Honderden boten geplunderd "Hogere orde praat niet met burgers" 0 eidse agenda Toch fasering maatregelen Lange Voort Waterpolitie wil meer mankracht 35 JAAR College Warmond vraagt toch extra krediet Wethouder Thorn (Oegstgeest): DONDERDAG 13 JANUARI 1977 STAD EN RAND PAGINA 2 Goudse post naar Alphen AMSTERDAM/GOUDA - De rijkspolitie te water hoopt door centralisatie van de eigen pos ten en uitbreiding van man kracht en materieel beter te kunnen optreden tegen de stij gende criminaliteit op het wa ter. Commandant kolonel T.P. Nelissen van het district Am sterdam - waartoe ook de Leids/Alphense regio behoort - heeft daartoe in een rapport aan het ministerie van justitie een aantal aanbevelingen gedaan. Een van die aanbevlingen is verplaatsing van de post Gouda van de waterpolitie naar Alp hen, waardoor de post een veel centraler plaats binnen de regio krijgt. Het aantal manschappen moet, bij die gelegenheid, wor den uitgebreid van zes tot acht. Stropers tweejaarlijkse voorstellen tot reorganisatie van bepaalde sec toren binnen de waterpolitie - dringt kolonel Nelissen erop aan dergelijke maatregelen in het hele land te nemen. Het grote aantal inbraken in plezier jachten, dat de laatste tijd is ge constateerd, en de steeds uitge breider wordende diefstal van buitenboord-motoren en zeil en motorjachten vormen de aanleiding voor het rapport. Ook de onrustbarende toename van het aantal stropers in wa tersportgebieden heeft ertoe bijgedragen dat de Amster damse commandant met zijn rapport is gekomen. Om de stroperij beterjte kunnen bestrijden heeft de post Gouda de beschikking gekregen over een kleine, snelle boot die niet meer de typische kleur van poli- tieboten heeft en daardoor het zelfde effect sorteert als de sur veillancewagens, die de politie al geruime tijd op bijvoorbeeld de rijkswegen gebruikt. "Er is ook nog een bijkomend aspect aan deze zaak", aldus lui tenant De Lange - plaatsver vangend commandant van het districht Amsterdam, "want niet alleen de criminaliteit, maar ook de groei van het wa tertoerisme verdient onze aan dacht. We willen dat aspect ze ker niet vergeten". Binnen de groep Gouda bestaat nauwelijks bezwaar tegen ver plaatsing van de werkzaamhe den naar Alphen. Postcom- mandant adjudant Piet Nieu- wenhuyse - die overigens in juli van dit jaar met pensioen gaat - had al langer geleden verwacht dat Gouda naar een centraler plaats zou gaan: ..Vroeger, toen ons district tot Ridderkerk liep. was de post Gouda zinvol. Maar sinds de verlegging van de dis trictsgrenzen is Gouda erg aan Adjudant Piet Nieuwenhuyse, rechts de scheidende postcommandant van de waterpolitie Gouda, en Martin Wiltvank- die de post in Reeuwijk nait bij de burgerbootdie een belangrijke taak zal krijgen bij de be strijding van stroperij. Beide reageren vrij lakoniek op de plannen van hun districtscommandant. de rand van ons gebied komen liggen". Ook opperwachtmees ter Martin Wiltvank reageert la koniek: "Ik blijf toch op mijn buitenpost in Reeuwijk zitten". Wiltvank is overigens - evenals de andere leden van de Goudse waterpolitie - voorstander van centralisatie. Geen twijfel De plannen van het district Amsterdam moeten nog door het ministerie worden keurd. maar niemand var betrokkenen twijfelt eraan de post Gouda zal worden plaatst. Politie machteloos tegenover rovende en vernielende bende Door Hans Meijer AMSTERDAM/LEIDERDORP - De rijkspolitie te water speurt, tot op heden nog zonder resultaat, naar een inbrekersbende, die het gemunt heeft op plezier jachten. Tot op heden nam de bende enkele honderden zeil- en motorboten onder handen; volgens schattin gen van de politie werden circa tweehonderd van deze inbraken in de Leids/Alp hense regio gepleegd. De to tale schade loopt in de ton nen. Zowel de waterpolitie als de korp sen van rijks- en gemeentepolitie zijn er in het afgelopen halfjaar niet in geslaagd om ook maar enige aanwijzing omtrent de identiteit van de daders te achterhalen. Wel staat vast dat het om meerdere da ders gaat. WARMOND - B. en W. van War mond hebben, ondanks de bezwa ren van de commissie financiën, de raad toch voorgesteld om een extra krediet van 20.000 gulden beschik baar te stellen voor de bouw van de nieuwe werkplaats gemeentewer ken. De commissie zei enkele weken ge leden "nee" tegen een nieuwe uit breiding van het krediet. In het ver leden is al eerder om gen extra kre diet gevraagd en naar de mening van de commissie was de maat vol. B. en W. delen de raad mee dat de twintig mille nodig zijn voor de af koop van het loon-en prijsrisico, dat daarna voor rekening van de ïr komt. Uiteen becijfering blijkt inmiddels dat sinds het ne- in het raadsbesluit tot niewwbouw - in december 1975 - de nieuwbouwkosten met bijna 85.000 gulden zijn gestegen. Daar- 70.000 gulden al in een eerder stadium door de raad goedgekeurd en beschikbaar gesteld. Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwyk, jeugdsociëteit Time, 7 45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be jaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 uur Steenstraat 1b, Wereldwinkel, 9.30 i avond, 8 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands/En gels, 2-4 uur nam.: sport (sportzaal Lammenschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond, 8-2 uur nam. 't Parlement, Nieuwe Ryn, ledenverga dering PvdA, 8 uur nam. Jeroenhuis, Kerkstraat, Wassenaar, Wassenaarse Toneelcombinatie met "Dialoog", 8 uur nam. LAK-Theater. Levendaal, percussie workshop, o.l.v. Fred Cohen, 8.15 uur Rijksherbarium, Schelpenkade 6, lezing met dia's over IJsland, 8 uur nam. Leidsë Schouwburg, cabaret Robert Kreis m.m.v. combo Peter Stoops, 8.15 Zaterdag de politie aan betrouwbare infor matie te kunnen helpen. Het onderzoek wordt bovendien bemoeilijkt door het feit dat vaak KOEPELTJE pas weken na het gebeuren aangifte wordt gedaan. B. en W. vragen verder een krediet Opvallend is verder, aldus woord- van 15.000 gulden voor de restaura- voerders van de politie, dat er nog tie van het theekoepeltje in het geen gestolen goederen verhandeld wandelpark "Groot Leerust". Het zijn. Men vermoedt dat een en an- koepeltje verkeert in zeer slechte der voorlopig opgeslagen blijft en staat en kan slechts worden behou- dat de inbrekers wachten tot "de den wanneer snel tot restauratie wind is gaan liggen". De War- wordt overgegaan. mondse politie vermoedt dat een deel van de door de bende gestolen buitenboordmotoren inmiddels naar het buitenland verdwenen zyn, zoals dat met meer gestolen motoren gebeurt. Pieterskerk. Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114 Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar) 3-5 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, "Te rugblik op de jaren '60", met o.a. Johnny the Selfkicker en Simon Vinkenoog, 8 Team Leidenaar (39) overleden aan Restaurant Groenoordhal. nieuwjaars receptie Leidse Bond v. Amateur Tuin ders, 3-5 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur verwondingen Artsen Een Eenvoudig De gebruikte methode is even een voudig als efficiënt. De inbrekers rijden per auto naar plaatsen waar meerdere plezierjachten afge meerd liggen. Men heeft daarbij een voorkeur voor de wat meer af gelegen ligplaatsen. Daar steelt men een bootje en roeit daarmee naar de jachten om ver volgens rustig te kijken welke ja- chen onbeheerd zijn. Daarna wordt het bootje tegen het jacht aange legd - onzichtbaar vanaf de wal - en de inbrekers kunnen rustig hun gang gaan. Eenmaal aan boord gaat men weinig omzichtig te werk. Deuren en luiken worden ingetrapt, dekzei len worden eenvoudigweg open gesneden. De daders hebben vooral belangstelling voor draagbare tele visietoestellen, radio's en cassette recorders, huishoudelijke appara ten, duurder gereedschap en ag gregaten. In een enkel geval wor den ook kijkers, buitenboordmoto ren en navigatie-instrumenten meegenomen. Van enkele jachten verdwenen zelfs hele kleerkasten. De buit wordt vanaf het jacht met het bootje naar de wachtende auto gebracht en overgeladen, waarna de inbrekers vertrekken, meestal met achterlating van het gestolen bootje. Bier "De heren maken van hun nachte lijke strooptocht over het algemeen nogal een feest", aldus woordvoer ders van de Warmondse waterpoli tie, "want er worden altijd lege bier flessen aangetroffen". De inbrekers hebben bovendien de gewoonte veel van het interieur van de jach ten te vernielen. Voor zover bekend werkt de bende al sinds het voorjaar van 1976 sys tematisch het Noord- en Zuidhol landse plassengebied af. Sinds juli worden grote aantallen inbraken in de Leids/Alphense regio gemeld. De cijfers illustreren dat het om grote aantallen gaat. In Leiden werd het afgelopen jaar maar liefst zeventig maal ingebroken in ple zierjachten. Op de Kaag werden ongeveer 35 schepen "bezocht". "Je merkt dat ze van plaats tot plaats gaan. Als ze ergens ophou den beginnen ze prompt een paar dagen later in een buurgemeente", aldus adjudant Slofstra van de Lei- derdorpse politie. Leiderdorp kreeg tot op heden nog maar één keer bezoek van de be nde. Toen werd een serie van acht boten bezocht, die in de Does lagen afgemeerd. Goed bekend Wat tijdens de onderzoeken vooral is gebleken is dat de daders ter plaatse klaarblijkelijk goed bekend zijn. Bovendien is de politie ervan overtuigd met rasechte waterspor ters te doen te hebben. "Ze leggen knopen als de beste en kunnen komt kijken. Dat is vragen om el- Recherche-chef Bouwmeester i de Amsterdamse waterpolitie, die als hoofd van de districtsrecherche belast is met de coördinatie onderzoek, acht het niet uitgeslo- LEIDEN - De 39-jarige Gabriël ten dat ook uit andere delen van het Hendrik Bakker is aan de gevolgen land - bijvoorbeeld Rotterdam, van een bedrijfsongeval, twee we- Zeeland en het Friese en Overijs- ken geleden bij de NEM aan de selse merengebied-meldingen van Roosevéltstraat, overleden. De inbraken in plezieijachten zullen Leidenaar raakte levensgevaarlijk komen. Intussen wordt al overwo- gewond toen hij een ijzeren pijp gen in dat geval een landelijk re- tegen zijn slaap kreeg. Enkele da- chercheteam te formeren dat de gen later overleed de man. De Ar- zaak in onderzoek zal nemen. beidsinspectie en de Leidse politie De politie meent overigens dat de hebben procesverbaal opgemaakt nonchalance van de jacht- eigenaren de bende uitstekend in de kaart speelt. Adjudant Slofstra: "Men laat van alles op die jachten achter terwijl er - zeker in het na- wekenlang niemand kennelijk erg goed met kleinere bootjes overweg", aldus een War mondse politieman. De daders zijn kennelijk ook op de hoogte van het feit dat het water lende". Hij verwijt verder de keringsmaatschappijen dat zij die nonchalance in de hand werken door erg snel uit te betalen zonder al teveel eisen te stellen. vrijwel elk spoor uitwist, waardoor De rijkspolitie te water overweegt tot op heden bijvoorbeeld ook geen vingerafdrukken genomen konden worden. Deze vervagen namelijk vochtig worden en dat gaande ja dit jaar op de Hiswa - de jaarlijkse wintersporttentoonstelling RAI - nog uitgebreider dan gebeurt aan boord van een schip al binnen enkele uren. Tot op heden is er, op een weggeworpen zaklan taarn, één afdruk gevonden, maar deze was te ernstig beschadigd om oorlichting te geven r het gevaar van inbraak in ple- Bromfietser breekt been LEIDEN - Een 18-jarige bromfiet ster uit Rijnsaterwoude heeft gis termiddag om tien voor half vijf bij een aanrijding op de kruising Plesmanlaan-Vondellaan een ge compliceerde linkeronderbeen- breuk opgelopen. Ze kon bij het ziei]achten. Ook krijgt de diefstal oversteken van de Plesmanlaan van schepen zelf en die van niet wachten tot het stoplicht op buitenboord-motoren extra aan- groen sprong. Een personenauto dacht bij de voorlichting. kon haar niet meer ontwijken. OEGSTGEEST - Er zal, naar het zich laat aan zien, geen gesprek komen tussen de verkeers- commissie en de werkgroep Verkeer Oegstgeest. Deze laatste instantie had daarom gevraagd om eens van gedachten te wisselen over de verkeers situatie in de gemeente. Men vond het noodzakelijk om, al vorens met de uitvoering van het verkeerscirculatieplan te begin nen de visies beide beiden uit te wisselen. Wethouder Thorn had al in een eerder stadium laten we- Zakkenrollers slaan hun slag LEIDEN - Zakkenrollers hebben gisteren in het centrum van de Leidse binnenstad weer hun slag geslagen. Een 25-jarige vrouw uit Boskoop miste, gistermiddag na een bezoek aan een warenhuis in de centrum van de stad, haar porte- monnaie. In de beurs zat 600 gul den. Gisteravond werd in een tex tielzaak in Leiden de portemonnaie gerold van een 29-jarige Leidse. De portemonnaie, die ze in haarjas had zitten, bevatte 650 gulden aan geld en waardepapieren. ten, er weinig voor te voelen. Tij dens de rondvraag gisteravond stelde de heer Westerduin de aanvraag nogmaals ter discussie. De wethouder bleef bij zijn stand punt dat eerst de verkeerscom- missie een duidelijk eigen visie moest hebben over de verkeer splannen voor de gemeente. „Ik vind het weinig zin hebben een avond te verspillen door alleen maar ja te knikken en te zeggen bepaalde ideeën te zullen over wegen. We kunnen geen zinnig gesprek voeren. Buiten dat zijn wij geen probleemgebied waarin je je elke dag moet verbazen over verkeerssituaties", zo stelde Thorn. De meerderheid van de verkeerscommissie leek een an dere gedachte toegedaan. „Welnu, niemand belet U om in te gaan op de uitnodiging", repli ceerde Thom, „Maar de voorzit ter van de commissie gaat perti nent niet. Ik wal mijn hoofd niet stoten. Indien U van mening bent dat er als commissie gepraat moet worden, dan is de structuur van deze commissie niet juist en zou deze moeten worden aange vuld met een vijftal burgers. Het is ongewoon dat een, ik zou zeg gen hogere orde, gaat praten met de burgers", zo besloot de we thouder. OEGSTGEEST - Tijdens de vergadering van de verkeers commissie verstrekte wethou der Thorn gisteravond enige statistische gegevens omtrent de wegen in de gemeente. Men is thans bezig deze gegevens te verzamelen omdat men in fe bruari hoopt te komen met de nota „doelstellingen en uit gangspunten voor een ver keerscirculatieplan". De gemeente telt op dit ogen blik 142 straten, lanen, pleinen enz. Van dit aantal zijn er onge veer 28 aan te merken als hoofdverkeerswegen. Van de overige 114 komen er ongeveer 70 in aanmerking om in de toe komst bepaalde verkeersvoor- zieningen aan te brengen, veelal ten nutte van de bewoners. Thorn verwacht dat deze ingre pen, vluchtheuvels, drempels en parkeerwijzigingen onge veer 50.000 gulden per straat zullen gaan bedragen. „Een voorzichtige schatting leert dat dit ruim 3l/i miljoen gulden zal vergen. In de commissie financien deelde wethouder van Belle deze week mee dat er ten be hoeve van verkeersvoorzienin- gen zeker jaarlijks niet op meer behoeft te worden gerekend dan 100.000 gulden. Een reken sommetje leert dat de gemeente dan zo'n 35 jaar nodig zal heb ben om het plan te realiseren. Aangetekend moet wel worden dat een en ander wat sneller zal kunnen worden verwezenlijkt als men gebruikt maakt van alle mogelijke subsidies. Maar dat het een lange tijd zal duren, daaraan behoeft voorlopig al thans niet te worden getwijfeld. JACQUES ONDERWATER OEGSTGEEST - De verkeersvoorziening aan de Lange Voort ter hoogte van het winkelcentrum, vormden gisteravond voor de leden van de verkeerscommissie opnieuw aanleiding tot uitvoerige discussie. In de vergadering van 22 december vorig jaar hadden de leden van de com missie erop aangedrongen de voorgestelde voorzieningen niet ineens uit te voeren in verband met het, dan definitieve, karakter van de voorzie ningen. Men ging er toen mee akkoord om allereerst de ingang van de Floraschool te verplaatsen met daaraan gekoppeld de aanleg van een niet definitieve vluchtheuvel tegenover de school. In het voorstel van het college aan de raad over de voorzieningen was van dat laatste niets terug te vinden. Dit verbaasde de leden omdat zij juist die vluchtheuvel essentieel achtten. Naar de mening van de voorzitter, wethouder Thorn, was dit te wijten aan tijd en financiën. De commissie kon daarmee niet akkoord gaan. Op verzoek van de heer Kakebeecke (CDA) zal in het voorstel vooralsnog een bedrag gevraagd worden van ongeveer 10.000 gulden om de aanleg te kunnen realiseren. Men hoopt dit dan tevens in de raadsvergadering van januari aan de orde te kunnen stellen. De verkeersmaatregelen op de Lijtweg, Terweeweg en Kempenaerstraat kregen de instemming van de commissieleden. De heer Wolthaus (PvdA/PPR) stelde voor op de Lijtweg ter hoogte van het gemeentecen trum een gele streep aan te brengen, omdat naar zijn mening er op die plaats regelmatig gestopt moet worden voor het halen en brengen van bezoekers. De overige commissieleden willen daar nog mee wachten tot er een duide lijk beeld zal zijn ontstaan over dat probleem. In de vergadering kwam ook de kruising Terweeweg/Waldeck Pyrmont- laan/Emmalaan ter sprake. Uit onderzoek is gebleken dat hier sprake is van een zeer onoverzichtelijke kruising. De heer Westerduin, adviserend lid, stelde voor om allereerst de aanduiding „nadering voorrangsweg" te verduidelijken door onder meer een geverfde „druppel" (vluchtheuvel) en het aanbrengen van een stopstreep op de Emmalaan en Waldeck Pyrmontlaan. In tweede instantie zullen een parkeerverbod en herstructurering van de trottoirs duidelijkheid moeten brengen. Naar verwacht mag worden zal hierover binnenkort een voorstel te verwachten zijn. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): J Reinders, Gerard Brandtstraat 29. tel. 760947; Wijk II (Kooi en Me ren wijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur, Zijldonk 38, tel. 146210.. na 18 uur, Paramaribohof 103, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professo- renwijk en Tuinstadswijk): A. van Luyk, Wasstraat 2a, Tel. 122522: Wijk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier): van zaterdag 10 uur tot zondag 8 uur A. A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - D. Hennink en O. du Ry van Beest Holle, praktijkadres Mauritssingel 168, tel. 133686 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2t tel. 155666. Voorschoten - C. Meijer, Chopin- laan 16, tel. 2493 (zaterdag); A Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel 071-762159 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zater dag en zondag). Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 tot 21 januari, door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Ka- gerplein 308, Sassenheim, tel 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 Per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2