„Werkgevers wijzen verdere vermaatschappelijking af" y Tealtronic lijkt nu reddeloos verloren „Bilderberg" over de problemen heen PremierDen Uyl tot ondernemers: Donderdag B, vrijdag 14, zaterdag 15 januari van's morgens 9uur afc VS KI 9 ■v Secretaris Van der Beugel: WOENSDAG 12 JANUARI 1977 -«"l.il.'IJ.'IHil»- NIJMEGEN - De voorzitter van de Industriebond NW, Arie Groenevelt, bracht gisteren een bezoek c het bezette bedrijf van Tealtronic. DEN HAAG (SP) - Het door werknemers bezette compu terbedrijf Tealtronic (450 werk nemers) lijkt reddeloos verlo- Minister Lubbers (Economi sche Zaken) ziet, in tegenstel ling tot de kamercommissie voor economische zaken, geen mogelijkheden meer dit bedrijf voor de ondergang te behoeden. Dat is gisteren gebleken na een vier uur durend overleg met de commissie. Na afloop zei Lub bers: "Ik heb vanmiddag geen argumenten gehoord die recht vaardigen dat het stopzetten van de steunverlening door de overheid wordt opgeheven". De minister heeft dit standpunt vanmorgen eveneens aan en kele Nijmeegse vakbondsver tegenwoordigers kenbaar ge maakt. Voorzitter Wierenga (PvdA) van de kamercommissie liet giste ren weten, dat deze unaniem heeft gepleit voor een nieuwe opdracht van de overheid aan de directie van Tealtronic. Daarbij zou de mogelijkheid bekeken moeten worden of er een markt bestaat voor nieuwe, door Tealtronic pas ontwikkel de, kansrijke produkten. Ook zou volgens de kamercommis sie moeten worden onderzocht, of er in een later stadium even tueel een fusie mogelijk is van Tealtronic met een ander be drijf. Tot nu toe heeft de sinds okto ber ingeschakelde directeur geen fusiepartner weten te vin den. Dit is voor Lubbers uitein delijk de reden geweest de fi nanciële steun aan het bedrijf- tot nog toe 56 miljoen - stop te zetten. Lubbers schetste uitvoerig de ontwikkelingen die tot de na dere ondergang van het bedrijf hebben geleid. Met name de steeds achterhaalde prognoses ten aanzien van de omzet heb ben de minister bewogen de knoop door te hakken. Hij vertelde dat voor 1976 eerst een omzet van 60 miljoen werd verwacht. De overheid stopte er toen 15 miljoen, en later nog eens 13,5 mihoen in. De 60 mil joen bleek niet haalbaar. Er werd een nieuw schema op gezet op basis van een omzet van 40 miljoen. Uiteindelijk is echter gebleken dat er vorig jaar maar 9 miljoen is omgezet. Nadat de aandelen van het be drijf in oktober van het vorig jaar voor het grootste deel in handen van de overheid waren gekomen, heeft zij de lonen en salarissen betaald in afwach ting van het vinden van een fu siepartner. Toen die niet ge vonden werd wilde Lubbers geen verdere risico's meer ^o- pen. De vakbonden die achter de bedrijfsbezetting van Tealtro nic staan toonden zich gisteren aanvankelijk nog al optimis tisch. Zij verwachtten toezeg gingen van Lubbers om het be drijf toch nog te steunen. Zij eis ten wel dat de personeelsbezet ting van 450 man daarbij niet verder mocht worden inge krompen. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond-N W heeft de bezetters van het bedrijf giste ren bezocht om hen moed in te spreken. DEN HAAG (ANP) - „Het beeld van de onder nemerswereld is genuanceerd, ondanks het ge sloten front met stopverf tussen de kieren. Ik zeg niet dat er geen vruchtbare samenwerkingsver banden zijn ontwikkeld. We hebben niet meer te maken met negentiende eeuwse ondernemers. Maar toch signaleer ik dat er zich iets aftekent dat dan wel niet het terugdraaien van de klok kan worden genoemd, maar dat wel hetzelfde effect kan oproepen, namelijk het afwijzen van de ver dergaande ontwikkeling naar vermaatschappe lijking en gezamenlijke verantwoordelijkheden juist op een moment dat een gezamenlijke inzet wordt gevraagd en dringend nodig is. Dit alles kan leiden tot een ver trouwenscrisis. Ik zie tekenen daarvan in de recente afwijzende brief van de werkgevers, ik zie ook dergelijke tekenen in sommige ge ledingen van de werknemers.,, Dit heeft minister-president Den Uyl gezegd in een vraaggesprek het de redactie van „Onderneming", orgaan van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, dat deze week verschijnt. Op de vraag, of de minister president ziet dat de overheid een taak heeft dat wantrouwen weg te nemen, antwoordde Den Uyl: „Ja, zeker. Wij moeten verhinderen dat het wantrouwen over en weer, het zich ingraven in stellingen, tot een maatschappelijke crisis leidt". Geen aanleiding Vermoedens van fraude tegen ex-directeur ARNHEM (SP) - De Arn hemse justitie vermoedt dat de voormalige directeur van Tealtronic, Rodgers, niet een half maar ongeveer anderhalf miljoen gulden van het bedrijf in eigen zak heeft gestoken. De justitie en de economische controledienst zijn al geruime tijd bezig met een onderzoek naar de gedragingen van Rod gers. De vermoedens van de fraude zijn sterk, aldus de Arnhemse officier van justitie, mr. A. J. Kalthof. Rodgers verblijft vermoedelijk in het buitenland. "Als hij in Neder land komt, moet worden be slist of hij wordt gearresteerd. Er is nog geen opsporing via Interpol verzocht", zei hij. Schmelzer niet in Eerste Kamer DEN HAAG (ANP)'- Drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) heeft besloten geen lid van de eerste kamer te worden. Hij was als zodanig be noemd als opvolger van N. F. A. Vugts, die om gezondheidsredenen het eerste-kamerlidmaatschap neerlegde. „Gezien mijn huidige functies, on der andere adviseur bij AKZO en het vice-voorzitterschap van zowel de permanente program advie- scommissie van het CDA als van de christen-democratische Europese volkspartij meende ik de benoe ming niet te moeten aanvaarden", aldus drs. Schmelzer. Menten ziek DEN HAAG (SP) - Pieter Menten is gistermiddag van de gevangenis in Amsterdam overgebracht naar het Penetentiair Ziekenhuis in Sche- veningen. Het ministerie van Justitie heeft over de reden van het overbrengen van de van oorlogsmisdaden ver dachte Blaricumse miljonair niet meer willen meedelen, dan dat het verband hield met zijn gezondheid stoestand. Uit een onderzoek dat het Nipo eind december heeft gehouden, blijkt dat de meeste Nederlanders 70%) de zaak-Menten een belang rijke kwestie vonden. Lijk geborgen TERNEUZEN (SP) - Het stoffelijk overschot van de Belgische piloot die maandagmiddag met zijn straaljager neerstortte in de Wes- terschelde, is gisteren geborgen. Het kon gemakkelijk worden ge vonden omdat het op een zandplaat lag die bij laag water droog komt te liggen. Maar is dan ook helemaal echt. Pander houdt, evenals u, niet van 'schijn- opruimingen', waarbij speciaal voor de gelegenheid goederen worden ingekocht. Onze 3-daagse opruiming betreft alleen artikelen die we al enige tijd in huis hebben. En die u dus misschien al eens bewonderd hebt. Deze worden nu met flinke kortingen opgeruimd. Komt u niet te laat? a Leiden: Breèstraat 146, Botermarkt 21-22. D4n Haag-Amsterdam-Rottèrdam-Eindhov.en-Gtqmnggri-Leiden blijven binnen de mogelijkheden die de regering heeft aangegeven. Het verschil met de uitgangspun ten van het regeringsbeleid is in elk geval niet zodanig dat we daar aan leiding in vonden om opnieuw in de onderhandelingsvrijheid in te grij pen. De werkgevers zeggen dat er geen enkele ruimte is voor prijscompen satie en dat er in ieder geval gekapt moet worden met het automatisme in het. systeem waartoe werkgevers en werimemrs gezamenlijk aan het eind van de jaren zestig besloten. Een ingrijpend verschil met de vakbonden, een verschil dat nog geaccentueerd wordt door het feit dat de vakbonden genoegen nemen met een gezuiverde prijsindex". De minister-president zei verder dat de kabinetsdelegatie die bij het gesprek met de Stichting van de Arbeid aanwezig was, toen al dui delijk nee heeft gezegd op de vraag, of de regering niet een zekere ga rantie kan bieden voor de reële koopkrachtverbetering over 1977 als tegenvallers zich zouden voor doen. „Een groot deel van de collectieve voorzieningen betekent ook koop kracht. Die samenhang mag men niet uit het oog verliezen. Ik heb het verlangen naar die ga rantie ook vanuit het standpunt van het bedrijfsleven nooit zo goed be grepen, omdat dit het definitieve einde zou hebben betekend van de zogeheten vrije ondernemingsge wijze produktie. Het zou namelijk betekenen dat het risico voor de meest vitale beslissingen die de onderneming neemt, zou zijn ver legd naar de overheid. En dat zou weer betekenen dat de overheid feitelijk de verantwoorde lijkheid van de ondernemer ten zijn resultaten zou ook buiten de garan ties van minimumprijzen voor sommige produkten. Als het Ne derlandse bedrijfsleven zich wil specialiseren, ja, je kunt de onder nemers niet altijd van je afhouden, maar dergelijke radicale pogingen had ik toch niet verwacht", aldus de minister-president. „Men kan niet gelijktijdig vrijheid claimen zolang het goed gaat én de zekerheid verlangen dat de ge meenschap garant zal staan als het anders uitkomt. Ik geloof niet in een systeem waarin overheidsin stanties alle ondernemingsbeslis- i terugval te voltrekken - singen nemen. Ik geloof wel in een systeem waarin de overheid het kader aangeeft waarbinnen de on dernemingen zelfstandig kunnen functioneren". Premier Den Uyl ontkent voorts dat in de discussienota „Vijf jaar voor kwaliteit" van de industrie bond NW koopkrachtgaranties worden gevraagd: „De industrie bond vraagt aan de overheid om mee te helpen de ruimte zo groot mogelijk te maken zodat er op basis van de produktiviteitsstijging in derdaad rond anderhalf procent koopkrachtverbetering inzit". Tweedeling „In de ondernemingswereld dreigt zich, naar mijn mening, een terug val te voltrekken. Men trekt zich te rug. Men is geen deelnemer. Ik heb er geen moeite mee te erkennen dat met name het VNO overkomt als een soepel lopende organisatie waar veel deskundigheid gebun deld is. Maar het wordt een andere zaak als de bundeling van de werkgevers, bv. door de brief die nu in de open baarheid is gekomen (over de hou ding van de bedrijven bij de ko mende onderhandelingen), leidt tot een volstrekte twee-deling tussen de sociale partners. Ik zie het juist als mijn politieke werk en als het beleid van het kabinet om die twee-deling te voorkomen en een grotere gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid te c DEN HAAG - „Wij zijn nu in elk geval over de grootste problemen heen". Dit zegt prof. dr. E. H. van der Beugel, honorair-secretaris- generaal voor Europa van de Bil- derbergconferentie. Nadat deze bijeenkomst van vooraanstaande Europese en Amerikaanse politici, industriëlen en wetenschapsmen sen vorig jaar was afgelast in ver band met de rol van haar voorzitter prins Bernhard in het Lockheed- schandaal, komt de Bilderberg- conferentie dit jaar weer bijeen in de Engelse stad Torquay. De vroegere Britse premier lord Home is bereid gevonden het tijde lijk voorzitterschap op zich te ne men van de conferentie, waar Ne derland „vertegenwoordigd" zal zijn door minister Duisenberg (fi nancien), jhr. mr. F. O. J. Sickinghe (topman van het VMF- Storkconcern) en prof. drs. V. Hal- berstradt (hoogleraar financien). In Torquay zal worden gesproken over „de Noordamerikaanse en Eu ropese houding ten aanzien van de gemengde economieeën herstruc turering van de wereldeconomie en voorts de politieke implicaties van deze houding". De eerste Bilderberg-conferentie werd in 1954 in het gelijknamige hotel in Oosterbeek gehouden, on der voorzitterschap van prins Be rnhard. De Pool dr. Joseph H. Ret- tinger, die vlak voor de Tw eede We reldoorlog naar Londen vluchtte, wordt algemeen gezien als de initia tiefnemer van de conferentie. Hem stond vooral een versterking van het Westen voor ogen. In die na oorlogse jaren was er nogal wat be zorgdheid over ontwikkelingen in Europa, die het Atlantische Bond genootschap zouden kunnen ver zwakken. De Bilderberg-conferenties zouden er toe kunnen bijdragen dit te voorkomen. De bedoeling was be langrijke, invloedrijke personen bijeen te brengen in een omgeving, waar zij vrijuit, zonder politieke consequenties, zouden kunnen spreken. Geheimzinnig Er heeft altijd een licht waas van geheimzinnigheid over de Bilderberg-conferenties gehangen. Bij velen riep het de sfeer op van een soort van samenzwering, waar toekomstige militaire, industriële en politieke strategieën werden bepaald. Overigens pleit de wisse lende en gevarieerde samenstelling van de deelnemerslijst daartegen. Van de ongeveer honderd deelne mers is circa eenderde vast lid van de Bilderberg-conferentie. Op de vraag naar de oorzaak van dat geheimzinnige waas over de woordt prof. Van der Beugel: „Er zijn altijd wel personen, die overal samenzweringen zien, vooral als een aantal mensen van importantie bijeenkomt". „Uiterst blij" Prof. E. v. d. Beugel Bilderberg-conferentie, antwoordt prof. Van der Beugel: „Dat komt omdat er geen publikaties van de discussies geschieden. Het is een besloten bijeenkomst van privè- personen'. Dat zal in de toekomst ook zo blijven. Men kan vrij met elkaar praten, zonder dat daarvan iets naar buiten wordt geopenb aard". Prof. Van der Beugel (58) kwam in het begin van de jaren zestig bij de Bilderberg-conferentie. Hij kende prins Bernhard uit zijn tijd als president-directeur van de KLM van 1961 tot 1963. Prins Bernhard is zoals bekend lid van de raad van commissarissen van de KLM ge weest. Prof. Van der Beugel maakte daarvoor een carrière als ambte naar. Via verschillende ministeries klom hij op tot directeur-generaal van het ministerie van buiten landse zaken in 1952 en staatssecre taris van buitenlandse zaken in 1957. Hij bekleedt tal van functies. Zo is hij onder meer voorzitter van het International Institute for Stra tegie Studies in Londen en com missaris van een zestiental binnen- en buitenlandse ondernemingen. Volgens buitenlandse publikaties, onder meer in het Amerikaansblad New York Times, zou de Ameri kaanse geheime dienst CIA een rol hebben gespeeld bij het organise ren van de Bilderberg-conferenties. Prof. Van der Beugel noemt dit soort berichten „volmaakte non sens". „Nooit en te nimmer heeft de Bilderberg-conferentie een rooie- cent van de CIA ontvangen." Op de vraag hoe die geruchten over de CIA-invloed in de wereld geko men zouden kunnen zijn, ant- ,,Ik voel me er evenwel altijd uiterst blij mee als ik zie dat de Bilderberg-conferentie zowel door links als door rechts wordt geatta queerd. Ik heb het gevoel dat ik dan goed zit. De een zegt dat we door de CIA worden betaald, de ander door de KGB, de Russische geheime dienst, zoals onlangs in Amerika werd beweerd". Volgens andere bronnen zouden belangrijke initiatieven, zoals de EG veranderingen in handel, tarie ven en valutabepalingen en Wes terse standpunten inzèke kwesties als Cuba en Vietnam in feite gebo ren zijn tijdens de Bilderbergconfe- rentie. Alweer met een lichte verontwaar diging in zijn stem kwalificeert prof. Van der Beugel ook deze be wering kort en krachtig als volko men scherts". „Er wordt niets be sloten op de Bilderberg- conferenties. Het zijn discussies. Er wordt niet naar een eensluidend standpunt toegewerkt. Mensen, die het soms oneens zijn over bepaalde zaken, wisselen alleen maar ge dachten uit". Zal de Bilderberg-conferentie prins Bernhard, die 22 jaar lang voorzit ter was, missen? Van der Beugel: „Ja natuurlijk. Hij was een voort reffelijke voorzitter". Belang Wat is volgens prof. Van der Beugel het belang van de Bilderberg- conferentie? „Dat is vreselijk moeilijk te taxe ren", zegt hij. „Dat kun je eigenlijk niet in een paar woorden bepa len.Vogels van diverse pluimage hebben de gelegenheid om gedu rende twee en een halve dag be langrijke onderwerpen met elkaar te bespreken zonder dat dat in de publiciteit komt. Dat zijn zowel mensen van links als van rechts. Om een voorbeeld te noemen, de Duitse sociaal-democraten hadden in de jaren vijftig heel veel moeite met de Europese integratiegedach te. Ik geloof ook dat de Bilderberg- conferentie wel een rol heeft ge speeld in de veranderende houding van de Engelsen ten aanzien van de Europese integratie. Over het al gemeen hebben de discussies op een aantal mensen ongetwijfeld in vloed gehad. Je zit tenslotte niet tweeeneenhalve dag over koetjes en kalfjes te praten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7