Giftig gas ontsnapt uit bedrijf 'Werkzaamheden voor uc- project moeten doorgaan' Pensioenpremie kostte huisarts zijn praktijk Gestolen banden niet veel waard Vriendschap eindigde in zeerlnpbere moordzaak Achttien man in ziekenhuis Gezondheid. Van Huiten op de vingers getikt VRIJDAG 14 JANUARI 1977 »1"> ROTTERDAM (SP) - Onbescha digd heeft de ICI alle 594 gestolen computerbanden en de 48 compu terschijven, inzet van een histo risch unieke chantage, terug. Giste ren zijn de gestolen spullen gevon den in een Belgisch appartement, dat waarschijnlijk door de twee in Engeland gearresteerde afpersers was gehuurd. In de loop van de dag zijn de juridische formaliteiten vervuld om de banden naar Neder land terug te brengen. Volgens de heer C.C. Baetens, hoofd van de computerafdeling van de ICI in Rozenbrug, zijn de ban den niet gekopieerd, omdat dat te veel tijd kost. Per band zijn dan tien minuten nodig. ICI-directeur F. Rots ligt trouwens niet wakker van de kans. dat er wel kopieën zijn ge maakt. Een groot deel van de finan ciële gegevens die van de banden kunnen worden gehaald, zouden toch ook uit het binnenkort te ver schijnen jaarverslag zijn af te lezen. De gestolen spullen waren voor de directeur dan ook veel minder waard dan door de dieven werd geëist (1,25 miljoen gulden). Uiteraard is men bij de ICI toch verheugd over de terugkeer van de computerbanden. Maandag al was begonnen met het opnieuw aanleg gen van het computersysteem. De heer Baetens denkt dat een man of acht daar toch wel drie maanden mee bezig zouden zijn geweest. De Rotterdamse officier van justi tie, mr. J.G.F.A. Hage, overweegt aan zijn Engelse collega's te ver zoeken de behandeling van de zaak over te nemen, omdat het Britse onderdanen en een Brits concern betreft en omdat een deel van de strafbare handelingen, namelijk de afpersing, in Engeland is gepleegd. Uitlevering door een land van eigen onderdanen is bovendien onge bruikelijk. BERGEN OP ZOOM (SP) - Achttien werkne mers zijn gisteren in ziekenhuizen opgenomen, nadat bij het chemisch bedrijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom 120 liter zeer giftige fosgeengas was vrijgekomen. Bij niemand zijn ziekteverschijnselen geconstateerd, maar uit voorzorg blijven ze voorlopig nog ter observatie. Koningin Juliana brengt een tweedaags bezoek aan de provincie Limburg. Bij haar aankomst bij het Gen schapshuis in Bemeten werd de vorstin hartelijk begroet door de jeugd. Het fosgeengas ontsnapte gister morgen om half 12 uit een lekke toevoerleiding in het nieuwe ge deelte van het bedrijf dat werd op gestart. De werkzaamheden wer den onmiddellijk gestopt. Hoe het lek is ontstaan, is nog een raadsel. Na het ongeluk werd groot alarm geslagen. Iedereen die maar het vermoeden had in aanraking te zijn geweest met het gas, moest zich melden bij de bedrijfs-medische dienst. Achttien anderen werden naar ziekenhuizen gebracht. Onder hen waren elf werknemers van an dere bedrijven die in opdracht van General Electric Plastics bezig wa ren met het opstarten. Het fosgeen gas vormde geen bedreiging voor de omwonenden. Metingen van de brandweer wezen geen concentra ties buiten het bedrijf aan. Voetbalvandalen streng straffen DEN HAAG (SP) - Voetbalsuppor ters die zich schuldig maken aan wangedrag zullen snel voor de rechter worden geleid. De officie ren van justitie hebben de opdracht gekregen strenge straffen te eisen. Met verzachtende omstandigheden zal geen- rekening worden gehou den. Dit hebben de procureurs-generaal gisteren tijdens een vergadering besloten. Ze vinden dat er zo snel mogelijk overleg moet worden ge voerd met de Nederlandse Spoor wegen en de sportorganisaties. De NS voert nog overleg met de KNVB en verschillende suppor tersverenigingen om herhalingen van zondag te voorkomen. Balda dige voetbalfans vernielden toen in treinen voor ongeveer 30.000 gul den. Er werden talrijke arrestaties verricht. De directie van General Electric- Plastics heeft een uitgebreid on derzoek aangekondigd, waarbij alle leidingen zullen worden gecontro leerd. Het ongeluk heeft felle reacties uit gelokt. De Brabantse gedeputeerde voor milieuzaken, Ton Brugman, noemt het een griezelige zaak dat men met het opstarten was begon nen zonder dat er een afgerond noodplan was. De Brabantse milieudefensie neemt het bedrijf kwalijk dat men aan het opstarten ging, terwijl er nog beroepsprocedures van mi lieugroepen tegen verleende ver gunningen bij de Kroon liepen. Uitgerekend gisteren behandelde de Raad van State een deel van die bezwaren. „Tijdens deze bijeenkomst ver klaarde de directie dat men niet bang hoefde te zijn dat het bedrijf schade aan het milieu zou aanrich ten. Een directere logenstraffing was niet mogelijk", aldus de Bra bantse milieudefensie, die nog maals aandringt op sluiting. De vereniging milieubeheer en leefbaarheid West-Brabant rea geerde: „De stelling van de directie dat dit het veiligste en schoonste chemisch bedrijf ter wereld is, is door dit ongeluk stevig aan het wankelen gebracht". DEN HAAG (SP) - Minister Lub bers (Economische Zaken) meent dat een aantal activiteiten die te maken hebben met de ultra- centnfugefabriek in Almelo niet langer kunnen worden uitgesteld. Het gaat daarbij om de verplaatsing van het laboratorium van Amster dam naar Almelo, de aanschaf van machines voor de fabriek tot een bedrag van twee miljoen gulden en de bouw van een nieuwe zogeheten scheidingsfabnek. Minister Lub bers heeft dat geantwoord op vra gen van het PPR-kamerlid Jansen. De minister bestrijdt echter, dat deze activiteiten vooruitlopen op de uiteindelijke beslissing over het al dan niet uitbreiden van de fa briek. Aan het einde van het vorig jaar ontstond tussen de PvdA en de PPR een conflict over deze uitbrei ding, waarbij de radicalen dreigden hun ministers terug te trekken uit het kabinet. Tenslotte werd toen de oplossing gevonden in een principe-besluit om de fabriek uit te breiden, mits aan een aantal voorwaarden werd voldaan. Het PPR-kamerlid Jansen kreeg een telegram in handen van de di rectie van het ultra-centrifuge- projekt, waaruit hij opmaakte, dat de uitbreiding toch zonder meer zou doorgaan. k Minister Lubbers Volgens minister Lubbers zijn de gesignaleerde activiteiten echter dringend nodig, omdat uitstel daarvan zou betekenen dat de ver dere deelneming van Nederland als gelijkwaardig partner in het pro- jekt (dat samen met Duitsland en Engeland wordt uitgevoerd) on mogelijk wordt gemaakt. Begrafenis van scholier: grote belangstelling AMSTERDAM (ANP) - Op de be graafplaats Westgaarde in Amster dam is gisteren onder grote belang stelling de 17-jarige scholier Ferry Groot begraven. De jongen be landde. na ernstig te zijn mishan deld, door een beoordelingsfout van de politie in de ontnuchte ringscel, waar hij dezelfde nacht nog aan hersenletsel overleed. De politie dacht dat dejongen dronken was toen ze hem aantrof. Behalve familie en vrienden woon den talloze leraren en leerlingen van de scholengemeenschap Noord de begrafenis bij. De Amsterdamse Pvd A-raadsleden Dienaar en Matteman willen, dat de instructie van de politie over de be handeling van personen die we gens vermoedelijke dronkenschap worden opgesloten, zo spoedig mogelijk wordt behandeld in de raadscommissie voor de strafver ordeningen. DEN BOSCH (SP) - Zij leken de beste vrienden, ook nadat zij in 1975 beiden waren veroordeeld: de 43-jarige Jo voor het gele genheid geven tot ontucht met zijn 13-jarige dochtertje en de 54-jarige Rini voor het plegen van ontucht met een meisje be neden de leeftijd van zestien jaar. Toen zij weer vrij waren gingen zij samen het meisje ophalen uit het kindertehuis te Venlo waar zij was ondergebracht. Haar broertje moest haar met een smoesje naar buiten lokken. Toen reden de mannen met haar weg. naar de caravan van Rini in een bos even over de grens met Belgie. Daar liet Jo zijn kind achter, ten prooi aan de lusten van zijn oudere vriend. Jo's verontwaardiging voor de Bossche rechtbank komt op de luisteraars dan ook uiterst bizar over. Hij staat terecht voor moord op Rini. „Ik had me voorgenomen dat ik hem kapot zou maken als hij ooit nog een poot naar Annemieke uitstak!", had Jo na zijn daad nog brie send van boosheid aan de poli tie verteld. Voor de rechtbank zwakt hij dit wat af. „Ik wou hem alleen maar neerslaan", laat hij weten. Maar zijn mer kwaardige boosheid over Rini's zedeloosheid lijkt derd. Krijgsraad Het is een uiterst lugubere ge schiedenis hoe Rini aan zijn einde kwam. De ontvoering van Annemieke uit Venlo gebeurde 27 maart vorig jaar. Gedurende de dagen er na ging Jo drie keer kijken bij de caravan van Rini in het bos bij Poppel, Belgie. Een keer huurde hij zelfs een andere auto om niet herkend te wor den. Zijn plan om Rini uit de weg te ruimen werd pas op 30 maart uitgevoerd, nadat Jo de avond tevoren in zijn woning te Ge- mert krijgsraad had gehouden met zijn vrouw en twee zoons, van wie de oudste vijftien jaar was. „Morgen moet het gebeu ren". had vader Jo uitgemaakt, en aldus geschiedde De expe ditie des doods leek een on schuldig uitstapje, want Jo's vrouw en zoontjes waren ook van de partij. Jo stelde voor dat Chris (15) de speciaal voor de moord meegebrachte uitdeuk- hamer zou hanteren, maar de- jongen bedankte voor de eer. Slachting Rini koesterde geen enkele argwaan toen het gezin bij hem en Annemieke langskwam. Er werd besproken dat hij met het meisje verder zou vluchten. Terwijl Rini iets aan de koppe ling van zijn caravan met de auto morrelde, sloeg Jo onver hoeds toe met de uitdeukha- Het werd een uiterst bloedige slachting. „Vader, watdoede gij nou?", riep het slachtoffer, na dat hij door de eerste klap was neergegaan. Vader sloeg. En sloeg. Maar Rini ging niet dood. Op het laatst pakte Jo de zware hamer met beide handen aan de steel om meer kracht te kunnen geven. Toen hij ten slotte samen met zoon Chris het lichaam van Rini in de kofferbak van diens auto tilde, haalde het slachtof fer nog steeds met een snur kend geluid adem. Cafe In optocht ging het terug naar Nederland: Jo voorop met Ri ni's auto en caravan, daarachter zijn eigen auto met vrouw en kinderen. Daar zat Chris aan het stuur. Bij de grens vroeg nie mand of er nog iets was aan te geven. Rini haalde nog steeds hoorbaar adem in de koffer bak van zijn wagen. Hij was stil toen Jo en zijn gezin op Hollandse bodem neerstre ken in een cafe om even een paar pilsjes te pakken. De kin deren kregen frisdrank. Op het parkeerterrein werd meteen Rini's caravan aan Jo's auto ge koppeld. Daarna reed het gezel schap verkwikt naar Schijndel, waar Jo de auto met Rini nog in de achterbak de Zuidwillems vaart induwde. Tien dagen later sloeg een bin nenschipper alarm: hij had met zijn schip onder water iets ge raakt. Het obstakel werd door de brandweer op het droge ge bracht. Enkele uren later zat Jo in de ceL en bekende hij luid ruchtig en bijna snoevend de moord op zijn vriend. Hij had de eer van zijn dochter gewroken Rechtbankpresident mr. Geense houdt Jo voor dat de „relatie" van Rini met Anne mieke toch al sinds eind 1974 duurde en dat na het uitzitten van hun straf Jo en Rini in 1976 toch nog samen langs de deuren aan het venten zijn geweest. Dat was een zeer winstgevende be zigheid, omdat Rini, gezeten op een heel klein karretje, de men sen op opvallende wijze toonde dat hij een been miste en van het andere been een voet kwijt was. Zo haalden zij meer op. Na afloop van elke tocht deed Rini zijn twee protheses weer aan en stapte hij vrolijk met compag non Jo in zijn aangepaste auto. Jo en Rini leken dus dikke vrienden. En de ontvoering van Annemieke uit Venlo gebeurde toch zeker ook met Jo's volle dige medewerking? Jo geeft een volslagen onduide lijke uitleg, die eindigt met: „Rini moest weg, het kon zo niet langer. Maar ik heb hem niet- willen doden". Volgens plan Officier van justitie mr. P. Roelse houdt Jo aan zijn uit voerige bekentenissen, afge legd zowel tegenover de politie als aan de rechter-commissaris, waaruit blijkt dat hij Rini vol gens plan en met voorbedach ten rade uit de weg heeft ge- Het motief is volgens de officier dat Jo in zijn gezin, waarover hij als een keizer heerste, door Rini van de troon gestoten dreigde te worden. Volgens de psychiaters is Jo geestelijk zo ernstig ge stoord dat hij als zwaar vermin derd toerekeningsvatbaar be schouwd moet worden. Hij is een gevaar voor zijn omgeving. Het advies luidt: ter beschik kingstelling van de regering. De officier eist voor moord vijf jaar gevangenisstraf en tbr. Jo protesteert luidkeels tegen de tbr. „Ik ben niet gek. Ik sta voor wat ik gedaan heb. Geef mij tien jaar, dan weet ik tenminste wanneer ik weer terug mag naar mijn vrouw en kinderen". Vonnis 27 januari. LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarming aan is en de lucht te droog wordt, verdampt de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 Fl. 174,-; LB 30 Fl. 248,-. Itho B.V.Schiedam <nn> DEN HAAG (SP)- Het leek een even tragisch als on begrijpelijk verhaal, dat de Haagse ex-huisarts K. Houtkooper (58) gis termiddag voor de kantonrechter mr. M. Drielsma in Den Haag op tafel bracht. Onbegrijpelijk vooral, omdat een zeer idealistisch inge stelde, hard werkende dokter zijn praktijk moest neerleggen, daar hij de verplichte pensioenpremie niet kon betalen. Tragisch, omdat deze man met heel veel moeite op latere leeftijd zijn droom kon waarmaken - huisarts worden - en die droom vijftien jaar later door een hem pen sioenregeling weer kapot zag gaan. Gistermiddag stonden beide par tijen tegenover elkaar voor de kan tonrechter. Aan de ene kant de heer Houtkooper en aan de andere kant de Stichting Pensioenfonds voor Huisartsen. Laatstgenoemde met een vordering van een flinke 18.000 gulden, omdat de ex-huisarts tot nu toe heeft geweigerd de premies te voldoen. Voor de duidelijkheid be hoeft de levensloop van de heer Houtkooper enige toelichting. Deze tijdens de rechtzitting door de tegenpartij als hooghartige dwars ligger geschetste Hagenaar heeft zeker niet de voor een huisarts ge bruikelijke achtergrond. Integen deel, op 25-jarige leeftijd stapte hij in dienst bij de KLM, om daar tien jaar lang als navigatorijradio- telegrafist De gingen besloot in zijn vrije tijd eerst HBS-B te halen, om daarna een oude wens waar te ma ken: medicijnen studeren en huis arts worden. De studie werd gefi- Door minister Westerterp DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) vindt dat zijn staatssecretaris, het PPR-lid Van Huiten, het beleid van het kabinet dient te verdedigen, ook als hij het er niet helemaal mee De minister heeft dat geantwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Koningh (DS'70) over de vesti gingsplaats van de Postbank. Van Huiten zei op een bijeenkomst in Friesland dat hij vond dat de hoofdzetel eigenlijk in Leeuwarden zou moeten komen, terwijl het Ka binet al had besloten dat het Am sterdam zou worden. Uit het antwoord blijkt minister Westerterp het duidelijk oneens te zijn met de handelwijze van zijn staatssecretaris. Westerterp: "Naar mijn oordeel dienen besluiten van het Kabinet door de bewindslieden naar buiten te worden verdedigd, tenzij men voor een zodanig besluit geen ver antwoordelijkheid meent te kun nen aanvaarden.". Met de laatste zinsnede doelt Wes terterp op de mogelijkheid dat als Van Huiten die verantwoordelijk heid niet kan dragen, hij zijn porte feuille ter beschikking kan stellen. nancierd van het geld dat het jonge echtpaar bij elkaar had gespaard. Zijn vrouw volgde een opleiding doktersassistente. Vijftien jaar geleden vestigde de toen 42-jarige Houtkooper zich als huisarts in Den Haag. Hij en zijn vrouw bouwden samen een prak tijk van 500 ziekenfondspatiënten en nog geen 1000 particulier verze kerden. Vanuit een perfectionisti sche werkinstelling koos dokter Houtkooper voor zo'n kleine huis artsenpraktijk. Een gemiddelde praktijk is tweemaal groter. De pa- tienten kregen in hem een huisarts, die niets teveel was. Het begrip tijd speelde bij hem niet mee. En voor het geld was Houtkooper geen huisarts geworden. Geemotineerd In juni 1972 be gon, wat dokter Houtkooper zijn praktijk heeft gekost. Per jaar zou een verplichte premie van 15.000 tot 20.000 gulden moeten worden betaald. Houtkooper sloeg eens aan het rekenen en wist meteen dat hij dit bedrag nooit zou kunnen op brengen. Collega's adviseerden hem z'n praktijk uit te breiden, meer patiënten aan te nemen. Maar daar voelde de huisarts niet veel voor. Hevig geemotioneerd gaf hij de kantonrechter gistermiddag uit leg. „Ik wil mijn werk zo goed mo gelijk doen. Dat heb ik bij de KLM zo geleerd. In de lucht moetje alles 100& goed doen, anders gaat het fout. Ik wil geen stapeltjes voorge schreven recepten op mijn bureau. Dit stapeltje voor hoofdpijn, die Dokter Houtkoper: perfectionist voor rugklachten, dit voor diarree. Bovendien heb ik twee geadop teerde Griekse kinderen waar ik ook wat tijd aan wil besteden." Uit de stukken van zijn advokaat een blik op de inkomsten van dok ter Houtkooper Hij verdiende toen (samen met zijn vrouw) netto 27.000 gulden 27.000 gulden. Hiervan kon de huisarts natuurlijk niet de nor male premie betalen en hij diende een bezwaarschrift in. Oudejaars dag 1974 verscheen een deurwaar der met een dwangbevel. Hout kooper moest een achterstallige premie van 32.000 betalen. Intussen was er onder meer huis artsen in Nederland verzet gerezen. Sommigen voeren nu nog strijd en dokter Houtkooper vertelde gis termiddag aan de kantonrechter, dat hij van steeds meer ex-collega's hoort, dat ze het niet meer kunnen bolwerken. Na overlee met de ad vocaat van de heer Houtkooper be sloot het pensioenfonds hem 6Q& van de maximale premie over 1973, 1974 en 1975 te laten betalen. Dit hield in dat de huisarts binnen een half jaar een bedrag van 40.000 gul den op tafel moest leggen. Om de. schuld niet hoger te laten oplopen, verkocht dokter Hout kooper z'n praktijk. Het bericht dat hij gedwongen werd te stoppen sloeg bij z'n patiënten en collega's in als een bom. Het gezin kreeg geld aangeboden. Patiënten wilden hem leningen verstrekken. Maar de dok ter zag daarin geen oplossing en ging in loondienst bij het GAK. Die premie heeft hij uiteindelijk ook na verkoop van z'n praktijk niet betaald. De Stichting Pen sioenfonds voor huisartsen eist hiervan nu ruim 18.000 gulden op en kantonrechter mr. Drielsma zal daarover een beslissing moeten nemen. Ouders houden school nog steeds bezet in Groningen GRONINGEN (ANP) - Het conflict tussen ouders van de leerlingen van de openbare lagere Rembrandt- school in Groningen en het Gro ninger gemeentebestuur is nog steeds niet opgelost. De meer dan honderd ouders houden bij toer beurt het schoolgebouw en de noodlokalen nu ruim een week dag en nacht bezet. De Groninger we thouder van onderwijs. Wallage, verklaarde gisteren dat het ge meentebestuur bij voortduring van de bezetting het schoolgebouw toch wel zal moeten laten ontrui men. De ouders zijn, nadat weer een gesprek met de gemeente was vastgelopen, vastberaden hun actie vol te houden. De lessen aan de school (279 leer lingen) gaan gewoon door, zij het dat een deel van de leerlingen al een week door de ouders wordt onder wezen. Drie onderwijzers zijn na melijk verplicht in lokalen elders voor de klas te staan, die de ge meente heeft aangewezen als ver vangende ruimte voor de leerlingen van de Rembrandtschool, hoewe.r deze leerlingen echter naar hun oude klassen in de Rembrandt school blijven gaan. Inzet van het conflict is de verplaat sing van drie noodlokalen (beho rend bij de Rembrandtschool) naar een andere school in de stad. Hier door zou de Rembrandtschool drie lokalen tekort komen, wat de ge meente wil oplossen door een deel van de leerlingen naar een ander schoolgebouw te verwijzen. De ou ders vinden dit een onaanvaard bare versnippering.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7