ivor Richard BRUSSEL (ANP) - Maandag 17 ja nuari begint een week tijdens welke over de gehele wereld pro testacties gehouden zullen worden tegen Zuid-Afrika. Deze protest- week is georganiseerd door het In ternationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Wereld- verbond van de Arbeid, welke or ganisaties beide in Brussel hun ze tel hebben. Het protest richt zich in de eerste plaats tegen het apar theidsregime in Zuid-Afrika. Enige maanden geleden al viel het besluit om de protestweek te hou den en, aldus het IWN, een groot aantal bij het internationaal vak verbond aangesloten organisaties en beroepsfederaties hebben in middels laten weten positief te zul len reageren op de oproep. Het IVW wijst erop dat in een groot aantal landen de voorberei ding van de actie al in volle gang is. Er worden vlugschriften verspreid en er zijn manifestaties en verga deringen gepland. De Noorse rege ring heeft, op voorstel van de bon den, al besloten geen garanties meer te zullen geven voor export naar Zuid-Afrika. Noorse maat schappijen die eventueel in Zuid- Afrika zouden willen investeren zullen daarvoor geen buitenlandse deviezen verkrijgen. In Noorwegen zal ook een boycot van zuidafrikaanse produkten georganiseerd worden. Een gelij kwaardige boycot is gepropageerd door de Britse „TUC". In Italië zul len de bij de vakbonden aangeslo ten arbeiders weigeren vliegtuigen die naar Zuid-Afrika vertrekken, te onderhouden en te laden. In Engeland zullen de PTT- ambtenaren geen post voor Zuid- Afrika in behandeling nemen. Ook telegrammen en telefoongesprek ken zullen worden geweigerd. Behalve tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek richt de interna tionale actie zich ook tegen de ar restatie van vakbondsleiders in Zuid-Afrika en tegen de „verban ningsmaatregelen" die tegen som migen van hen genomen zijn. Behalve directe protestacties en boycotacties propageren IVW en Wereldverbond van de Arbeid in da komende week eweek ook her nieuwde protesten bij Zuidafri kaanse ambassades en bij het re gime van de Zuidafrikaanse pre mier, Vorster, zelf. NAIROBI (DPA UPI) - Het Rho- desische conflict is volgens de voorzitter van de Rhodesië- conferentie in Genève, Ivor Ri- chardi, een gevaar voor de wereld vrede. De Britse VN- vertegenwoordiger, wiens pogin gen de onderhandelingen weer gaande te krijgen onlangs ernsiige tegenslag ondervonden, verklaarde gisteren in Nairobi dat hij zijn con tacten- met de buurlanden van Rhodesië wil voortzetten. Zondag zal hij naar Mapoeto in Mo zambique vliegen voor nieuwe ge sprekken met de staatshoofden van Zambia. Tanzania, Mozambique, Angola en Botswana. Richard beklemtoonde dat hij van de in het „patriottisch front" ver enigde Rhodesische nationalisten de toezegging heeft gekregen dat zij onder bepaalde voorwaarden de gevechten tegen het blanke min derheidsbewind in Rhodesië zullen staken. De regering-Smith moet akkoord gaan met een overgangs regeling onder een Britse gouverneur-generaal. Smith heeft dit plan verworpen en er zijn geen aanwijzingen dat hij daarvan te rugkomt. Richard zei de strijd in Rhodesië te betreuren, maar onderstreepte dat Engeland niet zal ingrijpen als het tot een complete burgeroorlog zou komen. De conferentie in Genève, die oor spronkelijk op 17 januari hervat zou worden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Rhodesië heeft gisteren de voorzit tervan de Veiligheidsraad verzocht te mogen deelnemen aan het debat over de klacht van Botswana. De minister van Buitenlandse Zaken van deze Afrikaanse Staat, Archi bald Mogwe, had woensdag in de raad verklaard dat aan de grens tus sen Botswana en Rhodesië nage noeg een oorlogstoestand bestaat. Rhodesische overvallen en ontvoe ringen dwingen zijn land geld voor veiligheidsmaatregelen aan te wenden dat dringend nodig is voor de ontwikkeling, zei hij Het verwijt van Rhodesië dat Botswana een schuilplaats is voor Rhodesische guerrillastijders wees hij als on waar van de hand. Het verzoek van Rhodesië om deelneming aan het debat steunt op een paragraaf van het VN- handvest, waarin wordt voorzien in deelneming van niet-leden van de volkerenorganisatie aan debatten die hun direct aangaan. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de Veiligheidsraad het verzoek van Rhodesië om het debat bij te wonen zal inwilligen. Een VN-woordvoerder zei dat dat het Rhodesische verzoek was „onder tekend door iemand die zich minis ter van Buitenlandse Zaken Van de Byl noemt". De VN beschouwt de blanke minderheidsregering van Rhodesië als een onwettig regime. CAÏRO (DPA/UPI) - Koning Hoes sein van Jordanië is gisteren in de Egyptische stad Aswan aangeko men voor een bezoek van drie da gen aan Egypte en overleg met pre sident Sadat dat de vorming ten doel heeft van een verenigd Ara bisch front - Egypte, Syrië en Jor danië - voor de komende vredesbe sprekingen met Israel in Genève. De betrekkingen tussen Jordanië en Egypte die lange tijd koel zijn geweest, zijn verbeterd door de toenadering tussen Syrië en Egypte in de herfst van het vorig jaar. Sadat zal bij het overleg met Hoes sein ongetwijfeld zijn best doen de al sinds 1970 gespannen betrekkin gen tussen de Jordaanse regering en de Palestijnen te normaliseren. Normalisering van de betrekkin gen is een voorwaarde voor de vorming van een Palestijnse staat die Sadat, zij het in fedratief ver band met Jordanië, mogelijk acht. De Egyptische pers meldde giste ren dat ook Jasser Arafat, de leider van de PLO, in Egypte wordt ver wacht. BRANDON - Dit lid van de familie der katachtigen probeert het wereld record paalzitten te verbeteren. In duur is hem dat niet gelukt, in lengte wel: de paal heeft een hoogte van bijna vier meter. ANCHORAGE (Reuter)-Een DC-8 van de Japanse luchtvaartmaat schappij is gisteren neergestort op het internationale vliegveld van Anchorage in Alaska. De vijfkop pige bemanning kwam daarbij om het leven. Volgens ooggetuigen stortte het vliegtuig neer bij het opstijgen. Het toestel vloog op het moment van het ongeluk, dat in dichte mist ge beurde. op een hoogte van onge veer 300 meter. PARIJS. TEL AVIV, BONN (UPI/DPA) - De zaak Aboe Daoed blijft de gemoederen, ook op hoog niveau, bezig houden. Zo beschul digde Frankrijk de Verenigde Sta ten gisteren van een "ontoelaatbare beoordeling van de Franse rechts bedeling" naar aanleiding van Amerikaanse kritiek op de snelle vrijlating van Daoed. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde de zaak gelastigde van de Amerikaanse ambassade in Parijs, Samuel Gammon, ontboden te hebben om hem in kennis te stellen van "de verbazing van de Franse regering over de verklaring die op 11 januari is afgelegd door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken". Deze woordvoerder, John Trattner, zei gisteren dat de Verenigde Sta ten met "ontzetting" kennis had den genomen van de snelle vrijla ting van Daoed die algemeen wordt gezien als het brein achter de over val op het Olympische dorp van München in 1972. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Michel Poniatows- ky, zei dat West-Duitsland de snelle vrijlating van Daoed aan zichzelf te wijten heeft. Volgens de minister heeft de regering in Bonn niet tijdig langs diplomatieke weg een Beiers verzoek bevestigd waarin gevraagd werd de Palestijn in voorlopige hechtenis te houden in afwachting van een uitleveringsverzoek. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Justitie ver klaarde gisteren echter dat dit niet te doen gebruikelijk is. ADVERTENTIE MADRID (AFP) - Spanje heeft gis teravond verwisselingen in de le gerleiding bekendgemaakt, waar schijnlijk om politiek en militaire zaken duidelijk te scheiden met het oog op de komende parlements verkiezingen. Luitenant-generaal Jose Vega Rod riguez, hoofd van de regio Madrid, is benoemd tot stafchef van het le ger, een nieuwe functie. Hij wordt vervangen door luitenant-generaal Federico Gomez de Salazar, die vo rig jaar februari de terugtrekking van de Spaanse troepen uit de Sa hara leidde. Beide mannen worden als liberaal beschouwd, maar de regering heeft blijkbaar ook conservatieve officie ren tevreden willen stellen met de benoeming van de onlangs ontsla gen generaal Angel Compano van de para-militaire Guardia Civil tot bevelhebber van het militaire ge bied Valladolid ten noorden van de hoofdstad. Compano werd vorige maand sa men met vier andere politie hoofden aan de kant gezet na een protest van 400 politiemannen bij het gebouw van het ministerie van binnenlandse zaken. De regering heeft voorts de mili taire begroting voor 1977 verhoogd met 4,5 miljard pesetas 160 mil joen) om de gevechtskracht te ver hogen. Markies van Valenzuela, luitenant-generaal, is benoemd tot hoofd van het militaire huis van koning Juan Carlos. Hij komt in de plaats van een vurig Franco aanhanger. luitenant-generaal Sanched Galiano. die vorig jaar af trad. Zowel de nieuwe stafchef als de markies worden gezien als trouwe medewerkers van de ko ning. Een nieuw gevormde commissie voor de strijdkrachten onder bevel van premier Adolfo Suarez is gaan werken aan het reorganiseren van de Spaanse militaire structuur, om deze meer in overeenstemming met die van de NAVO-landen te bren gen. Spanje is geen NAVO-lid. maar hoopt het te worden. ADVERTENTIE Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De Itho luchtbevochtiger vult dat vochttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele Israël is ondertussen bezig zijn be- winter lang. trekkingen met Frankrijk in hun LB 20 Fl. 174,-, LB 30 Fl. 248,-. geheel te herzien, zo werd gisteren - in diplomatieke kringen in Tel Aviv Itho B.V.Schiedam <ÖH> gezegd. Hij verklaarde dat de Fransen in dit geval artikel 9 van het Frans- Westduitse uitleveringsverdrag strikt hebben toegepast. Dit artikel bepaalt inderdaad dat een interna tionaal verzoek om een gezochte in hechtenis te houden, gelijktijdig gevolgd moet worden door een di plomatieke bevestiging van zo'n verzoek. In de praktijk wordt vaak echter in het geheel geen diplomatieke be vestiging gegeven terwijl andere keren de gemiddelde termijn tussn verzoek en bevestiging 17 dagen is. aldus de woordvoerder. nieuwe karikaturen van Mao's we duwe Tsjiang-Tsjing en haar "tra wanten" in de zogeheten "Bende van vier". Een grote muurkrant achtte de tijd rijp - nu die bende is weggezuiverd - om "de socialisti sche volksdemocratie" in ere te herstellen en het volk grotere zeg genschap te geven over de samen stelling van het leidinggevende ap paraat. De krant, die gesigneerd is met "een jongere uit Peking", voert aan dat het Chinese volk thans strijdt voor zijn democratische rechten en zegt dat de belangen van de massa veilig zijn bij Teng. "Zouden voorzitter Hoea Koeoe- feng en het centrale partijcomité alstublieft deze aspiraties van het volk zo spoedig mogelijk willen verwezenlijken?", vraagt deze muurkrant. "Zouden voorzitter Hoea en het partijcomitè de goedheid willen hebben om op de kortst mogelijke termijn te zorgen voor herstel van de socialistische volksdemocratie en de vrijheid die ons werd ontsto len door de bende van vier De muurkrant stelt dat het volk zijn leiders moet kunnen aanwijzen en ontslaan. Dat laatste dient onver wijld te gebeuren met de "leidende kameraden die het vertrouwen van het volk hebben verloren". De pro-Teng betogingen van april worden aangeduid als de meest grootse massabeweging sinds het ontstaan van de Volksrepubliek en, zegt de muurkrant, "met het neers laan ervan werden tegelijk de de mocratische rechten vertrapt". Ondanks de temperaturen onder nul werden de nieuwe muurkran ten voor Tengs terugkeer ook giste ren weer door drommen belang stellenden gelezen. Het was de achtste dag in successie dat op Tengs eerherstel werd aangedron gen, maar tot dusver is van officiële zijde niet bevestigd of ontkend dat een rehabilitatie op handen is. Vol gens de meeste waarnemers is dat echter hoogstens een kwestie van tijd. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken noemde het krantenbericht uit Hongkong, als zou Teng reeds zijn benoemd tot premier, echter ^volkomen onge grond". Voorzitter Hoea is momen teel tevens eerste minister, maar aanhoudende geruchten willen dat hij deze dubbelfunctie niet zal kunnen houden. Een Chinese zegsman vertelde te hebben begrepen, dat Tengs even tuele terugkeer in de hoogste re gionen wordt bestudeerd als on derdeel van een nieuwe kritische evaluatie van de culturele revolu tie. Tijdens die nog nadreunende grote confrontatie tussen (zeer grofweg) de "pragmatici" en de "links radicalen" werd Teng voor de eerste keer weggezuiverd. Dezelfde zegsman bevestigde ook eerdere berichten over de onlusten die zich vorig jaar op vrij grote schaal in 12 Chinese provincies hebben voorgedaan. Volgens de in formant zijn er nog steeds proble men in vier "haarden" - de centraal-Chinese stad Tsjengtsjow, Tsjekiang, Szetsjoean en het recht tegenover Taiwan (nationalistisch China) liggende Foekien. De moeilijkheden in Szetsjoean, waar Teng vandaan komt, zouden zijn verhevigd doordat men links- radicale leiders naar die provincie had gestuurd om Tengs invloed daar de kop in te drukken, aldus de zegsman. Twintig doden bij aanvaring CAMAKKALE (Reuter) - Onge veer twintig zeelieden zijn waar schijnlijk om het leven gekomen bij twee verschillende aanvaringen in dichte mist in de zee van Marmora en de Dardanellen. Turkse haven autoriteiten hebben dit gisteren bekendgemaakt. Vijftien bemanningsleden van de Roemeense vrachtboot Turnu Sevenn" zijn waarschijnlijk ver dronken, nadat hun schip na een aanvaring met het Joegoslavische schip „Admiral Zmajevic" in de Dardanellen gezonken was. Bij een aanvaring tussen de Russi sche vrachtboot „Ivan Sechenov" en het Liberiaanse schip „Praktiko- las Maris" zijn vijf Russen om het leven gekomen. In coupures van f 1 000 - of f 10 000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerderopneembaar: opklim- mend van 5J o na twee jaar tot HypOthOGkbSflk flV

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9