Vier jaar geëist tegen twee heroine-koeriers Garant Service BV failliet verklaard SABA Zwemleraar Pijnnaken: 'Ieder mens kan drijven' TV Gepakt in Leids motel Holiday Inn Praten in Noord over onderwij sopbouwwerk LIGTVOETI GANGETJE VRIJDAG 14 JANUARI 1977 LEIDEN LEIDEN/ DEN HAAG - Je twee Chinese koeriers Jui (28) en Fun (24) uit Singapore waren nog maar nauwelijks op Neder landse bodem of ze werden in het Leidse Holiday Inn motel ingerekend door de politie. Hun gedrag in het motel was wat al te opvallend geweest, waarop de Leidse politie werd gewaarschuwd. Deze kon zo in de middag van de dertigste september een goede slag, slaan. Vier koffers met heroine werden op de hotelkamer van de beide Chinezen aangetroffen. In totaal twaalf kilo. Een hoeveelheid, die tegen de huidige koers een waarde vertegenwoordigt van een slordige anderhalf miljoen gulden. In Kopenhagen warende heroïne-smokkelaars welgemoed met de koffers op de trein naar Brussel gestapt. Vanuit Brussel spoorden zij naar Lei den. Direct na aankomst ging Fun naar Amsterdam om hier in een gokhuis een contactman te ontmoeten. Tot zover ging alles goed, maar toen hij weer in Leiden terug kwam, viel het doek. Armer, want de beloofde 5000 gulden die Fun nog zou krijgen werden natuurlijk niet uitbetaald en het voorschot van 4000 gulden voor Jui is door de Neder landse Justitie in beslag genomen. Voor de Haagse rechtbank staan de koeriers er wat verlegen bij. Via de tolken vertellen ze wat het tweetal tot de smokkel heeft gebracht. Voor Jui waren dat gokschulden en ruzie met zijn vrouw. Voor Fun a melijk geldgebrek, beiden bivakkeerden in Kopenhagen. Heg noch steg LEIDEN - De Stichting Wijkkol- lektief Plan Noord organiseert a.s maandagavond (aanvang acht uur) in de kantine van de Leidsche Ap- paratenfabriek aan de Os- en Paar- denlaan een informatieve bijeen komst om met zoveel mogelijk be trokkenen te praten over o.m. de relatie tussen school/onderwijs en wijk. Voor de bijeenkomst zijn alle onderwijsteams in Noord en de Kooi, oudercommissies, school- ADVERTENTIE HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LEIDEN TEL. 071-140941 besturen en de huiswerkbegelei dingsdienst uitgenodigd. Aanleiding voor de bijeenkomst is de te verwachten aanstelling van een onderwijsopbouwwerker. Deze kracht, die al geruime tijd werd geleden aangevraagd in het kader van de regeling Opbouw werk Bijzondere Situatie, heeft o.m. tot taak initiatieven te helpen nemen en ondersteunen op het ge bied van onderwijs (in relatie tot de wijk). Dat geldt o.a. voor Ouders op herhaling, de onderwijswinkel en de huiswerkbegeleidingsgroep. Het ministerie van CRM is inmid dels akkoord gegaan met de aan stelling van een onderwijsop bouwwerker, die in eerste instantie door het Koningin Wilhelmina Fonds zal worden betaald. Een voorbereidingsgroep heeft vervol gens via< het hoofdenoverleg in Noord geprobeerd hët "onderwijs veld" bij de voorbereidingen voor de aanstelling te betrekken. Dat is niet gelukt. Het hoofdenoverleg liet aan het wijkkollektief weten dat men de idee van een onderwijsop bouwwerker afwijst. Het wijkkol lektief meent evenwel dat het "hele onderwijsveld" over de aanstelling van deze kracht moet oordelen. In een café ontmoette Jui, die wel wat voor hem wist: koffers naar Amster dam brengen. Aangezien Jui in Nederland heg noch steg kende moest er iemand bij gezocht worden, die het terrein enigszins bekend voorkwam. Dat werd Fun. Het jaar ervoor had hij enkele malen Amsterdam bezocht. De te transporteren koffers moesten de Chinezen uit een kluis van het Kopenhaagse station halen. Tegen de rechters zeggen de verdachten niet zeker geweten te hebben wat er in de koffers zat. Het kon best heroïne zijn. Eigenlijk dachten ze dat al. Pas in Leiden toen ze de koffers open maakten waren ze er zeker van. „Het was toch duidelijk dat er geen toffies in zaten", merkt rechtbank president mr. J. A. J. M. van Goethem. „U kreeg er een groot bedrag voor. Anders hadden ze toch beter Van Gend en Loos kunnen huren." De verdachten reageren nauwelijks. Dat Jui via een omweg naar Neder land was gekomen, vond hij zelf ook niet vreemd. „Ik was er nog nooit geweest", is het simpele antwoord. Sjoemelen met namen Officier van Justitie mr. C. van Steenderen eist tegen beide koeriers vier jaar gevangenisstraf. Hij acht bewezen dat beiden de heroïne naar Ne derland hebben gebracht. Het sjoemelen met namen van de opdracht gevers, vooral door Jui vind de officier geen opmerkelijk feit. „Hij zal daar zijn reden voor hebben gehad. Het is bekend, dat men hard optreedt in die wereld van de handel. Het is nooit zo verstandig als je een heleboel weet". Over het feit dat de verdachten niet wisten dat het heroïne was zegt hij wat schamper: „Dat weet je pas als het onderzocht is. Het is een soort ministers-leugentje om te zeggen: „zeker wist ik het niet". Mr. Van Steenderen is van mening dat slechts een tipje van een sluier is opge licht". Van de echte organisatie komt niets boven water. Je zit met een klein stukje aan een lange draad." Mr. Hamer, de verdediger van Jui, betoogt dat we slechts te maken hebben met koeriers. „Met een stukje vervoer. Van de achtergrond zijn we niet op de hoogte. De vervoerders willen nog wel eens worden aangetroffen, maar de Nederlandse justitie kan niet binnen de organisatie komen. We hebben hier niet met belangrijke vertegenwoordigers te doen. We moe ten niet alle verontrusting over het verschijnsel heroïne op mijn cliënt afwentelen." De uitspraak is op 27 januari. Een van de zaken behorend tot Garant Service BV gevestigd aan de Korevaarstraat. Het installatiebedrijf wordt voortgezet. Zes winkels in Leidse regio dicht LEIDEN - Garant Service (detail) B.V., met winkels in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer, is gisteren failliet verklaard. Alle winkels zijn op het ogenblik gesloten, die in Zoetermeer en Oegstgeest voorgoed. De andere vier zijn verkocht aan gegadigden, die in de zelfde branche (geluids- en beeldapparatuur, elektrische huishoudelijke apparaten) werkzaam zijn. Deze zaken zul len waarscijnlijk op de oude voet worden voortgezet. Het Faillissement betekent voor de ongeveer twintig mensen, die bij Garant Service (detail) werkten, het verlies van hun baan. Een kleinaantal van hen zal wellicht in dienst kunnentreden van de ondernemingen die de vier Ga rantwinkels hebben overgeno- De failliet verklaarde zaken voe- men slechts één poot van het Garant-bedrijf. De andere poot, het Garant-installatiebedrijf, dat sinds 1 oktober gevestigd is aan de Willem Barentszstraat en waar ongeveer 40 mensen werken, is niet in het faillissement betrok ken en blijft gewoon door draaien. In hét pand aan de Willem Ba rentszstraat was ook de admini stratie en het magazijn van Garant-detail gevestigd. „Die ruimte komt nu vrij, faillisement die kan het installatiebedrijf goed gebruiken", zegt directeur H. A. van Heivoort van het installatie bedrijf. Als de detailzaken waren blijven draaien, zou de ruimte aan de kleine kant zijn geweest". Gevraagd naar de achtergrond van het faillissement zegt de heer J. B. Nouwens, tot voor kort direc teur van de detailzaken, dat er in de branche van elektro technische apparatuur een enorme concurrentie heerst. „Je hebt dan de keus óf de spullen tegen een zo laag mogelijke prijs zo snel mogelijk de deur uit te krijgen, fje te richten op de groep die graag wat meer service wil. Dat laatste hebben wij gedaan. En die categorie kopers groeit ook wel, maar te langzaam. Zeker wanneer je bedenkt dat de omzet ten in deze branche het vorig jaar zijn teruggelopen, en dat het er voor dit jaar ook niet zo rooskleu rig uitziet." Garant Service ontstond dertien jaar geleden, toen drie detaillis ten (die over vier zaken beschik ten) samen gingen werken onder de naam Garant. Het aantal win kels groeide in de loop der jaren uit tot zeven. Een paar jaar gele den kwam het weer op zes, toen het filiaal in Warmond gesloten werd. Invaliden, die belangstelling hebben voor de zwemlessen van de heer Pijnnaken kunnen zich met hem in verbinding stellen: telefoon 143392. De zwemlessen worden elke woensdagavond, aanvang half negen, in De Overdekte (Haar lemmerstraat) gegeven. Kos ten: één gulden per les. Deze week werd de heer M.(„Ri- nus") Pijnnaken gehuldigd vanwege zijn jubileum: 25 jaar zweminstructeur. De heer Van Dijk (foto links) overhandigde hem namens de ANIB, de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond een enveloppe met inhoud Ook mevrouw Pijnnaken, die ruim negen jaar eveneens zwemles aan gehandicapten heeft gegeven, werd niet verge ten: zij ontving een bloemstuk. Van diverse kanten ontving de heer Pijnnaken nog geschenken zijn leerlingen scandeerden zijn naam en zongen spontaan ,Lang zal hij leven". Foto rechts: Dit is het werk, dat Pijnnaken week-in, week-uit 25 jaar lang al verricht: zwemles geven aan gehandicapten LEIDEN - 'Teder mens kan drij ven. Maar door de zenuwen gaat het niet. Als je iemand recht in het water zet, komt hij tot hier (geeft een plek net boven de mond aan). Vergeet niet dat bij het uitademen zeventig procent van je lucht in de longen blijft. Daar blijf je op drijven. Maar door het minste geringste wat je doet met je handen, ga je dobberen". En omdat ieder mens kan drij ven, kan iédere invalide zwem men leren. Dat is de theorie, die door de heer M. Pijnnaken met grote regelmaat in de praktijk bewezen wordt. Al 25 jaar lang geeft hij zwemles aan gehandi capten met de meest uiteenlo pende gebreken: nog nooit is éen van zijn pupillen er niet in ge slaagd een volwaardig diploma te halen. Hoe krijgt hij dat voor el kaar? "Het eerste watje doet met je leerlingen is: geruststellen, want ze zijn zenuwachtig. Dan lopen we even rond in het kik kerbad. Maar dat is te ondiep, dus we gaan al gauw naar tachtig. Zijn ze aan het water gewend, dan laat ik ze heen en weer lopen, of wat ze kunnen. Ik zeg ze dat het niet zo'n probleem is als het lijkt. En als ik ze dan zover heb, dat ze durven gaan liggen, dan heb ik het lek boven water. Dan is het gauw voor elkaar. Maar de eerste paar weken moet je persoonlijk met ze omgaan. Al naar gelang de handicap die ze hebben, laat ik mijn fantasie werken. Als ze eenmaal drijven, dan probeer ik te bewerkstelligen, dat ze zo makkelijk mogelijk vooruitko men. Het is altijd de bedoeling dat je ze voorover leert zwem men. Maar als mensen een handi cap aan de heupen hebben, dan laat ik ze op de rug zwemmen. Kunnen ze hun benen niet ge bruiken, dan moeten ze hun ar men meer ontwikkelen. Daar gaat soms een maand overheen. Na verloop van maanden moet ik tussenbeide zelf hard zwemmen, want dan schieten ze door het wa ter heen, dan is het pootje aan om ze bij te houden. Als ze dat onder de knie hebben, hebben ze mij niet meer nodig". ANIB Aan de grote tafel van zijn wo ning in de Herenstraat laat Pijn naken (de dubbele n in zijn naam wordt zelfs op oorkondes verge ten) foto's zien, die een indruk geven van zijn hobby, het werk dat hij pro deo verricht. Hij is nu 71 jaar, maar is nog lang niet van plan om het wekelijkse fiet stochtje naar zwembad De Over dekte in de Haarlemmerstraat eraan te geven. "Als ik zo blijf, als ik nu ben, schei ik er voorlopig niet mee uit. Die zwemles, dat is voor mij ook een sport. Zo blijf ik ook in beweging." Geen veijaar- dag in de familie geen voetbal wedstrijd op de t.v. ("Ik hoop al tijd maar dat het een gelijke stand blijft, dan kan ik de verlenging nog zien") kan verhinderen, dat Pijnnaken woensdagavond in De Overdekte present is. Hij verricht zijn werkzaamheden daar onder auspiciën van de afde ling Leiden en omstreken van de ANIB, de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. Sinds 1952 houdt deze bond er, in samen werking met de Nederlandse Ka tholieke Invaliden Bond, een speciale zwemschool op na. Die was altijd en is nog steeds in de Overdekte gevestigd. Pijnnaken, die er van het begin af aan bij was, noemt dit bad ideaal voor zijn werkzaamheden, al was het maar omdat niemand er zich met zijn wijze van instructies geven be moeit Hij is hoofdinstructeur van de ANIB - zit zelf in het be stuur van de Leidse afdeling - en wordt wekelijks door zo'n zeven a acht instructeurs bijgestaan. Zelfstandig Zegt: "Je moet jezelf niet op de voorgrond stellen. Je moet de mensen helpen, maar zo, dat ze zelfstandig zijn, dat ze zichzelf kunnen behelpen. Een maand of drie, vier geleden kwam iemand uit Zoeterwoude bij me, die een stuk van zijn onderbeen moest missen. Hij zei: "ik heb altijd kunnen zwemmen". Nou zeg ik, dat is prima, laten we maar eens kijken hoe het hier gaat. Hij wilde meteen het diepe in. Nou, ik heb nog nooit iemand zo horen gillen. Ja ik stond vlak bij hem, hoor, ik kon hem zo beet pakken. Maar hij besefte niet, dat hij beide benen niet meer kon gebruiken. Kijk, je zwemt met twee benen, of zonder ze te gebruiken, maar niet met één. Tenminste, dat lukt niet zo snel. Ging-ie aan de kant zitten, zo (bibberend, met de handen voor de ogen). Toen wilde-ie niet meer. Toen zei ik: je wou toch u ga je erin ook. Hou dat handvast maar vast, dan trek ik je naar het ondiepe. Ga daar maar eens uitdokteren, wat je nog wel kan. Nou, als er nu één is, die plezier in het zwemmen heeft, dan is hij het wel". Rust "Ik heb wel eens horen zeggen, ja ik zeg het niet zelf, door invalide mensen, dat er zo'n rust van me uitgaat. Dat zal dan wel. Bij mij moet de eerste nog zakken". Wanneer het ogenblik daar is, dat er voor een diploma gezwommen moet worden, heeft Pijnnaken slechts de rol van toeschouwer. Hooguit brengt, hij iemand, die niet kan lopen, tot aan de rand van het water. De invalide springt er zeifin. En haalt het diploma. Er is maar één voorwaarde voor deelneming aan de zwemlessen van de ANIB: de gehandicapte moet toestemming van de dokter hebben. Verder zijn er geen beperkingen. Want zoals instructeur Pijnnaken zegt "Ieder mens kan drijven". JOHN KROON

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3