"Aktief" strijdt voor majorettes Legde Ludwina J. verklaringen onder druk af? Nieuw van Royal Club: Shandy. En dat smaakt naar...eh... "Stakingen wellicht niet noodzakelijk" Shandy. Fris met h ietsje alcohol (0,9%). Kritiek op Algemene Unie van Muziekverenigingen VRIJDAG 14 JANUARI 1977 PAGINA 11 Ludwina Prestatielopen AV Holland en De Spartaan LEIDEN - De atletiekverenigingen AV Holland en De Spartaan uit Lisse organiseren zondag a.s. beide prestatielopen. Holland doet dat in en om de Leidse Hout, De Spartaan in de Keukenhof. Bij Holland staat er voor de jeugd t/m 12 jaar een loop over 1.5 kilometer op het pro gramma terwijl de ouderen kunnen kiezen uit afstanden van 5 en 7.5 kilometer. Het startschot van de eerste loop (1.5 km) valt om 12.00 uur op de sintelbaan in de Leidse Hout terwijl de oudere groep twin tig minuten later aan de slag kan. Vanaf 11.00 uur kunnen liefhebbers van het prestatie-loopwerk zich opgeven bij de sintelbaan. Voor ie dere deelnemer is er een herinne ring. Dat laatste is ook het geval bij De Spartaan in Lisse. De afstanden zijn daar echter anders dan in Lei den. In Lisse heeft men de keus uit afstanden van 4, 8 en 12 kilometer. Ook hier wordt het beginsein om 12.00 uur gegeven en wel op het gemeentelijk sportpark aan de Spekkelaan. De Spartaan organi seert de prestatieloop in samen werking met de IJsclub Noordwij- kerhout. Lotto en toto DEN HAAG - Geen enkele deel nemer aan lotto nummer twee van het afgelopen weekeinde heeft de zes winnende cijfers juist voor speld. Voor de tweede prijs kwa men twee personen in aanmerking, die eik bruto f 143.819,-ontvangen. Voor de eerste prijs in de voetbal toto kwamen vijf personen in aan merking, die elk bruto f 27.772,- De cijfers zijn: Inleg f 3.441.846,-. Prijzenbedrag f 1.683.424,96. Eerste prijs geen winnaar; tweede prijs 2 winnnaars, die elk bruto f 143.819,-ontvangen; derde prijs 136 winnaars, die elk bruto f 2.716,- ontvangen; vierde prijs 7.927 winnaars, die elk f 56,- ontvangen; vijfde prijs 11.512 win naars, die elk f 39,- ontvangen. In toto 2 van 9 januari vielen 2.829 prij zen. Inleg f 651.904,-; prijzenbed rag f 309.654,40; Eerste prijs 5 win naars, die elk bruto f 24.772,- ont vangen; tweede prijs 200 winnaars, die elk f 387,- ontvangen; derde prijs 2.624 winnaars, die elk f 41,- ontvangen. JERUZALEM (SP)-Werden de be lastende verklaringen van de 23- jarige Nederlandse verdachte Ludwina J. uit vrije wil afgelegd of werden zij onder psychische druk, met dreigementen, fysiek geweld en valse beloftes over een spoedige vrijlating verkregen? Over deze kernvraag verschilden de officier van justitie, mevrouw Sara Sirota, en advocate Felicia Langer gisteren van mening in het proces tegen het Bredase meisje dat wordt verdacht van spionage en dienstverlening aan het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. De dames stonden als kemphanen tegenover elkaar. Officier van justi tie Sirota werd zelfs door de presi dente van de rechtbank, mevrouw Chana Even Or, verscheidene ma len op haar nummer gezet. De offi cier van justitie probeerde aanne melijk te maken dat Ludwina geen een woordvoerder van de bon den bleken de werkgevers tij dens de onderhandelingen niet ongevoelig te zijn voor de ar gumenten van de bonden voor herstel van het prijsindexe- ringsmechanisme. In het bankbedrijf werken on geveer 90.000 mensen. Het overleg tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe haven-cao is vastgelo pen. De scheepvaartvereniging Noord en Qe Scheepvaartver eniging Zuid (hierin zijn de werkgevers verenigd) weiger den gisteren in Rotterdam, waar het overleg werd gevoerd, in te gaan op de eis van de vak bonden (FNV en CNV) wat be treft het herstel van de automa tische prijscompensatie. Zoals bekend gold voor de werkne mers in de havens een afwij kende regeling: elke twee pro cent prijsstijging werd onmid dellijk gecompenseerd in de lo- Ook het cao-overleg in de bouw is definitief vastgelopen. De bonden gaan zich op acties voorbereiden. De werkgevers hadden verder willen praten over andere dan loonvoorstel- len. Maar omdat zij de automa tische prijscompensatie afwij zen hebben de bonden geen in teresse in een verder gesprek. De bouwwerkgevers zeggen in een verklaring te weten dat er binnenkort een nieuw overleg op centraal niveau inclusief de overheid inzit. Pancras-west niet tegen afsluiting Breestraat Lezers schrijven Wijkcomités Onder de titel "is aktie van de wij ken tegen Breestraatplan wel te recht?" verscheen in het LD van 12 januari een artikel, waarin te lezen stond, dat "wij, bewoners van de binnenstad, zeggen "nee" tegen de plannen van wethouder Waal om de Breestraat af te sluiten en de Valk- brug tweerichtingverkeer te geven. GEEN VERKEERSWEG DOOR ONZE BUURTEN". Het is jammer, maar het antwoord op de vragende titel dient inder daad te luiden: "de aktie van de wijken is onterecht". We willen wij zen op verschillende aspecten: - "wij, bewoners van de binnen stad" suggereert een collectief standpunt van de stadswijken in die binnenstad. De "Vereniging voor Pieters-, en Academiewijk" verneemt via de krant, dat er een aktie zal worden gevoerd. De vijf binnenstadswijken (Maredorp, Pancras-west, Pancras-oost, Ver- verbuurt en Noordvest-west) sug gereren zonder ruggespraak een eenheid in de binnenstad, aan de Aanleiding van het rapport is de al geruime tijd bestaande controverse tussen de wijkvereniging Aktief en de ANUM, een overkoepelend lan delijk orgaan, waarbij een aantal Leidse muziekgezelschappen is aangesloten. De wijkvereniging wil in Leiden jaarlijks een majoretten- concoursorganiseren en daarvoor alle Leidse majoretten-peletons uitnodigen. Men wil dat echter doen buiten de ANUM om. De ANUM verzet zich daar hevig tegen: men beschouwt het initiatief van Aktief als een "wild concours" en ontraadt de aangesloten mu ziekgezelschappen om er aan deel te nemen. Het conflict ontstond in april 1975 nadat de wijkvereniging Aktief met Werkmans Wilskracht waren over eengekomen om op Koninginne dag een majoretten-concours in Zuid-West te organiseren. Tijdens de voorbereidingen bleek, dat de ANUM als eis stelde, dat de jury zou bestaan uit leden van de ANUM. Als honorarium zou voor elk van de drie juryleden een bedrag van 200 gulden betaald moeten worden, naast een reiskostenvergoeding van 30 cent per kilometer. Als te gemoetkoming zou de ANUM per jurylid 40 gulden geven, maar daar weer de kosten van diploma's en dergelijke aftrekken. Op de dag van het concours lieten de juryleden - na het vervullen van hun taak - blijken dat het de ge woonte was, dat de organisatoren de juryleden een etentje aanbieden. Een eenvoudig rekensommetje achteraf leerde, dat de aanwezig heid van de drie ANUM-juryleden een bedrag van bijna 750 gulden had gekost. En dat terwijl men aan vankelijk drie mensen uit de har moniewereld had willen uitnodi- LEIDEN - De wijkvereniging Pancras-west is niet tegen het plan om de Breestraat ter hoogte van de Koornbrugsteeg af te sluiten. Dit schrijft de wijkvereniging voor alle duidelijkheid nog eens aan B en W. Wel blijft Pancras-west zich verzet ten tegen het tweezijdig berijdbaar maken van de Valkbrug. Ook moet er, binnen korte tijd, naast de be staande Valkbrug een afzonder lijke brug voor fietsers en voetgan gers worden aangelegd, zo vindt de verwerkelijking waarvan zij zelf tot nu toe niet hebben willen, kunnen of durven meewerken. Het zogehe ten "kleine overleg van binnen stadswijken" is daar een voorbeeld van. De vereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft die vergader ingen ALTIJD bijgewoond; Ver- verbuurt één keer in twee jaar; Noordvest-west wordt vertegen woordigd door geen enkele bewo ner: Maredorp ziet het overleg niet zitten en stapt er uit; Pancras-oost bestaat twee blauwe zaterdagen en Pancras-west staat kritisch tegen over intern overleg. De vijf binnen stadswijken matigen zich dan een oordeel aan zonder ruggespraak met de vereniging van de wijk waarin nota bene de Breestraat ge legen is.' De durf is groot; de colle gialiteit niet! - De kreet "geen verkeer door onze buurten" suggereert een oplossing, die alleen een kreet is. Een Delftse hoogleraar heeft onlangs gezegd, dat het afsluiten van de Breestraat een schoolvoorbeeld van onkundig bestuur zou zijn, aangezien de stad dan van noord naar zuid onbereik baar wordt". Dat is INHOUDE LIJKE kritiek op het voorgenomen onlogische plan. Die inhoudelijke kritiek heeft de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk ook by de stedelijke overheid laten horen. Het weren van verkeer in de Brees traat is van onze kant uit gezien geen opgave van een uitspraak in opspraak "geen verkeer door onze buurten", doch een poging tot in spraak, die kan leiden tot inzicht. Dat is héél iets anders dan een plak-plaatjes-aktie, die suggereert, dat er iets wezenlijks aangedragen gemeente-arts M. A. J. M. van Bra- kel schreef in een verklaring dat hij Ludwina wegens haar onstabiele persoonlijkheid tijdelijk arbeid songeschikt had verklaard. De klachten van zijn patiente waren volgens deze arts het gevolg van haar slechte financiële toestand en haar bescheiden levensomstandig heden. De Israëlische psychiater die Lud-* wina gedurende een maand in ob servatie had, stelt in zijn rapport dat gen tegen een vergoeding van 75 gulden per persoon. De hoge kosten van de jury schoten het bestuur van de wijkvereniging Aktief in het verkeerde keelgat en in een tien dagen later gehouden vergadering werd unaniem beslo ten om voortaan met eigen mensen een majoretten-concours te organi seren. Men wist zich daarbij gerug- gesteund door een geslaagd majoretten-concours dat op 3 okto ber in samenwerking met de Drie October Vereeniging was georga niseerd in de Breestraat. De ANUM liet het er niet bij zitten. Begin februari ontving Aktief een brief waarin de organisatie van een concours werd ontraden. Boven dien werd meegedeeld dat men samen met de drie zusterorganisa ties het concours zou boycotten. In de maandbladen zouden de aange sloten muziekkorpsen worden ge waarschuwd tegen deelneming. Een tweede tegenvaller was dat de Culturele Raad op voorstel van de sectie Muziek aan B en W zou voor stellen om voor het majoretten- concours geen subsidie te verlenen. Als argumenten daarvoor werden aangevoerd: het is een wild con cours met een burgerjury, tegen or ganiserende en deelnemende ver enigingen die aangesloten zijn bij een van de vier door CRM erkende bonden kunnen maatregelen ge nomen worden, zoals royering en uitsluiting van deelneming aan af- ficiële concoursen. In een reactie wees Aktief erop dat het in het ver leden meermalen is voorgekomen dat bij bonden aangesloten korp sen aan vrije concoursen deelna men. "Onder geen beding zullen wij kinderen de dupe laten worden van besluiten die er toe zouden kunnen leiden dat Leiden als een wijkvereniging. Pancras-west wil de gesprekken met de gemeente over een ver keerscirculatieplan in deze wijk zo spoedig mogelijk hervatten. Daar bij mogen de belangen van de be woners van de Hooigracht niet uit het oog verloren worden. „De hope loze toestand waarin zij zich nu al bevinden, en die bij een toename van het verkeersaanbod nog zal verslechteren, kunnen wij namelijk niet opofferen aan een samenge- wordt ter verbetering van de reële problematiek rond de Breestraat. Drie wijken willen niet praten met de inspraak-coördinator over de aktie. Natuurlijk willen zij dat niet, want om te praten moet je iets te zeggen hebben en Pancras-oost, Noordvest-west en de Ververbuurt lopen achter een spandoek aan, waarvan ze aan de achterkant niet kunnen zien wat er aan de voorkant op geschreven staat (vrij naar Wim Kan). De wijk, die denkt te weten waar de schoen wringt, wordt niet gevraagd of vooraf over de aktie in gelicht. Allicht niet: je zou eens overtuigd kunnen worden van de noodzaak om geen blunders te be gaap - Op een niet nader ingevulde da tum in november 1976 gewerd ons een brief, die gericht was "aan alle strijders van het binnenstadsfrönt, die vinden, nee, wéten, dat de aan val de beste verdediging is". On derwerp van de brief "wat niet in het pre-advies "herstel walmu- ren marktroute, proef weren doorgaand verkeer Breestraat, tref fen voorzieningen "cityring" staat". Die brief was geschreven vanuit partij-politieke hoek. De Pieters- en Academiewijk weigert categorisch zich op welke wijze dan ook te binden aan welke partij politieke groepering of uiting daar van dan ook. De vertegewnoord- igers van alle wijken in Leiden we ten dat zo langzamerhand wel. Zij weten óók, dat zij geen enkel argu ment kunnen aandragen waarom de Pieters- en Academiewijk een verkeerd standpunt zou innemen. Zij noemen dat "een elitaire hou ding". Juist omdat de Pieters- en zij over voldoende intelligentie be schikt en geen klachten over angs ten had geuit. Ludwina zou iemand anders willen zijn en vindt het moeilijk dat ze niet iemand anders is. Zij heeft een slappe, afhanke lijke persoonlijkheid en is makke lijk bang te maken. Het proces is tot zondag verdaagd, wanneer de rechtbank de verklaringen van Ludwina al dan niet als wettig ver kregen bewijsmateriaal zal aan vaarden. gemeente een stuk "promotion" overboord gooit," schreef de wijk vereniging. Het majoreteten-concours in Zuid-West ging ondanks de bezwa ren van de ANUM toch door. De wijkvereniging vond het zo'n groot succes (er was erg veel publiek), dat men enkele weken later de bestu ren van de Leidse muziekkorpsen die over een majoretten-peleton beschikken een brief schreef waarin men uitgenodigd werd deel te nemen aan het concours dat op Koninginnedag 1977 zal worden gehouden. In het gisteren gepubliceerde rap port van de wijkvereniging wordt geconstateerd dat tot eind decem ber 1976 geen enkele vereniging had gereageerd op de oproep. "Een betreurenswaardige zaak", aldus Aktief, "vooral het feit dat er zelfs geen pogingen zijn ondernomen om over de zaak te praten." De Wijkvereniging uit Zuid-West is echter vast van plan het majoret- tenconcours dit jaar te laten 'door gaan. Inmiddels hebben zich al tien majorettepeletons ingeschreven, waarvan zes uit Leiden. Van buiten de stad komen onder meer twee bekende Haagse groepen en het "Eerste Roosendaalse Majoretten Peleton". Binnenkort zal ook op nieuw een brief aan B en W worden gestuurd met het verzoek subsidie te verlenen voor het concours. "Het is voor ons een koud kunstje om naar een bedrijf te stappen en daar om een paar honderd gulden te vragen. Maar het gaat ons om de erkenning van het eigen stadsbes tuur", aldus de majoretten- concours "Nu voelen we ons in de kou gezet, want zelfs officiële brie ven aan raadscommissie en aan B en W worden niet beantwoord". perst verkeersplan elders binnen onze wijk", aldus de wijkvereni ging. Pancras-west is overigens één van de vijf wijkverenigingen, die een affiche-actie tegen de plannen van de gemeente heeft georganiseerd. Op het desbetreffende affiche wordt „nee" gezegd „tegen de plannen van wethouder Waal am de Breestraat af te sluiten en de Valk brug tweerichting verkeer te ge ven." Academiewijk die houding blijft innemen, willen de andere wijken de wijk om wier belang het primair inzake de Breestraat-afsluiting gaat, niet horen of informeren. In de geciteerde brief staat terecht op pagina 1, regel 4 van onder "Ge vreesd moet nu worden, dat de draad zal breken". De draad van het overleg? De draad van de aktie? De draad van wat eigenlijk? De vereniging voor Pieters- en Academiewijk vraagt daarom scheiding van tafel en bed aan in zake overleg-situaties met andere wijken in de binnenstad, die den ken zonder ruggespraak de barri caden op te gaan. "Noblesse obli ge" heet dat. Dat zal wel elitair zijn, maar dat dient te worden gerespec teerd, "de actie van de wijken in de huidige samenstelling tegen het Breestraatplan is immers onte recht" en daar willen wij, de Ver eniging voor Pieters- en Acade miewijk, geen enkele binding mee krijgen opgedrongen. Elitair? Kom nou; een recht van zelfrespect en uitspraken zonder opspraak naar de gemeente toe. Vereniging voor Pieters Acade miewijk J. A. F. DOOVE, secretaris Papengracht 34 Leiden R J VAN CRUIJSEN, voorzitter. ADVERTENTIE Eindelijk een frisdrank die totaal anders smaakt: Shandy. Van Royal Club. Da's 80% limonade en 20% bier. En in Engeland zijn ze d'r gek op. Schenk 't ijskoud uit, hap in 't pittige schuim en probeer't dan maar eens ergens mee te vergelijken. Alleen verkrijgbaar in 20 cl fles. haar was gekrenkt door te beweren dat zij zo'n goede en open verhou ding met haar ondervragers had, dat zij hen uit zichzelf vertelde dat zij dacht zwanger te zijn. Als bewijs voor de correcte behandeling voerde de officier aan dat Ludwina op haar verzoek zelfs augurken had gekregen. Advocate Langer noemde het „een ernstige blunder" dat de officier van justitie niet is ingegaan op het feit dat de verdachte tijdens de eer ste verhoorperiode geen gelegen heid heeft gekregen met de Neder landse ambassade en met een ad vocaat kontakt op te nemen. De verdediging is er intussen in ge slaagd de zwakke persoonlijkheid van het Nederlandse meisje te de monstreren, wat op de uitkomst van het proces van invloed kan zijn. Medische rapporten uit Nederland en Israel werden geciteerd om de labiele geestelijke toestand van Ludwina aan te tonen. De Bredase Leiden telt vele majorette-peletons. Aktief wil daarvoor een jaarlijks organiseren. HEERLEN/UTRECHT (ANP) - Volgens de voorzitter van de Nederlandse Vakbeweging (FNV), Wim Kok, is er nog hoop dat het conflict tussen werkge vers en werknemers niet onher roepelijk op harde acties zal uitdraaien. De heer Kok zei dit gisteravond in Heerlen op een bijeenkomst van het NKV. Hij wees er op dat "de bankdirecties niet zo onge voelig blijken te zijn voor de ar gumenten van de vakbonden ten aanzien van de prijscom pensatie als de overige onder nemers. Uit de houding van de bankdirecties valt af te leiden dat het bastion van de onder nemers weieens minder sterk blijkt te zijn dan nu gesugge reerd wordt", aldus Wim Kok. De werkgevers in het bankbed rijf plegen vandaag overleg met het bureau coördinatie werkge versbeleid over herstel van het prijsindexeringsmechanisme op langere termijn tot onder werp van studie te maken. Daarbij moet worden uitgegaan van een systematiek die de handhaving van de koopkracht in ieder geval garandeert. Op 19 januari praten de werk gevers en werknemers verder over de cao voor 1977. Volgens LEIDEN - De Wijkvereniging Aktief (Zuid-West) is bijzonder teleurgesteld over de geringe medewerking - en in bepaalde gevallen zelfs tegenwerking -die men de afgelopen jaren heeft ondervonden bij het organiseren van een groot majoretten concours in Leiden op Koninginnedag. In een zeer lijvig rapport, dat gisteren is aangeboden aan tal van instanties en verenigingen, wordt als hoofdschuldige de Algemene Unie van Muziekverenigingen (ANUM) aangewezen. Daarnaast krijgen ook het Leidse gemeentebestuur, de Culturele Raad en een aantal Leidse muziekgezelschappen een veeg uit de pan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11