Trein naar Schiphol komt dwars door tuin... HOOGVLIET: BLIJVEN, OF DICHT? Bekend café blijft nog dicht Jachtopziener aan de kant....? PUBLIEK Spoorbomen weer dicht... JUBILEUMCONCERT "LOOFT DEN HEER" Definitieve beslissing (van Hoge Raad) valt over twee weken Tekort Rijnoord hoger dan ooit IN SASSENHEIM DUINTERREIN KRIJGT NIEUWE PACHTER: PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 14 JANUARI 1977 door Herman van Amsterdam SASSENHEIM - De spoorbo men van de overgang bij de Sikkens-fabriek zijn gistera vond voor de tweede keer bin nen één week naar beneden ge gaan en de eerste uren niet meer gekomen. Net als maandaga vond weigerden de bomen om hoog omhoog te komen, nadat een trein was gepasseerd. De Sassenheimse politie moest in springen, maar de gesloten bo men, leverden volgens een politie-woordvoerder geen problemen op. Technische me dewerkers van de NS wisten het euvel vannacht omstreeks één uur op te sporen en te repare- ALPHEN AAN DEN RIJN - Eind deze maand zal de Hoge Raad (de hoogste rechterlijke instantieeen uitspraak doen over de vraag of het cash and carry bedrijf Hoog vliet zijn bedrijf mag blijven uit oefenen aan de Van Foreestlaan Al jaren Daarmee komt dan mogelijk een eind aan de strijd die al jaren woedt tussen de gemeente Alphen en Hoogvliet .De gemeente Alphen is namelijk van mening dat deze zaak niet thuishoort in het indus triegebied Rijnhaven. Het bedrijfk is daar volgens de gemeente ge vestigd in strijd met de bepalin gen van het bestemmingsplan. Hoogvliet vestigde zich in 1973 met zijn cash and carry in de voorma lige tricotagefabriek Hollandia aan de Van Foreestlaan. In dat zelfde jaar bepaalde de president van de arrondissementsrecht bank in Den Haag dat - vóórdat het gemeentebestuur van Alphen maatregelen zou treffen ter beëindiging van de exploitatie van het bedrijf - de gewone rech ter moest beslissen of die bedrijf suitoefening in strijd is met de bepalingen in het bestemmings- plan. In beroep Op 24 juni '74 bepaalde de burger rechterdat het bedrijf mocht blij ven, waarna de gemeente tegen die uitspraak in hoger beroep ging. Het Haagse gerechtshof ech ter vernietigde op 4 december 1975 dat besluit en bepaalde dat het bedrijf aan de Van Foreest laan wel degelijk dicht moe.st. Tegen die uitspraak ging Hoog vliet in beroep en het wachten is nu op de uitspraak van de Hoge Raad die eind deze maand valt te verwachten Inmiddels heeft het bedrijf de Alp heuse gemeenteraad deze maand per brief nog eens benaderd over deze hele affaire. Het bedrijf heeft, zo staat in de briefte lezen, deindrukdat de bezwaren van de gemeente Alphen meer van theo retische dan van praktische aard ziP.n- "Wij dachten in de afgelopen tijd te hebben bewezen voor Alphen aan den Rijn en het kopend publiek een goede aanvulling op het ge hele winkelbestand te zijn. Ook trekken wij vele kopers uit de re gio naar Alphen aan den Rijn. 7500 gezinnen kopen wekelijks een deel van hun benodigde artike len, waarmee zij tientallen gul dens besparen. Alphen aan den Rijn is (niet alleen door ons) een aantrekkelijker koopplaats voor de regio gewordenDaarbij dach ten wij dat er verkeerstechnisch ook geen problemen zijn gerezen, mede door de huidige gunstige ligging met parkeerruimte". In gevaar Hoogvliet vraagt de Alpheuse ge meenteraad de aanvraag om een blijvende vestigingsvergunning nog eens onder ogen te zien. Hoogvliet wijst er tenslotte op, dat wanneer het bedrijf dicht zou moeten de werkgelegenheid van 60 mensen in gevaar komt. ALPHEN AAN DEN RIJN- Het tekort van het ziekenhuis Rij noord over de eerste drie kwartalen van 1976 is ruim een half miljoen. De gisteravond in commissie financiën uitge sproken verwachting, dat het tekort over heel 1976 zal oplo pen tot acht a negen ton, werd noch onderschreven, noch tegengesproken door de waar nemend voorzitter van de commissie wethouder J. W. Haanstra. Het tekort over de eerste drie kwartalen van 1976 is vele ma len groter dan in de jaren '74 en '75 toen die tekorten respec tievelijk 17.000 en 59.000 gul den bedroegen. Het zoveel ho gere tekort is vooral toe te schrijven aan de lagere ge middelde bedbezetting: 72,5 procent in 1976 tegen 78,9 pro cent in 1975. Waarbij werd ge zegd door H. van Steenis (Pro gressief Alphen), dat één pro cent bedbezetting een bedrag van zo'n tachtigduizend gul den betekent. Wethouder Haanstra zei de zorg van de commissieleden over de hoge tekorten te delen. Hij herinnerde aan de plannen van het ziekenhuisbestuur om het bed-bezettingspercentage op te voeren. Zo werd onder meer een huisarts in het be stuur gehaald (om de relaties met de huisartsen te verbete ren) en zal geprobeerd worden een medisch directeur aan te stellen. Door deze en andere maatregelen denkt men dit jaar het tekort te kunnen be perken tot zo'n drie-en-een- halve ton. Het blijft voorlopig onzeker wat gaat gebeuren in het bekende café Juffermans op de hoek Warmonderweg /Rijksstraatweg in Sassenheim. Enige tijd ge leden werd wegens ziekte van de caféhouder de zaak geslo ten. Inmiddels is het pand in handen van een makelaar ge geven en staat het te koop. Het Sassenheimse café bestaat 67 jaar en wordt al ruim veer tig jaar gedreven door het echtpaar Juffermans. Daar voor was de zaak in handen van kastelein Bergman, de vader van mevrouw Juffer- "Hetfeit dat het café in handen van een makelaar is wil nog niet zeggen dat het nu defini tief sluit", vertelde mij een dochter van de heer Juffer- "Dat hangt helemaal af van wat de eventuele koper er mee van plan is. Het kan weer geopend worden als café, maar het zou bijvoorbeeld ook tot woon ruimte kunnen worden omge bouwd. We weten het nog niet". SASSENHEIM - De Schiphol-spoorlijn wordt door weinig Sassenheimers met enthousiasme begroet. Maar voor nie mand heeft die spoorweg zulke ingrijpende gevolgen als voor de familie Van de Berg. Want de lijn loopt dwart door hun achtertuin. Van de Berg hoopt nu dat hem de mogelijkheid wordt geboden, zich aan de andere kant van de toekomstige spoorlijn te vesti gen. Of dat mogelijk is blijft voor alsnog een open vraag. Allereerst geldt het gebied van de eende- kooi het "kooirecht een bepa ling dat in de nabijheid van de kooi niet gebouwd mag worden. Van de Berg loopt naar het raam en wijst naar een houten bank, ongeveer vijftien meter achter haar huis. "Kijk. waar die bank staat, daar zal ongeveer de dijk voor de Schipholspoorlijn komen. Hij gaat dan verder via onze vijver in de richting van jachthaven Jonkman Het echtpaar Van de Berg kocht het houten boerderijtje dat nu zo in de weg staat zeven jaar geleden van een vleeswarenfabrikant in Leiden. Vier jaar werkte de heer Van de Berg in zijn vrije tijd aan het huisje om het bewoonbaar te maken. Driejaar geleden kon het gezin Van de Berg het huis, dat inmiddels de naam ,,'t Keuteltje" had meegekregen, betrekken. Het was vooral dierenliefde die de familie er toe had aangezet, een riant huis in Scheveningen te wisselen voor het Sassenheimse onderkomen, waar zes Deense doggen de bezoeker tegemoet komen. In een tot stal verbouwde bewaarplaats voor hooi hebben een paard en een tweetal pape gaaien onderdak gevonden. Naast de doggen herbergt het huisje nog drie honden van een wat handzamer formaat, plus nog wat geiten en katten. Geen wonder dat de familie Van de Berg het Sassenheimse huisje aan de Vaart, met een directe verbinding naar De Kaag, als ideaal bestempelt. Maar hoe lang nog? Een gesprek tussen Van de Berg en de kooiker wees echter uit dat laatstgenoemde niet zoveel be zwaren had tegen de plannen, omdat het "kooirecht" door de toekomstige spoorlijn en be staande rijksweg toch al is ge schonden. Ook de gemeente Warmond, aan wie het kooirecht toebehoort, heeft niet onmiddel lijk afwijzend gereageerd op de mogelijkheid van verplaatsing. Een ander probleem is wel de om schrijving van het gebied als "agrarische bestemming". Der halve staat het te bezien, of Ge deputeerde Staten hun mede- leend door Lize Schoo (sopraan). Hans van Winsen (bas-bariton); Adri Meijdam (hobo) Jan Kleijn (klarinet) en Hans Bruin (piano). Al vroeg ontstond binnen de zang vereniging het idee om nu eens al leen met eigen koor een gevarieerd programma te brengen. Voorheen was het wel zo, dat men oratorium- werk met andere verenigingen in studie nam. Bovendien werd beslo ten om de uitvoering in de eigen kerk in De Kaag te houden. Er zijn voor dit concert, dat om kwart over acht begint, maar hon derdvijftig plaatsen beschikbaar. Uitgevoerd worden onder meer Laudate Dominum van Mozart, Purcell's Duetten; een aria en con cert van Joseph Haydn; twee com posities van Schubert en negro spirituals. NIEUW-VENNEP - Burgemeester C. v. Stam opent morgenmiddag om twee uur het clubgebouw bij het ijsclubterrein aan de Zuiderd- reef. Het gebouw is bestemd voor de tafeltennisvereniging "Nieuw- Vennep". de ijsclub "Nieuw- Vennep en omstreken" en de post duivenvereniging "De Gouden Leeuw". De drie verenigingen participeren in het gebouw, dat voor een belang rijk deel door zelfwerkzaamheid kon worden gebouwd. Als "tracé twee" van de Schiphol- lijn wordt gevolgd komt de vijf meter hoge dijk zo n vijftien me ter achter het huisje te liggen. Gemiddeld twee keer per tien minuten zal daarover een trein van Den Haag naar Amsterdam razen. Het groene huisje ligt dan ingeklemd tussen rijksweg 44 en de spoorweg. Van de Berg verwacht dat die situa tie ook voor het huisje zelf on gunstig uit zal vallen: "Het is zo dat de grond hier bijzonder dras sig is. Als ze hier die zware dijk gaan maken, moet dat bepaalde gevolgen hebben .Het is zeer wel denkbaar dat de zaak hier gaat verzakken, of misschien komt de grond wel omhoog. Het staat voor mij vast, dat er in elk geval bepaalde dingen gaan ge beuren door de komst van die dijk. Bovendien, die lijn gaat niet alleen door mijn tuin maar ook over het land dat ik hier heb. Toen ik hier zeven jaar geleden kwam, heb ik dat land helemaal geschikt ge maakt. Het stond vol distels die ik er allemaal met de hand heb uit getrokken. Als die lijn daar komt, waar moet ik dan met het vee, de schapen, het paard, de geiten heen?" Volgens de heer Van de Berg zijn de mogelijkheden van vervangende grond nog niet besproken. Hij zegt het jammer te vinden: "Echt, ik heb jarenlang gezocht naar iets dat betaalbaar was, aan het water lag, waar ik een paard kon hou den Ik dacht het hier gevon den te hebben, maar nu krijgen we dus die lijn". Aanvankelijk zag Van de Berg het allemaal toch niet somber in: "Omdat volgens de eerder ge maakte tracé's die spoorweg een heel eind van de rijksweg zou komen te liggen. Maar met dit tracé wordt de situatie voor ons wel nijpend. werking willen verlenen aan de plannen voor de herbouw van de boerderij in een ander polderge deelte. Op een kaart die enkele jaren gele den werd gemaakt van de betref fende polder, stond het huidige gebouwtje niet eens getekend. Van de Berg ziet één en ander niet rooskleurig. "Ik ben bereid, alle medewerking te verlenen. Die lijn komt er voor het algemeen belang, ik hou daar wel rekening mee. Ik zal het niet op onteige ning aan laten komen. Maar ik hoop dat er een goede regeling kan worden getroffen Voor de naast het huis van Van de Berg gelegen jachthaven Jonk man is inmiddels wel een goede regeling getroffen. De Schiphol- lijn zal dwars door een deel van de jachthaven komen te liggen. Er is een perceel grond aange kocht, ten oosten van de haven, bestemd voor uitbreiding in die richting. Ook zullen daar de wo ning, winkel en een veel grotere botenloods worden geplaatst. Volgens de gemeente Sassen heim gaat Jonkman er beslist niet op achteruit en is hij "dolblij" met de uitbreiding. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. .keten aan de muur Oud-burgemeester Breen van Nieuwveen, die vorig jaar vanwege zijn gezondheidstoestand zijn functie moest neerleggen, de ambts keten cadeau gekregen die hij in zijn Nieuwveense jaren bij alle officiële aangelegenheden om de hals droeg. Hoewel het niet ge bruikelijk iS dat een ambtsketting wordt weggegeven heeft de raad dit keer een uitzondering willen maken. Als voornaamste reden gold daarbij dat de ketting al tientallen jaren oud is, daardoor aan vervanging toe en bovendien "uit de mode" Voor de pas geïnstalleerde burgemeester v.d. Kroft is een nieuwe ambtsketen aangeschaft. De heer Breen, die is verhuisd naar Apeldoornheeft de zwaarverzil- verde herinnering aan zijn laatste standplaats, een ere-plaatsje gegeven in de hal van zijn woning. Daar hangt het ambtsketen nu aan de muur. DE KAAG - De christelijk ge mengde zangvereniging „Looft den Heer" in De Kaag organiseert vol gende week donderdag (20 januari) een feestelijke uitvoering ter ere van het 45-jarig bestaan van het koor. Het concert wordt volgende week in de Nederlands Hervormde Kerk in De Kaag gehouden. Mede werking aan de avond wordt ver- Als het een beetje tegenzit maakt de Noordwijkerhoutse par ticuliere jachtopziener Arie van den Burg nog maar een paar maanden zijn dagelijkse ronde door het 300 hectare grote duingebied, dat zich uitstrekt tussen het terrein van de Noord- wijkse golfclub en de Noorwijkse vuurtoren. De reden: de man die dit uitge strekte stuk duingebied al vij fentwintig jaar pacht van staatsbosbeheer en bij wie Van den Burg al die tijd in dienst is, is overleden en over twee maanden loopt het pachtcontract af. Verknocht „De vraag is nu wie de nieuwe pachter wordt", zegt Van de nBurg, die kortgeleden als jachtopziener zijn zilveren jubileum vierde. „De kans is natuurlijk groot dat de pach ter die nu komt al een jach topziener heeft. Dan sta ik mooi aan de kant" Dat laatste zinnetje komt er niet zo vlot uit, en de glimlach is van zijn gezicht verdwenen. „Het is ook niet niks", zegt de vrouw van de jachtopziener als er even een stilte valt. „Arie is nu eenmaal erg ver knocht aan zijn werk. Met geen mogelijkheid hou ik hem een ochtendje thuis Hij zal en móet naar de duinen. Ook al zou er bij wijze van spreken in het hele gebied nog maar eén fazant te voede ren zijn". „Hondenduinen" A.rie van den Burg is na vijfentwintig jaar nog even verslingerd aan zijn eenzame werk in de duinen, al moet het pure genieten wel steeds vaker plaats maken voor een dosis ergenis ..Neem bijvoorbeeld de flora", zegt hij. „Toen ik pas begon liep ik rond in een paradijs. Nu wil er steeds minder groeien. Ik ben maar een leek, maar volgens mij komt het door de daling van het zoetwaterpeil. Het zout van het zeewater krijgt in de duinbodem meer en meer de overhand. En dat is funest voor bomen- en planten groei". „En dan al die drukte tegen woordig. Vroeger kon ik een dag lopen zonder iemand tegen te komen. Nu nog geen vijf minuten. En dan hoeft niet eens de zon te schijnen. Ook al regent het dat het giet, dan nog kom je volk tegen. Niet alleen uit de omgeving. Uit hele land Tot aan Arnhem toe. Honderden. Elke week Trimmers, wandelaars. Maar vooral mensen met een hond. Met die viervoeters loopt het de laatste tijd de spuigaten uit Daarom noem „Neem het hier nu ook de Hondenduin en. Want veel andere dieren kom je niet meer tegen. Die zijn door al die drukte ver jaagd". Hermelijnen „Hermelijnen heb ik al in geen zeven jaar meer gezien; Bun zingen en wezels ontdek ik nog maar sporadisch. Vroe ger zag ik tien eekhoorns op eén dag, nu is het een mirakel als ik er éen per week zie. En als ik jaarlijks geen fazanten in dit gebied zou uitzetten, zou er hier niet één meer zijn. Want het voer dat ik voor ze uitstrooi wordt in veel geval len niet opgegeten. De fazan ten worden door de honden weggejaagd voordat ze er aan kunnen gaan smikkelen. En doe er maar eens wat tegen. Je kunt niet in zeven sloten tege lijk zijn om tegen die honden op te treden. Gelukkig kom ik nog regelmatig een ree tegen. Dan is mijn dag weer goed". „Dierenbeul" Onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie Arie van den Burg had lange tijd de duinen voor zich alleen en moet nu wen nen aan al dat publiek, dat hem niet altijd de deskundig begeleider van de wildstand ziet. Zo neemt hij bijvoor beeld op zijn rondgang over dag nooit meer zijn geweer „Doe ik dat wel dan schelden ze me uit voor dierenbeul", zegt de Noord wij kerhouter, die zich op zijn tochten altijd laat vergezellen door een in nood gevallen bijtgrage jachthond Linda. De jaren zeventig hebben ook een voordeeltje gebracht voor Arie van den Burg. Hij hoeft er midden in de nacht niet meer uit om stropers te van gen.. „De mensen hebben het tegenwoordig allemaal goed. Stropen om aan eten te ko men is er nauwelijks meer bij", zegt de bijna zeventiger, die zelf ooit ook een kei in het strikken van wild was. Dat was lang voor hij jachtopzie ner werd. Klant Bij het kantongerecht in Leiden was hij toen zo'n goede be kende, dat de rechter de boete soms verlaagde omdat Van den Burg zo'n regelmatige klant was mag zijn oude behouden... de boerderij van familie v. d. Berg in Sassenheim. Hier komt straks de Schiphol- trein van Nieuwveen ambtsketen Voormalig burgemeester Jacht opziener v. d. Burg met geweer en Linda: „Met honden loopt het hier de spuigaten uit

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4