LEIDSCH DAGBLAD Gevaarlijke buiklanding liep goed af feil en Geloogd Massief Eiken vandaag Geen moment in de zenuwen gezeten Carter belde westerse leiders op DAF Op vliegveld Valkenburg llANCIAi Sir Anthony Eden (79) overleden flitsende kleuren, verrassend mooi; een rustgevend, levend schilderij*», een aquarium van Vlieland TOM WESTEN Meubelfabriek M Oisterwijk VRIJDAG 14 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 25139 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 99 VALKENBURG - „We zouden net Janssens grootste zorg Vlieger Jansen gaan eten. Alles klaar gemaakt. Tja, en toen moest alles overboord want er moest een noodlanding gemaakt wor den. Eerlijk gezegd vond ik dat wel jammer want ik had wel trek in een warm hapje." Zo reageerde vlieger Janssen uit Leiderdorp die gisteren aan het eind van de middag met zijn Nep tune een geslaagde buiklanding maakte. „We hebben trouwens alle losse voorwerpen naar buiten gegooid. Dat worden projectielen als je met een schok op de grond komt." drie de acht passagiers die nog nooit hadden gevlogen. Toen het voor hem vast stond dat het op een noodlanding zou uitdraaien, heeft hij hen even apart genomen en verteld wat er aan de hand was. „Paniek? Eigenlijk niet nee. Ik heb die mensen constant be ziggehouden met spulletjes laten aandragen die ze kwijt moesten. Ze kregen gewoon geen tijd om zichzelf angst in te praten. Nee, die „drie" hebben zich voorbeel dig gehouden, ik kan niet anders zeggen." Janssen, die al eens drie keereerder i noodlanding uitvoerde, telde dat explosiegevaar volledig uitgesloten was. De brandstof was volledig opgestookt toen hij de Neptune met een snelheid van tweehonderd kilometer per uur op de landingsbaan van het vliegkamp Valkenburg zette. „Geen moment heb ik in de ze nuwen gezeten. Het is een onder deel van je vak. Op zo'n moment kun je niet terug. Je moet naar beneden, hoe dan ook. En dan moet je proberen die kist onder controle te houden. Dat lukte me wonderwel tot het allerlaatste ogenblik". Niet één van de passagiers raakte gewond bij de spectaculaire ma noeuvre. Een mecanicien had een sneetje in zijn wang maar dat had hij opgelopen toen een los onder deel naar buiten moest worden gewerkt. Het eerste wat Janssen deed toen hij weer met beide voeten op de grond stond? „Tellen of alle men sen er waren en of ze niet gewond waren. Pas toen was ik tevreden." De emoties bleven ook later ach terwege bij een kop koffie. Jans sen, die zijn vrouw van het voor val op de hoogte stelde, direct nadat hij aan de grond stond, kreeg van haar te horen dat ze het al wist. „Ze wilde gisteravond thuis blijven. Op donderdag gaat ze altijd volleyballen. Nou, dat vond ik onzin. Ik heb haar gezegd dat ze gewoon moest gaan spor ten en net doen of er niets aan de hand was." De Neptune was in de lucht voor wat oefenvluchten in blindvlie- gen en het uitvoeren van landin- 'gen. Jansen: „Ik wilde wel koste wat het kost die kist voor donker aan de grond hebben. En dat is me gelukt. Om vijf minuten voor vijf stapten we allen uit." (Van onze verslaggever) VALKENBURG - Een Neptune van de marine luchtvaartdienst heeft gistermiddag om vijf uur een geslaagde buiklanding gemaakt op een lan dingsbaan van het vliegkamp Valkenburg. De baan was met schuim ondergespoten; de brand weer en een tweetal ambulances stonden paraat. Bij de landing liep alleen het vliegtuig schade op. De acht inzittenden, onder wie gezagvoerder lui tenant ter zee J. P. W. Janssen, bleven ongedeerd. TROS krijgt niet meer zendtijd DEN HAAG (ANP) - De minister van CRM heeft het verzoek van de TROS om toewijzing van meer zendtijd dan de andere A-omroepen (meer dan 400.000 Le den) afgewezen. De TROS meende voor een uitzonderingspositie in aanmerking te komen op grond van haar aantal leden. De minister is echter tot de conclusie gekomen dat een vergelijking van de TROS met de andere A-omroep organisaties niet het oordeel wet tigt dat het aantal contributanten van de TROS uitzonderlijk groot is. Met zijn besluit heeft de minister gevolg gegeven aan een advies van de omroepraad, die erop wees dat de hoeveelheid zendtijd die de A-omroepo'rganisaties toekomt als ruim voldoende kan worden be schouwd. Gerben Karstens. Gerben Karstens kan niet deelnemen aan de zesdaagse van Rotterdam die op 20 ja nuari in sportpaleis Ahoy begint. Karstens (35) viel op de laatste avond van de zes daagse van Bremen, brak een sleutelbeen en twee rib ben en liep bovendien een hersenschudding op. PAGINA 15 Andere opzet subsidiëring van het toneel PAGINA 5 Giftig gas ontsnapt uit be drijf PAGINA 7 Geschil in Rhodesië is een gevaar voor de wereldvrede. PAGINA 9 TELEFOON 01710-142146'-LEIDEN De noodlanding was gisteren noodzakelijk omdat één van de wie len van het landingsgestel dienst weigerde tijdens land- en opstijgoe- feningen. Commandant Janssen probeerde daarna het wiel los te „schudden" door met de Neptune grillige bewegingen uit te a VANAVOND EN MORGEN OP T.V. Plaatselijk buien Opklaringen maar plaatselijk ook buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen van 3 graden aan zee tot nul graden plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen ongeveer 3 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 januari Zon op: 8.41 uur; onder: 16.58 uur; maan op: 4.05 uur; onder: 13.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.58 en 23.42 uur, laagwater te 6.35 en 19.08 uur. Toen dat niet lukte werd tot de noodlanding besloten. Getuige ter plaatse was brigade commandant van de marechaus see, afdeling Katwijk, W. H. Kan bier: „Het was een adembenemend mooi gezicht", zo getuigde Kan bier, „werkelijk wonderbaarlijk goed geslaagd, die buiklanding. Kaarsrecht gleed 'ie over de lan dingsbaan. de Neptune, alleen aan de opengereten buik en de kromge bogen propellers was het achteraf te zien". En over zijn angst „Een enorm spannend moment natuur lijk. Het had fataal kunnen aflopen; daar houd je rekening mee". Om het toestel bij de landing zo licht mogelijk te maken was even te voren overbodige ballast in zee, dicht onder de kust tussen Katwijk en de Wassenaarse Slag, geworpen. Naast een aantal voedselpakketten en een hoeveelheid kerosine gin gen er ook een stuk of dertig rook-markeringsgranaten over boord. Luitenant Th. F. van Hees van ma rine voorlichting in Den Haag deelde mee dat deze granaten, bomvormige voorwerpen met een lengte van 70 cm en een diameter van 20 cm, „niet ongevaarlijk" zijn. Verwacht wordt dat een aantal van deze granaten aanspoelen op het strand. Wie eventueel aangespoelde grana ten op het strand vindt wordt ver zocht ze niet aan te raken maar te bellen naar de koninklijke mare chaussee op Valkenburg (01718-16900) of naar de politie. De politiebureaus van Katwijk, Noordwijk, Wassenaar en Den Haag zijn door de marechaussee gewaarschuwd. Vanmorgen waren er nog geen granaten gevonden. LEIDSCH «fff DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hatf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats, gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, .antwoordnummer 214. Leiden. WASHINGTON (DPA/UPI) - De aanstaande president van de Verenigde Staten, Jimmy Car ter, heeft een week voor zijn ambtsaanvaarding, de telefoon gepakt en bij zijn belangrijkste partners in de westerse wereld gepleit voor een spoedige ver wezenlijking van de voorgeno men topconferentie van staats hoofden en regeringsleiders van de westerse industrielan den. Carter sprak met de Japanse premier Takeo Foekceda, de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, de Britse premier James Callaghan en president Valéry Giscard d'Es- taing van Frankrijk. Tevoren had hij een bespreking gehad met de Amerikaanse chefs van staven om hun me ning te horen over de mogelijk- LONDEN (Reuter) - De voormalige Britse premier Sir Anthony Eden is vandaag op 79-jarige leeftijd in zijn woning in Zuid-Engeland overle den. Eden was minister van Buiten landse Zaken van 1935 tot 1938. In dat laatste jaar trad hij af, uit protest tegen de houding van premier Chamberlain die tot de meest ver regaande concessies aan Hitier en Mussolini bereid bleek. In 1939 was Eden, een groot vriend van Winston Churchill, minister voor het Britse Gemenebest. Later kreeg hij de portefeuille van Oorlog en wederom van Buitenlandse Za ken. In 1955 werd Eden premier. Ern stige moeilijkheden in 1956 met Egypte over het Suez-kanaal poogde Eden op te lossen door mili tair ingrijpen. Zijn positie raakte hierdoor zeer wankel. Om gezond heidsredenen trok hij zich korte tijd later uit de politiek terug. heden van de Verenigde Staten het hoofd te bieden aan de Sow- jetrussische militaire macht. Hoofdthema van het gesprek met Schmidt vormden de pro blemen van de wereldecono mie. Met Foekoeda sprak Carter af dat aan de conferentie van industrielanden een Amerikaans-Japanse topbe- spreking in Washington vooraf zal gaan. De Britse premier Callaghan nodigde hij uit vooreen bezoek, dat waarschijnlijk in de loop van het komende halfjaar zal plaatsvinden. Ook met presi dent Giscard had Carter het over de voorgenomen economi sche top. Een woordvoerder van het Elysée noemde het on derhoud "buitengewoon harte lijk". Carter nodigde kanselier Schmidt uit voor een bezoek aan Washington. Dat zal naar van diplomatieke zijde verno men wordt, vermoedelijk in de loop van het voorjaar plaats hebben. S a'les Agent weigerde gewonde hond te wurgen ARNHEM - Een agent van de Arn hemse politie heeft gisteren een via de mobilofoon doorgegeven op dracht om een ernstig gewonde hond te wurgen geweigerd uit te voeren. De hond, door kinderen ernstig gewond gevonden, had en kele dagen geleden operatief een aantal pups ter wereld gebracht, maar de hechtingen waren losge raakt. De ingewanden van het dier kwamen naar buiten. De gewaar schuwde agenten wilden de hond daarom een genadeschot geven. De geraadpleegde dierenarts advi seerde het beest echter op te pak ken en naar hem toe te brengen, maar de agenten durfden dat niet aan en vroegen nog enkele malen het hevig jammerende dier uit zijn leiden te mogen verlossen. De ge prikkeld geraakte alarmcentralist op het hoofdbureau gaf tenslotte de raad een doek of stuk touw te zoe ken en de hond dan maar te wur gen. Even later meldde zich de eigena res van de hond, die het dier oppak te, het naar haar dierenarts bracht en even later weer met de behan delde hond naar huis kon. Een woordvoerder van de politie betreurde later dat het advies om de hond te^wurgen was gegeven. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 UITVERKOOP PARFUMERIE BRUSSEL - Een gasexplosie heeft gisteravond, tegen het mid dernachtelijk uur, een grote ravage aangericht in het aan de Brusselse Louizalaan gelegen centrum "Baily-Louise"De explosie ver nielde een winkel in de galerij to taal en reet een tiental meters het trottoir open. Bij de explosie wer den zes brandweermannen ge wond, van wie twee ernstig. Die laatste twee werden bedolven onder neerstortend puin. De Brusselse brandweer werd om streeks half twaalf, gisteravond, opgeroepen om een begin van brand in de galerij te komen blus sen. Na hun aankomst daalden enige brandweerlieden af in een onder de grond gelegen verdieping Nauwelijks waren ze daar of er volgde een explosie. De brand is later vanzelf gedoofd doordat de brandweer bij haar aankomst de voorzorg had geno men de gasleidingen in de straat af te sluiten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Éxpositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noordeind I 16 (langs het water) tel. 0189I-4670. Ma t 9-18 uur. vrijdagavond tot 2 I uur. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1